Littérature scientifique sur le sujet « Różne historyje »

Créez une référence correcte selon les styles APA, MLA, Chicago, Harvard et plusieurs autres

Choisissez une source :

Consultez les listes thématiques d’articles de revues, de livres, de thèses, de rapports de conférences et d’autres sources académiques sur le sujet « Różne historyje ».

À côté de chaque source dans la liste de références il y a un bouton « Ajouter à la bibliographie ». Cliquez sur ce bouton, et nous générerons automatiquement la référence bibliographique pour la source choisie selon votre style de citation préféré : APA, MLA, Harvard, Vancouver, Chicago, etc.

Vous pouvez aussi télécharger le texte intégral de la publication scolaire au format pdf et consulter son résumé en ligne lorsque ces informations sont inclues dans les métadonnées.

Articles de revues sur le sujet "Różne historyje"

1

Danielewiczowa, Magdalena. « 'Względnie', 'relatywnie', 'stosunkowo' – metapredykaty znaczeniowo różne ». Linguistica Copernicana 20 (2 mars 2024) : 115–38. http://dx.doi.org/10.12775/lincop.2023.008.

Texte intégral
Résumé :
Artykuł sytuuje się w jednym z nurtów semantyki strukturalistycznej, a dotyczy trzech polskich pojęć ukrywających się za formami względnie, stosunkowo i relatywnie. Kształty względnie i relatywnie reprezentują różne jednostki leksykalne, należące do różnych poziomów języka, formie stosunkowo odpowiada jedno znaczenie. Choć leksemy stanowiące przedmiot analizy mają zakończenie -e / -o, tzn. takie, jak typowe przysłówki, nie należą one do języka przedmiotowego, pełnią funkcje metapredykatywne, charakterystyczne dla pewnych klas tzw. wyrazów funkcyjnych. Ma to bezpośredni związek m.in. z własnościami przymiotników względny, stosunkowy i relatywny, z którymi pozostają w wyraźnych zależnościach formalnych i semantycznych. Mimo podobieństw znaczeniowych metapredykaty względnie, stosunkowo i relatywnie nie są, wbrew niektórym opisom leksykograficznym, synonimami. W artykule podjęta została próba wykazania różnic między nimi i, co za tym idzie, przybliżenia ich znaczeń.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Laskowski, Andrzej. « Miasto historyczne wobec problemów, kryzysów i wyzwań ». Perspektywy Kultury 44, no 1 (28 octobre 2023) : 167–82. http://dx.doi.org/10.35765/pk.2024.4401.14.

Texte intégral
Résumé :
Tekst wprowadza w problematykę zbioru artykułów napisanych przez członków interdyscyplinarnego zespołu badawczego Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jednostki należącej do sieci Katedr UNESCO. Badacze ci, wywodzący się z różnych środowisk (ekonomiści, historycy sztuki, historyk, architekt) i operujący z tego tytułu zróżnicowanym warsztatem badawczym, z wielu, właściwych swojemu merytorycznemu przygotowaniu perspektyw spojrzeli na zagadnienie miasta historycznego, mierzącego się – w przeszłości lub obecnie – z różnej natury problemami. Szukali przy tym odpowiedzi na pytanie, jaki był poziom rezyliencji miast historycznych w badanych okolicznościach i jakie wyciągnięto z nich wnioski na przyszłość.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Macałka, Emilia, Filip Nieradka et Gabriela Początek. « COVID-19 a zaburzenia ze spektrum autyzmu. Wybrane strategie wspierania osób z ASD podczas pandemii ». Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Psychologica 13 (30 décembre 2020) : 69–90. http://dx.doi.org/10.24917/20845596.13.4.

Texte intégral
Résumé :
Ostra choroba układu oddechowego (COVID-19) jest wywołana przez nowy koronawirus SARS-CoV-2, a jej pierwsze przypadki odnotowano w Wuhan w Chinach, w grudniu 2019 r. Ze względu na dynamikę i globalny zasięg rozprzestrzeniania się wirusa ogłoszono stan pandemii, z powodu którego w wielu krajach wprowadzono różne obostrzenia, dotyczące przedewszystkim przemieszczania się oraz kontaktów społecznych. Z powodu wprowadzonych zmian i ograniczeń osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) utraciły możliwośćkorzystania z systemowego i kompleksowego wsparcia instytucjonalnego (tj. zajęć terapeutycznych i szkolnych), w związku z czym, ze względu na specyfikę ich funkcjonowania doświadczyły szeregu trudnych sytuacji. Niniejszy artykuł stanowi próbę opisu trudności, z jakimi osoby z ASD muszą się konfrontować w sytuacji pandemii, a także prezentuje przykładowe strategie wspierające, które mogą ułatwiać im proces rozumienia zaistniałej sytuacji i radzenia sobie ze stresem. Propozycje te tworzone na kanwie historyjek społecznych Carol Gray i wykorzystujące alternatywneformy komunikacji służą przekazywaniu osobom z ASD informacji o wirusie i regułach zachowań adaptacyjnych podczas pandemii, ułatwiają wyrażanie i regulację emocji, a także uwrażliwiają ich opiekunów na trudne psychiczne i somatyczne doświadczenia osób z ASD, których ekspresja może być subtelnie lub niejednoznacznie wyrażona.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Rojek, Paweł. « „Rzeczy pospolite” : stare i nowe pojęcia powszechnika ». Roczniki Filozoficzne 70, no 3 (30 septembre 2022) : 367–99. http://dx.doi.org/10.18290/rf22703.16.

Texte intégral
Résumé :
Filozofowie analityczni zwykle uważają, że dyskutowany przez nich problem uniwersaliów jest tym samym problemem, którym zajmowano się w starożytności i średniowieczu. Historycy filozofii pokazują jednak, że dawny spór o uniwersalia dotyczył wielu różnych kwestii i wcale nie skupiał się na dyskutowanym obecnie problemie wspólnych własności. W swojej książce Tropy i uniwersalia przyjmowałem, że pojęcie powszechników miało zawsze mniej więcej to samo znaczenie i interpretowałem stanowisko św. Tomasza z Akwinu jako rodzaj współczesnego realizmu. Moja interpretacja wywołała interesujące polemiki ze strony historyków filozofii, Tomasza Tiuryna i Michała Głowali. W tym artykule staram się zbadać podobieństwa i różnice między współczesnym a średniowiecznym rozumieniem powszechników i odpowiedzieć na niektóre sformułowane przez nich zarzuty. Wygląda na to, że w średniowieczu istniały co najmniej trzy różne pojęcia uniwersaliów. Po pierwsze, rozumiano je jako byty wspólne, ściśle tożsame w wielu swoich realizacjach. To pojęcie uniwersaliów być może zawdzięczamy patrystycznym dyskusjom o Trójcy Świętej w IV wieku. Po drugie, uniwersalia definiowano jako byty orzekane o wielu, to znaczy ogólne pojęcia istniejące w intelekcie. Po trzecie wreszcie, uważano je, zwłaszcza w późnej scholastyce, za byty dzielące się w swoich realizacjach. Tylko to pierwsze pojęcie zgadza się ze współczesnym rozumieniem uniwersaliów. Wynika z tego, że średniowieczny i współczesny spór o powszechniki częściowo pokrywają się ze sobą. Staram się także pokazać, że proponowane przez Tiuryna i Głowalę interpretacje stanowiska św. Tomasza prowadzą do osobliwego poglądu łączącego teorię tropów i strusi nominalizm Quine’a.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Nowak, Alicja Zofia, et Agnieszka Gronek. « Wstęp ». Perspektywy Kultury 38, no 3 (29 septembre 2022) : 11–12. http://dx.doi.org/10.35765/pk.2022.3803.03.

Texte intégral
Résumé :
Jedną z bardziej znaczących zmian w polskich studiach historycznych po 1989 r. jest wzrost zainteresowania tematami przywracającymi pamięć o wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczypospolitej. Uwolnienie Polski spod rosyjskiej strefy wpływów i uzyskanie niepodległości przez Litwę, Ukrainę i Białoruś otworzyły nowy rozdział nie tylko w dziejach politycznych Europy i świata, ale także w badaniach nad dziedzictwem kulturowym tych narodów. Dziś możliwe jest stawianie pytań zarówno na temat wspólnoty dziedzictwa Rusinów i Polaków, jak też ich odrębności, autonomiczności i niezależności, dziś możliwa jest obiektywna ocena oryginalności kultury cerkiewnej w Rzeczypospolitej, jak i jej zależności od innych prawosławnych centrów intelektualnych oraz wzorców cywilizacji zachodniej. W poszukiwaniu odpowiedzi na te niełatwe pytania od lat pomagają nam badacze z Polski i z zagranicy, młodzi naukowcy oraz doświadczeni specjaliści, reprezentanci środowiska uniwersyteckiego, tzw. otoczenia społecznego oraz niezależni badacze. Wierzymy, że w ten sposób budowany szeroki i międzynarodowy zespół badaczy reprezentujących różne dyscypliny i metody naukowe, tradycje konfesyjne i kulturalne, mający różne doświadczenia zawodowe i życiowe, jest w stanie w pełni odtworzyć zatarte karty wspólnych dziejów, dziś odrębnych narodów: Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Osuch, Wiktor. « Geografia w liceum ogólnokształcącym – wyzwania a rzeczywistość ». Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 14 (15 décembre 2020) : 107–17. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.14.7.

Texte intégral
Résumé :
W związku z podjętą w ostatnich latach gruntowną reformą systemu edukacji w Polsce zwrócono uwagę na pierwsze efekty „nowego kształcenia geograficznego” w szkole ponadpodstawowej, a szczególnie w liceum. W roku szkolnym 2019/2020 w pierwszych klasach liceum występuje kształcenie podwójnego rocznika uczniów, którzy realizują zarówno wersję dotychczasowej podstawy programowej (po gimnazjum), jak i nowego kształcenia, według „nowej podstawy programowej” po szkole podstawowej. Sytuacja ta, oprócz organizacyjnego zamieszania spodziewanego wcześniej przez dyrekcje i nauczycieli liceów, budzi sporo kontrowersji w zakresie kształtowania kompetencji przedmiotowych uczniów w klasach pierwszych. Uczniowie ci przyszli do „nowego liceum ogólnokształcącego” bez pełnego przygotowania geograficznego, ograniczonego do dwóch klas szkoły podstawowej – klas VII i VIII. Natomiast uczniowie realizujący podstawę programową po gimnazjum, mają inny program realizacji treści i kończą obowiązkową edukację geograficzną po pierwszej klasie. W opracowaniu dokonano niełatwej próby oszacowania efektów kształcenia geograficznego dwóch roczników liceum, realizujących różne podstawy programowe. Zadanie to jest skomplikowane, bowiem te dwa roczniki w poziomie jednej klasy licealnej realizują inne podstawy programowe i różne programy nauczania. Uznano, że warto dokonać analizy możliwości wykształcenia kompetencji geograficznych wśród uczniów liceum i poddać je swoistej ocenie oraz refleksji, co przyjęto za główny cel niniejszego opracowania.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Baran-Kozłowski, Wojciech. « Wokół początków fundacji klasztoru cysterek w Ołoboku ». Nasza Przeszłość 102 (30 décembre 2004) : 449–60. http://dx.doi.org/10.52204/np.2004.102.449-460.

Texte intégral
Résumé :
W artykule podjęto próbę ustalenia dokładnej daty fundacji klasztoru cystersów w Ołoboku. Dotychczas historycy wskazywali na rok 1211 lub 1213. Rozbieżność ta jest konsekwencją zaginięcia oryginalnego nadania Władysława Odonica, znanego jedynie z kopii transumptu sporządzonego na zlecenie księcia Przemysła II 28 grudnia 1292 roku, skopiowanego wraz z innymi przywilejami nadanymi temu klasztorowi przez króla Władysława Łokietka 1 stycznia 1329 roku. W transumptach Przemysła po zapisie nadania Odonica następują dwa nadania, jedno sfałszowane, dokonane w imieniu Wierzbięty Klemensica, a drugie autentyczne i datowane (20 października 1213 r.) podpisane przez arcybiskupa Henryka Kietlicza. W dociekaniach nad początkami klasztoru w Ołoboku wykorzystano także późniejsze źródła cysterskie, np. Liber mortuorum z klasztoru w Paradyżu, kronikę klasztoru w Byszewie Adama z Szadku oraz dwa inwentarze cysterskie z MS zastępcy przeora wągrowskiego Łukasza z Borku, które również przypisują dwie różne daty fundacji klasztoru w Ołoboku - listopad 1211 r. (inwentarz Zygmunta Strychowskiego); inne XVII-wieczne inwentarze cysterskie podają jedynie datę roczną 1211) i 20 października 1213 r. (data nadania przez arcybiskupa Kietlicza). Najprostszym sposobem wyjaśnienia tej niespójności w zapisach jest przypuszczenie, że Zygmunt Strychowski musiał popełnić błąd podczas kopiowania tekstu oryginalnego aktu fundacyjnego. Jest całkowicie prawdopodobne, że data anno Domini 1211 Calendas Novembris w inwentarzu pochodzi od daty Anno Domini 1311 Kalendas Novembris, tak jak musiała być zapisana w oryginale. Ten zapis daty przekłada się na 22 X (październik) 1213 r., czyli dokładną datę konsekracji kościoła w Ołoboku odnotowaną przez transumpt IPs Przemysła. Możemy zatem zasugerować następującą sekwencję wydarzeń. Spisanie aktu fundacyjnego klasztoru w Ołoboku mogło zająć kilka dni w październiku 1213 r.; był on gotowy zapewne do 22 X 1213 r., tj. dwa dni po konsekracji kościoła w Ołoboku, dokonanej z nadania arcybiskupa Kietlicza. W późniejszych inwentarzach cysterskich data ta pojawia się zniekształcona, jako 1 XI 1211. Data konsekracji kościoła w Ołoboku (20 X 1213 r.) musiała być jedyną datą pozostawioną w oryginalnym dokumencie Władysława Odonica; została ona następnie skopiowana i przekazana przez transumpt Przemysła II.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Lach, Mariusz. « Wybór fundamentalny w Dniu gniewu Romana Brandstaettera ». Roczniki Humanistyczne 72, no 1 (19 mars 2024) : 155–65. http://dx.doi.org/10.18290/rh24721.10.

Texte intégral
Résumé :
Różne postawy wobec Boga i konsekwencje wynikające z wierności obranej drodze stają się przyczyną do snucia ogólnych, bardziej uniwersalnych refleksji na temat ludzkich wyborów fundamentalnych. Dzień Gniewu Romana Brandstaettera, jednego z najbardziej płodnych powojennych dramaturgów polskich, jest jednym z jego najciekawszych dramatów. Opisując historię życia trzech bardzo różnych osób: Niemca, Polaka i Żyda, autor splata ich losy w czasie wojennych wydarzeń.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Tomańska, Anna. « Rozwój możliwości wykorzystania jaj dla potrzeb człowieka – kontekst naukowy i społeczny ». Zoophilologica, no 2 (12) (29 décembre 2023) : 1–30. http://dx.doi.org/10.31261/zoophilologica.2023.12.03.

Texte intégral
Résumé :
Jajo jest strukturą, która pozwala na rozwój i rozmnażanie wielu organizmów. Nazywane jest także jedną z form rozwoju zwierząt. Poza tym, że umożliwia rozmnażanie to stanowi produkt przeznaczony do konsumpcji przez człowieka. Praca ma na celu przedstawić główne różnice w jajach występujących w królestwie zwierząt oraz wskazać występujące w nich czynniki bioaktywne. Jajo nie jest już tylko produktem spożywczym dla konsumenta, jego rola nabiera znaczenia super-żywności. Umożliwia kontrolowane wzbogacanie jego składu w czynniki bioaktywne, sprzyjające zdrowiu człowieka a nawet mogące wpływać terapeutycznie lub leczniczo. Pomimo dużych możliwości związanych z produkcją jaj konsumenci przejawiają różne preferencje i nie zawsze obdarzają nowy produkt zaufaniem.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

Koperski, Paweł. « Asymetria powinności etycznych, czyli o nierównym traktowaniu różnych grup zwierząt w badaniach naukowych ». Zoophilologica, no 2 (12) (29 décembre 2023) : 1–24. http://dx.doi.org/10.31261/zoophilologica.2023.12.01.

Texte intégral
Résumé :
Zwierzęta należące do różnych grup taksonomicznych traktowane są w badaniach naukowych w bardzo odmienny sposób, bardzo różne są bowiem zakres i powszechność powinności moralnych którymi są one obdarzane. Ptaki, ssaki i głowonogi mają status uprzywilejowany względem pozostałych a ryby zajmują w tej hierarchii stanowisko pośrednie. Ogromna większość obecnych w biosferze zwierząt wciąż pozbawiona jest jakiejkolwiek ochrony podstawowych życiowych interesów. W ostatnich latach empirycznie potwierdzono obecność zaawansowanych funkcji poznawczych u wielu przedstawicieli bezkręgowców. Jednoznacznie nakazuje to porzucenie nawyku traktowania ich jako prymitywnych, niewrażliwych istot, których zachowanie oparte jest wyłącznie na zautomatyzowanych instynktach. Nowe koncepcje etyczne wyznaczają nowy paradygmat w zrozumieniu ich miejsca w sferze moralnych powinności. Szczególne miejsce zdobywa sobie wśród nich koncepcja etyki ewolucyjnie inkluzywnej.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.

Livres sur le sujet "Różne historyje"

1

Długie trwanie : Różne oblicza klasycyzmu. Kraków : Księgarnia Akademicka, 2011.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Grott, Bogumił. Różne oblicza nacjonalizmów : Polityka, religia, etos. Kraków : Zakład Wydawniczy "Nomos", 2010.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Równe : Obrysy znykloho mista. Rivne : Vydavnyt︠s︡tvo "Volynsʹki oberehy", 2018.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Gdańsku, Instytut Kaszubski w., dir. Losy różne, miejsce wspólne : W krainie wielu kultur, języków i smaków. Gdańsk : Instytut Kaszubski, 2012.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Gutkowska, Barbara, et Agnieszka Nęcka. Literatura i różne historie : Szkice o literaturze XX i XXI wieku. Katowice : Uniwersytet Śląski, 2011.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Buława, Michał, Krzysztof Fudalej et Mirosław Nagielski. Różne oblicza wojny : Materiały Sekcji Historii Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Warszawskiego. Zabrze : Wydawn. Inforteditions, 2009.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Aleksandrowicz, Alina. Różne drogi do wolności : Puławy Czartoryskich na przełomie XVIII i XIX wieku : literatura i obyczaj. Puławy : Towarzystwo Przyjaciół Puław, 2011.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Myschor, Christian. Dni Cesarskie w Poznaniu : Różne aspekty uroczystych wizyt Wilhelma II w mieście w latach 1902-1913. Poznań : Wydawn. Poznańskie, 2010.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Zakrzewska, Helena. Białe róże : Powieść dla młodzieży z czasów inwazji bolszewickiej. Białystok : Wydawn. "Łuk", 1990.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

Trojanowska, Maria. Katalog dokumentów różnej proweniencji : Miast, wsi, cechów, parafii, klasztorów i osób prywatnych : 1397-1794. Lublin : Archiwum Państwowe, 1998.

Trouver le texte intégral
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.

Chapitres de livres sur le sujet "Różne historyje"

1

Ferenc, Tomasz. « Miasto z ruin : o fotograficznych dokumentacjach wojennej Warszawy ». Dans Miasto mozaika. Opis kulturowy. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023. http://dx.doi.org/10.18778/8331-408-2.07.

Texte intégral
Résumé :
Niszczeniu miast w czasach wojennych konfliktów z reguły towarzyszą różne formy rejestracji fotograficznej. Zdjęcia takie powstają z różnych powodów i różne są także ich późniejsze zastosowania. Wiek XX obfituje w historie wielu miast zniszczonych w wyniku zaplanowanych, zmasowanych ataków; wśród nich Warszawa zajmuje pozycję szczególną. W czasie trwania II wojny światowej jej niemal całkowita destrukcja dokonała się w trzech etapach: niemieckiego oblężenia w 1939 r., likwidacji getta w 1943 r. oraz w czasie trwania i pacyfikacji powstania warszawskiego w 1944 r. Każde z tych tragicznych wydarzeń posiada swoją fotograficzną reprezentację. Analiza trzech zbiorów zdjęć ma prowadzić do odpowiedzi na kilka pytań: w jakim celu zostały one wykonane, jak zmieniało się ich znaczenie wraz z upływem czasu, a także jaka jest ich wartość jako „punktów odniesienia” oraz w zaczerpniętym od Johna Tagga ujęciu symbolicznej „waluty”.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Rekść, Magdalena. « Jeden kraj, trzy historie. Interpretacje przeszłości w podaytonowskiej Bośni i Hercegowinie ». Dans Bośnia i Hercegowina. 15 lat po Dayton. Przeszłość – teraźniejszość – perspektywy. Studia i szkice. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2011. http://dx.doi.org/10.18778/7525-598-0.19.

Texte intégral
Résumé :
Autorka w swojej pracy stwierdza, że każdy z trzech narodów w Bośni i Hercegowinie tworzy własną historię. Z powodu braku oficjalnej, ponadnarodowej wersji przeszłości, która mogłaby być elementem łączącym obywateli, w szkołach są różne programy nauczania, co prowadzi do różnych wizji historii tworzącej obraz wroga z sąsiadów i podkreślają zagrożenie dla własnego narodu. A to, zdaniem Autorki prowadzi do tego, że narody zamieszkujące BiH, dążą do stworzenia własnych państw.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Trojanowska, Milena. « Bioróżnorodność i różne modele niepełnosprawności w kontekście filozofii Michela Foucaulta ». Dans Zrozumieć niepełnosprawność. Problemy, badania, refleksje. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2021. http://dx.doi.org/10.18778/8220-475-9.06.

Texte intégral
Résumé :
Disability is a phenomenon considered from different perspectives. I suggest tracking the history of the perception of disability with an indication of the dominant ways of perceiving this phenomenon at a given period of time. The analysis is conducted with particular emphasis on the attitude developed by Michel Foucault. The knowledge presented by Foucault regarding authority, body, disability and change is treated as a framework to which the emerging models of disability, in particular the medical, functional and social, is written in turn. This review and analysis is intended to lead to a place where the view on the biodiversity as an opportunity to escape from the management, power over disabled bodies. As a result of this work, the final section of the text presents an analysis of the theoretical situation of the lack of power of other members of society over people with disabilities.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Siewierski, Tomasz. « Fryderyk Zbiniewicz. Szkic do portretu historyka z Wojskowego Instytutu Historycznego ». Dans Różne barwy historiografii : Księga z okazji jubileuszu 65. urodzin Profesora Jerzego Maronia, 331–49. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2023. http://dx.doi.org/10.12797/9788383680446.016.

Texte intégral
Résumé :
The article discusses the story of Colonel Fryderyk Zbiniewicz, with particular emphasis on his military and scientific career. Born in Moscow in 1922 into a family of Polish communists, he was drafted into the Red Army during the war, coming to Poland as a recent graduate of the NKWD school of political commissars in Kuybyshev. Over the next few years, he worked at the Ministry of Public Security. He began his academic career at the Institute of Academic Cadre Training at the Central Committee of the Polish United Workers’ Party. From 1956, he worked at the Historical Bureau of the Polish Army, then at the Military Historical Institute until his retirement in 1990. In 1989, he was appointed a professor. As a historian, he dealt with the most recent history of the Polish Army, and his best-known publication was the monograph Armia Polska w ZSRR (The Polish Army in the USSR).
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Jędrysiak, Jacek, et Radosław Szewczyk. « Jerzy Maroń w wojsku ». Dans Różne barwy historiografii : Księga z okazji jubileuszu 65. urodzin Profesora Jerzego Maronia, 53–76. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2023. http://dx.doi.org/10.12797/9788383680446.01.

Texte intégral
Résumé :
The history of Jerzy Maroń’s military service in the ranks of the Polish People’s Army is a fascinating contribution to the internal history of this formation during the martial law. Professor Maroń, as a recent graduate of historical studies, underwent training in 1981 at the Reserve Officer Cadet School at the Center for Political Officers Training in Łódź, and then further training at the 1st Chemical Regiment in Zgorzelec. It was during this time that martial law was introduced. In response, the young cadet demonstratively renounced his party membership. This text provides, based on preserved archival materials, a broader context to the story known from the professor’s accounts, fully showcasing the uniqueness of his act.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Gibasiewicz, Andrzej. « Korpus Okręg Baza. Zarys dziejów instytucji wojskowych w kompleksie przy ulicach Pretficza, Gajowickiej i Sztabowej we Wrocławiu ». Dans Różne barwy historiografii : Księga z okazji jubileuszu 65. urodzin Profesora Jerzego Maronia, 285–97. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2023. http://dx.doi.org/10.12797/9788383680446.014.

Texte intégral
Résumé :
The article provides basic information about the complex of staff buildings at Pretficza/Gajowicka/Sztabowa Streets in Wrocław and presents the history of the establishment and functioning of the military institutions in this complex from the 19th century to the present.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Babij, Paweł. « Motyw uzbrojenia na najstarszych pieczęciach rycerskich zachowanych w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu ». Dans Różne barwy historiografii : Księga z okazji jubileuszu 65. urodzin Profesora Jerzego Maronia, 91–120. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2023. http://dx.doi.org/10.12797/9788383680446.03.

Texte intégral
Résumé :
Despite the fact that the iconography of seals has long been of interest to military historians and outfit researchers, it mainly concerns royal seals, unquestionably the most impressive category. Indeed, thanks to the detailed depictions of armament and attires on the oldest seals, it was possible to discover many interesting facts. The seals used by knights constitute an object of interest for sigillography, primarily as a source for heraldic research and, in connection with the documents associated with them, studies in the fields of diplomatics and genealogy. The aim of this article is to review the depictions of armament present on the oldest knightly seals preserved in the State Archive in Wrocław and to analyze the usefulness of this category of sources in research on the history of medieval weaponry.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Sachs, Rainer. « Der Dune-Hort in neuem Licht ? » Dans Różne barwy historiografii : Księga z okazji jubileuszu 65. urodzin Profesora Jerzego Maronia, 121–46. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2023. http://dx.doi.org/10.12797/9788383680446.04.

Texte intégral
Résumé :
The Dune Treasure from Gotland is one of the largest treasures of medieval Scandinavia. It is believed to have been hidden in 1361. To this day, the find has not been adequately studied in terms of its significance. The most famous element of the treasure is a buckle depicting a rider, his squire, and a female figure in front of them. The meaning of this representation has not been definitively established. Another ornament by the same buckle’s maker is stored at the Metropolitan Museum in New York. The iconography of the buckle is based on an initial in the manuscript Clm. 14055 from the Bavarian State Library in Munich. The graphic pattern of the scene on the buckle is found in the codex Clm 13002 of the same library. The history of the prototypes of the jewels suggests that they may have been created only in the 19th century. The authors of the buckle itself are Dr. Franz Bock (1823-1899, intellectual concept), director of the Cologne Diocesan Museum, and Reinhold Vasters (1827-1909, execution of the ornament), a goldsmith from Aachen. It seems probable that the initiator of depositing the treasure was the king of Sweden and Norway, Oscar II (1829-1907).
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Koreś, Daniel. « Sprawa gen. dyw. Aleksandra Karnickiego, czyli jak pomówienia skrzywdziły zasłużonego oficera ». Dans Różne barwy historiografii : Księga z okazji jubileuszu 65. urodzin Profesora Jerzego Maronia, 259–83. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2023. http://dx.doi.org/10.12797/9788383680446.013.

Texte intégral
Résumé :
The article is dedicated to General Aleksander Karnicki (1869-1943), an officer originating from the Russian Army. Towards the end of World War I, he was promoted to the rank of Major General and commanded the Caucasian Cavalry Division. After joining the Polish Army, he held various important command positions and left his mark in the history of the Polish-Soviet War, including capturing Łuck in 1919 and Ciechanów in 1920. Unfortunately, due to a combination of various unfavorable circumstances, mainly rumors and slander spread by high-ranking, envious, and hostile officers, Karnicki was not appropriately honored after the end of the war with Bolshevik Russia. The shadow cast on his reputation deprived him of the Virtuti Militari Order and almost erased him from the ranks of great commanders of the Polish Army, heroes of the war against the Bolsheviks. Yet, it was Karnicki’s VIII Cavalry Brigade that played a crucial role in the disintegration of the right wing of the Bolshevik Western Front and in Tukhachevsky’s defeat in the Battle of Warsaw in August 1920. This article restores not only the memory of a deserving officer but also honor and basic justice to a man unjustly accused and harmed.
Styles APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
Nous offrons des réductions sur tous les plans premium pour les auteurs dont les œuvres sont incluses dans des sélections littéraires thématiques. Contactez-nous pour obtenir un code promo unique!

Vers la bibliographie