Щоб переглянути інші типи публікацій з цієї теми, перейдіть за посиланням: UniverCM.

Статті в журналах з теми "UniverCM"

Оформте джерело за APA, MLA, Chicago, Harvard та іншими стилями

Оберіть тип джерела:

Ознайомтеся з топ-50 статей у журналах для дослідження на тему "UniverCM".

Біля кожної праці в переліку літератури доступна кнопка «Додати до бібліографії». Скористайтеся нею – і ми автоматично оформимо бібліографічне посилання на обрану працю в потрібному вам стилі цитування: APA, MLA, «Гарвард», «Чикаго», «Ванкувер» тощо.

Також ви можете завантажити повний текст наукової публікації у форматі «.pdf» та прочитати онлайн анотацію до роботи, якщо відповідні параметри наявні в метаданих.

Переглядайте статті в журналах для різних дисциплін та оформлюйте правильно вашу бібліографію.

1

Guglielmo, Luigi Di, Franco Fummi, Graziano Pravadelli, Francesco Stefanni, and Sara Vinco. "UNIVERCM: The UNIversal VERsatile Computational Model for Heterogeneous System Integration." IEEE Transactions on Computers 62, no. 2 (February 2013): 225–41. http://dx.doi.org/10.1109/tc.2012.156.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
2

Potočnik Mesarić, Tanja. "Vpliv globalizacije na neoliberalne oblike internacionalizacije univerze." Andragoška spoznanja 23, no. 4 (December 29, 2017): 87–101. http://dx.doi.org/10.4312/as.23.4.87-101.

Повний текст джерела
Анотація:
Globalizacija je proces, ki zaznamuje praktično vse sfere družbenega življenja, tudi izobraževanje oziroma konkretneje univerzo, z njenim izrednim študijem pa tudi izobraževanje odraslih. Internacionalizacija je bistvena konstitutivna lastnost univerze (poleg akademske svobode, avtonomije, kolegialnega vodenja in elitnosti), ki je skozi čas, predvsem v obdobju nacionalne zaprtosti, zbledela. Vsako zgodovinsko obdobje je univerzi in njeni internacionalizaciji dalo neizbrisan pečat, zato moramo novodobni proces ponovne internacionalizacije univerze razumeti v kontekstu današnjih neoliberalnih motivov. Univerza si mora prizadevati, da obdrži svoj konstitutivni člen – internacionalizacijo, pri čemer pa bo morala braniti svoje akademske korenine nasproti neoliberalnim tržnim vplivom (na primer GATS), ki poleg vprašljive kakovosti prinašajo tudi skrb vzbujajoči akademski imperializem.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
3

Šantej, Alijana. "Razvoj in poslanstvo slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje." Andragoška spoznanja 15, no. 3 (December 1, 2009): 22–30. http://dx.doi.org/10.4312/as.15.3.22-30.

Повний текст джерела
Анотація:
Avtorica v članku predstavi zgodovino, rast in poslanstvo Univerze za tretje življenjsko obdobje skozi petindvajset let njenega delovanja. Univerza za tretje življenjsko obdobje je rezultat dolgoletnega prostovoljnega dela strokovnjakov s področja izobraževanja odraslih, pa tudi prostovoljnega dela mentorjev in številnih slušateljev te organizacije. Njeno temeljno poslanstvo so izobraževanje starejših za osebnostni razvoj, vključenost starejših v družbo, prav tako pa tudi spreminjanje pogleda na starost in staranje in s tem družbenega položaja starejših. Avtorica v nadaljevanju opiše, kako poteka študij na Univerzi za tretje življenjsko obdobje in predstavi študijske programe ter strukturo slušateljev po spolu, starosti in izobrazbi. Posebej predstavi mrežo 39 slovenskih univerz za tretje življenjsko obdobje, ki so se skozi petindvajset let razvile v vseh večji mestih in krajih Slovenije.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
4

Percy, Keith. "Učenje v poznejših letih: univerze, poučevanje, medgeneracijsko učenje in kohezivnost skupnosti." Andragoška spoznanja 19, no. 2 (July 7, 2013): 29. http://dx.doi.org/10.4312/as.19.2.29-36.

Повний текст джерела
Анотація:
Na področju učenja v poznejših letih ni ustaljenih pojmov. Članek sprva opozori, da posplošitvam o učenju starejših ne kaže zaupati in da se načini obravnave spreminjajo skozi čas. Srečujemo se z vrsto trditev o tem, kateri načini učenja in poučevanja naj bi bili primerni za starejše, vendar je za večino v empiričnih raziskavah najti le malo podpore. Članek se potem usmeri na oceno manjšega inovativnega projekta, ki je potekal na Univerzi Lancaster v letih 2009/10 in ga je financirala britanska vlada. V projektu so skušali člane skupine lokalne univerze za tretje življenjsko obdobje pritegniti k učnim dejavnostim v bližnjem univerzitetnem centru, pri čemer so uporabili študijsko ponudbo na preddiplomski stopnji. Namen projekta je bil preveriti pomisleke, ki naj bi jih imeli člani univerze za tretje življenjsko obdobje glede povezave z javno visokošolsko ustanovo in s tem izgube »čistosti« načela samopomoči pri učenju starejših, značilnega za britanske univerze za tretje življenjsko obdobje, na račun bolj formalnih oblik učenja. Rezultati raziskave so pokazali, da je večina starejših, ki so bili vključeni v projekt, cenila možnost uporabe univerzitetnih učnih virov in da jih ideologija britanskih univerz za tretje življenjsko obdobje pri tem ni ovirala. Nadalje se kaže, da je s prisotnostjo starejših pridobila tudi univerza, morda pa tudi okoliška skupnost. Sledi krajša razprava o pomenu teh ugotovitev za medgeneracijsko učenje, za kohezivnost skupnosti in za marginalizirane starejše. Članek se zaključi z mislijo, da bi se britanske univerze morale oz. mogle bolj dinamično in izrazito zavzeti za odpiranje učnih možnosti za starejše.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
5

Jelenc Krašovec, Sabina. "Preoblikovanje univerze." Andragoška spoznanja 8, no. 2 (December 1, 2002): 36–51. http://dx.doi.org/10.4312/as.8.2.36-51.

Повний текст джерела
Анотація:
Prispevek govori o razvojnih usmeritvah in moznostih za spreminjanje univerze v uceci se druzbi. Ob tern je nakazano, kako naj bi se univerza v uceci se druzbi spreminjala, kaksno ucenje naj bi spodbujala in kako bi prispevala k razvijanju kriticnosti v druzbi. V prispevku se postavlja vprasanje, kaksne inovacije bi bile na univerzi potrebne, da bi postala dejavni del ucece se druzbe.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
6

Petrič, Marko, and Ida Poljanšek. "Prof. dr. Primož Oven – prejemnik Zlate plakete Univerze v Ljubljani." Les/Wood 71, no. 2 (December 28, 2022): 67–72. http://dx.doi.org/10.26614/les-wood.2022.v71n02a06.

Повний текст джерела
Анотація:
Na Univerzi v Ljubljani (UL) je med 28. novembrom in 2. decembrom 2022 potekal Teden univerze in tudi letos, ob 103. rojstnem dnevu univerze, so bili predstavljeni najodličnejši raziskovalni dosežki, podeljeni častni nazivi, plakete, nagrade in priznanja vsem, ki so pripomogli, da je Univerza v Ljubljani iz leta v leto boljša. Na Oddelku za lesarstvo Biotehniške fakultete UL smo zelo ponosni, da je na slavnostni seji Senata Univerze v Ljubljani 29. 11. 2022 Zlato plaketo prejel tudi naš sodelavec, prof. dr. Primož Oven, vodja Katedre za kemijo lesa in druge lignocelulozne materiale. Prof. Oven je mednarodno uveljavljen raziskovalec in pedagog na področju proučevanja zvez med funkcijami, strukturami, kemizmom in lastnostmi lesa, biorafinacije ter valorizacije lesne biomase s poudarkom na pridobivanju in uporabi nanoceluloze in lesnih ekstraktivov. V akademskem in gospodarskem okolju promovira trajnostno izrabo lesa v krožnem biogospodarstvu in skrbi za ugled UL doma in v tujini.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
7

Jelenc Krašovec, Sabina. "Univerza kot del učeče se družbe." Andragoška spoznanja 7, no. 4 (December 1, 2001): 22–25. http://dx.doi.org/10.4312/as.7.4.22-25.

Повний текст джерела
Анотація:
Posameznik ima danes na voljo različne vire in sredstva. To spreminja tudi razmerje moči med univerzo in drugimi organizacijami, ki so prožnejše in se bolj prilagajajo posamezniku. Znanje ni več nakopičeno le v univerzitetnih središčih, temveč je čedalje bolj razpršena. Ugotovitve kažejo, da se univerza, ki je prvi korak v akademski karieri ali strokovni uspešnosti, le počasi odziva na pobude po ustvarjanju » Učeče se družbe« ali pa se sploh ne. Razvoj učeče se družbe bi zahteval spreminjanje organizacije ter delovanja univerze in njeno drugačno povezovanje s subjekti v družbi. S tem univerza ne bi zanikala svojih bistvenih značilnosti. Izboljševala naj bi dostop odraslih do visokošolskega študija, se intenzivneje odpirala navzven in se na različnih ravneh povezovala z zunanjimi družbenimi subjekti (organizacijami, društvi, posamezniki idr.), tradicion alne metode poučevanja naj bi nadomeščala ali dopolnjevala z aktivnejšimi metodami poučevanja in učenja, v učni proces uvajala inovacije, ki so posledica tehnološkega, ekonomskega ter socialnega razvoja in postopno spreminjala svoje delovanje ter strukturo in tako postajala učeča se organizacija.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
8

Diachok, Natalia, and Artem Oblap. "PRINCIPLES OF COMPLINING OF DICTIONARY OF UNIVERBS (on the material of the game glossary)." Problems of General and Slavic Linguistics, no. 3 (July 1, 2019): 10–15. http://dx.doi.org/10.15421/251902.

Повний текст джерела
Анотація:
The paper is a practice to compile one of the parts of a dictionary of univerbs of the Russian language. Univerbal segment of lexicon of gamers, being cybergame players of Dota2, has determined object of the study. Subject of the study is declaring principles for lexicographic description of slangism univerbs. More and more active occurrence and functioning of univerbs in the context of different Russian-speaking slangism systems have stipulated the necessity to determine criteria to form lexical entry of each of the units under study. Objective of the study is to identify principles to form lexical entry of neological univerbs, to define its structure, and to generalize such basic characteristics of the units as unique and universal. Structural, descriptive, comparative, classificatory, and resumptive methods have been applied. Practical implication of the results may be used while studying neology of the Russian language. Conclusions. We believe that lexicographic description is the logic and required stage following the analytic studies of the units. They should be included in the corresponding dictionary type as a part of clearly structurized lexical entry demonstrating each unique and universal peculiarity of the units. Lexicographic description of univerbs relies upon a strict structure of lexical entry involving following structural elements: 1) univerb: а) ability to very, generic assignment, b) part-of-speech assignment, c) stylistic assignment; 2) its alternative word combination; 3) model of the word combination; 4) model of the univerb; 5) onomasiologic model where marker of onomasiologic basis coincides with the naming unit of lexical-semantic group; 6) lexical meaning of a univerb, being essentially more explanatory interpretation of alternative word combination; 7) univerbal type in terms of its origin; 8) qualification of a process of the univerb origination (according to a type, determined in p. 7); and 9) context of functioning of the univerb as well as identical word combination.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
9

Coghetto, Roland. "Non-Trivial Universes and Sequences of Universes." Formalized Mathematics 30, no. 1 (April 1, 2022): 53–66. http://dx.doi.org/10.2478/forma-2022-0005.

Повний текст джерела
Анотація:
Summary Universe is a concept which is present from the beginning of the creation of the Mizar Mathematical Library (MML) in several forms (Universe, Universe_closure, UNIVERSE) [25], then later as the_universe_of, [33], and recently with the definition GrothendieckUniverse [26], [11], [11]. These definitions are useful in many articles [28, 33, 8, 35], [19, 32, 31, 15, 6], but also [34, 12, 20, 22, 21], [27, 2, 3, 23, 16, 7, 4, 5]. In this paper, using the Mizar system [9] [10], we trivially show that Grothendieck’s definition of Universe as defined in [26], coincides with the original definition of Universe defined by Artin, Grothendieck, and Verdier (Chapitre 0 Univers et Appendice “Univers” (par N. Bourbaki) de l’Exposé I. “PREFAISCE-AUX”) [1], and how the different definitions of MML concerning universes are related. We also show that the definition of Universe introduced by Mac Lane ([18]) is compatible with the MML’s definition. Although a universe may be empty, we consider the properties of non-empty universes, completing the properties proved in [25]. We introduce the notion of “trivial” and “non-trivial” Universes, depending on whether or not they contain the set ω (NAT), following the notion of Robert M. Solovay2. The following result links the universes U 0 (FinSETS) and U 1 (SETS): Grothendieck Universe ω = Grothendieck Universe U 0 = U 1 {\rm{Grothendieck}}\,{\rm{Universe}}\,\omega = {\rm{Grothendieck}}\,{\rm{Universe}}\,{{\bf{U}}_0} = {{\bf{U}}_1} Before turning to the last section, we establish some trivial propositions allowing the construction of sets outside the considered universe. The last section is devoted to the construction, in Tarski-Grothendieck, of a tower of universes indexed by the ordinal numbers (See 8. Examples, Grothendieck universe, ncatlab.org [24]). Grothendieck’s universe is referenced in current works: “Assuming the existence of a sufficient supply of (Grothendieck) univers”, Jacob Lurie in “Higher Topos Theory” [17], “Annexe B – Some results on Grothendieck universes”, Olivia Caramello and Riccardo Zanfa in “Relative topos theory via stacks” [13], “Remark 1.1.5 (quoting Michael Shulman [30])”, Emily Riehl in “Category theory in Context” [29], and more specifically “Strict Universes for Grothendieck Topoi” [14].
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
10

Oven, Primož. "Zaslužni profesor, prof. dr. dr. h.c. Niko Torelli." Les/Wood 69, no. 2 (December 30, 2020): 125–31. http://dx.doi.org/10.26614/les-wood.2020.v69n02a11.

Повний текст джерела
Анотація:
Prof. dr. dr. h.c. Nikolaj Torelli je konec leta 2020 postal zaslužni profesor Univerze v Ljubljani. Naziv zaslužna profesorica in zaslužni profesor Univerza v Ljubljani podeljuje upokojenim profesoricam in profesorjem za prepoznaven prispevek pri delovanju, ugledu in razvoju Univerze v Ljubljani. V prispevku predstavljamo zaslužnega profesorja in njegovo delo.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
11

Klainschek, Karin Stana. "Znanstvenoraziskovalna dejavnost Univerze v Mariboru in pogled v prihodnje / The University of Maribor’s scientific research activities and a look into the future." Acta Medico-Biotechnica 5, no. 2 (November 27, 2021): 7–11. http://dx.doi.org/10.18690/actabiomed.69.

Повний текст джерела
Анотація:
Spremenjene družbenoekonomske razmere soočajo Univerzo v Mariboru (UM) z novimi izzivi, ki se nanašajo tudi na organizacijo znanstvenoraziskovalnega dela na Univerzi. V prihodnjem obdobju bo potrebno večje povezovanje med posameznimi znanstvenoraziskovalnimi vedami in področji, z namenom doseganja znanstvene odličnosti, višje kakovosti življenja, večje gospodarske rasti regije in s tem trajnostnega razvoja. Univerzitetno okolje omogoča akademsko svobodo, pospešuje kreativno mišljenje in pomaga pri snovanju in uresničevanju novih izvirnih znanstvenih idej, ki niso vedno usmerjene k neposrednemu ustvarjanju nove dodane vrednosti izdelkov in tehnologij. Na drugi strani, zaradi vse večjih zahtev po doseganju višje gospodarske rasti, ponuja razvojno–industrijsko okolje kreativno okolje, ki pa je usmerjeno ciljno na razvoj določenega izdelka. Na poti ustvarjanja in razvoja našega okolja in višje kakovosti življenja ter v skladu z glavnimi znanstvenoraziskovalnimi in razvojnimi usmeritvami evropske skupnosti stopamo skupaj, vsak s svojimi prednostmi in pomanjkljivostmi. Vloga Univerze v tem procesu je povezovalna in koordinacijska z namenom doseganja sinergijskih in trajnostnih učinkov. Vizija, poslanstvo in strategija znanstvenoraziskovalnega dela UM opredeljujejo združevanje poučevanja in raziskovanja, povezovanja različnih področij in dejavnosti ter boljšega in učinkovitejšega prenosa in souporabe znanja.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
12

Eder, G. "Fusion reactions in the early universe / Fusionsreaktionen im frühen Universum." Kerntechnik 53, no. 3 (March 1, 1989): 207–10. http://dx.doi.org/10.1515/kern-1989-530313.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
13

Zajc, Ivana. "Evropska poletna univerza iz digitalne humanistike na Univerzi v Leipzigu." Slovenščina 2.0: empirical, applied and interdisciplinary research 6, no. 1 (October 1, 2018): 68–71. http://dx.doi.org/10.4312/slo2.0.2018.1.68-71.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
14

Zapatero Martín, María del Pilar. "El reto de la ordenación del derecho fundamental a la protección de datos de carácter personal en un universo digital = A regulatory challenge to the fundamental right of the personal data protection in a digital universe." UNIVERSITAS. Revista de Filosofía, Derecho y Política, no. 29 (December 13, 2018): 32. http://dx.doi.org/10.20318/universitas.2019.4509.

Повний текст джерела
Анотація:
RESUMEN: En la era de las tecnologías digitales, el Derecho se enfrenta al objetivo de afrontar la protección de los datos personales en un universo global donde las fronteras se diluyen y el principio de territorialidad ha dejado de tener aplicación. Este trabajo pretende plantear el reto que supone, para el ordenamiento jurídico español, la adaptación a la nueva regulación europea en esta materia.ABSTRACT: At the digital´s technologies age, Law faces with the aim to address the personal data protection in a global universe where blurring the borders, and the territoriality principle has ceased to be applied. This paper aims to poset he challenge that supposes, to the Spanish legal system, the adaptation to the new European Union regulation on this matter.PALABRAS CLAVE: universo digital, protección de datos personales, reglamento europeo, constitución española, conflictos de competenciaKEYWORDS: digital universe, personal data protection, european regulation, spanish constitution, competence´s conflicts
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
15

Zagmajster, Margerita. "E-izobraževanje v mednarodnem univerzitetnem okolju." Andragoška spoznanja 8, no. 3-4 (December 1, 2002): 53–61. http://dx.doi.org/10.4312/as.8.3-4.53-61.

Повний текст джерела
Анотація:
Povezovanje univerz iz različnih držav na področju e-izobraževanja prinaša sodelujočim univerzam vrsto koristi. Kljub temu pa v evropskem prostoru še ni zaživelo; partnerji v projektu NetCampus proučujejo ovire, ki se pojavljajo pri mednarodnem povezovanju univerz na področju e-izobraževanja, ne le na teoretični ravni, temveč tudi s pomočjo testnega izvajanja spletnih programov. V Sloveniji smo skušali ugotoviti ovire s pomočjo spletnega programa Groupware. V prispevku predstavljamo izkušnje, ki smo jih pridobili pri izvajanju navedenega programa v Sloveniji.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
16

Barbo, Matjaž. "Moj življenjski načrt: Dragotin Cvetko in začetki študija muzikologije na Slovenskem." Musicological Annual 46, no. 2 (December 1, 2010): 5–18. http://dx.doi.org/10.4312/mz.46.2.5-18.

Повний текст джерела
Анотація:
Članek prinaša kronološko, z viri podkrepljeno analizo konkretnih spodbud za nastanek Oddelka za muzikologijo, vse od prvih idej ob ustanovitvi Univerze v Ljubljani, do utemeljitve znanstvenega oz. zgodovinskega oddelka na Akademiji za glasbo in končno do prenosa muzikologije na univerzo ter s tem institucionaliziranja muzikologije na Slovenskem.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
17

Findeisen, Dušana. "Četrta konferenca o izobraževanju in učenju starejših." Andragoška spoznanja 4, no. 3-4 (December 1, 1998): 77–79. http://dx.doi.org/10.4312/as.4.3-4.77-79.

Повний текст джерела
Анотація:
Pravijo, da je Univerza v Ulmu "najvišja nemška univerza". Najvišja zato, ker stoji zunaj mesta na vzpetini. Res je, da slovi po svojih tehniških fakultetah, pa vendar v Ulmu niso pozabili na družbene vede. Znanja iz teh ved si je na Univerzi v Ulmu moč pridobiti pri ZAWIW, Univerzitetnem centru za splošno nadaljevalno izobraževanje. Pri tem centru pa je leta 1994 nastal tudi sedež Evropske zveze "Učenje v poznejših letih". Tako je v njenem okviru lani potekala v Ulmu že četrta konferenca, posvečena izobraževanju in učenju starejših odraslih.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
18

Torres Salinas, Ginés. "Ideología barroca y revolución heliocéntrica en las letras del siglo XVII: algunas notas sobre Francisco de Quevedo y la astronomía moderna." JANUS. Estudios sobre el Siglo de Oro, no. 11 (November 23, 2022): 549–78. http://dx.doi.org/10.51472/jeso20221123.

Повний текст джерела
Анотація:
RESUMEN: La Revolución Científica trajo consigo, entre otras cosas, la definitiva constatación del modelo heliocéntrico del universo, gracias a los nuevos descubrimientos astronómicos, propiciados, a su vez, por un nuevo instrumental óptico. En este trabajo estudiaremos algunas de las consecuencias de estos nuevos descubrimientos en la obra de Francisco de Quevedo, partiendo de la ideología barroca propia de obra y autor. Nos ocuparemos de tres cuestiones básicas y de las razones de aparición de las mismas: la pervivencia en Quevedo de una concepción geocéntrica del universo, a pesar de estar presumiblemente al tanto del nuevo modelo heliocéntrico; el uso de dos pasajes bíblicos de protagonismo solar procedentes de El libro de Josué y el Segundo libro de los Reyes; y el juicio quevediano sobre los nuevos instrumentos ópticos que permitieron descubrir la naturaleza heliocéntrica del universo. ABSTRACT: The Scientific Revolution brought with it, among other things, the definitive verification of the heliocentric model of the universe. It was due to new astronomical discoveries, promoted, in turn, by new optical instruments. This work pretends to study some of the consequences of these new discoveries in the work of Francisco de Quevedo. For this it will be analysed the baroque ideology that characterizes both, writer and work. We will discuss three basic questions and the reasons for their appearance: Quevedo's persistence of a geocentric conception of the universe, despite he was presumably aware of the new heliocentric model; the use of two biblical passages of solar prominence from The Book of Joshua and the Second Book of Kings; and the quevedesque opinion about the new optical instruments that made it possible to discover the heliocentric nature of the universe.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
19

Kilian, Elena. "L' univers de Roald Dahl [Roald Dahl's universe] (review)." Bookbird: A Journal of International Children's Literature 46, no. 4 (2008): 59–60. http://dx.doi.org/10.1353/bkb.0.0135.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
20

Skubic, Mitja. "Rada Cossutta – Franco Crevatin: Slovenski dialektološki leksikalni atlas slovenske Istre (SDLA-SI) , II, Založba Annales, Koper 2006." Journal for Foreign Languages 1, no. 1-2 (December 1, 2009): 221–24. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.1.221-224.

Повний текст джерела
Анотація:
Objavljeno delo je do neke mere nadaljevanje in dopolnitev v letu 1987 v Trstu izdanega jezikovnega atlasa tržaške Slovenke prof. Rade Cossutta z naslovom Slovenski dialektološki leksikalni atlas slovenske Istre (SDLA-TS).Izdala ga je Univerza v Trstu, Visoka šola modernih jezikov za prevajalce in tolmače. Delo je bilo sad avtoričinega podiplomskega študija na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, pri čemer je imela za mentorja slovenista, znamenitega slovenskega dialektologa prof. Tineta Logarja. Zdaj je dr. Cossuttova obogatila slovensko dialektologijo z jezikovnim atlasom slovenske Istre. Tako kot pri prvem delu je tudi pri tem bitno sodeloval dr. Franco Crevatin z Univerze v Trstu.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
21

Bogataj, Jan Dominik. "Hieronymus noster – mednarodni simpozij ob 1600-letnici Stridončeve smrti." Clotho 1, no. 1 (July 15, 2019): 125–26. http://dx.doi.org/10.4312/clo.1.1.125-126.

Повний текст джерела
Анотація:
Mednarodni simpozij ob 1600‐letnici Hieronimove smrti z naslovom Hieronymus noster se bo odvil v Ljubljani, 24.–26. oktobra 2019, v dvorani SAZU. Organizirajo ga Slovenska akademija znanosti in umetnosti; univerze v Ljubljani, Zagrebu, Gradcu in Varšavi; Srednjeevropska univerza na Dunaju (CEU); mednarodna mreža Europa Renascens; projekt DANUBIUS (Université de Lille); in Institut des Sources chrétiennes.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
22

Bogataj, Jan Dominik. "Hieronymus noster – mednarodni simpozij ob 1600-letnici Stridončeve smrti." Clotho 1, no. 1 (July 15, 2019): 125–26. http://dx.doi.org/10.4312/clotho.1.1.125-126.

Повний текст джерела
Анотація:
Mednarodni simpozij ob 1600‐letnici Hieronimove smrti z naslovom Hieronymus noster se bo odvil v Ljubljani, 24.–26. oktobra 2019, v dvorani SAZU. Organizirajo ga Slovenska akademija znanosti in umetnosti; univerze v Ljubljani, Zagrebu, Gradcu in Varšavi; Srednjeevropska univerza na Dunaju (CEU); mednarodna mreža Europa Renascens; projekt DANUBIUS (Université de Lille); in Institut des Sources chrétiennes.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
23

Cury, Maria Zilda Ferreira. "Intertextualidade: uma prática contraditória." Cadernos de Linguística e Teoria da Literatura 4, no. 8 (December 31, 2016): 117. http://dx.doi.org/10.17851/0101-3548.4.8.117-128.

Повний текст джерела
Анотація:
Resumo: Este ensaio apresenta a intertextualidade como uma prática que recobre todas as atividades do universo cultural. Isto não se faz, no entanto, de forma harmônica mas como prática contraditória.Abstract: Analysis of intertextuality as a pratic that recovers all activities of the cultural universe. However, intertextuality doesn't act as an harmonic pratic but as a contradictory one.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
24

Petkovšek, Robert. "Vloga teološkega študija v Ljubljani pred in po ustanovitvi Univerze v Ljubljani." Bogoslovni vestnik 79, no. 2 (2019): 473–90. http://dx.doi.org/10.34291/bv2019/02/petkovsek.

Повний текст джерела
Анотація:
Prispevek prinaša pregled razvoja teološkega študija v Ljubljani od njegovih začetkov v Jezuitskem kolegiju (1619) in v okviru Univerze v Ljubljani (1919), katere soustanoviteljica je bila tudi Teološka fakulteta. Študij teologije je bil prvi organiziran visokošolski študij v Ljubljani, ki je ustvaril okvir za poznejši nastanek in razvoj drugih znanstvenih disciplin. Posebno pomembno vlogo so imeli profesorji teologije pri ustanovitvi in predvojnem razvoju Univerze v Ljubljani. Po vojni je bila Teološka fakulteta štirideset let izključena iz Univerze in iz javnega prostora. V Univerzo je bila ponovno vključena leta 1992. Teološki študij, ki je znanstveno preučevanje vere, je bil vedno odprt tudi v vsakokratno kulturno, družbeno in politično okolje, ki ga je kritično sooblikoval in izboljševal. S svojim specifičnim epistemičnim statusom ima teologija tudi danes nenadomestljivo funkcijo na družbeno-kulturni, na cerkvenostno-duhovni in na etično-politični ravni.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
25

BASSINTSA BOUESSO, Aetius. "fiction romanesque comme réceptacle d'anthroponymes chargés de sens chez Alain Mabanckou." Anales de Filología Francesa 28, no. 1 (October 21, 2020): 291–306. http://dx.doi.org/10.6018/analesff.425591.

Повний текст джерела
Анотація:
Una novela constituye un universo en toda regla, producto de la imaginaciόn de un escritor. En el corazόn de este universo se mueven personajes representando a seres humanos segùn las modalidades de la ficciόn. Los atributos que permiten reconstruir sus retratos se prestan a diversas interpretaciones. Estas no solamente implican consideraciones estéticas (porque el escritor es “antes de nadaˮ un artista), sino también sociolόgicas y antropolόgicas, debido a que la literatura no puede ser disociada de las realidades proprias de la vida social y comunitaria. De hecho, el nombre siendo la referencia identitaria que especifica al individuo a priori, que y le distingue de sus semejantes, es interesante ver hasta qué punto es rico en implicaciones y “nos hablaˮ en las novelas de Alain Mabanckou. En efecto; los nombres de sus personajes definen totalmente a los seres que los llevan. Sugieren aspectos de su personalidad o incluso influyen en sus destinos. Y con razόn, comprender el sentido de sus significados aporta una luz nada despreciable a los relatos del escritor congolés. A novel constitutes a fully-fledged universe a product of a writer’s imagination. The characters representing some beings move to the core of this universe according to the modes of the fiction. The attributes that permit to reconstitute their portraits are suitable to various interpretations. These not only imply aesthetic considerations ( because the writer is first of all an artist ) , but also sociological and anthropological, insofar the literature would not be dissociated of the realities of the social and communal life. In fact, the name being the identical reference that first specifies the individual and distinguishes him/her of his/her fellow creatures, it is permissible to see to what point it is rich of implications and “talking” in the novels of Alain Mabanckou. Indeed ; the names of his characters define the people who carry them in the absolute. They suggest aspects oh their personality or influence their destiny. And for reason, to seize the senses of which they are invested brings non negligible lightings on the narrations that the congolese writer provides us with. Un roman constitue un univers à part entière, produit de l’imagination d’un écrivain. Au cœur de cet univers se meuvent des personnages représentant des êtres humains selon les modalités de la fiction. Les attributs qui permettent de reconstituer leurs portraits se prêtent à divers interprétations. Celles-ci impliquent non seulement des considérations esthétiques (parce que l’écrivain est avant tout un artiste), mais aussi sociologiques et anthropologiques, dans la mesure où la littérature ne saurait être dissociée des réalités propres à la vie sociale et communautaire. De fait, le nom étant la référence identitaire qui spécifie l’individu de prime abord et le distingue de ses semblables, il est intéressant de voir à quel point il est riche d’implications et « parlant » dans les roman d’Alain Mabanckou. En effet ; les noms de ses personnages définissent les êtres qui les portent dans l’absolu. Ils suggèrent des aspects de leur personnalité ou encore influencent leurs destinées. Et pour cause, saisir les sens dont ils sont investis apporte des éclairages non négligeables sur les récits que nous livre l’écrivain Congolais.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
26

Rudolf, Matevž. "Revija Les/Wood izhaja pod okriljem Založbe Univerze v Ljubljani." Les/Wood 71, no. 1 (October 27, 2022): 3–4. http://dx.doi.org/10.26614/les-wood.2022.v71n01a00.

Повний текст джерела
Анотація:
Univerza v Ljubljani je s 40.000 študentkami in študenti največja in najstarejša univerza v Sloveniji. Sestavlja jo kar 26 fakultet in akademij in pokriva vsa znanstvena področja. Posledično je bogata tudi njena založniška dejavnost, ki pa je zelo razvejana. Konec študijskega leta 2019/2020, ko je Univerza praznovala 100. obletnico, so se uresničile dolgoletne želje, da bi Univerza dobila skupno založbo. Nastala je Založba Univerze v Ljubljani (University of Ljubljana Press), ki s svojevrstno organiziranostjo povezuje založniško dejavnost na fakultetah in akademijah. Osnova Založbe UL sicer ostaja založniška dejavnost na članicah UL, pomemben korak pa smo naredili z začetkom izdajanja publikacij pod skupnim imenom Založba UL. Ko bo ta proces v celoti končan, bo šele res razvidno, da je Založba UL ena večjih evropskih univerzitetnih založb, ki letno izdaja več kot 250 monografij. V okviru Univerze v Ljubljani izhaja tudi 50 mednarodnih znanstvenih revij. Skoraj vse revije izhajajo v odprtem dostopu, kar pomeni, da so članki dostopni takoj po izidu posamezne številke. Ker so bile do pred kratkim revije objavljene na najrazličnejših naslovih in platformah, je Založba UL vzpostavila skupni spletni portal Revije UL. Portal temelji na odprtokodnem sistemu Open Journals Systems, ki poleg objave posameznih člankov v ozadju omogoča tudi vse potrebne založniške korake za urednikovanje (elektronsko sprejemanje člankov, posredovanje člankov recenzentom, oblikovalcem, lektorjem itd.). Portal je dostopen na naslovu https://journals.uni-lj.si/. Na portalu trenutno gostuje 19 revij, objavljenih pa je več kot 6.500 člankov. Ena izmed takih revij je tudi revija Les/Wood, ki od leta 2017 dvakrat letno izhaja z odprtim dostopom po diamantnem modelu. Revija sicer nadaljuje zapuščino revije Les: revija za lesno gospodarstvo, ki je neprekinjeno izhajala med leti 1949 in 2013. Revija obravnava širše področje lesarstva in z lesarstvom povezana področja, teme, ki so še kako pomembne za trajnostno naravnan odnos do današnjega sveta. Les je namreč edina obnovljiva surovina, ki jo imamo v Sloveniji v izobilju, zato je še toliko bolj pomembno, da tudi preko znanstvenih člankov podpiramo poglobitev znanj o lesu in lesnih kompozitih ter sodobnih tehnologijah za predelavo in obdelavo lesa, hkrati pa tudi spodbujamo raziskave o konstruiranju in oblikovanju ter gospodarjenju z lesom in lesnimi proizvodi. Sedež uredništva revije Les/Wood je na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, z letom 2021 pa je revija začela izhajati pod imenom Založbe Univerze v Ljubljani. Verjamemo, da bo s tem korakom revija Les/Wood pridobila večjo mednarodno prepoznavnost in tako še okrepila svojo interdisciplinarno naravnanost. Uredništvu revije Les/Wood na tem mestu izrekam pohvale za vse opravljeno delo, zaradi katerega revija dosega visoke akademske založniške standarde. S skupnimi močmi bomo tako še bolj spodbudili globalno izmenjavo znanja in tako pripomogli k bolj trajnostnemu razvoju sodobnega sveta.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
27

Govekar-Okoliš, Monika, and Manja Fakin. "Razvoj neformalnega izobraževanja odraslih skozi zgodovino Zasavske ljudske univerze." Andragoška spoznanja 21, no. 4 (December 30, 2015): 21–35. http://dx.doi.org/10.4312/as.21.4.21-35.

Повний текст джерела
Анотація:
Prispevek obravnava razvoj neformalnega izobraževanja na Zasavski ljudski univerzi primerjalno skozi dve zgodovinski obdobji. Prvo obdobje je od 1984 do 1991, ko je ljudska univerza delovala v državi Jugoslaviji, drugo obdobje je od 2004 do 2011, v času države Slovenije in sodelovanja z Evropsko unijo. Kakšen je bil razvoj neformalnega izobraževanja, smo raziskovali na podlagi analize ohranjenih izobraževalnih programov za odrasle na Zasavski ljudski univerzi. Zanimalo nas je, kakšna je bila razlika v spolni in starostni strukturi udeležencev v splošnem neformalnem izobraževanju skozi zgodovino. Razkrivali smo vire financiranja in ugotovili, kakšen je bil trend vključevanja odraslih v to izobraževanje. Skozi primerjalno zgodovinsko analizo smo spoznali, da je bilo splošno neformalno izobraževanje odraslih na Zasavski ljudski univerzi v prvem obdobju veliko manj razširjeno kot v drugem obdobju, da so obstajale tako razlike v spolni in starostni strukturi udeležencev kot tudi v finančnih virih. Ugotovili smo temeljne razlike tudi v trendu tovrstnega izobraževanja odraslih.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
28

Krevel, Mojca. "Taking the I out of Being: Zen Buddhism and Postmodern (Dis)contents in Ruth Ozeki’s A Tale for the Time Being." Atlantis. Journal of the Spanish Association for Anglo-American Studies 41, no. 1 (June 15, 2019): 69–87. http://dx.doi.org/10.28914/atlantis-2019-41.1.05.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
29

Mariano, Neusa De Fátima, and Cristina De Souza Ferraz. "O UNIVERSO CAIPIRA QUE SE REVELA EM NÓS: UM CURSO DE EXTENSÃO PARA ALÉM DA COMPREENSÃO ACADÊMICA." REVISTA BRASILEIRA DE EXTENSÃO UNIVERSITÁRIA 6, no. 2 (December 22, 2015): 69–76. http://dx.doi.org/10.36661/2358-0399.2015v6i2.3075.

Повний текст джерела
Анотація:
A cultura caipira é muitas vezes tida como algo atrasado, ultrapassado, cuja sabedoria com base na prática cotidiana é comumente menosprezada diante da sociedade urbano-industrial. A partir desta problemática buscou-se, com a oferta do curso de extensão intitulado O Universo Caipira, trazer aos participantes uma reflexão acerca desta cultura singular que se perpetua na atualidade através dos modos de ser, agir e pensar, oriundos, sobretudo, do meio rural. Pretendeu-se chamar atenção para a cultura caipira, ainda fortemente presente na nossa sociedade, a partir de uma exposição de fotografias e objetos que a expressam. O universo caipira, que se revela no seio das contradições entre o tradicional e o moderno, revelou também aos participantes do curso e visitantes da exposição de fotografias, uma identidade até então adormecida. Palavras-chave: Cultura, Fotografia, Identidade, Extensão Universitária. The “caipira” universe revealed in us: an extension course beyond academic understanding Abstract: The “caipira” culture is often seen as backward, outdated and whose wisdom commonly based on every day practices is underestimated in comparison to the urban-industrial society. From this perspective, based on the extension course entitled The “Caipira” Universe, we aimed at fostering the reflection of the participants regarding this unique culture that is still perpetuated through ways of being, acting and thinking, and which originated mainly in rural areas. The objective was to draw attention to the “caipira” culture, still strongly present in our society, by means of a photography exhibition and objects related to this cultural background. The rustic universe that is revealed in the contradictions between the traditional and the modern had also unveiled to the participants throughout the course and the ones attending to the exhibition an identity until then asleep. Key-words: Culture, Photography, Identity, University Extension. El universo “caipira” revelado en nosotros: un curso de extensión más allá de la comprensión académica Resumen: La cultura "caipira" es tenida como atrasada, obsoleta, cuya sabiduría basada en las prácticas cotidianas está comúnmente infravalorada frente a la sociedad urbano-industrial. Vista a partir de esta problemática, se ha buscado, con base en el curso de extensión titulado El Universo "Caipira", proporcionar a los participantes una reflexión sobre esta singular cultura que se conserva en la actualidad a través de los modos de ser, actuar y pensar, que se originó principalmente en las zonas rurales. El objetivo del proyecto fue llamar la atención a la cultura "caipira", todavía muy presente en nuestra sociedad, por medio de una exposición de fotografías y objetos que la expresan. El universo “caipira”, que se revela en las contradicciones entre lo tradicional y lo moderno, también reveló a los participantes del curso y a los visitantes de la exposición una identidad hasta entonces dormida. Palabras-clave: Cultura, Fotografía, Identidad, Extensión Universitaria.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
30

Krajnc, Ana. "Starejši odrasli kot posebno učno občinstvo." Andragoška spoznanja 18, no. 3 (October 7, 2012): 25. http://dx.doi.org/10.4312/as.18.3.25-37.

Повний текст джерела
Анотація:
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje je, podobno kot društva, registrirana zunaj rednih univerz, že od vsega začetka neodvisna organizacija. Pristop, ki ga je univerza za tretje življenjsko obdobje tako razvila, temelji na sodelovanju mentorjev in učencev. Ta pristop je zdaj že tradicionalen in je še vedno značilen za naše izobraževanje starejših odraslih. Različne generacije živijo znotraj različnih družbenih omrežij in okoliščin. Izobraževanje starej- šim ljudem pomeni način življenja in kvaliteta izobraževanja odraslih temelji na kvaliteti mentorjev in mentoriranja. Mentoriranje je intimen odnos med mentorjem in učencem. Posebnost mentoriranja na slovenskih univerzah za tretje življenjsko obdobje je plodno medgeneracijsko sodelovanje. Mentoriranje je tako postalo običajen pristop k izobra- ževanju in omogoča pomemben delež neodvisnega individualnega učenja.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
31

Ryan, Paul. "“Penser ‘cette chambre’ ou penser ‘univers’ ”: Valéry and the Universe of the Room." Romanic Review 93, no. 3 (May 1, 2002): 307–21. http://dx.doi.org/10.1215/26885220-93.3.307.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
32

Klyuchenovich, Sergej. "Cataphoric univerbation in press texts and legislative acts." MESSENGER of Kyiv National Linguistic University. Series Philology 24, no. 1 (July 6, 2021): 57–70. http://dx.doi.org/10.32589/2311-0821.1.2021.236060.

Повний текст джерела
Анотація:
The article presents a fragment of research on univerbation in its relation to text integrity. The study is fulfilled on the material of the modern German language. Univerbation is considered as formation of root compounds and synthetic compounds. The study material includes 120 word-formation contexts selected from modern German press, fiction and legislative acts of the FRG taken from criminal, civil and public codes. The article focuses on the problem of cataphoric univerbation widely spread in press texts and law acts. The highest frequency of compounds with cataphorically oriented intratext links is detected in newspaper and journal headlines and titles of law articles. From pragmatic point of view polylexemic univerbs function in the titles of law articles as terminological condensates and as segmentation markers of the whole law text. In press headlines one of the main reasons of univerb creation and its use is compacting. The pragmatic focus on compacting is successfully manifested also in the titles of law articles. However, in contrast to press it has not a coherent, but a strongly marked cohesive nature. Showy, memorable, unusual headline univerbs can also stimulate the interest to read the main text. The existence of subheading or overheading alongside with the main headline is typical of some newspaper and journal articles. Due to this fact the content- and information-related support among univerbs is provided. In speech reality a high degree of language economy in the univerb structure results in lexical redundancy which is to guarantee the correct decoding of the condensate’s semantics.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
33

Maia, João Jerónimo Machadinha. ""He-man and the Masters of the Universe": a tecnocultura dos anos 80 e uma das primeiras recriações do pós-humano." Revista 2i: Estudos de Identidade e Intermedialidade 2, no. 2 (December 3, 2020): 67–82. http://dx.doi.org/10.21814/2i.2551.

Повний текст джерела
Анотація:
Este artigo tem como objetivo fazer uma revisitação do franchising He-man and the Masters of the Universe, um universo recreativo que se estendeu a várias áreas de negócio. Tratando-se de um universo concebido no contexto da tecnocultura dos anos 80, recebeu a influência de vários elementos culturais e ideológicos que justificam a sua classificação como representação do pós-humano. Inclusivamente, as representações de He-man em décadas posteriores não deixaram de revelar elementos interessantes para o estudo académico das recriações do pós-humano face aos desenvolvimentos ocorridos na cultura popular e na cultura de massas através dos média. No entanto, trata-se de um produto de entretenimento que continua a ser essencialmente dirigido ao público de fãs dos anos 80, daí verificar-se determinadas particularidades na evolução das suas estórias.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
34

Budaragina, Olga. "Olga M. Frejdenberg, Aristid I. Dovatur in Oddelek za klasične študije v Leningradu (prevedla Sibil Gruntar Vilfan)." Keria: Studia Latina et Graeca 15, no. 2 (December 24, 2013): 37. http://dx.doi.org/10.4312/keria.15.2.37-47.

Повний текст джерела
Анотація:
Poučevanje klasične filologije je v sovjetski Rusiji po letu 1917 skorajda zamrlo. Članek osvetljuje življenjsko in akademsko pot dveh predstojnikov Oddelka za klasično filologijo na leningrajski univerzi, oživljenega leta 1932 — Olge M. Freidenberg (1890–1955), ki je na to mesto prišla kot učenka Nikolaja Marra, vendar je konec štiridesetih iz istega razloga padla v nemilost, ter Aristida I. Dovaturja (1897–1982), ki je vrsto let preživel v Stalinovih delovnih taboriščih, vendar se je uspel kasneje vrniti na univerzo, kjer je predaval in raziskoval.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
35

Andrade Arroyo, Arif Asor, and Elías Barrios Márquez. "Gran universo del lenguaje." Pensamiento Americano 14, no. 27 (May 1, 2021): 195–208. http://dx.doi.org/10.21803/penamer.14.27.459.

Повний текст джерела
Анотація:
Introducción y objetivo: en el presente artículo se analiza la posibilidad de extender la aplicación del concepto de lenguaje, más allá del humano como sujeto y poseedor de este, incluyendo a los animales -no humanos- dentro de su más amplia definición. Método o metodología: primeramente, se hace una revisión de algunos aportes epistemológicos relacionados con la teoría del lenguaje en su dimensión filosófica, psicológica y lingüística. Posteriormente, se revisan los elementos constitutivos de las teorías, procurando identificar aquellas posturas que impliquen una confusión conceptual de los elementos que conforman la totalidad del concepto de lenguaje, para finalmente establecer Conclusiones y resultados: existe una asimilación entre lo que se entiende por lengua y lenguaje, lo cual, ha desembocado en la exclusión de los animales –no humanos- en la categoría de poseedores de lenguaje, cuando de lo que se trata es de la carencia de una lengua estructurada y sistematizada por parte de éstos
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
36

Steinacker, JM. "Universum, Gehirn und Geist." Deutsche Zeitschrift für Sportmedizin 2015, no. 02 (February 1, 2015): 29–30. http://dx.doi.org/10.5960/dzsm.2015.166.

Повний текст джерела
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
37

Cardona-Rodriguez, Giovanni, Jaime Duván Reyes- Roncancio, and Mauricio Giraldo. "Construcción de un diagrama de Hubble: Una herramienta para la Enseñanza de la Astronomía - Building a Hubble Diagram: A Tool for Teaching Astronomy." Revista Científica 1, no. 24 (June 14, 2016): 17. http://dx.doi.org/10.14483/udistrital.jour.rc.2016.24.a2.

Повний текст джерела
Анотація:
Se presenta una actividad que puede apoyar el trabajo de los docentes que dirigen clubes de Astronomía y quieren abordar el tema de evolución del Universo, ya que se reconstruye la ley de Hubble a partir de la construcción de un Diagrama de Hubble con datos tomados del Sloan Digital Sky Survey (SDSS) , del cual se obtiene el valor del parámetro de Hubble y se infiere la expansión del Universo. Esta actividad didáctica permite a los profesores orientar a sus estudiantes por el camino que siguió Hubble para determinar su ley, en este sentido se exponen algunas implicaciones de aplicación de la misma en el contexto de la formación de profesores de física y de los clubes de Astronomía. Construction of a Hubble Diagram: A tool for teaching astronomyThis article presents the construction and analysis of an activity that can support the work of teachers who run Astronomy clubs and want to address the issue of evolution of the Universe. Here Hubble's law is reconstructed by reproducing a Hubble diagram with Sloan Digital Sky Survey's (SDSS) data, from which the Hubble parameter value is obtained and the expansion of the Universe is inferred. This educational activity allows teachers to guide their students along the path followed by Hubble to determine his law. In this sense some implications of applying the latter are discussed in the context of teacher's training in Physics and Astronomy clubs.Construção de um diagrama de Hubble: Uma ferramenta para ensino de astronomíaSe apresenta uma actividade que pode apoiar o trabalho dos professores que dirigem clubes de Astronomia e querem abordar a questão da evolução do Universo, como a lei de Hubble é reconstruída a partir da reprodução de um diagrama de Hubble com os dados tomados do Sloan digital Sky Survey (SDSS), é achado o parâmetro de Hubble e inferida a expansão do universo. Esta actividade educativa permite aos professores orientar seus alunos ao longo do caminho seguido Hubble para determinar a lei. Neste sentido algumas implicações da aplicação da mesma no contexto da formação de professores de física e clubes astronomia.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
38

Faria, Daniel Luporini de. "CRÍTICA DE CHOMSKY AO MATERIALISMO." Cadernos do PET Filosofia 3, no. 6 (May 19, 2012): 18–26. http://dx.doi.org/10.26694/cadpetfil.v3i6.695.

Повний текст джерела
Анотація:
No presente artigo, pretende-se expor e analisar as críticas que Noam Chomsky (2000) dirige contra o materialismo em filosofia da mente. Para o referido autor, a rigor, não faria sentido questionar o estatuto ontológico da mente, na medida em que os próprios físicos e filósofos materialistas desconhecem 90% da matéria que constitui o universo (a matéria e energia escuras). Deste modo, Chomsky dirá que no tempo de Descartes, da filosofia mecânica, o que se fazia era ciência normal, ao passo que após o advento das ideias de Newton, o universo passa a ser antimaterialista. O presente trabalho pode ser útil/valioso à filosofia e história das ciências naturais, à física e à filosofia da mente. Palavras-chave: Materialismo; Matéria Escura; Filosofia Mecânica. Abstract The aim of this paper is to expose and analyze Noam Chomsky’s criticisms against materialism in philosophy of mind. For this author, strictly speaking, questioning the ontological status of the mind would not make sense, considering that the materialistic physicists and philosophers themselves are unaware of 90% of the matter that constitutes the universe (dark matter and energy). Accordingly, Chomsky will say that in Descartes’ time, or in times of mechanical philosophy, what was done was normal science, while after the advent of Newton's ideas the universe becomes anti-materialist. This paper can be useful/valuable to philosophy and history of natural sciences, physics and philosophy of mind. Keywords: Materialism; Dark Matter; Mechanical Philosophy.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
39

Jovanović, Milena. "Klasična filologija v Srbiji 1944-1945: primer Veselina Čajkanovića (prevedel Blaž Strmole)." Keria: Studia Latina et Graeca 15, no. 2 (December 24, 2013): 181. http://dx.doi.org/10.4312/keria.15.2.181-193.

Повний текст джерела
Анотація:
Klasični filolog Veselin Čajkanović (1881–1946) je bil ena od žrtev sodišča narodne časti na beograjski univerzi. Po diplomi leta 1903 je študiral v Leipzigu in Münchnu (1903–1907), kjer je doktoriral pri Krumbacherju; kasneje je bil profesor latinščine v Beogradu, član srbske Kraljeve akademije znanosti in večkratni dekan Filozofske fakultete. V očeh komunistov je grešil trikrat — bil je intelektualec, raziskovalno se je posvečal religiji in mitologiji, med okupacijo pa je imel vpliven položaj. Na podlagi potvorjenih in izmišljenih obtožb so ga leta 1945 odpustili z univerze ter mu vzeli državljanske pravice.Leta 1946 je umrl.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
40

Aja Pérez, María del Pilar. "Universo encriptado en el entretejido simbólico de una mesa alemana del siglo XVI." Revista de Arte Ibero Nierika, no. 17 (May 18, 2021): 101–20. http://dx.doi.org/10.48102/nierika.vi17.96.

Повний текст джерела
Анотація:
Heavenly Universe es una obra compleja de gran erudición y con múltiples simbolismos encriptados. Los astros, los paisajes y los personajes con sus atributos están inmersos en el contexto histórico de la Alemania del siglo xv1, por lo que el análisis de este entretejido simbólico resulta fundamental. Tanto los mitos de hilos y redes como la luz central en el plano cosmoló­gico, aludirán a esta obra que Martin Schaffner encriptó en la cubierta de una mesa: la joya más preciada del Universo, relacionada con la alquimia y el papel del artista.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
41

Kalc, Aleksej. "Knjižna ocena - Matjaž Klemenčič, Milan Mrđenović, Tadej Šeruga, Politična participacija slovenskih etničnih skupnosti v ZDA – študija primerov Clevelanda, Ohio, in Elyja, Minnesota Maribor: Univerza v Mariboru, 2020, 486 str." Two Homelands, no. 55 (January 31, 2022): 213–14. http://dx.doi.org/10.3986/dd.2022.1.12.

Повний текст джерела
Анотація:
V zadnjih letih smo dobili kar nekaj novih monografij o zgodovini slovenskih izseljenskih skupnosti v ZDA izpod peresa Matjaža Klemenčiča in njegovih doktorskih študentov na Univerzi v Mariboru ter na programu Ameriške študije na Filozofski fakulteti ljubljanske univerze. Delu Maruše Verbič Koprivšek o Slovencih v Denverju (2014) sta sledila pregled zgodovine slovenske skupnosti v Elyju v Minnesoti Matjaža Klemenčiča in Tadeja Šeruge (2019) ter zgodovine slovenske skupnosti v Calumetu v Michiganu Dominika Herleta (2010). V to serijo sodi tudi monografija, ki jo predstavljamo tu in ki je sad obsežnega raziskovalnega dela treh avtorjev.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
42

Padró Nieto, Bernat. "Teoría de las constelaciones literarias. Giménez Caballero, analista del campo intelectual español." Tropelías: Revista de Teoría de la Literatura y Literatura Comparada, no. 7 (October 18, 2020): 1091–108. http://dx.doi.org/10.26754/ojs_tropelias/tropelias.202074693.

Повний текст джерела
Анотація:
Ernesto Giménez Caballero compaginó entre 1925 y 1927 la escritura de reseñas para El Sol con la creación de carteles literarios. Uno de ellos, titulado «Universo de la literatura española contemporánea», representa el campo intelectual español bajo la imagen de un univero constelado. Este cartel, que cabe intepretar como una operación crítica, constituye toda una teoría de la literatura de finales de los años veinte del siglo pasado, una propuesta alternativa a la periodización a la que la historiografía literaria nos tiene acostumbrados.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
43

Augusto Ferraz, Alexandre. "A AMPLA NOÇÃO DE LINGUAGEM DE CHARLES S. PEIRCE: COMPARTILHAMENTO DE HÁBITOS." Revista Ideação 1, no. 45 (June 23, 2022): 87–103. http://dx.doi.org/10.13102/ideac.v1i45.8291.

Повний текст джерела
Анотація:
Resumo: O método científico de investigação de Peirce, conjugado com seu antropomorfismo, o conduziu à elaboração de uma noção tão ampla de linguagem que estende em muito o universo estritamente humano relacionado à língua verbal. O antropomorfismo como método ajudou Peirce a elaborar uma semiótica que busca compreender a lógica que está subjacente à produção de significado nos mais distintos sistemas, compreendendo desde o reino humano, passando pelo reino biológico animal e vegetal, alcançando até mesmo o reino físico. Talvez o conceito peirceano que esteja na intersecção da compreensão desses diversos sistemas de significação seja o conceito de hábito, não só pelo fato de que a aquisição de hábitos pode ser verificada em todos os sistemas do universo, mas também pelo fato de que o hábito parece ser o elo desses sistemas entre si. Dessa maneira, a lei de aquisição de hábitos, segundo Peirce, é a efetiva lei do universo, formando uma grande estrutura complexa inteligível por meio de processos informacionais, o cosmos. O presente artigo busca explicitar como esse processo de aquisição de significado se dá, desde o universo humano, até o universo da física. Com isso, explicitamos como a noção de linguagem de Peirce (lógica-semiótica, relativa à produção de significado e de conhecimento) atingiu seus extremos. PALAVRAS-CHAVE: Peirce; Linguagem; Hábito; Conhecimento; Significado. ABSTRACT: Peirce’s scientific method of investigation associated with his anthropomorphism has conducted him to the elaboration of a broader notion of language which in turn extends the human universe related to verbal language. The anthropomorphism as method helped Peirce in the elaboration of a semiotic which seek for understanding the underlying logic in the production of meaning in several systems, since human and biological realms until reaching even the physical one. The concept of habit seems to be in the very intersection of the understanding of these systems, inasmuch as habit acquisition process can be verified in all of them, including the possible relationships between these domains of reality. According to Peirce, the law of habit acquisition is the law of the universe, constituting a large intelligible and complex structure by means of informational processes, the cosmos. This paper intends to make explicit this process of acquisition of meaning (habits), taking briefly into account human mind and behavior (process of inquiry), animal communication (E. coli bacteria) and physical processes (atomic structure). Thus, we make explicit how Peirce’s notion of language (logical-semiotic, related to meaning and knowledge) has reached a large extend. KEYWORDS: Peirce; Language; Habit; Knowledge; Meaning.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
44

Strok, Natalia. "La unidad de la sustancia inmaterial en Ralph Cudworth." Tópicos. Revista de Filosofía de Santa Fe, no. 42 (September 30, 2021): 216–42. http://dx.doi.org/10.14409/topicos.v0i42.10695.

Повний текст джерела
Анотація:
En este artículo me propongo mostrar que en el universo armónico que propone Ralph Cudworth (1617-1688), destacado miembro del grupo de los Platónicos de Cambridge del siglo XVII, la sustancia inmaterial cumple un rol fundamental. Ella no se halla separada de la sustancia material y recibe distintos nombres de acuerdo a las funciones que desarrolla, en tanto es la única fuerza vital en la creación, fundada en la naturaleza divina. Es decir, la naturaleza plástica (plastic nature) y las almas no son más que distintos nombres para esa única sustancia inmaterial en el universo creado. Esto refleja una concepción dualista diferente al dualismo cartesiano, que tendrá consecuencias a nivel físico. Por eso, en primer lugar, presentaré la metafísica de Cudworth, para luego detenerme en la sustancia inmaterial. Para esto utilizaré su obra principal The True Intellectual System of the Universe (1678) y sus dos escritos de publicación póstuma: Treatise concerning eternal and immutable Morality (1731) y Treatise on Freewill (1838).
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
45

Trontelj, Nik. "Aleš Ušeničnik (1868–1952): profesor na Teološki fakulteti v Ljubljani." Bogoslovni vestnik 79, no. 1 (May 2019): 71–82. http://dx.doi.org/10.34291/bv2019/01/trontelj.

Повний текст джерела
Анотація:
Aleš Ušeničnik je bil učitelj filozofije na Teološki fakulteti v Ljubljani od njene ustanovitve do konca druge svetovne vojne. Pred ustanovitvijo Teološke fakultete je že od leta 1897 poučeval teologijo in filozofijo na Škofijskem bogoslovnem učilišču v Ljubljani. Po koncu prve svetovne vojne je sodeloval pri ustanovitvi Univerze v Ljubljani in v njenem okviru tudi Teološke fakultete. Leta 1919 je bil med prvimi učitelji, ki jih je kralj imenoval na položaj na Teološki fakulteti. Do upokojitve v letu 1938 je na Teološki fakulteti in Univerzi poleg učiteljskega dela večkrat opravljal tudi vodstvene službe. Z dolgoletnim učiteljskim delom in pomembnimi upravnimi službami se je pomembno zapisal v zgodovino slovenskega visokega šolstva in ljubljanske univerze. Prispevek je razdeljen na dva dela: najprej predstavljamo Ušeničnikovo izobraževanje in nato poučevanje na bogoslovnem učilišču. V drugem delu razprave pa obravnavamo njegovo delovanje na Teološki fakulteti: okoliščine njegovega imenovanja in učiteljsko delo. Pri predstavitvi učiteljskega dela opisujemo tudi vsebinsko zasnovo filozofskega seminarja in predavanj iz filozofije.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
46

Mihevc, Bogomir. "Raziskava o visokošolskem izobraževanju odraslih v Sloveniji." Andragoška spoznanja 3, no. 2 (December 1, 1997): 46–55. http://dx.doi.org/10.4312/as.3.2.46-55.

Повний текст джерела
Анотація:
Avtor v svoji raziskavi najprej ugotavlja, da postaja v svetu visokošolsko izobraževanje odraslih čedalje bolj domena univerze, zato so se na Centru za razvoj univerze že leta 1993 odločili za obširnejšo raziskavo o stanju na tem področju pri nas. Cilji raziskave so bili oblikovanje teoretičnih izhodišč, opis dosedanjega razvoja in ugotovitev trenu tnega stanja, opredelitev potreb ter oblikovanje predlogov za spremembo stanja. Poglavitne ugotovitve v raziskavi so bile, da lahko v zadnjih letih zaznamo bistvene spremembe v visokošolskem izobraževanju odraslih; danes se čedalje bolj razvijajo oblike nadaljnjega strokovnega izobraževanja in izpopolnjevanja, programska ponudba za "izredne" študente je načelno enaka kot za "redne" študente, manj pa je svetovalnega dela z odraslimi. Avtor ugotavlja, da je v visokošolskem izobraževanju odraslih še zmeraj zastoj, katerega vzrok sta nepovezanost in neaktivnost posameznih akterjev v sistemu. Izsledki raziskave so tudi pokazali, da je v Sloveniji več vpisnih mest za odrasle v akademskih (univerzitetnih) programih, manj pa v strokovnih, kot bi lahko že po sami naravi "izrednega" študija pričakovali. Na koncu svojega prispevka pa opozori tudi na pomen povezovanja univerze z drugimi deli sistema in hkrati poudarja, da je to edini način, po katerem bi postala univerza skupnost znanstvenikov, učiteljev in študentov, ki se ne bodo ločevali po starosti, in bo pripravljena na izzive okolja ter na sodelovanje prek okvirov znanosti.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
47

Vadnjal, Jaka. "Ni pomembno, da delaš stvari prav, ampak da delaš prave stvari." Andragoška spoznanja 11, no. 1 (December 1, 2005): 3–6. http://dx.doi.org/10.4312/as.11.1.3-6.

Повний текст джерела
Анотація:
V zadnjem času je mogoče v medijih opaziti precej intenzivno oglaševanje različnih izobraževalnih programov, ki jih ponujajo uveljavljene ustanove in tudi take, za katere morda prvič slišimo. Priča smo pravi mali poplavi novih srednješolskih in višješolskih programov, v zadnjih letih je bilo ustanovljenih kar nekaj zasebnih in javnih visokih sol, v okviru obeh starih univerz nastajajo nove fakultete, nova univerza na Primorskem je združila pod svojo streho že uveljavljene studijske programe na slovenski obali in severni Primorski ter dodala nekaj novih na dodiplomski in podiplomski ravni.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
48

Chico Quintana, Rafael A. "La formación de la identidad abyecta como una respuesta ética de contracultura." LA PALABRA, no. 25 (September 3, 2014): 107. http://dx.doi.org/10.19053/01218530.2875.

Повний текст джерела
Анотація:
En el presente texto, se analiza la novela Diario de Golondrina de A. Nothomb. Para ello, se acude principalmente a los modelos de análisis de la semántica interpretativa de F. Rastier y la semiótica del discurso de la escuela intersemiótica de Paris. El objetivo central de este trabajo es explicar el funcionamiento de la puesta en discurso de dicha novela, con el fin de evidenciar el sistema de valores subyacente y cómo este se opone a otros sistemas legitimados por ciertas formas de vida propias de la cultura moderna. Para ello, se estudiará la praxis enunciativa del narrador homodiegéticoprotagonista; el cual constituye el punto de vista dominante que organiza el universo narrativo de la novela. Se buscará explicar que la intencionalidad de este narrador es perpetuar los valores de su sistema ético personal y universo cognitivo.Palabras clave: Simulacro, autenticidad, cultura, naturaleza, vida, muerte, identidad, sensibilidad. AbstractThe present text is an analysis of novel Diario de Golondrina by A. Nothomb. The analysis will be mainly supported on the theory of semiotic discourse analysis and François Rastier’s interpretive semantics. In order to do so, fi rstly, an explanation is made of the mechanisms of confi guration of the narrative universe of the novel. Secondly, it is shown how the narrator assesses that narrative universe and it is explained the structure of values system that support the praxis discursive of narrator. The objective of this analysis is to explain how this system establishes opposition to ethic’s system of modern culture.Keywords: Simulation, authenticity, culture, nature, death, live, identity, sensitivity.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
49

Almeida, Rogério Miranda de. "LUTERO E A TRADIÇÃO CATÓLICA MEDIEVAL." Perspectiva Teológica 50, no. 1 (April 27, 2018): 163. http://dx.doi.org/10.20911/21768757v50n1p163-178/2018.

Повний текст джерела
Анотація:
RESUMO: Estas reflexões têm como objetivo principal explorar as semelhanças e diferenças que existem entre a Reforma de Lutero e a tradição católica medieval da qual ela deriva. Com isto, farei também ressaltar o paradoxo do entre-dois que caracteriza este movimento e, mais especificamente, a concepção teológica do Reformador. Não se trata, portanto, de uma pura e simples ruptura com o universo medieval; não se trata tampouco de uma mera continuidade com re­lação à teologia que se desenvolvera ao longo da Escolástica latina. Trata-se, ao invés, do paradoxo de uma exclusão interna, porquanto o que realmente ocorreu foi uma reinterpretação, uma reelaboração e um deslocamento de ênfase a partir de um questionamento teológico fundamental que marcou o pensamento do Re­formador. Em outros termos, Lutero se exclui do universo simbólico medieval, mas a partir de dentro.SUMMARY: These reflections aim at exploring the similarities and differences between Luther’s Reformation and the Catholic medieval tradition from which it derives. In doing so, I intend to underline the in between paradox that characterizes this movement and, more specifically, Luther’s theological conception. Therefore, it is not a question of a pure and simple rupture with the medieval universe; it is not either a question of mere continuity with the theology developed throughout Latin scholasticism. It is rather a question of paradox, the paradox of an internal exclusion. F What really occurred was a reinterpretation, a new elaboration and a shift of emphasis from the fundamental theological questioning that had marked the Reformer’s thought. In short, Luther excluded himself from the symbolic me­dieval universe, but from inside.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
50

Almeida, Rogério Miranda de. "LUTERO E A TRADIÇÃO CATÓLICA MEDIEVAL." Perspectiva Teológica 50, no. 1 (April 27, 2018): 163. http://dx.doi.org/10.20911/21768757v50n1p163/2018.

Повний текст джерела
Анотація:
RESUMO: Estas reflexões têm como objetivo principal explorar as semelhanças e diferenças que existem entre a Reforma de Lutero e a tradição católica medieval da qual ela deriva. Com isto, farei também ressaltar o paradoxo do entre-dois que caracteriza este movimento e, mais especificamente, a concepção teológica do Reformador. Não se trata, portanto, de uma pura e simples ruptura com o universo medieval; não se trata tampouco de uma mera continuidade com re­lação à teologia que se desenvolvera ao longo da Escolástica latina. Trata-se, ao invés, do paradoxo de uma exclusão interna, porquanto o que realmente ocorreu foi uma reinterpretação, uma reelaboração e um deslocamento de ênfase a partir de um questionamento teológico fundamental que marcou o pensamento do Re­formador. Em outros termos, Lutero se exclui do universo simbólico medieval, mas a partir de dentro.SUMMARY: These reflections aim at exploring the similarities and differences between Luther’s Reformation and the Catholic medieval tradition from which it derives. In doing so, I intend to underline the in between paradox that characterizes this movement and, more specifically, Luther’s theological conception. Therefore, it is not a question of a pure and simple rupture with the medieval universe; it is not either a question of mere continuity with the theology developed throughout Latin scholasticism. It is rather a question of paradox, the paradox of an internal exclusion. F What really occurred was a reinterpretation, a new elaboration and a shift of emphasis from the fundamental theological questioning that had marked the Reformer’s thought. In short, Luther excluded himself from the symbolic me­dieval universe, but from inside.
Стилі APA, Harvard, Vancouver, ISO та ін.
Ми пропонуємо знижки на всі преміум-плани для авторів, чиї праці увійшли до тематичних добірок літератури. Зв'яжіться з нами, щоб отримати унікальний промокод!

До бібліографії