Dissertations / Theses on the topic 'Filozofija'
Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles
Consult the top 50 dissertations / theses for your research on the topic 'Filozofija.'
Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.
You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.
Browse dissertations / theses on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.
Nevena, Jevtić. "Problem kritike kod Hegela." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=100580&source=NDLTD&language=en.
Full textProblem kritike u Hegelovoj filozofiji je izdvojen između drugih važnih tema njegove filozofije kao što je odnos konačnog mišljenja i apsoluta, problem početka u filozofiji, princip subjektivnosti, promena tradicionalnog razumevanja dijalektike i zadatka filozofskog mišljenja, odnos teorije i prakse itd. Egzegeza problema kritike pruža mogućnost uspostavljanja primerene perspektive tumačenja navedenih problema. Onako kako je eksplicitno, ali i implicitno postavljen u Hegelovoj filozofiji, problem kritike je misaoni motiv koji sam vodi eksplikaciji navedenih tema. Ukazivanje na kontinuitet i diskontinuitet u vezi sa problematizovanjem filozofske kritike omogućava procenu Hegelovog temeljnog stava o prirodi i zadatku filozofskog mišljenja uopšte. Ova dinamika obeležava i uslovljava sva misaona kretanja u njegovoj filozofiji.
Rad polazi od prikaza filozofskog poimanja suštine i funkcije kritike onako kako je to formulisano u Kantovoj filozofiji. Zatim, istražuju se podsticaji koji su doveli do temeljne transformacije pojma kritike kod Fihtea i Šelinga, što je u osnovi istraživanje izvora, pretpostavki i podsticaja za oblikovanje Hegelovog razumevanja kritike. Na tom putu stoji zadatak ispitivanja međusobne uslovljenosti Hegelovog shvatanja smisla i ciljeva filozofije i smisla i funkcije filozofske kritike. Ovaj zadatak je proveden detaljnim istraživanjem onih spisa koji pripadaju jenskom periodu Hegelovog filozofskog razvoja, ali i sadržaja i organizacione strukture Fenomenologije duha. Pri tome, temeljan interpretativni smer je pratio proces Hegelove transformacije kritike, koji je zasnovan na njegovim prigovorima protiv osnovnih namera Kantove Kritike čistog uma i stanovišta subjektivističke filozofije uopšte. Konkretna tekstualna analiza je, pre svega, utvrdila koji su negativni i pozitivni aspekti Hegelove kritike kao filozofske procedure. Zatim, odredila je način na koji se kritika odnosi spram pojmovnog para refleksije i spekulacije, te koje su granice asimilacije kritike u dijalektičku metodu. Konačno, prikazala u jednoj koherentnoj celini zadatke pred koje Hegel stavlja kritičko i filozofsko mišljenje u različitim filozofskim predmetnim područjima. Tako je kontinuitet problemskog statusa filozofske kritike potvrđen u kontekstu Hegelove filozofije prava i filozofije povesti.
Nevena Jevtić Problem kritike kod Hegela Ovo istraživanje kritike kao problema u Hegelovoj filozofiji doprinosi utvrđivanju epohalnog kulturnog značaja njegove filozofije uopšte, uspostavljanju integralne interpretativne perspektive pri rasvetljavanju njenog odnosa sa prethodnicima i ranim kritičarima, te dubljem povesnom razumevanju pozicije i izazova kritike u savremenoj filozofiji.
Nikola, Tatalović. "Aristotelova prva filozofija između ontologije i teologije." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2018. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=107085&source=NDLTD&language=en.
Full textPredmet istraživanja predstavlja problem jedinstva Aristotelove prve filozofije. Pojmovnost koju Aristotel izgrađuje unutar istraživanja koja su naknadno objedinjena pod imenom Metafizika, određujuća je celokopan potonji razvoj filozofije. U pogledu na datu određenost razvoja povesti filozofije Aristotelovom Metafizikom, suočavanje sa onim što je sam Aristotel rekao, kao i sa čitavom tradicijom tumačenja Metafizike, pokazuje se kao problem od suštinskog značaja za samorefleksiju pripadnu filozofiji.
Početnu tačku istraživanja čini pitanje same mogućnosti razumevanja Aristotelove prve filozofije. U svrhu odgovora na dato pitanje istraživanje polazi od prostora vladajućih interpretacija jedinstva prve filozofije. Unutar datog interpretativnog prostora Aristotelova Metafizika pojavljuje se kao određena protivrečnošću svoja dva određenja, pretpostavljena vladajućim interpretacijama: reč je, naime, o protivrečnosti ontološkog (metaphysica generalis) i teološkog (metaphysica specialis) smisla Metafizike. Razvijajući imanentnu kritiku vladajućih interpretacija, tačnije interpretativnog onto-teološkog okvira, istraživanje dolazi do izgradnje vlastitog razumevanja prve filozifije kao dijalektičke arheologije. Dato razumevanje omogućava ne samo to da se Aristotelovoj misli ne nameće novovekovni konktest i smisao razlike ontologija-teologija, već i da se ona zahvati u svom povesno-filozofskom konktestu, odnosno u vezi sa predsokratovskom fizikom i dijalektikom poznog Platona.
U svrhu potvrde karaktera Aristotelove prve filozofije kao dijalektičke arheologije, istraživanje nastoji da se izbori za prikaz samog metoda Aristotelove prve filozofije. Smatramo ovo značajnim usled toga što Aristotel nigde nije neposredno reflektovao na način vlastitog postupanja u Metafizici i što se tek u pogledu na razumevanje načina mišljenja ovde preduzetih Aristotelovih istraživanja možemo izboriti za smisao njihovog jedinstva. Nakon rekonstrukcije Aristotelove endoksičko-dijalektičke i aporetičko-dijalektičke metode, istraživanje nastoji da smisao prve filozofije kao dijalektičke arheologije potvrdi kroz iscrpnu analizu Λ knjige Metafizike, kao jedinog mesta u pogledu na koje se može zadobiti smisao jedinstva prve filozofije.
U krajnjem, istraživanje pokazuje da se utvrđivanjem dijalektičko-arheološkog karaktera Aristotelove prve filozofije omogućava zahvatanje jedinstva prve filozofije, koje je onemogućeno vladajućim onto-teološkim horizontom razumevanja Metafizike.
Nemanja, Micic. "Narativni metod u savremenoj filozofiji jezika." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2019. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=111181&source=NDLTD&language=en.
Full textU ovom radu nam je cilj da pokažemo kako savremena filozofija jezika, u svojim pojavnim oblicima kroz različite segmente disciplina poput hermeneutike, fenomenologije, poststrukturalizma kao dekonstrukcije i postmoderne teorije, kao i tzv. analitičke filozofije, otvara prilike za kristalisanje jednog krajnje potentnog metoda naracije. Operativna logika navedene priče o narativnom metodu je takva da se područje njene primene istovremeno događa na nivou narativa koje smo prepoznali kao konstitutivne i odlučujuće za sâmo uočavanje narativnog metoda – upravo pobrojane discipline za koje smatramo da najlakše pokazuju čistu narativnost svakog jezičkog izraza – a konsekventno tome i na nivou samog metoda naracije. Drugim rečima, navedeni metod ne podrazumeva i ne zahteva meta-poziciju, već načelno dovodi u pitanje samu validnost takve tačke. On mora insistirati na paralelnoj samoprimeni, upravo jer cilja na dalekosežnost i široku obuhvatnost svog implementiranja.
Jedna od osnovnih teza ovog rada je da se strujanja savremene filozofije jezika mogu najodlučnije približiti jeziku i pokazati ga u njegovom autentičnom obliku, naime, kao čisto mnoštvo (kontingentnih) priča. Kao vid tog razotkrivanja prepoznat je narativni metod. U čitavom polju filozofije jezika, implicitno, eksplicitno, ili pak samo fragmentarno, uviđa se moguće ishodište narativnog metoda – tačnije, otvaraju se prilike za ocrtavanje njegovih kontura. Uočavanje prisustva narativnog metoda, a ujedno i polja delovanja, pruža šansu da on bude povratno primenjen upravo na filozofiju jezika, koju smo apostrofirali kao polazišnu tačku. Ispostaviće se da to polazište nije ekskluzivno i jedino moguće, ali će se prikazati unutrašnji razlozi za takav pristup. Oni leže prvenstveno u uverenju da je pomenuti put najkonkretniji za što ispravnije profilisanje narativnog metoda. Smatramo da je to najpre ostvarivo kroz ukrštanje priče narativnog metoda i nešto šireg određenja područja (filozofije) jezika, koje se fundamentalno razumeva nikako drugačije do kao mnoštvo priča. Putem njih smo u stanju najjednostavnije da prodremo i dopustimo jeziku da na površinu izvede svojevrsnu metodologiju. Ukratko, iz oblasti filozofije jezika i njenog bliskog susedstva je najlakše uočiti kako jezik dopušta da se metod naracije oblikuje. Ta kretanja idu u svim pravcima: dinamika lateralnog, kružnog, horizontalnog ili vertikalnog hoda, u kombinaciji sa raznolikim poimanjima temporalno-prostornih struktura, omogućiće plodotvorniji odnos prema datim pripovestima. Svaki korak unazad se istovremeno može tumačiti i kao prodor, kojim se, pak, ne zahteva nužno
novus, ali se dopušta da se on iskristališe ako je to potrebno. Mi to prodiranje svakako možemo razumevati iz vizure naizgled obeščašćenog i ukaljanog termina progresa, ali više bez bojazni da tim gestom ostajemo zarobljeni unutar nekih od tradicionalnih rasprava i njihovih aporetika. Pokazaće se da je moguće napraviti odlučan iskorak u odnosu na te probleme, pritom ih ne ignorišući, već misleći i na njihovom tragu.
Rad će imati svoj epicentar, koji se raspršuje na početak i kraj, razliva svoj diskurzivni delokrug iz jedne, možemo slobodno reći neuhvatljive centralne mrlje, na skicirane delove. Ona bi trebalo da bude dovoljno potentna da pruži potpunu čitljivost tim odeljcima. O tačnoj lokaciji te centralne mrlje ne bi trebalo donositi preuranjene odluke.
Mina, Đikanović. "Pojam slobode u filozofiji nemačkog idealizma." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=100596&source=NDLTD&language=en.
Full textPredmet istraživanja određen je kao poimanje slobode u filozofiji nemačkog idealizma. Osnovna pretpostavka izražena je u uverenju da filozofije Kanta, Fihtea, Šelinga i Hegela predstavljaju sisteme slobode. Razlaganje svakog od tih sistema u njihovoj kompleksnosti izloženo je sa stanovišta Hegelove koncepcije, odnosno, s pozicije koja u Hegelovoj filozofiji prepoznaje vrhunac i dovršenje filozofije nemačkog idealizma. To podrazumeva da se u Hegelovom sistemu slobode sintetišu i ukidaju (Aufhebung) sistemi slobode njegovih prethodnika. Hegelovo poimanje slobode može se razložiti u tri temeljne ravni: ontologičkoj, praktičkoj i filozofsko-povesnoj. Taj je interpretacijski ključ primenjen i na filozofije Kanta, Fihtea i Šelinga. Rezultat preduzetog istraživanja ogleda se u uvidu u nužnost misaonog razvoja pojma i problema slobode u okviru razmatranih filozofskih projekata. U prvom koraku se pokazuje da samorazumevanje filozofije kao filozofije slobode počinje s Kantovom tematizacijom primata praktičkog uma. Fihteova filozofija, s jedne strane, predstavlja dovršenje Kantove, dok – s druge strane – slobodu prepoznaje kao početak, a ne tek rezultat. U Šelingovoj filozofiji se aporetičnost Kant-Fihteovog zasnivanja slobode kreće ka složenom odnosu posredovanja slobode i nužnosti. Napokon, Hegelov sistem se pokazuje kao totalitet slobode, u kome je čitav kategorijalitet filozofije uopšte određen kao totalitet duha, što znači: slobode.
Stanko, Vlaški. "Hegelova kritika romantiĉarskog poimanja religije." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2018. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=107083&source=NDLTD&language=en.
Full textIstraživanje tematizuje Hegelovo kritiĉko vrednovanje ranoromantiĉarskog poimanja religije kao centralni aspekat Hegelove kritike romantiĉarskog duhovnog strujanja uopšte. Autor polazi od naĉina na koji Hegel određuje pojam filozofije religije. Saglasno tom pojmu, poimanje religije kod romantiĉara propituje se s obzirom na naĉin na koji su vodeći predstavnici tzv. jenske romantike (Šlajermaher, Šlegel, Novalis) pristupali pitanju o pojmu boga, problemu forme religijske svesti, pitanju o odnosu religije prema onome praktiĉkom i pitanju o odnosu religije prema umetnosti i filozofiji. Romantiĉarski pojam religije manifestovaće se pre svega kao programsko depotenciranje pitanja o pojmu boga i božjem postojanju, favorizacija formi neposrednosti svesti kao formi koje jesu autentiĉno religijske, razgraniĉenje religije od sfere ljudskog praksisa i nagovor na kreiranje nove religiije. Hegel ovakvom pojmu religije kritiĉki pristupa kao obliku duhovnosti koji je u ontološkom pogledu zasnovan Fihteovim filozofskim stanovištem. Kritika romantiĉarskog pojma religije kod Hegela biva konkretizovana kao kritika apsolutizacije formi neposrednosti religijske svesti, kao kritika promišljanja odnosa religije i drţave koje nije reflektovalo razliku onoga što jeste drţava i onoga što jeste građansko društvo i kao opozivanje mogućnosti da se moderna religioznost revitalizuje u liku romantiĉarske nove religije umetnosti.
Izabela, Huber. "Problem svesti u filozofiji duha i psihoterapiji." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Doktorske disertacije iz interdisciplinarne odnosno multidisciplinarne oblasti na Univerzitetu u Novom Sadu, 2016. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=100318&source=NDLTD&language=en.
Full textConsciousness has become the subject of multidisciplinary consciousness studies in last three decades which revived the importance of conceptual analysis of the concept of consciousness and problems that occur in a variety of research approaches to consciousness. Do different disciplines (and even different approaches within the same discipline) speak about the same subject at all? What are modern neurological theories of consciousness related to, for example, what is the theoretical status of the concept of consciousness within functional diagrams of cognitive psychology, what do psychotherapists talk about when they highlight importance of awareness in a psychotherapeutic process and importance of becoming aware of the unconscious, what do phenomenologists or practitioners of contemplative traditions have in mind when dealing with direct experience and, in the end, what do different ontological positions imply with the notion of consciousness in the relationship between mind and body? Conceptual analysis conducted in this paper aims to improve communication between disciplines and localize difficulties that stand in the way of interdisciplinary research projects.Analytic philosophy of mind has sharpened and located the problem of consciousness in last four decades, and has also developed a new conceptual apparatus and thought experiments that enable more accurate understanding of limits in an attempt of a natural science reconstruction of the concept of mind, which in recent decades, usually with large success, have been undertaken by so-called mind sciences (such as cognitive psychology, artificial intelligence, linguistics, neuroscience). In this thesis, the author shows how different contemporary philosophers suggest distinctions of two faces of consciousness and mind – Jackendoff’s distinction between computational mind and phenomenological mind, Block’s differentiation of A-consciousness (access consciousness) and P-consciousness (phenomenal consciousness) and Chalmers’ distinction between "easy" and "hard" problems of consciousness. While, for example, A-consciousness, refers to consciousness in terms of accessibility and availability of specific content (mental representations) in the control of speech, reasoning and actions, P-consciousness (phenomenal consciousness) refers to the fact that conscious mental states possess experiential, qualitative characteristics, which are directly available only from the subjective perspective of the first person. Philosophy of mind introduced a technical term qualia (lat. sing. quale) for this aspect of consciousness, and it makes consciousness different from other subjects of research in the dominant objectivist scientific paradigm.In this thesis, the author discusses the problem of the ontological status of qualia, as a problem in the formulation of the materialistic mind theories (the thesis of identity, functionalist and representational theories), as well as epistemological problems of qualia - the problem of privileged access, the argument of incomplete knowledge (Jackson) and the problem of the explanatory gap (Levine) and their repercussions on philosophy of science - the problem of the relationship between first and third-person methodologies, understanding and explanation, a human science and a natural science approach to man. The historical succession of paradigms in the mainstream academic psychology has been viewed from this angle.All previous strategies of eliminating phenomenal consciousness from psychological and philosophical discourse lead to deepening of the gap between the world of experience (Lebenswelt, Husserl) and the natural science picture of the world constructed by using an objective methodology. Psychotherapy, on the contrary, is a discipline that is one of the most important links between a disciplined approach to subjective experience and objective scientific facts. That is why attention has been paid to the contemporary constitution of psychotherapy as a scientific discipline, as well as its positioning in relation to a natural science and a human science paradigm since its establishment (Freudian oscillating between the affection to natural scientific model and hermeneutical practice), through a number of novelties and "deconstructions" of the original model through its history, to the modern trend – neuropsychotherapy which has introduced new findings of neuroscience in understanding psychotherapeutic processes and improvement of procedures in last ten years. We analyzed the importance and the role that different psychotherapeutic views (classical psychoanalysis, BT, CBT, including new mindfulness approaches, existentialist, humanistic and constructivist views) attach to consciousness, awareness, and raising awareness, as well as the meanings of these terms in the light of distinctions identified by the analysis of philosophy of mind - that is, representational, functional-causal, and phenomenal. It was shown how the epistemological problems of consciousness described above occur and get resolved in psychotherapy as a practical discipline.Integration of phenomenal consciousness into an image of the mind, and connection of natural science disciplines and disciplines which deal with experience and subjectivity has to go beyond a conceptual and logical analysis on which philosophy of mind remains. The first step on this road is development of a first-person methodology, which allows a description of mental processes and content as they are manifested from a perspective of a conscious subject. Therefore, the first things presented were six first-person methods originating from introspective psychology, phenomenological philosophy and Buddhist contemplative tradition, and then, a qualitative thematic analysis of the six methods was conducted. The process of open coding singled out ten dimensions by which methods were compared. This exploratory research has allowed for a more precise insight into mutual similarities and differences of the analyzed methods, into their powers and weaknesses, improvement strategies, as well as opportunities for cooperation with third-person methods. It has shown also that “a view from within" can reveal important features of consciousness and mind that remain non-transparent to objective methods.
Maja, Solar. "Problem vlasništva u Rusoovoj i Marksovoj filozofiji." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2014. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=92590&source=NDLTD&language=en.
Full textRusoove i Marksove refleksije o vlasništvu nisu jednoznačne, mnogostruki su problemi koje filozofsko mišljenje ovog pojma otvara. Usredsređenje ovog teksta je na konceptualizaciji vlasništva u konjunkciji sa problemima individualizma, idejom jednakosti, problematizacijom luksuza, analizom načina proizvodnje, fenomenom otuđenja i diferenciranjem različitih formi privatnog i kolektivnog vlasništva. Rad je nastojao da pokaže bitna mesta presecanja i približavanja Rusoovih i Marksovih promišljanja problema vlasništva, ali i njihova udaljavanja. Analiza je kao strukturalni okvir za promišljanje problema vlasništva postavila istorijsko razlikovanje agrarno-kapitalističkog, apsolutističkog i industrijsko-kapitalističkog horizonta, spram kojih je moguće pokazati zašto su se i Rusoova i Marksova tematizacija vlasništva pojavile kao radikalno kritičke. Ipak, Rusoova konceptualizacija vlasništva se provodi iz ravni kritike nejednakosti, što čini i njeno ograničenje s obzirom na povezivanje ideje jednakosti sa staleškim sistemom dominacije i potčinjavanja, dok se Marksova analiza problema vlasništva provodi iz ravni kritike političke ekonomije, čime je omogućena klasna analiza i radikalna kritika postojećeg klasnog društvenog raslojavanja.
Dejan, Jovančević. "Hegelov i Aristotelov pojam filozofije o praktičkom." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=101233&source=NDLTD&language=en.
Full textIn the paper we are trying to show that Hegel's concepts of speculative logic, history and objective spirit are enabling us to fully understand Aristotle's concept of practical and its development. Aristotle’s practical philosophy brings the being of practical down to the concept=logos, and the ruling concept=logos, that is not beyond the a-logical=desire, enables the effectiveness=energy of the practical. Therefore, with Aristotle, the concept=logos of practical does not have a historical and retrospective nature in the practical itself the way hermeneutic philosophy derives it, but it is the very essence of the practical relation proposed and accented by Aristotle’s philosophy of practical.Speculative concept of the practical is the point of unity between Aristotle’s and Hegel’s philosophy. Hegel, in the concept of political=inner state as ethical life overrules with retention Aristotle’s logos of polis entelechy=concept of the effectiveness of the city-state. The difference between Aristotle’s and Hegel’s philosophy on practical is historical, systematic and logical. The historical difference is in Hegel’s placement of modern principle of subjectivity as the right of one’s individuality to satisfaction into the concept of civil system of the philosophy of right, and in the specific consequential socialization as both a private affair and a state one. Logical difference is in the Hegel’s specification of the idea of practical cognition=idea of the objective spirit and an absolute idea in the system of speculative logic.
Stevan, Bradić. "Režimi čulnosti u modernom evropskom pesništvu (Georg Trakl , T.S. Eliot, Miloš Crnjanski)." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=101374&source=NDLTD&language=en.
Full textU disertaciji se pokazuje na koji način moderni režim čulnosti učestvuje u konstituisanju modernog evropskog pesništva i kako ono kao odgovor na njegove propozicije, sebi svojstvenim strategijama, uspostavlja alternativne režime, pretendujući da izvrši preraspodelu čulnosti. Istraživanje se koncentriše na poeziju T. S. Eliota, Georga Trakla i Miloša Crnjanskog, kao nomoteta modernizma u njihovim nacionalnim književnostima.
Polazište ove disertacije je shvatanje prema kome ljudska čulnost nije uslovljena samo fiziološkim procesima, već je, takođe, oposredovana kulturnim konstruktima, formiranim u na određenom mestu i u određenom vremenu, čime se čulnost razumeva kao istorijski i kulturno proizveden način spoznaje i razumevanja. Kao obrazloženje ovog stava u radu se daje rekonstrukcija istorijskog kretanja mišljenja o čulnosti, od Kanta i Baumgartena, preko Šilera, Fihtea i Novalisa, do Hegela, Marksa i Ničea. Teorijsko težište rada je, međutim, mišljenje savremenog francuskog filozofa Žaka Ransijera. On pokazuje kako je čulnost organizovana u određene strukture, koje su objedinjene u onome što on naziva režimom čulnosti, kao sistemom očiglednih činjenica čulnog opažanja koje istovremeno ukazuju na postojanje nečega
zajedničkog, ali i na podelu koja određuje delove i pozicije unutar zajednice, kao i način na koji individue učestvuju u ovoj podeli. Odnos između režima čulnosti i književnosti zavisi je od njenog institucionalnog mesta u datoj zajednici, a Ransijer u ovom smislu prepoznaje tri velike konfiguracije: etiči režim slika, reprezentativni režim i estetski režim. Budući da je naše istraživanje istorijski locirano u periodu modernosti, za njega će biti presudan estetski režim u kome se forme opažanja stvarnosti i forme umetničkog stvaranja poklapaju, što znači da književnost može da se razume kao estetska praksa (stgrč. aisthesis, čulno opažanje, praxis, delatnost sobodnih ljudi). Ovo joj omogućava da interveniše u režimu čulnosti, odnosno da vrši preraspodelu onoga što je vidljivo i izrecivo.
Da bi se pokazalo kako se ova intervencija odigrava, potrebno je izložiti središnje mehanizme režima čulnosti u kome se moderno pesništvo javlja, što činimo tako što posežemo za analizama modernih istoričara čulnosti (Jute, Hiršfelder, Smit, Klasen, Hauz, Brodel, Korben, Onfre itd). Njihovi uvidi omogućavaju nam da skiciramo stanje u domenima vida, sluha, mirisa, ukusa i dodira, koji su pozornica na kojima se odigrava data estetska praksa.
Središnji deo rada je analiza poezije Eliota, Trakla i Crnjanskog, odnosno načina na koji ovi pesnici teže da, kao odgovor na iskustvo fragmentacije i kompromitovanja transcendencije, prateći pesničku misao formiranu sa romatizmom i simbolizmom, prevaziđu okvire modernog režima čulnosti i pronađu osnov novog režima. Svaki od pesnika, uprkos konsenzusa oko poetičkih pretpostavki, nudi različit odgovor na ovaj probem, budući da na različit način konstruiše figuru modernog čoveka i sliku stvarnosti u kojoj se on našao. U modernoj stvarnosti oni vide gubljenje identiteta subjekta, prouzrokovanu ili nedostatkom svesti o sopstvenoj natčulnoj suštini ili nedostatkom dobre zajednice posredstvom koje se uspostavlja njegova stabilnost. Eliot kritikuje i odbacuje modernog čoveka jer se u potpunosti okrenuo materijalnoj stvarnosti, Trakl ga pokazuje u njegovoj neprestanoj oscilaciji između žrtve i zločinca, dok ga Crnjanski vidi kao pripadnika populacije
prema kojoj je režim počinio neiskupivu nepravdu. Kao alternativu i mogućnost iskupljenja ovi pesnici nude različite odgovore, od zajednice vernika okupljenih oko išekivanja natčulnog (Eliot), preko ruralnih fiturgijskih zajednice koje bi čuvale dinamičku granicu sa divljinom i spoljašnjošću (Trakl), do simulakruma nacionalne zajednice koja bi bila garant smisla i ovozemaljske radosti pojedinca (Crnjanski). U disertaciji se, konačno, nudi i osvrt na ambivalentne efekte njihovog pesništva u zajednicama u kojima se ono javilo.
Kulas, Dariusz. "Dyskurs filozofii postmodernistycznej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2006. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5031.
Full textMark, Lošonc. "Pojam vremena u Bergsonovoj i Huserlovoj filozofiji." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2017. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=104816&source=NDLTD&language=en.
Full textPredmet istraživanja određen je kao pojam vremena u Bergsonovoj i Huserlovoj filozofiji. Polazna tačka je tvrdnja prema kojoj se filozofije temporalnosti kolebaju između strategija atemporalizacije i redukcije vremenitosti na nešto unutarvremensko. Ta aporetična logika se rekonstruiše u Bergsonovim delima, sa posebnim osvrtom na Ogled o neposrednim činjenicama svesti, Materiju i pamćenje, Stvaralačku evoluciju, Trajanje i simultanost i Dva izvora morala i religije, odnosno u Huserlovim delima, naročito u Predavanjima o fenomenologiji unutrašnje vremenske svesti, Bernau manuskriptima i C-manuskriptima. Ovaj rad se fokusira na glavne konceptualne dileme i teškoće, ne zanemarujući pritom komparativnu perspektivu, odnosno istorijsko-filološku analizu o razvoju pojedinih termina. U kontekstu Bergsonove filozofije se posebna pažnja posvećuje problemu kvalitativnog mnoštva, neposrednosti apsoluta, pojmu kretanja i prostora, kritici simbolizacije, odnosno Kantovoj filozofiji. Zatim se analiziraju različite dimenzije trajanja, naime, sadašnjost kao pragmatična aktuelnost, virtuelna prošlost po sebi i nepredvidiva, kreativna budućnost. Bergsonova filozofija trajanja je ujedno predstavljena i kao filozofija života, odnosno kao kritika teorije relativnosti. Na kraju se prikazuju Hajdegerove i Romanove – u velikoj meri jednostrane i neopravdane – kritike na račun Bergsonovog shvatanja temporalnosti, kao i etičke, religijske i društvene posledice pojma tranjanja. Naredno poglavlje se fokusira na Huserlovu filozofiju vremena, imajući u vidu specifičnosti fenomenološke pojmovne strategije, te način na koji ona tematizuje razliku između konstitutivnih slojeva i konstituisanih sadržaja vremenitosti. Zatim se pomenuta razlika interpretira kao razmak između prautiska, retencionalnosti i protencionalnosti kao struktuirajuće funkcije i kao temporalizovane datosti. Rad se usredsređuje i na Huserlovu kritiku Brentanove teorije vremena, na problem objektivnog vremena i prostornosti, zatim na teškoću sheme zahvatanja i sadržaja zahvata. Apsolutna vremenitost, metafore toka i strujanja, odnosno dilema osadašnjenja se analiziraju ne gubeći iz vida Huserlovu samokritiku i način na koji je revidirao svoje stavove. Na kraju, Merlo-Ponti, Anri, Frank i Levinas su izdvojeni kao interpretatori Huserlove fenomenologije vremena čije kritike mogu biti plodne i u pogledu savremene filozofije vremena, ali koje nose sa sobom opasnost redukcije vremenitosti na nešto unutarvremensko.
Moll, Łukasz. "Granice europejskiego uniwersalizmu w perspektywie poststrukturalistycznej filozofii politycznej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2018. http://hdl.handle.net/20.500.12128/7741.
Full textMurín, Jozef. "Ontológia vo filozofii a informatike." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-77156.
Full textDłubacz, Włodzimierz. "Problem absolutu w filozofii Arystotelesa /." Lublin : RW KUL, 1992. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb35693884r.
Full textKřivdová, Helena. "Filozofie zvyšování kvality v marketingu." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-221641.
Full textRozbicki, Bartosz. "Hermeneutyczny wymiar "późnej" filozofii Ludwiga Wittgensteina." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2013. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5393.
Full textChałupka, Krzysztof. "Wartości życia a problem wolności i odpowiedzialności w cywilizacji współczesnej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2006. http://hdl.handle.net/20.500.12128/4959.
Full textBloch, Paweł. "Problem aktualności eutyfroniki." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2013. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5399.
Full textSikora, Michał. "Mit wiecznego powrotu w filozofii Alexandre'a Kojeve'a." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2015. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5926.
Full textCzajkowski, Waldemar. "Philosphies of man (a study on/in a meta-anthropology)." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2001. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=8603.
Full textRuchała, Sławomira. "Współczesne filozoficzne spory o ugruntowanie praw człowieka." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2006. http://hdl.handle.net/20.500.12128/4982.
Full textKurpanik, Szymon. "Kryzys tradycyjnej idei rozumu a współczesne ograniczenia teorii racjonalności : rozprawa doktorska." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2013. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5481.
Full textTomala-Kania, Wioletta. "Teorie dyskursu w perspektywie socjologicznej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2014. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5587.
Full textPietras, Alicja. "Postneokantowskie projekty filozofii Nicolai Hartmann i Martin Heidegger." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2007. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5158.
Full textOprea, Ioan. "Terminologia filozofică românească modernă : studiu asupra epocii de formare /." Bucureşti : Ed. Ştiinţifică, 1996. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb36187998r.
Full textKamińska, Aleksandra. "Spory wokół feministycznej etyki troski we współczesnej filozofii amerykańskiej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2008. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5103.
Full textKnapik, Tomasz. "Człowiek i wartości : tematy filozoficzne we wczesnych studiach Floriana Znanieckiego." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2006. http://hdl.handle.net/20.500.12128/4953.
Full textMatuszek, Dawid. "Czytanie : o pożytkach i szkodliwości lacanizmu dla badań literackich." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2015. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5797.
Full textNicolaides, Sylvia. "Strach z hypotetické otázky: Co kdyby?" Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta. Knihovna, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-202869.
Full textKnosala, Bartłomiej. "Projekt nauki nowej Marshalla McLuhana. Filozoficzne konsekwencje zmian form komunikacji." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2009. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5241.
Full textKalicka-Diakon, Bożena. "Filozofia polityczna Roberta Nozicka." Praca doktorska, 2014. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/58111.
Full textThis work is a concise presentation of Robert Nozick's political philosophy as presented in his highly acclaimed Anarchy, State, and Utopia. The moral foundation of Nozick's system, the system of individuals, rests on the notion of absolute individual rights. Individuals are separate (separate existences) and each have their own lives to lead. This gives morality its form: as moral side constraints. The content of morality is the libertarian constraint prohibiting aggression (paternalistic aggression included). Guided by the notion of individual rights Nozick takes on the task of justifying a minimal state against the anarchist claim, that in the course of maintaining a monopoly on the use of force and protecting everyone within its territory, the state must violate individuals' rights, and is therefore immoral. Nozick adapts the invisible hand mechanism to demonstrate that a minimal state would arise from a state of nature by a process which need not violate anyone's rights. The work presents Nozick's account of the development of a minimal state. He further argues against an extensive state, or a welfare state, claiming that in the course of fulfilling the demands of distributive justice the more extensive state does violate peoples' rights. The present work has been divided into 8 chapters, each of them dealing with a separate matter. They cover respectively the matter of Nozick's various philosophical interests; the issue of rights; their status and character; the moral basis of his system; and the issues of property and ownership. There is an extensive presentation of Nozick's theory of justice, known as the entitlement theory; an account of his debate with John Rawls; and a presentation of the development of a minimal state. Finally, there is a brief chapter devoted to his political and moral ideas developed over a decade after the publication of his acclaimed book. The most important set of rights for Nozick are ownership rights and property rights. He thinks of them as absolute. The idea of self-ownership, designed to safeguard an individual's moral autonomy and to justify his or her moral right to own private property, justifies the appropriation of resources. A fulfillment of the concept's demands requires a specific type of the state: the minimal state, limited to the narrow functions of protection against force, theft, fraud and enforcement of contracts; any state more extensive violates people's rights. Nozick claims that distributive justice, a tool used by the welfare state to achieve egalitarian goals (social and economic equality), implies redistribution practices (taxation). Those almost always infringe upon the individuals' rights. A patterned distribution not only ignores the fact that individuals are entitled to certain holdings, but is also remarkably blind to the fact that particular things come to the world already attached to particular people who have entitlements over them. The state may not use its coercive powers to improve the situation of less well-favored citizens. The concept of self-ownership conveys Nozick's powerful conviction that individuals' rights leave almost no room for the state and its officials. There is also a presentation of Nozick' concept of utopia, which differs from the traditional theories of a perfect society. The structure he proposes consists of two elements: the framework of a utopian common ground, and the particular, individual communities established within that framework. The framework, (libertarian, voluntary and laisses-faire), is equivalent to the minimal state. A vast range of communities cover different aspects of life and give individuals the opportunity to lead different kinds of lives under different institutions. The utopia proposed by Nozick will consist of different utopias; there will be no one single kind of utopian community or one single one kind of life led in that utopia. No one will impose his or her vision of utopia upon others. Nozick presents various theoretical routes leading to his model. All of them take seriously the fact that people are different and complex, that one system, one unique community or society will never obtain universal assent. The dual structure of his utopia leaves liberty for experimentation and makes room for people's individual decisions whether to live in or to leave particular communities. The model rejects the outrageous idea of many other concepts of a perfect society, the idea of molding and transforming people to fit a utopian project. Nozick concludes that the minimal state, the utopian common ground, is not pale and feeble as it may seem in comparison to other types of states. The minimal state is, as Nozick puts it, the one that best realizes the utopian dreams and aspirations of various visionaries. Nozick's defense of libertarianism remains his most notable intellectual mark on philosophical inquiry.
Tercz, Jakub. "Gilles’a Deleuze’a filozofia różnicy." Doctoral thesis, 2016. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/2072.
Full textThe aim of my thesis is to reconstruct the philosophical reflections of Gilles Deleuze on the concept of difference. The text consists of five main chapters. In the first chapter I am reconstructing the ontological position occupied by Deleuze, who asked questions about the nature of being as such in spite of the tendency dominant in the philosophy of the twentieth century. At the same time Deleuze engaged in the dialogue with Aristotle and his scholastic interpretation popularized by St. Thomas, being himself closer to that represented by John Duns Scotus. „Subtle Doctor”, contrary to Aquina’s view, argued that the existence (of both God and the created beings) is univocal . For Deleuze, however, Scotus was not enough radical and consistent. He outlined the historical development of the ontology of univocity, with Spinoza, who identified God and nature, and Nietzsche, whose esoteric doctrine of the eternal return in the interpretation of Deleuze is the expression of absolute univocity, achieved due to the interpretation of being itself as difference. In the next chapter I am looking at the Deleuzian concept of the difference from the perspective of transcendental philosophy. I am particularly interested in Copernican revolution announced by Kant and meaning the reversal of the relationship between subject and object. The philosophy of transcendental idealism is based on the assumption that the object adjusts to the subjective cognitive apparatus. Deleuze took up this idea, but he argued that it is not the subject, but the very difference that constitutes the supreme, transcendental principle fundamental to our actual experience. According to Difference and repetition it is therefore necessary to repeat Kant’s venture,and conduct the revolution in the revolution itself. This new philosophical program is based on the reversal of the relationship between identity (here meaning the identity of the transcendental subject) and the difference, and grants the latter a logical priority. When presenting these themes I underline two issues: (1) the relationship between Kant’s doctrine of the two roots of knowledge and his views on the structure of cogito, as well as (2) the temporal character of cogito itself, resulting directly from those reflections. After the re-revolution the presented interpretation of Kant’s temporal cogito is linked, though, with the eternal return of the difference.In the third chapter I am considering the transcendental empiricism and clarifying the distinction between extensive and intensive multiplicities (derived from the Critique of Pure Reason). I am discussing the role that they play in the philosophy of Deleuze and Kant to show that (in contrast to transcendental idealism) the transcendental empiricism is based on the intensive multiplicities. In Difference and repetition the intensity is one of the main figures of difference (its sensual form). According to Deleuze, another important form of difference was the virtual Idea that replaces both the Kantian concepts and ideas. With this reconstruction, I can demonstrate how the large part of the philosophy difference concerns the perception of intensive forms of difference and the thinking of virtual Idea. In the last two chapters I am analyzing in details the two movements of genesis: (1) the one leading from sensual faculty to the faculty of thinking, described by Deleuze as the dynamic genesis, and (2) the one from the virtual Idea to its actualistation, called the static genesis. The latter, which is particularly important, leads to the constitution of the representation. I also trying to situate the univocal ontology, mainly by analyzing the relationship between the virtual Idea, intensity and representation. My conclusion is that the principles of a consistent philosophy of difference must encompass all three areas, and that it is the univocity of being as the differenceconcerns precisely this totality.
Necio, Łukasz. "Filozofia prawa Friedricha Augusta von Hayeka." Praca doktorska, 2019. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/79749.
Full textTacik, Przemysław. "Edmond Jabès i żydowska filozofia nowoczesności." Praca doktorska, 2014. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/55303.
Full textThe dissertation has two main purposes. Firstly, it aims to provide a philosophical reconstruction of the philosophy of Edmond Jabès, the poet and thinker whose work has been hitherto interpreted mainly by literature researchers. The dissertation attempts to prove that Jabès' writings contain an original and coherent philosophy, in various respects anticipating Derrida's deconstruction, yet constituting a poet's distinct answer to post-war philosophy and broadly construed humanities. Jabès' philosophy develops ideas such as withdrawal of God, absence as the ground for being, as well as writing assuming the role of a universal model of creation. Moreover, the dissertation reconstructs the messianic aspect of Jabèsian thinking and explicates links between writing and Judaism, to which Jabès often refers. Manifold categories that Jabès used metaphorically were strictly interpreted and subjected to abstraction, so that his thinking could stand comparison to works of classic philosophers of the 20th century. The second purpose of the dissertation was to analyse affinities between Jabès' thinking and contemporary philosophy, with special regard to the reinterpretation of Jewish heritage. In order to cast light on them, a new term was coined: Jewish philosophy of modernity. Its purpose is to explain how Judaism has been reconstructed in modern, particularly 20th century philosophy.
Olczyk, Adam. "Filozofia Leszka Kołakowskiego wobec praw człowieka." Phd diss., 2019. http://hdl.handle.net/11089/28108.
Full textBytniewski, Jerzy. "Filozofia C. G. Junga – odczytanie postsekularne." Phd diss., 2017. http://hdl.handle.net/11089/22044.
Full textŠimeček, Andrej. "Kierkegaardova filozofie existence." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-326500.
Full textKaznowski, Jan. "Młode lata Honoriusza Balzaka. Filozofia – literatura – publicystyka." Doctoral thesis, 2020. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/3627.
Full textThe interest on Balzac’s earliest works goes as far as the 1830s when it was often used in order to disparage even his later work by some critics. The serious critic on this subject begun to really develop in the interwar period, thanks to, amongst others, the publication of Albert Prioult’s Balzac avant La Comédie humaine (1818-1829). Contribution à l’étude de la genèse de son œuvre. Despite certain differences as to how to judge this early period, the most excellent critics agree on its capital role in later aesthetics, expressed mainly in La Comédie humaine. This study is focused above all on the pre 1829 period, when Balzac was still an anonymous author, before signing his first official novel, Les Chouans, in 1829. This decade can be divided into three subperiods, in which are comprised three elements mentioned in the title: philosophy, literature, journalism. During this decade, Balzac experimented practically with all literary genres. Young Balzac’s philosophy is discussed mainly in the first part, alongside his takes on French Rationalism and Enlightenment. The first part focuses also on the influence that French classicism had on Balzac’s aesthetics when the young author did not know that he would become famous for his novels. During his period of drafts and literary experimentation, Balzac positions himself with respect to new tendencies in literature, that he welcomes with enthusiasm, and Romanticism, noticable in his later novels from the 1822-1825 period. In the following part, Balzac’s experiences as an author of merchant literature are discussed. They will be mentioned in a quasi-biographical note attached to the 1836 edition of his early works. In 1824, Balzac, disappointed by his literary unsuccess, turns to journalism and also partakes in a collective authorship of several Codes, half satirical, half serious, very well received by the public. It is also the time where the young writer experiences a grave moral crisis during which his views on power and wealth continue to evolve. Between 1824 and 1828 Balzac participates in the debate on the historical novel and its role in the depiction of national customs and the expression of a new vision of history, a subject taken with great seriousness by the literary milieu in Paris at that time. In general, the novel, as a genre, is one of Balzac’s central interests during the whole decade before 1829. He demonstrates that this secondary genre, as it was considered, is one of the most essential discoveries of modern times, because it comprises all other forms, which facilitates the reflection on world’s complexities. Those considerations will be of major importance in Balzac’s later aesthetical thought.
Leszczyński, Marcin. "Pojęcie i historia - filozofia nauki Georges'a Canguilhema." Phd diss., 2019. http://hdl.handle.net/11089/31073.
Full textFlorianová, Tereza. "Náboženství a filozofie TGM." Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-436199.
Full textKhan, Martina. "Muhammad Iqbál Filozofie meliorismu." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-297289.
Full textBanicki, Konrad. "Philosophy as a therapy of psyche : between the Hellenistic schools and philosophical counselling." Praca doktorska, 2011. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/53603.
Full textSzkutnik, Dariusz. "Entelechia in actu. Hansa Driescha filozofia świata organicznego." Doctoral thesis, 2013. http://depotuw.ceon.pl/handle/item/236.
Full textUrbankowska, Hanna. "Filozofia oczekująca Boga. Miejsce sacrum w myśli Heideggera." Doctoral thesis, 2015. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/1478.
Full textPopek, Katarzyna. "Filozofia i pedagogika w dialogu. Pytania o prawdę." Phd diss., 2017. http://hdl.handle.net/11089/21970.
Full textMarkiewicz, Alicja. "Zastosowanie narzędzi filozofii języka, filozofii działania oraz kognitywistyki do analizy perswazyjnego aspektu marketingu narracyjnego." Phd diss., 2017. http://hdl.handle.net/11089/23175.
Full textBędkowski, Marcin. "Parafrazowanie jako metoda filozofii analitycznej." Doctoral thesis, 2015. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/1476.
Full textThe thesis concerns paraphrasing as a method of analytical philosophy. The goal of this paper was to present and critically discuss some selected arguments which contain the claim that there is the relation of paraphrase between two sentences. The arguments were considered on the basis of three conceptions of analysis: decompositional, transformative and reductive. In the first chapter the meanings of the word paraphrase in various philosophical and linguistic theories are described. Also the relations between the word paraphrase and some selected concepts, i.a. interpretation, translation, explication, definition and entailment, are considered. The second chapter is devoted to the decompositional (Moorean) conception of analysis. The role of paraphrase in this model is to provide justification for the result of any analysis. In this case, paraphrastic relation is understood as the identity relation of meaning between sentences types. Original Moore’s conception turned out to be unsuccessfull, nevertheless, its contemporary version is frequently implemented, however in a different form. The main modification is based on the unification of concepts and meanings which enables one to avoid the so-called “paradox of analysis”. Koj argued that every analysis of any concept should take into consideration the comprehensive set of contexts, in which this concept appears. On the other hand, Austin demanded that any analysis should provide the description of pragmatical conditions governing expressions’ usage, not as expressed in a form of definition. As Grice noticed, language rules’ descriptions don’t determine whether the constraints imposed on expressions are semantic or pragmatic. In the third chapter the transformative conception of analysis that involves the reformulation of philosophical claims according to the specific system of interpretation is presented. In the case of Russell’s theory of descriptions, paraphrasing relates natural language expressions to the sentences of Principia Mathematica and provides justification for the analysis of sentences with descriptions as a complex existential statements. The language of Principa, thanks to its ability to solve philosophical paradoxes, is considered to be a universal language with a distinctive and proper structure. However, such an approach becomes complicated when there is more than one theory allowing to solve the given paradox. Justification of the choice of the interpretative system can rely on the identification of its advantages, eg. its desirable metalogical properties. An extensive part of the third chapter is devoted to the so-called “method of paraphrases”. A detailed discussion of the Ajdukiewicz’s work was aimed at undermining the legitimacy of assigning him the label of the “theoretician” of this method, based on the apparent inconsistency between this and other parts of his thought. Descriptions of this method existing in literature mix up various fragments of Ajdukiewicz’s articles illustrating rather broad programme of semantic epistemology and the question of the applicability of logic to philosophical issues. In a separate part of the third chapter the collection of means developed by analytic philosophers for the hermeneutics of philosophical texts, with Bradley’s regress serving as a working example, is presented. The fourth chapter elaborates on the role of paraphrase under the conception of reductive analysis: a variant of transformative model. In this conception, paraphrase serves as a way of revealing the ontological commitments of theories. In this chapter the issue of apparent ontological commitments is discussed. The argument for the irrelevance of certain properties (eg. ontological commitments) may be described as an argument from translatability. Its role in the context of reism and justification of ontological statements on the basis of semantic theses is extensively described. A separate section of this chapter considers verbal disputes.
Beran, Jiří. "Sören Kierkegaard a existenciální filozofie." Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-266728.
Full textNěmeček, Radim. "Evropská hermetická filozofie 18. století." Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-267386.
Full textŠťastný, Jiří. "Filozofie výchovy, teorie a skutečnost." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-368750.
Full text