Academic literature on the topic 'Просторова зона'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Просторова зона.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Просторова зона"

1

Канонік, Наталія. "КІЛЬКІСНЕ СПІВВІДНОШЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ПРОСТОРУ Й ЧАСУ В СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ ПРИКМЕТНИКІВ СУЧАСНОЇ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ." Актуальні питання іноземної філології, no. 12 (June 22, 2021): 89–93. http://dx.doi.org/10.32782/2410-0927-2020-12-15.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано просторово-темпоральні орієнтації прикметників сучасної англійської мови. Хоча вивченню одиниць з темпоральною та просторовою семантикою присвячено багато праць, зокрема дослідженню лексичних одиниць поля часу англійської мови в системі мовних засобів та зафіксовані спроби лінгвістів охарактеризувати всі мовні засоби з просторовою семантикою, проблема залишається актуальною та відкритою для досліджень. Метою даної статті є встановити кількісне співвідношення простору та часу в мовному вираженні, а саме просторово-часовий аспект у лексико-семантичній системі на матеріалі прикметників сучасної англійської мови, що і є новизною дослідження. Для досягнення мети необхідно встановити точку перетину лексико- семантичних полів простору й часу в семантичній структурі прикметників сучасної англійської мови, виокремити прикметники, у яких перетинаються семи просторовості й темпоральності, дослідити взаємодію сем простору й часу, встановити співвідношення простору й часу в семантичній структурі прикметників у кількісному плані. Основним поняттям при аналізі та описі семантики з’явилося ствердження системності слів мови, яке і знайшло своє втілення в методі дослідження лексико–семантичного поля. Польовий принцип, перш за все, базується на виділенні ядра та периферії досліджуваних мовних одиниць. Саме через периферійну зону може бути встановлений зв'язок різних полів, які перетинаються і входять одне в одне, що і надає лексико–семантичній системі мови не лише міцну внутрішню цілісність, але й мобільність та гнучкість. Проаналізовано 113 просторових прикметників та 117 темпоральних прикметників, представлених як певний результат пізнавальної діяльності людини, що виокремлює у своїй свідомості уявлення не лише про категорії простору й часу реального світу, але й про їхні ознаки. Виявлено, що 26 прикметникам властиві семи і простору, й часу. 18 прикметників складають ядро та несуть максимальне функціональне навантаження.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Романюк, О. Д., and Р. О. Романюк. "ПРОСТОРОВО-ЧАСОВИЙ КОНТИНУУМ В ЕНЕРГЕТИЧНО-ІНФОРМАЦІЙНО-ЧАСОВОМУ ПОЛІ ОБ’ЄМНОГО ВСЕСВІТУ." Математичне моделювання, no. 2(45) (December 13, 2021): 140–47. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.2(45)2021.247065.

Full text
Abstract:
Основними параметрами енергетично-інформаційно-часового поля об'ємного Всесвіту, є: енергія; час; інформація, які безпосередньо також характеризують просторово-часовий континуум. Отже, питання визначення зони знаходження просторово-часового континууму в енергетично-інформаційно-часовому полі об'ємного Всесвіту є одним з основоположних. Відповідно до встановленого правила нумерації відносно початкової точки відліку, незалежно від розглянутої осі, наступні події утворюють замкнуту криву на основі якої побудована енергетична октаграма об'ємного Всесвіту. Дана енергетична октаграма характеризується унікальним властивостям, а саме: сума енергетичних носіїв подій по будь-якій діагоналі або будь-якого довільного «хороса» октаграми завжди дорівнює «початковій енергії». Згідно властивості дуальності матеріального світу була перебудована енергетична октаграма об'ємного Всесвіту в енергетичну гексаграму матеріального світу, що дало можливість встановити зону знаходження просторово-часового континууму в енергетично-інформаційно-часовому полі об'ємного Всесвіту. Відповідна зона характеризується чотирьохвимірним полем і розташовується на енергетичній осі моделі об'ємного Всесвіту. Це обумовлює неявний вираз таких параметрів як, час та інформація. Саме тому для реалізації нам доступна тільки енергетична складова, яка і визначає одномірність поля просторово-часового континууму згідно фундаментальної мірності моделі об'ємного Всесвіту. Таким чином, на даному етапі нашого розвитку ми спостерігаємо, усвідомлюємо і реалізуємо події, в диференціальній області розуміння. Що зумовлює іноді надзвичайно складні математичні викладки для опису відповідних подій, так як розглядаємо певне ціле як окремі частини, іноді на наш погляд не взаємопов'язані. Для усвідомлення, а тим більше розуміння цього єдиного цілого необхідно переходити в інтегральну область розуміння. Прогресивніше за все, є область фундаментального розуміння, тому що, усвідомлюючи події восьми октант, як єдине ціле, ми зможемо не тільки зрозуміти справжню сутність речей, але й навчиться їх реалізовувати. Усвідомити і сприйняти нульову мірність, можливо тільки пізнавши основний закон Всесвіту, у всьому його нескінченному різноманітті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Фомін, О. В., А. О. Ловська, С. С. Сова, and А. С. Литвиненко. "Дослідження напруженого стану несучої конструкції напіввагона при розморожуванні в ньому вантажу." ВІСНИК СХІДНОУКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ імені Володимира Даля, no. 1(271) (February 8, 2022): 53–57. http://dx.doi.org/10.33216/1998-7927-2022-271-1-53-57.

Full text
Abstract:
В матеріалах статті наведені результати дослідження напруженого стану несучої конструкції напіввагона при розморожуванні в ньому вантажу. В якості прототипу обрано універсальний напіввагон моделі 12-757 побудови ПАТ “КВБЗ”. Просторову модель напіввагона створено в програмному комплексі SolidWorks. При побудові просторової моделі несучої конструкції напіввагона враховано елементи конструкції, які жорстко взаємодіють між собою – зварюванням або заклепками, тобто в моделі не враховано кришки розвантажувальних люків. Для визначення температурного впливу на несучу конструкцію напіввагона здійснено розрахунок за методом скінчених елементів, який реалізовано в програмному комплексі SolidWorks Simulation (CosmosWorks). Враховано, що напіввагон завантажений кам’яним вугіллям. В якості матеріалу несучої конструкції напіввагона застосовано сталь марки 09Г2С з межею плинності 345 МПа та межею міцності 490 МПа. Скінчено-елементу модель несучої конструкції напіввагона утворено ізопараметричними тетраедрами, оптимальну чисельність яких визначено графоаналітичним методом. На підставі проведених розрахунків встановлено, що максимальні еквівалентні напруження в несучій конструкції напіввагона знаходяться в межах допустимих при температурі розморожування вантажу до 91°С. При цьому максимальні еквівалентні напруження зафіксовані в зоні взаємодії обв’язування нижнього з обшивкою та дорівнюють 343,8 МПа. Максимальні переміщення в несучій конструкції напіввагона виникають в середній частині рами та складають 3,6 мм. Визначено найбільш навантажені зони несучої конструкції напіввагона при розморожуванні вантажу. До таких зон відноситься обшивка бокових та торцевих стін. Для забезпечення збереження несучих конструкцій напіввагонів при розморожуванні вантажів в них необхідним є дотримання безпечного температурного режиму або впровадження термостійких складових у їх несучі конструкції. Проведені дослідження сприятимуть створенню напрацювань щодо проектування сучасних конструкцій вантажних вагонів з покращеними техніко-економічними показниками.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Volosyuk, V., and S. Zhyla. "ФЕНОМЕНОЛОГІЧНИЙ ОПИС КОГЕРЕНТНОГО ЗОБРАЖЕННЯ ПОВЕРХНІ В ОПТИКО-ЕЛЕКТРОННИХ ТА РАДІОТЕХНІЧНИХ СИСТЕМАХ ДИСТАНЦІЙНОГО ЗОНДУВАННЯ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 3, no. 49 (July 3, 2018): 39–45. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2018.3.039.

Full text
Abstract:
точці об'єму за даними значень поля на його поверхні. З аналізу випливає, що в загальному випадку когерентним зображенням поверхні можна вважати просторово-розподілені граничні умови, задані у вигляді неперервних функцій просторових координат поля на поверхні з неперервними першими та другими похідними. Конкретизація цих умов для реальних земних покривів значно ускладнює вирішення дифракційних задач, тому запропоновано використовувати феноменологічний опис полів в області їх реєстрації. Наведені приклади феноменологічного визначення поля в зоні Френеля та Фраунгофера при вирішенні задач дистанційного зондування. Показаний процес відновлення когерентних зображень за допомогою зворотних перетворень та проаналізована їх роздільна здатність.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Стреляєв, Ю. М. "КОНТАКТ ІЗ ЧАСТКОВИМ ПРОКОВЗУВАННЯМ МІЖ ПРУЖНИМ ПІВПРОСТОРОМ І КРУГОВИМ ШТАМПОМ ПІД ДІЄЮ НОРМАЛЬНОГО І ДОТИЧНОГО НАВАНТАЖЕНЬ." Visnyk of Zaporizhzhya National University Physical and Mathematical Sciences, no. 1 (September 6, 2021): 65–73. http://dx.doi.org/10.26661/2413-6549-2021-1-08.

Full text
Abstract:
У статті представлено новий підхід до розв’язання квазістатичної просторової контактної задачі про фрикційну взаємодію жорсткого циліндричного штампа із плоскою основою та пружного півпростору, за умови послідовної дії на штамп монотонно зростаючих нормального та дотичного навантажень. Для врахування тертя ми використовували закон Кулона в класичній неспрощеній формі. Зони зчеплення і проковзування вважали заздалегідь невідомими і такими, що потрібно знайти. Процес навантажування моделювався скінченним числом станів рівноваги – кроків навантажування. Контактну задачу зведено до послідовного розв’язання однотипних систем нелінійних граничних інтегральних рівнянь на кожному кроці дискретного процесу навантажування. Отримані інтегральні рівняння характеризуються тим, що їхній вигляд не залежить від конфігурації зон зчеплення і проковзування. Для складання таких рівнянь необхідно лише вказати канонічну обмежену плоску область, яка містить у собі невідомі ділянки контакту на усіх етапах процесу навантажування тіл. Для отримання наближених розв’язків цих систем виконано їх дискретизацію. Побудовано збіжні ітераційні процеси для числового розв’язання отриманих в результаті цієї дискретизації систем нелінійних скалярних рівнянь. За допомогою числових розрахунків, виконаних при різних значеннях дотичного переміщення штампа, дослідили процес зміни розподілів діючих на його основу питомих контактних зусиль. Також досліджено відносні переміщення контактуючих поверхонь та еволюцію форм і розмірів зон зчеплення і проковзування при поступовому збільшенні дотичного навантажування. Встановили, що з появою дотичної сили зона зчеплення втрачає симетрію і зміщується до переднього, відносно напрямку руху, краю штампа. При збільшенні зовнішнього дотичного зусилля площа зони зчеплення зменшується і стає нульовою за умови початку повного проковзування штампа по поверхні півпростору. Найбільші значення питомих дотичних контактних зусиль та відносних переміщень контактуючих поверхонь досягаються біля заднього, відносно напрямку руху, краю штампа.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Garkusha, Igor, and Volodymyr Hnatushenko. "ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ СТВОРЕННЯ БЕЗШОВНОЇ МОЗАЇКИ ЗА РАДАРНИМИ КОСМІЧНИМИ ЗОБРАЖЕННЯМИ." System technologies 1, no. 126 (March 27, 2020): 152–60. http://dx.doi.org/10.34185/1562-9945-1-126-2020-16.

Full text
Abstract:
У даній роботі представлена інформаційна технологія побудови безшовної мозаїки супутникових радіолокаційних сцен. Представлені ключові моменти, пов'язані з технологією підготовки сцен Sentinel-1 для побудови мозаїки. Показані результати роботи методу на фрагменті мозаїки Антарктиди. Для зменшення обчислювальних витрат, сцени для мозаїки Антарктики були приведені до просторової здатності 120 метрів і представлені в проекції WGS‑84 / Antarctic Polar Stereographic. В процесі побудови мозаїки встановлено, що EW-зйомка в повному обсязі не покриває берегову лінію. Тому для заповнення прогалин було використані додатково дані в режимі зйомки Interferometric Wide Swath (IW), продукт Level-1 GRD в High Resolution - GRDH-продукт з просторовою здатністю 10 метрів, який ресемпльовано до розрізнення 120 метрів. Експерименти підтвердили, що технологія дозволяє домогтися автоматичної панорамної мозаїки зони інтересу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Пєтухова, І. О. "ДІАГНОСТИКИ І КОРЕКЦІЯ НАВЧАЛЬНИХ ТРУДНОЩІВ: НЕЙРОПСИХОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД." Problems of Modern Psychology, no. 3 (November 24, 2021): 49–55. http://dx.doi.org/10.26661/2310-4368/2021-3-6.

Full text
Abstract:
У статті розкриваються сучасні теоретико-практичні питання впровадження методик нейропсихологічної діагностики і корекції дітей початкової школи. Кількість дітей, що має навчальні труднощі, невпинно зростає. В умовах нової української школи акцент подолання цих труднощів має здійснюватися із опорою на сильні сторони дитини. Серед підходів до діагностики і корекції навчальних труднощів виділяють педагогічний, психологічний, нейропсихологічний. Сутність нейропсихологічного полягає у розвитку несформованих або дефіцитарних зон відповідних відділів головного мозку із опорою на сформовані та/або збережені, що надалі забезпечить подолання дитиною відповідних навчальних труднощів. У роботі проаналізовано нейропсихологічні причини дисграфії; виділено типологію дисграфії (регуляторна, акустико-артикуляційна, зорово- просторова); представлено типи помилок, які зустрічаються на письмі відповідно до різновиду дисграфії. Встановлено, що такі помилки, як пропуски, дубляжі букв, складів, відносяться до регуляторної дисграфії, тому шляхи корекції варто вибудувати, спираючись на розвиток функцій програмування, регуляції і контролю. Заміна букв діагностує акуститко- артикуляційну дисграфію, її корекція має на меті розвиток слухового сприйняття. Труднощі із розташування тексту, початком/серединою рядка визначають зорово-просторову дисграфію, пов’язану з ускладненнями переробки кінестатичної та зорової інформації, тож розвиток зорового та просторового сприймання забезпечить подолання навчальних труднощів, пов’язаних із орієнтуванням дитини у зшиті. Важливе значення має фахова підготовка педагогів нової української школи в контексті здійснення аналізу помилок, яких припускаються учні під час письма. Уміння не просто фіксувати помилки, а аналізувати їх, дозволяє педагогу здійснити первинну діагностику навчальних труднощів і спрямувати дитину до фахівця, який надалі працюватиме над розвитком дефіцитарних зон та корекцію навчальних труднощів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Жабина, Анна. "ФУНКЦИОНАЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ СОВРЕМЕННЫХ ОБЩЕСТВЕННЫХ ПРОСТРАНСТВ." SWorldJournal, no. 06-06 (December 30, 2018): 107–12. http://dx.doi.org/10.30888/2663-5712.2020-06-06-133.

Full text
Abstract:
У роботі розглянута проблема функціональної організації сучасних суспільних просторів у зонах транспортно-комунікаційних вузлів міста, на прикладі м.Харкова. Зроблено висновок про важливу роль комунікативних просторів для гуманізації міського середовища і
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Жабина, Анна. "ФУНКЦИОНАЛЬНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ СОВРЕМЕННЫХ ОБЩЕСТВЕННЫХ ПРОСТРАНСТВ." SWorldJournal, no. 06-06 (December 30, 2018): 107–12. http://dx.doi.org/10.30888/2410-6615.2020-06-06-133.

Full text
Abstract:
У роботі розглянута проблема функціональної організації сучасних суспільних просторів у зонах транспортно-комунікаційних вузлів міста, на прикладі м.Харкова. Зроблено висновок про важливу роль комунікативних просторів для гуманізації міського середовища і
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Булавін, Л. А., В. О. Губанов, and А. П. Науменко. "Класи проєктивних представлень у визначенні симетрії колективних спінорних збуджень та їхньої дисперсії в кристалах і періодичних наноструктурах." Reports of the National Academy of Sciences of Ukraine, no. 2 (April 30, 2021): 38–50. http://dx.doi.org/10.15407/dopovidi2021.02.038.

Full text
Abstract:
Розглянуто розподіл електронних елементарних збуджень у кристалах і періодичних наноструктурах за незвідними проєктивними представленнями відповідних проєктивних класів точкових і просторових груп симетрії та залежність проєктивних класів від структури нетривіальних трансляцій просторових груп. Головну увагу приділено встановленню двозначних незвідних проєктивних представлень і відповідних їм про- єктивних класів з урахуванням спіну електрона, коли хвильовими функціями електронних станів є двоезначні спінорні орбіталі. Описано методики побудови фактор-систем, проєктивно еквівалентних (p-екві ва- лентних) фактор-систем, притаманних певному проєктивному класу проєктивних представлень, та ме тодики зведення їх до р-еквівалентного стандартного вигляду. Запропоновано нову класифікацію проєк- тивних класів для гексагональних структур, а також побудовано коректну таблицю симетрійних перет- ворень спінорів. Показано, що встановлення проєктивних класів проєктивних представлень і їх змін для різних точок зон Бріллюена в кристалічному графіті ɣ-C і двоперіодичній структурі одношарового гра фену CL1 дає можливість надати якісну симетрійну інтерпретацію дисперсії електронних збуджень у крис- талічному графіті і одношаровому графені. Зокрема, це дає змогу виявити спінзалежні розщеплення елект- ронних станів у їх зонах Бріллюена, які обумовлені спін-орбітальною взаємодією в спінорних орбіталях.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Просторова зона"

1

Белокурський, Ю. П., О. Ю. Іохов, В. Є. Козлов, and О. О. Щербина. "Визначення просторової зони доступності радіозасобів." Thesis, Академія внутрішніх військ МВС України, 2017. http://openarchive.nure.ua/handle/document/9950.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Луценко, Г. Г. "Удосконалення засобів та методів акустичного контролю металоконструкцій." Thesis, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2005. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/4062.

Full text
Abstract:
Мета роботи: удосконалення засобів акустичного неруйнівного контролю на основі аналізу ультразвукових полів. На основі розроблених методів розрахунку досліджено просторовий розподіл амплітуд у ближніх зонах полів випромінення прямих і нахилених п’єзоелектричних (ПЕП) і електромагнітоакустичних (ЕМАП) перетворювачів, а також просторову структуру полів імпульсних луна-сигналів з урахуванням впливу часового регулювання підсилення для різної форми апертур. Запропоновано засоби зменшення нерівномірності ультразвукового покриття на основі багатоелементних дефокусуючих перетворювачів. Методи розрахунку полів впроваджені в практику проектування систем акустичного неруйнівного контролю в ході розробки діючої установки для контролю вагонних коліс у процесі їх виробництва. Досліджено точність вимірювання еквівалентного діаметра дефекту на основі АВД-діаірам і запропоновано заходи для зменшення похибки за рахунок уточнення центральної частоти ПЕП на основі спектрального аналізу луна-сигналів. Розроблені і впроваджені в діючі пристрої засоби вимірювання еквівалентного розміру дефекту з його безпосередньою індикацією для прямих і призматичних ПЕП.
Цель работы: совершенствование средств акустического неразрушающего контроля на основе анализа ультразвуковых полей. Работа сфокусирована на проблеме, связанной с неравномерностью пространственного распределения амплитуд сигналов в ближней зоне преобразователей, следствием чего является неравномерность ультразвукового покрытия зоны контроля в автоматических системах неразрушающего контроля. Для того чтобы обеспечить малую вероятность пропуска дефекта и гарантировать приемлемую точность измерения его параметров, следует ещё на стадии разработки опираться на количественные характеристики пространственной структуры полей преобразователей. В настоящее время таких данных, равно как и средств расчёта пространственной структуры импульсных полей в упругой изотропной среде, удобных для применения на стадии проектирования, недостаточно. Применение диаграмм направленности возможно лишь в ситуациях, когда зона контроля соответствует дальней зоне дифракции, что в большинстве случаев не имеет места. Другая проблема связана с точностью измерения эквивалентных диаметров дефектов от чего зависит правильность принятия решений при браковке изделий. Хотя использование АРД-диаграмм является традиционным приёмом, вопрос о точности измерений не изучен. Исследована точность измерения эквивалентного диаметра дефекта на основе АРД-диаграмм и предложены меры для снижения погрешности за счёт уточнения центральной частоты ПЭП на основе спектрального анализа. Разработаны и внедрены в действующие устройства прямопоказывающие алгоритмы измерения эквивалентного размера дефекта для прямых и призматических ПЭП.
Spatial amplitude distribution within near field zones of ultrasound radiated by straight and oblique prismatic piezoelectric transducers (PET) and e lectromagnetoacoustic transducers (EMAT) are considered. Spatial structure of echo-signals’ field is investigated for various aperture forms and sizes and different pulse signal iength. Multielement defocusing PET are proposed for getting more uniform ultrasound covering of test zone. Methods developed for ultrasonic field computing have been implemented into designing practice. They were used for designing of working device for nondestructive testing of wagon wheels. Accuracy of defect equivalent diameter measurement is investigated and some ways for accuracy improvement are proposed. Improved algorithms for equivalent diameters measurement by means ol straight and prismatic PET are implemented into working devices.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Олексюк, Андрій Борисович, Андрей Борисович Олексюк, and А. B. Oleksuk. "Геомеханічне обґрунтування просторового розміщення похилих виробок при відробці вугільних пластів." Thesis, Видавництво НГУ, 2011. http://ir.nmu.org.ua/handle/123456789/161.

Full text
Abstract:
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.04 – «Шахтне та підземне будівництво». Державний вищій навчальний заклад «Національний гірничий університет», Дніпропетровськ, 2011.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.15.04 – «Шахтное и подземное строительство». Государственное высшее учебное заведение «Национальный горный университет», Днепропетровск, 2011.
Dissertation for the degree of Candidate of Technical Sciences. Speciality 05.15.04 – «Mine and Underground Construction». The State higher education institution «Na- tional Mining University», Dnipropetrovsk, 2011.
В дисертації встановлені закономірності деформації контуру основних транспортних і вентиляційних магістралей і вирішена актуальна науково-технічна задача підвищення стійкості підземних протяжних виробок вугільних шахт і зниження витрат, пов'язаних із їх експлуатацією. Натурними спостереженнями доведено, що геомеханічні процеси, котрі розвиваються навколо протяжних похилих виробок, проявляються у формі вертикальної і горизонтальної конвергенції, які змінюються у часі за експоненціальним законом, інтенсивність яких визначається положенням виробок відносно рівня підошви вугільного пласта, що припускає можливість оптимізації розташування їх в просторі з метою підвищення стійкості. Доведено на чисельних моделях, що інтенсивність зміни конвергенції dl dU , яка визначає стан гірничої виробки, чутливіша до величини аргументу l при розташуванні виробки нижче рівня вугільного пласта, що дозволяє понизити експлуатаційні витрати на її підтримування. При цьому визначене найбільш раціональне їх положення – на відстані від 7,0 м до 10,0 м нижче за рівень підошви пласта. Очікуваний економічний ефект від впровадження результатів досліджень, отриманий за рахунок зменшення обсягів ремонтних робіт, склав 1 149,46 грн/рік на 1 п.м. виробки.
В диссертации на основе впервые установленных для горно-геологических и горнотехнических условий шахты им. В.М. Бажанова ГП «Макеевуголь» закономерностей деформирования контура основных транспортных и вентиляционных магистралей решена актуальная научно-техническая задача повышения устойчивости подземных протяженных выработок угольных шахт и снижение затрат, связанных с их эксплуатацией. Комплексом визуальных и инструментальных наблюдений в двух представительных выработках шахты – Центральном вспомогательном уклоне (ЦВУ) и Центральной вентиляционной магистрали (ЦВМ), установлено, что в этих двух в целом похожих выработках, находящихся в одинаковых горно-геологических условиях, но на разном расстоянии от уровня почвы угольного пласта, форма проявлений горного давления очень схожа – в основном смещения со стороны почвы, а вот характер их развития во времени и интенсивность отличаются. Доказано, что геомеханические процессы, развивающиеся вокруг протяженных 16 наклонных выработок, проявляются в форме вертикальной и горизонтальной конвергенции, изменяющиеся во времени по экспоненциальному закону, интенсивность которых определяется положением выработок по отношению к уровню почвы угольного пласта, что предполагает возможность оптимизации расположения их в пространстве с целью повышения устойчивости. На моделях из эквивалентных материалов установлены закономерности изменения устойчивости основных магистральных выработок в зависимости от их расположения в пространстве по отношению к почве угольного пласта. Развитие деформационных процессов в моделях различается в зависимости от положения выработки относительно уровня почвы пласта. При расположении выработки на уровне почвы пласта или выше него величина и интенсивность деформаций контура выработки при максимальной величине нагрузки выше, а увеличение интенсивности деформаций наступает раньше, чем для случая расположения выработки ниже уровня пласта угля. Результаты моделирования на эквивалентных материалах показывают, что наибольшие изменения высоты и ширины выработки наблюдаются при расположении ее на уровне и в кровле пласта и практически не зависят (в диапазоне до +/- 15 м) от расстояния от выработки до почвы угольного пласта. Доказано, что наименьшие деформации приконтурного массива выработки наблюдаются при расположении ее ниже уровня пласта, то есть, исходя из величины смещения контура горной выработки, наиболее рациональное ее расположение – ниже уровня почвы пласта в диапазоне от -7,0 м до -10,0 м. Обоснована геомеханическая модель подземной протяженной выработки, пройденной в существенно неоднородной углепородной среде. На основе математического моделирования методом конечных элементов впервые для горно-геологических условий шахты им. В.М. Бажанова установлены закономерности распределения напряжений и перемещений в окрестности основных транспортных и вентиляционных магистралей и определено такое положение выработок в пространстве по отношению к уровню почвы угольного пласта, при котором устойчивость их максимальна. Доказано на численных моделях, что интенсивность изменения конвергенции dl dU , определяющая состояние горной выработки, более чувствительна к величине аргумента l при расположении выработки ниже уровня угольного пласта, что позволяет снизить эксплуатационные расходы на ее поддержание. Сравнение результатов натурных измерений и решений численных задач показывает, что они достаточно близко совпадают (разброс ≈11%), что указывает на достоверность полученного численного результата и адекватность моделей. Разработанная по результатам исследований «Методика определения местоположения главных откаточных и вентиляционных магистралей принята к использованию в ГП «Макеевуголь». Ожидаемый экономический эффект от внедрения рекомендаций, полученный за счет уменьшения объемов ремонтных работ, составил 1 149,46 грн/год на 1 п.м. выработки.
In dissertation the deformation of contour regularities of the main transport and vent workings are set and the actual scientific and technical problem of improving the mine workings sustainability in coal mines and reduce the costs of their exploitation is decided. Natural observations proved that the geomechanical processes, developing around a long inclined workings, manifested in the form of vertical and horizontal convergence, time-varying exponentially, whose intensity is determined by the location of mine workings in relation to the level of coal bed, which suggests the possibility of optimizing the location of of their in space in order to increase sustainability. Proved by numerical models that the intensity change of convergence dl dU , which determines the state of mine working, more sensitive to the argument of l at the location of mine working below the coal bed, which reduces operating costs for its maintenance. In this case, defined by the most rational of their position – at a distance of -7.0 m to -10.0 m below the level of coal bed. The expected economic effect from implementation of research results, obtained by reducing the volume of repairs has made 1 149.46 UAH / year per 1 running meters mine working.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Просторова зона"

1

Овчарук, В. А., and Л. В. Кущенко. "Просторово-часовий аналіз меженного стоку річок зони недостатньої водності України." In ACTUAL PROBLEMS OF NATURAL SCIENCES: MODERN SCIENTIFIC DISCUSSIONS, 223–40. Izdevnieciba “Baltija Publishing”, 2020. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-025-4-11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography