Academic literature on the topic 'SA'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'SA.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "SA"

1

Mimoun, Mouloud. "Neuilly sa mère, sa mère !" Hommes & migrations, no. 1323 (October 1, 2018): 206–7. http://dx.doi.org/10.4000/hommesmigrations.7854.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Jobard, Thierry. "Foucault, sa pensée, sa personne." Sciences Humaines N°194, no. 6 (2008): 47. http://dx.doi.org/10.3917/sh.194.0047.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Abaigar, Benilyn R., Gilbert C. Galit, and Annabelle L. Balderian. "EKSPLORATORING PAGSUSURI SA KAKAYAHAN AT SALIK NA NAKAAAPEKTO SA KOMPREHENSIYON SA PAGBASA SA FILIPINO." Ignatian International Journal for Multidisciplinary Research 2, no. 6 (2024): 1788–813. https://doi.org/10.5281/zenodo.12216681.

Full text
Abstract:
Through Sequential Exploratory Mixed Method research, the study aimed to measure the comprehension ability of 190 Grade 6 pupils in reading Filipino using the Philippine Informal Reading Inventory (Phil-IRI), and analyze the various factors that affects their reading comprehension skills. Based on the results, it was discovered that the level of comprehension of the respondents which obtained a weighted mean of 49.78 was in <em>frustration</em>. The study also found that the low comprehension level of the respondents is influenced by a collective internal and external factor such as interest, insufficient reading materials, low exposure to language, absenteeism, and lack of reading habit. From the collected data, it is recommended for the reading teachers to develop an appropriate reading activity that give emphasis on the specific needs of the students and takes into account the factors that influence the ability of the students to understand reading text and materials in Filipino.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Toerien, Barend J., Johan van Wyk, Pieter Conradie, and Nik Constandaras. "SA in poësie / SA in Poetry." World Literature Today 64, no. 1 (1990): 183. http://dx.doi.org/10.2307/40146061.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Papon, Dominique. "Pierre Leroux, sa mort, sa vie." Humanisme N° 333, no. 4 (2021): 25–28. http://dx.doi.org/10.3917/huma.333.0025.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Restellini, Aurélio, and Marie Chieze. "Tousser sa folie, repenser sa vie." Revue Médicale Suisse 16, no. 690 (2020): 760. http://dx.doi.org/10.53738/revmed.2020.16.690.0760.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Baubérot, Jean. "L’historien, sa recherche et sa militance." Études théologiques et religieuses 60, no. 2 (1985): 233–41. http://dx.doi.org/10.3406/ether.1985.2826.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pinagpala, Publishing Services. "KAGAMITANG PANGSUBAYBAY SA PAGBABASA SA FILIPINO." WORLD EDUCATION CONNECT Multidisciplinary e-Publication IV, no. I (2024): 4. https://doi.org/10.5281/zenodo.10467791.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Recto, Jessamae V. "KAKAYAHAN SA PAGBIGKAS, PALATULDIKAN AT PAG-UNAWA SA PAGBASA SA FILIPINO." Ignatian International Journal for Multidisciplinary Research 2, no. 8 (2024): 747–66. https://doi.org/10.5281/zenodo.13310548.

Full text
Abstract:
Ang pag-aaral na ito ay naglalayong tukuyin ang antas ng kakayahan sa pagbigkas, palatuldikan at pag-unawa sa pagbasa sa Filipino ng mga mag-aaral. Layunin din ng pag-aaral na ito na sagutin ang sumusunod na katanungan: Ano ang antas ng kakayahan sa pagbigkas sa Filipino ng mga mag-aaral? Ano ang antas ng kakakayahan sa palatuldikan sa Filipino ng mga mag-aaral? Ano ang antas ng kakayahan sa pag-unawa sa pagbasa sa Filipino ng mga mag-aaral? Mayroon bang makabuluhang pagkakaiba sa antas ng pag-unawa sa pagbasa sa kakayahan sa pagbigkas sa Filipino ng mga mag-aaral? Mayroon bang makabuluhang pagkakaiba sa antas ng kakayahan sa pag-unawa sa pagbasa sa palatuldikan sa Filipino ng mga mag-aaral? Mayroon bang makabuluhang kaugnayan sa antas ng kakayahan sa pagbigkas, sa palatuldikan at pag-unawa sa pagbasa sa Filipino ng mga mag-aaral? Ang pag-aaral na ito ay gumamit ng survey correlational na pamamaraan ng pananaliksik. Ang survey correlational na pamamaraan ay naglalarawan at nagbibigay kahulugan sa mga pangyayari. Ito ay may kinalaman sa mga kalagayan/kaugnayan ng talagang nangyayari. Ang kagamitang pang istadistika na ginamit sa pagsusuri ng palarawang datos ay ang frequency count, percentage, mean, standard deviation, Pearson&rsquo;r at ang kabuluhang pagkakaiba nito ay itinakda sa 0.05. Ang mga kalahok sa pag-aaral na ito ay mga mag-aaral sa Grado 8 ng Mataas na Paaralang Nasyonal ng Manocmanoc, Malay, Aklan. Sila ay binubuo dalawang daan tatlumpu&rsquo;t siyam (239) na mag-aaral sa Grado 8 na nakapagtala sa Taong Panuruan 2018-2019. Sila ay pinili sa pamamagitan ng quota purposive sampling gamit ang lottery teknik. Pumili lamang ng tig sa sampu (10) sa bawat seksyon ng Jade, Ruby, Tourmaline, Turquoise, at Beryl. Ang mga kagamitang ginamit sa pananaliksik ay dalawampu&rsquo;t limang (25) pangungusap na may pares na salita para sa pagsusulit sa pagbigkas, dalawampu&rsquo;t isang pangungusap na pares na salita na sinalungguhitan para sa (21) palatuldikan at dalawampung (20) pagsusulit mula sa tulang binasa ng mga mag-aaral upang masukat ang kanilang pag-unawa sa pagbasa. Kalakip nito ang mga katanungan kaugnay sa personal na katangian ng mga mag-aaral. Sa kabuuan, ang antas ng kakayahan sa pagbigkas sa Filipino ng mga mag-aaral ay &ldquo;napakahusay&rdquo;. Ang antas ng kakayahan sa palatuldikan sa Filipino ng mga mag-aaral ay &ldquo;katamtaman&rdquo;. Ang antas ng kakayahan sa pag-unawa sa pagbasa sa Filipino ng mga mag-aaral ay &ldquo;mahusay&rdquo;. Ang resulta ng Pearson&rsquo;r ay nagpapakita ng &ldquo;walang makabuluhang kaugnayan&rdquo; ang antas ng kakayahan sa pagbigkas at palatuldikan, kakayahan sa pagbigkas at pag-unawa sa pagbasa sa Filipino gayundin ang kakayahan sa palatuldikan at pag-unawa sa pagbasa sa Filipino.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Peña, Romeo. "Panimulang Dalumat sa mga Tula ng mga Magkokopra sa Bondoc Peninsula Tungo sa Pagsiyasat sa Panlipunang Kaakuhan." Bisig 2, no. 1 (2015): 23–36. https://doi.org/10.70922/n8afcw58.

Full text
Abstract:
Ang papel na ito ay nakasentro sa panimulang pagsusuri sa panitikan na may kaugnayan sa pagkokopra o paglulukad (paglulukad ang taal na tawag sa Lalawigan ng Quezon sa pagkokopra) na ang karamihan ay naisulat ng mga magkokopra o maglulukad sa Bondoc Peninsula (isang distrito sa Lalawigan ng Quezon). Nakaugat ang pagsusuri sa danas at gunita sa pagkokopra na nakapaloob bilang konteksto ng panitikan na karaniwang tumatalakay kung paano nakikibaka at nakikipaglaban ang mga maglulukad sa Bondoc Peninsula sa karapatan sa lupaing kanilang kinokopra at ang karapatang magkaroon ng maaayos na buhay na hindi napagsasamantalahan ng mga panginoong maylupa na nagmamay-ari pa rin ng ekta-ektaryang lupain sa Bondoc Peninsula. Nagiging mabisang kasangkapan ng mga maglulukad ang panitikan, katunayan nito, naglalabas sila ng mga pahayagan na sila mismo ang nag-iimprenta na naglalaman ng mga akdang pampanitikan tulad ng mga tula tungkol sa karanasan nila sa pagkokopra kasama na ang paggunita nila sa kahirapang dinaranas nila sa hanapbuhay na ito, na halos dugo’t pawis ang iniaalay upang kumita lamang ng panustos sa kanilang pamilya. Dito sinubukan ko ang panimulang pagmamapa sa kultura at kasaysayan ng pagkokopra sa Bondoc Peninsula. Gamit ang dalawang halimbawang tula na likha mismo ng mga magkokopra, sinimulan kong dalumatin ang nagiging panlipunang kaakuhan o identidad ng mga maglulukad mula sa danas at gunita nila sa pagkokopra sa Bondoc Peninsula. Ginamit kong batis ang mga akdang tumatalakay sa kalagayan ng Bondoc Peninsula, tiningnan ko rin ang konsepto ni Alejandro Abadilla kung paano nalilikha ang kaakuhan sa panitikan. Samakatuwid, perspektibong pangidentidad at panlipunan ang tinahak na landas ng pananaliksik na ito tungo sa pagkokonsepto ng tinatawag kong “siyasat sa panlipunang kaakuhan”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "SA"

1

YAGI, GOGUET VIVIANE. "Le khalifa'abdullahi : sa vie et sa politique." Montpellier 3, 1990. http://www.theses.fr/1990MON30044.

Full text
Abstract:
Ce travail a pour objet la vie et l'oeuvre du khalifa'abdullahi qui succeda au mahdi muhammad ahmad en 1885. Cette these comprend trois parties, une introduction et une conclusion. Des documents servant a appuyer certains faits sont mis en annexes. Un glossaire des termes arabes employes et un lexique des personnes mentionnees dans le texte avec deux indexes: l'un des noms geographiques et ethni que, l'autre des noms propres, completent ce travail. Des cartes du soudan de l'epoque (1880), des tribus, de l'expansion mahdiste, d'omdurman, des itineraires du mahdi et du khalifa illustrent ce texte ainsi que des photos des champs de bataille de karari et d'ulm dibaykarat. La premiere partie en six chapitres est consacree a la vie du khalifa'abdullahi. Chapitre d'exposition sur le soudan de l'epoque puis, apres les renseignements biographiques commentant le khalifa 'abdullahi devint, des sa manifestation, le bras-droit du mahdi, tant sur le plan militaire que sur le plan civil. Ensuite apres qu'il eut succede au mahdi comment malgre toutes les difficultes auxquelles il dut faire face, interieurement et exterieurement, il parvint a creer l'etat mahdiste. Nous etudions ensuite les causes de la chute de cet etat qui s'est achevee par la defaite de karari en 1898 et la mort du khalifa en 1899. La deuxieme partie traite du gouvernement du khalifa en quatre chapitres. Tour complet de l'administration tant civile que militaire en montrant comment le khalifa'abdullahi parvint a doter l'etat d'un appareil judiciaire et financier, a y developper l'enseignement et la culture. .<br>The research traces the life and deeds of khalifa abdullahi who succeeded to muhammed ahmed el mahdi in 1885. This thesis consists of three parties; an introduction and a conclusion. Some documents which help explain certain historical events are put in the annexe appendix beside a glossary (with two indexex) of arabic termes used in this work and a list of the names of the persons mentioned in the thesis: the first for geographical and ethnical names and the second for proper nouns. The thesis is illustrated by maps describing the boarders and tribes of the sudan of the year 1880, the mahdist expansion, the town of omdurman and the trips of the mahdi and of the khalifa including photographs of the battle fields of karari and umdibaikrat. The first part (six chapters) is reserved for the khalifa's life in which we present the sudan of that era and a biographical information on the life of khalifa abdullahi. Then we demonstrate how he became (since the mahdi's appearance) his right in the military as well as the civil field. And also how he could (inspi of the all the dangers he had the deal with inside and outside the sudan) found the mahdist state. After this, we study the causes of the fall of this state after the battles of karari in 1898 and the death of the khalifa in 1899. The second part (four chapters) deals with the khalifa's government. .
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mathieu, André. "August Strindberg : sa modernité et sa réception en France." Paris 10, 1991. http://www.theses.fr/1991PA100027.

Full text
Abstract:
Après un essai de synthèse des aspects biographiques de Strindberg, la recherche de la modernité, qui constitue la première partie, comporte une étude de quatre cas de modernité dans son œuvre : 1) comme précurseur du théâtre moderne, 2) comme précurseur méconnu du surréalisme (étude comparée entre son récit français "Inferno" et la "Nadja" d'André Breton, 3)comme précurseur de l'attitude post-féministe, 4) comme précurseur des modernes ethnologiques par ses méthodes d'investigations et d'interviews au cours de son exploitation de la France en 1886 : "parmi les paysans français". La seconde partie traite de l'historique de la réception de Strindberg en France depuis ses premiers séjours et ses tentatives de se faire reconnaitre par l'intelligentsia parisienne, malgré les campagnes xénophobes des écrivains français en place. Apres avoir quitté la France en 1898, Strindberg y est oublie alors qu'il triomphe en Allemagne. Ce n'est qu'après la première et, surtout, la seconde guerre mondiale, que Strindberg est enfin redécouvert et reconnu en France. Désormais, il sera de plus en plus traduit, joué, publé, commenté, et, bien qu'auteur classique, il demeure auteur d'avant-garde. Une bibliographie de langue française, un tableau des créations théâtrales et une filmographie complètent le premier volume (303 pages). Le second volume (385 pages) contient le répertoire chronologique et la recension de cette réception en France de 1876 à 1990<br>After an attempt of synthesis of Strindberg’s biographical aspects, the search of modernity which is the subject of the first part, involves four cases of modernity studied in his work: 1 )as a precursor of modern theatre, 2) as an unrecognized precursor of surrealism (with a comparated study of his French novel "Inferno" and André Breton’s Nadja", 3) as a precursor of the post-feminist attitude, 4)as a precursor of modern ethnographers, through his methods of investigations in his exploration of France in 1886: "the French peasant". The second part tells the story of Strindberg’s reception in France, since his first stays and his attempts to make his genius recognized by the Parisian intelligentsia, in spite of the campaign of xenophobia conducted by the established French writers. After he left France in 1898, Strindberg was forgotten there, in the same time he became triumphant in Germany. It is only after the first, and principally, the Second World War, that Strindberg was rediscovered and recognized in France. Henceforth, he will be more and more translated, published, and commented, and, though being a classical writer, he still remains an avant-garde author. A French bibliography, theatrical statistics and a filmography, complete the first volume (303 p. ) The second volume (385 pp. ) is a chronological catalogue of this reception (1876-1990)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Disselkamp, Annette. "L'Éthique protestante de Max Weber : sa réception, sa validité." Paris 4, 1990. http://www.theses.fr/1990PA040093.

Full text
Abstract:
La thèse comporte quatre parties. I. Histoire de la réception. On ne peut résoudre les difficultés auxquelles se heurte l'interprétation du texte de Weber qu'en définissant exactement la fonction qu'y remplit la notion de cause, tâche à laquelle la réception a souvent tente d'échapper. II. Reconstruction critique de la thèse de Weber. Weber établit un rapport de cause à effet entre la religion calviniste et une conduite de vie précise. Le dogme de la prédestination aurait provoqué chez les croyants des angoisses spécifiques qui les auraient poussés à s'assurer de leur salut par l'accomplissement d'œuvres. Une lecture minutieuse du texte relève l'existence de nombreuses lacunes et même de contradictions dans l'argumentation. III. Analyse du puritanisme. La thèse de Weber se fonde sur une interprétation erronée des textes puritains (Perkins, Ames, Baxter etc. ). IV. L'éthique protestante et les fondements de la sociologie religieuse. Une comparaison avec Ernst Troeltsch et Jürgen Habermas montre que l'éthique protestante, tout en contenant une thèse fausse, correspond à des difficultés auxquelles se trouve confrontée toute tentative de fonder une sociologie de la religion<br>The thesis comprises four parts. I. History of the reception of the protestant ethic. In order to resolve the difficulties inherent to the interpretation of the protestant etic one has to define exactly the function of the concept of cause in this text. The reception has often tried to escape this problem. II. A critical reconstruction of the Weber-thesis. Weber establishes that there is a causal relationship between the Calvinist religion and a certain behavior. He thinks that the dogma of predestination created troubles in each believer that pushed them to accomplish works in order to insure their salvation. But there are a lot of deficiencies and even contradictions in his argumentation. III. Analysis of the puritanism. The Weber thesis is based on an erroneous interpretation of the puritan sources (Perkins, Ames, Baxter, etc. ). IV. The protestant ethic and the foundations of the sociology of religion. A comparison between weber, Ernst Troeltsch and Jürgen Habermas shows that, although the Weber thesis is wrong, it corresponds to some difficulties that are inherent to each attempt of founding sociology of religion
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bouteiller, Paul. "Etienne Pasquier 1529-1615 : sa vie et sa carrière /." Lille : Atelier national de reproduction de thèses : Université de Lille III, 2001. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb38927892t.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bourgeois, Evelyne. "L'argent métal au XIVème siècle, sa production et sa commercialisation." Paris 1, 1993. http://www.theses.fr/1993PA010594.

Full text
Abstract:
Il existe une grande disparite dans la repartition des gisements de minerais argentiferes au quatorzieme siecle. L'europe centrale est alors de loin la principale region productrice et distribue le metal blanc dans tout le reste du monde. Cette detention d'un metal strategique pour l'activite economique de des societes est l'un des vecteurs de l'affirmation des europeens qui progressivement dominent les echanges commerciaux et monetaires. Deux faits majeurs sont mis en evidence : - le role premier tenu par les italiens qui deviennent les principaux intermediaires dans la commercialisation de l'argent vers les mondes musulman et asiatique. - l'incapacite des detenteurs d'or soudanais au maghreb et en egypte a s'affirmer dans les echanges avec les europeens, alors que les besoins monetaires en metal jaune augmentent fortement<br>There is a great disparity in the distribution of the deposits of silver - bearing ore at the fourteenth century. The centrale europe is at that time the main producing area and distribute silver in the others parts of the world. This possession of a strategic metal for the economic activity of the societies is one fo the vector of the affirmation of the europeans who, progressively, dominate the market and monetary exchange. Two major occurentes are examinated : - the first role of the italians who become the main middlemen in the marketing of silver towards the islamic and asiatic worlds. The incapability of the possessors of sudanese gold in maghreb and egypt to assert their position in the exchanges with the europeans, while the needs in gold increase strongly
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

PRIMUS, JEAN-LOUIS. "Microperoxydase-8 ; controle de sa catalyse et de sa reactivite." Université Louis Pasteur (Strasbourg) (1971-2008), 2000. http://www.theses.fr/2000STR13236.

Full text
Abstract:
La microperoxydase-8, fe(iii)mp-8, est un modele d'hemoproteine qui catalyse principalement deux types de reactions d'oxydation. En absence d'ascorbate, le modele fonctionne en mode cytochrome p450 et permet l'etude des transferts d'oxygene reels catalyses par des intermediaires fer-hydroperoxo ou fer-peroxo ainsi que fer(iv)-oxo porphyrine radical cation. En presence d'ascorbate, le modele fonctionne en mode peroxydase et permet l'etude des transferts d'oxygene apparents catalyses par des intermediaires fer(iv)-oxo ou fer(iv)-oxo porphyrine radical cation. Le suivi du transfert d'oxygene, par un marquage a l'oxygene 18, permet de discriminer entre les deux types de reactions catalysees par fe(iii)mp-8. Toutefois, il a pu etre montre que lors de la catalyse, les atomes d'oxygene du solvant peuvent egalement etre echanges avec l'espece reactive fer(iv)-oxo porphyrine radical cation. L'o- et la n-dealkylation des substrats catalysee par fe(iii)mp-8 en presence et en absence d'ascorbate, l'oxydation catalytique du guaiacol et de l'ortho-dianisidine (mode peroxydase) par fe(iii)mp-8 et mn(iii)mp-8, ainsi que l'hydroxylation de l'aniline (mode cytochrome p450) par fe(iii)mp-8 ont ete ensuite etudies. Les resultats suggerent que l'intermediaire fer-hydroperoxo est l'espece reactive majeure pour la para-hydroxylation de l'aniline et pour les reactions de o- et n-dealkylation en mode cytochrome p450. Une forme modifiee de fe(iii)mp-8 ayant le cycle imidazole de son histidine hydroxyle a ete isolee en presence de h 2o 2. L'importance de la deprotonation du ligand axial aquo dans la formation de l'intermediaire fer-hydroperoxo a ete montree. La delocalisation, par effet mesomere, du second equivalent d'oxydation de l'intermediaire
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Issa, Jafar Redha. "Taha Hussein, sa vie, sa pensée critique, et les influences occidentales." Aix-Marseille 1, 1987. http://www.theses.fr/1987AIX10005.

Full text
Abstract:
Taha hussein atteint de cecite a l'age de quatre ans, est envoye a l'ecole coranique par son pere, ou l'enfant apprend l'art de reciter le livre sacre. Selon le souhait de son pere, taha se rend au caire pour suivre des etudes a l'universite religieuse d'el azher. C'est le debut d'une lutte entre deux courants de pensee, l'un conservateur represente par el azher, et l'autre reformiste illustre par taha hussein. Decu par les methodes d'enseignement archaique d'el azher, l'etudiant se demande s'il doit continuer a suivre cette voie, c'est alors qu'il commence a s'interesser a l'enseignement de la litterature arabe ancienne. En 1908, il s'inscrit a la nouvelle universite egyptienne qui vient de s'ouvrir. Il y rencontre des professeurs francais et italiens : orientaliste aupres desquels il peut enfin etancher sa soif en matiere d'histoire litteraire. Le 15 mai 1914, il soutient une these de doctorat a l'universite egyptienne, le conseil de l'universite decide de l'envoyer en france pour etudier l'histoire. Apres cinq ans de sejour dans ce pays, il obtient une licence es lettres et soutient une these de doctorat sur "la philosophie sociale d'ibn khaldoun". En 1919, il revient en egypte ou il est nomme professeur d'histoire grecque et romaine. Taha hussein se revele un des pionniers de la liberation de la litterature arabe. Pour ses recherches, il applique les methodes scientifiques des critiques francais et en particulier la methode cartesienne qu'il a etudiee a la sorbonne. Elle lui parait appropriee a l'etude de l'histoire litteraire arabe ancienne. Aujourd'hui, taha hussein est considere comme le doyen des lettres arabes en orient et comme l'amabassadeur de la culture francaise dans les pays arabes<br>Taha hussein totally lost his sight by the age of four, and was sent to a koranic school by his father, where he was taught the art of reciting passages from the holy book. According to the wishes of his father, taha went to cairo to study at a religious university by the name of el azher. This was the beginning of a battle between two trains of thought ; one, conservative, represented by the teachings at el azher, and the other, reformist, illustrated by taha hussein. Disappointed by the archaic teaching methods of el azher, the student wodered if he should continue in this way : to start getting interested in the teaching of ancient arabic literature. In 1908, he registered in the new egyptian university that had just opened. There he met french and italian professors : orientalists with whom he could finally quench his thirst in the area of literary history. On may 15, 1914, he wrote his doctorat thesis at the egyptian university, the counsellor of the university decided to send him to france to study history. After staying 5 years in this country, he obtained his bachelor's of arts degree, and then made a doctorat thesis on "the social philosophy of ibn khaldoun". In 1919, he returned to egypt, where he was named professor of greek and roman history. Taha hussein came out as on of the pionners of the liberation of arabic literature. For his research, he used the scientific methods of french critics, and especially, the cartesian method that he studied at the sorbonne. These seemed appropriate to suit the study of the history of ancient arabic literature. Today, taha hussein is considered the dean of arabic literature in the orient and as the french cultural ambassador in the arabic countries
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jandrok, Thierry. "Le Sujet, sa Vie et l'Hôpital comme Institution de sa Mort." Université Louis Pasteur (Strasbourg) (1971-2008), 2007. https://publication-theses.unistra.fr/public/theses_doctorat/2007/JANDROK_Thierry_2007.pdf.

Full text
Abstract:
Cette thèse a pour objet d'étudier l'Hôpital. Dans ce cadre,il s'est agit pour moi d'analyser au plus près les actes et les discours des protagonistes de l'hôpital:medecins, soignants, patients et familles. Mon but a été de questionner les fondements de l'institution hospitalière en mettant en lumière que l'hôpital est le symptôme de la modernité d'une société ainsi que de ses discours. Mon champ théorique est la psychanalyse freudienne et lacanienne. Cette recherche met en évidence les difficultés du sujet aux prises avec le discours hospitalier. Par ailleurs, l'évolution gestionnaire actuelle de l'institution hospitalière serait un indicateur fort du passage d'une période historique à une autre. Enfin, il nous parait que la question épistémologique de la psychanalyse comme éthique de la science, théorie et pratique révèle les mailles des discours de la modernité doit défendre une place face à la prolifération du scientisme, des arguments et des théories pseudo scientifiques<br>The present thesis is a study of the Hospital. In this respect, i have analysed the acts and discourses of the hospital's protagonist::doctors, caregivers, patients and families. My goal was to question the basis of this institution to emphasize the fact that the hospital is the symptom of a society's modernity. My theoretical field is the freudian and lacanian psychoanalytic approach. This research stresses out the difficulties of a subject dealing with the hospital many discourses. Moreover, the managerial evolution of the hospital as an institution could be a strong indicator of a passage from one historical period to another. At last but not least, it seems to us that, epistemologically speaking, psychoanalysis could play a role as a field of ethics foe science. Psychoanalysis, as a theory and praxis revealing the strands of modernity's discourses must defend its own field of research against the proliferation of scientism and pseudo-scientific arguments and theories
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jandrok, Thierry Lesourd Serge. "Le sujet, sa vie et l'hôpital comme institution de sa mort." Strasbourg : Université Louis Pasteur, 2007. http://eprints-scd-ulp.u-strasbg.fr:8080/780/01/JANDROK2007_.pdf.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Anckaert, Jean. "La bievre parisienne : son asservissement, sa capture, sa disparition (1902-1912)." Paris, EPHE, 1999. http://www.theses.fr/1999EPHE4014.

Full text
Abstract:
Longue de 34 km, la bievre est une petite riviere qui, nee pres de versailles, coule jusqu'a la gare d'austerlitz a paris. Par bievre parisienne nous entendons la partie de la riviere qui, avant sa disparition, traversait les xiiie et ve arrondissements de la capitale. , soit entre l'actuel boulevard peripherique et la seine. En moyenne, sa pente est de 12/1000, sa vitesse de 11 m/sec, son debit de 18 m3/min. Ces caracteristiques et la structure geologique du lit de la riviere expliquent la frequence des inondations. Dans paris, la bievre se divisait en deux bras : la bievre dite morte, en realite le cours naturel de la riviere, et la bievre dite vive, cours artificiel generalement attribue a henri iv nous contestons cette attribution. Seconde derivation : le canal des victorins qui, creuse entre 1147 et 1153, detourna le cours de la bievre pour en faire profiter l'abbaye saint-victor. Colonise par des riverains, transforme en egout, reconnu dangereux pour la sante et ne presentant aucune utilite, ce canal fut supprime en 1672. Troisieme derivation, le faux-ru. A la suite de l'inondation du 21 fevrier 1665 ce ruisseau fut creuse pour absorber l'excedent des eaux en cas d'orages. Egalement transforme en egout il fut supprime vers 1840. Nous avons etudie l'utilisation de la bievre par les meuniers, les industriels du cuir, les blanchisseuses, les fabricants de glace. L'usage anarchique des eaux de la bievre, a rendu indispensable une reglementation de la riviere; nous avons etudie l'eleboration de cette reglementation, le role des administrateurs, syndics et gardes, son evolution a travers 9 regimes politiques et l'arrivee de l'ere industrielle. A ete etudiee la pollution de la bievre consecutive a son utilisation ainsi que les solutions proposees pour y remedier : curage, canalisation, modifications du cours. L'echec de ces mesures entraina, en 1872, la decision d'introduire la bievre dans les egouts parisiens, operation pratiquement terminee en 1912 dont nous avons suivi les etapes. La politique urbaine exigea le comblement de sa tres large vallee afin d'adapter les pentes aux moyens de traction et de faciliter les implantations immobilieres.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "SA"

1

Thá̆ng, Nguyẽ̂n Q. Hoàng Sa, Trường Sa. Trẻ, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

1948-, Yi Mun-yŏl, Ma Kwang-su 1951-, Kim Ta-ŭn, and Yi Chae-ho, eds. Sa in sa saek. Kodo, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

1947-, Beauvais Michel, ed. Elvis: Sa vie, sa musique. France loisirs, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Gatalica, Aleksandar. Dijalog sa opsenama: Razgovori sa Sapfom : razgovori sa Rubensom. Glas srpski--Grafika, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

M, Milambiling Ruben, ed. Ang Pilipino: Sa isip, sa salita at sa gawa. Bookmark Inc., 1985.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Sementéry, Michel. Oberkampf: Sa famille et sa descendance. Editions Christian, 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Khaṅʻ. Kyvanʻ toʻ sa taṅʻʺ sa māʺ. Saṅʻʺ Cā pe, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

trad, Provost Jean-Charles, ed. James Dean: Sa vie, sa légende. Presses de la cité, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Chve, Sanʻʺ. Thīʺ sa taṅʻʺ nanʻʺ sa taṅʻʺ. Panʻʺ ve ve Cā pe, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Pāla, Ammrita Lāla. Sa. Sa. Mīshā dā kāwi-safara. Balawanta Prakāshana, 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "SA"

1

Gass, Saul I., and Carl M. Harris. "SA." In Encyclopedia of Operations Research and Management Science. Springer US, 2001. http://dx.doi.org/10.1007/1-4020-0611-x_912.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Gooch, Jan W. "Sa." In Encyclopedic Dictionary of Polymers. Springer New York, 2011. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4419-6247-8_10239.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Harley, A. H. "SA." In Colloquial Hindustani. Routledge, 2024. http://dx.doi.org/10.4324/9781003565444-22.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Francois, John. "SA Cyanamid." In Black Advancement in the South African Economy. Palgrave Macmillan UK, 1986. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-349-09384-7_15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Yowanto, Handy. "ArrayPlex SA." In Methods in Molecular Biology. Humana Press, 2007. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-59745-304-2_13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Hill, Terry. "Santal (SA)." In Manufacturing Strategy. Macmillan Education UK, 2000. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-349-14018-3_26.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Egonsson, Dan. "SA Examined." In Dimensions of Dignity. Springer Netherlands, 1998. http://dx.doi.org/10.1007/978-94-011-4974-7_5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Endsley, Mica R., and Debra G. Jones. "SA Demons." In Designing for Situation Awareness, 3rd ed. CRC Press, 2025. https://doi.org/10.1201/9781003388234-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Endsley, Mica R., and Debra G. Jones. "SA Requirements." In Designing for Situation Awareness, 3rd ed. CRC Press, 2025. https://doi.org/10.1201/9781003388234-7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Stöcker, W., and W. Schlumberger. "Autoantikörper gegen Sa." In Springer Reference Medizin. Springer Berlin Heidelberg, 2019. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-662-48986-4_444.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "SA"

1

Bassani, Irionson Antonio, Ricardo Diego Torres, and Gustavo Brandão Andrusko. "ABRASIVE WEAR RESISTANCE EVALUATION OF A SA- 649/SA-649M STEEL COATED WITH WC-CO BY HVOF." In 63º Congresso Anual da ABM. Editora Blucher, 2008. https://doi.org/10.5151/2594-5327-2005-16328-0390.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Zhukova, V. S., and A. V. Vasilyeva. "ANG-ANG SA PROMOSYON SA SOY LANA "PERLAS CUPID" AGRICULTURAL NAGHUPOT "ANK" SA CHINA." In RUSSIA AND CHINA: A VECTOR OF DEVELOPMENT. Amur State University, 2019. http://dx.doi.org/10.22250/rc.2019.1.42.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Unemi, Tatsuo, Yoshiaki Matsui, and Daniel Bisig. "Identity SA 1.6." In the 2008 International Conference in Advances. ACM Press, 2008. http://dx.doi.org/10.1145/1501750.1501821.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

"SA 2019 Foreword." In 2019 First International Conference on Societal Automation (SA). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/sa47457.2019.8938061.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Yang, Bo, Liang Guang, Tero Säntti, and Juha Plosila. "t(k)-SA." In the fourteenth international conference. ACM Press, 2012. http://dx.doi.org/10.1145/2330163.2330327.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

"SA 2019 Technical Program." In 2019 First International Conference on Societal Automation (SA). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/sa47457.2019.8938034.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

"SA 2019 Organizing Committee." In 2019 First International Conference on Societal Automation (SA). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/sa47457.2019.8938062.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

"SA 2019 Author Index." In 2019 First International Conference on Societal Automation (SA). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/sa47457.2019.8938070.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Veselinović, Sveto. "Cenovna komunikacija sa potrošačima." In Synthesis 2015. Singidunum University, 2015. http://dx.doi.org/10.15308/synthesis-2015-578-582.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Vlašković, Veljko. "OSVRT NA PRAVA DECE SA INVALIDITETOM SA TEŽIŠTEM NA PRISTUP ZDRAVSTVENIM USLUGAMA." In XVII majsko savetovanje. Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu, 2021. http://dx.doi.org/10.46793/uvp21.569v.

Full text
Abstract:
It is no coincidence that the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities is the first international human rights treaty in the 21st century. The Convention seeks to amend the social and legal status of persons with disabilities, including children, in a revolutionary way. The main goal is to remove social barriers by adopting a social model of disability in recognizing and exercising the human rights of persons with disabilities on an equal basis with other persons. Therefore, it is understandable that the rules of earlier international human rights treaties, such as the UN Convention on the Rights of the Child or the European Convention on Human Rights, are beginning to be directly adjusted to the this Convention. From the aspect of recognition and exercising of the rights of children with disabilities, the issue of accessibility to health care services is especially important. It insists on the application of the principles of reasonable accommodation, accessibility and non-discrimination so that children with disabilities have access to health care facilities on an equal basis with other children. This implies significant involvement of the state, local community and family in order to remove social and infrastructural barriers. Furthermore, the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities calls for an absolute ban on the forced detention and placement of children in health care facilities, while there is a very negative attitude towards the care of children with disabilities in social protection institutions. In this regard, an amendment to the domestic Law on the Protection of Persons with Mental Disabilities is required. According to the social model of disability, the family environment with the appropriate and effective support of the local community is a necessary environment for the realization of the rights of children with disabilities. When it comes to the consent of a child with a disability to a medical treatment, it is necessary to determine the child's capability to form views, as in the case of other children. In that sense, the mentioned child should be provided with appropriate assistance and support to express his / her views. This support consists primarily in the way in which the child is informed about the proposed medical treatment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "SA"

1

Chovanculiak, Róbert. Tajomstvo úspechu a tragédie Židov: Veľa sa uč, zodpovedne obchoduj a presťahuj sa do mesta. INESS, 2024. http://dx.doi.org/10.70016/agqi2804.

Full text
Abstract:
Od staroveku až po novovek sa väčšinové obyvateľstvo pozeralo na Židov s podozrením. Boli často predmetom rôznych konšpirácií a vymyslených sprisahaní, ktoré v prípade zhoršenia ekonomickej a sociálnej situácie vyústili do obviňovania, prenasledovania, vyháňania a až do pogromov alebo holokaustu. Môžu za to predovšetkým dve skutočnosti. Židia skoro dve milénia nemali svoju domovskú krajinu a žili v diaspóre roztrúsení po svete, pričom všade tvorili len „cudziu menšinu“. A zároveň sa tejto menšine nadproporčne ekonomicky a spoločensky darilo. Dosahovala a dosahuje vyššie vzdelanie, príjem aj majetok a pracuje v ziskových odvetviach a vysokokvalifikovaných povolaniach. V tomto texte ukazujem, že tento úspech sa dá vysvetliť štandardnými ekonomickými faktormi: Po prvé, židovská kultúra prikladá vysokú dôležitosť vzdelaniu a investíciám do ľudského kapitálu. Židovský boh vyžaduje od rodičov, aby posielali svoje deti do škôl a Židia boli prvým spoločenstvom, ktoré už pred viac ako 1500 rokmi dosiahlo všeobecnú školskú dochádzku. Židovská menšina tak tvorila ostrovy gramotnosti v negramotnom svete. Po druhé, židovské náboženské inštitúcie umožňujú kooperáciu a obchod, a to aj bez podpory verejných inštitúcií. Vďaka rozsiahlej talmudskej literatúre, rabínskym súdnym dvorom a rôznym náboženským komunitám si dokázali židovskí obchodníci zabezpečiť poskytovanie služieb „práva a poriadku“ (governance) naprieč rôznymi krajinami. Oba tieto faktory vychádzajú z náboženských špecifík židovskej viery. Nie sú teda výsledkom „vedomej konšpirácie“ ľudí, ale skôr „nezamýšľaným následkom“ kultúrnej evolúcie. A zároveň prinášajú Židom vysokú komparatívnu výhodu na trhu – predovšetkým v mestách a pri vysokokvalifikovaných povolaniach. Židovská kultúra v širokom slova zmysle optimálne zapadla do trhovej spoločnosti založenej na kontraktuálnych vzťahoch a intenzívnej deľbe práce. To potvrdzuje výskum, ktorý ukazuje, že prítomnosť Židov v mestách zvyšovala ekonomický rast v nich. A rôzni panovníci pozývali Židov do svojich panstiev s cieľom podporiť obchod a ekonomický rozvoj. Nanešťastie, kvôli slabému chápaniu prínosov trhovej ekonomiky verejnosťou a zlej interpretácie obchodu ako hry s nulovým súčtom, bol relatívny úspech Židov na trhu zároveň aj zdrojom ich tragédie. Cieľom tohto textu je vysvetliť historický zdroj úspechu Židov, ktorým nie sú konšpiračné úskoky a podvody, ale investícia do ľudského kapitálu, rešpektovanie inštitúcií trhového hospodárstva a život v mestských oblastiach. Porozumenie základom ekonómie je preto výborný liek na antisemitizmus. V optimálnom prípade by verejnosť nemala pristupovať k židom s podozrením a zášťou, ale so zvedavosťou a zámerom inšpirovať sa. Výsledkom by bola mierumilovnejšia a bohatšia spoločnosť.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nolette, C. Situation automatique d'un toponyme dans sa municipalité. Natural Resources Canada/ESS/Scientific and Technical Publishing Services, 1986. http://dx.doi.org/10.4095/298204.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Moore, Michael, and James McGowan. 2020 Annual TRU Waste Inventory Update (SA). Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 2020. http://dx.doi.org/10.2172/1602642.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Yawn, Madison, Norberto Nadal-Caraballo, Luke Aucoin, et al. Coastal Hazards System–South Atlantic (CHS-SA). Engineer Research and Development Center (U.S.), 2024. http://dx.doi.org/10.21079/11681/48295.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Andersen, Line, Otto Brøns-Petersen, Radovan Ďurana, et al. Nová energetická politika EÚ: Čo robiť, čo nerobiť a čo zrušiť. INESS, 2025. https://doi.org/10.70016/xubx2243.

Full text
Abstract:
Ideálna klimatická politika Nákladovo najefektívnejším spôsobom znižovania uhlíkových emisií v EÚ je zavedenie jednotného systému obchodovania s emisiami (ETS). V krátkodobom horizonte možno súčasný ETS zlepšiť zrušením požiadaviek na vnútroštátne zníženie emisií v rámci sektorov, na ktoré sa od roku 2027 vzťahuje ETS II. Z dlhodobého hľadiska možno nákladovo efektívnu politiku v oblasti klímy dosiahnuť zlúčením ETS I a ETS II do jedného ETS. Ten by mal zahŕňať aj emisie, ktoré v súčasnosti nepatria do rozsahu pôsobnosti ETS I a II, napr. emisie z poľnohospodárstva. Na podporu nákladovo efektívneho ETS by sa do ETS mali zahrnúť aj negatívne emisie (prostredníctvom udeľovania povoleniek napr. na zachytávanie, ukladanie a využívanie uhlíka (CCSU)), aby sa zabezpečilo, že sa budú realizovať najlacnejšie formy zníženia emisií. Ďalšou súčasťou nákladovo efektívnej politiky v oblasti klímy je upustenie od cieľov pre jednotlivé odvetvia, ako je zákaz nových spaľovacích motorov do roku 2035 a zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na minimálne 42,5 - 45 % do roku 2030. Špecifické ciele pre jednotlivé odvetvia oslabujú nákladovú efektívnosť ETS, a preto zvyšujú náklady transformácie ekonomiky. Podobne nie je nákladovo efektívna „dvojitá regulácia“, keď sa emisie riešia viacerými nástrojmi (napr. emisné požiadavky pre výrobcov automobilov), malo by sa od nej upustiť, pričom jediným používaným nástrojom EÚ by mal byť ETS. Komplexná reforma ETS môže zabezpečiť, aby sa politika EÚ v oblasti znižovania uhlíka vykonávala nákladovo efektívne. Technologická neutralita Klimatické politiky by nemali vyberať technologických víťazov a porazených; mali by stimulovať udržateľné technológie a stanoviť cenu za negatívne externality. Špecifické ciele týkajúce sa obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti by sa mali odstrániť, pretože môžu spôsobiť zbytočné náklady. Ku všetkým čistým technológiám vrátane jadrovej energie, obnoviteľných zdrojov energie, CCSU a ďalších by sa malo pristupovať rovnako, pokiaľ poskytujú cenný príspevok k znižovaniu emisií uhlíka. Byrokratické prekážky pri zavádzaní obnoviteľných zdrojov energie a jadrovej energie by sa mali odstrániť. Zdanenie energie v EÚ by sa malo revidovať, aby lepšie odrážalo skutočné škody na životnom prostredí. Po zavedení ETS II by sa mali zodpovedajúcim spôsobom znížiť aj ostatné energetické dane. Hospodárska súťaž na trhoch s energiami Liberalizácia trhov s elektrickou energiou a plynom, ktorá sa začala v 90. rokoch, bola relatívne úspešná, aj keď je ešte možné dosiahnuť veľký pokrok. Niektoré politiky, ako napríklad ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, sú často v rozpore s podporou hospodárskej súťaže na trhoch s energiou. Zatiaľ čo environmentálne ciele by sa mali sledovať prostredníctvom primeraného stanovenia cien emisií uhlíka a iných negatívnych externalít, na trhoch s elektrickou energiou a zemným plynom by sa mala podporovať hospodárska súťaž s cieľom podporiť nižšie ceny a inovácie. Smernice a nariadenia EÚ týkajúce sa fungovania trhov s energiou by sa preto mali zamerať na podporu hospodárskej súťaže a odstránenie zbytočnej regulácie. Je potrebné postupne odstrániť všetky cenové kontroly a cenové regulácie na veľkoobchodných aj maloobchodných trhoch s elektrinou a zemným plynom, ako aj explicitné podporné schémy pre energiu z obnoviteľných zdrojov a iné špecifické technológie. Na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie a jadrovej energie možno zaviesť mierne podporné schémy, ako je podpora vzniku zmlúv PPA. Povoľovacie konania by sa mali revidovať s cieľom odstrániť zbytočné prekážky rozvoja čistých energií. Rýchlejší rozvoj cezhraničných infraštruktúr môže zlepšiť fungovanie trhu. Využívanie domácich zdrojov plynu Je vhodnejšie, aby sa prechod k uhlíkovo neutrálnejšiemu hospodárstvu uskutočňoval pri využívaní ropy vyťaženej na miestnej úrovni, v členských, kandidátskych alebo pridružených štátoch EÚ, a nie dovážanej z nepriateľských krajín a nespoľahlivých autokracií. Čiernomorské podložie má mnoho spoločných geologických znakov s Kaspickým morom, ktoré je známe svojimi významnými zásobami ropy a zemného plynu. Preto by sa malo pokračovať v prieskume a urýchliť komerčné využívanie. Je potrebné rozšíriť existujúcu prepravnú sieť aspoň na nedávno objavené ložiská plynu. Výhody nových zdrojov energie sa však nemajú obmedzovať len na krajiny ležiace okolo Čierneho mora. Časť produkcie plynu sa môže vyvážať do iných krajín, ktoré sú stále závislé od dodávok ruského plynu (napr. Maďarsko a Slovensko) alebo - ako Nemecko po zatvorení svojich jadrových elektrární - od uhlia. Výhody existujúcich plynovodných sietí sa môžu výrazne zvýšiť ich vzájomným prepojením. Hospodárske, sociálne a politické výhody prevážia relatívne malé dodatočné náklady.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stagnaro, Carlo, Cécile Philippe, Piotr Oliński, et al. Digitálne oživenie EÚ: Ako regulácia bráni vzostupu európskych technologických lídrov. INESS, 2025. https://doi.org/10.70016/bmym9508.

Full text
Abstract:
Dlhodobé príčiny absencie technologických lídrov v EÚ: • Nedostatok európskych technologických lídrov odráža neschopnosť Európy stimulovať inovácie v kľúčových odvetviach, ako sú informačné a komunikačné technológie. • Významným faktorom je nedostatok dlhodobých úspor a významnej burzy cenných papierov v EÚ, pričom deficit trhovej kapitalizácie v porovnaní s OECD predstavuje 10,4 bilióna EUR (Marques &amp; Portuese, 2023). • EÚ prijala rozsiahlu legislatívu, aby sa stala regulačnou veľmocou, ktorej cieľom je chrániť používateľov a podporovať hospodársku súťaž. Tieto predpisy však často predstavujú záťaž, ktorá môže potláčať hospodársku dynamiku, odrádzať od inovácií a brániť rozvoju nových technológií. Patria sem nariadenia GDPR, DSA, DMA a zákon o umelej inteligencii s návrhmi na možné zlepšenia alebo revízie. Všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR): • V záujme zníženia záťaže vyplývajúcej z GDPR by sa mal vytvoriť zjednodušený rámec dodržiavania predpisov pre MSP a začínajúce podniky v odvetviach náročných na dáta. Zahrnuté by mohli byť cielené výnimky, napríklad zjednodušenie požiadaviek na súhlas pri spracúvaní údajov s nízkym rizikom, najmä pre podniky v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a digitálnych inovácií. Tým by sa znížilo zaťaženie súvisiace s dodržiavaním predpisov a podporili by sa inovácie pri súčasnej ochrane súkromia. • Mali by sa vydať jasné usmernenia o prijateľných dohodách o zdieľaní údajov, čím by sa vytvoril regulačný „bezpečný prístav“ pre postupy podporujúce inovácie, ako je napríklad zdieľanie anonymizovaných údajov. Tým by sa podporili nové služby a zároveň by sa zachovali normy ochrany súkromia, najmä v odvetviach, ako je zdravotníctvo a finančníctvo. • Mali by sa zaviesť menej nákladné spôsoby zabezpečenia súladu pre MSP vrátane štandardizovaných vzorov a zjednodušenej dokumentácie GDPR. • Na zmiernenie roztriešteného vymáhania legislatívy GDPR by Komisia EÚ mala poveriť Európsky výbor pre ochranu údajov (EDPB) centrálnym dohľadom a záväznými rozhodovacími právomocami pre cezhraničné prípady, čím by sa zabezpečilo jednotné uplatňovanie GDPR vo všetkých členských štátoch. • EÚ by mala posúdiť vplyv GDPR na konkurencieschopnosť a navrhnúť úpravy na zníženie regulačných prekážok v odvetviach, ako sú fintech a digitálny obchod. To by mohlo zahŕňať výnimky zo spracovania údajov a vytvorenie „pieskoviska“ na testovanie riešení založených na údajoch pod dohľadom GDPR. Zákon o digitálnych službách (DSA): • Zákon o digitálnych službách (DSA) sa zaoberá online obchodovaním a obsahom vytváraným používateľmi, pričom sa zameriava na „nezákonný obsah“. V článku 23 sa poskytovateľom platforiem ukladá povinnosť pozastaviť používateľom časté zverejňovanie zjavne nezákonného obsahu. Extenzívny výklad pojmu „nezákonnosť“ by mohol viesť k nadmernému blokovaniu sociálnych médií. • Pojem nezákonného obsahu by sa mal lepšie vymedziť. Európska komisia by mohla spočiatku vydať usmernenia, ako sú usmernenia pre VLOP a VLOSE o zmierňovaní systémových volebných rizík (apríl 2024), v ktorých by zdôraznila, že nadmerné blokovanie porušuje DSA, ktoré sa zameriava na výslovne nezákonný obsah. Postupom času by sa malo zvážiť objasnenie ustanovení o vysokom riziku a prípadné rozšírenie definície nezákonného obsahu, zosúladené s budúcou judikatúrou Súdneho dvora EÚ. • Prijatie prístupu k blokovaniu obsahu založeného na ľudských právach, zosúladeného so súčasnou judikatúrou, môže zvýšiť právnu istotu. Komisia by ho mohla uplatniť v konkrétnych konaniach a dokumentoch soft-law objasňujúcich DSA. Aby sa predišlo podozreniu politického zneužívania, nezávislý útvar pre digitálne trhy by mohol dohliadať na presadzovanie DMA, DSA a súvisiacich aktov v oblasti digitálneho hospodárstva. • Komisia by mala po 1 – 2 rokoch presadzovania DSA preskúmať oznamovacie povinnosti sprostredkovateľských služieb z hľadiska ich proporcionality. Zákon o digitálnych trhoch (DMA): • DMA sa zameriava na veľké online platformy, ktoré pôsobia ako „strážcovia“, čím rieši medzery v existujúcich protimonopolných právomociach. Táto dvojitá administratívna a politická úloha, ktorú v súčasnosti presadzuje Komisia, vyvoláva obavy o nezávislosť, ktorá ovplyvňuje DMA aj právo EÚ v oblasti hospodárskej súťaže. Zriadenie autonómnej jednotky pre digitálne trhy na presadzovanie pravidiel DMA a DSA by malo byť zvážené. • Komisia by mala monitorovať súkromné presadzovanie DMA s cieľom doplniť administratívne opatrenia. Ak jeho vplyv zostane obmedzený, mohli by sa zaviesť výslovné ustanovenia o súkromnoprávnom presadzovaní. • Povinnosti DMA týkajúce sa fúzií sú slabé a vyžadujú sa v nich len oznámenia od dozorného orgánu. V kombinácii s trendmi uvoľňovania tradičných kontrol fúzií, ako je napríklad „ochrana inovácií“ v Draghiho správe, to predstavuje riziko neúčinného dohľadu v digitálnej ekonomike. Riešenie tohto problému môže vyžadovať širšiu reformu kontroly fúzií nad rámec DMA. • Ak sa ukáže, že DMA je len marginálne účinná, mohli by sa zvážiť štrukturálne reformy nápravných opatrení, napríklad prevzatie opatrení z regulácie energetického sektora alebo oddelenie súvisiacich služieb platforiem. Zákon o umelej inteligencii (AI Act): • Zákon o umelej inteligencii reguluje používanie umelej inteligencie v EÚ, ale môže brzdiť inovácie a zavádzanie pokročilých technológií. Mali by sa zvážiť úpravy zákona vrátane nasledovných: • Široké a nejasné vymedzenia pojmov v AI akte by sa mali objasniť, aby sa zabezpečila konzistentnosť a znížila nejednoznačnosť v členských štátoch. • Inovácie v oblasti umelej inteligencie rýchlo napredujú a nariadenia založené na súčasných technológiách môžu prehliadnuť vznikajúce riziká a príležitosti. Pravidelné aktualizácie nariadení by mohli zohľadniť budúci pokrok bez úplného prepracovania legislatívy. • Regulácie majú neprimeraný vplyv na MSP, ktoré sú kľúčové pre európske hospodárstvo a inovácie. Hoci „regulačné pieskoviská“ pomáhajú, dodatočné finančné a vzdelávacie zdroje by mohli lepšie podporiť MSP v oblasti dodržiavania predpisov a inovácií.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Aldrich, Susan. BMC Software’s CONTROL-SA 3.2 User Provisioning Solution. Patricia Seybold Group, 2003. http://dx.doi.org/10.1571/pr7-10-03cc.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Vlachynský, Martin. Lov na živnostníkov. INESS, 2024. http://dx.doi.org/10.70016/gbds8734.

Full text
Abstract:
Téma vyššieho zdanenia živnostníkov na Slovensku sa do politickej debaty vracia v periodických cykloch, bez ohľadu na vládnucu koalíciu. Pre zjemnenie verejného odporu sa predstavitelia štátnej kasy dlhodobo zakrývajú pláštikom argumentu o „fiktívnych“ živnostníkoch. V máji s týmto argumentom prišla aj analýza Útvaru hodnoty za peniaze. V našom texte s názvom Lov na živnostníkov rozoberáme niekoľko momentov z analýzy ÚHP a ukážeme, že na tie isté číselné fakty sa dá pozrieť aj cez iné okuliare. Keďže analýza ÚHP obsahuje väčšinu argumentov, ktoré sa dnes objavujú vo verejnej diskusii, náš text zároveň slúži aj ako univerzálna obhajoba nezvyšovania daní a odvodov pre živnostníkov a nesťažovania regulačných podmienok ich existencie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Cooper, Jack, and Matthew Fisher. Software Acquisition Capability Maturity Model (SA-CMM) Version 1.03. Defense Technical Information Center, 2002. http://dx.doi.org/10.21236/ada399794.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Musliner, David J., Robert P. Goldman, Michael J. Pelican, Kurt D. Krebsbach, and Edmund H. Dunfee. SA-CIRCA: Self-Adaptive Control for Mission-Critical Systems. Defense Technical Information Center, 2002. http://dx.doi.org/10.21236/ada407314.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography