Academic literature on the topic 'Kolekcje fotograficzne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Kolekcje fotograficzne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Kolekcje fotograficzne"

1

Umiński CM ks., Wacław. "Wybrane kolekcje fotograficzne w zasobach Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz Archiwum Instytutu Wydawniczego Księży Misjonarzy „Nasza Przeszłość” w Krakowie." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 117, specjalny (December 30, 2021): 323–41. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.13057.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przybliżenie niektórych kolekcji fotograficznych zgro­madzonych w zasobie Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz Archiwum Instytutu Wydawniczego Księży Mi­sjonarzy „Nasza Przeszłość” w Krakowie. W obydwu instytucjach obok mate­riałów aktowych, geodezyjno-kartograficznych i technicznych nie brak także fotografii. Są wśród nich zarówno pojedyncze zdjęcia dokumentujące życie członków Zgromadzenia Misji, jak i historię misjonarskich placówek. Jednak spotkamy tam także albumy oraz pudełka, w których zgromadzono fotogra­fie uporządkowane według kategorii tematycznych. W większości przypad­ków trudno dzisiaj wskazać ich autorów. Wyjątkiem są kolekcje znajdujące się w zasobie Archiwum „Naszej Przeszłości”. Jest to dzieło jego założyciela, ks. prof. Alfonsa Schletza CM, który przez wiele długich lat zbierał rozmaite zdjęcia, aby z czasem stworzyć z nich wiele różnych kolekcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kalisz, Katarzyna. "Opracowanie fotografii w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Uwagi do zespołów i zbiorów o tematyce kościelnej." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 117, specjalny (December 30, 2021): 147–68. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.13258.

Full text
Abstract:
W zasobie Narodowego Archiwum Cyfrowego są przechowywane fotografie wytworzone i zgromadzone przez agencje fotograficzne, czołowych polskich fotografów zawodowych, fotoreporterów lub fotografów amatorów. Fotografie te mogą stanowić samodzielne całości, bądź być częścią zespołów aktowych. W artykule poruszono zagadnienia związane z zespołami (zbiorami) składającymi się wyłącznie z dokumentacji fotograficznej. Akty normatywne wydane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych ustalają sposób postępowania z materiałami archiwalnymi. Są to: Zarządzenie nr 7 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie ewidencjonowania zasobu archiwalnego w archiwach państwowych oraz Zarządzenie nr 8 z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie inwentaryzacji ma­teriałów archiwalnych oraz sporządzania i zatwierdzania elektronicznych in­wentarzy archiwalnych dla zespołów (zbiorów) w archiwach państwowych. W Zarządzeniu nr 34 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 9 września 2019 r. w sprawie zasad porządkowania i inwentaryzacji dokumentacji fotograficznej w archiwach państwowych wskazano w szczególności na sposób postępowania z fotografiami. Dokumentacja fotograficzna powinna posiadać ewidencję. W przypadku gdy stan zachowania zdjęć budzi wątpliwości, a także jest przeszkodą w digi­talizacji, należy skonsultować się z dyplomowanym konserwatorem i w razie konieczności przeprowadzić konserwację. Inwentaryzacja i digitalizacja wraz z przepakowaniem do opakowań zabezpieczających to kolejne etapy pracy nad zespołem (zbiorem) archiwalnym. Podczas prac inwentaryzacyjnych oceniana jest wartość archiwalna materiałów. Wstęp do inwentarza zawiera informacje dopełniające posiadaną wiedzę o materiałach w zespole (zbiorze) oraz o ich twórcy (autorze kolekcji). Do prac ewidencyjnych czy inwentaryzacyjnych najlepiej wykorzystać Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA). W Narodowym Archiwum Cyfrowym są przechowane zespoły i zbiory poświęcone tematyce kościelnej. W artykule omówiono je z uwagi na intere­sującą zawartość, metodę opracowania i opisu, problematykę autorskich praw majątkowych, możliwość wykorzystania przez użytkowników, a także ocenę wartości archiwalnej. Są to głównie: 3/19/0 Zbiór fotografii dotyczących obchodów kościelnych Tysiąclecia Chrztu Polski, 3/43/0 Archiwum fotograficzne Stanisława Porębskiego, 3/76/0 Zbiór fotografii dotyczących uroczystości beatyfikacyjnych księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, 3/78/0 Zbiór ko­pii cyfrowych fotografii dotyczących opactwa Benedyktynów w Tyńcu, 3/82/0 Kolekcja Mariana Romaniuka dotycząca Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kwaśniewski ks., Andrzej. "Superekslibrisy w Bibliotece Kapituły Kieleckiej." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 120 (June 30, 2023): 261–88. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.12366.

Full text
Abstract:
Historyczny księgozbiór kapitulny w Kielcach obejmuje 42 inkunabuły oraz ponad 300 druków z XVI-XVIII wieku. Są to księgi biblioteczne (głównie teologiczne) oraz księgi liturgiczne. Druki te są przechowywane w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach jako integralna i autonomiczna kolekcja niezmieszana z księgozbiorem seminaryjnym. Niewielka część księgozbioru – najcenniejsze trzy rękopisy liturgiczne znajdują się w skarbcu katedralnym w Kielcach. W tych dwu częściach księgozbioru odkryto superekslibrisy. Kwerenda negatywna dotyczyła przechowywanych w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w kapitulnej kolekcji 29 rękopisów bibliotecznych (XIV-XV wiek) oraz różnych rozproszonych druków i rękopisów zamieszczonych w kolekcji druków i kolekcji rękopisów seminaryjnych o proweniencji kapitulnej kieleckiej. W tych księgach jednak nie występują woluminy z superekslibrisami. W badaniach nad księgozbiorem wytypowano 14 superekslibrisów. Należały one do 13 właścicieli. Spośród 14 księgoznaków aż 10 zidentyfikowanych zostało z 9 bibliofilami. Niezidentyfikowane pozostają 4 znaki. Wśród bibliofilów występowali biskupi krakowscy. Ponadto zachowały się superekslibrisy biskupów innych diecezji (gnieźnieńskiej, poznańskiej oraz chełmińskiej). Spośród duchownych związanych ściślej z kapitułą kielecką wyróżniał się ks. Wojciech Strzemeski posiadający dwa rozpoznane superekslibrisy. Zachowane znaki są cennym materiałem w badaniach nad superekslibrisem. Przebadane superekslibrisy kieleckie stanowią w większości nieznane przykłady księgoznaków we wczesnych i dojrzałych formach renesansowych, następnie manierystycznych; słabo reprezentowane są dzieła z późniejszego czasu. Do tekstu analitycznego artykułu został dodany katalog superekslibrisów. Budowa katalogu oraz materiał fotograficzny nawiązują do wypracowanych w nauce form opisu i upowszechniania wiedzy na temat superekslibrisu polskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kwaśniewski ks., Andrzej. "Fotografie w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 117, specjalny (December 30, 2021): 197–213. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.13058.

Full text
Abstract:
W Archiwum Diecezjalnym w Kielcach znajduje się kolekcja zdjęć zinwenta­ryzowanych w postaci 480 j.a. Jest to znacząca kolekcja dla dziejów diecezji kielekciej. Obejmuje ona fotografie wykonane w XX i XXI wieku, często do­tyczy osób, które żyły na przełomie XIX i XX wieku. Zdjęcia te są dokumenta­cją załącznikową do akt kancelaryjnych Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Część z nich to spuścizny duchowieństwa. W odniesieniu do analizowanych zdjęć należy używać pojęcia dokumentacja fotograficzna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Marczewski ks., Jarosław. "Zbiory fotograficzne w Archiwum Archidiecezjalnym Lubelskim." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 117, specjalny (December 30, 2021): 215–26. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.13003.

Full text
Abstract:
Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie przechowuje zbiór ok. 11 tys. fotografii pochodzących z XIX, XX i XXI stulecia. Zbiór ten jest na etapie porządko­wania archiwalnego. Nie ma on jeszcze właściwego inwentarza. Na potrzeby wewnętrzne istnieją tylko odpowiednie spisy robocze. Zbiór podzielony jest w porządku akcesji na albumy, kroniki, teczki, koperty i pudła archiwalne. Znacząca część fotografii wchodzi w skład akt personalnych i parafialnych. Zdjęcia są tylko w niewielkim stopniu zdigitalizowane. Ich cyfrowe kopie tworzy się w sposób niesystematyczny, głównie z przeznaczeniem na bieżące wystawy i przygotowywane publikacje. Zbiór fotograficzny cieszy się wzra­stającym zainteresowaniem, dlatego pomimo stanu opracowania i przechowy­wania jest udostępniany. Zawiera on ciekawe obiekty, np. obszerną kolekcję zdjęć zgromadzonych na potrzeby prowadzonych procesów beatyfikacyjnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kapuściński ks., Jacek. "Dokumentacja fotograficzna w zasobie Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. Ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie (aktualny stan badań i perspektywy)." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 117, specjalny (December 30, 2021): 169–85. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.13051.

Full text
Abstract:
Tematem artykułu jest opis stanu dokumentacji fotograficznej zgromadzonej w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. Przechowuje się ją w dwóch po­mieszczeniach (magazyn nr 2 i pracownia naukowa nr 2); w pierwszym tworzy ona Fototekę (budowaną przez lata, obejmującą 536 albumów i 4484 zdjęcia), która liczy 13 m.b., a w drugim wchodzi w skład pięciu zespołów, będących spuściznami archiwalnymi po zmarłych duchownych (15 albumów i 1104 zdjęcia, w tym 175 w wersji cyfrowej). W zasobie archiwalnym zajmuje ona miejsce w dwóch segmentach, nazwanych: Dokumentacja pozaaktowa i Akta osób duchownych, które współtworzą Dział II, zawierający dokumenty i akta wytworzone w strukturach (archi)diecezji. W wyniku przeprowadzonych do tej pory działań porządkowych i inwentaryzacyjnych udało się wydzielić 881 j.a. i scalić je w konkretne zespoły i kolekcje, do których sporządzono odpo­wiednie spisy. Wciąż wiele fotografii pozostaje niezidentyfikowanych, dlatego opóźniają się dalsze etapy prac inwentaryzacyjnych. Na podstawie dotychcza­sowych badań można stwierdzić, że całość dokumentacji fotograficznej za­chowana jest w dobrym stanie i pod względem zawartości treściowej ma dużą wartość historyczną.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Lusek, Joanna. "Doctors and an auxiliary staff of the Silesia Hospital in Cieszyn in the collection of photographs by Karol Skałka." Acta Medicorum Polonorum 4 (December 1, 2014): 156–71. http://dx.doi.org/10.20883/amp.2014/13.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia Karola Skałkę i jego zbiór archiwalnych fotografii. Karol Skałka urodził się 14 sierpnia 1928 r. w Cieszynie. W latach 1947-1952 studiował chemię we Wrocławiu. W lutym 1950 r. został asystentem Zakładu Chemii Wydziału Stomatologii, a trzy miesiące później asystentem Zakładu Chemii Fizjologicznej Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dyplom magistra chemii uzyskał w czerwcu 1952 r. i podjął wtedy pracę w laboratorium Szpitala Śląskiego w Cieszynie. W latach 1958-1996 kierował pracownią fotograficzną w tym szpitalu i gromadził fotograficzną dokumentację medyczną. Jego zdjęcia zostały wykorzystane w wielu pracach naukowych. Fotografia była jego pasją. Interesował się architekturą Szpitala Śląskiego (poprzednio: Evangelischen Allgemeines Krankenhaus der Gemeinde in Teschen, Schlesisches Krankenhaus) i ludźmi z nim związanymi. Jego kolekcja fotografii składa się ze 191 obiektów przedstawiających: archiwalne plany szpitala, jego budynki, pokoje pacjentów i personel medyczny. Zbiór obejmuje okres od 1889, kiedy szpital powstał, do lat 1990-tych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Sitnik OFM, Aleksander. "Fotografie przechowywane w Archiwum Prowincji OO. Bernardynów w Krakowie i Archiwum Klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej dokumentujące historię Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 117, specjalny (December 30, 2021): 294–302. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.13305.

Full text
Abstract:
Archiwum Prowincji oo. Bernardynów w Krakowie i Archiwum Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej posiadają największy zasób fo­tografii dokumentujących historię sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 1999 r. obiekt ten został wpisany na listę światowego dzie­dzictwa UNESCO, a w 2000 r. uznano go za Pomnik Historii Polski. W niniej­szym artykule zaprezentowano jego spuściznę fotograficzną. Kolekcje tych zbiorów w większości wymagają opracowania, zdigitalizowania i czekają na udostępnienie w formie wirtualnej. Wiele zdjęć należy jeszcze uporządkować. Znajdują się one w rozproszeniu przede wszystkim w Archiwum Prowincji przy aktach personalnych poszczególnych zakonników. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie znajdą swoje miejsce w powstałym w 2008 r. Narodowym Archiwum Cyfrowym, które w swoich zbiorach posiada największy zasób fo­tografii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Dymarczyk, Iwona. "Souvenirs Related to Ignacy Łukasiewicz in the Collection of the Pharmacy Museum at Jagiellonian University Medical College." Farmacja Polska 78, no. 9 (November 30, 2022): 501–14. http://dx.doi.org/10.32383/farmpol/157003.

Full text
Abstract:
Ekspozycja poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi w krakowskim Muzeum Farmacji była planowana niemal od początku istnienia tej placówki (1946). W miarę pozyskiwania kolejnych eksponatów zorganizowano wystawę pt. Gabinet Aptekarza, dedykowaną Ignacemu Łukasiewiczowi. Celem opracowania jest zaprezentowanie unikalnych pamiątek związanych z tą najbardziej zasłużoną postacią w historii polskiej farmacji. Najcenniejsze z nich to 11 obiektów, które w większości pochodzą ze zbiorów rodzinnych, z kolekcji Jerzego Pileckiego. Należą do nich zabytki rękopiśmienne: manuał apteczny założony przez Łukasiewicza w 1850 r., inwentarz apteki w Brzostku spisany przez niego w 1959 r, a także pamiątki osobiste: sekretarzyk i apteczka domowa z dworku Łukasiewiczów w Chorkówce, blaszane pudełko z czasów walk Łukasiewicza o niepodległość w 1846 r., dyplom pochwalny nadany Łukasiewiczowi C.K. Towarzystwo Gospodarczo - Rolnicze Krakowskie podczas Wystawy Zwierząt Gospodarskich, Narzędzi i Maszyn Rolniczych w Jaśle 15.06.1858 r., medal portretowy z 1878 r. wybity z okazji 25 rocznicy zapalenia lampy naftowej, srebrny dzwonek ręczny z talerzykiem, z monogramem „IHŁ” (Ignacy Honorata Łukasiewicz), fotografia Honoraty Łukasiewicz i jej brata Jana Dydak – Stacherskiego z 1865 r.(?), portret fotograficzny Ignacego Łukasiewicza z ok. 1880 r. (?), portret olejny Ignacego Łukasiewicza autorstwa Józefa Klaza, namalowany w Wiedniu w 1868 r. Pozostałe eksponaty to: utensylia pochodzące z aptek w Gorlicach i w Brzostku, z którymi był związany zawodowo Łukasiewicz. Opisano też naczynia przeznaczone na ropę naftową i naftę używane w XIX wiecznych aptekach, a także dwa prototypy lamp naftowych konstrukcji Ignacego Łukasiewicza oraz wzorowane na nich ozdobne lampy wiedeńskie z 2 połowy XIX w. Są też trzy fotografie apteki „Pod Złotą Gwiazdą” we Lwowie wykonane przez Jana Wiesława Radwańskiego w 1923 r, a także współczesne medale pamiątkowe i obrazy związane tematycznie z tą postacią. Omawiana kolekcja prawdopodobnie jest najcenniejszym zbiorem osobistych pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kulwicka - Kamińska, Joanna, and Czesław Łapicz. "Co wiemy o najstarszym datowanym rękopisie Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego? (Kitab z 1631 r. — transliteracja, ortografia, przekład, komentarze)." Slavistica Vilnensis 62 (October 26, 2018): 79–96. http://dx.doi.org/10.15388/slavviln.2017.62.11684.

Full text
Abstract:
[статья и аннотация на польском, аннотации на английском и литовском языках] Kitab z 1631 r. budzi zrozumiałe zainteresowanie badaczy, gdyż manuskrypt ten musiał być jednym z pierwszych ogniw w łańcuchu rękopiśmiennych kopii ksiąg religijnych Tatarów WKL. Niestety wkrótce po odkryciu zaginął nie tylko sam rękopis, ale także sporządzony przez pierwszych jego badaczy mikrofilm. Po obszernym zabytku (342 karty) pozostały wątłe ślady w postaci pobieżnego omówienia (tzw. metryczka) w niepublikowanym maszynopisie oraz reprodukcji przykładowej strony w artykułach jednego z odkrywców rękopisu — Macieja Konopackiego. Jesienią ubiegłego roku w kolekcji tatarianów ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku ujawniono 4 klatki fotograficzne czterech nieznanych dotąd stron zaginionego Kitabu z 1631 r. Daje to szansę na wzbogacenie naszej wiedzy o cennym zabytku.Autorzy niniejszego artykułu dokonali odczytu i transliteracji ujawnionych stron oraz opisu cech językowych i graficznych odczytanego tekstu. W artykule zamieścili kopię jednej ze stron zabytku oraz jej transliterację w ścisłej wersji naukowej, a także tłumaczenie tekstu starobiałoruskiego na współczesny język polski. Całość opatrzyli komentarzem historyczno-filologicznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Kolekcje fotograficzne"

1

White & Case, ed. Warszawa: Lata dwudzieste, lata trzydzieste : kolekcja White & Case = Warsaw in the twenties and thirties : White & Case collection. Warszawa: White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy - Kancelaria Prawna, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Duszeńko-Król, Elżbieta. Kolekcja fotograficzna Institut für Deutsche Ostarbeit Krakau 1940-1945: Zdjęcia z Polski. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Blandowski, William. Zakład fotograficzny Wilhelma von Blandowskiego: [przedstawienie kolekcji fotografii w zbiorach Muzeum w Gliwicach]. Gliwice: Muzeum, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography