To see the other types of publications on this topic, follow the link: Vzdělávací materiál.

Journal articles on the topic 'Vzdělávací materiál'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 15 journal articles for your research on the topic 'Vzdělávací materiál.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Ellederová, Eva. "Konstrukční výzkum ve vzdělávání." Pedagogická orientace 27, no. 3 (September 30, 2017): 419–48. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-3-419.

Full text
Abstract:
Cílem této studie je vymezit pojetí konstrukčního výzkumu ve vzdělávání jako výzkumného designu, který klade důraz na vývoj řešení komplexních problémů v pedagogické praxi a na vývoj či validaci teorií o vzdělávacích procesech a vzdělávacích prostředích. Pro objasnění významu konstrukčního výzkumu je vymezena jeho otevřená a intervenční povaha a dualistický přínos. Následně se pokoušíme zmapovat samotný vznik, vývoj a současný stav konstrukčního výzkumu ve vzdělávání, který na začátku 21. století zahájil novou etapu praktické výzkumné metodologie vedoucí k účinnému překlenutí propasti mezi výzkumem a praxí ve formálním vzdělávání. Studie umožňuje porovnat zastoupení konstrukčního výzkumu ve vybraných zemích, oblastech vzdělávání a typech intervencí. Těžištěm je přehledová studie realizovaných konstrukčních výzkumů, které se zaměřují převážně na design učebních materiálů a výuku jazyků. Na základě analýzy empirických studií diskutujeme důležité faktory a doporučení z ní vyplývající a představující teoretická a metodologická východiska pro námi zamýšlený konstrukční výzkum učebnice pro výuku angličtiny pro specifické účely.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Janko, Tomáš, Petr Knecht, Silvie Rita Kučerová, and Jan Daniel Bláha. "Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie." Scientia in educatione 9, no. 2 (December 31, 2018): 4–21. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1027.

Full text
Abstract:
Příspěvek objasňuje, jak mohou být poznatky o učení se z obrazového materiálu využity s ohledem na požadavek zlepšování kvality výukových materiálů v geografickém vzdělávání. Cílem narativní přehledové studie je zjistit: a) jak je možné učení se ze zpracování vizuálních geografických informací teoreticky ukotvit, b) jak je možné operacionalizovat geografické vizuálie pro potřeby zkoumání školní výuky zeměpisu/geografie a pro potřeby tvorby učebnic a atlasů, c) zda je možné na základě zmapování dosavadního stavu poznání identifikovat oborově specifická doporučení umožňující srozumitelnou a žákům blízkou statickou vizualizaci geografických jevů. Metodický přístup vychází z rešerše odborné literatury spadající do oblasti kognitivní psychologie a pedagogických věd. Výzkumná zjištění se následně snažíme rozpracovat pro potřeby geografického vzdělávání. V poslední části studie se zamýšlíme, jak mohou být získané poznatky využity ke zlepšování kvality vizuálních prostředků v geografickém vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

PEXA, Petr. "EVALUATION CRITERIA OF ELECTRONIC EDUCATION MATERIALS DISPLAYED BY WEB BROWSERS." Journal of Technology and Information 3, no. 2 (August 1, 2011): 44–48. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2011.025.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kekule, Martina. "Výzkum pomocí oční kamery ve fyzikálním vzdělávání." Scientia in educatione 5, no. 2 (December 22, 2014): 58–73. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.107.

Full text
Abstract:
Rešeršní článek představuje metodu oční kamery a její využití ve výzkumech ve fyzikálním vzdělávání. Oční kamera se poměrně často využívá ve výzkumu marketingu, medicíně, výzkumu čtení, vzdělávání sportovců apod.; v oblasti fyzikálního vzdělávání je použití této výzkumné metody poměrně vzácné. Článek uvádí přehled pěti studií, které se zaměřily na přístupy žáků při řešení úloh z mechaniky nebo elektřiny a magnetismu. Navíc uvádí jednu studii z oblasti vzdělávání v biologii. Metoda byla použita jak pro kvalitativní, tak pro kvantitativní typ výzkumu. Nejčastěji byly porovnávány charakteristiky očního zkoumání vizuálního materiálu pro výkonově různě úspěšné skupiny žáků. Zkoumáni byli studenti převážně z VŠ v počtu 11-43. Získané výsledky naznačují několik rozdílů v přístupu mezi žáky s horším a lepším výkonem. Limity metody jsou uvedeny v závěrečné části.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Štefková, Ivona, Petr Šmejkal, and Martina Kekule. "Hodnocení a uplatnění problematiky chemie léčiv ve výuce na gymnáziích." Scientia in educatione 5, no. 1 (June 30, 2014): 60–73. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.95.

Full text
Abstract:
Tento článek se věnuje problematice výuky chemie léčiv na střední škole. Diskutuje výsledky šetření, které proběhlo v letech 2011/2013. Do šetření se tehdy zapojilo celkem 25 gymnázií z celé České republiky. Výsledný vzorek čítal 417 žáků (z toho 230 dívek a 187 chlapců) a 29 učitelů chemie. Na začátku celého šetření byly učitelům na základě jejich zájmu zaslány výukové materiály k danému tématu. Po jejich otestování byly získány dotazníky, které se staly základem pro celkové vyhodnocení. Cílem bylo zjistit přístup respondentů k danému tématu a využitelnost připravených výukových materiálů ve výuce. Z výsledků šetření vyplynulo, že dané téma vnímají žáci i jejich učitelé jako přínosné a patřící do oblasti chemie. Připravené výukové materiály považuje většina žáků a učitelů za vyhovující, a tudíž za použitelné ke vzdělávání žáků na střední škole.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stará, J., and T. Krčmářová. "Užívání nových učebnicových materiálů učiteli 1. stupně ZŠ." Pedagogická orientace 24, no. 1 (February 28, 2014): 77–110. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-77.

Full text
Abstract:
Cílem empirické studie je prezentovat výsledky výzkumu výuky nového přírodovědného tématu učiteli 1. stupně ZŠ podle shodných učebnicových materiálů. Nejprve jsou popsána teoretická východiska a stav řešení problematiky užívání učebnicových materiálů učiteli se zřetelem na transformaci netradičního učiva a na zavádění netradičních metodických postupů. V další části je prezentována metodologie výzkumu. Výzkumná data byla získána analýzou učebnicových materiálů, prostřednictvím rozhovorů s třemi učitelkami a pozorováním jejich výuky. Následující části jsou věnovány výsledkům výzkumu a diskusi. Zkoumané učitelky při plánování výuky vycházely z návrhu postupu v příručce pro učitele, přičemž hloubka jeho promýšlení u nich byla různá a projevila se ve výuce. Jedna návrhy rozvíjela, druhá je vesměs přejala, ale realizovala neefektivně. Třetí vybírala učivo i postupy, které preferuje. Zvláště u učiva, které je koncipováno nově či netradičně, hrozí nebezpečí horší orientace učitelů ve struktuře učiva, vzdělávacích cílech a návrzích na didaktické zpracování učiva. Pro některé mohou být učebnicové materiály zdrojem znalostí obsahu a didaktických znalostí obsahu, pro jiné jsou pouze zdrojem didaktických námětů, jejichž záměry si učitelé mohou vysvětlovat i v rozporu se záměrem autorů učebnicových materiálů. Porozumění problémům učitelů při zavádění inovací ve výuce je předpokladem uvažování o účinných formách jejich profesní podpory.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Machová, Markéta. "Genetika v učebnicích biologie a přírodopisu: historie a současnost." Scientia in educatione 11, no. 2 (January 5, 2021): 14–39. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1729.

Full text
Abstract:
Genetika je ve srovnání s ostatními biologickými obory mladou vědou – její historie se datuje k přelomu 19. a 20. století. Díky tomu je možné poměrně dobře mapovat nejen její rapidní vývoj, ale i její postupné pronikání do přírodovědného vzdělávání. Svědkem tohoto vývoje jsou především tradiční výukové materiály, učebnice přírodopisua biologie. Vývoj kurikula tohoto oboru byl však odlišný v západních zemích a zemích bývalého „východního bloku, kde byly tehdejší poznatky genetiky odmítnuty díky vlivu politické ideologie na vzdělávání a vědu. Ačkoli jsou specifika výuky genetiky v českých zemích často akcentována, nebyla zatím provedena hlubší analýza toho, jak moc a jakým způsobem konkrétně byla výuka modifikována, ani jak rychle se podařilo dostat genetiku zpátky v plném rozsahu do kurikula. Z výsledků práce je zřejmé, že ačkoli se již v 80. letech 20. století podařilo úspěšně doplnit moderní poznatky genetiky do učebnic i osnov, stále se i dnes potýkáme s nedostatečností formy, jakou je genetika v učebnicích prezentována. Největší bariérou je hlavně slabá návaznost učiva v rámci ročníků a nedostatečná propojenost jednotlivých poznatků do uceleného a logického celku (především nejasný způsob vzniku znaků organismu procesem genové exprese), který by vhodně navazoval na učivo jiných témat (jako rozmnožování nebo evoluce) a integroval ho do sebe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Žák, Vojtěch, Martin Rusek, and Lenka Pavlasová. "Úvodník k trojici článků věnovaným disertačním pracím v oboru didaktika biologie, fyziky a chemie." Scientia in educatione 6, no. 2 (January 19, 2016): 2–3. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.261.

Full text
Abstract:
Tři analýzy nabídnuté v tomto čísle časopisu Scientia in educatione jsou jedním z počátečních kroků širšího záměru, který by měl směřovat k vytvoření jakési databáze, sítě materiálů a odkazů, která by zahrnovala odborné publikace a jejich zdroje, které považujeme za relevantní v našich oborech. Těmito obory míníme didaktiku fyziky, didaktiku chemie, didaktiku biologie,příp. didaktiky dalších přírodovědných oborů.Autoři předložených analýz postupovali v zásadě podle shodné metodiky; každý ji ale uchopil do určité míry rozdílným způsobem. Autoři shodně shrnují počty disertačních prací obhájených v daných letech, pracoviště, na nichž byly práce vytvořeny, genderové zastoupení autorek a autorů, dále využité metody sběru dat a stupeň vzdělávání, na který jsou disertační práce zaměřeny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Hromádková, Petra, and Jitka Ramadanová. "Inovace předmětu Angličtina pro cestovní ruch na Fakultě ekonomické Západočeské univerzity v Plzni." CASALC Review 9, no. 2 (December 20, 2019): 61. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2019-2-5.

Full text
Abstract:
Příspěvek je věnován inovačnímu projektu VS-18-007 vnitřní soutěže ZČU, který byl realizován vyučujícími Ústavu jazykové přípravy v roce 2018. Autorky příspěvku si kladou za cíl seznámit nejen podobně specializované kolegy působící v oblasti jazykového vzdělávání, ale i širší odbornou veřejnost s obsahem a postupy tohoto projektu a především sdílet zkušenosti z následné aplikace výstupů projektu ve výuce. Cílem projektu byla inovace předmětu Angličtina pro cestovní ruch s využitím modernějších výukových materiálů a také i didakticky vhodnějších výukových a hodnotících metod, které by měly přispět k všestrannému jazykovému rozvoji studentů. Úvodní část příspěvku je věnována nové sadě učebních materiálů, obsahu a cílům inovovaného předmětu. Následně jsou zde uvedeny nově zvolené výukové a hodnotící metody i s jejich praktickými příklady. Závěrem je v příspěvku popsáno také dotazníkové šetření, které bylo provedeno u studentů inovovaného předmětu po prvním semestru výuky a které bylo zaměřeno na hodnocení aplikace nových učebních materiálů a výukových a hodnotících metod ve výuce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Slowík, Josef. "Co je rozmanité a co je společné v inkluzivní škole z hlediska Ukazatele inkluze." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 213–34. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-213.

Full text
Abstract:
Studie analyzuje na základě parametrů tzv. Ukazatele inkluze základní charakteristiky inkluzivního vzdělávání související s přístupem k odlišnosti (resp. rozmanitosti). V první části je představeno paradigma inkluzivní edukace a to, jak se inkluze vztahuje k tématu „společného“ a „rozdílného“. Typická proinkluzivní otevřenost ke vstřícnému akceptování různosti a jinakosti je postavena do souvislostí se spojujícími a stmelujícími prvky, které symbolizují společné hodnoty, z nichž edukační proces v inkluzivní škole vychází. Další část je pak věnována tematické analýze Ukazatele inkluze (ve verzi jeho českého překladu; viz Booth & Ainscow, 2007) jako základního materiálu, který nejčastěji slouží pro vymezování norem školní inkluzivní edukace a jejich evaluaci. Na základě analýzy parametrů všech inkluzivních oblastí a jejich evaluačních měřítek byla identifikována čtyři zásadní témata odrážející přístup inkluzivní školy k odlišnostem: akceptace (ve smyslu vzájemného přijetí, tolerance apod.), dostupnost (jako bezbariérovost prostor, ale také psychosociální bezbariérovost v rámci školy i vzhledem k okolí komunitě nebo dostupnost zdrojů), podpora (v samotném edukačním procesu, ale třeba i v adaptaci žáků) a antidiskriminace (nejenom formální, ale jako široce pojatá důsledná rovnocennost).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Petiška, Eduard. "Spíše Wikipedie než učebnice: Vzorce využívání otevřených vzdělávacích zdrojů studenty environmentálních oborů." Envigogika 13, no. 2 (December 10, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.569.

Full text
Abstract:
Cílem našeho výzkumu bylo analyzovat současné diskuze zabývající se vzorci využívání otevřených vzdělávacích zdrojů (OER) na úrovni vysokoškolského vzdělávání a odpovědět na výzkumnou otázku: "Jaké jsou vzorce využívání OER studentů environmentálních oborů v České republice?". Výzkum byl realizován v rámci environmentálních kurzů na českých vysokých školách, celkem bylo vyhodnoceno 233 dotazníků pomocí metody t-testu a Chi-square testu. Většina studentů používá OER často nebo častěji než klasické studijní materiály. Dostupnost, množství informací a snadná orientace patří mezi nejoceňovanější výhody při využívání OER. Můžeme proto konstatovat, že vzhledem k popularitě OER by měly také vzdělávací instituce zaměřit svoji pozornost na tento fenomén.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Květina, Jan. "Koncepce liberalismu a demokracie v edukačním procesu: dekonstrukce neoliberální dominance v RVP." Pedagogika 66, no. 3 (July 21, 2016). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2015.722.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Tato studie si klade za cíl posoudit, do jaké míry je současný vzdělávací program českého gymnaziálního školství determinován základními principy liberálně-demokratické ideologie, a v jakém rozsahu je schopen formovat v postojové rovině žáků pluralistické paradigma. Pro realizaci tohoto výzkumného cíle práce využívá diskurzivní analýzy klíčových kompetencí definovaných v RVP, jejímž prostřednictvím identifikuje hlavní hodnotové inkoherence tohoto materiálu a zároveň dokazuje, že ve vzdělávacím systému dominuje jednostranná interpretace liberálních a demokratických hodnot založená na principech neoliberálních dogmat. Klíčová slova: vzdělání, pluralismus, neoliberalismus, demokracie, RVP, diskurzivní analýza.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Envigogika, Redakce. "V současnosti probíhá veřejná konzultace k materiálu Hlavní směry strategie vzdělávací politiky do roku 2020..." Envigogika 8, no. 1 (May 31, 2013). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.273.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Petiška, Eduard. "Využívání otevřených vzdělávacích zdrojů studenty environ-mentálních oborů v České republice." Envigogika 13, no. 1 (January 18, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.548.

Full text
Abstract:
Open educational resources are important innovations in educational technologies. Their proper use can have a number of benefits for both higher education and environmental disciplines. Conversely, poor work when using these resources can have a negative impact on students' knowledge. It is currently unclear what OER students use, how often and for what they use it, and whether they are able to determine any criteria of quality. On the basis of previous findings, we developed a method, and conducted research in the form of a questionnaire-based survey. We investigated a) the frequency of use b) the purposes of use c) subjective quality assessment. Questionnaires were distributed in the environmental courses at five universities in the Czech Republic; 233 questionnaires were evaluated. The results showed that most students use OER often, especially Wikipedia, both its Czech and English versions, although many of the students also have experience with the storage of illegal materials. Resources are especially used as a supplement and secondary resource, as a signpost to other resources, to prepare for a test, or when writing an attestation work. As a quality resource, students especially value Wikipedia. Most students were also able to identify at least some criteria which they use when assessing the quality of a resource.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Dlouhá, Jana, Eduard Petiška, Jiří Dlouhý, and Dana Kapitulčinová. "Možnosti a rizika využití otevřených vzdělávacích zdrojů v environmentálních oborech na vysokoškolské úrovni v ČR: kritéria pro posouzení kvality." Envigogika 10, no. 4 (December 5, 2015). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.503.

Full text
Abstract:
The expansion of open educational resources (OER) in documents and practice at various levels is related to, among other things, the options these resources offer for the study, sharing, and possibly joint creation of information materials. This has important implications for the knowledge economy, but also the ways of its production and reproduction in education. The article introduces the concept of OER from a legislative perspective (copyright issues), its role in global commitments to sustainable development and particularly in relation to the teaching/learning methods and approaches in the process of their current transformation; the innovative potential of OER for the multidisciplinary field of environment and sustainable development is highlighted. A brief overview of the types of OER which are available in the Czech Republic for the study of environmental and sustainability fields is provided, and qualitative methods of analysis are used to develop a set of criteria through which the quality of the resource can be easily assessed. Different types of OER are evaluated according to these criteria and the overall character of the information environment available to university students is discussed. This brief overview is concluded by underlining significant opportunities of OER particularly in the environment and sustainability oriented disciplines owing to the multidisciplinary nature of these fields. These opportunities, however, are not fully exploited especially because the quality of these resources available on the internet is difficult to assess. Another issue is also the possibility that students themselves are not skilled in distinguishing the quality of resources, and perhaps the reluctance of university teachers to encourage and support students in applying consistent ethical standards in their use of materials in their studies.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography