Journal articles on the topic 'Agenţii de informaţii'

To see the other types of publications on this topic, follow the link: Agenţii de informaţii.

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 35 journal articles for your research on the topic 'Agenţii de informaţii.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Piasecka-Strzelec, Renata. "Metody i techniki upowszechniania informacji przez współczesne polskie agencje informacyjne." Studia Medioznawcze 3 (September 1, 2014): 55–64. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2014.58.606.

Full text
Abstract:
Opracowanie stanowi próbę przedstawienia współczesnych polskich agencji informacyjnych jako nowoczesnych źródeł informacji znajdujących się w fazie dynamicznego rozwoju i żywo reagujących na nowe zjawiska oraz procesy zachodzące w świecie mediów. W erze internetu zaznaczył się wyraźny wzrost znaczenia tych instytucji jako kanałów informacji, które spełniają wszelkie wymogi tradycyjnych odbiorców (prasy, radia i telewizji) oraz rozwijających się coraz szybciej mediów elektronicznych działających na platformie internetowej. Tradycyjną formułę biuletynu prasowego zastąpiły serwisy dostosowane formą, zawartością oraz przekazem do potrzeb zróżnicowanych grup klientów. Agencje informacyjne w Polsce po 1989 r. ewoluowały w kierunku agencji elektronicznych (e-agencji). Obecnie najważniejsze wyzwanie dla agencji informacyjnych stanowią social media, ze względu na rosnącą rolę Twittera i Facebooka w strumieniu informacji docierających do mediów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

LASKOWSKI, Dariusz. "RULES OF PROVIDING CLASSIFIED INFORMATION BY OFFICERS OF POLISH SPECIAL SERVICES, ON THE EXAMPLE OF ART. 39 OF THE ACT OF MAY 24, 2002 ON THE INTERNAL SECURITY AGENCY AND THE INTERVIEW AGENCY." National Security Studies 1, no. 1 (December 1, 2011): 79–95. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/129724.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł jest próbą kompleksowego opisania zasad i przepisów, jakimi powinni kierować się funkcjonariusze i pracownicy polskich służb specjalnych w sytuacji konieczności udzielenia przez nich informacji niejawnych. Opisuje również merytoryczne i formalne aspekty udostępniania takich informacji przez organy administracji rządowej, kierujące służbami specjalnymi. Przedstawiając powyższe reguły i zasady, artykuł opiera się głównie na przepisach ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, której rozwiązania stanowiły później wzorzec dla rozwiązań znajdujących się w przepisach regulujących działanie pozostałych służb specjalnych Rzeczypospolitej Polski. Artykuł ukazuje również problemy i różnice interpretacyjne, występujące w przepisach ustawowych, które należałoby rozstrzygnąć, biorąc pod uwagę dobro informacji niejawnych i chronionych nimi dóbr. Problemy te uwydatniły się zwłaszcza po wejściu w życie nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych, która obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. Zmieniła ona szereg ustaw, regulujących sprawy związane z udostępnianiem informacji niejawnych, a to z kolei wywołało konieczność przyjrzenia się konsekwencjom tych zmian w funkcjonowaniu takich instytucji jak służby specjalne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Puciato, Daniel. "Zamówienie publiczne jako kontrakt w relacji pryncypał–agent." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 80, no. 3 (September 28, 2018): 167–80. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2018.80.3.14.

Full text
Abstract:
Ważnym problemem na rynku zamówień publicznych jest problem agencji, w tym ograniczenia dotyczące informacji. Każda ze stron nie musi bowiem posiadać tej samej wiedzy na temat przedmiotu wymiany, a asymetria informacji determinuje zachowanie kontrahentów. To sprawia, że warunki optymalnego kontraktu różnią się od sytuacji, w której obie strony dysponują pełną informacją. Można zarekomendować cztery potencjalne sposoby ich zniwelowania: postępowania przetargowe, duży zakres rynku, odpowiednie konstruowanie kontraktów oraz monitorowanie kontrahentów. Duże znaczenie problemów agencji w gospodarce rynkowej wymaga wdrożenia kolejnych rozwiązań, w tym prawnych, zmierzających do ich eliminacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Tworzydło, Dariusz, and Anna Miotk. "Wpływ infodemii towarzyszącej COVID-19 na weryfikowanie informacji przez dziennikarzy i korzystanie z serwisów fact-checkingowych." Studia Medioznawcze 23, no. 4 (December 28, 2022): 1357–72. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.sm.2022.4.687.

Full text
Abstract:
Pandemia COVID-19 i towarzysząca jej infodemia zmieniły sposób pracy dziennikarzy, także w zakresie weryfikowania informacji. Celem niniejszego tekstu jest ukazanie zmian, jakie zaszły w tym obszarze, czemu służy analiza wyników przeprowadzonego badania sondażowego. Metody badań: badanie zrealizowano techniką CAWI wśród dziennikarzy znajdujących się w bazach Polskiej Agencji Prasowej, w maju 2020 roku. Otrzymano 316 wypełnionych kwestionariuszy. Sprawdzono, czy dziennikarze deklarowali weryfikowanie uzyskiwanych informacji (w tym informacji przekazywanych im bezpośrednio przez firmy) oraz czy korzystali z serwisów fact-checkingowych. Wyniki i wnioski: dokładniejsza weryfikacja informacji pochodzących z różnych źródeł rzeczywiście miała miejsce, jednak stosunek dziennikarzy do fact-checkingu nie zmienił się. Oryginalność/wartość poznawcza: wartość poznawcza pracy wynika przede wszystkim z oryginalnych badań, które zostały w niej zaprezentowane.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Chrisidu-Budnik, Agnieszka. "Asymetria informacji na rynku zamówień publicznych." Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne 32 (August 5, 2020): 81–90. http://dx.doi.org/10.19195/1733-5779.32.6.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest ukazanie możliwości aplikacji założeń teorii asymetrii informa-cji do funkcjonowania rynku zamówień publicznych. Do tak wyznaczonego celu zarysowano pod-stawy teorii kosztów transakcyjnych oraz powiązanej z tą teorią relacji agencji, a także wskazano na prawne narzędzia, umożliwiające redukcję asymetrii informacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ciekanowski, Zbigniew, Julia Nowicka, and Sławomir Żurawski. "Frontex w systemie zarządzania bezpieczeństwem granic Unii Europejskiej." De Securitate et Defensione. O Bezpieczeństwie i Obronności 8, no. 2 (March 20, 2023): 176–86. http://dx.doi.org/10.34739/dsd.2022.02.12.

Full text
Abstract:
Głównym celem niniejszego artykułu jest charakterystyka Agencji UE, którą jest Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX), a także przedstawienie roli jaką pełni ona w systemie zarządzania granicami zewnętrznymi UE. W opracowaniu wykorzystano metody jakościowe, a za źródło informacji posłużyła analiza treści dokumentów i literatury przedmiotu. W pierwszej części artykułu autorzy przedstawiają podstawowe informacje dotyczące polityki azylowej i migracyjnej UE. Następnie opisują system zarządzania granicami zewnętrznymi UE oraz wskazują rolę FRONTEXU w tym systemie, charakteryzując utworzone instrumenty Agencji tj. EUROSUR, ETIAS I FADO. W głównej części autorzy skupiają się na strukturze i zadaniach FRONTEXU. Podsumowując zwracają uwagę na zmiany globalizacyjne, kulturowe, gospodarcze i militarne, które niosą ze sobą poważne zagrożenia powodując zachwianie stabilnej egzystencji obywateli Unii Europejskiej. Wnioski z rozważań potwierdzają tezę o wysokiej przydatności Agencji FRONTEX w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jaczyński, Stanisław. "Agentura sowiecka w Armii Polskiej w ZSRR (wrzesień 1941 – sierpień 1942)." Dzieje Najnowsze 55, no. 1 (July 11, 2023): 53–76. http://dx.doi.org/10.12775/dn.2023.1.03.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia działalność agentury sowieckiej w Armii Polskiej organizowanej na terytorium ZSRR. Armia Polska w ZSRR była penetrowana nie tylko przez konfidentów NKWD, ale też przez skierowanych w jej szeregi agentów Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu). Agenci mieli za zadanie zdobywanie informacji o wewnętrznych stosunkach w polskich dowództwach i oddziałach i panujących w nich nastrojach antyradzieckich. Funkcje wywiadowcze pełnili też radzieccy oficerowie łącznikowi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Piechowicz, Michał. "Rola Frontex w zarządzaniu przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE." Przegląd Politologiczny, no. 2 (June 26, 2018): 91–104. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2018.23.2.6.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest horyzontalna i funkcjonalna analiza umiejscowienia agencji Frontex w systemie instytucjonalnym UE oraz wskazanie jej znaczenia w tworzącym się ponadnarodowym systemie zabezpieczania granic. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy Frontex jest nowym rodzajem instrumentu zarządzania przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE? W pracy wykorzystano metody jakościowe, a za źródło informacji posłużyła analiza treści dokumentów i literatury przedmiotu. W artykule znajdują się informacje o roli i specyfice agencji ponadnarodowych, znaczeniu Frontex i usytuowania w strukturze instytucjonalnej UE, jak również o utworzonych instrumentach realizacji celów agencji tj. Eurosur i IBM. Dyskusji poddano także aspekt przenikania się sfery krajowej i ponadnarodowej w omawianym aspekcie PWBiS. Artykuł dowodzi, że pozytywnie należy zweryfikować założenie, że to tworzone na poziomie ponadnarodowym narzędzia służące realizacji celów Frontex sprzyjają procesowi uwspólnotowienia systemu zarządzania granicami zewnętrznymi UE. Wnioski wskazują także, że pomimo rozbudowywanych kompetencji wspierania zarządzania granicami na poziomie ponadnarodowym, nadal jest to kompetencja państw członkowskich, dla których nadzór granic lądowych i morskich jest sprawą priorytetową bezpieczeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Gąsiorowski, Andrzej. "Witold Świętochowski – sylwetka agenta gdańskiego gestapo." Biuletyn Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej 33, no. 71 (March 15, 2023): 73–88. http://dx.doi.org/10.12775/bfegz.2021.007.

Full text
Abstract:
Artykuł uzupełnia wiedzę o najbardziej znanym agencie gdańskiego gestapo Witoldzie Świętochowskim. Ten przedwojenny współpracownik polskiego wywiadu wojskowego, pochodzący z patriotycznej rodziny zamieszkałej w Sopocie, jest postacią wielokrotnie już opisywaną, lecz do tej pory nikt nie dotarł do jego fotografii. Autor podczas penetrowania zasobów cyfrowych archiwum Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich w Arolsen dotarł do ankiety personalnej z fotografią. Wpisy uczynione przez Świętochowskiego pozwalają spojrzeć na jego agenturalną działalność od jego strony, przynoszą też szereg ciekawych informacji i pozwalają zadać nowe pytania badawcze dotyczące jego powojennych losów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Ociepka, Beata. "Dziennikarzom wstęp wzbroniony: kryzys na polsko-białoruskiej granicy w 2021 r. jako wydarzenie (nie)relacjonowane przez media." Studia Medioznawcze 24, no. 2 (July 3, 2023): 190–203. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.sm.2023.2.715.

Full text
Abstract:
Celem przeprowadzonego badania było zidentyfikowanie źródeł informacji o kryzysie migracyjnym na wschodniej granicy Polski w 2021 r. Ponieważ polski rząd wprowadził stan wyjątkowy w strefie przygranicznej, a dziennikarzom zakazał do niej wstępu, powstała sytuacja wyjątkowa, szczególnie nadająca się do badania źródeł i kierunków przepływu informacji. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej w 2021 r. stanowi przykład problemu globalnego (migracje) skonfrontowanego z lokalnym kontekstem, który ograniczył siłę platform i portali internetowych ze względu na położenie geograficzne oraz uwarunkowania geopolityczne. Metody badań: badanie było prowadzone w trakcie trwania kryzysu (wrzesień–grudzień 2021 r.), wobec czego wykorzystano metodę etnograficzną, metaanalizę raportów o kryzysie, a także analizę ilościową kont na Facebooku i Twitterze oraz na stronach internetowych wybranych mediów. Uzyskane wyniki wykazały, że platformy online pełniły w czasie tego kryzysu rolę kanałów komunikacji dla źródeł rządowych – polskich i białoruskich. Konta agend polskiego rządu, takich jak Straż Graniczna, miały przewagę w liczbie obserwujących nad kontami organizacji pozarządowych takich jak Grupa Granica. Zakaz wstępu dziennikarzy do strefy przygranicznej, wprowadzony przez polskie władze, spowodował, że w obiegu międzynarodowym (np. w BBC i CNN online) pojawiły się przekazy wizualne pochodzące z białoruskich mediów i agencji informacyjnych. W badanym przypadku platformy internetowe były z powodzeniem wykorzystywane przez aktorów politycznych i jako takie pełniły rolę pośredników cyfrowych, nie ingerując w przepływ informacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

TARAPATA, Jolanta, and Alicja Krzepicka. "Virtualization of consumer consumersand home-centrism." Nowoczesne Systemy Zarządzania 13, no. 2 (June 28, 2018): 93–106. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129513.

Full text
Abstract:
Możliwość wykorzystania zaawansowanych technologii informacyjnych, Internetu oraz urządzeń mobilnych ma ogromny wpływ na zmianę zachowań współczesnych konsumentów. Zmiany te dotyczą nie tylko sposobu dokonywania zakupów w ramach stacjonarnych form handlu, ale przede wszystkim przyczyniają się do wirtualizacji zachowań nabywczych konsumentów. Celem artykułu jest identyfikacja przejawów oraz rozpoznanie skali wirtualizacji wybranych elementów zachowań konsumentów, a także przybliżenie istoty zjawiska domocentryzmu, jego powszechności w polskim społeczeństwie. Jako metodę badawczą służącą do realizacji tego celu wybrano badania wtórne polegające na analizie informacji z zakresu marketingu, zarządzania i psychologii oraz wyników badań niezależnych agencji badawczych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Nicolescu, Valeriu-Norocel. "Al XV-lea Congres Mondial Forestier, Seul, Republica Coreea, 2-6 mai 2022." Bucovina Forestiera 22, no. 1 (July 29, 2022): 73–75. http://dx.doi.org/10.4316/bf.2022.009.

Full text
Abstract:
Cea de-al XV-lea Congres Forestier Mondial a avut loc la Seul, Republica Coreea, în perioada 2-6 mai 2022, cu tema „Construind un viitor verde, sănătos și rezistent cu păduri”. La congres au luat parte 15.000 de participanți din 146 de țări, reprezentând organizații internaționale, agenții guvernamentale și publice, sectorul privat, instituții academice și de cercetare, ONG-uri, organizații comunitare și ale populațiilor indigene. Congresul a prezentat rolul pădurilor în agenda globală de dezvoltare durabilă de-a lungul a 30 de sesiuni de dialog tematic, organizate pe șase sub-teme, incluzând cuvinte-cheie precum despădurire, degradarea pădurilor, schimbări climatice, conservarea biodiversității, creștere, durabilitate, sănătate umană, informații despre păduri, cooperare. Principalele rezultate ale congresului includ: Declarația despre Păduri de la Seul, care subliniază rolurile și responsabilitățile pentru asigurarea unui viitor durabil pentru pădurile lumii; un Apel ministerial privind lemnul durabil; un Apel pentru acțiune al tinerilor; propuneri de acțiune în urma celor șase sub-teme ale Congresului.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Marks-Bielska, Renata, and Agata Zielińska. "Skala i uwarunkowania bezumownego użytkowania gruntów zarządzanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych w latach 2006–2014." Wieś i Rolnictwo, no. 2 (171) (June 20, 2016): 141–57. http://dx.doi.org/10.53098/wir022016/06.

Full text
Abstract:
Bezumowne użytkowanie gruntów dotyczy przede wszystkim ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR). Zarządzanie opisywanym zjawiskiem przez ANR cechuje występowanie pewnych luk utrudniających redukcję problemu, w tym brak kompleksowych i jednolitych dla wszystkich jednostek danych statystycznych. Na podstawie analizy zebranych materiałów można zaś odnotować, że szczególnie brakuje rozwiązań w sprawie najliczniejszej grupy bezumownych użytkowników, czyli byłych dzierżawców (83% w 2014 r.). Wartościowe spostrzeżenia w analizie zjawiska można zgromadzić także dzięki narzędziom oferowanym przez teorię agencji. Obserwuje się bowiem charakterystyczne dla niej, wynikające z asymetrii informacji konflikty interesów, których jedną z konsekwencji jest omawiane zjawisko.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Vasile, Gabriel. "A new medieval cemetery discovered at Târgoviște (Dâmbovița County, Romania). Bioarchaeological characteristics." Materiale şi cercetãri arheologice (Serie nouã) 19, no. 1 (2023): 155–76. http://dx.doi.org/10.3406/mcarh.2023.2306.

Full text
Abstract:
Cercetările arheologice preventive recente de la Târgoviște au condus la descoperirea unui segment dintr‑un cimitir medieval (sec. XVI– XVII), inedit sub aspect arheologic și documentar. Au fost identificate 18 gropi de inhumație ce conțin cel puțin 19 morminte, în care am deosebit 36 de indivizi. Sub raport demografic am înregistrat 23 de subadulți (un foetus, 11 infant, zece copii, un adolescent de sex masculin) și 13 adulți (câte doi adulți tineri, maturi și bătrâni, dintre care un individ de sex masculin, șase de sex feminin și șase indeterminabili). Mortalitatea crescută în rândurile subadulților a fost evidențiată atât prin manifestări traumatice, soldate într‑un caz cu o moarte violentă, dar și prin intermediul a trei indicatori scheletici și dentari ai stresului biologic : hipoplazia liniară a smalțului dentar, cribra orbitalia, osteoperiostita. Printre agenții etiologici ai acestor condiții patologice se numără deficiențele nutriționale sau bolile infecțioase. Înregistrarea manifestărilor patologice observate în eșantionul analizat furnizează informații însemnate cu privire la condițiile socio‑economice și modul de viață specific populației din Muntenia evului mediu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Rott, Dariusz. "Oglądać na raz dwa filmy. Lucjan Wolanowski (1920-2006) pisarz, podróżnik, dziennikarz." Kosmos 70, no. 3 (December 13, 2021): 375–82. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2021_2813.

Full text
Abstract:
Lucjan Wilhelm Wolanowski (urodzony jako Lucjan Kon, 26 lutego 1920 w Warszawie, zmarł 20 lutego 2006 w Warszawie). Polski dziennikarz, pisarz, podróżnik, tłumacz, doradca Wydziału Informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wolanowski studiował chemię w Instytucie Politechnicznym w Grenoble (Francja, 1938-1939). Latem 1939 r. wrócił na wakacje do Polski i tu zastała go II wojna światowa. Podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej i współpracownikiem prasy podziemnej. Po wojnie pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Był sprawozdawcą z konferencji dla zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Pracował jako dziennikarz dla tygodnika Przekrój (1945-1950), tygodnika ilustrowanego Świat (1951-1969), jak również dla czasopism Dookoła Świata (1969-1976) i Magazyn Polski (1976-1984). W latach 1962-1963 był akredytowany przy wojskach ONZ w czasie operacji desantowych na Nowej Gwinei. W 1965 r. był stypendystą Departamentu Stanu USA. Był jedynym, pochodzącym ze wschodniej Europy członkiem międzynarodowej grupy reporterów obecnym na Przylądku Kennedy'ego w czasie wystrzelenia pojazdu kosmicznego Gemini 5 (USA, Florida, 1965). W latach 1967-1968 pełnił funkcję doradcy Wydziału Informacji WHO w Genewie, a następnie w New Delhi, Bangkoku i Manili. Autor 25 książek reportażowych, tłumaczonych na siedem języków.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Garus, Marek. "8. Podstawy rozpoznania i oceny źródeł zdarzeń radiacyjnych w środowisku pracy w placówkach przetwarzania odpadów." Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 38, no. 4 (December 30, 2022): 137–52. http://dx.doi.org/10.54215/pimosp/8.114.2022.

Full text
Abstract:
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny na podstawie ustawy – Prawo atomowe zapewnia wsparcie merytoryczne wojewodzie w zakresie: pomiarów dozymetrycznych i spektrometrycznych na miejscu zdarzenia radiacyjnego, oznaczeń laboratoryjnych, interpretacji wyników i analiz, oceny zagrożenia i rozwoju sytuacji awaryjnej, opracowania projektu informacji wyprzedzającej dla ludności. Ponadto współpracuje z wojewodą w zakresie ewentualnych działań interwencyjnych typu: ewakuacja, podanie preparatów ze stabilnym jodem, wydanie zakazu lub ograniczenia spożywania skażonej żywności i skażonej wody przeznaczonej do spożycia. Zakres potencjalnych działań jest więc szeroki i wymaga kompleksowej wiedzy analitycznej. W artykule omówiono działania związane z postępowaniem w zdarzeniach radiacyjnych, praktyczne aspekty związane z: wyszukaniem materiału promieniotwórczego będącego przyczyną zdarzenia i jego identyfi kacją oraz postępowaniem po wykryciu materiału promieniotwórczego i jego zabezpieczeniem, opierając się na doświadczeniu praktycznym z działań związanych ze zdarzeniami, które zaistniały na terenie województwa podkarpackiego. Omówiono również sposób zabezpieczenia osób interweniujących podczas zdarzenia radiacyjnego przed czynnikami biologiczno-chemicznymi mogącymi pojawić się w miejscu jego zgłoszenia oraz wyposażenie pomiarowe stosowane podczas interwencji w zdarzeniach radiacyjnych. Scharakteryzowano możliwości analityczne w przypadku zdarzeń o zasięgu zakładowym oraz wojewódzkim. Ponadto scharakteryzowano wymianę informacji z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwową Strażą Pożarną i Centrum Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki oraz pracownikami jednostki organizacyjnej, w której nastąpiło zdarzenie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Pawlikowicz, Leszek. "System zabezpieczenia operacyjnego Wydziału Kościelnych Spraw Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (przy Radzie Ministrów) ZSRR w latach 1954-1991 i jego współczesne reminiscencje." Resovia Sacra 28 (December 31, 2021): 465–81. http://dx.doi.org/10.52097/rs.2021.465-481.

Full text
Abstract:
Utworzony w kwietniu 1946 roku Wydział Kościelnych Spraw Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego – pełniący de facto rolę „cerkiewnego ministerstwa spraw zagranicznych” – od samego początku istnienia funkcjonował pod ścisłą kontrolą radzieckich organów bezpieczeństwa. W niniejszym artykule przedstawiono system zabezpieczenia operacyjnego wspomnianego wydziału w okresie funkcjonowania KGB w latach 1954-1991. Spośród dwóch pionów operacyjnych, które dysponowały osobowymi źródłami informacji wśród zatrudnionych tam osób niewątpliwie najważniejszą rolę odgrywał pion „cerkiewny”, uzupełniany przez pion wywiadu zagranicznego, przy czym agenci obu pionów piastowali stanowiska począwszy od referenta a skończywszy na przewodniczącym wydziału. Mimo trzech dekad od chwili upadku Związku Radzieckiego podobne praktyki instrumentalnego wykorzystywania Wydziału Cerkiewnych Kontaktów Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego stosują obecnie służby specjalne Federacji Rosyjskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Siodłak, Daria, Katarzyna Pokajewicz, Paweł Biernat, Karolina Kulik-Kupka, Katarzyna Jaros, and Radosław Balwierz. "Dietary supplements for athletes in terms of anti-doping regulations." Annales Academiae Medicae Silesiensis 76 (December 21, 2022): 152–60. http://dx.doi.org/10.18794/aams/154906.

Full text
Abstract:
Motywacja w zakresie stosowania suplementów diety w sporcie jest duża i silnie skorelowana z potrzebą osiągania coraz lepszych wyników przez konsumenta. Dane pochodzące z Centrum Badań Opinii Społecznej wskazują, że dziewięciu na dziesięciu dorosłych Polaków stosuje suplementację, a sportowcy wielokrotnie sięgają po kilka suplementów jednocześnie. Korzystanie z suplementów zależy przede wszystkim od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej i wzrasta wraz z intensywnością treningu oraz wiekiem respondentów. Opublikowane dane sugerują również, że sportowcy są skłonni przyjmować suplementy bez gromadzenia wiarygodnych informacji o zawartych w nich substancjach aktywnych. Dlatego w historii sportu udokumentowanych jest wiele przypadków dopingu, również tego niezamierzonego. Znaczącym problemem w przypadku stosowania suplementów diety przez zawodowych sportowców są również potencjalne zanieczyszczenia substancjami z listy Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA). Ocena dotychczasowego sposobu odżywiania powinna być pierwszym krokiem w doborze suplementacji. Proces ten powinien uwzględniać ocenę danych antropometrycznych, biochemicznych, klinicznych i środowiskowych sportowca. Zatem kompleksowe podejście do oceny takiej potrzeby powinno być zadaniem sztabu szkoleniowego. Decyzja zaś powinna się opierać na złożonej analizie potrzeb żywieniowych sportowca. Podstawą niniejszej analizy są raporty WAD-y oraz piśmiennictwo naukowe, a jej celem jest przybliżenie informacji na temat wykorzystania suplementów w sporcie, z uwzględnieniem danych dotyczących przepisów prawnych i potencjalnych zagrożeń wynikających z ich zastosowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Tarida, Theresa Dina, and Andrian Budi Prasetyo. "PENGHINDARAN PAJAK TERHADAP NILAI PERUSAHAAN DAN BIAYA AGENSI DENGAN TRANSPARANSI INFORMASI SEBAGAI VARIABEL PEMODERASI." Jurnal Analisis Bisnis Ekonomi 16, no. 2 (October 30, 2018): 89–102. http://dx.doi.org/10.31603/bisnisekonomi.v16i2.2618.

Full text
Abstract:
This study aims to examine the effect of tax avoidance as an independent variable to firm value and agency cost as dependent variable and transparency of information as moderating variable. The population in this study is the manufacturing companies in Indonesia that are listed on Bursa Efek Indonesia in the year 2016. Samples used in this study are 89 companies that are selected using the purpovise sampling method. This study used multiple liniear regression to examine the hypothesis. The result of this study shows that tax avoidance has a significant negative effect to the firm value. Tax avoidance also has significant positive effect to the agency cost. Lastly, transparency of information succeed to moderate the effect of tax avoidance on firm value become positive effect.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Gierczak-Korzeniowska, Beata. "Branża wypożyczalni samochodów w dobie pandemii COVID-19 – pragmatyzm w zarządzaniu." Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy, no. 73 (March 31, 2023): 152–65. http://dx.doi.org/10.15584/nsawg.2023.1.9.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest identyfikacja inicjatyw oraz rozwiązań stosowanych przez wypożyczalnie samochodów w czasie pandemii COVID-19. Prezentowane w tekście analizy dotyczą wyników badania przeprowadzonego w agencjach wynajmu samochodów zlokalizowanych w Porcie Lotniczym im. Václava Havla w Pradze. W części teoretycznej przeprowadzono kwerendę literatury, natomiast do opracowania części empirycznej wykorzystano kwestionariusz ankiety. Przeprowadzone badania pokazały, że wybuch pandemii COVID-19 w istotny sposób zahamował i ograniczył rozwój oraz funkcjonowanie branży wypożyczalni samochodów. W badanych agencjach odnotowano 50% spadek liczby zamówień. Straty doprowadziły do ograniczania kosztów, które przełożyły się na zwolnienia lub zmiany umów z pracownikami. Dokonano zbycia aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością firmy oraz podjęto współpracę z innymi podmiotami, aby zdywersyfikować źródła dochodu i potencjalnych klientów w czasie obostrzeń pandemicznych. Istotnej zmianie uległa także kategoria klienta wypożyczalni samochodów, a co za tym idzie, modele mobilności podróżnych korzystających z usług wypożyczalni samochodów. Pojawiły się wydatki na bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników i klientów, które stanowiły dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorstw. Wyniki badań mogą stanowić źródło informacji dla agencji, które w przyszłości mogą być narażone na podobne i trudne sytuacje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Hutapea, Sabungan Halomoan, and Rosita Sinaga. "Kajian Pengembangan Database Sistem Informasi Jabatan Fungsional Badan Litbang Perhubungan." Warta Penelitian Perhubungan 22, no. 6 (June 30, 2010): 603–19. http://dx.doi.org/10.25104/warlit.v22i6.1096.

Full text
Abstract:
777£ Infonnation and dntn center (Pusdntin) of TIU' Ministl~J of Tmnsportntion /UIS developed personnelinformation st;stem to meet the needs of znfomwtion of Personnel Bureau of Ministn; of Transportation.711£ ccvailability of information prepared by Pusdatin, has not yet meets t/1.ese needs particularlyabout researcher's functional position.Tire process of achieving functional position follows tire applied rules and procedures, and involvesmany related agenci; which is timely consumed and diffirnlt to monitor manually. We s/wuldn't havefaced tlwse problems in this web based infomwtion teclznology em.777.e develapment of dntn base to support weh based infornwtion is e:cpected to prauide relillble, quickinfonnation, and also simplicihJ in nwnitonng the process.T71.ere are needed 14 prime files dan 24 support files to develop these database, which the codificationeach support files have been compiled to data element in order to the eficienhJ of storage, access time,and data process.Key words: Functional Position, Dntn Base
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Hafiz, Hasbanur, and Afif Nababan. "Perancangan Sistem Manajemen Informasi Surat Menyurat Berbasis Web pada Kantor BDK Medan." Jurnal Pendidikan Sains dan Komputer 3, no. 02 (November 23, 2023): 188–97. http://dx.doi.org/10.47709/jpsk.v3i02.3213.

Full text
Abstract:
Proses pengarsipan surat masuk hanya sekedar menyimpan berkas surat di buku besar sehingga menyulitkan pencarian surat apabila berkas hilang atau diperlukan kembali. Surat-surat yang masuk masih disimpan dalam buku besar yang disusun secara kronologis. Oleh karena itu perlu dibuat suatu sistem yang menangani pengolahan data persuratan, mulai dari pencatatan dan pengarsipan surat masuk, pembuatan surat keluar, serta pelaporan surat masuk dan keluar berbasis web. Permasalahan tersebut di atas dapat diatasi dengan menggunakan sistem informasi manajemen persuratan online. Program ini diharapkan dapat membantu meningkatkan kinerja pengelolaan surat menyurat BDK. Agensi dapat melacak evolusi korespondensi dengan lebih mudah dan tepat dengan bantuan solusi berbasis web ini. Diharapkan dengan dibuatnya aplikasi ini, pelaku usaha akan lebih mudah mengumpulkan data surat menyurat, antara lain nama pengirim, waktu diterimanya surat, dan tujuan akhirnya.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Pietrzak, Michał. "Zarządzanie kadrą naukowo‑dydaktyczną – wyzwania i problemy w świetle ekonomii kosztów transakcyjnych." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 2, no. 347 (April 3, 2020): 129–48. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.347.08.

Full text
Abstract:
We współczesnych gospodarkach rośnie znaczenie zasobów ludzkich, rozumianych jako potencjał związany z wiedzą, umiejętnościami i zaangażowaniem pracowników, szczególnie w odniesieniu do tzw. pracowników wiedzy, cechujących się wysokim poziomem wykształcenia, doświadczenia i biegłości oraz wykonywaniem pracy związanej z wiedzą. Archetypem pracownika wiedzy jest akademik. Pracę kadry naukowo‑dydaktycznej cechują inwestycje w aktywa specjalistyczne dla transakcji z pracodawcą oraz znaczna asymetria informacji. Wskazują one na wysoki poziom kosztów transakcyjnych związanych z wymianą w ramach stosunków pracy w szkolnictwie wyższym. Świadczy to o potrzebie zabezpieczania tych stosunków (np. przez długoterminowe stabilne zatrudnienie) oraz o braku możliwości sformułowania ex ante kompletnych kontraktów, jak również o trudnościach w monitorowaniu i rozliczaniu pracy naukowców. Rozwiązaniem wyłaniającego się stąd problemu agencji może być kontraktowanie relacyjne, bazujące na budowie stosunków zaufania i współpracy stron umowy, czego wyrazem jest tzw. kontrakt psychologiczny. Tymczasem, paradoksalnie, w szkolnictwie wyższym w Polsce obserwuje się regres związany z próbą radzenia sobie z problemami zarządzania kadrą naukowo‑dydaktyczną w fordowsko‑taylorowskim stylu, tj. przez swego rodzaju akord oparty na „punktozie”. Postępujące zmiany, w tym reforma związana z tzw. ustawą 2.0, oddalają polskie uniwersytety od tradycyjnego, humboldtowskiego ideału. Wielu naukowców może odbierać te zmiany jako złamanie kontraktu psychologicznego związanego z ich stosunkiem zatrudnienia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

DENG, HAOXUAN, Bernadin Namoano, BOHAO ZHENG, Samir Khan, and John Ahmet Erkoyuncu. "From Prediction to Prescription: Large Language Model Agent for Context-Aware Maintenance Decision Support." PHM Society European Conference 8, no. 1 (June 27, 2024): 10. http://dx.doi.org/10.36001/phme.2024.v8i1.4114.

Full text
Abstract:
Predictive analytics with machine learning approaches has widely penetrated and shown great success in system health management over the decade. However, how to convert the prediction to an actionable plan for maintenance is still far from mature. This study investigates how to narrow the gapbetween predictive outcomes and prescriptive descriptions for system maintenance using an agentic approach based on the large language model (LLM). Additionally, with the retrieval-augmented generation (RAG) technique and tool usage capability, the LLM can be context-aware when making decisions in maintenance strategy proposals considering predictions from machine learning. In this way, the proposed method can push forward the boundary of current machine-learning methods from a predictor to an advisor for decision-making workload offload. For verification, a case study on linear actuator fault diagnosis is conducted with the GPT-4 model. The result demonstrates that the proposed method can perform fault detection without extra training or fine-tuning with comparable performance to baseline methods and deliver more informatic diagnosis analysis and suggestions. This research can shed light on the application of large language models in the construction of versatile and flexible artificial intelligence agents for maintenance tasks.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Tworzydło, Dariusz. "Informacje prasowe jako element składowy procesu komunikacji pomiędzy dziennikarzami a przedstawicielami branży public relations." Zeszyty Prasoznawcze 64, no. 3 (247) (2021): 29–49. http://dx.doi.org/10.4467/22996362pz.21.018.13883.

Full text
Abstract:
Press releases as a component of the communication process between journalists and public relations representatives The article is based entirely on the results of research carried out by a research team composed of experts of the Polish Press Agency and the Institute for Development of Information Society under the scientific direction of the author of the publication. The researchers aimed to examine the role that press releases play in the relations between media representatives and public relations specialists, the extent to which they are used, and the attitude of journalists to this type of material. The research activities were carried out at the turn of August and September 2020 among journalists, including in particular people listed in the Polish Press Agency databases. The research was carried out using a quantitative research method – CAWI technique (Computer Assisted Web Interview). While creating their materials, media representatives seek inspiration in various sources, however, when writing articles they most frequently use press releases sent by e-mail. Such a position was taken by respondents, who work mainly for Web portals. Artykuł opiera się w całości na wynikach badań zrealizowanych przez zespół badawczy złożony z ekspertów Polskiej Agencji Prasowej oraz Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod kierownictwem naukowym autora publikacji. Celem było zbadanie, jaką rolę informacja prasowa odgrywa w relacjach pomiędzy przedstawicielami mediów a specjalistami do spraw public relations, w jakim zakresie wykorzystuje się ją i jaki jest stosunek dziennikarzy do tego typu materiałów. Działania badawcze zrealizowano na przełomie sierpnia i września 2020 roku wśród dziennikarzy, w tym przede wszystkim osób znajdujących się w zasobach baz Polskiej Agencji Prasowej. Badania zostały wykonane za pomocą ilościowej metody badawczej przy użyciu techniki CAWI (Computer Assisted Web Interview). Na bazie badań wykazano m.in., że przedstawiciele mediów, tworząc swoje materiały, poszukują inspiracji w różnych źródłach, jednak przy pisaniu artykułów prasowych najczęściej korzystają z informacji prasowych przesyłanych drogą mailową, przy czym istotnie częściej taką deklarację składali ankietowani, którzy pracują głównie w portalach internetowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Panaite, Cristian, Laura Bouriaud, Liviu Nichiforel, Cosmin Cosofret, and Marian Socoliuc. "Caracterizarea unor atribute structurale și a mediului concurențial în sectorul forestier din România." Bucovina Forestiera 22, no. 2 (December 31, 2022): 137–52. http://dx.doi.org/10.4316/bf.2022.018.

Full text
Abstract:
Structura sectorului forestier ca parte a economiei naționale în care are loc producția și comercializarea produselor lemnoase ale pădurii oferă informații importante pentru formularea unor strategii de gestionare durabilă a resursei forestiere, dar și de formulare a unor politici publice de stimulare a folosirii resursei lemnoase în produse de lemn de lungă durată, de asigurarea sustenabilă a resursei pentru producerea de energie verde și pentru utilizarea multi-ciclică a lemnului, așa cum este prevăzut și în strategia forestieră națională. Prezentul studiu își propune să contribuie la clarificarea unor aspecte privind atributele structurale ale cererii de masă lemnoasă pentru utilizare industrială, având ca obiective: 1) analiza caracteristicilor structurale ale sectorului forestier și a importanței sale în economia românească; 2) evaluarea interdependențelor existente între diferitele segmente ale sectorului; 3) analiza mediului concurențial. Caracterizarea structurală a sectorului forestier se bazează pe informațiile standardizate culese la nivelul țării de Institutul Național de Statistică. Operatorul de bază îl constituie codul CAEN (Clasificarea Activităților din Economia Națională) pe baza căruia, fiecare firmă înregistrată în România operează activități dintr-un anumit domeniu economic. CAEN (Rev.1, Rev.2)[1] reprezintă un acronim utilizat în clasificarea statistică națională a activităților economice din România CAEN Rev. 2 reprezintă varianta revizuită a CAEN Rev 1, fiind realizată în concordanță cu versiunea europeană (NACE Rev. 2, elaborată de EUROSTAT), publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene. Versiunea revizuită a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2008. Toate documentele privind înregistrarea unei firme la Registrul Comerțului trebuie să fie întocmite potrivit CAEN Rev. 2. Pentru a răspunde primului obiectiv al studiului, baza de date statistice referitoare la agenții economici din sectorul forestier a fost interpretată în funcție de alte informații referitoare la forța de muncă totală ocupată în industria prelucrătoare, contribuția sectorului la PIB, contribuția sectorului în exportul României și alți indicatori socio-demografici și de resursă forestieră existenți la nivel de județe, macroregiuni și regiuni de dezvoltare Pentru a răspunde celui de-al doilea obiectiv al studiului s-a cercetat econometric conexiunea dintre Exploatarea forestieră și industriile de prelucrare a lemnului, care au fost analizate în dinamică, în perioada 2015 - 2019. Modelul pornește de la evaluarea eficienței exploatării lemnului în comparație cu eficiența înregistrată în industriile prelucrătoare de tăierea și rindeluirea lemnului, fabricarea de furnire și panouri de lemn sau fabricarea de mobilă pentru birouri și magazine, fabricarea de mobilă pentru bucătării. Pentru cel de-al treilea obiectiv- analiza mediului concurențial al sectorului forestier din Romania am utilizat mai mulți indicatori sectoriali (Consiliul Concurenței, 2012:6), precum: numărul de firme, cifra medie de afaceri/salariat în sector, indicele Herfindahl-Hirshman (IHH), rata de concentrare, gradul de concentrare al pieței și indicele Pareto (numărul celor mai mari firme de exploatare care reprezintă 20% din numărul total de firme pe segmentul exploatare forestieră în județul respectiv, și procentul cifrei de afaceri totalizat de firmele de mai sus
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Alamsyah, Ahmad Fahrudin. "SISTEM INFORMASI AKUNTANSI (SIA) DALAM PERSPEKTIF AGENCY THEORY." El-HARAKAH (TERAKREDITASI) 8, no. 3 (December 9, 2008): 335. http://dx.doi.org/10.18860/el.v8i3.4604.

Full text
Abstract:
<p class="Bodytext40"><span lang="EN-GB">Since agency theory was found in 1970<sup>th</sup> by US accounting experts, the reliability of accountancy role as information media for people outside company was questioned. Agency theory explaining risk problem between principals and agents resulting from cooperation between principals and agents frequently discusses the role of accounting information as relating media between both sides. Although agents have the real and complete information on the operational and performance of the company, they would not expose </span><span>them</span><span lang="EN-GB"> wholly to the principals. It is due to several factors such as information display, the management requirement to uncover any weakness, and time </span><span>allotted</span><span lang="EN-GB">. As a result, it brings the insight discrepancy between principals and agents and the information difference (</span><span>assymetric</span><span lang="EN-GB">) of agents that make them often report invalid information to earn expected advantages. This moral hazard urges the principals to implement controlling system to watch management behavior as trustable</span><span class="Bodytext44ptNotItalic"><span lang="EN-GB"> (</span></span><span lang="EN-GB">amanah) holders.</span></p><p class="Bodytext40"> </p><p class="Bodytext40">Sejak teori keagenan ditemukan pada tahun 1970 oleh ahli akuntansi AS, keandalan peran akuntansi sebagai media informasi bagi orang-orang di luar perusahaan dipertanyakan. Teori agensi yang menjelaskan masalah risiko antara pelaku dan agen akibat kerja sama antara pelaku dan agen sering membahas peran informasi akuntansi sebagai media yang saling terkait antara kedua belah pihak. Meskipun agen memiliki informasi yang nyata dan lengkap tentang operasional dan kinerja perusahaan, walaupun agen tersebut tidak akan mengekspos mereka sepenuhnya kepada prinsipal. Hal ini disebabkan beberapa faktor seperti tampilan informasi, persyaratan manajemen untuk mengungkap kelemahan, dan waktu yang dialokasikan. Akibatnya, hal itu membawa perbedaan wawasan antara pelaku dan agen dan perbedaan informasi (asimetris) yang membuat mereka sering melaporkan informasi yang tidak benar untuk mendapatkan keuntungan yang diharapkan. Bahaya moral ini mendesak para pelaku untuk menerapkan sistem pengendalian untuk mengawasi perilaku manajemen sebagai pemegang amanah.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Rosicki, Remigiusz. "Bezpieczeństwo informacji na przykładzie tajnej współpracy i wywierania wpływu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na dziennikarzy - przepisy de lege lata i de lege ferenda." Przegląd Strategiczny, no. 7 (January 1, 2014): 145. http://dx.doi.org/10.14746/ps.2014.1.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Atnazheva, Liliia. "Inkluzja społeczeństwa obywatelskiego w procesy podejmowania decyzji na poziomie lokalnym: wpływ projektów międzynarodowych." Przegląd Politologiczny, no. 2 (June 15, 2021): 133–44. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2021.26.2.9.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest wyodrębnienie czynników, które mają bezpośredni wpływ na poziom uczestnictwa mieszkańców w procesach administracyjnych, oraz opracowanie propozycji, które zapewnią systematyczne stosowanie mechanizmów włączenia społeczności lokalnej do podejmowania decyzji. Obecnie na Ukrainie trwają procesy decentralizacji, które mają na celu podwyższenie poziomu zarządzania, w związku z czym odbyło się łączenie rad miejskich i wiejskich. Znaczący wpływ na te procesy mają projekty międzynarodowe, pomagające nowoutworzonym hromadom (jednostka podziału administracyjnego) wprowadzać lepsze praktyki zarządzania, zwłaszcza poprzez włączenie społeczeństwa obywatelskiego do podejmowania decyzji na poziomie lokalnym. Problem polega na tym, że mieszkańcy z jednej strony nie wiedzą, jakie istnieją mechanizmy uczestnictwa w procesach administracyjnych, a z drugiej strony – władze lokalne niewystarczająco informują o możliwościach włączenia społeczeństwa do podejmowania decyzji. W niniejszej pracy zastosowano dwie główne techniki badawcze: wywiad i ankietowanie. Analiza została przeprowadzona na przykładzie nowoutworzonych hromad, które uczestniczyły w Programie „Decentralizacja przynosi lepsze wyniki i efektywność” (DOBRE), realizowanym przez międzynarodową organizację Global Communities i finansowanym ze środków Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Ustalono, że mieszkańcy nie są wystarczająco zorientowani w mechanizmach umożliwiających im uczestnictwo w procesach podejmowania decyzji na szczeblu lokalnym oraz możliwości ich wykorzystania. Ponadto stwierdzono, że istnieje związek wzajemny: im wyższy poziom wiedzy społeczeństwa obywatelskiego (jak otrzymać dostęp do informacji o usługach, za które odpowiadają władze lokalne), tym wyższy poziom jego zadowolenia z uczestnictwa w podejmowaniu decyzji. Potencjalnym zagrożeniem po zakończeniu projektów międzynarodowych może być cofnięcie w przemianach, które zostały wprowadzone w hromadach. W celu uniknięcia takiej sytuacji może być zaproponowane stworzenie w strukturze jednostek samorządowych osobnego wydziału odpowiadającego za wdrożenie przemian w hromadach albo przegląd funkcji już istniejących wydziałów, ich reformowanie i wprowadzenie „dobrych praktyk” dla monitoringu, analizy, zbioru danych oraz stworzenie warunków dla wewnętrznej koordynacji kierunków rozwoju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

GAISER, LARIS. "ECONOMIC INTELLIGENCE: AN INEVITABLE CHOICE." CONTEMPORARY MILITARY CHALLENGES, VOLUME 2017 ISSUE 19/3 (September 15, 2017): 47–60. http://dx.doi.org/10.33179/bsv.99.svi.11.cmc.19.3.3.

Full text
Abstract:
Povzetek Od padca berlinskega zidu se je mednarodno okolje močno spremenilo. Globaliziran trg, v katerem so politična zavezništva vedno bolj krhka, je države prisil v stalno gospodarsko vojno, v kateri pa prevladujejo le tiste, ki so v zadnjih letih oblikovale primeren sistem za izmenjavo informacij med javnim in zasebnim sektorjem. Gospodarska obveščevalna dejavnost je najbolj napredna teorija državnega upravljanja in predstavlja najprimernejši okvir za zasebno-javno sodelovanje v gospodarstvu. Namen članka je definirati pojem gospodarske obveščevalne dejavnosti ter z analizo nekaterih tujih primerov dokazati, da so lahko države konkurenčne in varne le, če sprejmejo primerno gospodarsko-obveščevalno strategijo. Znotraj takšnega scenarija - kljub temu da predvideva zaščito gospodarskih interesov v Zakonu o Slovenski Obveščevalno-Varnostni Agenciji - Slovenija nima celovite strategije za obrambo oz. razvoj lastnih gospodarski interesov preko strukturiranega sistema gospodarske obveščevalne dejavnosti. Oblikovalci politike bodo morali v prihodnosti upoštevati potrebo po reformi, ki bi zagotovila učinkovito in varno prihodnost slovenskemu gospodarstvu ter stabilnost državnega sistema. Ključne besede: gospodarska obveščevalna dejavnost, tajne službe, varnost, razvoj. Abstract In a post-Cold War environment countries live in a state of permanent economic warfare. Political alliances are more and more fragile, and while countries have compete every day on the global market in order to survive, only those with a structured system can prevail. Economic intelligence is the most advanced political and economic theory of state management, which also offers the framework for private-public cooperation. In defining economic intelligence and analyzing some examples of structured foreign systems, this article aims to show that in a globalized world countries can be competitive and safe only by adopting an economic intelligence strategy. Within such a scenario Slovenia, despite contemplating the defence of national economic interests through the Law on Slovenian Intelligence and Security Agency, has no comprehensive strategy to defend or promote its economic interests by a structured economic intelligence system. Policy makers must take into consideration reforms that could guarantee the country’s future economic efficiency and security. Key words: economic intelligence, secret services, security, development
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Qori’ah, Fasihatul, Sri Sumarni, and Fajar Danur Isnantyo. "Pengalaman Mengajar dalam Jaringan Guru Desain Permodelan dan Informasi Bangunan pada Masa Pandemi Covid-19." Indonesian Journal Of Civil Engineering Education 8, no. 1 (December 3, 2022): 30. http://dx.doi.org/10.20961/ijcee.v8i1.68039.

Full text
Abstract:
<p dir="ltr"><span>Abstrak:</span><span>Pandemi Covid-19 merupakan epidemi global yang mengganggu dan mempengaruhi berbagai aspek kehidupan. Setelah </span><span>Coronavirus Disease</span><span> (Covid-19) mewabah di Indonesia, sistem pendidikan tidak lagi dilakukan secara konvensional, tetapi dengan menggunakan sistem pembelajaran daring. Pembelajaran daring di salah satu SMK Negeri di Surakarta memberikan pengalaman mengajar baru bagi guru. Penelitian ini bertujuan untuk mengungkap pengalaman mengajar daring guru SMK selama pandemi Covid-19 berdasarkan perspektif teori agensi guru. Metode penelitian ini menggunakan pendekatan naratif dalam penelitian kualitatif. Partisipan terdiri dari tiga orang guru di salah satu SMK Negeri di Surakarta. Dalam penelitian ini digunakan analisis konten (analisis isi), dengan bantuan aplikasi NVIVO. Hasil penelitian ini diharapkan memberikan wawasan baru mengenai pengalaman mengajar daring guru SMK selama wabah pandemi Covid-19 yang nanti bisa dijadikan pijakan penentuan kebijakan untuk peningkatan pembelajaran daring di masa pandemi.</span></p><p dir="ltr"><span>Abstract:</span><span>The Covid-19 pandemic is a global epidemic that is disturbing and affecting various aspects of life. Following the corona virus disease (Covid-19) outbreak in Indonesia, the educational system was not further conventional but rather, it was by using online learning systems. Online study in one of the country's vocations in surakarta provides new teaching experience for teachers. The study was intended to uncover the near-death experience of teacher Vocational High School online during the Covid-19th pandemic based on the perspective of the teacher agency's theory. </span><span>This research method employs a narrative approach in qualitative research</span><span>. The participants consisted of three teachers in one of the country's texts in Surakarta. In this study used content analysis (content analysis), with the help of the NVivo application. This study is expected to provide new insights into the online teaching experience of teacher SMK during the Covid-19 pandemic that could be a hotbed for policy reinforcing greater online learning during the pandemic.</span></p><div><span><br /></span></div>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Waniak-Michalak, Halina. "Editorial." Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości 48, no. 2 (June 28, 2024): 7–8. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0054.6236.

Full text
Abstract:
Szanowni Czytelnicy, z przyjemnością przekazujemy Państwu drugi numer kwartalnika „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości” (ZTR) w 2024 roku. Składa się on z dziewięciu artykułów naukowych, sprawozdania z jubileuszu 50-lecia pracy naukowej doktor Danuty Krzywdy oraz zaproszenia (Call for papers) do zeszytu specjalnego planowanego do wydania w 2025 roku. Tematyka artykułów naukowych jest różnorodna. Artykuł otwierający zeszyt, napisany przez Annę Białek-Jaworską, Renatę Budlewską i Elizę Hałatek dotyczy ulgi podatkowej na B+R wprowadzonej w 2016 roku i ujawnień przez spółki giełdowe informacji na temat realizowanych innowacji. Justyna Godawska analizuje zmiany w ujawnieniach czynników ryzyka środowiskowego pod względem wolumenu i szczegółowości w sprawozdaniach amerykańskich spółek energetycznych. Zagadnienie „inteligencji miast” zostało poruszone przez Magdalenę Kowalczyk i Izabelę Rącką. Autorki podjęły próbę jej zmierzenia, wykorzystując wskaźniki zawarte w normie ISO 37120. Małgorzata Kutera i Marcin Jędrzejczyk dokonali analizy 270 raportów biegłych rewidentów w celu identyfikacji kluczowych kwestii badania. Okazało się, że najbardziej kluczowymi obszarami badania są zobowiązania warunkowe, przychody, długoterminowe aktywa i wartość firmy. W dziale „Ze współpracy z zagranicą” znalazły się dwa artykuły. W pierwszym z nich, autorstwa Katarzyny Chłapek, Sylwii Krajewskiej, Bozeny Guziany i Anny Stronczek zostało poruszone zagadnienie związku między poziomem samooceny przedstawicieli zawodów związanych z rachunkowością a ich zaangażowaniem społecznym w obszarze zrównoważonego rozwoju. Maria Pia Maraghini, Patrice De Micco i Anna Bartoszewicz prowadziły badania w celu ustalenia, czy szersza współpraca z firmą audytorską (np. angażowanie firmy audytorskiej w proces raportowania) przynosi firmie raportującej korzyści i skutkuje usprawnieniem procesu raportowania niefinansowego. W dziale „W kierunku umiędzynarodowienia” znalazły się dwa artykuły zagranicznych autorów. Jan-Hendrik Meier, Niklas Lipkow oraz Tetiana Paientko starali się odpowiedzieć na pytanie, czy działalność spółki zgodnie z zasadami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego (ESG) wpływa na ich ceny akcji w warunkach stresu gospodarczego. Oleh Vysochan, Vasyl Hyk, Olha Vysochan oraz Orest Korenovski zajęli się problemami rachunkowości w klastrach z punktu widzenia teorii agencji. Ostatni artykuł został zakwalifikowany do działu „Dydaktyka”. Jego autor, Bartłomiej Lisicki weryfikował, jak formy prowadzenia zajęć (tradycyjna i zdalna) wpłynęły na oceny studentów przedmiotów z rachunkowości w czasie pandemii, przed pandemią i po pandemii. Składamy podziękowania wszystkim autorom i recenzentom za współpracę z Zespołem Redakcyjnym ZTR przy tworzeniu drugiego numeru w 2024 roku i zapraszamy do zgłaszania nowych artykułów naukowych prezentujących interesujące wyniki projektów badawczych, w tym do tematycznego numeru w języku angielskim pt. Contemporary challenges, conditions and directions of development of accounting. Planujemy opublikowanie już czternastego, tematycznego numeru ZTR w ostatnim kwartale 2025 roku. Prosimy autorów o składanie artykułów do tego wydania za pośrednictwem ICI Publishers Panel do 30 czerwca 2025 roku (https://ztr.skwp.pl/resources/html/cms/DEPOSITSMANUSCRIPT).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Mohamed, Fitrah, and Norain Mod Asri. "INFORMASI COVID-19 SEBAGAI BARANG AWAM: ANALISIS NVIVO." e-Bangi Journal of Social Science and Humanities 19, no. 1 (January 31, 2022). http://dx.doi.org/10.17576/ebangi.2022.1901.08.

Full text
Abstract:
Maklumat Covid-19 yang disalurkan melalui pelbagai media bukan sahaja merupakan satu keperluan bagi masyarakat untuk sentiasa melindungi diri, tetapi juga ia menjadi penentu kepada pergerakan individu atau aktiviti yang ingin dilakukan setiap hari. Justeru, objektif kajian ini adalah untuk mengenalpasti bagaimana maklumat Covid-19 yang disalurkan oleh agensi kerajaan mampu bertindak sebagai barang awam untuk digunakan oleh semua masyarakat tanpa persaingan dan tanpa pengecualian. Menerusi analisis Nvivo terhadap temubual dengan penduduk di Lembah Klang, dua dapatan utama diperolehi. Pertama, dapatan temubual menunjukkan media sosial dan televisyen lebih kerap digunakan informan untuk mendapatkan maklumat Covid-19 daripada agensi kerajaan berkaitan. Kedua, maklumat harian Covid-19 yang disebarkan oleh agensi kerajaan berkaitan berjaya menggalakkan masyarakat untuk mematuhi SOP serta cenderung membuat pembelian dan pembayaran secara dalam talian.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Szkudlarek, Piotr. "Bariery publicznej regulacji rynku z perspektywy teorii agencji." Przegląd Organizacji, September 30, 2023, 150–58. http://dx.doi.org/10.33141/po.2023.03.15.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest określenie znaczenia barier ograniczających relację opartą na współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi a przedsiębiorstwami w zakresie regulacji. Przyjęto perspektywę urzędników Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Urzędu Regulacji Energetyki, wśród których przeprowadzono badania ankietowe. Stwierdzono, że rozbieżność celów i asymetria informacji podkreślane w teorii agencji są także najbardziej istotnymi barierami formalnymi powstania relacji opartej na współpracy. Poza tym wyniki badań wskazują, choć w zdecydowane mniejszym zakresie, na znaczenie barier w postaci biurokracji oraz brak wypracowanych modeli współpracy. Wśród barier nieformalnych wyróżnia się brak zaufania oraz brak partnerskich stosunków współpracy. Nieuczciwość działań dla większości urzędników nie stanowi bariery relacji pomiędzy regulatorem a przedsiębiorstwami. Tym samym istnieje wątpliwość co do możliwości wystąpienia pokusy nadużycia wskazywanej w teorii agencji. Barierą nie jest również brak świadomości konieczności współpracy w zakresie regulacji. Syntetyczne wartości poszczególnych barier wskazują, że znaczenie barier formalnych jest większe od barier nieformalnych. Ponadto w trzech na osiem przypadków bariery formalne i nieformalne mają różne znaczenie dla urzędników „UKE” i „URE”. Zatem, w pewnym zakresie, znaczenie barier jest zależne od rynku, który podlega regulacji. Wyniki badań wskazują na konieczność uzupełnienia tradycyjnego podejścia do regulacji skupiającego się jej motywach i skutkach o podejście bazujące na teorii agencji w zakresie barier współpracy w relacji agent–pryncypał.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Słyszewska, Joanna. "Z historii polskiej dyplomacji. Naczelny Komitet Narodowy w latach 1914–1918 i nieformalne zabiegi o uznanie polskiej niepodległości." Studia Prawnoustrojowe, no. 58 (December 19, 2022). http://dx.doi.org/10.31648/sp.8204.

Full text
Abstract:
Naczelny Komitet Narodowy powstał 16 sierpnia 1914 r. w Krakowie jako reprezentacja wszystkich polskich frakcji politycznych działających na terenieGalicji. W rzeczywistości był to organ półoficjalny. W zamyśle założycieli Komitetu miał on być głównym propagatorem sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. Celem artykułu jest przedstawienie fragmentu historii polskiejdyplomacji, a w szczególności działalności Naczelnego Komitetu Narodowego, ukierunkowanej na akcentowanie sprawy polskiej w polityce mocarstw europejskich oraz odbudowę państwa polskiego. Agenci informacyjni, w zależności od lokalnych warunków, aktywnie działali w Europie i poza nią w sferze propagandy, informacji, prasy i działalności konsularnej. Niestety, musieli także pokonać szereg trudności. Najważniejszym dowodem na ich znaczenie był fakt, że po likwidacji Komitetu na początku 1918 r. jego ośrodki zagranicz-ne nie zaprzestały działalności, a kontynuowały ją pod auspicjami Rady Regencyjnej, a później Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jego pierwszych placówek dyplomatyczno-konsularnych, które powstały w niepodległej Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography