Добірка наукової літератури з теми "Architektky"

Оформте джерело за APA, MLA, Chicago, Harvard та іншими стилями

Оберіть тип джерела:

Ознайомтеся зі списками актуальних статей, книг, дисертацій, тез та інших наукових джерел на тему "Architektky".

Біля кожної праці в переліку літератури доступна кнопка «Додати до бібліографії». Скористайтеся нею – і ми автоматично оформимо бібліографічне посилання на обрану працю в потрібному вам стилі цитування: APA, MLA, «Гарвард», «Чикаго», «Ванкувер» тощо.

Також ви можете завантажити повний текст наукової публікації у форматі «.pdf» та прочитати онлайн анотацію до роботи, якщо відповідні параметри наявні в метаданих.

Статті в журналах з теми "Architektky"

1

Niedziela-Wawrzyniak, Sylwia, and Cezary Wawrzyniak. "Architektura – badania poprzez projektowanie." BUILDER 289, no. 8 (July 25, 2021): 37–41. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.0414.

Повний текст джерела
Анотація:
Obecnie od architektury jako dziedziny zawodowej oczekuje się aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu aktualnych problemów środowiskowych i społecznych, a od architektury jako kompetentnej i rzetelnej dziedziny naukowej oczekuje się zwiększenia ilości badań i ich zróżnicowania w zakresie wiedzy, osiągnięć i reprezentacji dyscypliny. Analizując wyzwania, przed jakimi stoi architektura, autorzy artykułu uważają, że projektowanie, stanowiąc istotę działań architekta, może być odpowiednim narzędziem, aby odpowiedzialnie kształtować otaczające nas środowisko, a także rozwijać architekturę jako rzetelną i wiarygodną dyscyplinę badań. Projektowanie jest działalnością z natury bogatą w wiedzę. Rozważając potencjał projektowania architektonicznego jako sposobu rozwiązywania problemów charakteryzujących się wysokim stopniem złożoności, w niniejszym artykule podjęto temat dotyczący badań poprzez projektowanie. Na podstawie badań literatury, obserwacji indywidualnych przypadków oraz własnego doświadczenia zawodowego w artykule podjęto próbę określenia niezbędnych warunków do przeprowadzenia badań poprzez projektowanie oraz przedstawiono strukturę procesu projektowego, który mógłby stać się podstawą do przeprowadzenia formalnej procedury badawczej. Autorzy artykułu reprezentują stanowisko, że umocowany w metodologii proces generowania wiedzy podczas projektowania może: pełnić funkcję pomostu łączącego badania teoretyczne z praktycznymi, ograniczyć dystans pomiędzy architektem praktykiem a architektem naukowcem, pozwolić docenić wiedzę praktyczną, a także pomóc architektom świadomie zaangażować się w poprawę jakości otaczającego nas środowiska.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

Nečasová, Denisa. "Obraz architektky v československém oficiálním diskurzu 50. – 60. let." Studia Historica Nitriensia 28, no. 1 (June 30, 2024): 44–54. http://dx.doi.org/10.17846/shn.2024.28.1.44-54.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
3

Lenartowicz, Krzysztof. "Architekt jako synergetyk." Budownictwo i Architektura 17, no. 2 (August 12, 2018): 013–28. http://dx.doi.org/10.24358/bud-arch_18_172_02.

Повний текст джерела
Анотація:
W artykule przedstawiono krytyczną analizę zmieniającego się w czasie zakresu działania i statusu architekta, ze zwróceniem uwagi na obecną sytuację w Polsce. Witruwiański Architectus zakresem działania sięgał od planowania miast po budowanie zegarów; obowiązywała go cała wiedza inżynierska. Architektura traktowana była jako Matka Sztuk. Owocem syntezy sztuk był dziewiętnastowieczny Gesamtkunstwerk. Jeszcze Żórawski (1961) pisał o organicznej więzi architektury z innymi sztukami. Le Corbusier (1929) definiował architekturę jako grę brył w świetle. Dzisiaj ogarnięcie całości dyscypliny przez pojedynczą osobę jest niemożliwe. Zawód architekta zaczął się rozszczepiać i specjalizować. Z architektów wyrośli urbaniści, konstruktorzy, architekci krajobrazu, ekologowie, ostatnio nawet pośrednicy między interesariuszami (użytkownikami i zespołem projektowym) służący behawioralnej interwencji publicznej – wszyscy z architekturą powiązani. Do niezbędnego zakresu analizy doszły zagadnienia środowiskowe wszelkiego rodzaju (przyrodnicze, społeczne, zawodowe, prawne), ekologiczne i ekonomiczne. Samo projektowanie otrzymało komputerowe narzędzia koordynacyjne, modelujące, kreślarskie i prezentacyjne. Zarysowano proces zmian w okresie 2014-2018 w dotyczącym kształtowania przestrzeni polskim ustawodawstwie. Przedstawiono pozycję architekta w Polsce dzisiaj, który jako urbanista, został zdelegalizowany (2014), jako architekt istnieje w izbie samorządu, ale nie panuje nad innymi sztukami. W ustawie Kodeks Urbanistyczno-Budowlany (2017) nie wspomina się architekta. Praktyka budowania potwierdza zaniechanie synergicznego rozumienia zawodu, upadek twórczości i odpowiedzialności moralnej przedstawicieli nominalnie zawodu zaufania publicznego. Samo słowo „architektura” używane jest dziś przez dziennikarzy w skrajnie negatywnych określeniach dotyczących sytuacji politycznych czy gospodarczych, co wypacza istotę rozumienia pojęcia architektura. Przywrócenie niezbędnej synergetyczności działaniom w przestrzeni według autora wymaga prawnie umocowanej i skutecznie realizowanej partycypacji świadomych obywateli tworzących społeczeństwo obywatelskie jako partnera w dialogu niezbędnym dla uzyskania jakości.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
4

Gała-Walczowska, Monika. "Synergiczna pełnia współczesnej architektury willowej w przestrzeni miasta." Budownictwo i Architektura 16, no. 1 (April 11, 2017): 223–32. http://dx.doi.org/10.24358/bud-arch_17-161_19.

Повний текст джерела
Анотація:
Przestrzenią szczególną w krajobrazie historycznych miast europejskich jest dzielnica willowa, której urodę i prestiż współtworzą walory naturalne, kompozycja urbanistyczna, a nade wszystko jakość architektury. Zarówno w przeszłości, jak i współcześnie, architektura willi miejskiej powiązana była z ogrodem i miała charakter reprezentacyjny. Synergiczna pełnia współczesnej architektury willowej budowana jest przez ponowoczesną interpretację miejsca, którego charakter niejednokrotnie skłania architektów do poszukiwania związków budowli z terenem i otaczającym krajobrazem, w przestrzennej i widokowej łączności z miastem lub przeciwnie, poprzez wizualne odseparowanie od ulicy lub selektywne kadrowanie widoków. Jakość prezentowanych przykładów współczesnej architektury willowej definiowana jest przez indywidualizm twórców. Każdy z architektów inaczej interpretuje miejsce, proponując stosowną formę architektoniczną domu w przestrzeni dzielnicy willowej miasta. Ceglana willa w Berlinie, projektu Davida Chipperfielda, to architektura symbiotycznej pełni z miejscem. House R128, w dzielnicy willowej Stuttgartu jest przykładem architektonicznej gry z miejscem, kreowanej przez architekta, a zarazem właściciela willi Wernera Sobka. House Susenberg, w prestiżowej dzielnicy willowej Zürichu, determinuje dialog architektury z przestrzenią miasta. Architekturę Willi Bǎteau-Bǎteau w Krakowie, autorstwa Dariusza Kozłowskiego i Marii Misiągiewicz, można określić mianem znaku w przestrzeni dzielnicy willowej. Synergiczna pełnia współczesnej architektury willowej w krajobrazie miasta stanowi o unikalnej jakości przestrzeni, nazywanej Duchem Miejsca.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
5

Królikowska-Dziubecka, Marzena. "Jan Chrystian Kamsetzer – architekt królewski. Przyczynek do badań nad genezą twórczości." Biuletyn Historii Sztuki 81, no. 4 (February 6, 2020): 583–99. http://dx.doi.org/10.36744/bhs.630.

Повний текст джерела
Анотація:
Artykuł prezentuje postać saksońskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera w świetle nowych badań źródłowych, przede wszystkim na podstawie jego korespondencji z dworem królewskim w Warszawie. Kamsetzer urodził się 14 stycznia 1753 roku w Dreźnie w ewangelickiej parafii Kreuzkirche w rodzinie piekarzy. Naukę pobierał w drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Friedricha Krubsaciusa (1718-1790). W wieku dwudziestu lat przybył do Warszawy, zapewne z rekomendacji Marcella Bacciarellego i pozostawał w służbie króla od 1773 roku przez dwadzieścia dwa lata. Współpracował na początku z architektem Jakubem Fontaną, a po jego śmierci z Domenico Merlinim, który piastował tytuł pierwszego architekta na dworze. Kamsetzer brał udział w rozbudowie królewskich rezydencji: letniego pałacu w Łazienkach Królewskich m.in. w 1788 r. zaprojektował samodzielnie fasadę północną oraz Zamku Królewskiego. Jego dziełem były również wnętrza Łazienek Królewskich, np. Sala Balowa oraz Teatr na Wyspie, który powstał w latach 1790-1793. Jego antykizująca forma nawiązuje do widowni budowli teatralnych w Pompejach i Herkulanum, które architekt osobiście studiował w czasie swojej podróży. Działalność architekta i próba analizy genezy jego twórczości może stanowić przyczynek do szerszych badań nad zagadnieniem architektury czasów panowania Stanisława Augusta. Jednym z ważniejszych czynników kształtujących ten obraz, oprócz studiów akademickich, były dwie podróże architekta. W latach 1776-1777 wyruszył z poselstwem polskim do Stambułu jako oficjalny rysownik misji, w trakcie której udało mu się również zwiedzić zachodnie wybrzeże Azji Mniejszej, Wyspy Cykladzkie, Grecję, a przede wszystkim Ateny. Wyjątkowe znaczenie miała jego druga artystyczna podróż po Europie w latach 1780-1782 . Wówczas był w Austrii (Wiedeń), zobaczył wiele miejsc w Italii (Wenecja, Vicenza, Rzym, Neapol, Sycylia), potem dotarł do Francji, Anglii, Holandii oraz krajów niemieckich. Król finansował obydwie podróże architekta. Drugim źródłem pokazującym proces kształtowania się gustu architektonicznego Kamsetzera były wysyłane z podróży listy bezpośrednio do Marcella Bacciarellego i przekazywane następnie królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Analiza listów architekta pozwala prześledzić trasy jego podróży, ale też sposób odbioru poszczególnych dzieł architektury. We Włoszech fascynowała go architektura antyczna, której poświęcił najwięcej miejsca i którą opisywał i rysował z dużym znawstwem oraz dzieła Palladia i Vignoli czyli tradycja klasyczna. Odwiedził Vicenzę oraz Wenecję, w której zawarł znajomość z architektem Tommaso Temanzą (1705-1789). Odrysował jego plany i bryłę kościoła św. Marii Magdaleny, zaprojektowanego w 1760 r. Zatrzymał się w okolicach Spoleto by przyjrzeć się longobardzkiej świątyni Klitumnusa (the Tempietto del Clitumno near Spoleto), która umieścił w swoim traktacie Palladio. Będąc już w Rzymie zwiedzał Caprarolę, dwukrotnie wybrał się do Neapolu, zwiedzając jego okolice, a następnie objechał Sycylię i Maltę oraz wysepkę Gozo. Podziwiał doryckie budowle w Paestum. Zwrócił uwagę na dzieła Luigiego Vanvitellego, ale generalnie barok neapolitański, a potem sycylijski nie wywołały u niego pozytywnych wrażeń. We Francji zajmował się rysowaniem pałaców i ogrodów, które zostały zlecone przez samego Stanisława Augusta. Poznał wówczas wybitnego szwedzkiego portrecistę pracującego w Paryżu Alexandra Roslina (1718-1793). W Anglii doceniał urbanistykę Londynu, zachwycił się katedrą św. Pawła oraz parkami i wiejskimi posiadłościami z ogrodami usytuowanymi w okolicach miasta.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
6

Ingarden, Krzysztof. "Nowoczesność i tradycja w architekturze współczesnej Japonii. Trzy przykłady postaw twórczych: Kenzō Tange, Arata Isozaki, Kengo Kuma." Journal of Urban Ethnology 20 (December 14, 2022): 109–35. http://dx.doi.org/10.23858/jue20.2022.007.

Повний текст джерела
Анотація:
Zdaniem wybitnego architekta Arata Isozaki architekturę Japonii można zrozumieć jedynie jako proces mediacji pomiędzy modernizacją a tradycją. Artykuł ma na celu przedstawienie uwarunkowań tego procesu w rozwoju architektury japońskiej oraz idei urbanistycznych proponowanych przez japońskich architektów po II wojnie światowej.Pierwsze pokolenie architektów powojennych chętnie akceptowało neutralny i ahistoryczny w wyrazie styl międzynarodowy; przy czym stylistyka ta była uzupełniana o wątki japońskiej tradycji. Kolejne lata to próbaasymilacji zachodnich idei postmodernizmu, które także znajdowały swe odbicie w zwierciadle tradycji japońskiej. Pokolenie ery globalizacji odrzuciło język postmodernizmu i poszukując własnej drogi twórczej wielokrotnie znajdywało inspirację także w rodzimej tradycji. Każde pokolenie dostosowywało zewnętrzne wzorce do natury własnej tradycji budowlanej i kulturowej, co zilustrowane zostało przykładami twórczości trzech architektów: Kenzō Tange, Arata Isozaki i Kengo Kuma.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
7

Wąs, Cezary. "Traktat architektoniczny Bohdana Lacherta: summa mitów awangardy czy zapis doświadczeń?" Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica, no. 35 (June 30, 2020): 97–112. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6107.35.06.

Повний текст джерела
Анотація:
Traktat architektoniczny Bohdana Lacherta jest podsumowaniem postaw przejawianych w środowisku architektów nurtu awangardowego modernizmu w Polsce. Architekt należał w okresie przedwojennym do grupy najwybitniejszych inicjatorów nowoczesnej architektury i znawców teorii sztuki nowoczesnej. Swoją twórczość uprawiał, przejawiając silne zaangażowanie emocjonalne, które uważał za decydujący czynnik dzieła architektonicznego. W okresie powojennym napotkał ograniczenia w swej działalności wynikające z doktryny socrealizmu. W końcu lat pięćdziesiątych XX wieku postanowił spisać swoje przekonania, uwzględniając ówczesną historiografię i filozofię. Sporządzony traktat nie odegrał dużej roli w dziejach polskiej architektury ze względu na małą rolę niezależnych postaw architektonicznych w systemie politycznym realnego socjalizmu. Obecna publikacja traktatu pozwala dostrzec w nim nie tylko dokument dwóch minionych epok, lecz także dzieło, które zawiera elementy zbieżne ze współczesnymi trendami intelektualnymi.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
8

Knufinke, Ulrich. "Wilhelm (Zeev) Haller (1884–1956) als Architekt jüdischer Gemeinden [25 Abb.]." Aschkenas 16, no. 1 (March 26, 2007): 129–76. http://dx.doi.org/10.1515/asch.2006.129.

Повний текст джерела
Анотація:
Bei der Beschäftigung mit historischen Bauwerken jüdischer Gemeinden treten immer wieder einzelne Architektenpersönlichkeiten hervor, die vor allem durch ihre heute zumeist zerstörten Projekte für jüdische Auftraggeber bedeutend sind. Wilhelm Haller ist einer dieser weitgehend vergessenen Baumeister, an deren Werken die Entwicklung der Architektur in der ersten Hälfte des 20. Jahrhunderts verfolgt werden kann. Sein Werdegang mit einer Karriere als Architekt im Deutschland der Weimarer Republik, der durch den Beginn der nationalsozialistischen Herrschaft erzwungenen Emigration und dem Neubeginn in Palästina erscheint geradezu exemplarisch für jüdische Architekten seiner Generation.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
9

Mączyński, Ryszard. "Dorobek badawczy Marka Kwiatkowskiego." Biuletyn Historii Sztuki 81, no. 3 (September 2, 2020): 529–42. http://dx.doi.org/10.36744/bhs.485.

Повний текст джерела
Анотація:
Gromadzony przez ponad półwiecze dorobek badawczy Marka Kwiatkowskiego (1930-2016) jest bardzo obszerny, liczy ponad 250 pozycji – artykułów i monografii, zarówno naukowych, jak też popularnonaukowych. Jedna z ostatnich wydanych przezeń książek została zatytułowana: Moja pasja – architektura. Fakty, hipotezy (2012). Tytuł zdaje się znaczący, gdyż rzeczywiście w jego pisarstwie zagadnienia architektoniczne dominowały w sposób bezwzględny. To niewątpliwie efekt przymiarek z czasów młodzieńczych do podjęcia w przyszłości – co nigdy się ostatecznie nie urzeczywistniło – zawodu architekta projektanta. Spośród wielu możliwych zagadnień architektonicznych najbliższa mu była epoka panowania Stanisława Augusta. W tym przypadku oddziałała siła inspirująca promotora – profesora Stanisława Lorentza, który bardzo skutecznie szczepił swoim uczniom własną predylekcję do architektury Rzeczypospolitej XVIII wieku. Innym czynnikiem, również mającym doniosły wpływ, stało się piastowane stanowisko – najpierw kuratora, a następnie dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie – jednej z najwspanialszych zabytkowych rezydencji owej epoki. Zagadnienia węzłowe, tematy, które w swych poszukiwaniach badawczych podejmował Marek Kwiatkowskich objęły trzy zasadnicze kręgi: poczynania artystyczne monarchy – Stanisława Augusta (zwłaszcza w odniesieniu do Łazienek oraz Zamku Królewskiego); architekturę Warszawy i Mazowsza (choć te granice terytorialne bywały niejednokrotnie przekraczane, sięgając po Wielkopolskę czy aż po Kresy Wschodnie); a także postacie architektów, twórców klasycystycznych budowli zarówno z czasów stanisławowskich, jak i z doby Królestwa Polskiego. Do najznakomitszych osiągnięć Marka Kwiatkowskiego należy zaliczyć cztery jego autorskie książki. Najstarsza z nich – Szymon Bogumił Zug, architekt polskiego klasycyzmu (1971) – przyniosła obszerne opracowanie życia i dokonań jednego z najbardziej oryginalnych twórców doby Oświecenia: Rozprawa Stanisław August król-architekt (1983) po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie ujęła wszystko to, co w zakresie architektury – i tej zrealizowanej, i tej pozostawionej w licznych projektach – powstało w kręgu monarchy, z jego inicjatywy, z jego funduszy. Pokłosiem wielu lat prowadzonych badań szczegółowych stała się monumentalna edycja Architektura mieszkaniowa Warszawy. Od potopu szwedzkiego do powstania listopadowego (1989), gdzie nakreślona została szeroka panorama stołecznego budownictwa – pałaców i kamienic – w okresie prawie dwóch stuleci. Podsumowaniem zaś dociekań nad prywatną siedzibą króla Stanisława Augusta jest Wielka księga Łazienek (2000), będąca obszerną monografią tej pałacowo-ogrodowej rezydencji. Z pewnością publikacje owe trwać będą przez następne dekady jako najszlachetniejsza – i ciągle żywa – klasyka polskiej historii sztuki.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
10

Benisz, Henryk. "Złudna idea de(kon)strukcji architektury." Humanistyka i Przyrodoznawstwo, no. 23 (August 12, 2018): 107–29. http://dx.doi.org/10.31648/hip.321.

Повний текст джерела
Анотація:
Artykuł jest polemiką z poglądami dwóch XX-wiecznych architektów: Petera Eisenmana i Bernarda Tschumiego, którzy w związku, ale też i poza filozoficzną ideą dekonstrukcji Jacques’a Derridy rozwijali własny zamysł zdekonstruowania architektury. Sięgając do historycznych „korzeni” architektury i korzystając z opracowania Cezarego Wąsa na temat dekonstrukcji w architekturze, autor pokazuje, że zaprezentowana przez tych architektów idea jest złudna, gdyż rozmija się z istotą architektury i prowadzi do destrukcji tej formy sztuki.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.

Дисертації з теми "Architektky"

1

Klinkhamels, Susanne. "Die Italien-Studienreise 1822 - 1824 des Architekten Jakob Ignaz Hittorff : Zeichnungen nachantiker Architektur /." Köln : Abteilung Architekturgeschichte des Kunsthistorischen Institut, 1995. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb42039919f.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

Ghise-Beer, Anka. "Das Werk des Architekten Peter Neufert ein Beitrag zu Entwicklungstendenzen in der Architektur der ersten Nachkriegsjahrzehnte /." [S.l. : s.n.], 2000. http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokserv?idn=964288370.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
3

Völlmar, Thomas. "Bild - Bühne - Architektur : Fritz Schumachers Entwürfe für das Theater 1899-1920 /." Berlin [u.a.] : Culturcon Medien, 2009. http://bvbr.bib-bvb.de:8991/F?func=service&doc_library=BVB01&doc_number=018651662&line_number=0001&func_code=DB_RECORDS&service_type=MEDIA.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
4

Schmidtke, Oliver. "Architektur als professionalisierte Praxis soziologische Fallrekonstruktionen zur Professionalisierungsbedürftigkeit der Architektur." Frankfurt am Main Humanities Online, 2004. http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokserv?id=2771166&prov=M&dok_var=1&dok_ext=htm.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
5

Schmidtke, Oliver. "Architektur als professionalisierte Praxis : soziologische Fallrekonstruktionen zur Professionalisierungsbedürftigkeit der Architektur." Frankfurt am Main Humanities Online, 2006. http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokserv?id=2771166&prov=M&dokv̲ar=1&doke̲xt=htm.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
6

Marquardt, Gesine. "Kriterienkatalog Demenzfreundliche Architektur." Doctoral thesis, Saechsische Landesbibliothek- Staats- und Universitaetsbibliothek Dresden, 2007. http://nbn-resolving.de/urn:nbn:de:swb:14-1185359165306-51589.

Повний текст джерела
Анотація:
Die sich im Verlaufe einer Demenz manifestierenden Orientierungsstörungen schränken die Selbständigkeit der Erkrankten ein und sind oftmals einer der Gründe für die Übersiedlung in eine Pflegeeinrichtung. Aufgrund ihrer krankheitsspezifischen kognitiven Einschränkungen ist es den Betroffenen dort erschwert, sich ihr neues Wohnumfeld zu erschließen. Demzufolge sind Demenzerkrankte zur Aufrechterhaltung von Mobilität und Selbständigkeit in einem ganz besonders hohen Maße von baulichen Strukturen abhängig, die ihnen räumliche, zeitliche und situative Orientierung bieten. Bisher liegen jedoch nur sehr wenige empirisch fundierte Forschungsarbeiten zu deren geeigneter Gestaltung vor. In dieser Dissertation wurde untersucht, welche baulichen Merkmale von Altenpflegeeinrichtungen das räumliche Orientierungsvermögen demenzerkrankter Bewohner beeinflussen. Dazu wurden die baulichen Strukturen von 30 Einrichtungen analysiert und umfangreiche Daten zur Orientierung der dort lebenden Bewohner erhoben. Es wurden fünf Wege innerhalb der Wohnbereiche identifiziert, die Bestandteil der Aktivitäten des täglichen Lebens sind und in allen Einrichtungen vorgefunden wurden. Durch Einschätzung der Pflegekräfte wurde bewertet, ob, bzw. wie gut, die Bewohner diese Wege zurücklegen können. Der Einfluss der unterschiedlichen baulichen Merkmale auf die resultierenden Orientierungswerte wurde mittels statistischer Signifikanztests überprüft. Die Ergebnisse zeigen, dass mit fortschreitender Demenz das Orientierungsvermögen sinkt. Gleichzeitig steigt die Abhängigkeit von der Ausprägung der baulichen Strukturen jedoch an. Signifikante Einflussfaktoren bestehen u. a. in der Bewohnerzahl, der Erschließungstypologie und der Ausformung der Gemeinschaftsflächen. Kleinere Einrichtungen begünstigen zwar die Orientierung, aber auch Wohnbereiche mit 25-30 Bewohnern können gute Werte erzielen, wenn sie eine geradlinige Horizontalerschließung über Flure, die keine Richtungswechsel beinhalten, aufweisen. Gleichartige Elemente, wie z.B. mehrere Wohn- und Essbereiche oder Cluster kleinerer Wohngruppen, schränken die Orientierung hingegen ein. Diese und weitere Erkenntnisse wurden in Gestaltungsempfehlungen überführt, die in der Versorgungspraxis bei der Planung sowie Umstrukturierung von Pflegeeinrichtungen angewendet werden können. Weiterhin wurden auf Grundlage im Krankheitsverlauf eingesetzter Orientierungsformen und –strategien Modelle des Orientierungsprozesses Demenzerkrankter entwickelt.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
7

Bitterer, Tobias. "Marmorverkleidung stadtrömischer Architektur." Diss., lmu, 2010. http://nbn-resolving.de/urn:nbn:de:bvb:19-152983.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
8

Heidemann, Lutz, and Sylvi Mauermeister. "Fakultät Architektur 2005." Saechsische Landesbibliothek- Staats- und Universitaetsbibliothek Dresden, 2007. http://nbn-resolving.de/urn:nbn:de:swb:14-1183455448955-97488.

Повний текст джерела
Анотація:
Die Dresdner Absolventenstudie beschreibt die Ergebnisse der Befragung von Absolvent/innen der Fakultät Architektur der TU Dresden des im Untertitel angegebenen Abschlusszeitraums zu den Themen Berufseinmündung, Tätigkeitsverlauf, Studienverlauf, retrospektive Studienbewertung und Zukunftsorientierungen. Darüber hinaus werden Kohorten- und Panelvergleiche zu befragten Absolvent/innen früherer Jahrgänge realisiert. Gegenstand sind auch Aspekte im Studium, die mit dem beruflichen Erfolg in Zusammenhang stehen.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
9

Hilber, Andrea, Christin Kuhl, Leander Neuhaus, Bianca Pötschke, Nadine Sommer, and Filip Staszkiewicz. "Land schafft Architektur." Saechsische Landesbibliothek- Staats- und Universitaetsbibliothek Dresden, 2016. http://nbn-resolving.de/urn:nbn:de:bsz:14-qucosa-195273.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
10

Chmelnizki, Dmitrij Flierl Bruno. "Die Architektur Stalins /." Stuttgart : Ibidem, 2007. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb41350921m.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.

Книги з теми "Architektky"

1

Ryšavá, Olga. Všude dobře... A kde nejlíp? [Česko]: Vydáno Vlastním Nákladem, 2016.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

1956-, Petzinka Karl-Heinz, Pink Thomas 1958-, and Busmann Johannes, eds. Technologische Architektur: Petzinka Pink Architekten. Basil: Birkäuser, 2004.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
3

1945-, Diemer Peter, ed. Architekten im Südwesten: Beiträge zur Architektur. Taunusstein: Verlag Buch + Film, 1993.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
4

Frei, Hans. Konkrete Architektur?: Über Max Bill als Architekt. Baden: Verlag Lars Müller, 1991.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
5

Bremmer, Gerhard. Public Relations für Architekten und Architektur: Eine zweifache Aufgabe : Architektur als Wille, Vorstellung und Aufgabe : der Architekt, sein gutes Image, Traum, Möglich- oder Wirklichkeit. Wiesbaden: Verlag für Deutsche Wirtschaftsbiographien H. Flieger, 1987.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
6

Henn, Günter. Henn Architekten: Architektur des Wissens = architecture of knowledge. Hamburg: Junius, 2003.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
7

Liebender, Walter. Architektur als Sinnbild: Die junge Generation japanischer Architekten. Münich?]: T. Leeb, W. Liebender, 1986.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
8

Wowczak, Jerzy. Jan Sas-Zubrzycki: Architekt, historyk i teoretyk architektury. Kraków: Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", 2017.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
9

Burkhard, Schrammen, and Saage Stephanie, eds. Schrammen Architekten BDA: Architektur 1988-2008 = architecture 1988-2008. Mönchengladbach: B. Kühlen, 2008.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
10

Bayerische Akademie der Schönen Künste. Abteilung Bildende Kunst, ed. Architektur und Verbrechen: Die Rolle von Architekten im Nationalsozialismus. Göttingen: Wallstein-Verlag GmbH, 2014.

Знайти повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.

Частини книг з теми "Architektky"

1

Starke, Gernot. "Architektur und Architekten." In Effektive Softwarearchitekturen, 13–30. München: Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG, 2014. http://dx.doi.org/10.3139/9783446436534.002.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

Starke, Gernot. "Architektur und Architekten." In Effektive Softwarearchitekturen, 15–32. München: Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG, 2020. http://dx.doi.org/10.3139/9783446465893.002.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
3

Starke, Gernot. "Architektur und Architekten." In Effektive Softwarearchitekturen, 15–32. München: Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG, 2015. http://dx.doi.org/10.3139/9783446444065.002.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
4

Starke, Gernot. "Architektur und Architekten." In Effektive Software-Architekturen, 13–31. München: Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG, 2011. http://dx.doi.org/10.3139/9783446428515.002.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
5

Starke, Gernot. "Architektur und Architekten." In Effektive Softwarearchitekturen, 15–32. München: Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG, 2017. http://dx.doi.org/10.3139/9783446454200.002.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
6

Winter, Wolfgang, and Katharina Tielsch. "200 Jahre „Technik“: Architekten als Ingenieure der Architektur." In Stadt: Gestalten, 210–14. Vienna: Springer Vienna, 2012. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-7091-1057-7_39.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
7

Bürklin, Thorsten, Michael Peterek, and Jürgen Reichardt. "WENN WIR ÜBERLEBEN WOLLEN." In Kultur und soziale Praxis, 97–102. Bielefeld, Germany: transcript Verlag, 2022. http://dx.doi.org/10.14361/9783839462249-005.

Повний текст джерела
Анотація:
Thorsten Bürklin, Michael Peterek und Jürgen Reichardt fordern, die Architektur in die Verantwortung zu nehmen. Vor hundert Jahren war die Moderne davon beseelt, ein besseres Bauen zu verwirklichen: Das Ziel war es, Licht, Luft und Sonne für das Wohnen und Arbeiten aller Menschen zu garantieren. Diese Aufgabe bleibt mit Blick auf ungenügende Lebensbedingungen weltweit auf drastische Weise aktuell. Es ist jedoch höchste Zeit, dieser Forderung eine weitere hinzuzufügen: Architektur muss im Einklang mit dem Schutz der Natur und den jeweils regionalen gesellschaftlichen und klimatischen Gegebenheiten realisiert werden. Aufrichtigkeit ist gefragt: Es ist höchste Zeit, dass wir Lehrenden Verantwortung zeigen.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
8

Peeters, Wim. "Architektur." In W. G. Sebald-Handbuch, 193–98. Stuttgart: J.B. Metzler, 2017. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05395-4_30.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
9

Kaluga, Katja. "Architektur." In Hofmannsthal-Handbuch, 11–13. Stuttgart: J.B. Metzler, 2016. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05407-4_4.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
10

von Fischer, Sabine. "Architektur." In Handbuch Sound, 98–101. Stuttgart: J.B. Metzler, 2018. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05421-0_18.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.

Тези доповідей конференцій з теми "Architektky"

1

Dofkova, Jekaterina. "Českoslovenští architekti v SSSR." In PhD Workshop 2015. Brno: Fakulta architektury VUT v Brne, 2015. http://dx.doi.org/10.13164/phd.fa2015.6.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

Petrášová, Viera, and Ľubica Feriancová. "Hodnotový reťazec záhradnej architektúry v regióne." In 17. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. 17th International Colloquium on Regional sciences. Brno: Masaryk University Press, 2014. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-6840-2014-75.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
3

Vesely, Josef. "Vliv sakrální architektury na urbanismus měst." In PhD Workshop 2015. Brno: Fakulta architektury VUT v Brne, 2015. http://dx.doi.org/10.13164/phd.fa2015.21.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
4

Hildebrandt, Gary, Pascal Habiger, Rainer Drath, and Mike Barth. "Virtualisierungsarchitektur für heterogene CAx-Tools im Engineering modularer Produktionssysteme." In 18. AALE-Konferenz. Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig, 2022. http://dx.doi.org/10.33968/2022.18.

Повний текст джерела
Анотація:
Modularisierung und virtuelles Engineering sind vielversprechende Lösungsansätze zur Bewältigung aktueller Herausforderungen in der industriellen Produktion. Vor dem Hintergrund der Produktindividualisierung werden monolithische Produktionssysteme zunehmend durch flexibel konfigurierbare Anlagen ersetzt. Diese bestehen aus wiederverwendbaren und für unterschiedliche Anwendungsszenarien kombinierbaren Modulen. Als Resultat dieser Entwicklung werden die entsprechenden Module zu evolvierenden Engineering-Lösungen, deren Versionen verwaltet werden müssen. Weiterhin sollen im Modulengineering entwickelte (Simulations-)Modelle möglichst flexibel wiederverwendet werden, was sich aufgrund der großen Zahl an proprietären Entwicklungswerkzeugen (CAx-Tools) als schwierig erweist. Im Rahmen dieser Arbeit stellen die Autoren eine Architektur vor, die ein effizientes, virtuelles und modulares Engineering ermöglicht. Mit Hilfe von Virtualisierungsmethoden wird die Wiederverwendung beliebiger, heterogener Modelle und Simulationen durch die Weitergabe der zugehörigen CAx-Tools möglich. Das vorgestellte Konzept ist prototypisch umgesetzt und zeigt damit dessen Machbarkeit auf. Abschließend werden Kritikpunkte der Architektur sowie mögliche Lösungsansätze erörtert und bestehende Forschungsfragen aufgezeigt.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
5

Kotrla, Jakub, and Adam Guzdek. "Politika architektury a stavební kultury České republiky a její aktualizace." In Juniorstav. Brno: Fakulta stavebni VUT v Brne, 2022. http://dx.doi.org/10.13164/juniorstav.2022.121.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
6

Straczyński, Karol. "Kobiety związane z Biurem Odbudowy Stolicy po II wojnie światowej (wybrane sylwetki)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Badania historii kobiet polskich na tle porównawczym. Kierunki, problematyka, perspektywy”, Białystok, 11–13 czerwca 2021. Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 2021. http://dx.doi.org/10.15290/bhkpntp.2021.07.

Повний текст джерела
Анотація:
Miasto Warszawa przed II wojną światową reprezentowało różne style architektoniczne. Dawna siedziba królów polskich posiadała wiele znakomitych budowli, tj. pałace, kościoły, klasztory, kamienice itd. Na przestrzeni wieków zakładano kolejne place i aleje. Budowane przez stulecia warszawskie założenie urbanistyczne wraz ze specyficzną architekturą zostało zniszczone w wyniku działań podczas II wojny światowej. Skala zniszczeń Warszawy po 1945 r. wyniosła ponad 80% (niemalże podobnie jak Białegostoku). W celu uporządkowania gruzów miejskich i odbudowy Warszawy powołano po wojnie Biuro Odbudowy Stolicy. Przy odbudowie miasta działało wielu wybitnych specjalistów, w tym kobiety – prof. Helena Kurkiewicz-Morsztynkiewicz – architekt i urbanista oraz prof. Helena Syrkus – architekt. Przedwojenne doświadczenie pań w projektowaniu przestrzeni miejskiej znacznie pomogło w odbudowie Warszawy. Ich realizacje projektowe posłużyły nie tylko w odbudowie miasta, ale przyczyniły się do wzrostu tkanki miejskiej o kolejne osiedla mieszkaniowe. Po wojnie na terenie Warszawy działała również fotogra9a Maria Chrząszczowa, która z ogromną starannością udokumentowała powojenne zniszczenia stolicy.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
7

Jagiełło, Daria, Magdalena Kumorowicz, Paulina Szczurek, and Kamila Witkowska. "Katalog architektury drewnianej Torunia – podsumowanie projektu Koła Naukowego Studentów Konserwatorstwa UMK." In Studia i materiały z dziedzictwa kulturowego Torunia i regionu. Tom 2. Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, 2018. http://dx.doi.org/10.12775/simdzktir_t2.2018.019.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
8

Cermakova, Marketa. "Společenské determinanty architektury měst – New York dnešní v odrazu Benátek minulých." In PhD Workshop 2015. Brno: Fakulta architektury VUT v Brne, 2015. http://dx.doi.org/10.13164/phd.fa2015.4.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
9

Traxdorf, M., P. Krauss, K. Tziridis, and H. Schulze. "Architektur des Schlafs: automatisierbare Schlafstadienanalyse in Echtzeit mittels globaler Musteranalyse im 3-Kanal-EEG." In Abstract- und Posterband – 89. Jahresversammlung der Deutschen Gesellschaft für HNO-Heilkunde, Kopf- und Hals-Chirurgie e.V., Bonn – Forschung heute – Zukunft morgen. Georg Thieme Verlag KG, 2018. http://dx.doi.org/10.1055/s-0038-1640975.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
10

Habiger, Pascal, Gary Hildebrandt, Rainer Drath, Mike Barth, Alexander Fay, Ayhan Zor, and Moritz Marseu. "Plug & Produce im real-virtuellen Kontext fertigungstechnischer heterogener Anlagen." In 18. AALE-Konferenz. Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig, 2022. http://dx.doi.org/10.33968/2022.03.

Повний текст джерела
Анотація:
Die Wandelbarkeit von Anlagen im Kontext der Industrie 4.0 führt dazu, dass zukünftig Fertigungsmodule unterschiedlicher Hersteller interagieren müssen – es entsteht eine heterogene Modullandschaft. Das erfordert Lösungen für die automatisierungstechnische Einbindung und den flexiblen Austausch von weiteren, herstellerfremden und bislang unbekannten Modulen. Es werden Lösungskonzepte zur Umsetzung eines strukturierten und herstellerunabhängigen Engineering-Konzepts für Plug & Produce in einer heterogenen Landschaft von Fertigungsmodulen benötigt. Im Rahmen dieser Arbeit stellen die Autoren eine Architektur vor, wie dieses Ziel erreicht werden kann. Der Fokus liegt dabei auf der Steuerungsarchitektur, der Informationsmodellierung und der Virtuellen Inbetriebnahme als Grundlage für das gemischt real-virtuelle Engineering. Das vorgestellte Konzept basiert auf einer Anforderungsanalyse und ist prototypisch umgesetzt.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.

Звіти організацій з теми "Architektky"

1

Napp, Anke. Architektur. Technische Universität Dresden, Forschungsstelle für Vergleichende Ordensgeschichte (FOVOG - Dresden), 2022. http://dx.doi.org/10.25368/2022.507.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

Feri, Vanessa. Von Pionieren der Kreislaufwirtschaft lernen. Freiburg: Departement für Sozialwissenschaften, 2023. http://dx.doi.org/10.51363/unifr.lrr.2023.002.

Повний текст джерела
Анотація:
Dieser Forschungsbericht entstand im Rahmen des SNF-PRIMA-Projekts Urban Bricolage: Mining, Designing and Constructing with Re-Used Building Materials, geleitet von Prof. Dr. Madlen Kobi. An der Schnittstelle zwischen Architektur und Anthropologie erforscht mein Subprojekt Von Pionieren der Kreislaufwirtschaft lernen die Wiederverwendung von Bauteilen in der Schweiz aus einer sozialwissenschaftlichen Perspektive. Die ethnografischen Daten erhob ich im Zeitraum zwischen Juli 2022 und November 2023. In dieser Periode führte ich eine6-monatige Feldforschung bei zirkular, dem Fachplanungsbüro für das Bauen im Kreislauf, und 8 semi-strukturierte Interviews mit unterschiedlichen Vertreter:innen der Schweizer Baubranche durch. Komplementär dazu besuchte ich regelmässig Veranstaltungen zu Kreislaufwirtschaft und Nachhaltigkeit in der Bauindustrie. Diese fanden in mehreren europäischen Ländern, jedoch überwiegend in der Schweiz, statt.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
Ми пропонуємо знижки на всі преміум-плани для авторів, чиї праці увійшли до тематичних добірок літератури. Зв'яжіться з нами, щоб отримати унікальний промокод!

До бібліографії