Academic literature on the topic 'Podpora ve vzdělávání'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Podpora ve vzdělávání.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Podpora ve vzdělávání"

1

Walterová, Eliška, and Vít Šťastný. "Přípravné vzdělávání a profesní rozvoj učitelů v Číně." Pedagogická orientace 30, no. 1 (June 30, 2020): 61–86. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2020-1-61.

Full text
Abstract:
V současných diskuzích patří podpora učitelů jako klíčových aktérů kvalitního vzdělávání pro všechny ke globálním cílům udržitelného rozvoje. Cílem studie je představit systém vzdělávání a profesního rozvoje učitelů v kontextu vzdělávacích reforem v Číně, kde podpora učitelů je politickou prioritou vlády. Metodologicky je studie založena převážně na desk-research, má deskriptivně analytický charakter (srovnávání je implicitní). V centru pozornosti je kontinuita přípravy a profesního rozvoje učitelů na národní (centrální) úrovni s exkurzemi do úrovně provinční a lokální. Soustřeďujeme se na strukturu a kurikulum přípravného vzdělávání, přechod do praxe, profesní standardy a kariérní řád, na činnosti čínských učitelů ve škole a cyklické hodnocení jejich profesního rozvoje. V závěrečné diskusi jsou reflektovány charakteristické přístupy k učitelské profesi ve specifických podmínkách kulturně a typologicky odlišného vzdělávacího systému.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kohout-Diaz, Magdalena, Dana Bittnerová, and Markéta Levínská. "Limity inkluze ve vzdělávání romských dětí v České republice: boj o identitu žáka." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 235–68. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-235.

Full text
Abstract:
Tématem textu jsou limity inkluze ve vzdělávání romských dětí v rámci českého školství. V první části se text zaměřuje na vymezení inkluze. Vychází z definice UNESCO a charakterizuje ideový vývoj pedagogického přístupu k lidem, kteří jsou označeni jako ti, kteří potřebují podporu při vzdělávání. Následuje deskripce problematiky vzdělávání Romů v České republice a pohled na vybrané strategie a na opatření, jejichž cílem byla podpora rovného přístupu ve vzdělávání. Cílem výzkumné části je prostřednictvím analýzy výsledků výzkumů najít limity inkluze ve vzdělávání romské minority. Metodologicky příspěvek vychází z Glaserova přístupu k zakotvené teorii, z postupů školní etnografie, z teorie kulturních modelů, která navazuje na kognitivní antropologii. Glaser tvrdí, že při hledání teorie lze považovat všechny informace za data. Na základě uvedeného tvrzení byla provedena analýza a konceptualizace dat z vlastních etnografických výzkumů týmu Bittnerová, Doubek, Levínská, byly diskutovány studentské závěrečné práce a vědecké výstupy dalších badatelů v oblasti vzdělávání minorit. V textu je ukázáno, co se děje, když do vzdělávacího systému vstupuje romský žák, jak na něj reaguje školní prostředí a jak romské děti a rodiče vyjednávají s institucí školy a jejími aktéry. Dospíváme k závěru, že jádrovou kategorií v uvažování o inkluzi Romů je IDENTITA ŽÁKA. Důležité je, aby romskému dítěti nebyla upírána, aby byl identifikován jako žák, nikoliv jako Rom. Proces identifikace se musí odehrávat nejen na úrovni školy, ale také v rodině a ve vztahu k sobě. Inkluze romského žáka by měla spočívat v přiznávání identity žáka a její zvnitřnění dítětem i rodiči.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Polechová, Pavla. "OECD. Rovnost a kvalita ve vzdělávání: podpora znevýhodněných žáků a škol." ORBIS SCHOLAE 7, no. 3 (February 5, 2018): 159–62. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2018.52.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Slavík, J., T. Janík, P. Najvar, and M. Píšová. "Mezi praxí a teorií v učitelském vzdělávání: na okraj českého překladu knihy F. A. J. Korthagena et al." Pedagogická orientace 22, no. 3 (June 16, 2012): 367–86. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-3-367.

Full text
Abstract:
Text je koncipován jako teoretická studie vycházející v návaznosti na český překlad knihy Linking practice and theory: The pedagogy of realistic teacher education od F. A. J. Korthagena et al. Výklad je ve studii rozvržen do dvou částí. V první části jsou představeny vůdčí (programové) myšlenky Korthagenovy koncepce; text je převážně popisný, nemá ambici kritické analýzy. O to jde v druhé části studie, kde se autoři vracejí k vybraným myšlenkám Korthagenovy koncepce, rozebírají je a podrobují je diskusi v širším kontextu novějších domácích i zahraničních přístupů a poznatků. Zaměřují se na tři související problémové okruhy: (1) Povaha vztahu teorie a praxe – nedocenění Teorie s velkým T? (2) Význam reflexe v učitelově profesním rozvoji – vyprázdněnost s ohledem na učivo? (3) Podpora profesního učení – redukované pojetí supervize? V závěru studie je otevřena otázka, jak prezentovanou koncepci využít v kontextu učitelského vzdělávání v České republice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Slowík, Josef. "Co je rozmanité a co je společné v inkluzivní škole z hlediska Ukazatele inkluze." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 213–34. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-213.

Full text
Abstract:
Studie analyzuje na základě parametrů tzv. Ukazatele inkluze základní charakteristiky inkluzivního vzdělávání související s přístupem k odlišnosti (resp. rozmanitosti). V první části je představeno paradigma inkluzivní edukace a to, jak se inkluze vztahuje k tématu „společného“ a „rozdílného“. Typická proinkluzivní otevřenost ke vstřícnému akceptování různosti a jinakosti je postavena do souvislostí se spojujícími a stmelujícími prvky, které symbolizují společné hodnoty, z nichž edukační proces v inkluzivní škole vychází. Další část je pak věnována tematické analýze Ukazatele inkluze (ve verzi jeho českého překladu; viz Booth & Ainscow, 2007) jako základního materiálu, který nejčastěji slouží pro vymezování norem školní inkluzivní edukace a jejich evaluaci. Na základě analýzy parametrů všech inkluzivních oblastí a jejich evaluačních měřítek byla identifikována čtyři zásadní témata odrážející přístup inkluzivní školy k odlišnostem: akceptace (ve smyslu vzájemného přijetí, tolerance apod.), dostupnost (jako bezbariérovost prostor, ale také psychosociální bezbariérovost v rámci školy i vzhledem k okolí komunitě nebo dostupnost zdrojů), podpora (v samotném edukačním procesu, ale třeba i v adaptaci žáků) a antidiskriminace (nejenom formální, ale jako široce pojatá důsledná rovnocennost).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pacáková, Hana, and Michal Ježek. "Gender-influenced Parents’ Investment in Children’s Education." Pedagogická orientace 26, no. 4 (December 31, 2016): 695–708. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-4-695.

Full text
Abstract:
Studie se soustředí na problém genderových rozdílů v sociálních, časových, ekonomických a emočních investicích rodičů do vzdělávání svých dětí (synů versus dcer). Studie navazuje na články, zejména americké provenience, které by mohly naznačovat další směřování výzkumu v této oblasti. V České republice tento typ výzkumu prozatím chybí; výzkumné projekty se soustředí zejména na vliv vzdělávacího systému jako takového, rozdíly ve schopnostech a v představách o budoucí kariéře. Vliv rodičů na výsledky vzdělávání synů a dcer není tematizován. Tato studie ukazuje, zejména na příkladu Spojených států amerických, že rodiče více participují (co se týče zapojení a finanční podpory) na vzdělávání dcer. Dále se pokouší srovnat tato zjištění se situací v ekonomicky podobně vyspělých, ale kulturně odlišných zemích jihovýchodní Asie. Zde je stále silný tradiční patriarchální systém výchovy dětí, který má vliv na vzdělávací aspirace žákyň a žáků. Výzkumy, které jsou v naší studii diskutovány, podporují tezi o genderových rozdílech v podpoře vzdělávání, nejen co se týče finančních toků a emočních investic, ale i co se týče výběru školních předmětů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kostková, K. "K rozvoji interkulturní komunikační kompetence studentů učitelství anglického jazyka." Pedagogická orientace 23, no. 1 (February 28, 2013): 72–91. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-1-72.

Full text
Abstract:
Cílem studie je představit výzkumné šetření v oblasti hodnocení rozvoje interkulturní komunikační kompetence (dále ICC1) u studentů učitelství anglického jazyka pro základní školy v rámci studijního předmětu Intercultural Communicative Competence. Fenomén interkulturality klade nové nároky nejen na pedagogickou praxi, ale i výzkum. Zaměřujeme se tedy na tematiku interkulturní výchovy a vzdělávání s klíčovým cílem rozvoje ICC. Předpokladem pro výzkumné uchopení problematiky je konceptualizace konstruktu ICC a jeho následná didaktizace, tj. rozvoj a hodnocení. V rámci realizovaného výzkumného šetření jsme využili kvantitativního i kvalitativního přístupu ke sběru i analýze dat; jako techniky sběru dat byl využit dotazník YOGA Form a ohniskové skupiny, jejichž transkripty byly podrobeny obsahové analýze. Výzkumný soubor tvořilo 17 studentů učitelství anglického jazyka (15 žen a 2 muži; průměrný věk: 24 let). Cílem výzkumného šetření bylo odhalit, zda u studentů na základě absolvování studijního předmětu Intercultural Communicative Competence došlo k rozvoji jednotlivých dimenzí ICC a pokud ano, tak jakých dimenzí a v jaké míře. Výsledky výzkumu potvrdily, že u studentů došlo k rozvoji všech dimenzí ICC, avšak v různé míře. Signifikantní rozvoj byl zaznamenán v oblasti dimenzí znalostí a dovedností. V rámci dimenze povědomí a postojové pak došlo k iniciaci rozvojových tendencí, což s ohledem na obtížnost jejich didaktizace hodnotíme kladně, jelikož i podpora rozvoje reflektivního potenciálu studentů ve vztahu k rozvoji ICC (i iniciaci toho rozvoje) hraje důležitou roli. Na základě výsledků výzkumu diskutujeme možné implikace těchto výstupů, tj. zejména rozvoj dimenze znalostní a dovednostní, pro teorii i praxi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kropáčková, Jana, Radka Wildová, and Anna Kucharská. "Pojetí a rozvoj čtenářské pregramotnosti v předškolním období." Pedagogická orientace 24, no. 4 (November 4, 2014): 488–509. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-4-488.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zaměřuje na problematiku čtenářské pregramotnosti, která je z pohledu celoživotního vzdělávání nesmírně významnou oblastí, neboť v období předškolního věku se kladou základy nejen čtenářské, ale i řady dalších gramotností a současně se rozvíjí osobnost dítěte, jeho motivace pro vlastní poznávání. Cílem studie je charakterizovat pojetí čtenářské pregramotnosti v českém předškolním vzdělávání, analyzovat vývoj související terminologie a sumarizovat závěry výzkumných šetření zaměřujících se na pojetí, podporu a rozvoj čtenářské pregramotnosti v domácím prostředí. Autorky se zaměří v prvé části na vývoj terminologie, konkrétně používání pojmů v českém předškolním vzdělávání, dále na precizaci pojmů z vývojového hlediska a v kontextu současného českého předškolního kurikula. Druhou část věnují prezentaci výsledků výzkumných šetření v oblasti čtenářské pregramotnosti a třetí část zařazení této problematiky v pregraduální přípravě učitelek mateřských škol na PedF UK v Praze a dalším možnostem podpory rozvoje v předškolním období, které je považováno i v zahraniční odborné literatuře za jedno z klíčových období v rozvoji čtenářské gramotnosti. Díky tomuto postupu autorky v závěrečné části objasňují preferenci používání pojmu čtenářské pregramotnosti a docházejí ke zjištění, že k pojetí a rozvoji čtenářské pregramotnosti je třeba přistupovat komplexně, jak ve výzkumu, tak ve vlastní přípravě učitelů a samotném předškolním vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kašparová, Vendula, Eva Potužníková, and Tomáš Janík. "Subjektivně vnímaná zdatnost učitelů v kontextu jejich profesního vzdělávání: zjištění a výzvy z šetření TALIS 2013." Pedagogická orientace 25, no. 4 (September 14, 2015): 528–56. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-4-528.

Full text
Abstract:
Článek prezentuje a diskutuje vybrané výsledky Mezinárodního šetření o vyučování a učení TALIS 2013 (Teaching and Learning International Survey). Nejprve představuje důvody vzniku a vývoj šetření TALIS a stručně pojednává o teoretických východiscích se zaměřením na problematiku profesního vzdělávání a subjektivně vnímané zdatnosti učitelů. Ve výsledkové části prezentuje zjištění TALIS 2013 týkající se subjektivně vnímané zdatnosti a interpretuje je v kontextu zjištění týkajících se profesního vzdělávání a podmínek práce učitelů ve školách. Výsledky ukazují, že učitelé v ČR vnímají svoji zdatnost jako nižší než učitelé v jiných zemích. Navzdory tomu se méně než v mezinárodním průměru vzdělávají v oblastech, v nichž se cítí nejméně zdatní a zároveň v těchto oblastech ani necítí vyšší potřebu se vzdělávat. V souladu s mezinárodním průměrem hodnotí velká většina učitelů v ČR dopady profesního vzdělávání pozitivně, a to napříč tematickými oblastmi, a je se svým výkonem ve škole spokojena. Oproti mezinárodnímu průměru se učitelé v ČR více zapojují do různých forem vzájemné podpory a spolupráce ve školách. Nadprůměrný podíl jich však vyjádřil pocit, že je učitelské povolání nevýhodné a ve společnosti nevážené. Ve světle šetření TALIS se jeví jako vhodné využít potenciál příznivého školního klimatu k užšímu propojení mezi hodnocením práce učitelů a jejich dalším profesním rozvojem a k cílenějšímu zaměření profesního rozvoje učitelů na aktivity, které by mohly posílit jejich (subjektivně vnímanou) zdatnost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Chrastina, Jan, Tereza Klvaňová, and Bianka Hudcová. "„Jsem jiný, jsem slaný… a umřu dříve“ (dítě/žák s cystickou fibrózou v edukačním prostředí)." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 357–81. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-357.

Full text
Abstract:
V současném pojetí společného vzdělávání může učitel vykonávat přímou pedagogickou činnost v diverzní společnosti „různých“ žáků. Mezi nimi mohou být rovněž žáci a žákyně s cystickou fibrózou (CF). Jde o nevyléčitelné, progredující a smrtelné onemocnění, které svým nositelům přináší četné zásahy a limitace v každodenních aktivitách, včetně školských. Cílem přehledové studie je analyzovat, popsat a interpretovat vybrané oblasti života dětí, žáků/žákyní a studentů/studentek s tímto onemocněním, které mohou zakládat „jinakost/odlišnost“ v edukačním procesu a prostředí. Metodický rámec byl naplněn analytickou, syntetickou a interpretační činností v podobě monografické procedury založené na rešeršní činnosti zahraničních odborných článků a studií v dostupných databázích. Mezi tematické oblasti, které mohou u osob s CF zakládat „jinakost/odlišnost“, byla zařazena témata symptomatologie CF, přístupu okolí (stigma/stigmatizace, viktimizace, postoje okolí apod.), dále subjektivity stavu (prožívání, osobní zkušenosti, strach ze smrti, strach z progrese onemocnění, úzkost, naděje, deprese, resilience, self-efficacy), oblast žáky s CF „vyžadované“ podpory (psychologické, psychosociální, emoční, vztahové, rodičovské apod.) a rovněž specifika výchovně-vzdělávacího procesu. „Jinakost/odlišnost“ popisovaná v rámci CF spočívá ve specifických potřebách žáků, které vyplývají z případných změn zdravotního stavu a postojů jejich okolí. Současný stav vzdělávání v našich podmínkách, který respektuje požadavek společného vzdělávání, by měl případné „jinakosti/odlišnosti“ a rozdílnosti „stírat“, a to primárně efektivní pregraduální přípravou učitelů a kontinuálním vzděláváním v této oblasti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Podpora ve vzdělávání"

1

Michálková, Alena. "Poradenská podpora ve vzdělávání sociálně znevýhodněných žáků." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-365503.

Full text
Abstract:
Thesis Counseling support in the education of socially disadvataged pupils deals with education of this target group of pupils, which is still unclear in many situation of. The emphasis is focused on counseling support of these children, that should help their education of non-state non-profit institutions. The aim of thesis is to clarify this issue and highlight the important role of non-profit instituions, genereally there is tend to neglect them. In its theoretical part thesis works with pupil with socially disadvantaged in the context of education and the structure of advisory support in the Czech Republic. The explorative part of thesis is based on case studies of specific non-state, non-profit organizations, namely the generally beneficial company People in need, a registered association Counseling centre for integration and registered association R- Bridges. These organizations are significantly involved in counseling support in the education of the target group of pupils. These studies are based on data collected during six interviews, that were contucted with employees of individual organizations. Data from these interviews are complemented by document analysis. Based on the results of the research, there is a recommendation for practice that mentions the areas in which the counseling...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bačová, Veronika. "Vzdělávání žáků ve Finsku." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-379270.

Full text
Abstract:
The thesis focuses on description and detailed analysis of factors and the strengths which influence the Finnish educational system, which makes it one of the best in the world. These strengths include, for example, the preparation (training) of future teachers at faculties, the support for pupils in education, or the current curriculum for basic education valid from 2016, etc. The strengths are influenced by factors such as history of a country, culture, geographical and demographic characteristics or economic situation in the background. The analysis of these strengths and factors includes comments based on my personal experience with Finnish education, which I was able to get during my study stay in Finland and is the starting point for a final comparison with Czech primary education. These experiences are also included in the form of written records and other supporting materials obtained during the hospice lessons at the Finnish Primary Schools. The subsequent comparison focuses on the most important points of analysis, both in Finland and Czech education, and shows not only the differences in both schools but also some similarities that we can observe. This comparison brings us a lot of knowledge about the qualities and reserves of Czech education and, last but not least, points to the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Troušková, Ivanka. "Bariéry při vzdělávání vietnamských žáků ve vybrané základní škole." Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-436447.

Full text
Abstract:
Presented Diploma Thesis deals with the topic of Barriers in the Education Process of Vietnamese Pupils in a Selected Primary School. At the theoretical level the work deals with the teaching process and its factors. It also deals with the barriers in the teaching process. The aim of the work is to find out whether the teachers of the selected school perceive any barriers when teaching Vietnamese students and to propose recommendations that would help to minimize or even eliminate the identified barriers in practice. The aim of the work was achieved in the practical part of the work on the basis of a qualitative research survey during which teachers of the selected primary school having experience with the education of Vietnamese students were addressed. It was found that among the most frequently mentioned barriers in the teaching of Vietnamese students belongs the language barrier. Among the cultural barriers teachers mention pupils' non-verbal expressions. They may be incorrectly given the wrong meanings. At the same time teachers don't describe cultural barriers as striking as the language barrier. Ignorance of the Czech language and some specifics in the culture and behavior were identified as barriers in the integration of Vietnamese pupils into the class team. The teachers of the selected...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kny, Dominika. "Inkluzivní vzdělávání pohledem asistentů pedagoga z vybrané základní školy." Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445909.

Full text
Abstract:
the diploma thesis Dominika Kny The diploma thesis characterizes the education of pupils at a common elementary school with an emphasis on the joint education. Inclusion is in legislation and presented with regard to the historical development and approach to the education of people with disabilities. The current inclusive education is also characterized by the support measures provided, of which the teaching assistant appears to be the key support. The condition for this profession is a certain education, at the same time it carries with it certain duties and obligations. Related to this is the possibility of further development of acquired knowledge usable in the field. Personality qualification is an integral part of the entitlement to perform this job. The content of the work is presented with regard to the specifics of the included pupil, it differs according to the needs of particular individual. Qualitative research based on observations and interviews with a pre-prepared scheme of open- ended questions aims to find out the view od teaching assistents on inclusive education at a elementary school in Prague. The findings are also presented by respondents'suggestions to support successful inclusive joint education. In general, the experience of assistants confirms successful inclusive...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

MONDEKOVÁ, Lucie. "Analýza systému vzdělávání a rozvoje zaměstnanců ve vybrané organizaci." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-394679.

Full text
Abstract:
The diploma thesis focuses on the employee training and development in Podzimek a synové, s.r.o. The main aim is to analyze the current system of employee training and development in the chosen organization and to suggest opportunities improving the system. On the basis of literary and electronic professional resources there are defined the basic concepts related to this area. There are characterized phases of training, motivating employees to learn and outlined the EU training support as well. The practical part is based on company introduction, a questionnaire survey, an interview with a human resources officer, an internal documentation and a personal observation. Information obtained through the use of above mentioned methods is interpreted and provides recommendations improving the current system of employee training in the company.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

KOPKA, Ivo. "Sto let historie vzdělávání v průmyslové škole ve Volyni v letech 1914-2014." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-188197.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with development of industrial school in Volyně in the last one hundred years (1914-2014). Due to such long and rich history of this industrial school, being the second oldest functioning school of this kind, we covered the last one hundred years. Division into chapters follows the changes of school name where such change reflects certain social situation. In this work you can find development of school, its capacity problems which could be solved by looking for and subsequent finding a suitable place for construction and following building of school grounds, problems with accommodation and boarding of students. We keep track of changes related to changes of political situation, changes of study length, fields of study, students´ activities etc. Certain space is related to presentation of school to public (competitions, exhibitions, seminars). In this work you can also find some interesting facts which characterize given period. Sources for this thesis were taken from the archive materials of State district archive in Strakonice, annuals and annual reports of school and school chronicles. This work should contribute to covering history of education system in Volyně.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Andrlíková, Věra. "Aktivizační metody ve výuce chemie s podporou mobilních aplikací." Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-448853.

Full text
Abstract:
This thesis deals with activation methods in teaching Chemistry with support of mobile applications. The theoretical part deals with the topic of digital literacy. By analyzing the document Recommendations of the Council of the European Union focusing on key competences for life- long learning, it was concluded that a digital competence is one of their components. Therefore it is highly desirable for schools to include digital technologies in their curricula to develop pupils' skills in using them. In addition, the theoretical part introduces the concepts related to mobile learning and activation teaching methods. Consequnetly, specific mobile applications and activation teaching methods are introduced and used in the practical part. The practical part is devoted to the didactic design of nine activities for teaching Chemistry. The activation of students with the support of monile applications is emphasised in this part of the thesis. All activities have been developed using the CMIARE didactic cycle (goal, method, instruction, action, reflection, evaluation) which brings many elements of formative assessment. All activities were evaluated by a group of selected Chemistry teachers. The evaluations showed that all activities were applicable to teaching Chemistry at the grade level for which they...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Marynych, Yaroslava. "Možnosti podpory ve vzdělávání žáků z druhé generace migrantů." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-404276.

Full text
Abstract:
The prime subject this thesis is the issue of support in the education of pupils from the second generation of Ukrainian migrants in primary schools. The theoretical part is devoted to the definition of basic concepts, a summary of the findings from previous research on the second generation of migrants, an analysis of the legislative framework, which accompanies explored problems, and identification of the potential risks posed by the pupils migrant background. The aim of the research section was to determine specific barriers in the process of education and integration of pupils from the second generation of Ukrainian migrants and what forms and means of support in the field of education and social inclusion are used by teachers on these students. The necessary data was obtained with the help of semi-structured interviews with selected educators, with young people from the second generation of Ukrainian migrants, and with a specialist who is engaged in integration counseling. The result of this research is a definition of specific needs of pupils from the second generation of Ukrainian migrants, in particular the achievement of their educational potential in the development of linguistic competence and shaping of positive self-concept and psychological well-being, as well as a description of...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Myškovská, Kristýna. "Prevence závislostí při vzdělávání žáků s potřebou podpory ve vzdělávání z důvodu sociálního znevýhodnění." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-396678.

Full text
Abstract:
The master thesis is focused on the prevention of addictions in the education of pupils with social disadvantage. The theoretical part deals with the period of adolescence and describes its biological and psycho - social aspects. The attention is focused mainly on pupils with the need for support in education due to social disadvantage. The thesis defines this term, deals with individual manifestations of social disadvantage and supports these pupils. The following part is dedicated to the topic of addiction and risks of development of addiction in adolescents. Thetheoretical part also describes specific risks of substance and non-substance dependencies. The last chapter introduces the theme of prevention in school and preventive program. The practical part consists of there search were three elementary schools in Prague participated. The thesis describes them and analysis their preventive programs. The research was based on the methods of the questionaire, which was presented to pupils and interviews with prevention methodologies and pupils of the sixth grade. The research aimes on finding specific recommendations for the prevention of addictions in the education of pupils with social disadvantage. These recommendations include, for example, meetings with abstinent, demontration of the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hrabik, Brittney. "Hodnocení efektivnosti zásahů na podporu vzdělávání dívek ve venkovských oblastech Kambodže." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-347990.

Full text
Abstract:
0 Abstract The use of educational interventions to increase female educational attainment in developing countries has the potential to both provide women with more advantageous economic opportunities and contribute to economic growth. Achieving gender equality in education is an important first step towards achieving gender equality in the labor market. This thesis examines educational intervention programs that promote female education in rural Cambodia, and focuses in particular on conditional cash transfers. One such conditional cash transfer program in Cambodia is examined in more detail to determine its effectiveness. A qualitative evaluation was conducted in the form of focus groups and interviews with students, parents, and community members in the villages where the program was implemented. While the results of the study confirm the effectiveness of conditional cash transfers in increasing female attendance in school, the evaluation also revealed other factors that influence girls to stay in school. The study concluded that increasing the number of university-educated females in a girl's life through a mentoring program could have a positive effect on female educational attainment. Though further quantitative study is needed to investigate the effectiveness of such an intervention, this approach...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography