Academic literature on the topic 'Розвиток конкуренції'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Розвиток конкуренції.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Розвиток конкуренції"

1

А. А., МЕЛІХОВ. "ЧИННИКИ КОНКУРЕНТНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ ТУРБУЛЕНТНОГО ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА." Manager. Bulletin of Donetsk State University of Management 88, no. 3 (January 8, 2021): 55–61. http://dx.doi.org/10.35340/2308-104x.2020.88-3-05.

Full text
Abstract:
У статті аналізуються чинники розвитку підприємства в умовах ринкової конкуренції. Дано визначення поняття «конкурентний розвиток підприємства». Отримала подальший розвиток класифікація чинників конкурентного розвитку, що враховує турбулентність сучасного ринку та дуагенну взаємодію чинників зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства. Дана оцінка впливу турбулентних і дуагенних чинників на формування цілей конкурентного розвитку підприємства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Дідківська, Л. І. "Розвиток конкуренції у сфері товарного обігу." Актуальні проблеми економіки, no. 7 (2007): 25–31.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Уманців, Ю. "Розвиток процесів транснаціоналізації та проблеми конкуренції." Підприємництво, господарство і право, no. 9 (2002): 113–15.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hladkova, A. "Стратегічний розвиток підприємства в умовах глобальної конкуренції." Економіка і організація управління, no. 4 (2019): 198–209. http://dx.doi.org/10.31558/2307-2318.2019.4.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Хлистун, O., М. Проскуріна, Л. Малоока, В. Мішкой, В. Коренев, and А. Туз. "ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО КУЛЬТУРНОГО ПРОДУКТУ В УМОВАХ ГЛОБАЛЬНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ." Financial and credit activity problems of theory and practice 1, no. 42 (March 31, 2022): 454–63. http://dx.doi.org/10.55643/fcaptp.1.42.2022.3705.

Full text
Abstract:
Анотація. Досліджено вплив глобалізаційних процесів на створення національного культурного продукту. Визначено, що глобалізація сприяє розширенню кордонів і створює виклики для створення національних культурних продуктів. На нинішній день культурний продукт забезпечує рух і розвиток суспільства, а також разом з його розвитком створюються нові цінності, нові потреби у населення та нові значення, а також нові культурні символи. Це висвітлено в Законі України «Про національний культурний продукт», який спрямований на стимулювання розвитку та підтримки української культури. На території України існує необхідність реформування державної підтримки розвитку культури і креативних індустрій. Як інституція, УКФ втілює нову модель України, яка отримує державну фінансову підтримку ініціатив у сфері культури і креативних індустрій. Продукти культури — це товари і послуги з особливими потребами, відзначено, що купуючи культурний продукт, споживач отримує враження та емоції Процес їх купівлі вимагає чіткого усвідомлення та певних зусиль від споживачів. Розкрито сутність довгострокової стратегії розвитку української культури — стратегії реформ. Вона зазнала змін, зумовлених появою нових внутрішніх структур і зв’язків. Висвітлено культурно-інформаційні процеси в умовах глобалізації. Культурна глобалізація — це новий етап інтеграційних процесів у світі, її процеси зачіпають усі сфери життя суспільства — від економіки і політики до культури та мистецтва.З розвитком культурно-економічного обміну між країнами в ринковому обігу бере участь дедалі більше товарів і послуг, ускладнюється галузева структура, збільшуються обсяги міжнародної торгівлі. Приплив ресурсів у цю сферу передусім є результатом зростання духовно-естетичних потреб людини в сучасному світі, посилення впливу культури на якість людського капіталу та економічне зростання. Визначено, що основними особливостями культурної продукції є: культурний продукт у формі товарів чи послуг, матеріальних чи нематеріальних; емоційна складова, що сприймається споживачем; супутні товари і послуги, що сприяють реалізації культурного продукту. Ключові слова: культура, глобалізація, культурний продукт, креативне виробництво, національний продукт, креативна індустрія. Формул: 0; рис.: 1; табл.: 0; бібл.: 17
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Яців, І. Б. "Вплив міжгалузевої конкуренції на розвиток аграрного сектора економіки." Держава та регіони. Економіка та підприємництво, no. 3 (2010): 206–10.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Псюк, Михайло Олександрович. "Державне регулювання та координація участі України в міжнародних організаціях аерокосмічного профілю." Економіка, управління та адміністрування, no. 1(95) (March 12, 2021): 66–68. http://dx.doi.org/10.26642/ema-2021-1(95)-66-68.

Full text
Abstract:
Аерокосмічна галузь сьогодні є однієї з провідних, її успішний розвиток гарантує технологічне, економічне та політичне лідерство України на світовій арені. У статті зазначено, що аерокосмічна діяльність України насамперед орієнтована на розширення і поглиблення міжнародного співробітництва на міждержавному, міжурядовому та міжвідомчому рівнях, на розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємств космічної галузі, виведення національних космічних розробок на світовий ринок, впровадження передових космічних технологій у різні сфери народного господарства, створення умов для розвитку конкуренції та приватної ініціативи. Проаналізовано участь України в роботі провідних міжнародних організацій у сфері регулювання, координації та використання космосу й космічних технологій. Обґрунтовано необхідність державної підтримки розвитку та реалізації міжнародних коопераційних проєктів та програм співпраці, що є одним з основних напрямів державного регулювання аерокосмічної галузі України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Буряк, П. Ю. "Вплив міжнародної податкової конкуренції на соціально-економічний розвиток держави." Вісник Львівської державної фінансової академії. Економічні науки, no. 25 (2013): 18–27.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Zubkov, S. "Торговельний кластер в стратегіях розвитку підприємств торгівлі." Bulletin of Sumy National Agrarian University, no. 3(81) (September 30, 2019): 155–59. http://dx.doi.org/10.32845/bsnau.2019.3.29.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано становлення і розвиток кластерного підходу в економіці та підходи щодо сучасного трактування «торговельний кластер». Запропоновано здійснювати типізацію торговельних кластерів, враховуючи критерії рівня конкуренції всередині кластера та рівня централізації відносин.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Капліна, А. І. "АНАЛІЗ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ КОНТРОЛІНГУ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ." Таврійський науковий вісник. Серія: Економіка, no. 11 (January 28, 2022): 40–45. http://dx.doi.org/10.32851/2708-0366/2022.11.6.

Full text
Abstract:
Нині, в час глобалізації економки, підвищення невизначеності середовища функціонування підприємств, виникнення глобальної конкуренції, сталий розвиток господарюючих суб’єктів неможливий без стратегічного управління, що базується на нових підходах і принципах. У зв’язку з цим зростає інтерес до нової концепції управління – контролінгу. Наявність великої кількості спроб українських та зарубіжних учених описати функціонал категорії «контролінг» дає змогу проаналізувати та виявити найбільш важливі елементи управління, що забезпечують сталий розвиток сучасних підприємств з урахуванням специфіки поточного стану науки і навколишнього середовища. У статті проведено критичний аналіз наявних українських і зарубіжних наукових та практичних підходів до визначення функціональних особливостей контролінгу на сучасному етапі розвитку суспільства. На підставі аналізу виявлено основні функціональні відмінності української та зарубіжної моделі контролінгу, а також зроблено висновки щодо найбільш важливих функцій контролінгу, які повинні застосовуватися сучасними підприємствами та корпораціями для досягнення цілей сталого розвитку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Розвиток конкуренції"

1

Уманців, Юрій Миколайович. "Розвиток корпоративних структур в умовах глобальної конкуренції." Diss. of Doctor of Economic Sciences, М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Семененко, Тетяна Олексіївна, Наталія Марківна Нілова, Татьяна Алексеевна Семененко, Наталья Марковна Нилова, Tetiana Oleksiivna Semenenko, and Nataliia Markivna Nilova. "Етапність формування теорії конкуренціїЇ." Thesis, Українська академія банківської справи Національного банку України, 2012. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/63652.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Бицька, І. В. "Розвиток банківського нагляду в Україні в умовах конкуренції міжнародних фінансових ринків." Thesis, Українська академія банківської справи Національного банку України, 2008. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/60923.

Full text
Abstract:
В умовах глобалізації фінансових ринків питання ефективного банківського нагляду набуває все більшої актуальності. За останні десять років відмічається динамічний розвиток банківської системи України в цілому та збільшення частки банків з іноземним капіталом.
In the context of the globalization of financial markets, the issue is effective Banking supervision is becoming increasingly relevant. Over the past ten years, the dynamic development of the banking sector has been noted the system of Ukraine as a whole and an increase in the share of banks with foreign ones capital.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Маринич, Тетяна Олександрівна, Татьяна Александровна Маринич, and Tetiana Oleksandrivna Marynych. "Вплив лібералізації валютного законодавства на розвиток конкуренції на ринку строкових валютних інструментів та транскордонних банківських послуг." Thesis, Українська академія банківської справи Національного банку України, 2007. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/60725.

Full text
Abstract:
Процеси глобалізації української економіки супроводжуються тенденцією до збільшення іноземного капіталу в банківському секторі країни. Банківська система України сьогодні повністю відкрита для входження іноземного капіталу. Чинне законодавство дає можливість створювати в Україні банки з 100 % іноземним капіталом, але з обов'язковою вимогою – це мають бути дочірні банки, що діють у правовому полі України. Нині частка іноземного капіталу в статутних фондах українських банків становить 29 %, а до кінця року може збільшитися до 35 %. Більшість українських банків з іноземним капіталом є учасниками міжнародних банківських груп (МБГ).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Купрієнко, І. Л. "Модернізація стратегічного управління підприємством в умовах загострення конкуренції на ринку сільськогосподарської продукції." Thesis, Чернігів, 2019. http://ir.stu.cn.ua/123456789/19610.

Full text
Abstract:
Купрієнко, І. Л. Модернізація стратегічного управління підприємством в умовах загострення конкуренції на ринку сільськогосподарської продукції : магістерська робота : 073 «Менеджмент» / І. Л. Купрієнко ; керівник роботи Дітковська М. Ю. ; Національний університет «Чернігівська політехніка», кафедра менеджменту та державної служби. – Чернігів, 2019. – 96 с.
Актуальність теми випускної кваліфікаційної роботи забезпечується в пошуку та обґрунтуванні нових стратегічних напрямків розвитку підприємств та шляхів реалізації цієї стратегії в сучасних умовах розвитку. Метою випускної кваліфікаційної роботи є теоретичне обґрунтування, вибір напрямів стратегічного розвитку підприємства ТОВ «Поліський ВЕЗ» та практичних рекомендацій щодо вдосконалення системи стратегічного розвитку підприємства. Об'єктом дослідження є формулювання стратегічних напрямків розвитку підприємства в сучасних умовах. Предметом дослідження є сукупність теоретико-методичні підходи та практичні засади щодо визначення та реалізації стратегічних пріоритетів розвитку підприємства. Наукова новизна одержаних результатів полягає у дослідженні та практичному впровадженні теоретичних основ та розробці стратегічних пріоритетів з урахуванням факторів змін внутрішнього на зовнішнього середовища
The relevance of the topic of the master's thesis is provided in the search and justification of new strategic directions of enterprise development and ways of implementation of this strategy in the current conditions of development. The purpose of the master's thesis is theoretical substantiation, choice of directions of strategic development of the enterprise of Polesskyу FEZ LLC and practical recommendations on improvement of the system of strategic development of the enterprise. The object of the study is to formulate strategic directions of enterprise development in modern conditions. The subject of the study is a set of theoretical and methodological approaches and practical bases for defining and implementing strategic priorities of enterprise development. The scientific novelty of the obtained results is the research and practical implementation of theoretical foundations and the development of strategic priorities, taking into account the factors of changes of the internal to the external environment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Божидай, І. І. "Місце конкурентної стратегії в системі стратегічного управління підприємством." Thesis, НТУ "ХПІ", 2016. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/22120.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Росецька, Ю. Б., Ю. Б. Росецкая, and Y. Rosetska. "Інституційні форми розвитку конкурентних відносин." Diss., Одеський державний економічний університет, 2007. http://dspace.oneu.edu.ua/jspui/handle/123456789/1920.

Full text
Abstract:
З’ясовано необхідність застосування інституційного підходу до вивчення конкуренції. Розроблено модель „інституційне середовище – конкурентне середовище – конкурентні відносини”. Вивчено монополії радянського типу та інституційні відмінності переходу України до конкурентного ринку. Виділено п’ять блоків проблем інституційного середовища. Досліджено стан конкурентного середовища та окреслено основні інституційні перепони, що заважають вільному руху капіталу на міжгалузевому та внутрішньогалузевому рівнях. Окреслено шляхи подолання інституційних обмежень конкуренції з урахуванням траєкторії попереднього розвитку, існуючих мультигенерацій, реалізації інтересів груп інституційних новаторів, реформи системи галузевої,регіональної та горизонтальної державної допомоги галузям промисловості.
Определена необходимость применения институционального подхода к изучению конкуренции. Разработана модель " институциональная среда - конкурентная среда - конкурентные отношения". Изучены монополии советского типа и институциональные различия перехода Украины к конкурентному рынку. Выделено пять блоков проблем институциональной среды. Исследовано состояние конкурентной среды и обозначены основные институциональные препятствия, мешающие свободному движению капитала на межотраслевом и внутриотраслевом уровнях. Определены пути преодоления институциональных ограничений конкуренции с учетом траектории предшествующего развития, существующих мультигенераций,реализации интересов групп институциональных новаторов, реформы системы отраслевой, региональной и горизонтальной государственной помощи отраслям промышленности.
The necessity of the institutional approach to studying of economic competition is determined. The model «institutional environment - competitive environment - competitive relations» is proposed. Soviet type monopolies and institutional features of Ukraine’s transition to the competitive market are analyzed. Five blocks of institutional environments problems are allocated. The mechanism of interbranch and intrabranch competition is examined. The mail institutional obstacles which prevent free transfusion of the capital are outlined. The ways of competition restrictions overcoming are designated. The main points are: perfection of competitive relations in view of path-dependence, realization of involved groups interests, reforms of the branch, regional and horizontal state aid system.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Савкатова, А. Р. "Конкуренція як чинник розвитку економіки." Thesis, Сумський державний університет, 2016. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/47096.

Full text
Abstract:
У роботі розглянуто головні теоретичні аспекти, що стосуються даної теми, обґрунтовано перспективи конкуренції в економіці України. Конкуренція є невід'ємною частиною ринкового середовища, необхідною умовою розвитку економічних відносин в країнах з ринковою економікою. Метою даної роботи є аналіз еволюції поняття "конкуренція", як чинника в розвитку економіки, показати яку роль відіграє держава у розвитку та підтримці конкурентних відносин у ринковому середовищі. Об'єктом дослідження є суть конкуренції та її вплив на соціально-економічні процеси в країні.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Кліменко, Ольга Вікторівна, Ольга Викторовна Клименко, and Olha Viktorivna Klimenko. "Вплив глобалізації на інноваційний розвиток." Thesis, Сумський державний університет, 2012. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/29785.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Ілляшенко, Наталія Сергіївна, Наталия Сергеевна Ильяшенко, and Nataliia Serhiivna Illiashenko. "Варіанти розвитку ринкових можливостей залежно від типів нововведень." Thesis, ТОВ «ТД «Папірус», 2011. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/28094.

Full text
Abstract:
Сучасний етап розвитку вітчизняної економіки характеризується високим рівнем конкуренції на ринку. А в умовах виходу України на міжнародні ринки (в результаті вступу до СОТ) ця ситуація загострюється. Саме тому, виникає необхідність вибору нової стратегії ведення підприємницької діяльності, яка б дозволила вітчизняним підприємствам здійснити стрімкий прорив в господарській діяльності, перейти на якісно новий рівень розвитку і мати можливість конкурувати на міжнародних ринках. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/28094
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Розвиток конкуренції"

1

Кравченко, В., В. Орлик, М. Замікула, В. Ярмоленко, О. Давимука, М. Паламарчук, and О. Александров. Сучасний стан і перспективи розвитку й трансформації Північноатлантичного альянсу. Національний інститут стратегічних досліджень, 2021. http://dx.doi.org/10.53679/niss-analytrep.2021.20.

Full text
Abstract:
Після переоцінки загроз безпеці та оновлення місії НАТО після 2014 р. стратегічними пріоритетами організації визначено стримування й оборону, а також поширення стабільності й зміцнення безпеки поза межами території Альянсу. Це зумовлює активізацію відносин НАТО з країнами-партнерами на східному та південному флангах. Попри те, що оборонні зобов’язання у рамках НАТО не поширюються на регіони, в яких найбільшим є ризик виникнення воєнного конфлікту між США та КНР, Вашингтон зацікавлений у всебічній взаємодії з Альянсом для здобуття переваг у глобальній конкуренції. Консолідація позицій держав-членів НАТО, розпочата за нової адміністрації США, посилює позиції Альянсу щодо стримування агресивних дій РФ. Безпрецедентний масштаб і кількість одночасних викликів та їхній комплексний характер, суперечності національних інтересів членів Альянсу, що становить загрозу його єдності, формують потребу подальших реформ НАТО. Принцип ухвалення рішень консенсусом за сучасних умов часто обмежує ефективність реакції організації. Подолання згаданих викликів пов’язано зі спроможністю Альянсу знайти шляхи вирішення внутрішніх проблем і протистояти зовнішнім загрозам, зокрема завдяки зближенню позицій США та ЄС. Іншою умовою є раціональна оцінка загроз європейськими державами-членами, відокремлення економічних інтересів від оборонної політики.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Веремій, І. Г., М. О. Паламарчук, Р. Е. Юлдашев, Н. М. Гавриленко, Г. М. Широкий, Д. М. Серебрянський, О. В. Литвиненко, and О. О. Сінайко. Трансформація зовнішньоекономічних відносин України з Російською Федерацією: 2010–2020 роки. Національний інститут стратегічних досліджень, 2021. http://dx.doi.org/10.53679/niss-analytrep.2021.05.

Full text
Abstract:
Відносини між Російською Федерацією (РФ) та Україною визначаються насамперед міждержавним конфліктом із збройною складовою в Донецькій та Луганській областях. Спроба незаконної анексії Росією території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя в 2014 р. та їх окупації, збройне протистояння на Донбасі зумовлюють довгостроковий характер міждержавної конфронтації. Цей конфлікт є асиметричним. Для України наслідки протистояння з РФ – життєво важливі, а перебіг конфлікту впливає майже на всі значущі соціальні процеси. Натомість керівництво Росії розглядає Україну переважно одним з полів конкуренції із Заходом задля «утвердження позицій Російської Федерації як одного з впливових центрів сучасного світу». Пострадянський простір визначений пріоритетом зовнішньої політики Росії, водночас більше значення надається співробітництву з державами, які беруть участь у російських інтеграційних проєктах. Стратегією економічної безпеки РФ на період до 2030 року, ухваленою в 2017 р., пріоритетом розвитку російської економіки визначено створення умов для реалізації стратегічних національних пріоритетів РФ. Так констатується підпорядкування економіки реалізації насамперед стратегічних цілей, визначених політичним керівництвом. Економічний тиск Росії, який був важливим інструментом її політики щодо України й до 2014 р., після початку агресії набув якісно нового рівня. Так само як і застосування воєнних інструментів, обмеження українського експорту, припинення транзиту українських товарів російською територією, спрямоване, зокрема, на виснаження економічних ресурсів України та обмеження її розвитку, а також примушення політичних лідерів нашої держави до прийняття вимог Кремля. Російська Федерація продовжує докладати зусиль для максимального послаблення залежності від економічної співпраці з Україною. Йдеться про зменшення ролі України як транзитної держави для експорту російських енергоносіїв, розірвання усталених коопераційних зв’язків, насамперед у сфері військово-промислового комплексу. Російська політика практично не зважає на інтереси російського бізнесу, які зберігаються на території України, попри суттєве зменшення відповідної активності порівняно з максимальними рівнями, досягнутими на початку 2010-х років. Головним пріоритетом є прагнення утримати Україну в орбіті свого впливу, що в майбутньому має забезпечити компенсацію нинішніх втрат, зокрема й економічних.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Розвиток конкуренції"

1

Антипенко, Н. В., О. Ю. Жам, and О. М. Рибак. "АКТИВІЗАЦІЯ СТРАХОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ." In Economics, management and administration in the coordinates of sustainable development. Publishing House “Baltija Publishing”, 2021. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-157-2-15.

Full text
Abstract:
Оцінюючи страхове середовище, рівень його сприятливості до розвитку, важливо розуміти, що рівень концентрації страхового ринку знаходиться у тісному взаємозв’язку з процесами конкуренції та монополізації. Надмірний рівень концентрації здебільшого гальмує розвиток страхового ринку, стримує вільну конкуренцію та негативно впливає на економічний розвиток країни у цілому. Оцінивши конкурентні позиції та проблеми страхових компаній України, обґрунтовано причину створення об’єднань страховиків, а саме: неможливість самостійного вирішення окремими страховими компаніями проблем, які постійно виникають на страховому ринку, гальмують його подальший розвиток, заважають розвитку бізнесу страховиків. У дослідженні зазначено, що інноваційний складник страхового ринку є невід’ємним складником розвитку страхової галузі. Лише завдяки використанню інновацій можна досягти інтенсивного її розвитку, що передбачає використання в повному обсязі потенціалу страхового сектору, формування ефективної та збалансованої структури страхового ринку. З огляду на це, поглиблене дослідження застосування окремих інноваційних інструментів на страховому ринку є перспективним і потребує подальших наукових розвідок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography