Academic literature on the topic 'Chrześcijaństwo i literatura'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Chrześcijaństwo i literatura.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Chrześcijaństwo i literatura"

1

Ginter, Kazimierz. "Opis Marcjana, cesarza soboru chalcedońskiego, w "Historii kościelnej" Ewagriusza Scholastyka jako przykład wpływu neoplatońskich struktur myślenia na literaturę chrześcijańską." Teologia i Człowiek 59, no. 3 (December 7, 2022): 9–25. http://dx.doi.org/10.12775/ticz.2022.015.

Full text
Abstract:
Chrześcijaństwo pierwszych wieków w dużym stopniu korzystało z różnych elementów kultury klasycznej, zwłaszcza z neoplatonizmu. Interesującym tego przykładem jest Historia kościelna Ewagriusza Scholastyka, autora z końca VI wieku, działającego w Antiochii. Autor ten ma w swoim dziele wiele odniesień do kultury klasycznej. W przypadku opisu cesarza Marcjana (†457) autor posługuje się nie tylko pismami neoplatonizującego biskupa Synezjusza z Cyreny, lecz także zwrotami pochodzącymi z dzieła Żywot Apolloniusza z Tyany Flawiusza Filostratusa, które w III i IV wieku było wykorzystywane w propagandzie antychrześcijańskiej. Autor artykułu, rozszerzając powyższy wątek, pokazuje, że Ewagriusz znał nie tylko dzieła klasyczne, ale także pogańskie utwory polemiczne skierowane przeciwko chrześcijaństwu. Ewagriusz był chrześcijaninem i bliskim współpracownikiem biskupa Antiochii, ale możemy się domyślać, że w wyższych warstwach Antiochii nadal można było spotkać pogan, którzy byli tolerowani również przez władze kościelne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Piechocka-Kłos, Maria. "Teodoret z Cyru wobec kultu pogańskiego w świetle dzieła "Leczenie chorób hellenizmu"." Studia Nauk Teologicznych PAN, no. 17 (November 28, 2022): 255–70. http://dx.doi.org/10.31743/snt.13797.

Full text
Abstract:
W niniejszej publikacji przedstawiono szczegółową analizę dzieła Teodoreta z Cyru, teologa i egzegety greckiego z V w. pt. Leczenie chorób hellemnizmu w odniesieniu do fragmentów przedstawiających kwestię kultu pogańskiego, a konkretnie jego stanowiska względem niego. Antiocheńczyk doskonale rozumie, że literatura, kultura i filozofia są miejscem spotkania chrześcijaństwa z hellenizmem, dlatego wprost nie odrzuca całego dorobku kultury greckiej, ponieważ wierzy, że próba pojednania chrześcijaństwa z hellenizmem jest możliwa, jednak bez udziału kultu pogańskiego. Wyższość nad hellenizmem należy przyznać bez wątpienia chrześcijaństwu. Autor apologii proponuje poganom lekarstwo, aby wyleczyli się z choroby zarozumiałości. Teodoret z Cyru potępił m.in. sekretne praktyki i kłanianie się rzeźbom (III, 84; III 85), odrzucił krwawe i bezbożne ofiary (VII, 3; VII, 10; VII 22; VII, 24), przestrzegł, aby nie mylić kultu męczenników z ofiarami błagalnymi dla zmarłych za pomyślność żyjących (VIII, 33; VIII 34) oraz krytycznie odniósł się do wyroczni greckich (X, 2-3; X, 9). W celu pełniejszego ukazania przywołanego w temacie zagadnienia, omówiono również kontekst historyczno-społeczny analizowanej apologii oraz okoliczności kształtowania się rozumu i duchowości samego autora.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kuffel, Józef. "Bunin, chrześcijaństwo i rewolucja." Kultura Słowian Rocznik Komisji Kultury Słowian PAU 18 (November 9, 2022): 161–72. http://dx.doi.org/10.4467/25439561ksr.22.012.16364.

Full text
Abstract:
Za punkt wyjścia do refleksji na temat rewolucji posłużył dziennik pierwszego rosyjskiego noblisty w dziedzinie literatury Iwana Bunina, w którym opisano wydarzenia 1918- 1919 r. w Moskwie i Odessie. Oryginalny tytuł Окаянные дни sugeruje ich genezę w buncie biblijnego Kaina. Zarówno w owym pisanym na gorąco diariuszu, jak i w powstałym już na emigracji opowiadaniu Bogini Rozumu autor wykorzystał epizody Wielkiej Rewolucji Francuskiej, konstatując uniwersalizm mechanizmów rządzących każdą rewolucją. W artykule odwołano się również do prac francuskich historyków – Georges’a Lenotre’a i Reynalda Sechera, a także szkicu historiograficznego rosyjskiego poety Fiodora Tiutczewa. Na podstawie przeanalizowanego materiału badawczego wysunięta została teza o ontologicznej sprzeczności pomiędzy rewolucją a chrześcijaństwem. Pierwsza propaguje kult Rozumu oraz bunt, i w konsekwencji jest cywilizacją śmierci. Chrześcijaństwo z kolei wyznaje zmartwychwstałego Chrystusa, głosi powszechne zmartwychwstanie umarłych, i jest bezwzględną afirmacją życia. Bunin, Christianity and Revolution The diary of Russia’s first Nobel Prize winner in literature, Ivan Bunin, describing the events of 1918-1919 in Moscow and Odessa, served as a starting point for reflection on the revolution, the genesis of which is seen in the rebellion of the biblical Cain, as the original title Окаянные дни suggests. In both works – this diary, written in the spur of the moment, and in the short story The Goddess of Reason written in exile, the author used episodes from the Great French Revolution, stating the universalism of the mechanisms by which every revolution in ruled. The article also refers to the works of French historians Georges Lenotre and Reynald Secher, as well as the historiosophical sketch of Russian poet Fyodor Tyutchev. Based on the analysed research material, a thesis about the ontological contradiction between a revolution and Christianity was put forward. The former propagates the cult of Reason and calls for rebellion which consequently leads to the civilization of death. Christianity confesses the Risen Christ, proclaims the universal Resurrection of the dead and is an absolute affirmation of life.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Artemi, Eirini. "Embracing Greek philosophical thinking in the fathers of the 2nd - 5th centuries." Vox Patrum 65 (July 15, 2016): 31–47. http://dx.doi.org/10.31743/vp.3492.

Full text
Abstract:
Ojcowie Kościoła nie byli ani nieprzejednanymi wrogami greckiej myśli ani nie odnosili się z nienawiścią do dzieł starożytnych pisarzy greckich. Bazyli Wielki nie wahał się pokazywać ludzi, o których mowa w dziełach literatury świeckiej, jako przykłady cnoty. Podkreślał on – podobnie jak inni autorzy – że nie wszystko w li­teraturze antycznej jest godne przejęcia, ale należy zachować to, co jest przydatne dla chrześcijaństwa, pomijając szkodliwą resztę. Cyryl Aleksandryjski nie odrzucał starożytnej myśli greckiej jako filozofii, ale jedynie jako teologię. Kontrast pomię­dzy chrześcijańską teologią i grecką filozofią istniał tylko wtedy, gdy ta ostatnia była przedstawiana jako teologia. Ojcowie greccy szanowali grecki sposób myśle­nia i grecki język, i używali ich w swoich pismach, ale zwalczali greckie praktyki związane z kultem. Artykuł prezentuje stosunek do filozofii pogańskiej, jej akomo­dację do myśli chrześcijańskiej oraz idee dotyczące edukacji świeckiej, reprezen­towane przez wybranych Ojców i pisarzy wczesnochrześcijańskich z okresu od II do V wieku. Przede wszystkim omawia poglądy Bazylego Wielkiego, Grzegorza z Nyssy, Grzegorza z Nazjanzu, Jana Chryzostoma, Cyryla Aleksandryjskiego oraz Izydora z Peluzjum, gdyż im właśnie udało się zbudować most między helleni­zmem i chrześcijaństwem bez ich zmieszania. Cyryl i Izydor reprezentują neutralną postawę pisarzy chrześcijańskich V wieku wobec filozofii pogańskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Przebinda, Grzegorz. "„Odgadywanie” historii biblijnej w Mistrzu i Małgorzacie." Studia Pigoniana 5, no. 5 (January 31, 2023): 9–30. http://dx.doi.org/10.12775/sp.2022.001.

Full text
Abstract:
Głównym celem powyższego artykułu było udowodnienie, że Bułhakow w swym Mistrzu i Małgorzacie – poprzez obrazy Jeszui Ha-Nocri, Piłata, Mateusza Lewiego i Kaify – bronił chrześcijaństwa personalistycznego i pełnego miłosierdzia, odrzucał zaś odżywające niestety i w naszych czasach, w latach 20. XXI wieku, „chrześcijaństwo średniowieczne”, posługujące się w swych argumentacjach i praktyce przemocą oraz mieczem. Taki był właśnie, zdaniem autora powyższego artykułu, ideowy cel Bułhakowa, a środki artystyczne mające temu służyć czerpał autor Mistrza i Małgorzaty z literatury religioznawczej i biblijnej. Wbrew szeroko rozpowszechnionym opiniom Bułhakow – inaczej aniżeli powieściowy Mistrz – korzystał podczas tworzenia wątku biblijnego głównie nie ze źródłowych prac w językach obcych, lecz z przetłumaczonych na rosyjski książek na ogół popularnonaukowych, często o zabarwieniu ideologicznym, autorstwa Ernesta Renana czy Frederica Farrara. Jednak to wcale nie dogłębna znajomość historii biblijnej, lecz przede wszystkim geniusz pisarski samego Bułhakowa – wzmocniony jeszcze jego lekturami w języku przede wszystkim ojczystym, ale także przecież tłumaczeń książek obcych – pozwoliły mu „odgadnąć”, tak jak to on sam dogłębnie pojmował, historię Jeszui Ha-Nocri, Piłata, Mateusza Lewiego czy arcykapłana Kaify. W ustaleniu albo przynajmniej zarysowaniu tego wszystkiego pomogła autorowi powyższego artykułu trzydziestopięcioletnia już praca badawcza nad Mistrzem i Małgorzatą, rozpoczęła jeszcze w połowie lat 80. we współpracy z Andrzejem Drawiczem i kontynuowana potem poszukiwaniami w archiwum Bułhakowa w Moskwie, a teraz zwieńczona – jak na razie – rodzinnym tłumaczeniem na polski Mistrza i Małgorzaty, które ukazało się wraz z nowym korpusem komentarzy w 2016 roku w krakowskim wydawnictwie Znak.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Drzewiecka, Ewelina. "W stronę postsekularnej humanistyki?" Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, no. 45 (December 30, 2022): 251–68. http://dx.doi.org/10.31261/errgo.13779.

Full text
Abstract:
W stronę postsekularnej humanistyki? Artykuł stanowi recenzję dwutomowej publikacji Literatura a religia – wyzwania epoki świeckiej pod redakcją Łukasza Tischnera i Tomasza Garbola (Tom I) oraz Łukasza Tischnera i Agnieszki Bielak (Tom II) (Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020). Publikacja przynosi pogłębioną charakterystykę pola badawczego “literatura a religia”, uwzględniając przy tym wielość tradycji kulturowych i metodologicznych, lokalność ujęć oraz indywidualny wymiar interpretacji. Tworzy wolną od wstępnych hierarchizacji “mapęwiary i niewiary” powojennej literatury polskiej, która wrażliwa jest na różnorodność estetyczno-ideowych postaw względem chrześcijaństwa (zachodniego) jako tradycji wiodącej w polskim kręgu kulturowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Fieguth, Rolf. "Christianity for all. A few words on Quidam by C. Norwid." Studia Norwidiana 37 English Version (2020): 277–80. http://dx.doi.org/10.18290/sn.2019.37-17en.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Korotkich, Krzysztof. "Nerwy wiary Norwida." Studia Norwidiana 40 (September 13, 2022): 131–46. http://dx.doi.org/10.18290/sn2240.7.

Full text
Abstract:
Artykuł jest interpretacją wiersza Norwida Nerwy z cyklu Vade-mecum. Kontekstem lektury tego utworu była korespondencja Poety z Joanną Kuczyńską, w której ważnym akcentem okazuje się swoiste pojmowanie przez romantyka wiary i chrześcijaństwa, w obranym przez siebie kontekście kulturowym. Kluczem do tej interpretacji wiersza była rewizja religijności, wiary, konieczne odrodzenie chrześcijaństwa w duchu antycznej kalokagatii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Leciejewski, Sławomir. "Dialog religii z nauką wyzwaniem dla chrześcijaństwa." Człowiek i Społeczeństwo 54 (December 30, 2022): 33–48. http://dx.doi.org/10.14746/cis.2022.54.3.

Full text
Abstract:
Source literature lists several versions of creationism as well as numerous manners of understand- ing evolutionism. Creationist views may be limited to four basic ones: fundamentalist creationism, creation science, intelligent design and evolutionary creationism. In my article I will justify which of these versions of creationism may be considered as dialoguing with science, and which of them turn out, to a greater or lesser degree, unable to enter into this dialogue. I will answer the question how creationism should be understood in order for it to be able to engage in a debate with modern science. In other words, the central question of this article will be: how is the dialogue between religion (creationism) and science (evolutionism) feasible?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Ossowska, Aldona. "Rodzina w społeczeństwach antycznych i wczesnym chrześcijaństwie. Literatura, prawo, epigrafika, sztuka, red. J. JundziU, Bydgoszcz 1995, Wydawnictwo WSP, ss. 346." Biuletyn Historii Wychowania, no. 3/4 (January 1, 2019): 61–62. http://dx.doi.org/10.14746/bhw.1996.3.4.16.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Chrześcijaństwo i literatura"

1

Łaszkiewicz, Weronika. "In Search of Christian Values, Motifs and Symbols in North American Fantasy Literature." Phd thesis, 2016. http://hdl.handle.net/11320/4091.

Full text
Abstract:
In order to join the discourse on the relationship between fantasy literature and Christianity the following work analyzes a selection of fantasy novels in terms of their reconstruction of the biblical tradition. The texts chosen for analysis are Stephen R. Donaldson’s "Chronicles of Thomas Covenant", "the Unbeliever", Guy Gavriel Kay’s "Fionavar Tapestry", Celia S. Friedman’s "Coldfire Trilogy", and Brandon Sanderson’s "Mistborn series". Using the methods and terminology of phenomenology of religion (present in the works of Rudolf Otto, Gerardus van der Leeuw and Mircea Elidae) each chapter provides a detailed characteristic of individual fantastic religions appearing in the selected texts, which allows the author to determine to what extent their imaginary sphere of sacred is informed by Christianity and to what extent the fictional numinous resembles the Christian God. Each chapter also evaluates to what extent the figures, events, symbols and motifs appearing in the chosen works reconstruct the contents of the Old and the New Testament, and how Christian morality informs the actions of the heroes. Finally, each chapter takes into consideration the author’s private comments on religion and Christianity.
Celem niniejszej pracy jest włączenie się do dyskursu na temat problematyki relacji między literaturą fantasy i chrześcijaństwem poprzez analizę wybranych tekstów pod kątem ich nawiązań do tradycji biblijnej. Wybrane teksty to "Kroniki Thomasa Covenanta" Stephena R. Donaldsona, "Fionavarski Gobelin" Guy’a Gavriela Kay’a, "Trylogia Zimnego Ognia" Celii S. Friedman oraz cykl "Z Mgły Zrodzony" Brandona Sandersona. Odwołując się do narzędzi i pojęć fenomenologii religii obecnych w pracach Rudolfa Otto, Gerarda van der Leeuwa i Mircea Eliadego każdy rozdział w pierwszej kolejności przedstawia charakterystykę poszczególnych fantastycznych religii, co pozwala dalej na określenie w jakim stopniu wykreowana przez autora sfera świętości nawiązuje do chrześcijańskiego sacrum oraz w jakim stopniu fikcyjne numinosum odpowiada chrześcijańskiemu ujęciu Boga. Możliwe staje się wykazanie czy postaci, wydarzenia, symbole i motywy składające się na fikcyjną sferę świętości nawiązują do Starego i Nowego Testamentu lub stanowią rekonstrukcję elementów z nich zapożyczonych. Poddane analizie pod kątem ich zgodności z moralnością chrześcijańską są także postawy i czyny bohaterów oraz ich indywidualne podejście do wiary i religii. Na zakończenie każdego rozdziału przytoczone są prywatne uwagi autorów na temat religii i chrześcijaństwa.
Wydział Filologiczny. Instytut Neofilologii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wiech, Dawid. "Tożsamość europejska w kontekście współczesnych zagrożeń z perspektywy odnowy społeczno-kulturowej i religijnej w świetle literatury przedmiotu." Praca doktorska, 2021. http://bc.upjp2.edu.pl/Content/5822.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Chrześcijaństwo i literatura"

1

), Nossol Alfons (1932, ed. W poszukiwaniu teologicznej głębi literatury: Literatura piękna jako locus theologicus. 2nd ed. Katowice: Wydawnictwo Księgarnia św. Jacka, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kadyjewska, Anna. Chrześcijaństwo w pismach Cypriana Norwida. Warszawa: Uniwersytet warszawski, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wrobel, Mirosław Stanisław. Apokaliptyka: Wczesnego judaizmu i chrześcijaństwa. Lublin: Wydawn. KUL, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Igliński, Grzegorz. Antyk, chrześcijaństwo, poezja: Rozważania o twórczości Jana Kasprowicza. Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

(Kielce), Wyższe Seminarium Duchowne. Kieleckie Studia Teologiczne. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography