Academic literature on the topic 'Художні вироби'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Художні вироби.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Художні вироби"

1

Івашків, Галина. "Кераміка Влодави і Павлова: історія, типологія, художні особливості." TEKA Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych 6 (December 13, 2021): 317–31. http://dx.doi.org/10.31743/teka.13369.

Full text
Abstract:
У статті висвітлено історію розвитку гончарства Влодави та Павлова до середини ХХ століття. Значні поклади глини, особливо багатої окисами заліза, давали змогу місцевим майстрам виготовляти передусім димлені вироби. У ХVІ ст. гончарний цех у Влодаві отримав великі привілеї, виробляючи різні види посуду. Мальована кераміка у Павлові з’явилася завдяки гончарям із Прикарпаття, зокрема з Кут (колишнє Станіславівське воєводство; зараз Івано-Франківська область). Визначено основні типологічні групи кераміки (посуд, предмети інтер’єру церков і помешкань – вази, скарбонки, а також іграшки), названо імена майстрів. Простежено художні особливості, зокрема основні техніки декору димлених (гладження, ритування) та мальованих (розпис кольоровими ангобами та поливою) глиняних виробів. Деякі з керамічних предметів застосовували в обрядах календарного й родинного циклів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Федорчук, О. "Художні вироби з бісеру в українському народному мистецтві: походження та розвиток традиції." Народознавчі зошити, no. 4 (100), липень - серпень (2011): 691–703.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Федорчук, О. "Художні вироби з бісеру в народному мистецтві Бережанщини (за матеріалами мистецтвознавчої експедиції 2011 р.)." Народознавчі зошити, no. 6 (108), листопад - грудень (2012): 1112–22.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Школьна, Ольга Володимирівна. "ПАШОТНИЦІ ТА КОДЛЕРИ В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ФАРФОРІ-ФАЯНСІ." Вісник КНУКіМ. Серія «Мистецтвознавство», no. 45 (December 17, 2021): 46–53. http://dx.doi.org/10.31866/2410-1176.45.2021.247342.

Full text
Abstract:
Мета дослідження — окреслити специфіку форм для подачі яєць, виконаних у фарфорі та фаянсі, у французькій та англійській традиціях, поширених в Україні. Методологія дослідження включає принцип всебічності, мистецтвознавчий і культурологічний підходи; основні засади дослідження базуються на онтологічному, аксіологічному, герменевтичному, типологічному методах та методі мистецтвознавчого аналізу. Наукова новизна полягає у порівнянні конструкції та функції означених предметів, уточненні даних щодо випуску означеної продукції провідними європейськими підприємствами. Висновки. Охарактеризовано художні особливості фарфоро- фаянсових форм для яєць, що випускалися на Києво-Межигірській фаянсовій фабриці упродовж ХІХ століття, Баранівському фарфоровому заводі протягом ХХ століття та низці тонкокерамічних підприємств Європи протягом ХІХ – початку ХХІ століть. Виявлені різні конструктивні варіації пашотниць (вертикальних і горизонтальних, комбінованих) і кодлерів на одне-два та кілька яєць. З’ясовано, що деякі з них входили до сніданкових сервізів за традицією англійських сніданків, а також егоїстів, солітерів, тет-а-тетів, дежене, кабаре (так званих скорочених сервізів для сніданків) у французькій традиції, а також являли собою великодні підставки для яєць. Розглянуто типорозміри кодлерів, розрахованих на різний об’єм місткості. Зазначено, що зазвичай цей посуд поділяють на standart — для одного яйця, king size — на два яйця, jumbo — на три-чотири яйця та maxime — на чотири-шість яєць. Сьогодні ці вироби, як вінтажного походження, так і сучасні, мають особливий попит у поціновувачів англійського посуду, колекціонерів та аукціоністів. Водночас особливо цінується марка «egg coddler» від Роял Ворчестер, що є незмінним лідером виробництва цього сегмента виробів на світовому ринку, хоча з нею конкурують як численні британські компанії з виготовлення тонкокерамічних виробів, так і іспанські та навіть китайські й японські.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Varyvonchyk, Anastasia. "Роль митців та творчих майстринь у процесах художнього виробництва підприємства «Укрхудожпром» у період індустріалізації." ART-platFORM 2, no. 2 (November 18, 2020): 197. http://dx.doi.org/10.51209/platform.2.2.2020.197-208.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена малодослідженій у вітчизняній науці проблемі спроб індустріалізації виробництв, що працювали в художній промисловості України в ХХ ст. Зазначаються особливості розвитку індустріалізації вишивального виробництва. Висвітлено історико-культурні умови розвитку вишивального мистецтва, домашньої промисловості, артілей, кустарну промисловість, мануфактуру, фабрики, підприємства «Укрхудожпрому». Зміни, що відбувались в економіці країни в 30-і рр. ХХ ст., призвели до зрушень, у результаті – до т. зв. індустріалізації, промислового виготовлення одягу, яке у попередні роки розпочалося в майстернях та артілях, зосереджуючи його переважно на підприємствах легкої (швацької) промисловості. Здійснились заходи щодо механізації робіт як у виготовленні одягу загалом, так і в застосуванні вишивки. Таким чином, роботи з виготовлення вишитих виробів сконцентрувалися в першу чергу на підприємствах новоствореної галузі «Укрхудожпром» («Українська художня промисловість»), розташованих у традиційних центрах народної творчості. Значний внесок у розвиток української художньої вишивки Київщини становить творча діяльність Н. Я. Гречановської, яка багато років працювала головним художником Художньо-виробничого об’єднання ім. Т. Г. Шевченка (м. Київ). Художники та творчі майстри цього підприємства не лише зберігали, але й креативно розвивали народні традиції. Для цього на підприємстві була створена художньо-експериментальна лабораторія, в якій розроблялись нові орнаментальні композиції як виразники нових сучасних тенденцій розвитку вишивального мистецтва. Дослідження ґрунтується на використанні архівних матеріалів та спостережень культурологічного, історичного та мистецтвознавчого аналізу, висвітленні проблем, які пов’язані з діяльністю традиційних народних мистецтв і обставин розвитку, історичної еволюції «Укрхудожпрому». Актуальність означеної проблеми обумовлена потребою збереження української автентичності, дослідження та висвітлення особливостей створення сучасних виробів галузі художніх промислів, таких як художня вишивка, що є найдревнішим різновидом народної творчості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Lemeshko, Liudmyla. "ФОРМУВАННЯ ХУДОЖНЬО-ТВОРЧОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ТЕХНІКІВ- КОНСТРУКТОРІВ ОДЯГУ ЯК ПРОБЛЕМА ПРОФЕСІЙНОЇ ПЕДАГОГІКИ." Науковий вісник Інституту професійно-технічної освіти НАПН України. Професійна педагогіка, no. 16 (November 14, 2018): 100–104. http://dx.doi.org/10.32835/2223-5752.2018.16.100-104.

Full text
Abstract:
Здійснено теоретичний аналіз проблеми формування художньо-творчої компетентності в техніків-конструкторів одягу як одного з важливих напрямів сучасної професійної педагогіки. Вивчення ступеня наукової розробки даного питання у вітчизняній та зарубіжній науково-педагогічній літературі дало змогу з’ясувати, що, попри затребуваність на сучасному ринку праці фахівців зі сформованою художньо-творчою компетентністю, теоретичні основи формування цієї компетентності у майбутніх конструкторів одягу залишаються малодослідженими. Обґрунтовано, що професія техніка-конструктора відноситься до професій типу «Людина – художній образ» і тому має потребу у фахівцях із високим рівнем креативності. Стрімкий розвиток світової індустрії одягу та значне спрощення механізмів надходження товарів швейного виробництва на український ринок, змушують вітчизняну професійну освіту переглянути традиційні підходи до підготовки фахівців для швейної індустрії з урахуванням необхідності підвищення їх конкурентоспроможності. Вітчизняне швейне виробництво все більше потребує фахівців більш високого рівня, які можуть виконати весь процес проектування виробів, починаючи від розробки ескізу моделі до технології її виготовлення, здатні орієнтуватися в новинках світу моди, нових технологіях художнього проектування та оздоблення одягу, моделювання складних і цікавих моделей одягу різного асортименту з різних матеріалів. Доведено, що техніки-конструктори повинні володіти знаннями не тільки з конструювання й технології одягу, але й художніх дисциплін, які безпосередньо формують художньо-творчі компетентності. Акцентовано увагу на мозаїчності представлення в сучасній педагогічній літературі досвіду формування художньо-творчої компетентності техніків-конструкторів одягу в коледжах. Визначено проблему недосконалості галузевого стандарту вищої освіти для швейного виробництва. Обґрунтовано важливість удосконалення професійної підготовки фахівців швейного виробництва шляхом підвищення уваги до до формування художньо- творчої компетентності в техніків-конструкторів одягу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Чуйко, Олег. "ТОРГОВЕЛЬНІ КОНТАКТИ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ РУСІ ТА ЧЕХІЇ В КОНТЕКСТІ МІЖКУЛЬТУРНИХ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКІВ ХІ–ХІІІ СТОЛІТЬ." УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА : МИНУЛЕ, СУЧАСНЕ, ШЛЯХИ РОЗВИТКУ (НАПРЯМ: КУЛЬТУРОЛОГІЯ) 34, no. 34 (December 20, 2020): 37–43. http://dx.doi.org/10.35619/ucpmk.v34i34.314.

Full text
Abstract:
Стаття розкриває особливості торговельних зв’язків на теренах Центрально-Східної Європи середньовічної доби в аспекті русько-чеських міжкультурних контактів. На основі письмових джерел і речових археологічних знахідок з’ясовано роль обох держав у процесах товарообміну, визначено географічні координати торговельно-економічної діяльності, розкрито характер експортно-імпортного товару, проаналізовано художні особливості ремісничих виробів, що становили основну частку предметів торгівлі. Розглянуто артефакти широкого спектру, які засвідчують взаємозв’язки Чехії та Західної Русі, зумовлені економічними і культурними контактами. Проаналізовано художньо-стилістичні особливості багатьох ремісничих виробів, які складали імпорт, визначено аналогії та ареал їх поширення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Никифоров, Андрій. "ДЕКОРАТИВНЕ МИСТЕЦТВО УКРАЇНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ: ВИДИ, КРИТЕРІЇ, ОЦІНКИ." Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології 9(103), no. 9(103) (November 30, 2020): 405–14. http://dx.doi.org/10.24139/2312-5993/2020.09/405-414.

Full text
Abstract:
У статті в історичній ретроспективі розглянуто витоки й особливості розвитку національного декоративного мистецтва, що уможливило проаналізувати той ґрунт, на якому розвивалася художньо-реміснича освіта України досліджуваного періоду. Виявлено та схарактеризовано чинники становлення традиційного декоративного мистецтва; визначено критерії композиційних закономірностей створення мистецьких виробів; виявлено основні критерії художньої оцінки творів декоративного мистецтва за композиційною побудовою, орнаментальними мотивами, техніками виконання, колористичними поєднаннями, матеріалами виконання, розміром виробу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

VARYVONCHYK, Anastasia. "УКРАЇНСЬКА ВИШИВКА В ОДЯЗІ 70-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ." ART-platFORM 3, no. 1 (May 27, 2021): 325–45. http://dx.doi.org/10.51209/platform.1.3.2021.325-345.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена малодослідженій проблемі у вітчизняній науці, пов’язаній із промисловим виробництвом одягу та застосуванням української вишивки. Значний внесок у розвиток традиційного українського одягу та декорування вносили художники-модельєри Київського Будинку моделей одягу, якій розпочав свою діяльність у 1944 р. Завдяки художникам у важких умовах розроблялися сучасні на той час моделі за мотивами українського традиційного одягу. Вбрання створювалося на виробництвах легкої промисловості та «Укрхудожпрому». Зазначається, що українська вишивка була невід'ємною частиною українського одягу, а згодом, і промисловості. У Києві в червні 1970 р. Всесоюзним інститутом асортименту виробів Міністерства легкої промисловості УРСР було проведено художньо-технічну раду для огляду виробів, що презентували молодіжну моду. Учасники художньо-технічної ради розглянули моделі, запропоновані 34 швейними підприємствами та 6 Будинками моделей України. Проведення цього заходу надало можливість впровадити модні тенденції десятиріччя у життя. Художники Київського Будинку моделей одягу (КБМО) активно запроваджували та використовували традиційні національні елементи вбрання, поєднуючи тенденції сучасної моди того часу. Аналізуючи стан використання вишивки традиційного українського крою в сучасному одязі 70-х рр. ХХ ст. у КБМО, можемо відзначити, що в молодіжному одязі художники-модельєри застосовували традиційний крій, вишивку, декор, за мотивами національного костюму усіх регіонів України. Змінювалися моделі подовжених жіночих суконь із вовняних тканин, у дівочих комплектах із бязі переважав сорочечний крій із комірцем «стійка» та короткими рукавами. Підтримувалися напрямки крою у довжині блуз до талії, із вживанням народних мотивів української вишивки. Прямі й розширені спідниці донизу підкреслювали талію і призбирувалися на гумці чи поясі. Пальта створювалися на основі крою української свитки за прямим силуетом, втачними рукавами, каптур переходив у комір із китицями та так само оздоблювався за мотивами елементів народної української вишивки, що виконувалася тамбурним швом чорними, червоними, жовтими й зеленими кольорами. Високий рівень моделювання одягу демонстрували промислові виробництва. Джерелом натхнення для фахівців українських виробництв легкої промисловості та «Укрхудожпрому» слуговали покази мод, що влаштовувалися Будинками моделей двічі на рік. Виконання виробництвами тематичних і композиційно довершених творчих проектів спрямовувало й узгоджувало діяльність швейної, текстильної, трикотажної промисловості. Організація праці на усіх етапах виробництва підкреслює актуальність означенної проблеми, що обумовленна потребою збереження української автентичності, дослідження та висвітлення особливостей створення сучасних виробів із напрямку художніх промислів, таких як художня вишивка, яка є одним із найдавніших різновидів народної творчості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

ЛУЦЬКОВА, В. А., and К. С. ГАРБАЖІЙ. "ВИВЧЕННЯ СПОЖИВНИХ ПЕРЕВАГ ПРИ ВИБОРІ НАТІЛЬНИХ ХРЕСТИКІВ." Товарознавчий вісник 1, no. 14 (March 13, 2021): 215–26. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2021-14-20.

Full text
Abstract:
Мета. Сьогодні, особливе місце на ринку посідають ювелірні вироби релігійного спрямування. Це пояснюється специфікою даної групи товарів, оскільки споживач вибирає не тільки прикрасу, але й атрибутику духовного світосприйняття. Разом з тим, на формування асортименту ювелірних товарів у певній мірі впливають уподобання населення, тому визначення чинників, що впливають на них, є актуальним. Тому метою даної статті стало дослідження поведінки споживачів при виборі натільних хрестиків різних стилів і матеріалів виготовлення з урахуванням віку і статі респондентів. Методика. Об’єктом був обраний натільний хрестик, оскільки він одночасно є уособлення християнської віри та предметом ювелірного мистецтва. Визначення уподобань при виборі ювелірних виробів релігійного змісту ґрунтувалось на проведенні дистанційного анкетування серед споживачів чоловічої і жіночої статі віком від 18 до 45 і більше років. Результати. Виявлено, що український споживач віддає перевагу натільним хрестикам зі срібла, виконаних у класичному і мінімалістичному стилях. Натільні хрестики, виготовлені у таких художніх стилях, як бароко, рококо та ампір не привертали увагу учасників опитування. Визначено, що вік респондентів є статистично вагомим у виборі матеріалу виготовлення і художнього стилю натільного хрестику. Також результати опитування показали, що споживачі обирають натільні хрестики з урахуванням власного віросповідання та естетичних властивостей запропонованих ювелірних виробів, зокрема, зовнішнього вигляду, обрамлення. Крім того, натільні хрестики для учасників анкетування виступають оберегами. Наукова новизна отриманих даних полягає у виявленні споживних переваг при виборі натільних хрестиків. Практична значимість. Практична значимість статті полягає у виявленні наукової та соціальної ефективності використання запропонованих методів визначення споживних переваг при виборі натільних хрестиків. Перспективи наступних досліджень можливо зосередити на проведенні експертного оцінювання ювелірних товарів релігійного спрямування. Також результати даної роботи вказують на необхідність визначення інших чинників впливу при виборі ювелірних виробів, зокрема, соціального статусу, освітнього рівню споживачів тощо.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Художні вироби"

1

Рижова, Ольга Петрівна. "Наукові основи технології кольорових екологічно безпечних склоемалей." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2020. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/43712.

Full text
Abstract:
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.11 – технологія тугоплавких неметалічних матеріалів, Державний вищий навчальний заклад "Український державний хіміко-технологічний університет", Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Харків, 2020. Дисертацію присвячено розвитку наукових основ технології екологічно безпечних захисно-декоративних склоемалевих покриттів широкої колірної гами по сталі і кольоровим металам, а також принципів регулювання та прогнозування їх колірних характеристик. Внаслідок проведення дослідження за темою дисертаційної роботи одержані такі наукові результати: - науково обгрунтовано та експериментально доведено, що отримання на кольорових металах емалевих покриттів, які не вміщують Плюмбум, можливе на основі стекол системи Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂; за комплексом визначених властивостей та здатності утворювати найбільш якісні покриття на мідній основі виділена область базової системи, мол.%: Na₂O – 24,2–40,5; ВаО – 5,0–10,0; B₂O₃ – 15,2–30,5; SiO₂ – 24,0–53,5, яка у зрівнянні з межами цих компонентів в відомих складах безплюмбатних емалей характеризується збільшеним в 2 рази вмістом B₂O₃ і відносно невеликим вмістом SiO₂; - встановлені основні тенденції зміни колірного тону стекол системи Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂, які суттєво відрізняються за хімічним складом та забарвлені іонними барвниками, з огляду на розташування максимумів ІЧ-спектрів стекол та їх кислотно-основні властивості; останні оцінювались двома розрахунковими структурними параметрами: fSi – ступінь зв’язності кремнекисневого каркасу і Ψв – орієнтовний показник координаційного стану Бору в структурі скла. Доведено, що між колірним тоном λ та Ψв існує значний кореляційний зв'язок для стекол, забарвлених CuO r*=−0,83 і CoO r*=−0,87 та слабкий – для стекол, забарвлених K₂Cr₂O₇ – r*=0,5; - виявлені закономірності забарвлення одної скломатриці і емалевого покриття на її основі в системі R₂O–ВаО–ZnO–Al₂O₃–В₂О₃–TiO₂–SiO₂ рядом іонними барвників. Незалежно від вмісту барвників, вони надають однаковий колірний тон як стеклам, так і покриттям на основі цих стекол, а саме: CuO (1,0–3,0 мас.%) λ=489–494 нм (синьо-зелений), Fe₂O₃ (0,5–2 мас.%) λ=575–585 нм (жовтий), K₂Cr₂O₇ (0,5–2,0 мас.%) λ=570–576 нм (жовто-зелений), CoO (0,5–1,0 мас.%) λ=441–463 нм (синьо-фіолетовий), NiO (0,5–1,0 мас.%) λскла=559′–571′ нм, λпокриттів=598–629 нм (коричневий). Доказано, що за ступенем інтенсивності забарвлення стекол та покриттів на їх основі барвники розташовуються в наступній послідовності: CoO > NiO > CuO > K₂Cr₂O₇ > Fe₂O₃; - вперше встановлений механізм глушіння прозорого матричного емалевого скла в системі R₂O–ВаО–ZnO–TiO₂–Al₂O₃–В₂О₃–TiO₂–SiO₂ при введені МоО3, в результаті якого виникає явище опалесценції, а саме: за рахунок дифракції при розповсюдженні хвиль в мікронеоднорідному середовищі, в якому розмір часток молібден(VI) оксиду (0,05–0,15 мкм) менше довжини хвиль білого світла; - вперше встановлена залежність коефіцієнта дифузного відбиття емалевих покриттів від хімічного складу емалевих фрит, яка отримана обробкою експериментальної вибірки 471 складу покривних емалевих фрит методом множинного кореляційного аналізу і представлена у вигляді математичної моделі, що дозволяє розрахувати хімічний склад покривних емалей із заданим КДВ; коефіцієнт кореляції між експериментальними і розрахунковими значеннями – 0,98; - використовуючи ідею про введенні в будь-який матеріал (скло, пігмент, ситал, метал) певних компонентів в незначній кількості для модифікації його властивостей, вперше виявлено наступне: «малий додаток» Fe₂O₃ у кількості 0,25 мас.% в складі безплюмбатних емалевих стекол на основі базової системи Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂ і 1 мас.% в складі безфлуористих склоемалей на основі базової системи Na₂O–B₂O₃–SiO₂ активізує процеси лікваційного розшарування скла, що дозволяє збільшити в 1,5–2,5 рази інтенсивність глушіння покриттів, а також покращити оптико-колірні характеристики пігментнозабарвлених склопокриттів, зокрема, червоного кольору. «Малий додаток» ZrO₂ у кількості до 1 мас.% в складі малофлуористої титанової емалі сприяє активному виділенню анатазу в покритті під час випалу та покращенню його оптичних характеристик; - за допомогою розробленої спеціальної комп’ютерної програми COLOUR GLASS, яка автоматично розраховує координати кольорності x y, колірний тон λ, чистоту кольору Р та наносить колірні характеристики матеріалів на графік МКО, вперше доказано, що за картиною розташування точок кольору, по-перше, можна робити прогнози відносно рівноваги, яка утворюється між іонними забарвлюючими комплексами під час варки скла, по-друге, про колористичні можливості суміши пігментів - вперше в області технологій, які потребують підвищених температур, встановлені залежності координат кольору емалевих покриттів від складу суміші пігментів у вигляді поліноміальних математичних моделей, що дозволило вирішити складну матеріалознавчу колористичну проблему знаходження співвідношення пігментів для відтворення кольору зразка із заданими колірними характеристиками. Практичне значення отриманих результатів: - розроблено склади емалевих стекол для кольорових металів, які не містять Плюмбуму – одного із самих шкідливих для навколишнього середовища елемента, запропоновано основи технології одержання виробів з їх використанням. Нові емалі широкої палітри кольорів, різного ступеню прозорості створено на основі матричної прозорої емалі. Вони характеризуються однаковим інтервалом випалу 780–820 °С, у зв’язку з чим спрощується технологія отримання художніх і ювелірних виробів. Емалі пройшли випробування та рекомендовані до впровадження у виробництво з виготовлення художніх виробів в майстерні, що знаходиться в структурі Музею українського живопису (м. Дніпро), а також на підприємстві з виготовлення ювелірних виробів, компанія "Diadema", м. Вінниця. Палітра емалевих покриттів та вироби з них представлені під час доповіді на 24 Міжнародному Конгресі емальєрів в м. Чикаго у 2018 р. Згідно міжнародного договору між ДВНЗ УДХТУ та компанією "Richemont International SA Varinor SA" м. Делемонт, Щвейцарія, виготовлено і передано замовнику емалеві стекла у вигляді порошку і емальовані мідні зразки; - створено каталог зразків кольорів, в якому представлено склооснови, кількість барвників, глушників, відновників та оптико-колірні характеристики емалевих покриттів, що не містять Плюмбум. Назву кольорів встановлювали у відповідності із назвою кольорів системи RAL. Палітра розроблених емалей ювелірного та художнього призначення включає 54 кольори: жовто-червоні, синьо-зелені, оливково-гірчичні, пастельні та коричнево-чорні; - розроблено склади малофлуористих білих і світлозабарвлених титанових емалей, безфлуористої склооснови для отримання яскравозабарвлених емалевих покриттів пігментним способом, які випробувані в виробничих умовах ТОВ «Новомосковський посуд» і рекомендовані до серійного впровадження на заводах з випуску емальованих виробів господарчо-побутового призначення. Технологічні особливості виробництва запропонованих емалей дозволяють здійснювати високотемпературні операції варки емалей на 100 °С, а випалу покриттів – на 30–50 °С нижче відомих, що в епоху тотальної економії топливно-енергетичних ресурсів дуже актуально. Малофлуористі світлозабарвлені кремова і сіро-блакитна емалі впроваджені на ТОВ "Новомосковський посуд"; - вперше для технології емалевих покриттів на сталі розроблено метод колірного моделювання, завдяки якому побудовано колірний трикутник-номограму для виробничої склооснови і пігментів жовтого, червоного, синього, за допомогою якого задається необхідний колір і розраховується необхідне співвідношення пігментів. Метод колірного моделювання є універсальним і може бути застосованим до широкого асортименту силікатних матеріалів: глазуровані покриття на керамічній основі, кольорові будівельні матеріали та інші. У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертації, сформульовано головну мету та завдання роботи, представлено наукову новизну та практичну цінність одержаних результатів. В першому розділі наведено аналіз патентної та науково-технічної літератури, що стосується отримання екологічно безпечних емалей широкої колірної гами, сучасного стану виробництва кольорових емалей та контролю їх колірних показників, механізмів забарвлення скла та емалей і факторів, що впливають на формування кольору. У другому розділі надано основні поняття та визначення, які використовуються в роботі, а також методики дослідження фізико-хімічних властивостей і структури стекол, покриттів та їх колірні характеристики. В третьому розділі представлено дослідження з розробки екологічно безпечних емалей для міді та прогнозування їх колірних характеристик. В четвертому розділі представлено результати досліджень з розробки легкоплавкої титанової емалі, яка відповідала б вимогам діючих стандартів та випалювалась в ресурсо- та енергозберігаючих умовах виробництва та була максимально екологічно безпечною для навколишнього середовища. П'ятий розділ присвячений дослідженням з розробки складів емалевих фрит, що не вміщують Флуор, які використовуються для отримання яскравозабарвлених емалевих покриттів для виробів господарчо-побутового призначення. В шостому розділі представлені результати розробки методу колірного моделювання. Відтворити, а тим більше спрогнозувати колір із заданими колірними характеристиками – надзвичайно складна багатопланова матеріалознавча проблема, навіть якщо відома рецептура скла і покриття, режими їх варки та випалу. В сьомому розділі надано результати промислової апробації, реалізації та впровадження отриманих матеріалів.
Thesis for a Doctor of Science Degree in Specialty 05.17.11 – Refractory Non-Metallic Materials Technology, State Higher Educational Institution "Ukrainian State University of Chemical Technology", National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute", Kharkiv, 2019. The dissertation is devoted to creation of physicochemical bases of technology of ecologically safe protective and decorative glass-enamel coatings of wide color scale on steel and non-ferrous metals, development of principles of regulation and prediction of their color. As a result of the research on the topic of dissertation the following scientific results were obtained: - scientifically substantiated and experimentally proved that the production of lead-free enamel coatings on non-ferrous metals is possible on the basis of the Na₂O – BaO – B₂O₃ – SiO₂ glasses, by the complex of defined properties and the ability to form the highest quality coatings on a copper basis the selected region of the base system, mol %: Na₂O – 24,2–40,5; BaO – 5.0–10.0; B₂O₃ – 15.2–30.5; SiO₂ – 24,0–53,5, which in comparison with the limits of these components in known compositions of lead-free enamels, is characterized by a 2-fold increase in the content of B2O3 and a relatively small content of SiO₂; - the basic tendencies of color change of glasses of Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂ system has been established, which differ significantly in chemical composition and has colored by ionic dyes, taking into account the structural features of glasses and their acid-basic properties. They has been evaluated by two calculated structural parameters: fSi is the degree of connectivity of the silica framework and Ψв is an indicative index of the coordination state of Boron in the structure of the glass. It had proved that there is a significant correlation between the colors λ and Ψv had proved for glasses colored CuO r * = - 0,83 and CoO r * = - 0,87 and weak – for glasses colored K₂Cr₂O₇, -r * = 0,5; - the patterns of coloring of one glass matrix and enamel coatings on its basis in the system R₂O–BaO–ZnO–Al₂O₃–B₂O₃–TiO₂–SiO₂ by a series of ionic dyes has been founded. Regardless of the content of the dyes, they give the same color tone to the glass and coatings based on these glasses, namely: CuO (1.0–3.0 wt%) λ = 489–494 nm (blue-green), Fe₂O₃ (0.5–2 wt%) λ = 575–585 nm (yellow), K₂Cr₂O₇ (0,5–2.0 wt%) λ = 570–576 nm (yellow-green), CoO (0.5–1.0 wt%) λ = 441–463 nm (blue-violet), NiO (0, 5-1.0 wt.%) λ glass = 559′ – 571 nm, λ coatings = 598–629 nm (brown). It has been proved that in the degree of color intensity of glasses and coatings based on them, the dyes has been arranged in the following sequence: CoO> NiO> CuO> K₂Cr₂O₇ > Fe₂O₃; - for the first time, the mechanism of silencing of transparent matrix enamel glass in R₂O–BaO–ZnO–TiO₂–Al₂O₃–B₂O₃–TiO₂–SiO₂ system with the introduction of MoO₃ has been established, which results in the phenomenon of opalescence, namely: due to diffraction at propagation of waves in micro inhomogeneous medium in which the particle size of molybdenum (VI) oxide is 0.05-0.15 μm less than the wavelength of white light; - for the first time, the dependence of the diffuse reflection coefficient (CDR) of enamel coatings on the chemical composition of enamel frits, obtained by processing the experimental sample 471 of the enamel frit composition by multiple correlation analysis, which is presented in the form of a mathematical model that allows you to calculate the chemical composition of the enamel coatings with a given CDR; the correlation coefficient between experimental and calculated values is 0.98; - using the idea of introducing into any material (glass, pigment, sitall, metal) certain components in a small amount to modify its properties, the following has been first discovered: "small addition" of Fe₂O₃ in the amount of 0.25 wt.% in the composition of lead-free enamel glasses based on the base system Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂ and 1 wt.% in the composition of fluorless glass enamels based on the basic system Na₂O–B₂O₃–SiO₂ activates the processes of differentiation of the segregation-dropping structure of glass, which allows to increase the intensity of opaque coatings by 1.5–2.5 times, as well as to improve the optical-color characteristics of pigment-colored glass coatings, in particular, red. "Small addition" of ZrO₂ in the amount up to 1 wt.% in the composition of low-fluoride titanium enamel promotes the active release of anatase in the coating during firing and improving its optical characteristics; -with the help of a dedicated COLOR GLASS computer program that automatically calculates color coordinates x y, color tone λ, color purity P, and maps the color characteristics of materials to the СIE graph, it has been first demonstrated that the picture of the location of the color points, first, you can make predictions about the equilibrium that is formed between the ionic coloring complexes during the melting of glass, and secondly, about the color potential of the pigment mixture. - for the first time in the field of technologies requiring high temperatures, the dependences of the color coordinates of the enamel coatings on the composition of the pigment mixture in the form of polynomial mathematical models has been established, which made it possible to solve the complex material-coloristic problem of finding the ratio of pigments to reproduce the color of the sample with the specified color characteristics. The practical significance of the obtained results: - the compositions of enamel glasses for non-ferrous metals, which do not contain Plumbum - one of the most harmful for the environment element, had been developed; the basics of technology of obtaining products with their use had offered. New enamels of a wide range of colors with varying degrees of transparency had been created on the basis of matrix transparent enamel and they had characterized by the same firing interval of 780-820 °C, which makes the technology of obtaining artistic and jewelry easier. Enamels had been tested and recommended for implementation in the production of artistic products in the workshop, which locates in the structure of the Museum of Ukrainian Painting (Dnipro), as well as at the jewelry company, Diadema, Vinnytsia. The enamel coatings palette and their products had presented during a report at the 24th International Congress of Enamels in Chicago in 2018. According to an international agreement between the Ukrainian State University of Chemical Technology (Dnipro) and Richemont International SA Varinor SA, Delmont, Switzerland, enamel glass powder and enameled copper samples had been made and handed over to the customer; - a catalog of color samples, which presents the glass base, the number of dyes, opacifiers, reducing agents and the optic-color characteristics of enamel coatings which do not contain Plumbum, has been created. The color name was set in accordance with the color name of the RAL system. The palette of designed enamels of jewelry and artistic purpose includes transparent matrix enamel and 53 colors: yellow-red, blue-green, olive-mustard, pastel and brown-black; - a series of compositions of white and light-colored titanium enamels containing reduced amount of Fluorine, has been developed, also the composition of fluorless frites to obtain brightly colored enamel coatings pigmented way of color, which were fused and passed extensive testing in production conditions factories for the production of enameled household products, has been synthesized. Technological features of production of the enamels offered permits to carry out high-temperature operations of melting at 100oC below the known ones, and firing of coatings – by 30-50 °C, which is very relevant in the era of total saving of fuel and energy resources. Low-fluoride light-colored cream and gray-blue enamels has been introduced at "Novomoskovsk dishes"; - for the first time for the technology of enamel coatings on steel, a method of color modeling has been developed, through which a color triangle-nomogram has been constructed for the production glass base and pigments of yellow, red, blue, by which the required color is specified and the necessary ratio of pigments is calculated. The color modeling method is versatile and can be applied to a wide range of silicate materials: glazed ceramic coatings, colored building materials, and more. The introduction substantiates the relevance of the dissertation topic, formulates the main purpose and objectives of the work, presents the scientific novelty and practical value of the obtained results. The first section provides an analysis of the patent and scientific and technical literature concerning the production of environmentally safe enamels of a wide color range, the current state of production of colored enamels and the control of their color indices, the mechanisms of color of glass and enamels and factors affecting color formation. The second section provides the basic concepts and definitions used in the work, as well as methods for investigating the physicochemical properties and structure of glasses and coatings and their color characteristics. The third section presents studies on the development of environmentally safe enamels for copper and the prediction of their color characteristics. The fourth section presents the results of research on the development of fusible titanium enamel which would meet the requirements of current standards and be burned in resource- and energy-efficient production conditions and be the most environmentally safe for the environment. The fifth section is devoted to the research on the development of enamel frits that do not contain Fluorine and used to produce brightly colored enamel coatings for household products. The sixth section presents the results of the development the color modeling method. Reproduce, and even more so predict, color with predetermined color characteristics is an extremely complex multifaceted material science problem, even if glass and coating formulations, modes of melting and firing are known. In the seventh section the results of industrial testing, realization and implementation of the received materials has been presented.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Рижова, Ольга Петрівна. "Наукові основи технології кольорових екологічно безпечних склоемалей." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2020. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/43707.

Full text
Abstract:
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.11 – технологія тугоплавких неметалічних матеріалів, Державний вищий навчальний заклад "Український державний хіміко-технологічний університет", Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут". Дисертацію присвячено науковим основам технології екологічно безпечних склоемалевих покриттів широкої колірної гами для сталі і кольорових металів, розробці принципів регулювання та прогнозування їх кольору. Розроблена спеціальна комп’ютерна програма COLOUR GLASS, яка за визначеними координатами кольору XYZ автоматично розташовує точки кольору на графіку МКО. Отримані емалі ювелірного та художнього призначення на основі стекол системи Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂. Розроблені малофлуористі білі і світлозабарвлені титанові емалі, безфлуориста основа для пігментного способу забарвлення. Створено метод колірного моделювання, за допомогою якого можна розрахувати співвідношення пігментів для відтворення кольору зразка за заданими колірними характеристиками.
Thesis for a Doctor of Science Degree in Specialty 05.17.11 Refractory Non-Metallic Materials Technology, State Higher Educational Institution "Ukrainian State University of Chemical Technology", National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute". The dissertation is devoted to development of scientific bases of technology of ecologically safe protective and decorative glass-enamel coatings of wide color scale on steel and non-ferrous metals, making of principles of regulation and prediction of their color. The introduction substantiates the relevance of the dissertation topic, formulates the main purpose and objectives of the work. The first section provides an analysis of the patent and scientific and technical literature. The second section provides the basic concepts and definitions used in the work, methods for investigating the physicochemical properties and structure of glasses and coatings and their color characteristics. The third section presents studies on the development of environmentally safe enamels for copper and the prediction of their color characteristics. The fourth section presents the results of studies on the development of small fluoride titanium enamel with a firing temperature of 830 °C. The fifth section had devoted to scientific bases of technology of fluorless enamel frits for pigment method of coloring. The sixth section has devoted to the development of the color modeling method for reproducing the color of a sample with specified color characteristics. In the seventh section the results of industrial testing, implementation and implementation of the received materials has presented. As a result of the research on the topic of dissertation the following scientific results has obtained: - scientifically substantiated and experimentally proved that the production of lead-free enamel coatings on non-ferrous metals is possible on the basis of the Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂ glasses, the regions of glass formation has been determined, and the regularities of changes in the properties of glasses depending on their chemical composition has been established; - the main tendencies of change of glasses color tone has established in the Na₂O–BaO–B₂O₃–SiO₂ system, which has colored by ionic dyes given the structural features of the glasses and their acid-base properties; - it has been proved that the degree of color intensity of glasses in the system R₂O –BaO – ZnO – Al₂O₃ – B₂O₃ – TiO₂ – SiO₂ and coatings based on them has been arranged in the following sequence: CoO> NiO> CuO> K₂Cr₂O₇> Fe₂O₃; - for the first time the mechanism of opacifying of transparent matrix enamel glass in the R₂O – BaO – ZnO – TiO₂ – Al₂O₃ – B₂O₃ – TiO₂ – SiO₂ system was introduced when MoO₃ has been established, namely: due to diffraction, which results in the phenomenon of opalescence; - for the first time the dependence of the diffuse reflection coefficient of enamel coatings on the chemical composition of enamel frits has been established, which is presented in the form of a mathematical model; the correlation coefficient between experimental and calculated values is 0.98; - for the first time the mechanism of opacifying of transparent matrix enamel glass in the R₂O – BaO – ZnO – TiO₂ – Al₂O₃ – B₂O₃ – TiO₂ – SiO₂ system was introduced when MoO3 has been established, namely: due to diffraction, which results in the phenomenon of opalescence; - for the first time it has been discovered that Fe₂O₃ "small additive" in the amount of 0.25 wt.% in the composition of lead-free enamel glasses on the basis of the Na₂O – BaO – B₂O₃ – SiO₂ base system and 1 wt. Fe₂O₃ in the composition of fluor-free enamel glasses on the basis of the Na₂O – B₂O₃ – SiO₂ base system activates the processes of glass removal stratification, which allows to increase 1.5-2.5 times the intensity of coating damping; - with the help of a special computer program COLOR GLASS, which automatically calculates the coordinates of the color x, y, the color tone λ, the purity of the color P and applies the color characteristics of the materials to the CIE graph, it has been proved for the first time that the chart of the location of color points can make forecasts about the equilibrium, which formed between ionic coloring complexes during glass melting; - for the first time in the field of technologies requiring high temperatures, the dependences of the color coordinates of enamel coatings on the composition of the pigment mixture in the form of polynomial mathematical models has been established, which allowed to solve the complex material-coloristic problem of finding the ratio of pigments to reproduce the color of the sample with the specified color characteristics. The practical significance of the obtained results: - the compositions of enamel art and jewelry glasses for non-ferrous metals, which do not contain Plumbum, has been developed. They are characterized by the same firing interval of 780-820 °C. A catalog of color samples has created. The palette includes fondon and 53 colors: yellow-red, blue-green, olive-mustard, pastel and brown-black; - a series of compositions of white and light-colored titanium enamels containing reduced amount of Fluorine (up to 2.5 wt.%), has been developed, also the composition of fluorless frites to obtain brightly colored enamel coatings pigmented way of color. Temperature operations of the enamel melting is 100 °C and firing of coatings is 30-50oC below the known ones.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Дячок, Дарія Романівна. "Оптимізація технологічного процесу відтворення художніх виробів у металі." Bachelor's thesis, КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. https://ela.kpi.ua/handle/123456789/43657.

Full text
Abstract:
Дипломна робота: 86 с., 20 рис., 30 табл., 16 посилань. Мета роботи – оптимізація технологічних процесів відтворення у металі копій двох художніх виробів за наявними неметалевими оригіналами. Методика дослідження – виготовлення силіконових та гіпсових прес-форм із різними варіантами ливникової системи; виготовлення гіпсо кремнеземистих ливарних форм, їх прожарювання та заливання при різних температурах; контроль параметрів якості виливків (шорсткість поверхонь та наявність ливарних дефектів). Результати та їх новизна – теоретично і практично установлено придатність силіконових прес-форм для виготовлення якісних виливків із легкоплавких (олов’яно-свинцевих) сплавів; досліджено параметри технологічних процесів відтворення у металі копій художніх виробів; виготовлено серію якісних художніх виливків із олов’яно-свинцевого і мідного сплаву. Основні показники – в результаті виконання роботи визначено оптимальні параметри технологічних процесів виготовлення художніх виробів. Відлито статуетку «Вікінг» масою 0,099 кг із олов’яно-свинцевого сплаву та масою 0,073 к із латуні Л63, а також статуетку «Кельт» масою 0,468 кг із латуні Л63. Вироби не мають ливарних дефектів, шорсткість поверхонь виливка «Кельт» не перевищує 12,5 мкм, а «Вікінг» - 6,3 мкм. Область застосування – Художнє та ювелірне литво унікальних виробів. Економічна ефективність – 214 137,4 грн. Прогнозні припущення щодо розвитку об’єкта дослідження – за аналогією із дослідженими технологічними процесами, розроблення схем виготовлення схожих за розмірами та складністю литих художніх виробів в умовах дрібносерійного виробництва.
Bachelor’s dissertation: 86 pages, 20 figures, 30 tables, 16 references. The purpose of the work – optimize the technological processes of reproduction in metal copies, two works of art, according to the available non metallic originals. Research methodology – production of silicone and plaster molds with different variants of the foundry system; production of plaster-silica molds, their calcination and pouring at different temperatures; control of quality parameters of castings (surface roughness and the presence of casting defects). Results of the work and their novelty – theoretically and practically established the suitability of silicone molds for the manufacture of high-quality castings from low-melting (tin-lead) alloys; the parameters of technological processes of reproduction in metal copies of art products are investigated; made a series of high-quality art castings from tin-lead and copper alloy. The main indicators – as a result of work the optimum parameters of technological processes of manufacturing of art products are defined. A 0.099 kg Viking figure made of tin-lead alloy and 0.073 kg L63 brass was cast, as well as a 0.468 kg Celt statue made of L63 brass. The products do not have casting defects, the surface roughness does not exceed 12,5 microns and 6,3 microns, Areas of application – art and jewelry casting of unique products. Economic efficiency – UAH 214,137.4. Predictive assumptions about the development of the object of study – by analogy with the studied technological processes, the development of plans for the manufacture of similar size and complexity of cast art products in small scale production.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Пархоменко, І. Ю., and Т. Ю. Дегтяр. "Аналіз сучасних художньо-композиційних рішень виробів з натурального хутра." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2017. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/7751.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Обухевич, С. А., and А. А. Кулик. "Художньо-технологічне проектування орнаментів українських писанок на трикотажних полотнах." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2017. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/9054.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Лазарчук, М. А., and М. О. Кулакова. "Розробка класифікації різновидів плоского оздоблення одягу та текстильних виробів." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2018. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/11194.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Минтус, І. С., Т. А. Дзикович, and Т. О. Махіня. "Художньо-технологічне проектування трикотажних виробів з урахуванням особливостей українського традиційного одягу." Thesis, КНУТД, 2016. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/2396.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Михайлюк, Ольга, Наталія Остапенко, Марина Колосніченко, and Лариса Третякова. "Художньо-естетичний підхід до дизайн-проектування виробів жіночого одягу з фактурними ефектами." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2018. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/10618.

Full text
Abstract:
Запропоновано художньо-естетичний підхід до дизайн-проектування виробів з фактурними ефектами. Визначено та охарактеризовано складові елементи зазначеного підходу, розкрито їх специфіку. Окреслено передумови для формування інформаційної бази різновидів фактурних ефектів з метою дизайн-проектування художньо виразних виробів.
The artistic and aesthetic approach to the design of products with texture effects is offered. The constituent elements of this approach are defined and characterized, their specificity is disclosed. The prerequisites for the formation of the information base of varieties of textural effects for the purpose of designing artistic expressive products are outlined.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Шаповал, А. Г. "Передумови дизайн-проектування хустково-шарфових виробів з використанням авторських робіт." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2017. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/7748.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Чернега, О. В., Н. С. Чопенко, and Ярослав Миколайович Пітак. "Визначення глин Опішнянського родовища для художньо-побутових керамічних виробів великих розмірів за структурно-механічними властивостями." Thesis, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" ім. Ігоря Сікорського, 2017. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/40377.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Художні вироби"

1

Кучер, С. Л. Дизайн одягу. КДПУ, 2017. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/4244.

Full text
Abstract:
Курс «Дизайн одягу» являє собою ланку циклу дисциплін спеціального художньо-практичного спрямування, що надає базу для розвитку графічних навичок, засвоєння теоретичних принципів формоутворення, аналізу проектних ситуацій. Навчальний курс спрямований на розширення і поглиблення дизайнерських компетенцій студентів, і базується на знаннях і уміннях, отриманих протягом навчання у бакалавраті по спеціальному малюнку, кольорознавству, основам композиції, конструюванню, моделюванню та пошиттю швейних виробів. Динамічний характер розвитку «Дизайну одягу» як галузі наукового пізнання та творчої діяльності, передбачає використання студентами знань з курсів «Моделювання засобами комп’ютерної графіки» та «Компютерне проектування та моделювання об’єктів».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography