Academic literature on the topic 'Profesionalizace ve vzdělávání dospělých'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Profesionalizace ve vzdělávání dospělých.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Profesionalizace ve vzdělávání dospělých"

1

Kalenda, Jan. "Tři vlny: vývoj teorií účasti dospělých ve vzdělávání (1960 až 2019)." Studia paedagogica 26, no. 1 (April 15, 2021): 91. http://dx.doi.org/10.5817/sp2021-1-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

KUBRICKÝ, Jan, and Josef MINARČÍK. "COMPETENCIES OF ADULT EDUCATION." Journal of Technology and Information 4, no. 1 (April 1, 2012): 83–84. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2012.016.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Spilková, Vladimíra. "Přístupy české vzdělávací politiky po roce 1989: Deprofesionalizace učitelství a učitelského vzdělávání?" Pedagogika 66, no. 4 (October 20, 2016). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2016.348.

Full text
Abstract:
Anotace: Příspěvek je věnován kritické reflexi vývoje přístupů české vzdělávací politiky k učitelské profesi a přípravě na ni po roce 1989. Jsou analyzovány relevantní dokumenty vzdělávací politiky, legislativní návrhy i reálné zásahy decizní sféry v této oblasti v posledních 25 letech. V centru pozornosti jsou mezníky ve vývoji a klíčové problémy – profesionalizace učitelství a její podpora ze strany vzdělávací politiky vs. deprofesionalizace, profesní standard jako soubor klíčových profesních kompetencí, které jsou předpokladem ke kvalitnímu zvládání profese v měnících se nárocích na školní vzdělávání, karierní systém jako prostředek k podpoře profesního růstu učitelů, přístupy ke kvalitě učitelského vzdělávání, míra liberálnosti vzdělávací politiky v oblasti přípravy učitelů v kontextu výrazné kurikulární reformy (akademické svobody na straně jedné a odpovědnost státu za kvalitu vzdělávání a tedy i za kvalitu učitelů na straně druhé), vymezování rámcových požadavků na přípravu učitelů ze strany státu, reálné možnosti a meze Akreditační komise ČR v ovlivňování kvality vzdělávání na fakultách připravujících budoucí učitele. Klíčová slova: Vzdělávací politika, proměny profese v kontextu proměn školního vzdělávání, profesionalizace a de-profesionalizace učitelství, profesní standard, kvalita učitelského vzdělávání, fakulty připravující učitele, akreditační komise.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bartoňková, Hana. "Instruktor praktického vyučování ve firmě: role a kompetence." Pedagogika 70, no. 3 (October 4, 2020). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2020.1680.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Příspěvek je zaměřen na oblast neformálního vzdělávání dospělých, konkrétně na oblast dalšího odborného vzdělávání. Jeho hlavním cílem je vymezit oblasti a indikátory pro identifikaci kompetencí instruktora praktického vyučování ve firmě, tedy v kontextu podnikového vzdělávání. Základní premisou je skutečnost, že instruktor praktického vyučování není pedagogickým pracovníkem v intencích zákona o pedagogických pracovnících (zákon č. 563/2004 Sb.). Je v pracovněprávním vztahu s organizací, ve které se koná odborný výcvik / odborná praxe. Vede odbornou přípravu žáků, kteří přicházejí na pracoviště vykonávat odborný výcvik nebo odbornou praxi, do jeho pracovní náplně tak spadá řada činností souvisejících s pedagogickým působením. Příspěvek je zpracován jako teoretická studie. V závěru příspěvku jsou na základě zpracování dostupných zdrojů k charakteristice a nárokům kladeným na instruktora praktického vyučování identifikovány oblasti a indikátory jeho kompetencí. Vyústěním textu je identifikace tří oblastí kompetencí instruktora praktického vyučování (osobnostní, odborné a pedagogické), přičemž každá je rozpracována do dílčích indikátorů směřujících do jednotlivých složek kompetence (charakteristiky osobnosti, znalosti, dovednosti/schopnosti). V textu je navržen postup pro měření uvedených indikátorů s využitím škály Hennessyové a Hicksové (2011) a s využitím kategorizace výzkumných postupů podle Lepiče a Kouckého (2012) a Mikkonena a kol. (2017). Klíčová slova: neformální vzdělávání dospělých, další odborné vzdělávání, instruktor prak- tického vyučování, kompetence.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Janáková, Monika. "Současné metody zážitkové pedagogiky ve vzdělávání dospělých v zahraničí." Envigogika 15, no. 1 (October 20, 2020). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.610.

Full text
Abstract:
Text ukazuje, jaké metody zážitkové pedagogiky ve vzdělávání dospělých se používají v zahraničí; posuzuje tyto metody z hlediska efektivity. Autorka rekapituluje výsledky výzkumu z příbuzných oblastí, nejen andragogiky samotné, ale i například neurověd. Tyto obory se zaměřují na zvýšení účinnosti programů celoživotního učení, jejich dopadu na pochopení a udržení znalostí, i rozvoj „měkkých“ dovedností, které jsou důležité pro využití poznatků v praxi. Upozorňuje současně na rizika zážitkového vzdělávání, které vyžaduje spontánní aktivitu účastníků – té nemusí být všichni schopni, což je potom vylučuje z kolektivu, s dopadem na ně samotné i zbytek skupiny. Uzavírá konstatováním, že v současnosti se zvýšená pozornost věnuje kvalitě zážitku, který zvyšuje celkový zájem o účast v programech celoživotního učení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dlouhá, Jana, Laura Henderson, Roman Kroufek, Kateřina Jančaříková, and Simona Neprašová. "Vzdělání k udržitelné spotřebě a životnímu stylu – cíle a výstupy." Envigogika 16, no. 1 (April 30, 2021). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.619.

Full text
Abstract:
Článek rekapituluje teoretická východiska vzdělávání zaměřeného na rozvíjení návyků a chování v oblasti udržitelné spotřeby, a jejich prostřednictvím i na celkovou změnu životního stylu. Zdůrazňuje význam transformativního učení jakožto základního rámce pro tento typ učení, hledá související koncepty, které pomohou stanovit relevantní vzdělávací cíle – aktivní přístup, akční kompetence, klíčové kompetence pro udržitelnost. Autoři diskutují též nástroje, kterými by tyto cíle byly dosažitelné ve školní výuce: pro citlivou povahu transformativního učení a jeho působení na vnitřní změny osobnosti navrhují postupy vzdělávání pro budoucnost, kreativního učení nebo ty, jež jsou uplatňovány při řešení konfliktů a v rámci celoinstitucionálního přístupu. Rekapitulují a zobecňují zkušenosti s designem programu odpovědné spotřeby pro děti/žáky/studenty mateřských až středních škol, a vyvozují závěry pro využití konceptu transformativního učení ve vzdělávání dětí (ve srovnání s učením dospělých). Výsledkem teoretických úvah i společných aktivit v praxi je návrh hodnotícího nástroje, pomocí kterého lze reflektovat postup při naplňování vzdělávacích cílů v dané oblasti – kompetencí k odpovědné spotřebě a změně životního stylu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kopecký, Martin. "(Ne)účast dospělých ve vzdělávání jako výsledek individuálních strategií sociálně zakotvených jednotlivců." Studia paedagogica 17, no. 1 (2012). http://dx.doi.org/10.5817/sp2012-1-9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dlouhá, Jana. "Úvodník 2020/XV/1." Envigogika 15, no. 1 (December 30, 2020). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.614.

Full text
Abstract:
Vážení přátelé, příznivci Envigogiky, na přelomu roku znovu silně vnímáme, jak se všechno zrychluje. Pouze Envigogika v roce 2020 zpomalila. Na rozdíl od předchozích let jsme připravili pouze jedno číslo. Utěšujeme se, že tato pomalost je přednost, pokud je spojena s pečlivostí, a právě tou chceme přispívat do všeobecně se stupňujícího publikačního ruchu. Naším dlouhodobým cílem je udržet slow-publishing, takové trochu rukodělné nakládání s metodickými úvahami a názory našich autorů, jež nám laskavě svěřili. Zůstáváme jejich laskavými průvodci, ve vzájemné důvěře procházíme spolu s nimi procesem publikování, nastavujeme vztahy vstřícné pozornosti s recenzenty a všemi dalšími, kdo mají k textu co říci. Jsme malým (stále se zmenšujícím) ostrůvkem v moři hodnocení, uznaných výsledků, budování sfér vlivu – drobných vítězství a ztrát na bojišti moci, která se nyní rozpíná i do okruhu našich sdílených myšlenek a složitě dojednaných východisek vědeckého poznání. Hrozí, že je ovládne. My tuhle hru ale chceme hrát podle pravidel, která si (vědecká i ta obecně lidská) pravda zaslouží. Co je totiž pomalé: růst, zrání, vývoj druhů, ... Čtení jedné knihy od začátku do konce; proces učení, pokud má vést k vnitřní proměně. Láska a vztahy, které přinášejí trvalou hodnotu (i když trvalé samy o sobě nebývají). A taky psaní – to, které si složitě utváří vztah k popisované skutečnosti. Co je naproti tomu rychlé: krize, zánik, smrt, ... Úspěch, když závisí na oblibě a přízni davu. Zázračné vyléčení beze změny zvyklostí, zbohatnutí bez práce. Náhodné štěstí, výhra v hazardu. A co tvorba? Může rychle vzniknout i to, co potom přetrvá – bez přípravy, jen na základě okamžitého vnuknutí? My zde pokládáme vznik za pouhý vnější projev dlouhodobě běžících procesů: přemýšlení, dialogu, vzájemného kritického posuzování. Do těchto procesů se spolu s Envigogikou aktivně zapojujeme, což ostatně můžete i vy. Například se tentokrát nad textem Mikuláše Huby zamyslet, jak se za posledních 30 let vyvinula ochrana přírody na Slovensku, jakou roli v tom hráli jednotliví aktéři (a co na to řekla slovenská veřejnost), a k čemu to nakonec vedlo. Uvažovat spolu s Evou Pechočiakovou Svitačovou a Tomášem Pechočiakem o tom, jak může myšlení budoucích ekonomů formovat kromě jiného koncept ekogramotnosti. O tvorbě odborných textů dostupných online, a možnostech jejich využití ve vysokoškolské výuce vypovídá široce pojatá analýza kvality otevřených vzdělávacích zdrojů (prováděná na zdrojích Univerzity Karlovy); jsou zde představeny fungující wikisystémy využívané s větším či menším zájmem například lékaři, přírodovědci, nebo filosofy a knihovníky. Základem pro využití tématu odpovědné spotřeby ve vzdělávání na nižších stupních pak může být článek Udržitelná spotřeba a životní styl jako vzdělávací téma; představuje vzdělávací cíle, které by učitelé měli sledovat, pokud chtějí (spolu se svými žáky a studenty) působit na společenské změny dosažitelné v běžném životě každého z nás. Učitelům mohou sloužit i další texty z kategorie inspiračních – Plýtvání potravinami ve školních jídelnách autora Zdeňka Talácka, a dvě (stručné a podrobnější) rešerše Moniky Janákové: Krajina k ochutnání týkající se regionální kuchyně a léčitelství, či přehled současných metod zážitkové pedagogiky ve vzdělávání dospělých v zahraničí. Představme si nyní svět, kde všichni vsadí na rychlý úspěch a vzájemně se v této víře podporují. Sdílejí snadno dosažené výsledky, poskytují si navzájem adekvátní odměny. Ochota investovat do výjimečnosti či alespoň jinakosti všeobecně klesá, vždyť naopak zájem mnohých je mírou uznaného přínosu. Kvantita nahrazuje kvalitu a v nastalém shonu, snaze naplnit očekávání, uniká cosi podstatného. Mezery, které si uvědomuje stále méně lidí, se ovšem rychle plní náhražkami. Není už jasné, co nahrazují, a vlastně o to ani nejde. Všichni jsou zahlceni (předměty, informacemi), a kdesi nad hlavami klinkají rolničky, že to je konečně svět dostatku. Otevírá bezpočet nových možností – jen ne tu jedinou. Být sami sebou a hledat si svou vlastní cestu a vyjádření. Envigogika se pokouší tuto příležitost již 15 let přinášet. I proto nevstupujeme do běžných komerčních vztahů a za svou práci nepožadujeme žádnou odměnu. Na začátku jsme nastudovali pravidla, jak správně publikovat, a přijali etické závazky. Těmi se řídíme a jinak zůstáváme nezávislí – s jediným cílem, a tím je prošlapávat cestu tomu, co je nové. A co by se jinde třeba neuplatnilo. Až do toho spolu s námi nepůjdete, až cílem nebude samo sdělení, ale jen jeho impakt, pak tady pro vás už nebudeme. Už teď jsme ale vděčni za ty společně strávené roky, i za debatu, která se na našich stránkách postupně rozvinula. Co si přát do nového roku 2021? Zpočátku budeme šetřit energii, nabírat síly; víme, že to budeme potřebovat. Možná svět bude ještě zpomalený, může se ale najednou zrychlit ještě více – tak, aby dohonil všechny ztráty. Netušíme, ve kterém z těchto dvou případů bychom se mohli ztratit, a který naopak bude příležitostí k novému rozvoji. Možná to ale necháme na vás. V tomto případě můžete klidně hlasovat perem, vlastně klávesnicí. Psát, zůstávat v kontaktu, „on board“. Za všechny vaše podněty, výzvy, i nové texty budeme rádi – a dle svých sil se jim budeme (co nejlépe, a samozřejmě i co nejrychleji) věnovat. Už teď se na ně těšíme Jana a Jirka Dlouzí Za redakci Envigogiky
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Profesionalizace ve vzdělávání dospělých"

1

Lafková, Šárka Isabela. "Další možnosti ve vzdělávání tanečních pedagogů." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta. Knihovna, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-177964.

Full text
Abstract:
Diploma thesis deals with further possibilities of education for dance pedagogues. It focuses on informal education and its recognition. It also brings information concerning current legislation, conditions required to obtain accreditation, and institutions which deal with informal education and offer educative workshops for pedagogues. Diploma thesis include a questionaire research focused on the participants of these workshops. The aim of my work is to introduce information about the current state of the education for dance pedagogues, about the possibilities of education and about the workshop participants and their satisfaction with the workshop.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Duchek, Pavel. "Blended learning ve vzdělávání manažerů." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-76521.

Full text
Abstract:
This paper concerns with blended learning and with its usage in education and development of managers. The paper brings out survey of existing approaches to blended learning and list of forms and methods which are used in this educational concept. Part of this paper is proposal for blended learning utilization in process of inovation of teaching methods at FM VŠE Jindřichův Hradec.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Tesařová, Dagmar. "Celoživotní vzdělávání pracovníků ve státním sektoru a význam celoživotního vzdělávání v neziskovém sektoru (srovnávací studie)." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260237.

Full text
Abstract:
The subject of the the diploma thesis is the evaluation the current state of lifelong learning in the govermental and non-govermental non-profit sectors. The aim of the thesis to suggest possibilities for lifelong learning in govermental and non-govermental non-profit sectors. The thesis focuses on reasons which lead workers to increase the level of their achieved education and to participate in educational workshops. It deals with the state of employer or company support. Its theoretical part is based on studying of documents. For conducting the practical part there were chosen particular authorities and organizations where a quantitative survey using a standardized questionnaire and qualitative research using semi-structured interviews were done. The collected data were analyzed and the conclusion stated. Diploma thesis shows the way for the improvement of work with employees who lack the necessary education.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Krejčí, Zuzana. "Připravenost absolventů vzdělávacích kurzů na hlavního vedoucího zotavovacích akcí pro děti a mládež k výkonu funkce." Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446354.

Full text
Abstract:
The main goal of the thesis is to find out the subjective perception of the quality of the main leader's educational course and its practical benefits for graduates and to analyze the theoretical content/content part of the course itself. Based on these findings, the work formulates proposals for possible changes to qualification standard issued by the National Qualifications Framework with effect from December 2015, which is the basis for accreditation of the course and its design. The theoretical part of the final work discusses the importance of professionalization in adult education, its impact on the quality of education and the importance of the profession. Nor does it omit the legislative requirements governing further adult education. It also includes a detailed description of the qualification standard of the main leader in the Czech Republic and its comparison with possible foreign concepts, examples of other selected professional qualifications in the field of non-formal and leisure education of children and youth. It also acquaints the reader with the fixed criteria for organizing the recovery events themselves or with the requirements for the personality of the main leader, both formally and informally. The empirical part is based on the method of a questionnaire survey, the key...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Vyvadilová, Kateřina. "Outdoorové aktivity ve vzdělávání dospělých." Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-280837.

Full text
Abstract:
Nowadays the employees are challenged with evergrowing requirements, therefore their development and education becomes a necessity. Besides the expert knowledge, the importance of improving the social-psychological proficiency grows as well. This is, where outdoor education might help. This work is aimed to contemplate about opportunities and significance of utilizing the outdoor programs in education of the adults, from the personnel officers point of view. The introductory part is dedicated to the history and description of the theoretical basis of outdoor programs, to demonstrate its utilization in the company business has its foundations based on psychological, social and educational theories. Next part is more practicall and describes, what personnel officer should know about the methodology of organizing the outdoor programs. This work will answer the questions such as why utilizing the outdoor activities, how to realize them with desirable efects and how to evaluace their benefits and purposefullness in company education.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Šneiderová, Vilma. "Použití her ve vzdělávání dospělých." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-299347.

Full text
Abstract:
This diploma work examines certain aspects of using games as a tool for adult training and development. The work first defines the term "game" and lists examples of possible uses of games as an educational tool with a focus on adult individuals in corporate training. Other parts of the work describe the conditions for using games as a tool for developing key skills and include details regarding the expectations of instructors and participants for effective use of development games and other influencing factors. Another part of the text focuses on participants in development as a social group with its own inherent rules and internal processes. The final part lists conditions and procedures for reverse processing of the course of the game in a way that fulfills its development potential and enables the game to serve as a benefit to the group of participants for their experience and therefore fulfill set educational goals. The concluding part of the work gives two illustrative examples of experience with the method, which point out potential problems that could arise if games are not used properly. This work does not examine the process of preparing and conducting games. The main topic of this thesis is work with a group when conducting a game and after a game has ended.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Froněk, Jan. "Prvky hry ve vzdělávání dospělých." Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-291183.

Full text
Abstract:
A "play" or a "game" are both terms that are frequently used in the field of adult education. Nevertheless, they have several different meanings, and a variety of diverse activities can be subsumed under them. This thesis focuses on the definition of the term "play" and also on the differentiation between a "play" and an "activity with elements of play". Games and plays are presented therein as an enriching part of our lives. The aim is to show the fact that for an adult educator the play is a phenomenon worth dealing with. Another part of the thesis attempts to categorise the types of games and plays frequently used in adult education. The largest section of the paper presents "reviewing" of methods with elements of play as an essential skill of an experiential trainer. Reviewing enables the learner to benefit from taking part in the activity and to transfer the experience into his/her further life.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Šimáčková, Zlata. "E-learning ve vzdělávání dospělých." Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-293952.

Full text
Abstract:
E-learning lil adult education is a topic which can be understood in various levels. There is always important to specify the notion of the word e-learning exactly, which is mainly conceived as the education through computers and internet. The author of this thesis used the possibility of wide definition of this notion and her thesis is focused on analysis of educational function of electronic media ordinarily used in contemporary society. There 4 is mentioned the radio, television, audio and video recording media and also personal computer and internet in this work. The realization of the educational function of each media is very various, but in general, we can say that the situation is evaluated as absolutely inconvenient. There exist only sporadically activities, which are not hold conceptually, systematically, and that is the main condition for their efficiency. Expressive potential, mainly in the context of the radio, television and recording media has got incoming digitizing, which can offer many interesting possibilities used for the educational purposes. In the field of education through computers and internet exist sophisticated methodology and didactics, even though is the efficiency of each e-Iearning courses controversial. The author of this diploma thesis has defined improvement of each of the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Hercogová, Jana. "Role muzeí ve vzdělávání dospělých." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-357917.

Full text
Abstract:
The theses is focused on the topic of museums and their role in adult education and learning. It provides a basic overview of the development of museums and their educational role in history. A special attention is also paid to adults as a specific target group of the museum education, their specifics in terms of the leisure education and the educational process. It is also devoted to the educational offer of museums in the field of formal and non-formal education and informal learning. A part of the thesis is a qualitative survey that focuses on the educational offer of selected museums and to what extent the specifics of adults are taken into account by the staff in the area of the museum education. Key words museum, museum education, adult, adut education, leisure education, non-formal education, informal learning
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Velas, Marek. "Inovační aktivity ve vzdělávání dospělých." Master's thesis, 2003. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-366391.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Profesionalizace ve vzdělávání dospělých"

1

Učitel ve střední a jihovýchodní Evropě: Profesionalizace učitelského vzdělávání : historické a systematické aspekty = Professionalization of teacher education in the Middle and South-eastern Europe. Praha: Academia, 2015.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography