Academic literature on the topic 'Wilgotność'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Wilgotność.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Wilgotność":

1

CIEBIEŃ, MARCIN, and ANDRZEJ S. SAMBORSKI. "Zmienność temperatury i wilgotności względnej powietrza w uprawach niektórych roślin." Agronomy Science 70, no. 2 (July 9, 2015): 23–31. http://dx.doi.org/10.24326/as.2015.2.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
W niniejszej pracy w ramach badań mikroklimatu niektórych roślin określono zmiany temperatury i wilgotności względnej powietrza w zależności od typu pogody, wysokości pomiaru nad powierzchnią gruntu oraz rodzaju roślinności. Na podstawie danych meteorologicznych przedstawiono przebieg średniej, maksymalnej i minimalnej temperatury oraz wilgotności względnej powietrza. Podczas pogody wyżowej i pogody niżowej na plantacji maliny powtarzającej, na wykoszonej łące oraz w łanie pszenicy ozimej na trzech wysokościach nad powierzchnią gruntu (5 cm, 50 cm i 100 cm) wykonano pomiary temperatury powietrza psychrometrami Assmanna i na tej podstawie za pomocą tablic psychrometrycznych określono wilgotność względną powietrza. Przeprowadzone badania wykazały zróżnicowanie temperatury powietrza w zależności od wysokości pomiaru, czasu obserwacji, rodzaju roślinności oraz typu pogody. Podczas pogody wyżowej wraz ze wzrostem wysokości w łanie maliny średnia oraz maksymalna temperatura powietrza wzrastały, natomiast w łanie pszenicy sytuacja była odwrotna - wraz ze wzrostem wysokości średnia oraz maksymalna temperatura powietrza malały. W okresie pogody niżowej we wszystkich analizowanych rodzajach roślinności średnia temperatura powietrza wraz ze wzrostem wysokości obniżała się. Temperatura maksymalna tylko w łanie maliny wzrastała wraz z wysokością, w pozostałych przypadkach obniżała się. W okresie pogody wyżowej wilgotność względna powietrza wyraźnie malała w ciągu dnia, natomiast podczas pogody niżowej wilgotność względna powietrza pozostawała na zbliżonym poziomie przez całą dobę.
2

Ścibisz, Marek. "Rozkład wilgotności w mieszaninie materiałów organicznych." Agronomy Science 63, no. 2 (June 23, 2008): 8–14. http://dx.doi.org/10.24326/as.2008.2.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Wilgotność jest parametrem nierozerwalnie związanym z obróbką materiałów pochodzenia roślinnego. Dotyczy to zarówno zbioru, transportu, jak i przetwarzania materiałów organicznych. Dlatego ten czynnik jest ciągle kontrolowany w procesie technologicznym. Dotychczas nie było możliwości szybkiego pomiaru wilgotności niewielkich obiektów roślinnych, takich jak pojedyncze ziarna. Ostatnio w Zakładzie Elektrotechniki i Systemów Pomiarowych Katedry Podstaw Techniki w Akademii Rolniczej w Lublinie został opracowany miernik mikrofalowy dedykowany do tych celów. W artykule zostały zaprezentowane badania zmian rozkładu wilgotności mieszaniny 2 próbek soi o różnej wilgotności wraz z upływem czasu ich leżakowania. Zaobserwowano, że nawet po tygodniu leżakowania obserwowano próbki o dużych odchyleniach wilgotności od wartości średniej mierzonej typowym miernikiem.
3

Ptak, Szymon, and Konrad Płachetko. "Wpływ wilgotności powietrza na zdolność do gromadzenia ładunku elektrostatycznego przez wybrane pyły biomasy." Zeszyty Naukowe SGSP 1, no. 80 (December 21, 2021): 7–24. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.6477.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Wyładowanie elektrostatyczne jest jednym z potencjalnych źródeł zapłonu. Zależnie od jego rodzaju, co przekłada się na wydzieloną do otoczenia energię, zdolne jest do zapalenia większości mieszanin pyłów palnych i wszystkich mieszanin gazów i par cieczy palnych z powietrzem. W ramach środków stosowanych w ochronie przed wybuchem ogranicza się możliwość powstania efektywnych źródeł zapłonu. Wpływ na to może mieć wilgotność otoczenia. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu wilgotności otoczenia na rezystywność i czas zaniku ładunku wybranych próbek pyłów biomasy stosowanych do celów m.in. energetycznych. Zmiana parametrów wilgotności wpływać będzie znacząco na poziom zagrożenia wybuchowego.
4

Tołoczko, Wojciech. "Ocena gleb piaszczystych o opadowo-retencyjnym typie zasilania wodą na podstawie badania eksperymentalnego dotyczącego podsiąku kapilarnego." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Physica, no. 18 (December 30, 2019): 67–75. http://dx.doi.org/10.18778/1427-9711.18.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
W eksperymencie wykorzystano piasek luźny drobnoziarnisty. Potwierdzono, że podsiąk kapilarny zwiększa wilgotność gleby i spowalnia przepływ wód opadowych. W artykule wykazano, że podsiąk kapilarny występuje także w glebach wytworzonych z piasku luźnego. W glebach piaszczystych występowanie wód gruntowych jest bardzo istotne, ponieważ wpływa to na zwiększenie wilgotności w całym profilu glebowym. Pozbawienie gleby piaszczystej możliwości wykorzystania wód gruntowych (np. w granicach leja depresyjnego), to uniemożliwienie najlepszego wykorzystania wód opadowych i spowodowanie gorszych warunków wilgotnościowych.
5

Matuszko, Dorota, Diana Kopaczka, and Daniel Celiński-Mysław. "Uwarunkowania klimatyczne turystyki w Wietnamie." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 72, no. 1 (March 7, 2018): 121. http://dx.doi.org/10.17951/b.2017.72.1.121.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
<p>Wietnam jest krajem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów z całego świata. Warunki klimatyczne tego kraju mogą być pewnym ograniczeniem dla osób przybywających z innej strefy klimatycznej z powodu wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza oraz częstych opadów. Jednak duża rozciągłość południkowa Wietnamu i urozmaicona rzeźba terenu pozwalają znaleźć okres najbardziej korzystny do zwiedzania lub wypoczynku. Celem opracowania jest charakterystyka wybranych elementów klimatu Wietnamu, które sprzyjają lub utrudniają turystykę w tym kraju oraz wpływają na postrzeganie jego walorów turystycznych.</p><p>W pracy wykorzystano dane meteorologiczne z 28 stacji, rozmieszczonych równomiernie na terenie Wietnamu z lat 2001 do 2015. Przedstawiono i dokonano analizy przebiegu rocznego sum opadów, liczby dni z opadem, temperatury maksymalnej oraz wilgotności względnej na wybranych stacjach.</p><p>W Wietnamie północnym najbardziej dogodnym sezonem do uprawiania turystyki pod względem warunków pogodowych jest okres od listopada do marca. W tym czasie panuje sytuacja antycyklonalna, temperatura maksymalna waha się średnio od 20.0<sup>o</sup>C do 30.0<sup>o</sup>C, wilgotność względna jest najmniejsza, a częstość dni z opadem jak i same sumy opadów są stosunkowo niskie. Najmniej korzystnym sezonem dla turystyki są miesiące od maja do sierpniu z powodu wysokiej temperatury, przekraczającej 30.0<sup>o</sup>C, dużej wilgotności (powyżej 80%) oraz obfitych i częstych opadów.</p><p>W Wietnamie środkowym najwyższe temperatury panują od kwietnia do maja, a maksimum opadów przypada na miesiące od sierpnia do listopada.</p><p>Na południu Wietnamu klimat jest bardziej stabilny, wilgotność i temperatura powietrza wysoka (powyżej 30.0<sup>o</sup>C) ale prawie wyrównana w ciągu roku. Na okres od maja do października przypada pora deszczowa. Charakteryzuje się ona prawie codziennymi ulewami, bardzo silnymi ale krótkotrwałymi, zazwyczaj wieczorem. Jednak przy bardzo dużej wilgotności w ciągu dnia taki opad może przynosić ulgę i poprawę samopoczucia. Z tego względu w Wietnamie południowym trudno wyróżnić miesiące szczególnie korzystne dla turystyki. W zasadzie region ten można zwiedzać cały rok, ale należy być przygotowanym na dużą wilgotność i wysoką temperaturę powietrza. Na wybrzeżu, szczególnie w rejonie delty Mekongu w porze deszczowej występują tajfuny. Są one najbardziej niebezpieczne w sierpniu i we wrześniu.</p><p> </p>
6

BRYK, MAJA. "Przewodnictwo wodne i wskaźnik jakości leśnej gleby rdzawej." Agronomy Science 64, no. 4 (December 21, 2009): 9–18. http://dx.doi.org/10.24326/as.2009.4.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Dla leśnej gleby rdzawej właściwej wyznaczono eksperymentalnie krzywą potencjał wody glebowej – wilgotność oraz współczynnik przepuszczalności wodnej. Na podstawie tych danych określono parametry krzywej retencji wody wg modelu van Genuchtena, a następnie wskaźnik fizycznej jakości gleby Dextera. Stosując model Mualema, obliczono przewodnictwo wodne w pełnym zakresie potencjału wody glebowej i wilgotności dla wszystkich poziomów genetycznych. Przewodnictwo wodne w strefie nasycenia nie było istotnie zróżnicowane w profilu, a jego średnia wartość wyniosła 180 µm · s–1. Przy zmniejszaniu się wilgotności gleby przewodnictwo wodne drastycznie spadało, nieco wolniej w poziomach mineralnych, szybciej w poziomie organicznym. Duża wartość wskaźnika fizycznej jakości gleby Dextera dla omawianego utworu piaszczystego nie była związana z występowaniem struktury agregatowej. Wskaźnik Dextera powinien zostać dodatkowo przetestowany na dużej grupie utworów piaszczystych i organicznych.
7

KRUCZEK, ANDRZEJ, and WITOLD SKRZYPCZAK. "Reakcja średnio wczesnych mieszańców kukurydzy na sposób nawożenia." Agronomy Science 65, no. 1 (March 15, 2010): 73–80. http://dx.doi.org/10.24326/as.2010.1.9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Celem badań było określenie reakcji średnio wczesnych odmian kukurydzy na sposób nawożenia fosforanem amonu. Do badań użyto 10 średnio wczesnych mieszańców, wszystkie hodowli zagranicznych firm nasiennych. Stosowano dwa sposoby nawożenia: rzutowo na całą powierzchnię i rzędowo jednocześnie z siewem nasion (nawożenie startowe). Stosowane techniki nawożenia nie różnicowały wigoru wzrostu początkowego roślin i plonu ziarna badanych mieszańców kukurydzy. Startowe stosowanie fosforanu amonu istotnie zmniejszało zawartość wody w ziarnie podczas zbioru u 4 z 10 badanych mieszańców, natomiast obniżka wilgotności ziarna u pozostałych mieszańców była nieistotna. Średnio dla lat i mieszańców startowy wysiew nawozu zwiększał gromadzenie suchej masy przez części nadziemne roślin w fazie 6–7 liści i plon ziarna kukurydzy oraz obniżał jego wilgotność, w porównaniu z kształtowaniem się tych cech przy tradycyjnym nawożeniu rzutowym.
8

Załęski, Andrzej, Ewa Aniśko, and Władysław Kantorowicz. "Moisture content in dried forest tree seeds versus relative humidity of drying air." Forest Research Papers 70, no. 2 (June 1, 2009): 151–60. http://dx.doi.org/10.2478/v10111-009-0015-0.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Łaskawiec, Katarzyna. "Wilgotność ścian w budynkach z betonu komórkowego." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 12 (December 5, 2017): 22–23. http://dx.doi.org/10.15199/33.2017.12.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Sumorek, Andrzej. "SYSTEM DO POMIARÓW OBCIĄŻENIA WIATREM RUSZTOWAŃ ELEWACYJNYCH." Informatics Control Measurement in Economy and Environment Protection 6, no. 4 (December 18, 2016): 37–42. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.5187.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
W pomiarach środowiskowych dużą grupę stanowią pomiary parametrów powietrza atmosferycznego. Są to najczęściej pomiary ukierunkowane na podstawowe parametry gazów takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, skład, zanieczyszczenia. Najtrudniejszą grupą pomiarów są precyzyjne pomiary parametrów dynamicznych związanych z ruchem powietrza. W tekście przedstawiono samodzielnie zaprojektowany system do wielopunktowego pomiaru prędkości i ciśnienia powietrza. Przykładowe wyniki działania systemu pomiarowego zamieszczono w końcowej części artykułu.

Dissertations / Theses on the topic "Wilgotność":

1

Pawłowski, Krzysztof. "Efektywność zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy w aspekcie cieplno-wilgotnościowym." Rozprawa doktorska, [Nakł.aut.], 2008. http://dlibra.utp.edu.pl/Content/32.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Majkut, Mirosław. "Zaawansowane techniki badań eksperymentalnych i wizualizacji przepływu gazów ściśliwych w maszynach energetycznych." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2019. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=73318.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Tokarski, Janusz. "Analiza, badania i konstrukcja wilgotnościomierza na zasadzie punktu rosy z bieżącym bezpośrednim odczytem." Rozprawa doktorska, 1991. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=3394.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Tokarski, Janusz. "Analiza, badania i konstrukcja wilgotnościomierza na zasadzie punktu rosy z bieżącym bezpośrednim odczytem." Rozprawa doktorska, 1991. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=3394.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Rokitowski, Przemysław. "Badania i analizy właściwości mechanicznych niezwiązanych warstw nawierzchni drogowych z uwzględnieniem ich wilgotności." Rozprawa doktorska, 2019. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=58800.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Rokitowski, Przemysław. "Badania i analizy właściwości mechanicznych niezwiązanych warstw nawierzchni drogowych z uwzględnieniem ich wilgotności." Rozprawa doktorska, 2019. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=58795.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Rokitowski, Przemysław. "Badania i analizy właściwości mechanicznych niezwiązanych warstw nawierzchni drogowych z uwzględnieniem ich wilgotności." Rozprawa doktorska, 2019. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=58795.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Rokitowski, Przemysław. "Badania i analizy właściwości mechanicznych niezwiązanych warstw nawierzchni drogowych z uwzględnieniem ich wilgotności." Rozprawa doktorska, 2019. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=58800.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kasza, Krzysztof. "Multiscale computational models for analysis and advancement of drying process of high voltage resin impregnated paper bushings." Rozprawa doktorska, 2015. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=36321.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kasza, Krzysztof. "Multiscale computational models for analysis and advancement of drying process of high voltage resin impregnated paper bushings." Rozprawa doktorska, 2015. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=36321.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Wilgotność":

1

Adan, Olaf Clemens Gerardus, and Robert A. Samson. Fundamentals of mold growth in indoor environments and strategies for healthy living. Wageningen: Wageningen Academic Publishers, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

To the bibliography