Academic literature on the topic 'Методологічні основи'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Методологічні основи.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Методологічні основи"

1

ЮЩИК, ОЛЕКСІЙ. "Юридична доктрина України: актуальність і науково-методологічні основи." Право України, no. 2021/02 (2021): 13. http://dx.doi.org/10.33498/louu-2021-02-013.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена проблемі актуальності та методологічним основам формулювання і реалізації юридичної доктрини в сучасній Україні. Мета статті полягає у визначенні поняття юридичної доктрини України і методологічних засад формування її змісту у зв’язку з поняттям національної ідеї України. Обґрунтовується необхідність доктринального визначення національної ідеї України та розкривається поняття і методологічні основи юридичної доктрини України. У статті зазначається, що існуючі у світі системи позитивного права на сучасному етапі розвитку вимагають їх пристосування до потреб демократії, а норми права мають орієнтуватися на критерії, установлені філософською доктриною сучасної епохи. Відзначено наявність кризи управління на засадах старих підходів у сучасному світі та необхідність змін національних держав через відмову їх від принципу “розділяй і владарюй” і переходу державного управління на начала протилежного принципу управління – об’єднання людства в одно ціле, зі зростаючим забезпеченням у суспільстві соціальної справедливості. Розкривається значення у цьому контексті національної ідеї як конкретного орієнтиру національного розвитку країни, що набуває значення національної цілі та, водночас, необхідної умови – теоретичного засобу для здійснення перетворень. Зроблено висновок, що універсальною національною ідеєю сучасності стає розбудова незалежних, суверенних, демократичних, соціальних, правових національних держав, і що залежно від конкретно-історичних умов кожної держави ця універсальна ідея набуває специфічного змісту, своєї особливої національної ідеї для кожної країни. Визначено наукове поняття юридичної доктрини як діалектичної єдності загального, особливого та окремого, а саме: загальнодоктринальних підходів, спеціальнодоктринальних ідей і концепцій та конкретно-доктринальних положень і рішень. Стверджується, що юридична доктрина України – це системне уявлення про комплекс не перетворення політичної та правової систем України на науковій основі; той проєкт, який поєднує різні ідеї перетворень “під прапором” національної ідеї України, розвиваючи її на основі наукового методу сходження від абстрактного до конкретного. Юридична доктрина – не програма чи план розвитку країни, а проєкт юридичного механізму публічної влади, який є тільки однією зі складових програми (плану) розвитку країни. Як така складова вона визначає зміст правової політики. Визначено поняття юридичного механізму публічної влади. Наведено схематичну характеристику методологічних основ юридичної доктрини України як розгортання її поняття відповідно до методу сходження від абстрактного до конкретного, що дає змогу усвідомлення її поняття.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ляпун, Ніна, and Нонна Коваленко. "ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СУДОВОЇ ТОВАРОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ХУТРЯНИХ ВИРОБІВ." Молодий вчений, no. 1 (101) (January 31, 2022): 204–6. http://dx.doi.org/10.32839/2304-5809/2022-1-101-42.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто теоретичні та методологічні аспекти оцінки якості та втрати якості хутряних виробів у межах проведення судової товарознавчої експертизи. Органолептичний та вимірювальний метод визначено як основні під час проведення експертизи хутряних виробів. Дано стислу характеристику видів дефектів за їх походження та вивчено методологічну основу їх опису. Виявлено особливості дослідження вживаних хутряних виробів. Охарактеризовано сутність основних етапів судового товарознавчого дослідження хутряних виробів, зокрема етапи: визначення розмірів хутряного виробу та зовнішнього огляду, перевірки естетичного вигляду виробу, перевірки компонування хутра на виробі та стану хутра, оцінки виправлення попередніх дефектів, перевірки відповідності сертифікату якості та показників маркування хутряного виробу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Анісімова, О. Е. "Методологічні основи педагогічної системи Фрідріха Фрьобеля." Освітній вимір 37 (February 14, 2013): 424–27. http://dx.doi.org/10.31812/educdim.v37i0.3359.

Full text
Abstract:
Анісімова О. Е. Методологічні основи педагогічної системи Фрідріха Фрьобеля. У статті висвітлено методологічні засади педагогічної системи видатного німецького педагога Фрідріха Фрьобеля. Розкрито основні аспекти фрьобелівських ідей щодо теорії та практики виховання дитини дошкільного віку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ковалюк, О. М. "Методологічні основи фінансового механізму." Фінанси України, no. 4 (2003): 51–59.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Гриценко, А. "Методологічні основи модернізації України." Економіка України, no. 1 (590) (2011): 38–47.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Гриценко, А. "Методологічні основи модернізації України." Економіка України, no. 2 (591) (2011): 4–12.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Хилько, М. М. "Методологічні основи дослідження журналістикознавства." Філософські проблеми гуманітарних наук, no. 14/15 (2009): 172–77.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Найчук, А. В. "Методологічні основи дослідження держави." Політологічні студії, Вип. 3 (2013): 82–92.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Глєбова, Наталія Олександрівна, and Володимир Володимирович Жук. "Методологічні основи підготовки менеджерів-економістів." Theory and methods of e-learning 2 (January 11, 2014): 23–28. http://dx.doi.org/10.55056/e-learn.v2i1.244.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена розкриттю методологічних основ підготовки менеджерів-економістів. Звертається увага на понятійний апарат методології навчання та конкретизуються принципи, форми, методи та засоби, що мають становити дидактичну основу підготовки менеджерів-економістів. Визначено також певні недоліки підготовки майбутніх кадрів управління та надано рекомендації щодо їхнього усунення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Svyatohor, V. V. "Теоретичні основи державної інноваційної політики і її складників." Bulletin of the Dnipropetrovsk University. Series: Management of Innovations, no. 7 (December 25, 2016): 258. http://dx.doi.org/10.15421/191629.

Full text
Abstract:
Сучасна динаміка соціально-економічного розвитку актуалізувала питання підвищення ефективності державної інноваційної політики, її адекватності сучасним пріоритетам і проблемам розвитку країни. Доцільне і актуальне питання – систематизація знань, одержаних під час дослідження теоретичних основ державної інноваційної політики, і результативність її впровадження залежно від методів реалізації.Мета роботи – узагальнити теоретико-методологічні основи державної інноваційної політики.Автор розглянув типи державної інноваційної політики, фактори, що впливають на її формування, складники розробки та здійснення державної інноваційної політики. Зазначено, що реалізація державної інноваційної політики підпорядкована стратегії інноваційного розвитку й вказано стратегічні напрями інноваційного розвитку національної економіки. Окрему увагу автор звернув на етапи формування державної інноваційної політики в індустріально розвинених країнах та охарактеризував методи реалізації державної інноваційної політики. На основі отриманих результатів наукового дослідження запропоновано основні напрями інноваційної політики для України в умовах сьогодення.Зроблено висновок, що державна інноваційна політика являє собою сукупність взаємопов’язаних і взаємообумовлених форм, механізмів, інструментів, технологій впливу держави на процеси формування, розвитку та реалізації науково-технічного, технологічного й інноваційного потенціалу країни, заснованих на перспективних світових тенденціях науково-технологічного розвитку. Реалізація державної інноваційної політики підпорядкована стратегії інноваційного розвитку, головна функція якої полягає у визначенні основних довготривалих напрямків наукових розробок, упровадженні нововведень, забезпеченні ресурсами для досягнення поставлених цілей. Держава, реалізуючи інноваційну політику, перш за все у сфері регулювання НДДКР, застосовує два основні типи методів: адміністративні й програмно-цільові. У ході розвитку програмно-цільових методів сформувалося кілька варіантів їх реалізації: система субсидій, інституційних програм і кооперативних впроваджувальних програм.Наукова новизна дослідження полягає у визначенні методології державної інноваційної політики, яка охоплює інтегровану систему методів, способів, засобів її реалізації, із урахуванням пріоритетів сучасного інноваційного розвитку індустріально розвинених країн.Практичне значення дослідження – використання особливостей теоретико-методологічних основ державної інноваційної політики для вибору таких напрямів і методів реалізації інноваційної політики, які найбільш прийнятні для України в сучасних економічних умовах.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Методологічні основи"

1

Черномаз, Павло Олексійович. "Маркетингова географія: теоретико-методологічні основи." Diss. of Candidate of Geogrpahic Sciences, Харківський національний ун-тет ім. В.Н.Каразіна, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Медвідь, В. Ю. "Методологічні основи економічного регулювання регіонального розвитку." Thesis, Київ, 2015. http://ir.stu.cn.ua/123456789/15438.

Full text
Abstract:
Медвідь, В. Ю. Методологічні основи економічного регулювання регіонального розвитку : дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.05 / В. Ю. Медвідь. - К., 2015. - 446 с.
У дисертаційній роботі запропоновано вирішення актуальної наукової проблеми щодо подолання суспільних протиріч у поступальному розвитку регіонів із застосуванням економічного регулювання регіонального розвитку шляхом наукового обгрунтування відповідного комплексу теоретичних, методологічних і методичних положень та практичних рекомендацій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Семикрас, Василь Васильович. "Філософсько-методологічні основи правового вчення Б. Кістяківського." Diss. of Candidate of Philosophical Sciences, М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Шаванов, А. С. "Теоретико-методологічні основи вдосконалення основних принципів та вимог до фінансової звітності." Thesis, Видавництво СумДУ, 2012. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/28129.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Перевозова, І. В. "Теоретико-методологічні та організаційні основи економічної експертизи підприємства." Thesis, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2014. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/4683.

Full text
Abstract:
У дисертаційній роботі запропоновано концептуально нове вирішення актуальної наукової проблеми шодо розроблення теоретичних засад та методологічно-організаційних підходів до застосування економічної еккспертизи в контурах системи контролінгу підприємств. Проведено контурування проблем адаптації та розвитку економічної експертизи як дієвою інструменту контролінгу підприємств, доведено її роль як чинника впливу на якість менеджменту для забезпечення успішного управління бізнес-процесами підприємства. Наведені епістемологічні основи економічної експертизи та проведене ретроспективне дослідження еволюції концепту «економічна експертиза» за різними аспектами дослідження. Доведено, що застосування в системі контролінгу підприємства економічної експертизи дозволить оптимізувати дію індикативної системи відхилень щодо інформаційного забезпечення на всіх рівнях управління та формування комплексу управлінських рішень - коригативів з урахуванням законодавчо-нормативних регуляторів та наявних зворотних зв'язків між рівнями управління. Побудовано систему контролінгу вертикально-ігатегрованого нафтогазового підприємства на прикладі НАК «Нафтогаз України», сформовано етапи її розробки та становлення, розроблено організаційно-методичні аспекти модернізації управління підприємством з використанням в системі контролінгу підсистеми економічної експертизи.
В диссертационной работе предложено концептуально новое решение актуальной научной проблемы по разработке теоретических основ и методологически-организационных подходов к применению эконвмической экспертизы в контурах системы контроллинга предприятий. Проведено контурирование проблем адаптации и развития экономической экспертизы как действенного инструмента контроллинга предприятий. Доказана ее роль как фактора влияния на качество менеджмента для обеспечения успешного у правления бизнес-процессами предприятия. Приведенны эпистемологические основы экономической экспертизы, ретроспективное исследование эволюции концепта «экономическая экспертиза» по различным аспектам исследования и усовершенствовано определение сущности самой категории «экономическая экспертиза». Сформированы концепция экономической экспертизы и научный аппарат исследования экономической экспертизы как инструмента контроллинга, построено логическую схему процесса экономико-экспертного исследования. Доказано, что применение в системе контроллинга предприятия экономической экспертизы позволит оптимизировать действие индикативной системы отклонений по информационному обеспечению на всех уровнях управления и формирования комплекса управленческие решений -коригативов с учетом законодательно-нормативных регуляторов и имеющихся обратных связей между уровнями управления. Определено, что экономическая экспертиза может выступать отдельным информационным каналом относительно отдельного управленческого решения или именно она может исполнять роль филыра, абсорбирующуего информацию, которая непосредственно не касается управленческого решения, оставляя на выходе релевантную информацию. На основании вероятностно-статистической модели разработаны модели с выделением только канала экономической экспертизы для исследования гипотез экспертом и модели, учитывающие общую совокупность каналов, в т.ч. и канал экономической экспертизы. Алгоритмизировано расчёт интегрального коэффициента эффективности системы информационного обеспечения экономической экспертиза, который включает совокупность критериальных характеристик информации, определенных на основе метода балльных оценок. Сформированы критериальные признаки практического применения специальных знаний эксперта-экономиста по бухгалтерскому учету, экономическому анализу и налогообложению в и сследовании отдельных вопросов в процессе экономической экспертизы. Разработано причинно-следственную схему принятия управленческого решения с учетом звена экономической экспертизы. Определены адаптационные аспекты реализации подсистемы экономической экспертизы в контурах модели контроллинга А. Дайле и разработана подсистема экономической экспертизы в контурах системы контроллинга предприятия, проведена идентификация ее аспектных характеристик. Построена структурная модель формирования личностного потенциала эксперта-экономиста. Сформированы методические подходы, алгоритм построения базы данных по экспертах экономического направления исследований, разработана методика и построена компетентностная векторная модель оценивания эксперта. Предложен механизм управления рисками в процессе экономической экспертизы, построена модель оценки наличия ошибки в заключении эксперта-экономиста. Построена система контроллинга вертикально-интегрированного нефтегазового предприятия на примере НАК «Нафтогаз Украины», сформированы этапы ее разработки и становления, разработаны организационно-методические аспекты модернизации управления предприятием с использованием в системе контроллинга подсистемы экономической экспертизы.
The thesis offers a concept-based novel solution of urgent scientific issues associated with the development of theoretical frameworks, methodological and organizational approaches to the economic expert analysis in the system of business planning and control. The research contours the problems of adjusting and developing economic expert analysis as an effective tool of business planning and control, proves the importance of economic expert analysis as a crucial factor that influences the quality of management and censequrally provides for the efficient management of business processes. The thesis highlights epistemological foundations of economic expert analysis and traces the history of the concept of «economic expertise» by various aspec ts of study. The research proves that economic expert analysis if viewed an integral part «of business planning and control system will improve the efficiency of deviation detecting system in terms of information provision at all levels of management and in all aspects of managerial decision making including remedial measures with respect to legislative and regulatory norms as well as effective reverse links between different managerial levels. The doctoral thesis presents business planning and control system developed for a vertically integrated oil and gas company (evidence from JSC «Naftogaz Ukraine»), analyses the is tages of its formation and development, suggests organizational and methodological aspects for improving the system of business management by promoting the sub-system of economic expert analysis in business planning and control.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Соснова, Надія Степанівна. "Теоретико-методологічні основи формування громадських просторів міст України." Diss., Національний університет "Львівська політехніка", 2021. https://ena.lpnu.ua/handle/ntb/56699.

Full text
Abstract:
У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методологічні основи формування та розвитку громадських просторів міст України. Робота, враховуючи наявні концепції формування громадського простору та вибудовуючи нові можливості міждисциплінарних методик у дослідженні об’єкту, скерована на системний розгляд об’єкту дослідження. Окреслено сутність громадського простору та відмінності основних видів громадських просторів, їх властивості та роль у містобудівному розвитку. На прикладі міст Харків, Львів, Кривий Ріг визначено місце громадського простору, як загальноресурсного об’єкту, у структурно-функціональній будові міста. Встановлено закономірності розвитку громадських просторів, як системи, що має загальносистемні та специфічні механізми формування. Розвиток об’єкта обґрунтовано як процес врівноваження нерівномірного освоєння міського простору Розроблено методичні рекомендації щодо організації та регулювання розвитку громадських просторів на основі багатокритеріальної оцінки функціонування за 4 групами критеріїв. В диссертационной работе разработаны теоретико-методологические основы формирования и развития общественных пространств городов Украины. Работа, учитывая имеющиеся концепции формирования общественного пространства и выстраивая новые возможности междисциплинарных методик в исследовании объекта, направленная на системное рассмотрение объекта исследования. Определены сущность общественного пространства и различия их видов, их свойства и роль в градостроительном развитии. На примере городов Харьков, Львов, Кривой Рог определено место общественного пространства, как общересурсного объекта в структурно-функциональном строении города. Установлены закономерности развития общественных пространств, как системы, имеющей общесистемные и специфические механизмы формирования. Развитие объекта обоснованно как процесс уравновешивания неравномерного освоения городского пространства. Разработаны методические рекомендации по организации и регулированию развития общественных пространств на основе многокритериальной оценки функционирования по 4 группам критериев. Theoretical and methodological foundations of formation and development of public spaces of Ukrainian cities have been developed in the dissertation work. The work is directed to the systematic consideration of the object of research. The public space of Ukrainian cities is considered as a system of scientific integrative knowledge on its essence and patterns of development, on the one hand, and practical requirements for its functioning as a structural element of the city, on the other hand. The differences of the main types of public spaces, their properties and role in urban development are outlined. On the example of the cities of Kharkiv, Lviv, Kryvyi Rih, a place of public space was defined as a general-type object, in the functional and planning structure of the city. The work stipulates that in Lviv there are 12.88 sq.m. public space; in Kharkiv - 15,25 sq.m. per person; in Kryvyi Rih - 46.23 sq. m. per person. Through cartographic analysis of the distribution of two types of public space - "communication space" and "content space" trends in the development of their network are established. The regularities of development of public spaces as a system are defined, which have general systematic system and specific mechanisms of formation, namely: - there is a desire of public spaces for a variety of types, which is interpreted as functional optimization of the city system; - coevoluence in the development of public spaces is considered as a reflection in the system of characteristics of its environment; - self-organization of public spaces is manifested by the variability of the system, the sign of which is the ability of public spaces to spread their characteristics to the surrounding areas. - dynamic equilibrium, manifested as a balance of opposite factors. The first factor is the demand f r public spaces as the only places of social contact an implementation of cultural and political characteristics of society in the material space. The second factor is the economic conditionality of space development. Public space is interpreted as a dynamic system and the state of its reflection on social, political and economic activity is analyzed. Three types of development of public spaces have been established: - reflexive, considered as the reaction of the system to the occurrence of the problem; - situational, deterministic economic conditions and can be active and counteract threats, or passive and adapt to changes in system conditions; planned as an element of the city's development strategy is guided by regulations. The paper developed methodological recommendations on the organization and regulation of the development of public spaces on the basis of multicriterial assessment of functioning according to 4 groups of criteria: urban forming with an aspect of safety, social, economic and environmental.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Чебан, Василь Іванович. "Методологічні та методичні основи науковедення у вищих навчальних закладах освіти." Thesis, Актуальні питання вищої медичної та фармацевтичної освіти: досвід, проблеми, інновації та сучасні технології: матеріали навчально-методичної конференції (Чернівці, 17 квітня 2019 р.). – Чернівці, 2019. – С. 542-544, 2019. http://dspace.bsmu.edu.ua:8080/xmlui/handle/123456789/14724.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Архипова, Л. М. "Науково-методологічні основи природно-техногенної безпеки поверхневих гідроекосистем Карпатського регіону." Thesis, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2012. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/4418.

Full text
Abstract:
У дисертаційному дослідженні вирішено актуальну науково-прикладну проблему підвищення рівня екологічної безпеки поверхневих природно-техногенних гідроекосистем Карпатського регіону. Розроблено наукові методи оцінки якісної і кількісної складової природно-техногенної безпеки гідроекосистем, зокрема, потенціалу якості, збалансованості водокористування, природно-техногенного ризику водокористування і на їх основі оцінювання рівня природно-техногенної безпеки гідроекосистем. Встановлено функціональні закономірності просторового розподілу параметрів якісної та кількісної складової природно-техногенної безпеки з можливістю визначення їх норми за значенням висоти місцевості в будь-якому створі основних гідроекосистем Карпатського регіону: Дністра, Прута і Сірету, Тиси. Встановлено багаторічні та внутрішньорічні тенденції і закономірності часового розподілу якісної і кількісної складової природно-техногенної безпеки гідроекосистем Карпатського регіону. Доведено, що з точки зору стану гідроекосистем та категорії їх природно-техногенної безпеки, привабливість для реалізації технічних рішень зменшується в напрямку гідроекосистем рік Тиса - Прут - Сірет - Дністер. Запропоновано та обґрунтовано стратегічні напрямки та технічні рішення підвищення рівня природно-техногенної безпеки гідроекосистем Карпатського регіону на основі аналізу проблем водозабезпечення населення та оцінювання екологічної ефективності різних проектних варіантів технічних систем у межах гідроекосистем. Положення запропонованої методології природно-техногенної безпеки поверхневих гідроекосистем успішно апробовані та впроваджені.
В диссертационной работе решена актуальная научно-прикладная проблема повышения уровня экологической безопасности поверхностных природнотехногенных гидроэкосистем (ПТГЭС) Карпатского региона на основе сбалансированного водопользования, исследования пространственно-временных закономерностей распределения количественных и качественных показателей природных вод и разработки научно обоснованных методов управления состоянием окружающей среды. Разработаны научно-методологические основы экологической безопасности ПТГЭС на основе сбалансированного водопользования с использованием количественной и качественной составляющей буферности гидроэкосистем, что позволяет обосновывать, применять эффективные методы и способы управления экологической безопасностью на этапе разработки и функционирования техногенных объектов в пределах гидроэкосистем. Нашли дальнейшее развитие теоретико-методологические основы составляющей учения о конструктивной экологии - конструктивной гидроэкологии, гидроэкосистемах как объекта ее исследований, теоретические основы природно-техногенной безопасности как предмета ее исследований. С учетом результатов предыдущих исследований выполнена математическая формализация природно-техногенной гидроэкосистемы, усовершенствована иерархическая классификация ПТГЭС по размеру и типам, разработана классификация антропогенных воздействий на гидроэкосистемы. Предложены научные способы оценки качественной и количественной составляющей природно-техногенной безопасности гидроэкосистем, а именно: определение потенциала качества, сбалансированности водопользования, природнотехногенного риска водопользования и на их основе оценки приемлемости / неприемлемости уровня природно-техногенной безопасности гидроэкосистемы. Проведена комплексная оценка параметров количественной и качественной составляющей природно-техногенной безопасности гидроэкосистем для всех пунктов наблюдений государственной системы мониторинга Карпатского региона с разработкой картографических моделей в геоинформационной среде пространственного распределения показателей качественной составляющей природно-техногенной безопасности гидроэкосистем. Установлены функциональные закономерности пространственного распределения параметров качественной и количественной составляющей природно-техногенной безопасности с возможностью определения их нормы по значению высоты местности в любом створе основных гидроэкосистем Карпатского региона: Днестра, Прута и Сирета, Тисы, что позволяет нормирование ресурсопотребления ПТГЭС на основе установления фонового нормативного состояния гидроэкосистем. Установлены многолетние и внутригодовые тенденции и закономерности временного распределения качественной и количественной составляющей природно-техногенной безопасности гидроэкосистем Карпатского региона. Выделены группы гидроэкосистем по признаку сходства временных изменений количественного потенциала природно-техногенной безопасности. Доказано, что наибольшие потенциальные возможности сопротивляемости гидроэкосистем региона внешнему воздействию наблюдаются в весенне-летний период, наиболее уязвимы гидроэкосистемы зимой. Установлены функциональные пространственно-временные взаимосвязи нормированных количественных и качественных показателей природнотехногенной безопасности в теоретически идеально приближенных к природным гидроэкосистемах, Результаты исследований позволяют оценить существующий уровень безопасности, сравнить его с нормативным региональным значением, определить временную тенденцию развития с целью управления экологической безопасностью ПТГЭС. Доказано, что с точки зрения состояния гидроэкосистем и категории их природно-техногенной безопасности, привлекательность для реализации технических решений уменьшается в направлении гидроэкосистем рек Тиса - Прут -Сирет - Днестр. Предложены и обоснованы стратегические направления и технические решения повышения уровня природно-техногенной безопасности гидроэкосистем Карпатского региона на основе анализа проблем водообеспечения населения и оценки экологической эффективности различных проектных вариантов технических систем в рамках гидроэкосистем. Положения предложенной методологии природнотехногенной безопасности успешно апробированы и внедрены.
The dissertation solved a new and an urgent scientific problem in the field of environmental safety - theoretical and methodological support of natural and technogenic safety of the surface hydroecosystems with substantiation of spatial and temporal patterns of the safety settings change within the Carpathian region. It is offered the methodology for assessing the qualitative and quantitative components of the natural and technogenic safety of hydroecosystems. The methodology includes determining the potential quality, water balance, natural and man-made risk of water consumption, and assessment of the acceptability / unacceptability level of natural and technogenic safety of hydroecosystems. There are defined functional patterns of the spatial distribution of qualitative and quantitative component of natural and industrial safety and there is the ability to determine their rates according to the value of altitude in any alignment key of the Carpathian region hydroecosystems: the Dniester River, the Prut and the Siret Rivers, the Tisa River that allows to standardize the resource consumption of hydroecosystems. There are determined perennial and intra trends and patterns of temporal distribution of qualitative and quantitative component of natural and technogenic safety of the Carpathian region hydroecosystems. It is proved that the attractiveness to implement technical solutions in terms of the hydroecosystems and categories of their natural and technogenic safety decreases towards the hydroecosystems of the Tisa River - the Prut River - the Siret River -the Dniester River. There are substantiated the strategic directions and technical solutions of natural and technogenic safety the Carpathian region hydroecosystems based on the analysis of water supply problems and estimation of environmental efficiency of various project variants of technical systems within the hydroecosystems.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Буц, Юрій Васильович, Юрий Васильевич Буц, and Yurii Vasylovych Buts. "Науково-методологічні основи релаксії екогеосистем при техногенному навантаженні пірогенного походження." Thesis, Харківський нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна, 2020. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/76769.

Full text
Abstract:
Дисертаційна робота присвячена обгрунтуванню науково-методологічних основ релаксії екогеосистем при техногенному навантаженні пірогенного походження. У дисертаційній роботі систематизовано техногенний вплив пірогенних процесів на компоненти довкілля та його стан. Запропоновано поняття "постпірогенна релаксія екогеосистем" та його співвідношення з іншими процесами постпірогенних досліджень. Обгрунтовано теоретико-методологічні оцінки техногенного ризику пірогенного походження екогеосистем України. Розраховано оцінку ступеня техногенного ризику ураження пожежами лісових екогеосистем у Харківському регіоні та побудовано відповідні картосхеми. Встановлено закономірності постпірогенної релаксії екогеосистем Харківського регіону, які полягають у трансформації їх складових компонентів. Доведено вплив пірогенного навантаження на геохімічну міграцію важких металів. Діапазон осадження гідроксидів і області переважання розчинних гідроксокомплексів вивчені за допомогою побудови концентраційно-логарифмічних діаграм. Розрахунки можна використовувати для прогнозування геохімічної міграції важких металів у грунтах після техногенного впливу пірогенного походження. Розроблено комплексні математичні моделі геохімічних циклів, за допомогою яких отримані оцінки і прогнози геохімічних міграційних процесів у грунтах екогеосистем при техногенній дії пірогенного походження. Отримані моделі поведінки важких металів адекватні для складання прогнозної оцінки їх геохімічної міграції та акумуляції в екогеосистемах при техногенному навантаженні пірогенного походження. Встановлено умови концентрування і міграції сполук важких металів, виведено рівняння для розрахунку концентрації їх рухомих форм. Запропоновано регресійну модель, яка враховує вплив групи чинників (площа пожеж, кількість пожеж, втрату гумусу у грунті від дії вогню, динаміку кислотнолужного балансу, тощо) на релаксію екогеосистем. За математичними обчисленнями перевірено адекватність моделі та можливості використання її для прогнозування релаксії екогеосистем. Відновлення екогеосистем (насамперед їхнього видового різноманіття) необхідно впроваджувати з урахуванням постпірогенної релаксії. Задля цього розроблено рекомендації щодо раціонального природокористування та управлінських рішень із забезпечення екологічної безпеки процесів постпірогенної релаксії екогеосистем після техногенного навантаження пірогенного походження.
Диссертация посвящена обоснованию научно-методологических основ релаксии экогеосистем при техногенной нагрузке пирогенного происхождения. В диссертационной работе систематизировано техногенное воздействие пирогенных процессов на компоненты окружающей среды и ее состояние. Предложено понятие "постпирогенная релаксия экогеосистем" и его соотношение с другими процессами постпирогенных исследований. Обоснованы теоретико-методологические оценки техногенного риска пирогенного происхождения экогеосистем Украины. Рассчитана оценка техногенного риска поражения пожарами лесных экогеосистем в Харьковском регионе и построены соответствующие карты. Установлены закономерности постпирогенной релаксии экогеосистем Харьковского региона, которые заключаются в трансформации их компонентов. Доказано влияние пирогенной нагрузки на геохимическую миграцию тяжелых металлов. Диапазон осаждения гидроксидов и области преобладание растворимых гидроксокомплексов изучены с помощью построения концентрационно-логарифмических диаграмм. Расчеты можно использовать для прогнозирования геохимической миграции тяжелых металлов в почвах после техногенного воздействия пирогенного происхождения. Разработаны комплексные математические модели геохимических циклов, с помощью которых получены оценки и прогнозы геохимических миграционных процессов в почвах при техногенном воздействии. Полученные модели поведения тяжелых металлов адекватны для составления прогнозной оценки их геохимической миграции в экогеосистемах при техногенной нагрузке пирогенного происхождения. Установлены условия концентрации и миграции тяжелых металлов, выведено уравнение для расчета подвижных форм тяжелых металлов. Предложено регрессионную модель, которая учитывает влияние группы факторов (площадь пожаров, количество пожаров, потерю гумуса в почве от воздействия огня, динамику кислотно-щелочного баланса и т.д.) на релаксию экогеосистем. По математическим вычислениям проверено адекватность модели и возможность использования ее для прогнозирования релаксии экогеосистем. Восстановление экогеосистем (прежде всего их видового разнообразия) необходимо внедрять с учетом постпирогенной релаксии. Для этого разработаны рекомендации по рациональному природопользованию и управленческим решениям по обеспечению экологической безопасности процессов постпирогенной релаксии экогеосистем после техногенной нагрузки пирогенного происхождения.
The thesis is devoted to the substantiation of scientific and methodical bases of relaxation of ecogeosystems under the technogenic loading of pyrogenic origin. In the dissertation work The technogenic influence of pyrogenic processes on the components of the environment and its state are systematized. The concept of "pyrogenic relaxation of ecogeosystems" and its relation with other processes of post-pyrogenic research are proposed. The theoretical and methodological estimations of technogenic risk of pyrogenic origin of ecogeosystems of Ukraine are substantiated. The estimation of the degree of anthropogenic risk of damage to forest ecogeosystems in the Kharkiv region was calculated, and corresponding cartographic works were constructed. The regularities of post-pyrogenic relaxation of ecogeosystems of the Kharkiv region, which consist in the transformation of the constituent components of ecogeosystems, are established. Forest lowland fires sharply change the morphological form of the upper part of the soil profile, forming a new pyrogenic horizon. The influence of the technogenic loading of pyrogenic origin on the geochemical migration of heavy metals takes place. The range of precipitation of hydroxides and the region of predominance of soluble hydroxocomplexes have been studied by constructing concentration-logarithmic diagrams (CLDs). The calculations can be used to predict the geochemical migration of heavy metals in soils after the man-made consequences of emergencies of pyrogenic origin. Complex mathematical models of geochemical cycles have been developed, with the help of which estimations and predictions of geochemical migration processes in the soil environment of ecogeosystems during anthropogenic loading of pyrogenic origin are obtained. The obtained models of heavy metal behavior are adequate for compiling a predictive estimation of their geochemical migration and accumulation in ecological systems as a result of the influence of the technogenic loading of the pyrogenic agreement. The conditions of concentration and migration of compounds of heavy metals are established, the equation for calculating the concentration of moving forms of heavy metal compounds is derived. A regression model is proposed that takes into account the influence of a group of factors on the relaxation of ecogeosystems. Restoring ecogeosystems should be implemented taking into account post-pyrogenic relaxation. For this purpose, recommendations have been made on the rational use of nature and management decisions to ensure the environmental safety of post-pyrogenic relaxation processes of ecogeosystems after man-made emergencies of pyrogenic origin.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Гуль, І. Г. "Теоретико-методологічні основи ціноутворення на продукцію та послуги мисливського господарства." Thesis, Вид-во СумДУ, 2011. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/11233.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Методологічні основи"

1

Васенко, В. К. Валютно-фінансовий механізм зовнішньоекономічної діяльності. Київ: Центр навчальної літератури, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Д"яконова, І. І. Теоретико-методологічні основи функціонування банківської системи України. Суми: Університетська книга, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ніколаєнко, С. Освіта і наука. Законодавчі та методологічні основи. Київ: Політехніка, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Туленков, М. В. Теоретико-методологічні основи організаційної взаємодії в соціальному управлінні. Київ: Каравела, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Косміна, Р. М. Бухгалтерський облік. Київ: Вища школа, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Васєчко, О. О. Методологічні основи статистики підприємств. Київ, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Дмитрієва, Наталія. Діджиталізація міжнародних економічних відносин: розвиток електронної торгівлі. KROK University, 2021. http://dx.doi.org/10.31732/digie.

Full text
Abstract:
Досліджено теоретичні й прикладні положення діджиталізації міжнародних економічних відносин на основі розвитку електронної торгівлі в національній економіці. Узагальнено й систематизовано дефініційно-методологічні аспекти тлумачення сутності й генезису електронного бізнесу. Здійснено емпіричний аналіз проблем розвитку електронної торгівлі та їх рішень у різних країнах світу. Зокрема, охарактеризовано механізми роботи систем е-торгівлі в ЄС і оцінено можливості їх застосування на вітчизняному ґрунті. Подано рекомендації щодо активізації е-торгівлі в Україні через застосування інституційно-організаційних і правових механізмів, що передбачає імплементацію європейського інструментарію. Рекомендовано економістам, фахівцям зі сфери електронної торгівлі, підприємцям-практикам, юристам.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Великодна, М. С. Професійна деформація особистості майбутнього психолога як наукова проблема. КПІ ДВНЗ “КНУ”, 2013. http://dx.doi.org/10.31812/0564/179.

Full text
Abstract:
Подано теоретико-методологічний аналіз професійної деформації особистості. Констатовано наявність усталених конотатів цього поняття. Акцентовано особливу увагу на професійній деформації як відчуженні від Самості на користь професії. Розкрито характерні ознаки професійної деформації та її форми і види. Проаналізовано особливості професійної деформації особистості майбутнього психолога. Визначено основні завдання вищої школи в питанні професіоналізації майбутнього психолога.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Методологічні основи"

1

Стельмашенко, О. О., О. М. Крапко, and Айсель Нагієва. "СУЧАСНІ ІНСТРУМЕНТИ ІНТЕРНЕТ-МАРКЕТИНГУ ЯК СКЛАДОВА ЧАСТИНА РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА." In Economics, management and administration in the coordinates of sustainable development. Publishing House “Baltija Publishing”, 2021. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-157-2-12.

Full text
Abstract:
Проаналізовано сучасні тенденції використання інструментів Інтернет-маркетингу. Розглянуто основні методи та інструменти digital-маркетингу, Інтернет-маркетингу та специфіку їх застосування. Розкрито особливості проведення віртуальних івентів, новітніх технічних засобів, застосунків та майданчиків, що застосовуються для Інтернет-маркетингу та всіх його засобів. Розглянуто теоретико-методологічні основи поняття «колективна маркетингова компетентність». Визначено та проаналізовано основні тренди, що домінують у сфері цифрового середовища у світі. Підсумовано, що світові тенденції якісного розвитку маркетингу у цифровому середовищі характерні і для України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Baranovska, Olena. "ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ІНДИВІДУАЛІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ." In Theoretical foundations of the functioning of Education. Ways to improve the effectiveness of educational activities, 16–23. International Science Group, 2021. http://dx.doi.org/10.46299/isg.2021.mono.ped.ii-16-23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Михайлишин, У. Б. "Теоретико-методологічні основи визначення емоційних станів у сучасній психології." In PEDAGOGICAL AND PSYCHOLOGICAL SCIENCES: REGULARITIES AND DEVELOPMENT TRENDS, 170–87. Izdevnieciba “Baltija Publishing”, 2020. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-023-0-11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ордіна, Л. "МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРОТВОРЧОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ." In Репрезентація освітніх досягнень, мас-медіа та роль філології у сучасній системі наук (2nd ed). 2nd ed. Європейська наукова платформа, 2021. http://dx.doi.org/10.36074/rodmmrfssn.ed-2.01.

Full text
Abstract:
Формування культуротворчого середовища у закладі вищої освіти – один з ефективних напрямів удосконалення якості фахової підготовки студентів. У дослідженні розглянуто передумови виникнення феномену «культуротворче середовище», його становлення у педагогічній освіті, визначено поняття «культуротворче середовище закладу вищої освіти», окреслено структуру і функції, що обумовлюють продуктивність освітньо-виховної діяльності ЗВО, розглянуто сутність середовищного підходу, як методологічної основи формування КТС ЗВО, обґрунтовано ряд принципів, які визначають суттєві вимоги до формування культуротворчого середовища закладу вищої освіти, слугують опорою його практичної реалізації і передбачають творчу самореалізацію особистості в культурному житті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hbur, Z. V., and N. P. Stovban. "ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОНЯТТЯ ГОСПІТАЛЬНОГО ОКРУГУ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я." In CONCEPTUAL OPTIONS FOR THE DEVELOPMENT OF MEDICAL SCIENCE AND EDUCATION, 80–97. Izdevniecība “Baltija Publishing”, 2020. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-588-44-0/05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Сібрук, В. Л., Г. А. Радченко, and А. В. Сібрук. "МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ ТЕРИТОРІЙ НА ЗАСАДАХ МАРКЕТИНГ-МЕНЕДЖМЕНТУ." In Economics, management and administration in the coordinates of sustainable development. Publishing House “Baltija Publishing”, 2021. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-157-2-11.

Full text
Abstract:
Дослідження спрямоване на пошук шляхів удосконалення методології управління регіональним розвитком на засадах технології Форсайт та теорії обмеження систем. У роботі проаналізовано основи методології Форсайт. Виокремлено підходи до оцінки поточного стану і впливу чинників оточуючого середовища на території. Виявлено шляхи адаптації Форсайт-технології до процесів менеджменту територій. Запропоновано загальний підхід до формування «Дорожньої карти» території в площині ромбу Форсайту. Проаналізовано способи побудови комплексу територіального маркетингу відповідно до стратегічного вектору розвитку. Обґрунтовано доцільність використання принципів методології теорії обмеження систем у практиці менеджменту територій. Запропоновано спосіб формування алгоритму управління розвитком територій на засадах технології Форсайт та теорії обмеження систем.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Шушура, О. М. "Методологічні аспекти розробки інформаційних технологій для нечіткого управління на основі функцій належності багатьох аргументів." In СУЧАСНА ТРАЄКТОРІЯ РОЗВИТКУ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОГО ПРОГРЕСУ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ, 145–72. Liha-Pres, 2021. http://dx.doi.org/10.36059/978-966-397-247-3-5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Методологічні основи"

1

Кривошея, Євгенія. "МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ РЕГІОНІВ." In The results of scientific mind's development: 2019, chair Марина Пономарьова. 유럽과학플랫폼, 2019. http://dx.doi.org/10.36074/22.12.2019.v1.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Павленко, Єлена, and Віктор Павленко. "МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ АДАПТИВНОГО ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ." In DÉBATS SCIENTIFIQUES ET ORIENTATIONS PROSPECTIVES DU DÉVELOPPEMENT SCIENTIFIQUE. European Scientific Platform, 2021. http://dx.doi.org/10.36074/logos-05.02.2021.v6.26.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Демчук, Л. І., and Г. В. Кірейцева. "Теоретико-методологічні основи дослідження екологічної компетентності майбутніх екологів під час навчання у ЗВО." In IDEAS AND INNOVATIONS IN NATURAL SCIENCES. Baltija Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-047-6-18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Мухіна, А. Ю., and Н. Є. Сєромаха. "Осмислення реалій вітчизняної інклюзії на основі аналізу теоретико-методологічних основ світової освітньої інтеграції." In CURRENT TRENDS AND FACTORS OF THE DEVELOPMENT OF PEDAGOGICAL AND PSYCHOLOGICAL SCIENCES IN UKRAINE AND EU COUNTRIES. Baltija Publishing, 2020. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-588-80-8-1.28.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Хренова-Шимкіна, Ріпсіме. "ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ВЗАЄМОДІЇ ОРГАНІВ ПУБЛІЧНОЇ ВЛАДИ З МІЖНАРОДНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ У СФЕРІ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГОГОСПОДАРСТВАВ УКРАЇНІ." In ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ПРАВОЗНАВЧИХ ТА СУСПІЛЬНИХ НАУК: ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ, chair Наталія Олійник. Міжнародний центр наукових досліджень, 2021. http://dx.doi.org/10.36074/mcnd-11.06.2021.law-gov.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Методологічні основи"

1

Федорова, Л. Г. Теоретико-методологічні основи формування педагогічного такту майбутнього вчителя початкової школи. Гнозис, 2011. http://dx.doi.org/10.31812/0564/2409.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Білоус, О. С. Педагогічний менеджмент як наука управління навчальними закладами. РВВ КГУ, 2013. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/3351.

Full text
Abstract:
В статті розглядається проблема використання педагогічного менеджменту як науки управління навчальними закладами, розкривається поняття «педагогічний менеджмент», його принципи, закономірності та основні функції. Обґрунтовуються теоретико-методологічні основи функціонування та підвищення ефективності управління вищими навчальними закладами України в сучасних умовах.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Романець, Наталя Радомирівна. Репресивна політика радянської влади в українському селі (1928–1933 рр.) у висвітленні сучасної зарубіжної історіографії. Вид-во ЧДУ імені Петра Могили, 2013. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/4176.

Full text
Abstract:
Досліджено теоретико-методологічні основи та проблемно-тематичні пріоритети новітньої західної і російської історіографії репресивної політики радянської влади в українському селі (1928-1933 рр.), проаналізовано ступінь вивчення проблеми, показані сучасні інтерпретації поняття «масові репресії».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Романець, Наталя Радомирівна. Репресивна політика радянської влади в українському селі (1925–1939 рр.) у висвітленні сучасної російської історіографії. Запорізький національний університет, 2015. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/4157.

Full text
Abstract:
У статті досліджено теоретико-методологічні основи та проблемно-тематичні пріоритети новітньої російської історіографії репресивної політики радянської влади в українському селі (1925- 1939 рр.), проаналізовано ступінь вивчення проблеми. Доведено, що, досліджуючи феномен масових антиселянських репресій, російські науковці використовують як концептуальні підходи «тоталітарної школи», так і школи «соціальної історії».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Комарова, Олена Володимирівна. Принципи формування системи знань старшокласників у процесі навчання біології. Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Інститут педагогіки НАПН України, 2018. http://dx.doi.org/10.31812/0564/2197.

Full text
Abstract:
У статті наголошується на тому, у зв’язку з трансформаційними процесами, що відбуваються в суспільстві та в системі загальної середньої освіти, а саме впровадженням положень Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти на старшому ступені навчання, потребують перегляду теоретико-методологічні засади його організації. Стверджується, що реалізація компетентнісного підходу до навчання має балансувати із засвоєнням учнями фундаментальної основи змісту навчального предмета. Автором підкреслюється те, що нею є методологічні знання учнів, які водночас розглядаються центральним елементом системи знань старшокласників, засобом фундаменталізації змісту сучасної біологічної освіти та ефективним засобом посилення аксіологічної та культурологічної спрямованості змісту біології в старшій школі. Схарактеризований авторський підхід до виділення принципів формування системи знань старшокласників із біології. Стверджується, що такими є принципи генералізації, діяльності, еволюціонізму, екологічності, міждисциплінарності, наступності, науковості, системності, фундаментальності. Перспективи подальшого дослідження автор вбачає у розробці методичних шляхів формування системи знань учнів із біології, ґрунтуючись на виділених принципах.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Комарова, Олена Володимирівна. Методологічні знання як фундаментальний елемент системи знань учнів із загальної біології. Херсонський державний університет, 2017. http://dx.doi.org/10.31812/0564/1809.

Full text
Abstract:
У статті подано аналіз чинних підходів до розуміння сутності категорії «методологічні знання» та їх функцій у засвоєнні системи знань з навчального предмета. У роботі зазначається дуалістичність підходів до розуміння цієї категорії. Недостатньо з’ясованим питанням з варіативним трактуванням є розуміння місця методологічних знань у системі навчального предмета. На основі аналізу джерельної бази дослідження сформульоване визначення поняття «методологічні знання», яким автор керувався при розробці теоретичних і методичних основ формування системи знань старшокласників із загальної біології.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Лаврентьєва, Олена Олександрівна. Розвиток методологічної культури майбутніх учителів у системі професійної освіти. ТНПУ, 2016. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/4586.

Full text
Abstract:
Відзначено доцільність формування і розвитку методологічної культури майбутнього вчителя з огляду на сучасну соціокультурну ситуацію, рівень розвитку науки й потреби педагогічної практики. Проаналізовано наявну систему методологічної підготовки, її здобутки та недоліки. Визначено дисфункції методологічної культури майбутніх учителів та три рівні суперечностей у досліджуваній науковій проблемі. Представлено концепцію та методичну систему розвитку методологічної культури майбутніх учителів, в основу якої покладено закономірності, загальні й специфічні принципи, а також провідні методологічні підходи. Подано рекомендації щодо подальшого розвитку системи професійної освіти з огляду на необхідність посилення методологічної і світоглядної підготовки майбутніх фахівців.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ракітянська, Людмила Миколаївна. Системний підхід як методологічна основа дослідження емоційного інтелекту майбутнього вчителя. Класичний приватний університет, 2019. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/3292.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Комаров, Володимир Олексійови. Факт як основа системи історичних знань учнів. Методологічний аспект. КДПУ, 2006. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/4822.

Full text
Abstract:
Охарактеризовано систему історичних знань, до яких входять такі елементи, як факти, поняття, закони та теорії. Історичні факти як складова системи історичних знань учнів на методологічному рівні описуються категоріями «еволюція», «початок», «завершення», «революція». Узагальнюючи всі результати, зазначимо, що система історичних знань учнів на методологічному рівні описується категоріями: істина, диференціація, кількість, еволюція, знання, прогрес та ін.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Гарлицька, Т. С. Теоретико-методологічні принципи вивчення міського мовлення в лінгвістиці. Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка, 2017. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/3909.

Full text
Abstract:
У статті розглядається поліпарадигмальний підхід до наукового дослідження мови міста, що ґрунтується на традиційній системі наукових парадигм: порівняльно-історичній, системно-структурній та антропоцентричній. Основна увага зосереджена на соціолінгвістичному та лінгвокультурологічному напрямках дослідження міського мовлення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography