Journal articles on the topic 'E.W. Stibbs (Firm)'

To see the other types of publications on this topic, follow the link: E.W. Stibbs (Firm).

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'E.W. Stibbs (Firm).'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Daniłowska, Alina. "Przedsiębiorstwo w nowej ekonomii instytucjonalnej." Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, no. 54 (November 25, 2004): 23–33. http://dx.doi.org/10.22630/eiogz.2004.54.24.

Full text
Abstract:
The aim of the paper is to review the main concepts of firm which are done by relatively new branch of economic theory - new institutional economics. In the paper the main methodological assumptions and terms of new institutional economics are presented to help ·the readers to understand the ideas connected with firm. The main concepts of firm were presented in the evolutionary way. What' s more some areas of application new institutional economics approach to the firm were described.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wicki, Ludwik. "Procesy koncentracji w hodowli roślin w Polsce." Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 96, no. 3 (October 14, 2009): 28–40. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2009.96.3.30.

Full text
Abstract:
Celem opracowania jest określenie stopnia koncentracji na polskim rynku nasiennym. Posłużono się wskaźnikami koncentracji CRn, HHI oraz Giniego. Analizą objęto okres 1994-2008. Stwierdzono, że konkurencja na rynku nasiennym wzrasta ze względu na rosnąca liczbę odmian w doborze, ale zmiany w koncentracji uwzględniające udziały odmian w rynku były małe. Poziom koncentracji polskiego rynku nasiennego według gatunków uwzględniający udziały poszczególnych hodowców także malał, ale w polskiej hodowli roślin zachodziły procesy koncentracji, które doprowadziły do dominacji pojedynczych firm w hodowli określonego gatunku. Wzrost konkurencji na rynku wiązał się więc z koncentracją i specjalizacją w polskiej hodowli roślin. Mimo to udział polskich firm w rynku malał ze względu na znaczne ograniczenie popytu na nasiona.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Marczewska, Magdalena, and Adrianna Jaskanis. "Źródła wiedzy i kompetencje w zakresie zdobywania wiedzy firm zielonych technologii w Polsce." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 4, no. 336 (September 4, 2018): 173–93. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.336.11.

Full text
Abstract:
Artykuł podejmuje problematykę przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy polskich firm zielonych technologii. Jego celem jest identyfikacja źródeł wiedzy oraz wskazanie kompetencji w zakresie zdobywania wiedzy, które leżą u podstaw sukcesu rynkowego tych firm. Badania empiryczne prowadzone metodą wywiadów pogłębionych koncentrują się na identyfikacji źródeł wiedzy i kompetencji firm, a także sposobów ich kształtowania. Uzyskane wyniki pozwoliły na wskazanie najważniejszych źródeł wiedzy, które można ustrukturalizować w następujące filary: prace badawczo‑rozwojowe, wiedza o konkurencji, klientach i odbiorcach, rynku i możliwych zmianach oraz o rynkach zagranicznych. W artykule zidentyfikowano także kompetencje firm zielonych technologii w Polsce w zakresie zdobywania wiedzy istotnej dla funkcjonowania organizacji i realizacji przez nie celów strategicznych, takich jak opracowywanie nowych technologii i doskonalenie aktualnie posiadanego rozwiązania, wzrost sprzedaży i ekspansja rynkowa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szprenglewski, Bartosz. "Znaczenie ekologistyki w gospodarce i w działalności firm logistycznych." Ekonomika i Organizacja Logistyki 4, no. 1 (April 28, 2019): 79–90. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2019.4.1.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kasiewicz, Stanisław. "Cyfrowa transformacja firm a kultura ryzyka." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, no. 2 (June 30, 2020): 43–53. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.4.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie poglądów, jakie zostały sformułowane na temat miejsca, roli i funkcji kultury ryzyka w procesie transformacji cyfrowej oraz omówienie najważniejszych wyników badań w tym temacie. W artykule została formułowana następująca hipoteza: marginalizacja, odraczanie w czasie lub zaniechania wykorzystania kultury ryzyka w procesie dostosowywaniu się przedsiębiorstw do działania w otoczeniu cyfrowym stanowi strategiczną, wysoce kosztowną pomyłkę. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zostały podane podstawowe informacje o transformacji cyfrowej firm i znaczenia tego procesu dla rozwoju przedsiębiorstw. W drugiej części artykułu zostały zidentyfikowane i omówione kluczowe czynniki sukcesu, jakie rekomendowane są na ten temat w literaturze przedmiotowej. Ostatnia część poświęcona jest określeniu roli kultury ryzyka w procesie transformacji i skutkach jej zaniechania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kończak, Jarosław. "Komunikacja sponsoringowa w Polsce podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku." Studia Medioznawcze 19, no. 2 (March 16, 2019): 160–72. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2019.2.91.

Full text
Abstract:
Artykuł zawiera analizę komunikacji firm związanych z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018. Cel: Zdefiniowanie najczęstszych motywów, emocji do jakich sięgają sponsorzy i reklamodawcy w Polsce oraz wpływu komunikacji sponsoringowej na kibiców. Metody badań: Badania ilościowe sponsorów sportu w Polsce, badania jakościowe osób funkcjonujących od wielu lat w sporcie i sponsoringu sportowym oraz analiza własna komunikacji wybranych marek. Wyniki i wnioski: Polacy nie znają sponsorów najważniejszej dla nich i najpopularniejszej w kraju reprezentacji. Powodem jest m.in. schematyczna komunikacja firm, od wielu lat oparta o podobne i przewidywalne koncepty kreatywne, utarte schematy, nie rodzące większych emocji i nie porywające fanów. Dlatego Mundial 2018 był czasem zmarnowanych możliwości dotarcia do kibiców i zdystansowania konkurencji. Marketingowy potencjał reprezentacji piłkarskiej nie został wystarczająco wykorzystany. Wartość poznawcza: Obraz komunikacji sponsoringowej firm i jej odbioru przez kibiców podczas największej piłkarskiej imprezy świata.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Gogojewicz, Przemysław. "Kary umowne w praktyce firm budowlanych." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 7 (July 5, 2015): 142–43. http://dx.doi.org/10.15199/33.2015.07.38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Papík, Mário. "Przewidywanie upadłości firm w przemyśle chemicznym." PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1, no. 12 (December 15, 2020): 88–95. http://dx.doi.org/10.15199/62.2020.12.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ratajczak, Marcin. "Implementacja strategii CSR w odniesieniu do środowiska naturalnego jako ważny element strategii rozwojowych współczesnych przedsiębiorstw." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 10, no. 4 (December 31, 2010): 74–81. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2010.10.4.49.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane ze społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw oraz aktywnością firm w ramach odpowiedzialnego biznesu jako elementu umacniania ich pozycji konkurencyjnej. Zaprezentowano także przykłady firm w Polsce wdrażających strategię CSR (Corporate Social Responsibility) w zakresie środowiska naturalnego. Przeprowadzona analiza wskazuje, że działania firm w ramach ochrony środowiska istotnie wpływają na ich pozycję konkurencyjną oraz stają się integralnym oraz biznesowo umotywowanym elementem w ich strategiach działania i podejmowanych inicjatywach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Musiał, Kamila, and Wiesław Musiał. "Konkurencja w naturze a natura konkurencyjności w gospodarce – wybrane przykłady analogii w świecie zwierząt i ekonomii." Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 103, no. 3 (November 11, 2016): 22–31. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2016.103.3.23.

Full text
Abstract:
W opracowaniu podjęto problem konkurencyjności w naturze w odniesieniu do świata zwierząt i analogicznie w sferze ekonomii na przykładzie firm, w tym gospodarstw rolnych. Praca ma charakter przeglądowy i opiera się na metodzie analogii, mającej służyć diagnozowaniu i porównywaniu zjawiska, jakim jest konkurencja wśród zwierząt i w działalności gospodarczej. Poszukiwano analogii dla rodzajów konkurencji pomiędzy światem zwierząt i sferą gospodarczą. Zwrócono uwagę na złożoność i zróżnicowanie strategii konkurowania, stosowane przez różne osobniki i podmioty gospodarcze. Rozważania nad naturą konkurencyjności wykazują, że w przyro­dzie nie sposób uzyskać poziom bycia trwale konkurencyjnym w stosunku do innych organizmów. Przez analogię można tę sytuację odnieść także do realiów gospodarczych, gdzie faworyzowane są te czynniki, które podtrzymują konkurencyjność, zwłaszcza w odniesieniu do konkretnych firm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Raźniak, Piotr, and Anna Winiarczyk-Raźniak. "Sytuacja finansowa korporacji europejskich w dobie kryzysu." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 27 (January 3, 2014): 99–117. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.27.6.

Full text
Abstract:
W niniejszym opracowaniu przeanalizowano przestrzenne rozmieszczenie największych firm światowych znajdujących się na liście magazynu „Forbes” Global 2000, posiadających siedziby zarządów na terytorium Europy. Zwrócono także uwagę na wpływ kryzysu gospodarczego na zmiany ich przychodów oraz dochodów. Przedstawiono przestrzenne zróżnicowanie liczby siedzib zarządów, przychodów i dochodów największych firm w latach 2006 i 2012 na terenie Europy. Wykazano, iż w badanym okresie zmniejszyła się ich liczba w omawianym regionie, równocześnie też zarysował się podział na Europę Wschodnią, gdzie wzrosła liczba siedzib zarządów, i Europę Zachodnią, gdzie zanotowano ich regres. Zauważono także nieznaczny wpływ kryzysu gospodarczego na przychody firm umieszczonych na liście Forbes Global 2000. Ich przychody wzrosły, jednak dynamika była wyraźnie niższa niż w krajach pozaeuropejskich. Również tutaj zanotowano wyższą dynamikę przychodów w krajach Europy Wschodniej niż na zachodzie kontynentu. Widoczne oznaki kryzysu zaobserwowano w przypadku dynamiki dochodów omawianych firm. W ponad 30% państw europejskich nastąpił spadek dochodów badanych przedsiębiorstw. Ponadto kryzys gospodarczy spowodował dekoncentrację lokalizacji siedzib zarządów, co przełożyło się na większą liczbę miast, w których znajdują się centrale największych firm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Siemińska, Ewa Hanna, and Małgorzata Krajewska. "Czy kończy się boom w sektorze deweloperów mieszkaniowych w Polsce?" Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 3, no. 342 (July 11, 2019): 21–44. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.342.02.

Full text
Abstract:
Działalność firm deweloperskich zależy od bardzo wielu makro-, mezo- oraz mikroczynników. Do głównych uwarunkowań funkcjonowania dewelopera na rynku nieruchomości należą te o charakterze popytowo-podażowym oraz instytucjonalno-prawnym. W praktyce okazuje się jednak, że nawet przy bardzo dobrych wynikach finansowych i sprzedażowych osiąganych od co najmniej kilku lat przedsiębiorcy napotykają na coraz większe ograniczenia i problemy, które najpierw wpływają na spowolnienie tempa wzrostu, a następnie mogą być źródłem kłopotów z płynnością finansową. Celem artykułu jest identyfikacja najważniejszych aktualnych uwarunkowań związanych z działalnością firm deweloperskich, z uwzględnieniem wybranych ryzyk regulacyjnych i rynkowych. W opracowaniu postawiono tezę, że w latach 2017–2018 warunki gospodarowania w sektorze mieszkaniowym uległy zmianie i widać symptomy ich pogorszenia. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, iż trwający od co najmniej 2015 roku okres boomu inwestycyjnego w Polsce i bardzo dobrego klimatu dla prowadzenia działalności deweloperskiej, zwłaszcza na rynku mieszkaniowym, zaczął na początku 2018 roku ujawniać coraz wyraźniej symptomy świadczące o wyhamowaniu tempa wzrostu i pogarszaniu się sytuacji niektórych firm deweloperskich. Zastosowane metody badawcze obejmują studium literatury przedmiotu oraz aktualnych regulacji prawa, a ponadto analizę danych statystycznych i finansowych pochodzących z bogatych, zarówno pierwotnych, jak i wtórnych baz danych empirycznych. Dane finansowe wykorzystywane w opracowaniu dotyczą przede wszystkich wiodących spółek deweloperskich notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Puda-Blokesz, Magdalena. "Nazwy firm w przestrzeni komunikacyjnej — problemy badawcze." Onomastica 67 (2023): 345–62. http://dx.doi.org/10.17651/onomast.67.20.

Full text
Abstract:
W artykule zwrócono uwagę na przyczyny wielu problemów związanych z naukowym opisem nazw własnych firm. Przywołano trudności ujawniające się w próbach klasyfikacji (chramat)onomastycznej nazw firm oraz ich umiejscowienia w obszarze chrematonimii. Omówiono także istotne cechy owych nazw, takie jak wielodyskursywność, wieloskładnikowość, wariantywność, różnorodność/dowolność formalna i semantyczna, determinowane względami prawnymi, marketingowymi i komunikacyjnymi oraz specyfiką nazywanych desygnatów (firm) jako składowych współczesnej i dynamicznej przestrzeni pozajęzykowej. Te i inne czynniki, także dotyczące swoistości i niejednorodności dostępnych źródeł materii onimicznej, utrudniają m.in. jej ekscerpcję, klasyfikację, opis, ustalenie granic formalnych badanych nazw czy właściwe odczytanie ich motywacji nominacyjnej. Materiałem ilustrującym przywoływane treści stały się nazwy firm z komponentem mitologicznym. Prezentowane rozważania mieszczą się w obszarze badań onomastycznych i chrematonomastycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Biegajło, Mateusz. "Charakterystyka search funds jako inwestorów dla firm rodzinnych w Polsce w obliczu braku sukcesji." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 182 (January 18, 2022): 9–30. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2021.182.1.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza search funds jako nowej grupy inwestorów na rynku kapitałowym w Polsce, która stanowi jednocześnie grupę potencjalnych inwestorów dla firm rodzinnych w obliczu braku sukcesji. W części teoretycznej artykułu zaprezentowana została istotność firm rodzinnych w Polsce oraz skala problematyki braku sukcesji. Przedstawiona została również geneza powstania search funds, ich charakterystyka oraz cechy, które sprawiają, że w teorii ta grupa inwestorów jest niemal stworzona dla firm rodzinnych, w których brakuje rodzinnego następcy. W części empirycznej przedstawiono studium przypadku transakcji sprzedaży polskiej firmy rodzinnej na rzecz search fund, która do końca 2020 r. pozostawała pierwszą i jedyną transakcją search funds w Polsce. W wyniku przeprowadzonych analiz wykazano, że sprzedaż przedsiębiorstwa rodzinnego na rzecz search fund powinna na trwałe znaleźć się w katalogu możliwych form dezinwestycji właściciela firmy rodzinnej w obliczu braku sukcesji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Zioło, Zbigniew. "Wpływ pandemii na zmiany zachowań podmiotów gospodarczych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 36, no. 2 (June 29, 2022): 7–26. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.362.1.

Full text
Abstract:
Postępujące procesy rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego zostały niepodziewanie zakłócone przez pandemię COVID-19. Jej negatywne skutki w różnym zakresie wpłynęły na zmianę funkcjonowania podmiotów gospodarczych i układów przestrzennych w skali świata, poszczególnych kontynentów, krajów, a także układów regionalnych i lokalnych. W literaturze przedmiotu podejmowane są analizy dotyczące rozmaitych aspektów dotyczących wpływu pandemii na funkcjonowanie i uwarunkowania rozwoju sektorów gospodarczych, firm oraz gospodarki krajów. W niniejszym artykule podjęto próbę konstrukcji modelu pozwalającego na całościowe ujęcie wpływu pandemii na zachowania podmiotów gospodarczych i układów przestrzennych. W odniesieniu do funkcjonowania dotychczasowej struktury gospodarczej określono zmiany uwarunkowań działalności firm i sytuacji społeczno­‑gospodarczej, które dokonują się pod wpływem pandemii. Zaproponowane ujęcie pozwala na całościowe przestawienie oddziaływania kryzysu na zmiany warunków działalności firm w nowej sytuacji społeczno­‑gospodarczej. Następnie dokonano częściowej empirycznej weryfikacji zaproponowanego ujęcia na wybranych przykładach zachowania działalności przemysłu, budownictwa, firm i sektorów przemysłowych, w tym przemysłu samochodowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Runiewicz-Wardyn, Małgorzata. "W kierunku otwartych ekosystemów innowacji w Polsce: szanse i wyzwania." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, no. 2 (June 30, 2020): 15–27. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.2.

Full text
Abstract:
W dobie dzisiejszej szybko zmieniające się otoczenie biznesowe (ze startupami i przewagą dużych firm), skracanie się cykli technologicznych i przyśpieszenie konwergencji technologicznej powoduje potrzebę łączenia kompetencji oraz potencjału innowacyjnego firm i jednostek badawczo-rozwojowych. Ekosystem oparty na modelu poczwórnej helisy – Quadruple Helix (QH) lub otwartych innowacjach sprzyja zwiększeniu zdolności innowacyjnych w przedsiębiorstwach, sektorach i całych regionach. Opracowanie ma na celu omówienie możliwości i wyzwań związanych z adaptacją modeli otwartych innowacji w polskich przedsiębiorstwach. Koncepcja otwartych innowacji i promocji klastrów to ważne elementy polityki gospodarczej, konkurencyjności przemysłowej Polski i strategii Europa 2020. Jednak pomimo rosnących nakładów na innowacje w polskich przedsiębiorstwach, współpraca pomiędzy przedstawicielami QH, a także rola klastrów nie rośnie znacząco. W latach 2016-2018 taką współpracę podjęło jedynie 36 proc. innowacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych, z których ponad 40 proc. stanowiły duże firmy (GUS, 2020). Ponadto udział przedsiębiorstw przemysłowychwspółpracujących w ramach inicjatywy klastrowej w ogólnej liczbie przedsiębiorstw wyniósł tylko 3,5 proc. Jeden z sektorów, w którym działalność innowacyjną najczęściej podejmowano to sektor branży biotechnologicznej i farmaceutycznej (56,2 proc.). Branża zmaga się z wysokimi kosztami badań i rozwoju, ograniczoną komercjalizacją i ciągłymi zmianami technologicznymi. Dlatego rośnie zainteresowanie otwartymi innowacjami i partnerstwem zewnętrznym. Badanie pokazuje, że w Polsce współpraca w formie otwartych innowacji w branży biotechnologicznej i biofarmaceutycznej jest wciąż w fazie zalążkowej. Wśród najważniejszych czynników, które miały wpływ na słabe zaangażowanie przedstawicieli firm oraz jednostek badawczo-rozwojowych w otwarte praktyki innowacyjne należy zaliczyć czynniki finansowe, prawno-instytucjonalne oraz społeczno-kulturowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Osmólska, Emilia, and Agnieszka Dudziak. "Ocena funkcjonowania przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19 w opinii konsumentów." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 35, no. 2 (March 31, 2023): 95–105. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.35/2022_06eoad.

Full text
Abstract:
Poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa gwarantuje jego rentowność i zyski. Wystąpienie niespodziewanej pandemii COVID-19 wywarło ogromny wpływ na działalność firm. Sytuacja epidemiczna wywołała duże przeszkody zarówno pośród przedsiębiorców i konsumentów w Polsce jak i na całym świecie. Tak naprawdę każda branża została w pewien sposób dotknięta przez kryzys, który się pojawił, dlatego też temat jest bardzo aktualny i dotyczy wszystkich. W artykule dokonano oceny funkcjonowania przedsiębiorstw w czasie COVID-19 w opinii konsumentów. W części teoretycznej krótko scharakteryzowano działalność przedsiębiorstw w dobie pandemii koronawirusa, skupiono się na aspektach związanych z funkcjonowaniem firm zestawiając je z oczekiwaniami konsumentów względem rynku oraz opisano perspektywę wyjścia z kryzysu. W części badawczej opisano cel, metodę oraz zakres badań jak również opracowano wyniki i poddano je interpretacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Micek, Grzegorz. "Problematyka funkcjonowania firm informatycznych w ujęciu przestrzennym." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 8 (January 1, 2006): 139–51. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.8.13.

Full text
Abstract:
Według raportu końcowego ze spotkania przedstawicieli ważnych gremiów ponadnarodowych (OECD, Banku Światowego, EBOiR oraz EBI), strategia budowy gospodarki opartej na wiedzy musi opierać się na czterech filarach. Jednym z nich powinna być „budowa dynamicznej infrastruktury informacyjnej oraz konkurencyjnego i innowacyjnego sektora informacyjnego w gospodarce, prowadzącego do powstania różnorodnych efektywnych i konkurencyjnych usług w dziedzinie informacji i komunikacji” (Budowanie... 2003, s. 11)....
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Ślęczek-Czakon, Danuta, and Tomasz Czakon. "Co jest dobrem w kodeksach etycznych firm?" Zeszyty Naukowe Centrum Badań im. Edyty Stein, no. 13/14 (December 2, 2015): 279. http://dx.doi.org/10.14746/cbes.2015.13.14.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kochan, Marek. "Retoryka rozwoju w misjach i wizjach firm." Studia Medioznawcze 3 (September 4, 2017): 47–58. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2017.70.370.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Nierebiński, Roman, and Hanna Pawlak. "Komputeryzacja firm polskich w latach 2005–2008." Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician 2009, no. 7 (July 31, 2009): 85–93. http://dx.doi.org/10.59139/ws.2009.07.8.

Full text
Abstract:
This publication presents statistical data relating to certain aspects of the use of computers by companies in 2008, obtained on the basis of a survey of business Internet users in Poland. Respondents were asked to use the various functions offered by the computers, access to computers of employees, the effects of computer implementation in the company, and plans to purchase computers in the future. It has been found among others that most companies use computers for clerical with and as a tool to use the Internet (over 96% of companies) and almost 3/4 of respondents said that computers have become essential to the enterprise. In the period 2005–2008 a minimal increase of indices concerning computer use, access to computers as well as a perception of their role and the intention to purchase computers in the future was observed in entities.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Barczak, Piotr. "Kompetencje przedsiębiorcy – integralna struktura systemu." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 59, no. 2 (June 23, 2021): 40–58. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2021.59.2.4.

Full text
Abstract:
Kompetencje i osobowość przedsiębiorcy są częścią systemu gospodarczego, którego integralną częścią są firmy i instytucje otoczenia biznesu. Zgodnie z zasadami termodynamiki, które wpływają na wszelkie przejawy działalności materialnej i niematerialnej, również na te o charakterze ekonomicznym, ograniczenie „sił tarcia” w gospodarce powoduje jej lepszą sprawność. Jednym z powodów wzrostu chaosu są powstające uproszczenia w przestrzeni ekonomicznej. Zjawisku uproszczeń podlegają kompetencje oraz przejawy działań firm i instytucji otoczenia biznesowego. Struktury firm są powiązane poprzez funkcje z rynkiem, a cały system jest zbiorem elementów o charakterze ekonomicznym, społecznym i psychologicznym. W tym obszarze następuje ciągły problem nierównowagi i porządkowania systemu. Przedsiębiorcy starają się poszerzać granice władztwa swoich sieci. Informatyzacja pomaga w tym współzawodnictwie. Oznacza jednak wzrost kosztów firm, a to przekłada się na wzrost cen i sposoby działania rynkowego. Porównywanie wzajemnych wizji firm i instytucji oraz ocena wartości mogą być pomocne w usprawnianiu przedsiębiorstw i instytucji działających w przestrzeni ekonomicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Korcelli-Olejniczak, Ewa, Piotr Dworzański, and Filip Piotrowski. "Rozwój przedsiębiorczości w dzielnicy społecznie różnorodnej w świetle opinii właścicieli firm." Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy 50, no. 2 (2017): 357–69. http://dx.doi.org/10.15584/nsawg.2017.2.23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Lemańska-Majdzik, Anna. "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W SEKTORZE MSP – WYBRANE ASPEKTY ROZWOJU FIRM W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM." Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas Zarządzanie 17, no. 2 (June 2, 2016): 119–30. http://dx.doi.org/10.5604/18998658.1209995.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Stawicka, Ewa. "Poziom innowacyjności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce." Turystyka i Rozwój Regionalny, no. 4 (January 15, 2012): 119–27. http://dx.doi.org/10.22630/tirr.2015.4.25.

Full text
Abstract:
Wdrażanie innowacji w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nabiera ogólnego znaczenia. Każde przedsiębiorstwo narażone jest na ryzyko, co wynika z ciągłej zmienności otoczenia, w którym prowadzona jest działalność biznesowa. W dobie globalizacji konkurencyjność gospodarki jest zdeterminowana jej innowacyjnością rozumianą jako zdolność i motywacja przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków oraz wykorzystywania ich w praktyce1 . Innowacje są specyficznymi narzędziami przedsiębiorczości, działaniami, które nadają zasobom nowe możliwości ekonomiczne. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie danych na temat stanu sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Polsce oraz analiza ich potencjału innowacyjności. Analiza danych Eurostat, GUS, PARP pokazuje, że działalność innowacyjna nie jest domeną sektora MSP, ale widoczna jest znaczna poprawa w tym zakresie. W Polsce formuje się grupa innowacyjnych firm, która systematycznie zwiększa nakłady na działalność innowacyjną. Występuje również wzrost współpracy firm między sobą, rozwój sektora usługowego, lepsza świadomość znaczenia innowacji, wzrost prywatnych wydatków na badania i rozwój. Wciąż istnieje jednak obawa, że pomimo zmian nie są one wystarczające dla utrzymania wzrostu gospodarczego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Koszek, Rafał. "Przejęcia europejskich firm jako przykłady chińskich inwestycji zagranicznych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 4 (December 21, 2017): 133–47. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.314.9.

Full text
Abstract:
W ostatnich latach obserwujemy coraz bardziej intensywną ekspansję kapitałową przedsiębiorstw pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. Przejawem tego procesu są akwizycje europejskich przedsiębiorstw, których wartość i liczba stale wzrasta. Głównym celem chińskich inwestycji w Europie jest uzyskanie dostępu do technologii produkcji, które są w posiadaniu zaawansowanych firm Starego Kontynentu. Jest to konieczne w związku z reformami prowadzonymi obecnie przez władze chińskie. Ważnym motywem podejmowanych przejęć jest również chęć pozyskania renomowanych marek, w celu poprawy wizerunku wytwarzanych w Chinach produktów. Wraz ze wzrostem wartości i liczby przejęć europejskich podmiotów gospodarczych można zaobserwować dywersyfikację sektorową prowadzonych działań. Może to być oznaką pozytywnego trendu i wskazywać na duży potencjał chińskich inwestorów. Pomimo tego że przedsiębiorstwa pochodzące z Państwa Środka są nowymi graczami na europejskim rynku inwestycji zagranicznych, dla wielu pogrążonych w kryzysie firm z krajów zachodnich są ważnym źródłem kapitału niezbędnego do dalszego funkcjonowania, a w przyszłości ich znaczenie może jeszcze wzrosnąć.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Podlaski, Sławomir. "Model funkcjonowania firmy hodowlano-nasiennej w Polsce." Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 95, no. 1 (June 17, 2008): 174–82. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2008.95.1.20.

Full text
Abstract:
W pracy przedstawiono docelowy model funkcjonowania polskiej firmy hodowlanej. Podkreślono konieczność uporządkowania otoczenia firm hodowlanych, w tym: wymuszenie na zapleczu naukowym hodowli materiałów wyjściowych, rezygnacji z hodowli komercyjnych odmian przez jednostki badawcze i uporządkowanie rynku nasiennego. W firmach hodowlanych powinna być przeprowadzona ich koncentracja oraz stworzone mechanizmy do intensyfikacji współpracy międzynarodowej. Ostatecznym celem zmian powinna być prywatyzacja firm hodowlanych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Dziura, Bernadetta. "Aktywa niematerialne – fundament rozwoju podkarpackich przedsiębiorstw." Współczesne Problemy Zarządzania 7, no. 1(14) (June 28, 2019): 53–65. http://dx.doi.org/10.52934/wpz.75.

Full text
Abstract:
W gospodarce opartej na wiedzy rośnie rola aktywów niematerialnych w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Jego źródłem są zasoby niematerialne, których główny składnik stanowi kapitał ludzki. Odpowiednie zarządzanie kapitałem intelektualnym zmusza przedsiębiorstwa do inteligentnego działania, którego celem jest stosowanie innowacji, ciągła praca zatrudnionych pracowników oparta na wiedzy o wysokiej jakości, jak również podejmowanie twórczych i odważnych decyzji. Wyniki analiz z przeprowadzonych badań dowodzą, iż kapitał intelektualny, który jest w posiadaniu firm, wpływa na rozwój oraz kondycję finansową. Pomimo wykorzystywania tego potencjału intelektualnego do realizacji celów przedsiębiorstw, menedżerowie powinni jeszcze skuteczniej nim zarządzać. Celem artykułu jest pokazanie, że rozwój firm – ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw działających w województwie podkarpackim, wynika z wysokiego poziomu aktywów niematerialnych, który jest w posiadaniu podkarpackich firm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Raźniak, Piotr. "Kryzys gospodarczy czy referendum brexit? Wpływ międzynarodowych i krajowych wydarzeń na wyniki finansowe największych korporacji w Wielkiej Brytanii." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 14 (December 15, 2020): 147–58. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.14.10.

Full text
Abstract:
W 2016 roku w referendum Brytyjczycy zadecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Celem opracowania jest określenie zmian sytuacji finansowej największych korporacji notowanych na liście Forbes Global 2000, których siedziba zarządu znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii w latach 2006–2018. Około ¾ z nich zlokalizowanych jest w Londynie, wobec czego przeprowadzono również bliższą analizę sytuacji finansowej firm znajdujących się w Londynie. W latach 2015–2018 nieznacznie spadła liczba siedzib zarządów zarówno w całej Wielkiej Brytanii, jak i Londynie. Również w tym czasie pogorszyły się wyniki finansowe firm, jednakże spadki były mniejsze w Londynie, niż w firmach zlokalizowanych w pozostałej części kraju. Zdecydowanie większy wpływ na liczbę firm i ich wyniki finansowe z siedzibami zarządów w Wielkiej Brytanii i w Londynie miało kryzys ekonomiczny i gospodarczy z lat 2007–2008. Mimo znaczącego spadku liczby siedzib zarządów w latach 2006–2018 są one znacznie bogatsze i potężniejsze niż przed spowolnieniem gospodarczym. Firmy operujące w skali globalnej są mniej uzależnione od rynków europejskich, natomiast bardziej wrażliwe na załamania gospodarcze w skali globalnej. Nieznaczne spadki wyników finansowych po referendum spowodowane były przez brak wiary wśród zarządzających korporacjami, że jednak dojdzie do Brexitu, co mogłoby utrudnić prowadzenie biznesu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Lisowska, Ewa. "Kobiety w zarządach firm : różnorodność vs. patriarchalny porządek." Kobieta i Biznes, no. 1-4 (December 28, 2012): 12–21. http://dx.doi.org/10.33119/kib.2012.1-4.2.

Full text
Abstract:
Na przestrzeni ostatnich stu lat dokonały się dostrzegalne i korzystne dla kobiet zmiany związane z wyrównywaniem ich szans na rynku pracy. Dzięki ruchom feministycznym pierwszej i drugiej fali kobiety uzyskały prawo do edukacji i prawa wyborcze, dokonał się postęp w dostępie kobiet do rynku pracy, do biznesu i stanowisk kierowniczych. Dane dla Polski pokazują, że dzisiaj kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i mają kwalifikacje ku temu, by zajmować stanowiska kierownicze najwyższego szczebla - stawać się właścicielami firm lub sprawować funkcje prezesów i dyrektorów generalnych w charakterze pracownika najemnego. Jest coraz więcej badań dowodzących, że różnorodność ze względu na płeć jest korzystna dla firmy, bo generuje wyższą efektywność dzięki wyższej wydajności i większej kreatywności zróżnicowanych zespołów. W obliczu radykalnych zmian demograficznych, skutkujących mniejszą liczbą kolejnych generacji wkraczających na rynek pracy, bardzo istotne jest, żeby korzystać z potencjału coraz lepiej wykształconych kobiet i traktować je jako równorzędny (a nie podporządkowany) mężczyznom zasób siły roboczej. Patriarchat jako system społeczny, w którym kobiety pełnią role podrzędne wobec mężczyzn, wyczerpuje swoje znaczenie i przestaje mieć współcześnie rację bytu, tzn. nie służy rozwojowi społeczno- gospodarczemu i dobrobytowi społeczeństw. Zaczyna go zastępować partnerstwo kobiet i mężczyzn w pracy i rodzinie. Przeistaczanie się patriarchatu w partnerstwo jest procesem długotrwałym, więc żeby go przyspieszyć wprowadzane są rozwiązania w postaci kwot (określonego liczbowo udziału przedstawicieli każdej płci w polityce i biznesie), mające charakter działań tymczasowych - implementowanych na określony czas, żeby szybciej osiągniąć cel, jakim jest uzyskanie równowagi płci w gremiach decyzyjnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Yan, Lingxiao. "Firm emissions reduction." Nature Climate Change 12, no. 2 (February 2022): 118. http://dx.doi.org/10.1038/s41558-022-01293-w.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Pach, Janina. "Istota rajów podatkowych w kontekście optymalizacji podatkowej polskich firm." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 33, no. 2 (September 17, 2019): 142–59. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.332.11.

Full text
Abstract:
Raje podatkowe wzbudzają wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na zmniejszanie dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i od osób fizycznych (PIT). Jednakże w ten sposób wiele firm, lokalizując swoją działalność poza terytorium własnego kraju, zmniejsza zobowiązania podatkowe, a tym samym obniża własne koszty funkcjonowania i może realizować dodatkowo jeszcze inne cele. Artykuł jest próbą odpowiedzi na szereg pytań badawczych, w tym przede wszystkim: –co to jest optymalizacja podatkowa i na czym polega, –jaka jest geneza i rodzaje rajów podatkowych, –kiedy raje podatkowe stanowią legalne narzędzie optymalizacji podatkowej, –w jakim zakresie polskie firmy wykorzystują raje podatkowe do optymalizacji podatkowej, –jakie działania podejmowane są w Polsce w celu racjonalizacji korzystania przedsiębiorców z rajów podatkowych. Uzyskane odpowiedzi pozwolą rozróżnić nielegalne sposoby niepłacenia podatków, w tym oszustwa podatkowe, od legalnych działań firm w zakresie optymalizacji podatkowej. W tym kontekście bowiem dokonana zostanie analiza praktyk dotyczących lokalizowania swojej działalności przez polskie firmy w wybranych krajach, określanych mianem rajów podatkowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Magiera, Ewa Alicja. "The use of the internet blog as a modern tool to create the image of selected Polish companies in the fashion industry." Acta Politica Polonica 57 (2024): 53–68. http://dx.doi.org/10.18276/ap.2024.57-04.

Full text
Abstract:
Celem tego artykułu było ukazanie potencjału, jaki tkwi w blogach modowych. W związku z tym poddano analizie wykorzystanie blogów modowych jako narzędzia do budowania strategii wizerunkowej wybranych firm z branży mody w latach 2012–2023. Starano się uzyskać odpowiedzi na następujące pytania badawcze: 1) jakie były okoliczności powstania blogów modowych w Polsce w latach 2012–2023 i czy były one dość często wykorzystywane przez polskie firmy odzieżowe jako narzędzie komunikacji; 2) czym się charakteryzowały prezentowane treści i w jaki sposób były prowadzone blogi polskich właścicielek firm modowych; 3) w jakim stopniu działalność blogerek modowych wpływała na rozpoznawalność marek własnych i współzałożycielskich; 4) jaką skalę oddziaływania blogów modowych na zachowania konsumenckie odnotowano w latach 2010–2023? Wykorzystano następujące metody badawcze: analizę ilościową, historyczną, behawioralną, decyzyjną i komparatystyczną. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że blogi modowe miały istotny wpływ na promowanie wizerunku marek modowych blogerek. Blog był postrzegany jako skuteczny kanał informacyjny o dużym potencjale kreowania treści wizerunkowych firm z branży mody.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Hojka, Zbigniew. "Robotnicy cywilni w KL Auschwitz w latach 1940–1945." Dzieje Najnowsze 54, no. 4 (March 13, 2023): 109–30. http://dx.doi.org/10.12775/dn.2022.4.05.

Full text
Abstract:
Na terenie KL Auschwitz oraz w kopalniach i hutach, przy których istniały filie obozu, obok więźniów pracowali również robotnicy cywilni. Z reguły zatrudniani byli za pośrednictwem prywatnych firm. Pochodzili z Niemiec, państw sojuszniczych III Rzeszy oraz krajów okupowanych. W pierwszym okresie zatrudniano przede wszystkim fachowców, później także pracowników niewykwalifikowanych. Ich warunki zakwaterowania i wyżywienia były najczęściej fatalne. Angażowali się w pomoc więźniom, głównie poprzez dostarczanie żywności i lekarstw. Pewna ich część przynależała do organizacji konspiracyjnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Kuciński, Andrzej. "Kondycja finansowa „firm zombie” notowanych na GPW w Warszawie." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 85, no. 4 (December 30, 2023): 221–38. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2023.85.4.11.

Full text
Abstract:
Artykuł porusza problem występowania „firm zombie” w gospodarce. Firmy zombie najczęściej definiuje się jako przedsiębiorstwa nierentowne, zadłużone, przeżywające problemy finansowe, które niejednokrotnie wykazują ujemny kapitał własny. Celem artykułu jest przedstawienie kondycji finansowej firm zombie notowanych na rynku giełdowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym ukazanie przesłanek zagrażających kontynuowaniu działalności gospodarczej przez firmy zombie. Dane z lat 2018–2021 pochodzą z bazy danych Notoria Serwis, które dotyczą rocznych sprawozdań finansowych spółek notowanych na rynku giełdowym GPW w Warszawie. W artykule wykorzystano jako główne metody badawcze analizę literatury oraz analizę finansową. Z rezultatów badań wynika, że na rynku kapitałowym w Polsce występują firmy zombie z ujemnym kapitałem własnym: w latach 2018–2021 wśród spółek notowanych na rynku giełdowym GPW stanowiły one 2,9–3,6%. Najliczniejsza grupa firm zombie z ujemnym kapitałem własnym to podmioty gospodarcze zaliczane do kategorii małych przedsiębiorstw. Firmy zombie notowane na rynku kapitałowym w Polsce charakteryzowały przede wszystkim problemy z zapewnieniem rentowności, z zachowaniem płynności finansowej, a ich działalności towarzyszyło duże ryzyko upadłości. Firmy zombie mogły kontynuować swoją działalność głównie za sprawą wygenerowanej nadwyżki finansowej, która pozwalała na regulowanie rat kapitałowych wraz z odsetkami. Na kontynuowanie działalności przez firmy zombie miały wpływ głównie niskie stopy procentowe utrzymywane przez władze monetarne w Polsce w latach 2018–2021, udzielane gwarancje rządowe podmiotom gospodarczym ubiegającym się o kredyty bankowe, subsydiowanie działalności nierentownej, czy też udzielana pomoc państwa kierowana do firm działających w warunkach pandemii COVID-19.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Mantaj, Patrycja. "Ochrona radiologiczna w radioterapii–sprawozdanie z dorocznej konferencji 3RD ESTRO FORUM w Barcelonie." Letters in Oncology Science 13, no. 2 (December 28, 2016): 45–50. http://dx.doi.org/10.21641/los.13.2.15.

Full text
Abstract:
W celu usystematyzowania informacji dotyczących ochrony radiologicznej w radioterapii dokonano analizy wybranych doniesień naukowych oraz prezentacji wybranych firm podczas 3RD ESTRO FORUM konferencji Europejskiego Towarzystwa Radioterapii i Onkologii (European SocieTy for Radiotherapy & Oncology, ESTRO).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Kowerski, Mieczysław, Jarosław Bielak, and Dawid Długosz. "Zmiany kondycji finansowej małych przedsiębiorstw w województwie lubelskim w latach 2006-2007." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, no. 2 (12) (May 23, 2008): 93–107. http://dx.doi.org/10.56583/br.1486.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono zmiany kondycji ekonomicznej małych przedsiębiorstw w latach 1999-2006 w województwie lubelskim. Badania były przeprowadzone na podstawie danych z 5714 firm działających w pięciu sektorach gospodarki (przemysł, budownictwo, handel, transport, nieruchomości). Od roku 2001 udział przedsiębiorstw o słabej kondycji maleje - w 2001 roku było ich 19,8%, a w 2006 roku tylko 5,4% (średnia w badanym okresie wyniosła 11,1%). Jest to niewątpliwie skutkiem poprawiającej się sytuacji gospodarczej tak w kraju jak i w województwie lubelskim. Do analizy wpływu czynników zewnętrznych (makroekonomicznych) i wewnętrznych (mikroekonomicznych) na działanie przedsiębiorstw zastosowano modele logitowe. Przeprowadzone symulacje pokazały, że na kondycję firm znacznie większy wpływ mają zmienne mikroekonomiczne niż makroekonomiczne. Zmienne makroekonomiczne w większym stopniu wpływają na kondycję przedsiębiorstw, które charakteryzują się wartościami zmiennych mikroekonomiczncyh między pierwszym i trzecim kwartylem, niż na firmy o bardzo słabych lub bardzo dobrych wskaźnikach mikroekonomicznych. Oznacza to, że małe przedsiębiorstwa o bardzo słabych wynikach niewiele korzystają z ogólnej dobrej sytuacji ekonomicznej, zaś ogólna recesja ma niewielki wpływ na przedsiębiorstwa o bardzo dobrej kondycji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Stawicka, Ewa. "Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw w zarządzaniu logistycznym." Ekonomika i Organizacja Logistyki 1, no. 2 (July 17, 2016): 79–87. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2016.1.2.18.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza znaczenia społecznej odpowiedzialności w biznesie jako modelu zarządzania w kierunku zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach logistycznych. Zwrócono uwagę, że zachodzące zmiany w gospodarce wręcz wymuszają innowacyjne rozwiązania w działalności biznesowej przedsiębiorstw. Szczególną uwagę zwrócono na zarządzanie firmami logistycznymi, w których centralne miejsce zajmuje oddziaływanie logistyki na środowisko (procesy transportowe, magazynowe, zarządzanie opakowaniami). Przedstawiono i scharakteryzowano innowacyjne rozwiązania firm logistycznych w kierunku zrównoważonego rozwoju. Na podstawie przykładów dobrych praktyk zawartych w raportach Forum Odpowiedzialnego Biznesu w latach 2008–2013 firm społecznie odpowiedzialnych dokonano analizy skali zjawiska rozwiązań prośrodowiskowych w zakresie logistyki i transportu. Podjęto próbę oceny korzystnego wpływu działań społecznie odpowiedzialnych w zakresie obszaru środowisko na kształtowanie przewagi konkurencyjnej, tworzenie wizerunku firmy odpowiedzialnej i poprawy wyniku ekonomicznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Brezdeń, Paweł, and Waldemar Spallek. "Efektywność firm korporacyjnych o dobrym standingu w województwie dolnośląskim w ujęciu przestrzennym." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 14 (March 11, 2013): 81–94. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.14.10.

Full text
Abstract:
The paper presents the spatial diversity of economic effectiveness of corporate firms in the Dolnośląskie Voivodship (region). Research was conducted for local units of the region; it was based on Coface Intercredit data. The volume of total turnover, the profit, employment, and trade relations were analysed.Authors try to indicate conditioning of activity of the corporate firms in the region in the spatial perspective. They present the position of the Voivodship in Poland in terms of the studied parameters.Research of economic effectiveness of the specific kind of enterprises is now carried out with difficulty. It is because of the lack of available and reliable data. Ambiguity of accepted criteria of identification is the next problem of indicating the corporate firms. In the paper the criterion of client segmentation by financial institutions is used. And that is why in the paper economic effectiveness is presented only for units, whose total profits are more than 5 million zlotys.The corporate firms are of great importance in the local as well as state economy. They contribute to the economic increase of areas of their activity. They might contribute to the investment attractiveness of these areas too.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Sarnowski, Jan, and Aleksandrer Łożykowski. "Estoński CIT 2.0, czyli drugi krok w kierunku pełnego systemu estońskiego w Polsce." Doradztwo Podatkowe - Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych 9, no. 301 (September 29, 2021): 80–86. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.2926.

Full text
Abstract:
Estoński CIT to alternatywna forma opodatkowania dochodu, dostępna dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Opodatkowanie następuje jedynie w momencie wypłaty podzielonego zysku. Zasada ta wspiera inwestycje, płynność i produktywność firm. W 2021 r. z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych skorzystała jednak jedynie część firm, którym ten rodzaj opodatkowania się opłacał. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy można wskazać pesymizm dotyczący oczekiwanych wyników finansowych w 2021 r., oczekiwanie na ukształtowanie się stabilnej praktyki interpretacyjnej nowych przepisów, funkcjonowanie alternatywnego rozwiązania w postaci rezerwy inwestycyjnej, ryzyka związane z planowaniem zwiększenia nakładów inwestycyjnych czy też koszty transferu między ogólnymi zasadami opodatkowania a estońskim CIT. Istotne zmiany w zakresie funkcjonowania estońskiego CIT przewiduje ustawa wdrażająca podatkowe aspekty Polskiego Ładu1. Zlikwidowane będą najważniejsze bariery wejścia w to rozwiązanie. Symulacje obciążeń wskazują, że po reformie w ramach Polskiego Ładu estoński CIT zyska znacząco na atrakcyjności względem klasycznych reguł rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Tokarski, Andrzej. "Charakterystyka podstawowych rodzajów upadłości firm w edukacji przedsiębiorczości." Przedsiębiorczość - Edukacja 8 (January 1, 2012): 169–82. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.8.14.

Full text
Abstract:
There is no certainty in market economy that business activity conducted by a company will bring a market success. Therefore, bankruptcies of enterprises phenomenon performs a role of a sort of natural regulator in the economic system, which makes resources to be changed for more useful by disappearance of companies that are not effective and cannot withstand competition. The article presents the characteristics of basic types of bankruptcies but clearly indicates that actually there is no one type of such bankruptcies It means that a typology of bankruptcies takes into account the following division criteria referring to: legal and economic sphere, an entity that can be declared bankrupt, insolvency proceedings and its binding extent, the impact and extent of bankruptcies and how they affect the society, interests of participants in bankruptcy proceedings, the financial aspect, reasons of a crisis in enterprises, a rate of revenue changes in a given industry and others
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Wardzała, Joanna, and Katarzyna Dojwa-Turczyńska. "Wernakularna krytyka działań firm i marek w polskich cybermemach w obliczu wielokryzysowości. Casus wojny w Ukrainie." Dziennikarstwo i Media 20 (May 10, 2024): 61–82. http://dx.doi.org/10.19195/2082-8322.20.5.

Full text
Abstract:
Agresja Rosji na Ukrainę w 2022 roku spotkała się z niemal jednoznaczną krytyką ze strony polskiego społeczeństwa, co rezonowało w faktycznych postawach oraz znalazło swój wymiar w przekazach medialnych, również tych obecnych w internecie. Internauci tworzyli też i rozpowszechniali „śmieszne obrazki w internecie”, które były poświęcone problematyce konfl iktu, co popularyzowało wydarzenia i nadawało im określoną narrację emocjonalną. Wprawdzie genezy popularnych dziś internetowych memów obrazkowych upatruje się w pracach związanych z biologią (Richard Dawkins), niemniej z perspektywy humanistycznej widzi się je jako wytwory sieciowego folkloru, tworzone przez cyberlud i do niego adresowane. Memy jako przekazy wernakularne śmieszą, bawią, piętnują, krytykują, ale także przekazują i popularyzują treści nader istotne dla cybernetycznej wspólnoty. W dobie wojny na Wschodzie obecna jest w nich także problematyka firm i marek, które działały w Rosji przed eskalacją konfliktu, oraz ich decyzji co do dalszej obecności w państwie agresora. Treść proponowanego artykułu opiera się na analizie dostępnych w polskim internecie memów poświęconych poszczególnym podmiotom gospodarczym obecnym w Rosji przed wydarzeniami 24 lutego 2022 roku. Głównym problemem badawczym jest to, jak poszczególne firmy i marki Zachodu są prezentowane w cybermemach powstających w dobie wojny. Główną tezą pracy jest założenie o pozytywnym wizerunku podmiotów opuszczających Rosję i negatywnym tych, które w tym kraju pozostają. Zebrany materiał pozwala także na analizę ex post obszarów i instrumentów krytyki oraz pochwały poszczególnych firm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Łobacz, Katarzyna, Jordan Klimek, and Piotr Niedzielski. "Wpływ dużych firm sektora nowoczesnych usług biznesowych na innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – analiza na przykładzie województwa zachodniopomorskiego." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 3 (September 19, 2018): 38–53. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.323.3.

Full text
Abstract:
Dyskusja dotycząca roli międzynarodowych korporacji, w tym centrów usług, w regionalnych gospodarkach, choć żywa, wciąż oparta jest na szczątkowych argumentach, pomijających wiele efektów, które są związane z występowaniem centrów usług w regionalnych gospodarkach. Celem artykułu jest dodanie argumentów do tej dyskusji poprzez pokazanie efektów zewnętrznych generowanych przez centra usług, które przenikają do regionalnych gospodarek i wpływają na zachowania biznesowe małych i średnich firm. W szczególności wskazany jest wpływ centów usług na innowacyjność MMSP. Przeprowadzona analiza pozwala wnioskować, że rozwój nowoczesnych usług biznesowych ma pozytywny wpływ na akumulację wiedzy w regionie i pozwala lokalnie funkcjonującym podmiotom na czerpanie z niej. Wskazuje się, że małe firmy korzystające z wiedzy pozyskanej w ramach transferu (np. poprzez transfer ludzi) z firm sektora nowoczesnych usług biznesowych osiągają statystycznie lepsze wyniki w zakresie innowacyjności niż te, które z takiej wiedzy nie korzystają. Dotyczy to zarówno wiedzy związanej z kapitałem ludzkim, jak i z kapitałem materialnym, a znaczenie mają bezpośrednie i pośrednie kanały transferu. Analiza przeprowadzona została w oparciu o dane ilościowe pozyskane na podstawie badań wykonanych na próbie reprezentatywnej małych i średnich firm województwa zachodniopomorskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Sobol, Dorota. "Aktywność zagraniczna młodych firm technologicznych zlokalizowanych w parkach naukowo-technologicznych." Olsztyn Economic Journal 13, no. 4 (December 3, 2018): 441–55. http://dx.doi.org/10.31648/oej.2745.

Full text
Abstract:
W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badania przeprowadzonego w drugiej połowie 2017 r. w ramach projektu badawczego pn. Aktywność zagraniczna przedsiębiorstw zlokalizowanych w parkach naukowo-technologicznych w województwie warmińsko-mazurskim2. Celem badania było rozpoznanie stosowanej obecnie i planowanej ścieżki ekspansji zagranicznej, a także identyfikacja głównych czynników determinujących umiędzynarodowienie działalności. Realizując cel, przestudiowano literaturę przedmiotu pod kątem istoty i uwarunkowań internacjonalizacji przedsiębiorstw w odniesieniu do grupy MSP. Następnie przeprowadzono badania empiryczne z udziałem trzech młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw zlokalizowanych w parkach naukowo-technologicznych w województwie warmińsko-mazurskim. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej oraz chęć pełnego zrozumienia realizowanych ścieżek ekspansji zagranicznej badanie empiryczne przeprowadzono w dwóch etapach: wywiadu metodą ankiety pocztowej z wykorzystaniem kwestionariusza ankietowego oraz osobistych wywiadów z przedstawicielami ścisłego kierownictwa poszczególnych firm w celu wzbogacenia uzyskanych wcześniej wyników (case study). Zaprezentowane wyniki mają charakter poglądowy i nie mogą służyć do uogólnień. Mogą jednak stanowić inspirację do podjęcia pogłębionych studiów z przedstawionej tematyki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

KALBARCZYK-GUZEK, Ewa, and Arkadiusz JÓŹWIAK. "DECYZJE TAKTYCZNE FIRM W ZAKRESIE USTALANIA WARUNKÓW DYSTRYBUCJI TOWARÓW." Systemy Logistyczne Wojsk 2, no. 49 (November 2, 2018): 112–23. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.7140.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wpływu zmiennych w postaci terminów dostaw (tzw. okna czasowe dostaw) na wynik finansowy w transporcie i decyzje menagerów w zakresie kreowania warunków współpracy z klientami. Zmienne te przekazywane są do systemów informatycznych, które zajmują się automatyczną optymalizacją tras i budują plany transportowe. Przeprowadzono badanie symulacyjne, mające na celu porównanie wypracowanego wyniku finansowego w ujęciu kosztowym, jakościowym oraz ilości wykorzystanej floty do dystrybucji towarów przy zastosowaniu obliczeń uwzględniających okna czasowe dostaw oraz po ich zdjęciu. Taki zwizualizowany plan może stanowić materiał do podejmowania decyzji strategicznych, czy taktycznych przez zarządzających w przedsiębiorstwach logistycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Zioło, Zbigniew, and Sławomir Piróg. "Lokalizacja zarządów i potencjał ekonomiczny wiodących firm zachodnio-europejskich." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 4 (January 1, 2003): 25–36. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.4.3.

Full text
Abstract:
Współczesnym tendencjom rozwoju społeczno-gospodarczego towarzyszy nasilający się proces koncentracji kapitału w coraz większych i sprawniej działających korporacjach ponadnarodowych. W strukturze wiodących korporacji ponadnarodowych w miarę wzrostu kapitału nasila się integracja coraz bardziej zróżnicowanych elementów o funkcjach: zarządzających, produkcyjnych, badawczo-rozwojowych, usługowych, handlowych, finansowo-kapitałowych i logistycznych. Podstawowe znaczenia w procesie kształtowania tego typu firm mają ich zarządy, spełniające funkcje centrów decyzyjnych, które zarządzają tą złożoną, wieiosektorową strukturą dynamiczną i wyznaczają poszczególnym elementom określoną pozycję na światowym rynku . W zależności od koniunktury gospodarczej centra decyzyjne uaktywniają zasoby kapitałowe, wpływając na zwiększenia rozmiarów dotychczasowej działalności, czy kreowanie nowych lokalizacji, celem wkraczania lub utrwalania swojej pozycji konkurencyjnej na związanych z nimi obszarach rynkowych. Podstawowym celem tej działalności jest dbałość o systematyczne podnoszenia konkurencyjności oferowanych produktów oraz osiąganie najkorzystniejszych wyników finansowych obecnie czy w najbliższym czasie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Sobiecki, Roman, and Beata Żelazko. "Sposób na sukces firmy rodzinnej (wyniki badania empirycznego)." Kwartalnik Ekonomistów i Menedżerów 38, no. 4 (October 1, 2015): 0. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.4695.

Full text
Abstract:
Artykuł przybliża wyniki sondażu diagnostycznego zrealizowanego w 2015 r. przez pracowników Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie we współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie. W badaniu tym uczestniczyli właściciele firm znajdujących się w gronie laureatów i wyróżnionych w konkursie Sposób na sukces. Grupę respondentów tworzyli przedstawiciele podmiotów rodzinnych zlokalizowanych na obszarach wiejskich i w małych miastach. Materiał badawczy uzyskano z 24 firm reprezentujących sektor MSP. Omawiane w artykule badanie zostało ukierunkowane na rozpoznanie czynników sukcesu biznesu rodzinnego. Stanowiło również próbę udzielenia odpowiedzi na pytania: Jak przedsiębiorcy rodzinni definiują pojęcie „sukces”? Jakie są – ich zdaniem – przejawy sukcesu i sposoby osiągania sukcesu? Co stymuluje i co ogranicza rozwój firmy? Co decyduje o jej konkurencyjności?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Stanowski, Ryszard. "Rozwój małych firm na terenie gminy Pleśna." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 7 (January 1, 2004): 63–70. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.7.6.

Full text
Abstract:
Kryzys gospodarczy, który wystąpił w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, doprowadził do zupełnego rozpadu więzi ekonomicznych i politycznych ukształtowanych po II wojnie światowej. Sytuacja ta pobudziła gwałtowane procesy przemian ustrojowych, a następnie spowodowała konieczność głębokich przekształceń i reform. Wyrazem tych przemian było przejście od centralnego systemu sterowania gospodarką narodową do gospodarki rynkowej (Kamińska 1996, s. 8)...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Prokopowicz, Piotr, and Marcin Kocór. "Kultura organizacji, planowanie i innowacyjność polskich firm w dobie pandemii." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 184 (July 12, 2022): 101–10. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2022.184.8.

Full text
Abstract:
W obliczu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, dwa wymiary działalności przedsiębiorstw stały się szczególnie istotnym przedmiotem debaty publicznej i naukowej. Pierwszy to transformacja kultur organizacji, będąca konsekwencją zmian w sposobach organizacji pracy. Drugi to skrócenie perspektywy planowania działań przedsiębiorstw, będące konsekwencją niepewności w środowisku gospodarczym. W artykule dokonano analizy dynamiki przemian w zakresie kultur organizacji oraz planów działań polskich firm oraz ich powiązań z odpornością na kryzys pandemiczny w zakresie innowacyjności. Źródłem danych są wyniki badania panelowego reprezentatywnej próby polskich średnich i dużych przedsiębiorstw, przeprowadzonego przez autorów i zespół projektu „Bilans Kapitału Ludzkiego” (BLK). Wskazano w nim, że wbrew przewidywaniom wynikającym z perspektyw teoretycznych, podkreślających znaczenie elastyczności kultur i struktur organizacyjnych dla innowacyjności, w czasie kryzysu firmy o stabilnej kulturze hierarchicznej oraz stabilnych planach działań zwiększają szansę na wprowadzenie innowacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Dyba, Wojciech. "Klastry meblarskie na tle struktury przestrzennej przemysłu meblarskiego w Polsce." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 1 (March 29, 2017): 38–51. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.311.3.

Full text
Abstract:
Przemysł meblarski to ważna gałąź polskiej gospodarki, a meble w 2016 roku były jednym z trzech głównych produktów eksportowanych z Polski (obok samochodów i komponentów branży motoryzacyjnej oraz artykułów spożywczych). Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań nad strukturą przestrzenną przemysłu meblarskiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem klastrów. Klastry rozumiane są dwojako: jako przestrzenne skupienia (koncentracje) firm meblarskich i zatrudnienia w me- blarstwie, jak również jako sformalizowane porozumienia: inicjatywy i organizacje klastrowe zrzeszające podmioty branży meblarskiej na pewnym obszarze. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem zarówno metod wskaźnikowych (iloraz lokalizacji, wskaźnik koncentracji Florence’a), jak i metod klasycznie stosowanych w geografii ekonomicznej oraz metod ekonometrii przestrzennej – lokalnych związków przestrzen- nych stanowiących terytorialne rozwinięcie tzw. autokorelacji przestrzennej. Wyniki badania wskazują ponadprzeciętną – w stosunku do innych branż przemysłu – koncentrację przestrzenną przemysłu meblarskiego w Polsce: na poziomie regionalnym i subregionalnym (powiatowym, np. w południowej i środkowej Wielkopolsce oraz w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego). Inicjatywy i organizacje klastrowe są rozmieszczone na terenie siedmiu województw, nie tylko na tych obszarach, w których wystę- pują klastry – skupienia firm meblarskich. Szczegółowa analiza zrzeszonych w nich przedsiębiorstw oraz ich funkcjonowania pozwala jednak stwierdzić, że jakkolwiek zatrudnienie w trzech największych klastrach stanowi ok. 20% zatrudnienia w kraju, w meblarskich inicjatywach i organizacjach klastrowych zrzeszonych jest mniej niż 1% firm obejmujących niespełna 1% wszystkich osób zatrudnionych w meblarstwie w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography