To see the other types of publications on this topic, follow the link: Rynek globalny.

Journal articles on the topic 'Rynek globalny'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 24 journal articles for your research on the topic 'Rynek globalny.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Czernichowski, Konrad. "Globalny rynek napojów energetyzujących." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 63, no. 3 (2019): 19–28. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2019.3.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wajda, Eliza, and Małgorzata Zorićić-Wołek. "Proces kształtowania się korporacji IBM." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 6 (January 1, 2003): 109–18. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.6.10.

Full text
Abstract:
Nowoczesna technika i swoboda wymiany sprawia, że posiadamy obfitość aktualnychinformacji, czujemy bliskość świata i szybkość wydarzeń, przyswajamy zagraniczne wzorcezachowań, obserwujemy wkraczanie na nasz rynek światowych firm i produktów. Tymsamym uświadamiamy sobie rosnące znaczenie i siłę różnego rodzaju powiązań występującychna arenie międzynarodowej. Globalizacja jest bardzo szerokim i złożonym procesemtoczącym się w sferze zarówno ekonomicznej, jak i społecznej. Podmiotami współtworzącymiproces globalizacji oraz globalny rynek ekonomiczny są korporacje transnarodowebędące najpotężniejszymi i najprężniejszymi organizacjami przemysłowymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Zawirski, Jacek. "Polityka pieniężna a stabilność rynków finansowych (na przykładzie polityki systemu rezerwy federalnej)." Finanse i Prawo Finansowe 1, no. 3 (September 30, 2014): 79–92. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.1.3.07.

Full text
Abstract:
Artykuł ma na celu zaprezentowanie zależności między polityką pieniężną, koniunkturą gospodarczą i kondycją rynków finansowych. Ostatni globalny kryzys i późniejsze działania banków centralnych unaoczniły jak ścisłe są to powiązania. W opracowaniu przedstawiony został wpływ polityki monetarnej na koniunkturę gospodarczą, rynek nieruchomości i notowania wybranych instrumentów finansowych. Autor dowodzi, że polityka pieniężna ma coraz większy wpływ na koniunkturę gospodarczą i zachowanie rynków finansowych. Opracowanie pokazuje potrzebę stabilności systemu finansowego dla prawidłowego funkcjonowania gospodarek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Nowik, Paweł. "Specyfika pracy na globalnych platformach internetowych w świetle zarządzania algorytmicznego." Studia Prawnicze KUL, no. 1 (February 18, 2021): 269–92. http://dx.doi.org/10.31743/sp.10637.

Full text
Abstract:
Od kilku lat globalne platformy internetowe są przestrzenią dla nowych form świadczenia pracy. Niektóre z nich swoją ofertę kierują na lokalny rynek pracy, inne działają w sposób globalny. Cechą, która wyróżnia tę formę świadczenia pracy od tych tradycyjnych, jest tzw. zarządzanie algorytmiczne. Polega ono na tym, że specjalnie zaprojektowany algorytm przydziela, optymalizuje i ocenia sposób wykonania zindywidualizowanych zadań poprzez konkretnych wyko­nawców usług. Zarządzenie algorytmiczne w środowisku pracy jest dziedziną wiedzy, o której, mimo gwałtownego wzrostu technologicznego, nadal niewiele wiemy. Konsekwencją daleko posuniętej integracji człowieka ze sztuczną inteli­gencją, w ramach zarządzania algorytmicznego, jest szereg problemów natury prawnej i etycznej. Jeden z nich to pytanie o to, czy tego typu format świadcze­nia usług powinien być objęty regulacjami ochronnymi, wypracowanymi przez dziesiątki lat na gruncie prawa pracy. Zakładając odpowiedź pozytywną, należy zapytać, jakie są cechy zarządzania algorytmicznego rozpatrywanego w świetle całości procesu zatrudnienia na platformie internetowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lenhardt, Sergiusz. "SURETY GLOBAL MARKET IN THE CONTEXT OF FINANCIAL CRISIS OF 2008." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 500 (2017): 96–106. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2017.500.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Puciato, Daniel, and Nikola Pośpiech. "Wybrane narzędzia marketingu społecznościowego wykorzystywane w opolskich hotelach." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 13 (December 29, 2019): 32–39. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.13.3.

Full text
Abstract:
Wyniki badań wskazują na dużą skuteczność narzędzi internetowych w procesie komunikacji marketingowej na rynku hotelowym. Internet zmienia rynek z miejsca, na przestrzeń, osobiste kontakty kupującego i sprzedającego uzupełnia o działania za pośrednictwem sieci. Przede wszystkim jednak poprawia pozycję transakcyjną konsumenta poprzez zmniejszenie asymetrii informacji. Zalety wykorzystania Internetu w marketingu, wynikają przede wszystkim z jego cech użytkowych, do których można zaliczyć przede wszystkim: globalny zasięg oddziaływania, szybkość reakcji, multimedialny charakter, brak ograniczeń czasowych, elastyczność działania, interaktywność i przyjazny charakter dla środowiska przyrodniczego. Celem poznawczym pracy jest identyfikacja głównych narzędzi marketingu społecznościowego wykorzystywanych na opolskim rynku hotelowym. Wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników i gości opolskich hoteli, wskazują na malejące znaczenie tradycyjnych mediów w komunikacji marketingowej. Badani wskazywali natomiast na duże znaczenie mediów społecznościowych w tym procesie. Najpopularniejsze z nich to: Facebook, Twitter, Instagram, Youtube oraz Pinterest. Wśród pozostałych narzędzi społecznościowych stosowano: biuletyny e-mailowe, widgety, głosowania, fora dyskusyjne oraz podcasty. W kontekście uzyskanych wyników badań należy spodziewać się dalszego rozwoju i wzrostu znaczenia marketingu społecznościowego na rynku hotelowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Gierańczyk, Wiesława, and Agata Sadoch. "Współdziałanie aktywnych innowacyjnie przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce według województw w latach 2010–2012." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 29, no. 4 (March 19, 2015): 68–84. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.294.5.

Full text
Abstract:
Innowacje kojarzone są z postępem i nowoczesnością, a ich dyfuzja do sfery praktycznego funkcjonowania przyczynia się w dużej mierze do rozwoju gospodarczego. Stanowią one siłę napędową gospodarki, są bowiem specyficznymi narzędziami przedsiębiorczości. Ta zaś, wyrażająca się w ciągłym poszukiwaniu nowych koncepcji czynników wytwórczych, jest motorem postępu gospodarczego. Zasadniczym celem wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwach jest dążenie do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Globalny i mocno konkurencyjny rynek powoduje jednak, że bycie innowacyjnym nie przesądza o sukcesie. Na przedsiębiorstwach zaangażowanych w proces tworzenia innowacji wymusza on poszukiwanie coraz to nowych rozwiązań. Zarówno w literaturze naukowej, jak i w dokumentach strategicznych wskazuje się, że rozwiązaniem pozytywnie wpływającym na wzrost gospodarczy i rozwój regionów jest współpraca wszystkich aktorów procesu innowacyjnego. W Polsce jedną z najbardziej widocznych słabości systemu innowacji jest brak współpracy i powiązań między podmiotami. Stąd w niniejszym artykule dokonano diagnozy sytuacji w zakresie poziomu współpracy oraz form współdziałania przedsiębiorstw na przykładzie aktywnych innowacyjnie przedsiębiorstw przemysłowych w latach 2010–2012 wg województw. Podstawę do części analitycznej niniejszego artykułu stanowiły wyniki badania o innowacjach w przemyśle przeprowadzonego w 2013 roku przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przewidziany w badaniu poziom agregacji danych zdeterminował przestrzenny aspekt analiz na poziomie województw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Piecuch, Jakub. "Sytuacja ekonomiczna i rynek pracy w wybranych państwach Unii Europejskiej w globalnej perspektywie." Krakowskie Studia Małopolskie 14, no. 1 (December 31, 2010): 87–103. http://dx.doi.org/10.15804/ksm201008.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jaworski, Jakub. "Offset jako czynnik rozwoju przemysłu." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 8 (January 1, 2006): 179–91. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.8.17.

Full text
Abstract:
W większości krajów świata funkcjonuje wolny rynek, który w wielu obszarach stał się już rynkiem globalnym. Istnieją jednak branże, gdzie nawet kraje z liberalną gospodarką stosują pewne ograniczenia i regulacje. Taką branżą jest bez wątpienia przemysł obronny. Charakteryzuje się on tym, że posiada ograniczoną liczbą klientów, każdy kraj musi zagwarantować sobie bezpieczeństwo (wieloletnich) dostaw, rządy zwykle interweniują na rynku obronnym; jedną z form takiego interwencjonizmu jest offset...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Schindler, Jacek. "Konsumpcja opakowań a gospodarowanie odpadami. Pomiędzy kulturą a katastrofą." Prace Kulturoznawcze 25, no. 3 (March 24, 2022): 63–86. http://dx.doi.org/10.19195/0860-6668.25.3.5.

Full text
Abstract:
Kultura często wskazywana jest jako istotne źródło katastrof ekologicznych, społecznych, gospodarczych. Zarazem jednak, gdy mowa jest o rozwiązaniach ograniczających negatywny wpływ na globalne katastrofy, staje się wielką nieobecną. Uwzględniana jest co najwyżej w projektach ochrony przed skutkami katastrof, a i tutaj zdecydowanie większe nadzieje pokładane są zazwyczaj w rozwiązaniach technologicznych. Nieskuteczność takiego podejścia widać wyraźnie przy analizie ustawodawstwa odpadowego, które w zamyśle ma regulować rynek opakowań, a w praktyce jest bezradne wobec rządzącego decyzjami konsumenckimi marketingu doznań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Kampka, Franciszek. "Pandemia jako czynnik zmiany społecznej. Rodzina a rynek pracy." Family Forum 11 (January 9, 2022): 51–69. http://dx.doi.org/10.25167/ff/4568.

Full text
Abstract:
Studia nad rodziną w perspektywie ekologicznej pozwalają uwzględnić zarówno wewnętrzne relacje między członkami rodziny, jak i środowisko, czyli zmieniające się warunki społeczne, w których funkcjonuje rodzina. Działalność instytucji państwa, zmiany kulturowe i gospodarcze to czynniki, które wpływają na rodzinę i wymagają jej adaptacji do nowych okoliczności. Przegląd literatury przedmiotu i analiza danych zastanych potwierdzają, że pandemia COVID-19 uwidoczniła lub zintensyfikowała wiele problemów dotyczących relacji między rodziną a rynkiem pracy. Pierwszym z nich jest utrata pracy lub stabilności finansowej, której doświadczyły w szczególny sposób najuboższe warstwy społeczne, utrzymujące się często z pracy dorywczej oraz młodzi ludzie zatrudnieni na tzw. umowach śmieciowych. Skutkiem tej sytuacji jest nie tylko pauperyzacja, ale także utrata poczucia sprawstwa i kryzys tożsamości. Druga grupa problemów wiąże się z koniecznością izolacji i pracy zdalnej oraz godzenia życia rodzinnego z pracą i zdalnym nauczaniem. Skutki indywidualne to m.in. konflikty, przemoc, pogorszenie stanu psychicznego. Skutki globalne to pogłębienie istniejących nierówności społecznych. W artykule omówiona jest koncepcja przedstawiana przez papieża Franciszka, który traktuje kryzys i pandemię jako dzwonek alarmowy i okazję do poszukiwania dalekosiężnych rozwiązań. Pilnym zadaniem jest wypracowanie warunków zapewniających pracę i sprawiedliwie wynagrodzenie. Jedną z idei budzących coraz większe zainteresowanie jest koncepcja dochodu podstawowego (omawiana m.in. w pracach Guya Standinga). Jakie konsekwencje dla rodziny miałoby przyjęcie takich rozwiązań? Jakie zmiany są niezbędne, by można było je wprowadzić?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Prokopowicz, Dariusz, and Sylwia Gwoździewicz. "REGULOWANA NORMATYWNIE ANTYCYKLICZNA ANTYKRYZYSOWA KRAJOWA POLITYKA MONETARNA BANKOWOŚCI CENTRALNEJ W POLSCE." International Journal of Legal Studies ( IJOLS ) 1, no. 3 (June 30, 2018): 213–30. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.2178.

Full text
Abstract:
Streszczenie Od 1989 roku bankiem centralnym w Polsce jest Narodowy Bank Polski, którego działalność unormowana jest Ustawą o Narodowym Banku Polskim. Zgodnie z regulacjami tej Ustawy oraz w związku z funkcjonowaniem w Polsce waluty krajowej tj. polskiej złotówki bank centralny prowadzi całokształt polityki monetarnej w Polsce. Narodowy Bank Polski wykorzystując swe instrumenty krajowej polityki monetarnej może wpływać na procesy gospodarcze w ramach antycyklicznego interwencjonizmu celem aktywizowania procesów gospodarczych, wpływając na ilość cyrkulującego pieniądza w gospodarce i zmieniając koszt pieniądza wypożyczanego w kredytach przez banki komercyjne podmiotom gospodarczym. W ten sposób w sytuacji znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego kraju wywołanego globalnym kryzysem finansowym Narodowy Bank Polski prowadzi antykryzysową, interwencjonistyczną politykę monetarną. Tego typu działania prowadzone były już niejednokrotnie przez banki centralne w wielu innych krajach w przeszłości. Mimo tego, że rynek finansowy tak jak i inne rynki zbudowany jest według klasycznego modelu mechanizmu rynkowego, w którym współgrają ze sobą dwie strony rynku, tj. popyt i podaż a przedmiotem obrotu jest pieniądz w formie gotówkowej lub zawarty w różnych instrumentach finansowych to jednak jest to rynek zinstytucjonalizowany i uregulowany prawnie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

КОП И ЛОВА, Ольга. "The concept of the Ukrainian securities market integration to global trade networks." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2017, no. 108 (2017): 161–72. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2017.108.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Kostecki, J. "Non-economic concepts of behavior of financial market participants." Nowoczesne Systemy Zarządzania 13, no. 4 (December 17, 2018): 231–44. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129486.

Full text
Abstract:
Rynek finansowy stanowi istotny element systemu gospodarczego i finansowego. Jego funkcjonowanie ma istotne znaczenie dla sprawności funkcjonowania gospodarki w wymiarze narodowym, międzynarodowym i globalnym. Umiejętności wykorzystania mechanizmów rynku pieniężnego i kapitałowego decydują o efektywności działalności gospodarczych podmiotów sfery realnej: przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Ważną determinantą sposoby i sprawności funkcjonowania rynku finansowego są zachowania jego uczestników. Dominujące koncepcje ekonomiczne funkcjonowania rynku finansowego okazały się niewystarczające. Stad też, stały się one przedmiotem dociekań na gruncie neurologii, neurobiologii, psychologii, a ostatnio także genetyki. Nowatorskie koncepcje, nie negując istoty praw i prawidłowości sformułowanych na gruncie ekonomii i i finansów, przyczyniają się zarówno do głębszego poznania i zrozumienia prawidłowości funkcjonowania rynków finansowych, jak również mają duże znaczenie praktyczne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Piróg, Danuta. "Problematyka pracy w badaniach z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej w Polsce i krajach anglosaskich." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 29, no. 4 (March 19, 2015): 127–43. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.294.9.

Full text
Abstract:
Rynek pracy wraz z mechanizmami jego funkcjonowania był i nadal jest ważnym elementem badań dotyczących przemian strukturalnych układów przestrzennych. Skala, dynamika i znaczenie zmian zachodzących na rynkach lokalnych i regionalnych oraz na globalnym rynku pracy jest ogromna. Badania z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej, w tym geografii przemysłu i usług, które nie uwzględniałyby aspektu uwarunkowań i problemów rynku pracy, uniemożliwiałyby przeprowadzenie poprawnej analizy i formułowanie wniosków. Geografowie rozumieją tę potrzebę, co ujawniło się w wielu publikacjach naukowych. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu prac z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej z lat 1945–2013, poświęconych problematyce rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji nurtów badawczych jako konsekwencji przemian polityczno- -gospodarczych i społecznych w Polsce oraz analiza zmian paradygmatu w badaniach z zakresu geografii rynku pracy w krajach anglojęzycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Rosicki, Remigiusz. "Processes of change in academia – the impact of government and market." Przegląd Politologiczny, no. 3 (June 21, 2018): 183–200. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2013.18.3.15.

Full text
Abstract:
W tekście podjęto problematykę związaną z rozwojem uniwersytetów i szkolnictwa wyższego w wymiarze globalnym i na przykładzie Polski. Dla zobrazowania podjętego problemu skupiono się na: (1) idei autonomii i elitaryzmu uczelni w perspektywie historycznej i współczesnej, (2) ułudzie elitaryzmu wykształcenia i awansu społecznego jaki się jemu przypisuje, (3) micie elastyczności wykształcenia generowanego m.in. przez polityków. W tekście wskazano na główne procesy zachodzące w nauce: (1) z wiekami następowało znoszenie autonomii uniwersytetów, (2) usuwany jest “humanistyczny etos” uniwersytetów, (3) uniwersytety przekształcane są w “wyższe szkoły zawodowe”, (4) szkolnictwo wyższe rozwijane jest jako jeden z sektorów usług, (5) uniwersytety przekształcane są w instytucje odpowiedzialne za rynek pracy, (6) uniwersytety wpisywane są w “logikę działania wolnego rynku”, (7) wzrasta liczba wykształconych, (8) następuje fetyszyzacja wykształcenia, (9) podtrzymywany jest mit elastyczności wykształcenia i wielokierunkowości w kontekście ograniczonej chłonności rynku pracy, (10) rozwijane są systemy odpłatności za studia w szkolnictwie publicznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Waśkiewicz, Andrzej. "Rewolucja konsumentów? Ekonomia współdzielenia jako nowa wizja ładu społecznego." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 84, no. 1 (March 30, 2022): 179–95. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2022.84.1.14.

Full text
Abstract:
Uber, Airbnb, CouchSurfing, Netflix, elektryczne hulajnogi – te instytucje wrosły w nasze codzienne życie tak samo jak Allegro.pl, Amazon.com i inne przedsiębiorstwa gospodarki sieciowej. A jednak w opinii ich propagatorów są one zwiastunem nowego porządku. Dla gospodarki rynkowej z jej anonimowym rynkiem praktyki współdzielenia mają być tym, czy dla demokracji przedstawicielskiej instytucje bezpośredniego oddziaływania obywateli na decyzje polityczne. Gospodarka będzie wreszcie zaspokajać rzeczywiste ludzkie potrzeby, zamiast produkować na masową skalę rzeczy zbędne. Powstrzymana zostanie dewastacja Ziemi i rabunkowe korzystanie z jej zasobów. Instytucje przedkapitalistycznej gospodarki, za sprawą Internetu rozciągnięte na globalną skalę, przyniosą upodmiotowienie ludzi zmarginalizowanych przez rynek i odbudują osłabioną przez niego wspólnotę. Zaufanie będzie największym kapitałem, jakim ludzie będą dysponować tyleż w lokalnej, co globalnej wymianie rzeczy i usług. Nie będę oceniać, jakie szanse realizacji ma ta obietnica, przedstawię jedynie z perspektywy propagatorów współdzielenia, jak i jego krytyków, specyficzne instytucje (w sensie socjologicznym), które mają ją realizować. W podsumowaniu zwrócę uwagę na ambiwalencję wobec gospodarki rynkowej, jaką obarczona jest sama idea współdzielenia, a co za tym idzie, na dwuznaczność jej deklarowanej misji: czy ma być tylko korektą wobec obecnej formy kapitalizmu czy też jej alternatywą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Rydz‑Żbikowska, Anna. "Organic Agriculture in Least Developed Countries in Relation to the Development of the Organic Farming Sector in Poland. The Example of African Countries versus the Organic Sector in Poland." Comparative Economic Research. Central and Eastern Europe 23, no. 4 (December 30, 2020): 209–30. http://dx.doi.org/10.18778/1508-2008.23.35.

Full text
Abstract:
Over the past few years, organic farming has seen a dynamic development globally. In 2015, the global market for organic products was €81.6 billion, rising to more than €90 billion in 2018 (Światowy rynek produktów ekologicznych osiągnął wartość 90 mld euro 2019). There has also been a significant rise in the production of organic products by the group of Least Developed countries (LDCs) (such as African countries), which are being supported by all the World Trade Organisation negotiations within the Doha Round. The aim of this article is to present different definitions of organic farming according to the most important international organizations. Furthermore, it will examine the status of the organic farming sector in selected examples of Africa’s LDCs and investigate the results of Doha’s negotiations within the agricultural market (particularly towards LDCs). Finally, it will investigate the status and the latest developments of organic farming in the LDCs compared to Poland. The research methods used in the article include an analysis of available documentary and literary sources on the topics in question, the development of relevant statistical surveys, and the deductive approach to draw conclusions from the development of organic agriculture in LDCs and Poland (as an example of a Central European Country).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Pavlić Skender, Helga, Antonela Štefanić, and Petra Zaninović. "The logistics performance analysis in European Union – EU-15 vs. EU-13." Ekonomika i Organizacja Logistyki 5, no. 3 (December 21, 2020): 5–16. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2020.5.3.17.

Full text
Abstract:
Logistyka stanowi 14% całkowitego PKB krajów Unii Europejskiej, co wskazuje na duże znaczenie tego sektora dla wyników ekonomicznych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Rynek logistyczny krajów UE-15 jest dobrze rozwinięty, podczas gdy większość krajów UE-13 powinno podjąć działania dla rozwoju słabej infrastruktury kolejowej oraz pochylić się nad kwestiami politycznymi związanymi z korupcją, czy brakiem konkurencyjności. Szybko rozwijające się gospodarki UE-13 mogą jednak skorzystać na poprawie rynku usług sektora logistycznego. Celem artykułu było określenie wydajności sektora logistyki w Unii Europejskiej z podziałem na kraje UE-15 i UE-13. W pracy wykorzystano wskaźnik wydajności logistyki według Banku Światowego (Logistics Performance Index – LPI), który jest narzędziem określającym jakość, szybkość, dokładność i prostotę procesów logistycznych. Analiza objęła okres od 2010 do 2018 roku. Wyniki wskazują, że niektóre kraje UE-13 pozostają w tyle za członkami UE-15 pod względem wyników logistycznych, podczas gdy kraje takie jak Polska, Czechy i Węgry osiągają najlepsze wyniki logistyczne wśród krajów UE-13. Wyniki wskazują również na korelację między wynikami logistyki a wzrostem gospodarczym. To oznacza, że kraje UE-13 muszą zrobić krok naprzód w swoich wynikach logistycznych, aby zintegrować się z regionalnym i globalnym łańcuchem dostaw, a tym samym poprawić swoją pozycję gospodarczą i konkurencyjność.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Has-Tokarz, Anita Lidia. "Współczesna książka kucharska dla dzieci i młodzieży jako produkt medialny." Folia Bibliologica 60 (May 24, 2019): 59. http://dx.doi.org/10.17951/fb.2018.60.59-79.

Full text
Abstract:
<p>Współczesny rynek książki dla dzieci i młodzieży, mimo obserwowanych krótkotrwałych okresów zapaści, stale jest – jak pokazują branżowe raporty – jednym z bardziej stabilnych i dochodowych segmentów polskiego rynku wydawniczo-księgarskiego. Zyski gwarantują oficynom wydawniczym przede wszystkim globalne bestsellery adresowane tak do najmłodszych czytelników, jak i nastolatków. Artykuł omawia zjawisko brandingu, tj. kreowania globalnych marek w sektorze książki dla młodych odbiorców. Branding staje się obecnie ważnym narzędziem międzynarodowego marketingu książki, a tzw. polityka marki (brandu) zajmuje istotne miejsce w taktyce marketingowej wydawców działających w segmencie książek dla młodych odbiorców. Obserwacja globalnego i krajowego rynku mediów pozwala dostrzec tendencję do profesjonalizacji dziecięcej kultury kulinarnej. Przejawem tego zjawiska jest m.in. rozwój przemysłu zabawkarskiego związanego z produkcją akcesoriów kulinarnych, jak również aneksja przestrzeni medialnej zarezerwowanej dla dzieci i młodzieży. W jej obrębie można zauważyć multiplikację telewizyjnych programów kulinarnych, coraz liczniej powstają internetowe projekty kulinarne, gry online przeznaczone dla małych kucharzy, kulinarne aplikacje na urządzenia mobilne. Kulinarny „zwrot tematyczny” dokonuje się także w obrębie rynku książki dla dzieci i młodzieży. Po 1989 roku w segmencie książek kucharskich dla najmłodszych czytelników doszło do imponujących zmian ilościowych i jakościowych. Ewoluowały ich nowe warianty tematyczne i style edytorskie, jak również formaty medialne (kulinarne audiobooki, e-booki), będące refleksem globalnych mód i idei charakterystycznych dla kultury konsumpcyjnej oraz świadectwem kulinarnej emancypacji najmłodszych. W referacie wskazano różnorodne przykłady współczesnych książek kucharskich, które są powiązane z supersystemami rozrywkowymi dla dzieci.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Kuchta, Marcin. "Rola zarządzania relacjami w procesie wejścia na globalny rynek skupisk." Przegląd Organizacji, September 30, 1999, 24–26. http://dx.doi.org/10.33141/po.1999.09.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Grzesiowski, Maciej, and Piotr Tarka. "Rozwój marketingu drugiego obiegu a strategie rynkowe przedsiębiorstw." Przegląd Organizacji, September 30, 2005, 39–42. http://dx.doi.org/10.33141/po.2005.09.09.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest zdefiniowanie problemu marketingu drugiego obiegu oraz pokazanie go na wybranych przykładach. Marketing pierwszego obiegu określono jako dominujący trend w sposobach propagandy i oddziaływania na klientów i odwrotnie jako dominujący sposób zachowania klientów pod wpływem medialnej propagandy. Drugi obieg marketingowy jest wynikiem różnicy między tym co globalny rynek oferuje a rzeczywistymi postawami, poglądami oraz potrzebami konsumentów-obywateli.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Brzozowska, Krystyna. "Globalny rynek finansowania inwestycji infrastrukturalnych w warunkach rosnącego znaczenia infrastruktury we współczesnym świecie." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 3, no. 321 (October 10, 2016). http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.321.10.

Full text
Abstract:
Infrastruktura jest niezbędnym, chociaż pośrednim, czynnikiem rozwoju gospodarczego I cywilizacyjnego, Ogromne tempo zmian wynikające z postępu technicznego i technologicznego wymusza wzrost inwestycji na infrastrukturę, a co za tym idzie wzrost zapotrzebowania na kapitał finansowy. Większość krajów nie jest w stanie finansować wysoce kapitałochłonnych inwestycji infrastrukturalnych z wysoce napiętych budżetów. Istotnym problemem jest znalezienie i zaimplementowanie uzupełniających źródeł finansowania, jak PPP, prywatne fundusze infrastrukturalne, specjalne fundusze publiczne czy obligacje projektowe. Celem opracowania jest zobrazowanie trudności w pozyskiwaniu finansowania inwestycji infrastrukturalnych we współczesnym świecie na tle rosnących potrzeb inwestycyjnych zakresie infrastruktury publicznej.. Opracowanie w formie przyczynku naukowego o dużym stopniu aplikacyjności ma postać przeglądu wykorzystującego literaturę przedmiotu, publikowane statystyki oraz prowadzone przez wiele lat własne obserwacje rynku finansowania inwestycji infrastrukturalnych, a jego głównym zadaniem jest wykazanie skali problemu nierównowagi między zapotrzebowaniem na inwestycje infrastrukturalne a potencjalnymi źródłami ich finansowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Mantorska, Joanna. "Zagadnienie technologii i innowacji w perspektywie funkcjonowania Unii Europejskiej." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 57, no. 4 (November 27, 2020). http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.57.4.4.

Full text
Abstract:
W perspektywie funkcjonowania Unii Europejskiej, jak również w nawiązaniu do postępujących zmian oraz wyzwań technologicznych, zasadnym wydaje się zastanowienie się nad kwestią zrównoważenia oraz spójnością prowadzonych działań, tak w oparciu o aspekt społeczny, jak i środowiskowy, a także, co oczywiste, pod kątem osiągania sukcesów rynkowych. W jaki sposób, biorąc pod uwagę wszystkie istotne kryteria, wypracowywać oraz podtrzymywać wymierne osiągnięcia gospodarcze oraz wynikające z nich wartości dodane w skali międzynarodowej? Celem przedmiotowej pracy jest przedstawienie oraz przedyskutowanie powiązanych z tak postawionym pytaniem uwarunkowań i determinantów, tj. uzasadnionych priorytetów Europy, zagadnień o kluczowym znaczeniu (w tym służących rozwojowi), a także uwarunkowań zewnętrznych, które to kryteria powinny leżeć u podstaw tworzonych na poziomie europejskim polityk. Co więcej, przytoczone kwestie mają przełożenie na aspekty związane z bezpieczeństwem oraz konkurencyjnością Europy, co skutkuje większą zdolnością innowacyjną po stronie różnego rodzaju podmiotów i społeczeństwa jako całości oraz tym samym podniesieniem szeroko pojętego dobrobytu. W ramach przeprowadzonych studiów literaturowych ustalono, że wśród priorytetów Europy wyróżnia się gospodarkę cyfrową realizowaną w oparciu o jednolity rynek wewnętrzny, z jednoczesnym uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych. Do zagadnień o kluczowym znaczeniu zaliczono działania rozwojowe wspierające, w przypadku kapitału ludzkiego, podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych, natomiast gospodarki jako całości – aspekt niskoemisyjności. Zakłada się, że spełnienie tych przesłanek ma przyczynić się do podniesienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz konkurencyjności Europy w kontekście globalnym. Jednym z priorytetów jest także zapewnienie przestrzeni do funkcjonowania wszystkich podmiotów, niezależnie od ich wielkości oraz skali prowadzonej działalności. Strategia ta miałaby być realizowana w celu osiągnięcia stabilizacji oraz bezpieczeństwa również w wymiarze ekonomicznym, co znalazłoby odzwierciedlenie w szeroko rozumianym dobrobycie. Osiągnięcie przytoczonych założeń w znacznym stopniu podniosłoby kompetencje społeczeństwa jako całości pod kątem kreowania innowacji, tak w zakresie planowania, opracowywania, koncepcyjności, jak i finalnie wdrożeń do praktyki gospodarczej. Szczególna wartość przypisywana jest technologiom, zwłaszcza tym związanym z niskoemisyjnością, rozumianym jako siła napędowa i zarazem bufor bezpieczeństwa dla gospodarki jako całości. Dopełnienie powyższych uwarunkowań wpłynęłoby na ogólny dobrobyt, w tym związany ze wzrostem zatrudnienia, a także podniesienie konkurencyjności gospodarki europejskiej jako całości. Byłoby to łatwiejsze do osiągnięcia przy zastosowaniu rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, a także przy wsparciu dedykowanych centrów badawczo-rozwojowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography