Journal articles on the topic 'Monica Nye'

To see the other types of publications on this topic, follow the link: Monica Nye.

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 21 journal articles for your research on the topic 'Monica Nye.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Janiak, Kamila, and Monika Lubińska. "„Nie licz na cud” Rozmowa Moniki Lubińskiej z Kamilą Janiak." Śląskie Studia Polonistyczne 14, no. 2 (December 28, 2019): 157–62. http://dx.doi.org/10.31261/ssp.2019.14.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Głowiński, Michał. "Mordechaj Chaim Rumkowski – postać rzeczywista i bohater legend." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 9 (December 1, 2013): 551–55. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.602.

Full text
Abstract:
Monika Polit, „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie, Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2012. Postać Mordechaja Chaima Rumkowskiego jest zjawiskiem niezwykłym, łączącym sprzeczne żywioły, wieloznacznym – i w zasadzie niepodlegającym ocenom prostym i jednowymiarowym. W tym przypadku nie ma miejsca ani na apologie, ani na potępienia, nie ma – inaczej mówiąc – miejsca na jakąkolwiek jednoznaczność, gdyż każda ocena wyłącznie pozytywna czy wyłącznie negatywna byłaby uproszczeniem, a w wielu wypadkach nawet zafałszowaniem jedynej w swoim rodzaju, krańcowo w wielu wymiarach skomplikowanej rzeczywistości. Jest to jedno z fundamentalnych założeń tej książki. Monika Polit unika prostych ocen, odrzuca jednoznacznie negatywne, jednoznacznie pozytywne zaś, widoczne w pewnych gettowych dokumentach, traktuje jako świadectwo, nie poddaje ich kryteriom prawdy i fałszu, nie pyta, czy odpowiadają rzeczywistości, dostrzega w nich świadectwo czasów, w jakich powstawały, a także bierze pod uwagę cele, jakim miały służyć. Inne podstawowe założenie, expressis verbis wyłożone, da się sformułować tak: ta praca nie jest studium o getcie łódzkim, nie jest przyczynkiem do jego historii, nie jest bezpośrednią opowieścią o tym, co się w nim działo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Löw, Andrea. "Monika Polit, „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 9 (December 1, 2013): 556–59. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.603.

Full text
Abstract:
Monika Polit, „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie, Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2012, 245 s. W swojej monografii Monika Polit próbuje zakwestionować większość tego, co dotąd napisano na temat Rumkowskiego. Czyni to w tonie polemicznym, który niestety przysłania wiele jej pasjonujących odkryć. Już na początku autorka stwierdza, że od lat żaden historyk ani literaturoznawca nie podjął próby reinterpretacji skrajnie negatywnych opinii o Rumkowskim. Zarzuca też historykom, że zamiast przeprowadzić własną kwerendę, wiedzę na temat przedwojennej biografii Rumkowskiego czerpali wyłącznie z wczesnych prac żydowskich autorów, Wolfa Jasnego i Jeszai Trunka. Jest to zarzut słuszny, lecz w naszych publikacjach – zaliczam się bowiem do licznej grupy oskarżonych – okres przedwojenny nie znajdował się bynajmniej w centrum zainteresowań badawczych, a nasze poszukiwania koncentrowały się na okresie prześladowań. Tego rodzaju zarzuty przewijają się przez całą książkę Moniki Polit, która co rusz krytykuje innych autorów, nie zważając na fakt, iż ci w swoich pracach formułowali zupełnie inne pytania badawcze
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sordyl, Klaudia. "Ciało post / nie / ludzkie w Opowiadaniach bizarnych Olgi Tokarczuk." Białostockie Studia Literaturoznawcze, no. 20 (2022): 221–37. http://dx.doi.org/10.15290/bsl.2022.20.13.

Full text
Abstract:
The article analyzes the descriptive categories of the post/non/human body in selected short stories by Olga Tokarczuk from the volume Opowiadania bizarne [Bizarre Stories]. The most important basis for this reading was the understanding of the body and its ontological perspectives proposed by Ewa Domańska and Monika Bakke. Particular attention was paid to the themes of genetic experiments and cyborgization (Wizyta [The Visit]), ethical and religious aspects (Góra Wszystkich Świętych [All Saints’ Mountain]), and Tokarczuk’s post-secular vision of a post-apocalyptic world (Kalendarz ludzkich świąt [The Calendar of Human Holidays]).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Peroń, Małgorzata. "Nie ma domu. Krajobraz kulturowy w literaturze (wybrane przykłady)." Porównania 28, no. 1 (July 2, 2021): 213–36. http://dx.doi.org/10.14746/por.2021.1.10.

Full text
Abstract:
Artykuł obejmuje tematykę związaną z geografią kulturową i jej związkami z literaturą. W spotkaniu tych dziedzin powstają zagadnienia przynależne do geopoetyki,przestrzeni pamięci i narracji o tożsamości. Tekst prezentuje literackie transpozycje przeżyć osób doświadczających wspomnień związanych z utratą domu. Są oneskonfrontowane z rodzinnym krajobrazem. Utwory literackie i osobiste wspomnienia ukazują koncepcję symbolicznego rozumienia krajobrazu (Żeromski, Iwaszkiewicz, Miłosz).Monika Sznajderman w książce Pusty las odtwarza pamięć miejsc, z których ludzie zostali wysiedleni. Głos pisarza staje się głosem strażnika pamięci o ich krzywdzie. Odczytywanie ukrytych w krajobrazie znaczeń prowadzi do odkrywania biografii osobistych i historii narodów i mniejszości etnicznych
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Żółkiewska, Agnieszka. "Monika Polit, „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 9 (December 1, 2013): 560–68. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.604.

Full text
Abstract:
Monika Polit, „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie, Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2012, 245 s. Ukazała się książka Moniki Polit o Przełożonym Starszeństwa Żydów w getcie łódzkim – Mordechaju Chaimie Rumkowskim, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Holokaustu. Po wojnie okrzyknięto go kolaborantem i zdrajcą. Nie był jednak jedynym przewodniczącym Judenratu oskarżanym o współudział w eksterminacji Żydów. Taki sam zarzut wysuwano również pod adresem innych oligarchów gettowych, którzy stosowali strategię „ocalenia tego, co da się ocalić”, jak Jakub Gens z getta wileńskiego, Efraim Barasz z getta białostockiego czy Mojsze Merin z getta w Sosnowcu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pietras, Henryk. "Monika Ożóg, Kościół starożytny wobec świątyń i posągów bóstw, Kraków 2009, Wydawnictwo WAM, ss. 217." Vox Patrum 53 (December 15, 2009): 770–73. http://dx.doi.org/10.31743/vp.4421.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Hoehl, A., S. Paulin, S. L. W. On, G. Schleining, and W. Kneifel. "Microbial contaminants in food: a big issue for a working group of the MoniQA NoE project." Quality Assurance and Safety of Crops & Foods 1, no. 2 (June 2009): 86–92. http://dx.doi.org/10.1111/j.1757-837x.2009.00010.x.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Tomczok, Marta. "„Mój przyjaciel z Haify powiedział, że gdy śni, nie śni o wrogu, lecz o sobie samym”. Studia nad konfliktem palestyńsko‑izraelskim jako wyzwanie dla studiów nad Zagładą." Narracje o Zagładzie, no. 4 (November 3, 2019): 67–80. http://dx.doi.org/10.31261/noz.7879.

Full text
Abstract:
W artykule autorka próbuje opisać zalety wynikające z zestawienia studiów nad konfliktem palestyńsko-izraelskim z badaniami Zagłady. Argumentów dostarczają jej prace z zakresu socjologii i filozofii uprzedzeń oraz konfliktów etnicznych (Monika Bobako), refleksji nad pamięcią i dekolonizacją (Michael Rothberg), a szczególnie – nad dwunarodowością jako problemem filozoficznym (Judith Butler). Badaczka stara się jednak przede wszystkim rozwinąć ciekawą teorię wulnerabilności J. Butler i odnieść ją do kruchości jako problemu politycznego, architektonicznego i egzystencjalnego. W tym celu omawia słabo obecną w Polsce poezję Mahmuda Darwisha oraz film Nasza muzyka Jeana-Luca Godarda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Czwordon-Lis, Paulina. "„Kto jest fałszerzem pieprzu?”. Monika Sznajderman: Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna. Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2016, ss. 280." Narracje o Zagładzie, no. 4 (November 11, 2019): 472–80. http://dx.doi.org/10.31261/noz.7921.

Full text
Abstract:
Recenzja autobiograficznego eseju Moniki Sznajderman koncentruje się na technikach i etycznym wymiarze rekonstrukcji żydowskiego oraz polskiego losu w historii rodziny i własnej dwojakiej tożsamości pisarki. Autorka recenzji przedstawia opowieść o Żydach i Polakach w czasie wojny, pokazuje także, w jaki sposób Sznajderman unika, konstruując swoją wypowiedź, stereotypów. W recenzji podkreśla się również, że nie tło historyczne, ale międzyludzkie więzi najmocniej interesują eseistkę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Stopińska-Pająk, Agnieszka. "Wprowadzenie." Edukacja Dorosłych 85, no. 2 (December 31, 2021): 7–9. http://dx.doi.org/10.12775/ed.2021.010.

Full text
Abstract:
Zapraszając Państwa do lektury drugiego numeru roku 2021 rozpoczynamy od słów pożegnania Prof. dr. hab. Józefa Półturzyckiego, który 25.08.2021 roku odszedł na wieczny spoczynek. Profesor dla polskiej andragogiki jest postacią wyjątkową. Można powiedzieć, że stworzył środowisko andragogiczne w Polsce. Był inicjatorem powołania do życia Akademickiego Towarzystwa Andragogicz- nego, jego pierwszym prezesem, a później honorowym prezesem. Przyczynił się do powstania czasopism ATA – przede wszystkim czasopisma „Rocznik Andragogiczny”, w którym był pierwszym i wieloletnim redaktorem naczelnym oraz współuczestniczył, wraz z prof. Anną Wesołowską, w powołaniu naszego pisma „Edukacja Dorosłych”. Profesor Józef Półturzycki był zaangażowany w powsta- nie Letniej Szkoły Młodych Andragogów, był współorganizatorem Toruńskich Konferencji Andragogicznych oraz pomysłodawcą Zakopiańskich Konferencji Andragogicznych, nawiązał też współpracę z Niemieckim Towarzystwem Uniwer- sytetów Ludowych (DVV – przedstawicielstwo w Polsce). To tylko kilka przykła- dów z bogatej aktywności Profesora na rzecz zintegrowania środowiska polskich andragogów. Oczywiście, jest Autorem bardzo wielu publikacji andragogicznych, których w tym miejscu nie będę przywoływała. Szczegółowo pisze o nich Monika Gromadzka w niniejszym wydaniu „Edukacji Dorosłych”, w artykule, od którego rozpoczynamy aktualny numer.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Polit, Monika. "Monika Polit, Odpowiedź recenzentkom „Moja żydowska dusza nie obawia się dnia sądu”. Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 9 (December 1, 2013): 569–78. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.605.

Full text
Abstract:
Korzystając z prawa odpowiedzi, pragnę się odnieść do tekstów recenzentek mojej książki poświęconej Mordechajowi Rumkowskiemu. Z uwagi na obszerność wypowiedzi Agnieszki Żółkiewskiej w pierwszej kolejności odpowiem na jej krytyczne uwagi, by następnie krótko odnieść się do zarzutów stawianych mi przez Andreę Löw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Degórski, Bazyli. "I protoplasti paleocristiani dell'ordine dei monaci di san Paolo primo eremita secondo l'opera "Paulina Eremus" di Padre Bartolomeo Bolesławski." Vox Patrum 52, no. 1 (June 15, 2008): 123–35. http://dx.doi.org/10.31743/vp.6753.

Full text
Abstract:
Artykuł analizuje rękopiśmienne dzieło o. Bartłomieja Bolesławskiego O.S.P.P.E.: "Paulina Eremus seu co[m]mentarius hystoricus in quo Ordinis Fratrum Eremitarum Sancti Pauli Primi Eremitae primordia, progressus, fundationes, privile- gia, viri illustres referuntur", które pochodzi z 1630 roku. Manuskrypt ten jest obecnie przechowywany w Archiwum Jasnogórskim. Paulina Eremus o. Bolesławskiego jest nie tylko cennym źródłem, by poznać dzieje Zakonu Paulinów, lecz także przybliża historię eremityzmu pierwszych wieków chrześcijaństwa, z którym Paulini byli i są ściśle związani od samych początku swego istnienia. Paulina Eremus dostarcza licznych wiadomości dotyczących zarówno dziejów starochrześcijańskiego pustelnic- twa, jak i samego Zakonu Paulinów. Rękopis jasno wykazuje, iż duchowość pauliri- skich mnichów jest głęboko związana nie tylko ze św. Pawłem z Teb - pierwszym pustelnikiem chrześcijańskim, lecz także ze wszystkimi eremitami pierwszych wieków - jego naśladowcami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Figiel, Józef. "Hieronim ze Strydonu, Listy, t. 1-4, wstęp i oprac. Monika Ożóg na podstawie tłumaczenia ks. Jana Czuja, tekst łaciński przygotował Henryk Pietras SJ, Kraków 2010-2011, Wydawnictwo WAM, ss. 227 + 506 + 436 + 211." Vox Patrum 56 (December 15, 2011): 683–86. http://dx.doi.org/10.31743/vp.4259.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Kaczmarek, Janusz. "O stosowaniu narzędzi i struktur formalnych w filozofii. Ontologia formalna. Ontologia topologiczna." Studia Philosophiae Christianae 55, no. 2 (June 30, 2019): 103–24. http://dx.doi.org/10.21697/spch.2019.55.2.05.

Full text
Abstract:
Za Arystotelesem logika postrzegana jest jako narzędzie filozofii. Po blisko 2 i pół tysiąca lat dostrzegamy, że nie tylko logika, ale także różne formalne narzędzia i struktury są narzędziami namysłu filozoficznego – i również – naukowego. Zwolennikiem takiego postrzegania sprawy był Jan F. Drewnowski. Narzędzia, o których mówię w tytule, to różnego rodzaju techniki i reguły wypracowane w naukach formalnych. Zaliczyć do nich możemy np. regułę modus ponens czy technikę dowodu rozgałęzionego. Z kolei przez strukturę formalną rozumiem pewien obiekt formalny np. algebrę Boole’a albo przestrzeń topologiczną, które pozwalają modelować przedmioty różnych dziedzin naukowych, w tym filozofii. W niniejszym artykule zarysuję główne idee Drewnowskiego (i tzw. Koła Krakowskiego na temat konieczności stosowania współczesnych jemu dokonań logicznych i matematycznych oraz pokażę, w jaki sposób ontologię Wittgensteina można modelować w strukturach krat (por. Wolniewicz) i w jaki sposób przestrzeń topologiczna pozwala na analizę tak różnych pojęć filozoficznych jak możliwy świat czy monada. Przykłady te posłużą do argumentacji za prawdziwością metodologicznych tez Drewnowskiego, że (1) stosowanie logiki symbolicznej (oraz różnych struktur formalnych) służy uściślaniu dowolnych dziedzin wiedzy (w tym filozofii) i – jak sądzę – (2) nie narusza bogactwa treści właściwych danej dziedzinie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Jurkat, W. B., and H. J. Zwiesler. "A reduction theory of second order meromorphic differential equations, I." Mathematical Proceedings of the Cambridge Philosophical Society 101, no. 2 (March 1987): 323–42. http://dx.doi.org/10.1017/s030500410006669x.

Full text
Abstract:
In this article we investigate the meromorphic differential equation X′(z) = A(z) X(z), often abbreviated by [A], where A(z) is a matrix (all matrices we consider have dimensions 2 × 2) meromorphic at infinity, i.e. holomorphic in a punctured neighbourhood of infinity with at most a pole there. Moreover, X(z) denotes a fundamental solution matrix. Given a matrix T(z) which together with its inverse is meromorphic at infinity (a meromorphic transformation), then the function Y(z) = T−1(z) X(z) solves the differential equation [B] with B = T−1AT − T−1T [1,5]. This introduces an equivalence relation among meromorphic differential equations and leads to the question of finding a simple representative for each equivalence class, which, for example, is of importance for further function-theoretic examinations of the solutions. The first major achievement in this direction is marked by Birkhoff's reduction which shows that it is always possible to obtain an equivalent equation [B] where B(z) is holomorphic in ℂ ¬ {0} (throughout this article A ¬ B denotes the difference of these sets) with at most a singularity of the first kind at 0 [1, 2, 5, 6]. We call this the standard form. The question of how many further simplifications can be made will be answered in the framework of our reduction theory. For this purpose we introduce the notion of a normalized standard equation [A] (NSE) which is defined by the following conditions:(i) , where r ∈ ℕ and Ak are constant matrices, (notation: )(ii) A(z) has trace tr for some c ∈ ℂ,(iii) Ar−1 has different eigenvalues,(iv) the eigenvalues of A−1 are either incongruent modulo 1 or equal,(v) if A−1 = μI, then Ar−1 is diagonal,(vi) Ar−1 and A−1 are triangular in opposite ways,(vii) a12(z) is monic (leading coefficient equals 1) unless a12 ≡ 0; furthermore a21(z) is monic in case that a12 ≡ 0 but a21 ≢ 0.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Poms, Roland Ernest, Clare Mills, and Bert Pöpping. "MoniQA (Monitoring and Quality Assurance)—an EU-funded Network of Excellence (NoE) Contributing Toward a Harmonized Approach to Food Safety Management and Method Validation—Including Food Allergens." Food Analytical Methods 3, no. 4 (September 24, 2009): 389–401. http://dx.doi.org/10.1007/s12161-009-9104-1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Slaney, G., A. Riddell, J. Epsom, N. Farrow, C. Fisher, P. Powley, H. Brown, et al. "Bryan Nicholas Brooke John Callander Lucy Margaret Elsom Ralph Harding Farrow Monica Madeline Mary Meynell Fisher Lilian Frances Jones Robert Noel Hall Michael James Hunter Susan Nicholls (nee Parish) Louis Jonah Opit Ralph Schram." BMJ 317, no. 7171 (November 28, 1998): 1529. http://dx.doi.org/10.1136/bmj.317.7171.1529.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Choudhury, P., B. W. Maitland, L. Chippindale, W. Jeffcoate, R. M. Kalbag, W. F. Hendry, A. J. Rich, et al. "Nilima Choudhury, nee Kundu Philip Ross Harben Monica Cynthia Lewin Rosemarie Dorothy Lincoln Merlin Marshall George Leonard Plester John Albert Rich Douglas William Cumming Smith Geoffrey Harvey Martin Stanley-Jones Valentine Andrew James Swain Szeming Sze William Waugh." BMJ 318, no. 7175 (January 2, 1999): 61. http://dx.doi.org/10.1136/bmj.318.7175.61.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Dartmann, C. "Book Reviews : Berufsbiographie und Fluchtlingsschicksal. VW-Arbeiter in der Nachkriegszeit. By Monika Uliczka. 'Quellen und Untersuchungen zur Geschichte Nie dersachsens nach 1945', Bd. 10. Hannover: Verlag Hahnsche Buchhandlung. 1993. 392 pp. DM 64." German History 13, no. 3 (January 1, 1995): 436–37. http://dx.doi.org/10.1177/026635549501300341.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Chłosta-Zielonka, Joanna. "Obraz dojrzewania w obozie Zagłady. Relacja Haliny Birenbaum To nie deszcz, to ludzie." Prace Literaturoznawcze, no. 9 (September 29, 2021). http://dx.doi.org/10.31648/pl.6984.

Full text
Abstract:
The aim of this article is to illustrate the manner in which stories about the process of becoming mature in the reality of the labour camp are built, in the context of the findings of feminist criticism. The author of the story examined is Halina Birenbaum, known from her numerous previously published personal accounts on this subject. In an interview with Monika Tutak-Goll It's not the rain, it's people, she evokes previously undisclosed emotions related to her stay in Birkenau. The camp events she recalls provide a significant supplement to the existing image of girls and women, attracting attention to this aspect of life in the camp. They are also proof of the relationship, recognized by psychologists and psychiatrists, between the experiences of life in a concentration camp and the attempt to return to the post-camp normality.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography