Literatura académica sobre el tema "Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu"

Crea una cita precisa en los estilos APA, MLA, Chicago, Harvard y otros

Elija tipo de fuente:

Consulte las listas temáticas de artículos, libros, tesis, actas de conferencias y otras fuentes académicas sobre el tema "Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu".

Junto a cada fuente en la lista de referencias hay un botón "Agregar a la bibliografía". Pulsa este botón, y generaremos automáticamente la referencia bibliográfica para la obra elegida en el estilo de cita que necesites: APA, MLA, Harvard, Vancouver, Chicago, etc.

También puede descargar el texto completo de la publicación académica en formato pdf y leer en línea su resumen siempre que esté disponible en los metadatos.

Artículos de revistas sobre el tema "Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu"

1

Pudelska, Aleksandra. "Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu na przełomie wieków XX i XXI". Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, n.º 13 (15 de diciembre de 2018): 161–78. http://dx.doi.org/10.14746/e.2018.13.6.

Texto completo
Resumen
Przypadające w bliskim odstępie czasu trzy rocznice (powołania Akademii Lubrańskiego w 1518 r., założenia Muzeum Archidiecezjalnego w 1898 r., zakończenia modernizacji Muzeum we wrześniu 2007 r.) stwarzają Muzeum Archidiecezjalnemu w Poznaniu okazję do krytycznego spojrzenia na jego kondycję i działalność w minionym czasie. W tym artykule skupiono się na okresie drugiej połowy XX wieku i pierwszych dekadach wieku XXI. Zwrócono uwagę na ważny moment usamodzielnienia się placówki poprzez oddzielenie od istniejącego do tej pory łącznie Archiwum i Muzeum oraz powołanie odrębnego dyrektora, któremu powierzono przede wszystkim zorganizowanie muzealnej ekspozycji i opiekę konserwatorską nad zabytkami całej archidiecezji. Zadania te zostały wykonane, co zapoczątkowało dobry okres działalności Muzeum – funkcjonowała otwarta dla publiczności ekspozycja z wystawą stałą i zmieniającymi się wystawami czasowymi, otwarto nowy oddział, dobrze prosperowała pracownia konserwatorska. Zmiany ustrojowe, wejście Polski do wspólnoty Unii Europejskiej oraz objęcie rządów w archidiecezji przez nowego arcybiskupa stworzyły nowe możliwości działania dla Muzeum. W tej chwili Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu to licząca się w mieście placówka kulturalna współpracująca z wieloma instytucjami nauki i kultury, z bogatym programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży oraz wartościową ofertą kulturalną dla każdego.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Bartkowiak, Bogumiła. "Mosiężne misy norymberskie w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu". Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, n.º 7 (1 de enero de 2012): 333. http://dx.doi.org/10.14746/e.2012.7.14.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Grzesik, Ryszard. "Czy Malchus stracił ucho od ciosu mieczem przechowywanym w poznańskiej katedrze?" Nasza Przeszłość 115 (30 de diciembre de 2011): 535–41. http://dx.doi.org/10.52204/np.2011.115.535-541.

Texto completo
Resumen
„Ten sam papież Stefan, aby umilić duchowieństwu i Polakom początki pobytu Jordana, ofiarował mu miecz św. Piotra, którym Apostoł, jak sądzą, odciął uszy Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym, może ten sam miecz, może drugi, i pobłogosławił go na pamiątkę cudownego czynu Apostoła, aby Kościół polski posiadał ten pozorny klejnot, by chlubić się kapłanem Chrystusowym i następcą św. Piotra na chwałę i sława św. Piotra” (Jan Długosz, Katalog Biskupów Poznańskich). Sesja naukowa poświęcona temu mieczowi przechowywanemu w Poznaniu jako poznańskiemu mieczowi św. Piotra. Historia i legenda zorganizowana została 8 kwietnia 2011 r. w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Inicjatorem był dyrektor muzeum ksiądz prałat Marian Lewandowski. Omawiana sesja jest przykładem, jak wiele możliwości daje dyskusja związana z indywidualnym dziełem sztuki. Przedstawiciele wielu zebrano dyscypliny, od studiów biblijnych po metalurgię.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Kronthal, Arthur. "Z prehistorii Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu Ein unbekanntes Posener Museum". Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, n.º 10 (1 de noviembre de 2018): 193–205. http://dx.doi.org/10.14746/e.2015.10.7.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Nosek, Elżbieta M. y Janusz Stępiński. "Badania metaloznawcze poznańskiego miecza św. Piotra z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu". Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, n.º 6 (1 de enero de 2011): 77. http://dx.doi.org/10.14746/e.2011.6.7.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Wajroch, Agnieszka. "„Męczeństwo św. Apolonii" z Głuchowa. Płaskorzeźba z kolekcji gotyckiej Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu". Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, n.º 8 (1 de enero de 2013): 63. http://dx.doi.org/10.14746/e.2013.8.4.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Sobczyńska-Szczepańska, Mirosława. "Kasata klasztoru trynitarzy w Krotoszynie oraz losy jego kultowego dziedzictwa". Nasza Przeszłość 128 (30 de diciembre de 2017): 131–53. http://dx.doi.org/10.52204/np.2017.128.131-153.

Texto completo
Resumen
Klasztor trynitarzy w Krotoszynie podzielił los innych konwentów wielkopolskich, które po drugim rozbiorze Polski znalazły się w granicach królestwa Prus. W wyniku represyjnej polityki wobec Kościoła drastycznie spadła liczba członków wspólnoty zakonnej, a jej majątek uległ znacznemu uszczupleniu. Zarówno pod rządami pruskimi, jak i w okresie istnienia Księstwa Warszawskiego, decyzją władz państwowych część izb klasztornych zajęto pod magazyny i urzędy. Klasztor został zamknięty w1819 r., kiedy po śmierci jego przełożonego o. Jana Szkaradowicza ostał się tylko jeden zakonnik. Przy kościele ustanowiono intermistycznego kapłana, od 1824 r. był administrowany przez krotoszyńskiego proboszcza, a w 1925 r. erygowano przy nim parafię pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Gmach poklasztorny w 1836 r. stał się siedzibą szkoły powiatowej, następnie szkoły realnej i gimnazjum realnego, a od 1881 – urzędów wojskowych i cywilnych. Od 1969 r. mieści się w nim Muzeum Regionalne w Krotoszynie. Potrynitarskie budowle przetrwały w niezmienionym kształcie – wyburzono jedynie łączącą je dwukondygnacyjną galerię (w 1836 r.). Wystrój malarsko-rzeźbiarski świątyni zachował się z wyjątkiem kilku świętych wizerunków, w tym charakterystycznej dla ikonografii Zakonu Przenajświętszej Trójcy figury Jezusa Nazareńskiego Wykupionego, eksponowanej w ołtarzu głównym. Rozproszeniu uległy aparaty kościelne, przekazane do krotoszyńskiej fary i ubogich kościołów z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej. Część dokumentów i ksiąg klasztornych, przetrzebionych po zamknięciu klasztoru, w 1869 r. trafiło do Królewsko-Pruskiego Archiwum Państwowego w Poznaniu, a pozostałe, w 1935 r., – do Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Te ostatnie zaginęły.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Woźniak-Raciborska, Monika. "Predella z przedstawieniem Pokłonu Trzech Króli. Zagadnienie pierwowzorów graficznych warsztatu tryptyku z Szamotuł. Ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu". Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski, n.º 10 (1 de noviembre de 2018): 43–112. http://dx.doi.org/10.14746/e.2015.10.3.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Kabacińska, Katarzyna y Krzysztof Ratajczak. "Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Dusze maluczkie – dzieci i dzieciństwo poprzez wieki". Biuletyn Historii Wychowania, n.º 25 (6 de marzo de 2019): 246–47. http://dx.doi.org/10.14746/bhw.2009.25.23.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

Skrzydlewska, Beata. "Muzea Muzea religijne Lwowa przełomu XIX i XX wieku na tle muzeów miejskich i prywatnychLwowa przełomu XIX i XX wieku na tle muzeów miejskich i prywatnych". Facta Simonidis 15, n.º 2 (31 de diciembre de 2022): 51–65. http://dx.doi.org/10.56583/fs.1716.

Texto completo
Resumen
Historia muzealnictwa lwowskiego jest na tyle bogata, że działalność placówek muzealnych rozpatrywać można w wielu aspektach. Przyczyniła się do tego zapewne specyficzna sytuacja polityczna, religijna, a co za tym idzie i kulturowa tego miasta. Lwów zamieszkiwali przedstawiciele różnych religii, wyznawcy każdej z tych grup postarali się o zorganizowanie własnego muzeum. Działały więc we Lwowie następujące placówki: Muzeum Archidiecezjalne Rzymskokatolickie, Muzeum Instytutu Stauropigialnego, Ukraińskie Muzeum Narodowe, Muzeum Żydowskie i Muzeum Ormiańskie. Podstawę zbiorów stanowiły obiekty wycofane z kultu, poszerzane z czasem o dary i sporadycznie o zakupy. Kolejną ważną grupą na mapie Lwowa są muzea i kolekcje prywatne. Wielu mieszczan, nie tylko tych najbogatszych, rozwijało własne pasje i dawało wyraz swoim zainteresowaniom poprzez gromadzenie kolekcji dzieł sztuki, bogatych zbiorów bibliotecznych, zaś pasjonaci świata przyrody zbierali okazy z pogranicza biologii i geologii. Zbiory te miały zazwyczaj charakter prywatny i dostępne były wyłącznie dla osób indywidualnych. Jednak powstawały też muzea z inicjatywy prywatnych zbieraczy, jak np. Dzieduszyckich, które zostały przekazane miastu i były otwarte dla szerszej publiczności, a także stały się miejscem szeroko zakrojonych badań naukowych.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.

Libros sobre el tema "Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu"

1

Rafał, Witkowski y Muzeum Archidiecezjalne w. Poznaniu, eds. Rabin Akiva Eger: Wystawa zorganizowana w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu w ramach XI Dni Judaizmu. Poznań: Jasart Studio, 2000.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Lewandowski, Marian. Między muzeum a prezbiterium: S księdzem Marianem Lewandowskim rozmawia Piotr Drozdowicz. Poznań: Świety Wojciech Wydawnictwo, 2017.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Gołąb, Maria. Muzeum Narodowe w Poznaniu. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2014.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Katowicach, Muzeum Archidiecezjalne w. Zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowiach. Katowice: Muzeum Archidiecezjalne, 1995.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Leszczyńska, Ewa. 70. rocznica otwarcia Muzeum Pałacu w Rogalinie Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Poznań: Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2019.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Poznaniu, Muzeum Narodowe w. Polska sztuka współczesna w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. [Poznań]: Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1985.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Poznaniu, Muzeum Narodowe w. Między renesansem a klasycyzmem: Rysunki mistrzów europejskich w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu : Muzeum Narodowe w Poznaniu, luty-marzec 1995 : katalog. Poznań: Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1995.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Poznaniu, Muzeum Narodowe w. Franciszek Black: Rzeźby artysty w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. [Poznań]: Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1986.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Wojciech, Suchocki, Żuchowski Tadeusz J y Muzeum Narodowe w. Poznaniu, eds. Stulecie otwarcia Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Poznaniu. Poznań: Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2004.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

Poznaniu, Muzeum Narodowe w. Przewodnik po "Galerii Hiszpańskiej" Muzeum Narodowego w Poznaniu. W Poznaniu: Muzeum Narodowe, 1998.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.

Capítulos de libros sobre el tema "Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu"

1

Kludkiewicz, Kamila. "Museums of a Stateless Nation, between History and Art". En Spaces for Shaping the Nation, 131–52. Bielefeld, Germany: transcript Verlag, 2024. http://dx.doi.org/10.14361/9783839466940-007.

Texto completo
Resumen
In this article, Kamila Kudkiewicz is dedicated to the question of Polish national museums in the nineteenth century. At the end of the eighteenth century, the historical territory of Poland was divided among Russia, Austria, and Prussia. Each of these countries had its own laws and policies towards Poles: take, for example, the policies of Russification and Germanization implemented by the Russian and German authorities in their respective territories and, contrastingly, the autonomy granted to Polish Galicia in Austria-Hungary after 1860. Despite the differences between the regions, in the second half of the nineteenth century, Poles founded museums that were perceived to be 'national', whether on a de facto basis - as attested by publications and written sources from the period - or because they had the word 'national' in their very name. Although early initiatives to create museums with the designation 'national' were undertaken in Poland as early as the eighteenth century, actual national museums (or institutions considered to be such) only emerged after 1870. The latter consisted of : the Musee National Polonais (Polish National Museum) in Rapperswil, Switzerland (opened 1870), the Muzeum im. Mielzynskich w Poznaniu (Mielzynski Museum in Poznan, 1881), the Muzeum Narodowe w Krakowie (National Museum in Krakow, 1883), the Muzeum Narodowe im. Krola Jana III we Lwowie (King Jan III National Museum in Lviv, 1908), and the Muzeum Sztuk Pieknych w Warszawie (Museum of Fine Arts in Warsaw), which was called after 1916 the Muzeum Narodowe w Warszawie (National Museum in Warsaw). The most important Polish national museums were established in large urban centres, namely in regional capitals (i.e. Poznan, the capital of Greater Poland in the nineteenth century within the borders of Prussia, and Krakow, the main city of Galicia in the nineteenth century within Austria and later Austria-Hungary), but also in other nations (i.e. Rapperswil in Switzerland). They were founded by city authorities, learned societies, or private collectors. The fact that the museums were established and managed by various entities made their activities very diverse. However, one can observe two main areas of interest for Polish national museums in the nineteenth century: national (Polish) history, on the one hand, and Polish art, primarily contemporary painting, on the other. In some cases, like that of Rapperswil, the dominating elements of the collection were connected with historical elements that, at least initially, were also sentimental, nostalgic, and emotional in character. This sentimentality bespeaks the institution's intended influence on viewers. Elsewhere, the wish to exhibit and promote Polish art prevailed over the interest in objects related to national history (i.e. the Mielzynski Museum in Poznan). And certain museums underwent an evolution in their declared status, from that of a national gallery of painting to that of an institution attempting to show various aspects of Polish culture (National Museum in Krakow). The present analysis of the activity of these museums will focus on the discourse accompanying their creation, the goals set by their founders, and the curation of their exhibitions.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Łęcki, Tomasz. "Nowe Muzeum Niepodległości w Poznaniu". En Jak Dąbrowski do Poznania… Rozważania w 210. rocznicę przybycia gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do stolicy Wielkopolski, 193–202. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 2017. http://dx.doi.org/10.56091/jdp1.12.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
Ofrecemos descuentos en todos los planes premium para autores cuyas obras están incluidas en selecciones literarias temáticas. ¡Contáctenos para obtener un código promocional único!

Pasar a la bibliografía