Academic literature on the topic 'Heleny Modrzejewskiej w Legnicy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Heleny Modrzejewskiej w Legnicy"

1

Żubryk, Klaudia. "Instytucje kultury podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa – analiza porównawcza działań w mediach społecznościowych wybranych teatrów." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis | Studia de Cultura 13, no. 4 (December 30, 2021): 118–33. http://dx.doi.org/10.24917/20837275.13.4.9.

Full text
Abstract:
Media społecznościowe zrewolucjonizowały myślenie o kanałach dotarcia do odbiorców. Ich istnienie okazało się szczególnie znamienne w pandemii koronawirusa. Codzienność przeniosła się do internetu, a proces ten nie ominął instytucji kultury. Niniejszy artykuł analizuje przemiany praktyk komunikacyjnych szczecińskiego Ośrodka Teatralnego Kana, Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy widoczne w postach na stronach teatrów w serwisie Facebook. Celem jest wskazanie nowych elementów strategii komunikacyjnych obieranych przez różne ośrodki w pierwszej fali pandemii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kędziora, Alicja. "W garderobie Modrzejewskiej." Perspektywy Kultury 43, no. 4/2 (October 22, 2023): 193–204. http://dx.doi.org/10.35765/pk.2023.430402.13.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest próba aplikacji teorii kapitałów Pierre’a Bourdieu do badań historycznoteatralnych na przykładzie stroju i strategii jego noszenia jako procesu autokreatywnego i sposobu na prezentację wybranych ról społecznych. Analizie zostanie poddana strategia ubioru polsko-amerykańskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Jarząbek-Wasyl, Dorota. "W rytmie kół: Zapiski Heleny Modrzejewskiej z amerykańskiego tournée w 1893 roku." Pamiętnik Teatralny 68, no. 1 (March 31, 2019): 98–112. http://dx.doi.org/10.36744/pt.215.

Full text
Abstract:
Artykuł jest analizą bieżącej edycji diariusza Heleny Modrzejewskiej, który został opatrzony komentarzami dotyczącymi samej jego treści: opisywanych przez Modrzejewską wydarzeń pierwszych sześciu tygodni 1893 roku, pojawiających się w nich postaci, ich relacji z aktorką, przedstawień i sztuk teatralnych, jak również wydawniczych losów Dziennika. Noty towarzyszące tekstowi sytuują go w kontekście nie tylko kolejnych edycji, ale również spisanych po latach pamiętników Modrzejewskiej, do których aktorka celowo nie włączyła diariusza. Publikacja jest pierwszą edycją genetyczną, kładącą szczególny nacisk na proces powstawania rękopisu, nanoszone na niego korekty tak przez samą autorkę, jak i późniejszych edytorów, oraz zmiany dokonywane przez wydawców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jarząbek-Wasyl, Dorota, Alicja Kędziora, and Emil Orzechowski. "Dziennik Heleny Modrzejewskiej 1 I–16 II 1893." Pamiętnik Teatralny 68, no. 1 (March 31, 2019): 55–89. http://dx.doi.org/10.36744/pt.213.

Full text
Abstract:
Rękopis Dziennika, prowadzonego przez Helenę Modrzejewską od 1 stycznia do 16 lutego 1893 roku, przechowywany jest w kolekcji J. I. Paderewskiego w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Publikowany kilkukrotnie w różnych wariantach w całości bądź we fragmentach (m.in. w „Czasie”, „Kierunkach”, „Teatrze” oraz monografiach M.M. Coleman oraz J. Szczublewskiego) obrósł w liczne nieścisłości edytorskie i redakcyjne. Zamieszczone w „Pamiętniku Teatralnym” teksty są zestawieniem trzech głównych edycji Dziennika – oryginału drukowanego za rękopisem, wraz z uwzględnieniem późniejszych uwag i poprawek, pierwszej polskiej publikacji w „Czasie” w 1910 roku oraz edycji w j. angielskim, zamieszczonej w Fair Rosalind: the American Career of Helena Modjeska M.M. Coleman (1969).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Maresz, Barbara. "„Drukowane oklaski?” Polska prasa o występach gościnnych Modrzejewskiej." Pamiętnik Teatralny 58, no. 3/4 (December 30, 2009): 152–222. http://dx.doi.org/10.36744/pt.2357.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono i poddano analizie publikowane w polskiej prasie sprawozdania i relacje z występów gościnnych Heleny Modrzejewskiej w teatrze polskim w latach 1867–1903. Znaczną część materiałów badawczych stanowią prasowe reakcje na występy aktorki po 1879, już jako gwiazdy teatru amerykańskiego. Autorka charakteryzuje zakres tematyczny artykułów i recenzji, analizuje ich leksykę, uwydatnia dominujące oceny, a także różnice między zainteresowaniami recenzentów i czytelników z różnych miast. Uwzględnia również materiały informacyjne, współtworzące publiczny wizerunek Modrzejewskiej jako gwiazdy, oraz wybrane materiały reklamowe, w których wykorzystywano ten wizerunek. Komentuje ponadto artykuły w polskiej prasie relacjonujące zagraniczne sukcesy aktorki, wierszowane utwory przekazujące wrażenia z występów oraz ilustracje, którymi uzupełniano teksty. Podkreśla, że chociaż ta bardzo obfita recepcja stanowi jeden z ważnych elementów tworzących legendę Modrzejewskiej jako najwybitniejszej polskiej aktorki i doskonałej odtwórczyni ról szekspirowskich, to wiele tekstów można uznać za cenne źródło poznania ulotnej sztuki aktorskiej. Artykuł jest bogato ilustrowany i zawiera aneks z kompletnym spisem recenzji i artykułów poświęconych występom gościnnym Modrzejewskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Krasiński, Edward. "Żywot Szczubla (1919–2013)." Pamiętnik Teatralny 65, no. 1/2 (June 30, 2016): 285–304. http://dx.doi.org/10.36744/pt.1976.

Full text
Abstract:
Tekst jest wspomnieniem o Józefie Marcinie Szczublewskim, aktorze, dziennikarzu, redaktorze, muzealniku i wykładowcy, ale przede wszystkim historyku teatru i biografie. Badacze teatru często nazywali go "Szczublem", a on sam używał tego przydomka w swoich licznych i często zabawnych zapiskach. W 1952 roku rozpoczął współpracę z Sekcją Teatralną Państwowego Instytutu Sztuki. Z zapałem studiował materiały archiwalne i prowadził równoległe badania archiwów prasowych. Wyniki badań publikował w "Pamiętniku Teatralnym", a w latach 1962–1964 był sekretarzem redakcji kwartalnika. Wkrótce stał się, wraz z Jerzym Gotem, znanym biografem Heleny Modrzejewskiej. Drugim obszarem jego badań były teatry warszawskie XIX i XX wieku. W 1971 roku Instytut Sztuki nadał Szczublewskiemu stopień doktora na podstawie rozprawy Żywot Osterwy, opublikowanej w 1971 roku pod kierunkiem profesora Zbigniewa Raszewskiego. Biografia miała formę kroniki porządkującej obszerną dokumentację archiwalną. Tę właśnie formę i tytuł autor wykorzystywał najchętniej. Do ulubionego przedmiotu badań i bohaterki powrócił wkrótce, publikując Żywot Modrzejewskiej (1975), a po niemal dwóch dekadach – Żywot Sienkiewicza (1989).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Regiewicz, Adam. "„Opera mleczana”: Między teatralnym komiksem a musicalem." Pamiętnik Teatralny 72, no. 2 (June 9, 2023): 85–102. http://dx.doi.org/10.36744/pt.1164.

Full text
Abstract:
Artykuł jest analizą spektaklu Opera mleczana w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, prem. 9 marca 2003). Podstawę spektaklu stanowiły libretto i muzyka Stanisława Radwana, stworzone na bazie satyrycznych rysunków Andrzeja Mleczki. Posługując się teorią intermedialności, autor podejmuje próbę interpretacji nie tylko treści przedstawienia, lecz także wykorzystanych form i środków, które twórcy przenieśli z opery, musicalu, filmu, opery mydlanej czy komiksu. Hybrydyczność Opery mleczanej, według autora, przyczyniła się do popularności przedstawienia, ponieważ ułatwiła aktorom nawiązanie kontaktu z wielopokoleniową widownią.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kędziora, Alicja, and Emil Orzechowski. "Wydawnicze losy dziennika." Pamiętnik Teatralny 68, no. 1 (March 31, 2019): 90–97. http://dx.doi.org/10.36744/pt.214.

Full text
Abstract:
Dziennik Heleny Modrzejewskiej publikowany był kilkukrotnie w różnych wariantach, w całości bądź we fragmentach (m.in. w „Czasie”, „Kierunkach”, „Teatrze” oraz monografiach M.M. Coleman oraz J. Szczublewskiego) obrósł w liczne nieścisłości edytorskie i redakcyjne. Opublikowane w „Pamiętniku Teatralnym” teksty są zestawieniem trzech głównych edycji Dziennika – oryginału drukowanego za rękopisem, wraz z uwzględnieniem późniejszych uwag i poprawek, pierwszej polskiej publikacji w „Czasie” w 1910 roku oraz edycji w j. angielskim, zamieszczonej w Fair Rosalind: the American Career of Helena Modjeska M.M. Coleman (1969). Diariusz został opatrzony komentarzami dotyczącymi samej jego treści: opisywanych przez Modrzejewską wydarzeń pierwszych sześciu tygodni 1893 roku, pojawiających się w nich postaci, ich relacji z aktorką, przedstawień i sztuk teatralnych, jak również wydawniczych losów Dziennika.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bąbel, Agnieszka. "„Ameryki już mam dosyć”. Wielka Wystawa Światowa w Chicago (1893) w świetle listu Walerego Brochockiego do Marii Faleńskiej." Sztuka Edycji 21, no. 1 (June 29, 2022): 117–32. http://dx.doi.org/10.12775/se.2022.00010.

Full text
Abstract:
Artykuł jest opracowaniem edytorskim listu malarza Walerego Brochockiego do warszawskiej tłumaczki, pisarki i publicystki, Marii Faleńskiej, wysłanego latem 1893 roku z Chicago – z poprzedzającym artykułem wstępnym, który zarysowuje sytuację powstania listu i szerzej komentuje jego treść. Materiał pochodzi z korespondencji Marii z Trębickich Faleńskiej z lat 1856–1895, zachowanej w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie (sygn. 5904, poz. 1, 3 karty zapisane obustronnie). Wybrany list wart jest opublikowania przede wszystkim z uwagi na interesujące okoliczności, których dotyczy. Brochocki należał bowiem do trzyosobowego komitetu delegatów eskortujących wybrane prace polskich artystów na Wielką Wystawę Światową zorganizowaną z okazji 400 rocznicy odkrycia Ameryki przez Kolumba (World’s Columbian Exposition). Napisany żywym językiem dokument zawiera wzmianki o znaczących (choć może nie pierwszorzędnych) postaciach tamtej epoki (np. syn Heleny Modrzejewskiej, inżynier Ralph Modjeski) i charakterze ówczesnych relacji towarzyskich (zwłaszcza wśród Polonii), zaś bardzo krytyczny ton uwag na temat miasta Chicago oraz organizacji samej wystawy po skonfrontowaniu z innymi źródłami dowodzi bystrego zmysłu obserwacyjnego autora. Brochocki prezentuje się tu jako pełen godności „warszawiak”, zdystansowany gość ze Starego Kontynentu, który z zaciekawieniem, choć raczej niepochlebnie, opisuje amerykańską rzeczywistość końca XIX wieku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Łuksza, Agata. "Transfer kulturowy a repertuar popularny: przypadek londyńsko-warszawski." Pamiętnik Teatralny 67, no. 4 (December 20, 2018): 139–60. http://dx.doi.org/10.36744/pt.267.

Full text
Abstract:
W drugiej połowie XIX wieku brytyjska kultura, historia i życie polityczne regularnie gościły na łamach polskich gazet, a od angażu Heleny Modrzejewskiej w Teatrach Warszawskich dramat szekspirowski stał się najczęściej wystawianą klasyką na scenie warszawskiej. O ile jednak znaczenie twórczości Shakespeare’a dla polskiego (w tym warszawskiego) teatru dziewiętnastowiecznego i szerzej – kultury polskiej zostało dogłębnie przebadane (podobnie jak wpływ brytyjskich romantyków na polską literaturę), o tyle dotychczas nie pytano o potencjalne inspiracje brytyjskim, a w szczególności londyńskim repertuarem popularnym. W artykule autorka przygląda się pod tym kątem warszawskim sezonom w okresie 1814/15 – 1900/1901, badając nie tylko repertuar Teatru Narodowego i późniejszych Teatrów Warszawskich, ale także ofertę teatrzyków ogródkowych, które od 1868 roku radykalnie zmieniają warszawski pejzaż teatralny. Integralną częścią tekstu są autorskie statystyki oparte na PAN-owskich repertuarach i jagiellońskim informatorze na temat dramatów obcych w Polsce, a także – w odniesieniu do ogródków – na prasie z epoki. Analiza repertuarów, pamiętników z podróży do Wielkiej Brytanii i materiałów prasowych ujawnia, że pomimo warszawskiej (a nawet szerzej: polskiej) fascynacji imperium brytyjskim, jego instytucjami i osiągnięciami cywilizacyjnymi, polscy artyści teatralni (również antrepryza ogródkowa) konsekwentnie odrzucali brytyjski teatr, który definiowali jako barbarzyński i w złym guście. Brak transferu kulturowego pomiędzy londyńską a warszawską sceną popularną czy też transfer marginalny bądź okazjonalny, którego przypadki omawiam, stanowi frapującą zagadkę, której nie wyjaśnia w pełni geopolityczna sytuacja Warszawy w XIX wieku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Heleny Modrzejewskiej w Legnicy"

1

Orzechowski, Emil. Stary Teatr w Krakowie, 1945-1985. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Materiały archiwalne zwiazane z osobą Heleny Modrzejewskiej przechowywane w Archiwum Państwowym w Krakowie: Przewodnik. Kraków: Archiwum Panstwowe, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Alicja, Kędziora, and Muzeum Teatralne w. Warszawie, eds. Modrzejewska/Modjeska: Zamknięcie obchodów stulecia śmierci Heleny Modrzejewskiej (1909-2009) : materiały z konferencji w Muzeum Teatralnym w Warszawie, 10 stycznia 2010. Kraków: Wydawn. Attyka, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Starego Teatru druga młodość. Kraków: Wydawn. Literackie, 1985.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Heleny Modrzejewskiej w Legnicy"

1

Kurek, Krzysztof. "„Meteor, który na chwilkę na scenie naszej zabłysnął…” Okolicznościowe wiersze, toasty i przemówienia opublikowane w prasie poznańskiej w związku z występami gościnnymi Heleny Modrzejewskiej w latach 1880–1903." In Spotkania u Modrzejewskiej. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2019. http://dx.doi.org/10.12797/9788381381802.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wanicka, Agnieszka. "„Pożerali ją oczyma”. Kilka uwag o warszawskim doświadczeniu w życiu i twórczości Heleny Modrzejewskiej." In Helena Modrzejewska : materiały do badań nad życiem i twórczością aktora II połowy XIX i początków XX wieku, 55–83. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2022. http://dx.doi.org/10.12797/9788381387293.03.

Full text
Abstract:
This article concerns the Warsaw period in the life and work of Helena Modjeska. The years 1869-76 are the least researched and described period in the entire career of the actress. The article refers to Zbigniew Raszewski’s essay Modrzejewska – warszawianka (Modjeska – a Varsovian), debating the significance of the experience of the Krakow theater in Modjeska’s work. In light of a factual analysis, he presents the actress as a Drama Artist of Warsaw theaters, posing questions about the evaluation of the experience of working on the Warsaw stage in the context of her career. Methodologically, the article is an attempt to see the principles of realistic idealism, i.e., the model style of the art of acting in the 19th century, not only in the actress’s stage performance, but also in her social life and the iconographic material based on Jan Mieczkowski’s photographs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kurek, Krzysztof. "Występy gościnne Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu w 1880 roku z perspektywy publikacji „Dziennika Poznańskiego”. Edycja i komentarz." In Helena Modrzejewska: Addenda do badań nad życiem i twórczością, 449–99. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381384872.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography