Academic literature on the topic 'Sytuacja na wsi'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Sytuacja na wsi.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Sytuacja na wsi"

1

Szul, Roman. "Miasto a język. Rola miast w kształtowaniu sytuacji językowej." Studia z Geografii Politycznej i Historycznej 2 (January 1, 2013): 63–85. http://dx.doi.org/10.18778/2300-0562.02.04.

Full text
Abstract:
Miasta odgrywają istotną rolę w kształtowaniu sytuacji językowej państw i regionów. W miastach działają dwa mechanizmy językowe: różnicowania i ujednolicania sytuacji językowej. Różnicowanie wynika z imigracji do miasta, ujednolicanie – z kontaktów ludności wewnątrz miasta. W skrajnych przypadkach szybkiego napływu do miasta ludności różnych języków może powstać trudność w komunikowaniu się ludności miasta (efekt „wieży Babel”). W XIX w. taka sytuacja była np. w Łodzi i Białymstoku. Ujednolicanie sytuacji językowej w mieście przebiega poprzez etap języka wspólnego i dwujęzyczności części mieszkańców. Ważnym zagadnieniem jest to, który język staje się językiem wspólnym miasta – zależy to od liczebności poszczególnych grup etniczno-językowych, ich siły ekonomicznej i politycznej, od prestiżu poszczególnych języków, a w czasach współczesnych od polityki językowej państwa lub regionu. Zróżnicowane cechy społeczno-zawodowe ludności miasta i wsi powodują, że często miasta odróżniają się sytuacją etniczną i językową od otaczających obszarów wiejskich. Miasto i obszary otaczające są w kontakcie prowadzącym do zmiany sytuacji językowej – językowego „wchłonięcia” miasta przez otoczenie lub ekspansji miasta i upodobnienia otoczenia do miasta albo równowagi i napięć na tle językowym między miastem a otoczeniem (jak obecnie w Brukseli). Miasta, tworząc sieć powiązań, sprzyjają ekspansji najważniejszego języka w danym państwie (imperium), co w czasach współczesnych było wykorzystywane do ujednolicania kulturowo-językowego w ramach budowy państw narodowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mierzwa, Paweł. "Sytuacja gospodarcza wsi w powiecie tarnowskim w II Rzeczypospolitej." Zeszyty Wiejskie 25 (December 30, 2019): 69–84. http://dx.doi.org/10.18778/1506-6541.25.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wilczyński, Ryszard. "Sytuacja rozwojowa wsi w województwie opolskim w warunkach depopulacji." Studia Obszarów Wiejskich 41 (2016): 209–27. http://dx.doi.org/10.7163/sow.41.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mirczak, Anna. "Analiza jakości życia zależnej od stanu zdrowia starszych mieszkańców wsi." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 3, no. 348 (June 22, 2020): 113–29. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.348.06.

Full text
Abstract:
W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, a tym samym wzrostem liczby osób przewlekle chorych, nadrzędnym celem opieki zdrowotnej stało się nie tylko wydłużanie życia, ale także poprawa jego jakości oraz utrzymanie w starszym wieku względnej niezależności i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Najważniejszym czynnikiem determinującym jakość życia jest zdrowie, dlatego też w obrębie tego pojęcia używany jest termin „jakość życia uwarunkowana stanem zdrowia”, oznaczający jakość życia wyznaczoną stanem zdrowia, obecnymi chorobami oraz naturalnym procesem starzenia. Celem głównym prezentowanej pracy było zbadanie jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia osób starszych mieszkających na wsi oraz określenie jej determinantów. Grupę badanych stanowiły 203 osoby w wieku 65 lat i więcej, mieszkające na obszarach wiejskich województwa małopolskiego. Analizę zebranego materiału badawczego wykonano z wykorzystaniem pakietu statystycznego IBM SPSS 19 dla Windows. Jako poziom istotności dla testowanych hipotez zerowych przyjęto wartość 0,05. Badane osoby starsze mieszające na wsi istotnie lepiej oceniały wymiar psychiczny jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia niż wymiar fizyczny. Do czynników determinujących tę ocenę należały: płeć, wiek, sytuacja rodzinna, warunki mieszkaniowe i sytuacja materialna, stopień powiązania w przeszłości z rolnictwem, stan zdrowia, sprawność funkcjonalna, ryzyko niedożywienia, rodzaj otrzymywanego wsparcia oraz poziom satysfakcji życiowej respondentów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Felchner, Andrzej. "Wpływ uwarunkowań społecznych, ekonomicznych i zdrowotnych na wychowanie uczniów w okresie II Rzeczypospolitej na przykładzie Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 39, no. 1 (April 9, 2020): 233. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2020.39.1.233-250.

Full text
Abstract:
<p>W wyniku splotu szeregu różnych czynników, w tym aktywnej działalności całych pokoleń Polaków, jesienią w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Sytuacja, zwłaszcza gospodarcza i zdrowotna, była jednak bardzo zła. W latach 1918–1939 następowały korzystne zmiany. Mimo to przez ten cały okres zwłaszcza sytuacja mieszkaniowa i żywieniowa większości społeczeństwa nie była zadowalająca. Szczególnie niekorzystnie oddziaływała ona na dzieci i młodzież. Dobrym przykładem jest tu Piotrków Trybunalski wraz z powiatem. W samym mieście większość mieszkańców żyła w jedno-, dwupokojowych ciasnych mieszkaniach, na ogół pozbawionych dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej, a większość najmłodszych była źle, niewłaściwie odżywiana, a nawet często niedożywiona. Jeszcze gorsza sytuacja pod tym względem była na terenie powiatu piotrkowskiego, zwłaszcza na wsi. Mówiąc o oświacie i wychowaniu dzieci oraz młodzieży w Polsce, w okresie między I a II wojną światową, należy na te trudne, ale ważne problemy zwracać dużą uwagę.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Flaga, Małgorzata, and Krzysztof Łoboda. "Sytuacja demograficzna Polesia Lubelskiego jako skutek i przyczyna marginalizacji regionu." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, no. 3 (25) (November 9, 2011): 67–78. http://dx.doi.org/10.56583/br.1321.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono tendencje przemian demograficznych dokonujących się na przełomie XX i XXI w. na terenie Polesia Lubelskiego. W oparciu o analizy danych statystycznych zostały ukazane zmiany zaludnienia, przyrostu naturalnego i migracji w ujęciu ogólnym, jak również w przekroju miast i wsi. Zaakcentowano główne cechy współczesnej struktury płci i wieku mieszkańców regionu. Ponadto, zwrócono uwagę na przestrzenne zróżnicowanie procesów i zjawisk demograficznych w poleskich miastach i gminach. Współczesne przemiany ludnościowe na Polesiu zostały zaprezentowane na tle czasów powojennych. Obecna sytuacja jest bowiem wynikiem wieloletnich niekorzystnych procesów demograficznych, społecznych i gospodarczych w regionie. Dodatkowo, zwrócono uwagę na możliwe dalsze konsekwencje zachodzących aktualnie zmian w zakresie rozwoju demograficznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dolata, Elżbieta. "Galicyjscy popularyzatorzy zdrowia i higieny przełomu XIX i XX wieku." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 35, no. 4 (June 22, 2017): 79. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2016.35.4.79.

Full text
Abstract:
<p>Na przełomie XIX i XX wieku Galicja stała się centrum polskiego ruchu higienicznego, którego celem była poprawa sytuacji higienicznej w kraju. Z jednej strony dzięki autonomii miała większe niż inne zabory możliwości wymiany myśli i doświadczeń, z drugiej zaś trudne warunki życia ludności oraz bardzo zła sytuacja sanitarno-higieniczna miast i wsi dyktowały konieczność radykalnych przedsięwzięć w tym zakresie. W działania na rzecz poprawy warunków higienicznych w Galicji włączyli się polscy higieniści, lekarze i pedagodzy. W artykule zaprezentowano wybrane sylwetki oraz działania popularyzatorskie na rzecz zdrowia i higieny w dwóch ośrodkach: Krakowie i Lwowie. We Lwowie działał autor pierwszego podręcznika higieny szkolnej, pionier myśli higienicznej w Galicji Tadeusz Żuliński. W działalność higieniczną byli zaangażowani ponadto: Józef Żuliński, Edward Madeyski, Mieczysław Tytus Baranowski, Bolesław Adam Baranowski, Bronisław Kaczorowski, Edmund Cenar, Antoni Durski. W Krakowie znaną postacią stał się Henryk Jordan, profesor Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz niego w pracę społeczną na rzecz krzewienia higieny byli zaangażowani: Eugeniusz Piasecki, Józef Dietl, Zygmunt Wyrobek.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Marszałek-Trzebińska, Żaneta. "Sytuacja ekonomiczna kobiet powiatu kaliskiego w okresie międzywojennym - wybrane aspekty." Polonia Maior Orientalis 8 (December 30, 2021): 167–82. http://dx.doi.org/10.4467/27204006pmo.21.009.15460.

Full text
Abstract:
Ważnym osiągnięciem w okresie międzywojennym było przyznanie kobietom w Polsce biernego i czynnego prawa wyborczego. Mimo to mieszkanki wsi kaliskiej (podobnie jak i w całym kraju) stykały się z wieloma problemami, które miały wpływ na kształtowanie się ich sytuacji ekonomicznej i społecznej. W artykule podjęto próbę określenia ich poziomu życia, na który składały się takie czynniki jak: praca zarobkowa i praca na rzecz gospodarstw domowych oraz sytuacja życiowa często wynikająca z pełnionych ról społecznych. Celem opracowania jest przedstawienie ich kondycji ekonomicznej i społecznej w oparciu o wybrane przykłady. Powyższe opracowanie nie wyczerpuje problemu i nie daje pełnego obrazu sytuacji kobiet wiejskich żyjących w okresie II RP na terenie powiatu kaliskiego, ale przybliża najistotniejsze jego aspekty a tym samym daje wyobrażenie o jego całokształcie. Economic Situation of Women in Kalisz County During the Interwar Period. Selected Activity Giving the active and passive voting rights to women was one of interwar Poland’s most important achievements. Despite this, women of the Kalisz County (much like in the rest of the country) faced many problems which influenced their economic and social situation. This article is an attempt to give an insight into their standard of living, influenced by factors such as: their gainful employment, their household activities, and their living situation, often stemming from their social roles. The purpose of this work is to present their economic and social condition, based on selected examples. The essay hereinafter does not present said issue nor the situation of rural women living on the territory of Kalisz Countyin the Interwar Polandin its full, however it does present the most important aspects, therefore giving an idea of the overall state of the issue.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Pelczar, Roman. "Status zawodowo-społeczny nauczycieli polskich szkół ludowych na wsi galicyjskiej w okresie autonomii." Biografistyka Pedagogiczna 8, no. 1 (November 28, 2023): 369–92. http://dx.doi.org/10.36578/bp.2023.08.25.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest ukazanie środowiska nauczycieli pracujących w szkołach elementarnych (ludowych) w polskich wsiach w czasach autonomii (trwającej od połowy lat sześćdziesiątych XIX w. do 1918 r.). Artykuł powstał na zróżnicowanej bazie informacyjnej, którą tworzą źródła archiwalne i drukowane, pamiętniki oraz tematyczna literatura. Przedmiotem szczegółowych analiz stała się sytuacja zawodowo-społeczna nauczycieli. Analiza materiału źródłowego wskazuje, iż ich status zawodowo-społeczny przedstawiał się niejednolicie i zależał od różnych czynników o charakterze ogólnopaństwowym, prowincjonalnym i lokalnym. Nauczycielom, szczególnie pochodzącym ze środowisk niezwiązanych z wsią, nieraz trudno było zrozumieć chłopów, pozyskać ich szacunek i porozumieć się z nimi. Dodatkowo skromne wynagrodzenie nie przyczyniało się do budowania prestiżu zawodu nauczycielskiego. Pozytywnymi przejawami obecności nauczycieli na wsi (oprócz działalności oświatowej) było częste angażowanie się w lokalne życie społeczne i gospodarcze. Nauczyciele współtworzyli wiejskie środowiska inteligenckie, wtedy jeszcze bardzo nieliczne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Szpak, Jacek Antoni. "Sytuacja ekonomiczna klasztoru paulinów w Leśnej (na tle gospodarki innych placówek paulińskich działających we wschodnich województwach Rzeczpospolitej)." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 116 (December 6, 2021): 397–436. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.5957.

Full text
Abstract:
Jedną z najważniejszych placówek polskiej prowincji paulinów w XVIII-XIX wieku był klasztor w Leśnej na Podlasiu. Został on ufundowany w 1726 r. przez właściciela wsi Władysława Jana Michałowskiego. Po III rozbiorze w 1795 r. Leśna znalazła się w Galicji Zachodniej, od 1809 r. miejscowość leżała w Księstwie Warszawskim, w latach 1815-1918 w Królestwie Polskim, znajdującym się pod władzą carów Rosji. Klasztor został skasowany w 1864 r. Klasztor otrzymał bardzo duże uposażenie. W jego posiadaniu do 1795 r. znajdowało się 16 wsi, jednak w wyniku III rozbioru paulini utracili na rzecz skarbu rosyjskiego większość swoich dóbr. Do końca istnienia posiadał jedynie 4 wsie. Areał ziemi klasztornej w XVIII wieku wynosił 4907 mórg, a po 1795 r. jedynie 842,50 morgi (o 82,83% mniej niż wcześniej). Tak duże uposażenie, powodowało, że klasztor leśniański był drugim najlepiej zabezpieczonym po Jasnej Górze konwentem w polskiej prowincji paulinów. Paulini w Leśnej w największych ilościach siali żyto, pszenicę, jęczmień, owies, uprawiali także tatarkę, groch, proso, grykę i len. Na poziom produkcji roślinnej duży wpływ miały działania zbrojne, które toczyły się w rejonie klasztoru. Występowało wówczas zagrożenie życia i zdrowia oraz liczne grabieże dokonywane przez maszerujące armie, np. w latach 1812-1813 i 1831. Najwięcej plonów wydatkowano na zasiewy i spożycie w klasztorze, natomiast w XIX wieku część zbiorów sprzedawano na rynku lokalnym. Wydaje się, że w XIX wieku nastąpiła również poprawa kultury rolnej, co przyniosło wzrost wydajności. W dobrach klasztornych hodowano woły i konie jako siłę roboczą oraz bydło mleczne, owce, świnie, drób i pszczoły. Hodowla była przeznaczona przede wszystkim na zaspokojenie własnych potrzeb. Dużą rolę w działalności ekonomicznej klasztoru odgrywała gospodarka pozarolnicza, czyli młynarstwo, propinacja oraz produkcja cegieł. Na podstawie zachowanych, niekompletnych materiałów archiwalnych ustalono, że największe dochody uzyskiwano z czynszów dzierżawnych, z odsetek wyderkafowych oraz z depozytów bankowych i spłaty listów zastawnych. Najwięcej wydawano na prace budowlane i remontowe, podatki, pensje dla czeladzi oraz na utrzymanie zakonników. Sytuacja finansowa klasztoru była niestabilna, jed­nak klasztor w Leśnej utrzymywał się samodzielnie, korzystając z pomocy władz prowincji tylko raz w latach 30. XIX wieku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Sytuacja na wsi"

1

Zygmunt, Seręga, ed. Chłopi we współczesnej Polsce: Przedmiot czy podmiot procesów społecznych? Warszawa: Nakł. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Polityka władz komunistycznych w Polsce w latach 1948-1956 a chłopi. Warszawa: Wydawn. DiG, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Sytuacja na wsi"

1

"Wielka wojna na „Małej Ziemi”. Wybór tekstów źródłowych poświęconych działaniom wojennym na terenie parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici w 1914 roku." In Niepodległość : idee, fakty, perspektywy : w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, edited by Paweł Krokosz, Marta Gorajczyk, and Sławomir Romański-Cebula, 167–89. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2019. http://dx.doi.org/10.15633/9788374388085.09.

Full text
Abstract:
Opracowanie zawiera wybór siedmiu tekstów źródłowych poświęconych sytuacji na terenie parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici podczas I wojny światowej. W 1914 roku miała miejsce ofensywa armii rosyjskiej skierowana przeciwko Krakowowi, zamienionemu w silnie umocnioną twierdzę. Wojska carskie zajęły wówczas wiele podkrakowskich miejscowości, w tym Niegowić. Front przechodził tam dwukrotnie – w listopadzie i grudniu 1914 roku. Pobyt żołnierzy rosyjskich na terenie parafii w Niegowici oraz ich walki z kontratakującym wojskiem austro ‑węgierskim zostały opisane przez kilkoro naocznych świadków tych wydarzeń. Zachowane do dzisiaj wspomnienia mieszkańców Niegowici i okolicznych wsi stanowią cenne źródło historyczne
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography