Academic literature on the topic 'Inklúzia'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Inklúzia.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Inklúzia"

1

Rajčáková, Eva, and Angelika Švecová. "Social Inclusion in Operational Programmes Employment and Social Inclusion and Education." Geografické informácie 16, no. 2 (2012): 129–37. http://dx.doi.org/10.17846/gi.2012.16.2.129-137.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bendíková, Elena, Ľudmila Jančoková, and Božena Paugschová. "Životný štýl a sociálna inklúzia seniorov športovými aktivitami." Studia sportiva 7, no. 3 (December 16, 2013): 43–54. http://dx.doi.org/10.5817/sts2013-3-3.

Full text
Abstract:
This article presents partial results, based on the lifestyle of seniors with a focus on the particular determinants (with focus on sport activities), which belong to key social factors of the quality of life of seniors. Survey respondents were seniors from Liptovsky Mikulas city. A questionnaire was used to detect primary indicators of quality of life and lifestyle of seniors. The findings significantly showed that physical education and sport activity play an important role in maintaining social contacts, bonds, health and independence, which are particularly specific in that age of seniors from different points of view.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Erőss, Gábor. "„Hallottuk, hogy Robi bá’ kint volt a telepen.”." Iskolakultúra 29, no. 7 (July 1, 2019): 93–111. http://dx.doi.org/10.14232/iskkult.2019.7.93.

Full text
Abstract:
Ez az esettanulmány, amely egy vidéki nagyváros egyházi (református) fenntartású iskoláját írja le, a szegregáció/ integráció kérdését részletesen és árnyaltan tárgyalja. A Szamóca iskolában azonosítható intézményi és pedagógiai gyakorlatok azért érdekesek, mert távol esnek mind a szívtelenül szegregáló egyházi iskola egyre gyakrabban megjelenő rémképétől, mind a vizsgált iskola befogadáspárti önképétől. Távolról nézve a – mintegy 30%-nyi bejáró tanulót beiskolázó – intézmény klasszikus iskolán belüli szegregációt folytat, de történetileg (összevonás, fenntartóváltás hatásai), illetve közelebbről szemlélve, a szelekció és inklúzió sajátos gyakorlatainak komplex mintázataival találkozunk. A „felvételi” során a „roma” vs. „nem roma” fogalompár kettős átalakuláson megy át: első lépésben a tanítható/nehezen-tanítható diák, illetve érdeklődő/nem-érdeklődő szülő („fontos, hogy a szülők eljöjjenek a kapunyitogatóra”) ellentétpárra fordítják le, majd magának a kategóriába sorolásnak az aktusát is elleplező „angolos osztályba jelentkezett”/„nem angolos osztályba jelentkezett” szabad osztályválasztás elvnek adja át a helyét a pedagógiai diskurzusban; ezt a szülők is interiorizálják (pl.nem kifogásolják, hogy azért nem mehet a gyerekük angolos osztályba, mert nem járt óvodai angolra), a kivételek (esetlegesség) pedig legitimálják. Ugyanakkor (a) a gyerekhiány, (b) a fluktuáció, (c) az osztálytermi és korrepetálási pedagógiai gyakorlat, valamint (d) a keresztyén befogadásdiskurzus és konkrét inklúziós támogatás (iskolalelkész, KIP) működése mindezt árnyalja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Varga, Aranka, Kitti Vitéz, István Orsós, Bálint Fodor, and Gergely Horváth. "Diverzitás és inklúzió a felsőoktatásban." Educatio 29, no. 3 (February 23, 2021): 449–64. http://dx.doi.org/10.1556/2063.29.2020.3.8.

Full text
Abstract:
Összefoglaló. Tanulmányunk hazai és nemzetközi írásokra támaszkodva tisztázza az inklúzió és a diverzitás fogalomkörét. Vizsgáljuk, hogy miként vált a felsőoktatás jellemzőjévé a diverzitás, valamint az inkluzivitás fókuszba kerülése mögött meghúzódó további okokat és következményeket. Kérdőíves kutatásunk arra irányult, hogy a Pécsi Tudományegyetem diverz hallgatói köre (N: 809) mennyire részese az egyetemi közösségi és tudományos életnek, mutatnak-e különbséget a társadalmi hátránnyal küzdők a bevonódásban. Az eredmények rámutattak, hogy a nagy egyetemi programokon a társadalmi hátrányban levők alulreprezentáltak, azonban a szakkollégiumok és egyéb mikroközösségek nagyobb mértékben képesek a személyes megszólításra, az inkluzív közeg biztosítására. Summary. Our study clarifies the concepts of inclusion and diversity based on domestic and international studies. We examine how diversity has become a feature of higher education, and the additional causes and consequences behind the focus of inclusivity. Our questionnaire study explored the extent to which the diverse group of students of the University of Pecs (N: 809) is involved in the university social and academic life, and whether those with social disadvantages show a difference in involvement. The results revealed that socially disadvantaged students are underrepresented in large university programmes, however, student colleges and other micro-communities are more able to address these students in a personal way and to provide an inclusive environment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Réthy, Endréné. ""Én mint az inklúzió hőse"." Pedagógusképzés 15, no. 1-4. (December 20, 2016): 93–108. http://dx.doi.org/10.37205/tel-hun.2016.1-4.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Böddi, Zsófia, Barbara Keszei, Mónika Serfőző, and Andrea Dúll. "A megfigyelés kutatásmódszertana – Interakciók megfigyelése integrált és inkluzív óvodai környezetben." Gyermeknevelés 3, no. 2 (September 10, 2015): 29–50. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2015.2.29.50.

Full text
Abstract:
Az óvodai integráció és inklúzió hatékony vizsgálatának fontos részét képezi, hogy a fejlődési és pedagógiai történéseket a maguk természetes környezetében tanulmányozzuk. Ennek célravezető módszere lehet a megfigyelés, amellyel akár olyan momentumokat is megragadhatunk, mint a gyermek-gyermek és a gyermek-pedagógus interakciók. Jelen tanulmányunkban a megfigyelés kutatás-módszertani hátterének bemutatását követően ismertetjük a gyermeki viselkedés megfigyelésének néhány lehetséges módszerét. Majd áttekintjük és elemezzük az óvodai integráció, inklúzió témájában végzett megfigyeléses vizsgálatokat. Írásunkban kiemelt szerepet kapnak az interakciók megfigyelését célzó tanulmányok, hiszen az óvodai integráció és inklúzió tanulmányozása terén kulcsfontosságú elemnek tartjuk a résztvevők megfigyelését természetes környezetükben, azaz a csoportszobában. Elemzésünkbe tényezőként bevontuk az óvodai környezet összetevőit is, mivel az interakciók ebben a közegben valósulnak meg, illetve maga a környezet elrendezése is hatással van rájuk. A fenti szempontokat a pedagógiai munka tudatossága és tervezése vonatkozásában is érdemes körültekintően elemezni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Velisek-Braskó, Ottilia. "ÁTMENET AZ INKLÚZIÓ KONTEXTUSÁBAN A SZÜLŐK SZEMSZÖGÉBŐL." Педагошка стварност 63, no. 1 (March 29, 2018): 3–15. http://dx.doi.org/10.19090/ps.2017.1.3-15.

Full text
Abstract:
Azok a gyermekek, akik fejlődési nehézségekkel vagy zavarokkal élnek, sérültek, hátrányos helyzetűek vagy kiváló tehetséggel rendelkeznek, ők is ugyanolyan emberek, mint mindannyian. Ezek a különleges gyermekek különleges bánásmódot igényelnek a nevelés és oktatás folyamatában. Az inklúzió minden gyermek számára minőségi okta- tást jelent, amely a saját természetes környezetében valósul meg. Így a sebezhető cso- portba tartozó gyermekek egyaránt a többségi óvodákba és iskolákba járhatnak. Min- den gyermek érdeke, hogy a szülők és a pedagógusok közöttpartneri viszony alakuljon ki az oktatás folyamatában, különösen az inklúzió kontextusában. A gyermekek/tanu- lók áthaladását az oktatási rendszer szintjein, vagyis az alrendszerek közötti átlépést, átmenetnek (tranzíciónak) nevezzük. A különleges bánásmódot igénylő gyermekek szá- mára fontos, hogy folytatódjon az inkluzív oktatásuk az oktatási rendszeren keresztül. Ez a kutatási munka akülönleges gyermekek átmeneti időszakát és folyamatát közelíti meg aszülők szemszögéből, kiemelve a gyakorlatban lévő jó példákat és a nehézsége- ket is, amelyeket szükséges megoldani a sikeres és zökkenőmentesebb átmenetkhez.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kardos, Dorottya. "Kockázatvállalás és kísérletezés, avagy miről szól az inklúzió?" Educatio 29, no. 3 (February 23, 2021): 517–20. http://dx.doi.org/10.1556/2063.29.2020.3.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Berger, Viktor. "Inklúzió és exklúzió: Georg Simmel individualitás elméletének néhány vonásáról." Replika 112 (November 20, 2019): 15–28. http://dx.doi.org/10.32564/112.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

DOČKAL, VLADIMÍR, ALŽBETA DVORANOVÁ, and PATRÍCIA ŠUTOVÁ. "SONDA DO POSTOJOV RODIČOV A UČITEĽOV KU ŠKOLSKEJ INKLÚZII." Psychologia a patopsychologia dietata 54, no. 01 (2020): 36–60. http://dx.doi.org/10.4149/ppd_202003.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Inklúzia"

1

Berežný, Peter. "Financial inclusion and microfinance in the Central America." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-430615.

Full text
Abstract:
The aim of the thesis is to investigate both theoretically and empirically the potential of financial inclusion in the Central American countries. The topic of microfinance is discussed as it is one of the most important tools for the poor. The emphasis is put on developing the theoretical model of how financial inclusion is able to tackle the developing problems of the region. Furthermore, we study the development and current status of the microfinancial market. We find that the financial inclusion negatively correlates with the inequality. The Central American microfinancial market is very responsive to the legislative changes and along with the technological advances the advances can be made in the future.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Slováková, Petra. "Přístup státu a neziskového sektoru ke vzdělávání Romů na východním Slovensku." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-346990.

Full text
Abstract:
The subject of this thesis is to describe the approach of the state and the non-profit sector to education of Romani children in Eastern Slovakia. The theoretical part is focused on the approach of state, from pre-school through elementary school. The second chapter is devoted to the concept of social disadvantages and definitions of children coming from this type of environment. It clarifies known concepts such as zero class, preparatory class, teacher assistant and a full-day educational system, related to primary education and pupils from socially disadvantaged environment. The practical part is specifically dedicated to a single non-profit organization working in eastern Slovakia, ETP Slovakia - Center for Sustainable Development, with a description of the organization and their projects. Qualitative research was conducted using semi-structured interviews. The aim of this thesis is to describe the activities of five staff members of the NGO ETP Slovakia, their preferred styles of work with children and to find out if they themselves see the benefits of non-profit organizations within the village Velka Ida. This thesis should be helpful for workers in the field of education of Roma and socially disadvantaged children, helping them to become familiar with the concepts and principles associated...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Inklúzia"

1

Belényi, Emese, and Gábor Flóra. "A társadalmi-nevelési inklúzió eszmerendszerének alkalmazási lehetőségei a szociális munkás képzésben." In Szociális szakemberek képzése határon innen és túl, 9–36. Szeged, Hungary: Belvedere Meridionale, 2013. http://dx.doi.org/10.14232/belvbook.2013.58506.a.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography