To see the other types of publications on this topic, follow the link: Чисельнє моделювання.

Journal articles on the topic 'Чисельнє моделювання'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Чисельнє моделювання.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Потеряйко, С., К. Бєлікова, О. Твердохліб, and Н. Орлова. "ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ПРОГНОЗНОГО ОЦІНЮВАННЯ ДІЄВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЄДИНОЇ ДЕРЖАВНОЇ СИСТЕМИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ." Financial and credit activity problems of theory and practice 1, no. 42 (March 31, 2022): 293–303. http://dx.doi.org/10.55643/fcaptp.1.42.2022.3676.

Full text
Abstract:
Анотація. На підставі економіко-математичного моделювання проведено оцінювання дієвості функціонування єдиної державної системи цивільного захисту в умовах надзвичайних ситуацій на основі прогнозу, що є актуальним питанням. Запропоновано метод експертних оцінок для прогнозування дієвості функціонування зазначеної системи. Розроблено етапи дослідження, що включають відбір фахівців-експертів, організацію їхньої роботи, опрацювання результатів, визначення чисельних значень узагальнених показників дієвості функціонування системи і критерію її дослідження. Використано метод ранжування показників для визначення коефіцієнта їхньої відносної важливості в аспекті оцінювання дієвості функціонування зазначеної системи. Визначено інтегральні показники оцінювання дієвості функціонування єдиної державної системи цивільного захисту в поточному і прогнозованому станах. Сформульовано критерій дослідження цієї системи — умову (необхідну обставину), коли відношення між інтегральними показниками оцінювання поточного стану системи до прогнозованого становить менше ніж одиниця. Здійснено розрахунки середнього значення показників дієвості системи у зазначених станах, отримано чисельні значення інтегральних показників оцінювання та досягнення критерію дослідження. Розроблено розрахункову задачу, за допомогою якої отримано результати оцінювання дієвості функціонування єдиної державної системи цивільного захисту в поточному і прогнозованому станах, отримано чисельні значення показників. Визначено лінгвістичні параметри оцінювання дієвості функціонування системи в поточному і прогнозованому станах, чисельне значення підвищення дієвості функціонування зазначеної системи. Доведено, що одержані результати придатні до імплементації на практиці, що в підсумку дозволяє досягти прогнозованого показника поліпшення дієвості функціонування системи в середньому на 34 %. Ключові слова: державна безпека, дієвість функціонування системи, економіко-математичне моделювання, надзвичайні ситуації, єдина державна система цивільного захисту, прогноз. Формул: 12; рис.: 2; табл.: 3; бібл.: 13.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Novitska, M. "ЧИСЕЛЬНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ТРИПОВЕРХОВОЇ БУДІВЛІ З ПРИВІКОННИМИ ЗАГЛИБЛЕННЯМИ." Industrial Heat Engineering 37, no. 4 (November 16, 2017): 88–92. http://dx.doi.org/10.31472/ihe.4.2015.10.

Full text
Abstract:
Проведено чисельне дослідження впливу привіконних заглиблень на теплообмін триповерхової будівлі, що знаходиться у потоці повітря. Зіставлені коефіцієнти теплообміну будівлі з гладкою поверхнею із будівлею, що має привіконні заглиблення, глибиною 10 см. Визначено, що при чисельних розрахунках теплообміну та аеродинаміки будівель необхідно враховувати наявність на фасаді привіконних заглиблень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Мирончук, Ю. А., О. М. Томчик, and М. Г. Хмельнюк. "Математичне моделювання затухання температурної хвилі в контейнерах з підвищеною тепловою інерцією стінок при зберіганні і транспортуванні плодоовочевої продукції." Refrigeration Engineering and Technology 55, no. 4 (September 5, 2019): 196–204. http://dx.doi.org/10.15673/ret.v55i4.1632.

Full text
Abstract:
Підтримання стабільної температури продукту під час холодильного зберігання та транспортування є основним чинником, що впливає на його якість. Для захисту продукту від коливань температури запропоновано використання охолоджуваних ємностей – контейнерів, стінки яких мають високу теплову інерційність. Ці стінки є тепловим буфером на шляху теплового потоку між продуктом і повітрям холодильної камери, який забезпечує згладжування амплітуди його коливань. Для проектування таких контейнерів є необхідним виконання розрахунків з використанням теорії затухання температурних хвиль. Аналітичні методи цієї теорії добре розроблені для випадку плоских температурних хвиль в плоских стінках при гармонічних коливаннях температур. При цьому слід зазначити, що реальний характер коливань температури повітря в холодильних камерах істотно відрізняється від гармонічного. Для проведення теоретичних досліджень розроблена чисельна модель для розв'язання нестаціонарної нелінійної задачі теплообміну методом кінцевих різниць за явною квазілінійною схемою. Розроблена чисельна модель спочатку була використана для розрахунків загасання температурних хвиль при гармонічних коливаннях температур. Порівняння чисельних і аналітичних розрахунків показало хороші стійкість, збіжність та апроксимаційні властивості чисельної моделі, що робить можливим її подальший розвиток для розрахунків при негармонічних коливаннях температур. При чисельному моделюванні встановлено, що на результат загасання температурної хвилі має значний вплив інтенсивність променевого переносу тепла через повітряний прошарок між внутрішньою поверхнею стінки контейнера і поверхнею продукту. При зниженні інтенсивності променевого теплообміну загасання температурних коливань покращується. Виділення рослинними продуктами теплоти дихання не впливає на інтенсивність загасання температурних хвиль. Але при цьому додатково виникає градієнт між середньою температурою продукту і середньою температурою повітря холодильної камери, який необхідний як рушійна сила для можливості відведення тепла дихання від продукту до повітря камери
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Пащенко, Сергій, Борис Карпінос, Олег Добриденко, and Петро Ковель. "ВПЛИВ БОЙОВИХ УРАЖЕНЬ НА ТЕХНІЧНИЙ СТАН СИЛОВИХ КОНСТРУКЦІЙ ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ." Збірник наукових праць Державного науково-дослідного інституту авіації, no. 17(24) (December 31, 2021): 133–38. http://dx.doi.org/10.54858/dndia.2021-17-20.

Full text
Abstract:
У статті запропоновано підхід до визначення впливу бойових уражень на несучу здатність конструкцій авіаційної техніки. Зазначений підхід базується на чисельно-фізичному моделюванні напружених станів складних механічних об’єктів. Наведено результати моделювання технічного стану силових елементів літаків та вертольотів з бойовими ураженнями. Розглянуто можливості відновлення стану конструкції за рахунок технологічних рішень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Panchenko, T. D., V. I. Starodub, I. A. Tuzova, V. V. Chelabchi, and V. N. Chelabchi. "Ідентифікація теплогідравлічних характеристик каналів складного профілю." Herald of the Odessa National Maritime University, no. 59(2) (January 19, 2020): 135–54. http://dx.doi.org/10.33082/2226-1915-2-2019-135-154.

Full text
Abstract:
У статті розглядаються методики ідентифікації теплогідравлічних характеристик щілинних каналів складного профілю при ламінарному і перехідному режимах течії повітря. Ідентифікація аеродинамічних характеристик здійснюється на базі натурного експерименту. Робочим середовищем в експерименті є вода. При переході до залежностей для повітря використовується теорія подібності. Дослідження теплопереносу в каналі здійснюється чисельним методом. Пропонується ефективна методика апроксимації рівнянь математичних моделей перенесення. Крім того використовується новий алгоритм спільного рішення рівнянь перенесення. Рішення завдань по моделюванню швидкості повітря і тиску проводиться ітераційно. Отри-мане поле швидкості повітря дозволяє чисельним методом визначити поле температури. За результатами моделювання встановлюються критерійні залежності для опису теплообміну.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Лупіна, Т. О., Є. Т. Горалік, and М. М. Крюков. "РУХ РЯТУВАЛЬНОЇ ШЛЮПКИ ВІЛЬНОГО ПАДІННЯ ПРИ СХОДЖЕННІ З ПОХИЛОЇ РАМПИ." Vodnij transport, no. 2(33) (December 14, 2021): 23–35. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2022.2.33.03.

Full text
Abstract:
В статті наведено короткий огляд історії створення та розробок рятувальних шлюпок вільного падіння (РШВП), призначених для термінової безпечної евакуації людей з морських суден та морських нафтодобувних платформ у випадку аварій за екстремальних погодних умов. Розглядається задача про рух РШВП, яка моделюється однорідним стрижнем, при сходженні з похилої рампи протягом першої фази падіння з наростаючим кутом нахилу (тангажу -tangage)–з моменту, коли центр мас шлюпки опиняється над краєм опори (крайнім роликом рампи) , до моменту сходу з рампи кінця опорних поверхонь шлюпки.Диференціальні рівняння руху в полярних координатах складені за допомогою рівнянь Лагранжа другого роду. Отриманорозв’язувальну систему звичайних диференціальних рівнянь і сформульовано відповідну задачу Коші, яка розв’язується чисельно за допомогою методу Рунге-Кутта четвертого порядку точності. На основі запропонованого підходу проведеночисельні експерименти длявизначення часу скочування РШВП, швидкості її центру мас, кутів повороту та кутової швидкості шлюпки в момент відриву від рампи при значенні кута нахилу рампи та різних значеннях початкової швидкості центру мас в діапазоні від 1 до 10 м/с і довжини шлюпки в діапазоні від 5 до 15 м.За результатами чисельних експериментівздійснено аналіз впливу початкової швидкості і довжини РШВП на параметри її руху при сходженні з похилої рампи. Розрахункові значення часу першої фази падіння, кута тангажу, кутової швидкості тангажу та модуля швидкості центру мас РШВП в ході виконаних чисельних експериментів змінювались в діапазоні 1,424 -0,234 с,, та м/свідповідно. При цьому зі збільшенням довжини шлюпки час першої фази падіння зростає, а зі збільшенням початкової швидкості зменшується. Кути тангажу зі збільшенням швидкості зменшуються, а зі збільшенням довжини шлюпки зростають, в той час як кутові швидкості тангажу зі збільшенням початкової швидкості так само, які зі збільшенням довжини шлюпки спадають. За результатами роботи зроблено висновок про можливість використання запропонованогопідходу і чисельних експериментів для раціонального вибору параметрів руху РШВП та напрямів подальших досліджень.Ключові слова:рятувальна шлюпка вільного падіння, плоско-паралельний рух, стрижень, похила рампа, рівняння Лагранжа другого роду, звичайні диференціальні рівняння, задача Коші, чисельне моделювання, метод Рунге-Кутта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Дворник, А. М., and С. П. Безсалова. "ЧИСЕЛЬНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СПОРУД ОГОРОДЖЕННЯ КОТЛОВАНІВ." Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди, no. 36 (November 24, 2018): 228–39. http://dx.doi.org/10.31713/budres.v0i36.271.

Full text
Abstract:
Розглянуто особливості використання 3D-моделювання у розрахунках котлованів, що споруджуються у складних геотехнічних умовах, а також приведено алгоритм їх виконання. Проведено порівняльний аналіз розрахунків, що виконані з використанням 2D та 3D моделей реальних об’єктів. Встановлено переваги 3D моделювання та показано ризики, що виникають при ігноруванні просторових ефектів складних споруд.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Трасковецька, Лілія. "КОМП’ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОДИНАМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ." Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки 86, no. 4 (April 16, 2022): 204–19. http://dx.doi.org/10.32453/3.v86i4.945.

Full text
Abstract:
Робота присвячена комп’ютерному моделюванню систем, що змінюються з часом. У процесі пізнання та практичної діяльності людство широко використовує різноманітні моделі. Моделювання – це універсальний метод наукового пізнання, який базується на побудові, дослідженні та використанні моделей об’єктів і явищ. Найбільш важливим різновидом моделей є математичні моделі. До їхньої основи покладено припущення про те, що всі параметри досліджуваного об’єкта можна подати у кількісному вигляді й описати математичними співвідношеннями. Унаслідок широкого впровадження обчислювальної техніки і відповідного програмного забезпечення методи математичного моделювання поширилися в повсякденній практиці. Комп’ютерна реалізація дослідження складних математичних моделей ґрунтується на основі чисельних методів. Тому сучасне математичне моделювання завжди передбачає застосування чисельних методів аналізу та комп’ютерних обчислювальних експериментів. Водночас значення аналітичних методів з розвитком ЕОМ і обчислювальної математики ніяк не зменшується. Великі можливості проведення математичного моделювання відкриває, наприклад, матрична система комп’ютерної математики MATLAB у дослідженні складних технічних процесів, які характеризуються нелінійністю та багатогранністю зв’язків між елементами. Система пристосована до будь-якої галузі науки й техніки,міст ить засоби, які особливо зручні для електро- і радіотехнічних обчислень (операції з комплексними числами, матрицями, векторами й поліномами, опрацювання даних, аналіз сигналів, моделювання динамічних процесів і цифрова фільтрація). У роботі обґрунтовано динаміку процесів у лінійному колі (електричному фільтрі), побудовано математичну модель, що відображає процес протікання електричного струму в колі, у вигляді системи диференціальних рівнянь другого порядку. Отриману систему диференціальних рівнянь розв’язано аналітичним методом. Крім того, на основі вбудованих в MATLAB чисельних алгоритмів розв’язування звичайних диференціальних рівнянь побудовано наближений розв’язок математичної моделі, що відображає зміну струму в колі залежно від часу. Поряд з цим, використовуючи пакет імітаційного моделювання Simulink, складено структурну модель, яка повністю імітує роботу електричного фільтру. Розв’язок диференціального рівняння можна побачити на віртуальному осцилографі, який дозволяє представити результати моделювання у вигляді часових графіків або у вигляді чисел, графіків, таблиць.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Titov, V. А., and A. М. Ben. "Моделювання технологічного процесу видавлювання заготовок компресорних лопаток." Обробка матеріалів тиском, no. 1(48) (November 1, 2019): 53–57. http://dx.doi.org/10.37142/2076-2151/2019-53(48).

Full text
Abstract:
Тітов В. А., Бень А. М. Моделювання технологічного процесу видавлювання заготовок компресорних лопаток // Обробка матеріалів тиском. – 2019. – № 1 (48). – С. 53–57. Метою роботи є чисельне моделювання процесу видавлювання заготовок лопаток компресорів авіаційних двигунів при вирішенні задач пластичного деформування, порівняння результатів моделювання із реальними результатами. Показано спосіб використання сучасних систем моделювання, що дозволяють значно скоротити витрати та час розробки нового оснащення за рахунок віртуального моделювання процесу штампування, без виготовлення оснащення та завантаження ковальсько-пресового обладнання. В якості системи моделювання процесів використано програму QForm 2D/3D, за допомогою якої можна варіювати різними параметрами процесу деформування. Проведено моделювання технологічного процесу видавлювання заготовок компресорних лопаток газотурбінних двигунів. Процес видавлювання моделювався за фактичними розмірами лопатки та штампового оснащення. За формою профілю заготовки компресорної лопатки з урахуванням температурного розширення створено моделі штампового оснащення Розглянуто особливості створення тривимірної моделі, завдання параметрів моделі в розрахунковий модуль та нанесення сітки кінцевих елементів. Представлено результати комп’ютерного моделювання, показано характер плину металу при деформації, силові та енергетичні параметри процесу. Показано результати експериментальних досліджень, проведених на серії заготовок, що були отримані із поступовим збільшенням довжини пера до технологічних параметрів. Представлено відповідність форми видавленої заготовки, отриманої розрахунковим шляхом, зовнішньому вигляду реальної заготовки, характер заповнення порожнини матриці, а також місця утворення можливих дефектів. Показано застосування прикладних технологій для моделювання процесу деформації та виготовлення штампового оснащення
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Середа, Борис, Борис Хина, Ірина Кругляк, and Дмитро Середа. "МОДЕЛЮВАННЯ ТЕМПЕРАТУРНИХ ПОЛІВ ОТРИМУВАНИХ ПРИ ФОРМУВАННЯ ПОКРИТТІВ ПРИ НЕСТАЦІОНАРНИХ ТЕМПЕРАТУРНИХ УМОВ." Математичне моделювання, no. 1(44) (July 1, 2021): 68–75. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(44)2021.235973.

Full text
Abstract:
Розглянуто моделювання температурних полей отриманих при формуванні покриттів при нестаціонарних температурних умовах. В роботі кінетика взаємодії і тепловиділення в хвилі описується з використанням моделі Хайкіна-Мержанова. Це модель реакційної комірки, яка найбільш близька по термокінетичним та дифузійним процесам при нестационарних температурних умовах. Чисельні розрахунки проводяться в наступному порядку. Спочатку вирішується кінетичне рівняння методом Рунге-Кутта 4-го порядку точності. Потім після розрахованого значення dh/dt в кожній точці обчислюється початковий член F, який входить до рівняння теплопровідності і, відповідно, в його дивергентну форму. Після цього здійснюється чисельне рішення рівнянь теплопровідності та дифузії. Різницеві рівняння є нелінійними: щільність, теплоємність та коефіцієнт теплопровідності у всіх точках залежать від температури. Тому виконується їх лінеаризація: при переході на новий (j + 1)-й часовий шар ці коефіцієнти у всіх точках розраховуються, використовуючи значення температури на j-му шарі ; зокрема, значення . В залежності від типу граничних умов при x1 = 0 обчислюється перша пара прогоночних коефіцієнтів: і . Потім виконується прогін вперед: обчислюються прогоночні коефіцієнти в точках i = 2 ,..., N–1. Після цього за формулами визначаються значення температури на новому, (j+1)-му шарі за часом в точці i = N (). Після цього виконується прогін назад: за виразом обчислюються значення температури у всіх точках (j+1)-ого шару: , i = N–1 ,..., Таким чином, розроблена різницева схема є схемою наскрізного розрахунку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Степанченко, О. М. "Чисельне моделювання розчинення пласта солі з врахуванням осмосу." Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія "Фізико-математичні науки", Вип. 3 (2005): 363–71.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Кузьмін, А. В. "Чисельне моделювання розповсюдження хвиль на поверхні ідеальної рідини." Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія "Фізико-математичні науки", Вип. 3 (2007): 150–56.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

БАРАБАШ, М. С., Б. Ю. ПИСАРЕВСЬКИЙ, and А. В. ПІКУЛЬ. "ЧИСЕЛЬНО-АНАЛІТИЧНИЙ МЕТОДОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД ДО МОДЕЛЮВАННЯ МАТЕРІАЛЬНОГО ДЕМПФУВАННЯ." Наука та будівництво 21, no. 3 (September 26, 2019): 14–20. http://dx.doi.org/10.33644/scienceandconstruction.v21i3.108.

Full text
Abstract:
Для оцінки напружено-деформованого стану конструкцій будівлі необхідно з високою точністю визначити зовнішні впливи та їх характер. До числа характерних прикладів зовнішніх впливів відносяться багато різновидів динамічного навантаження. Під час динамічних впливів на конструкцію завжди присутній фактор демпфування. Демпфування може забезпечуватися конструктивними пристроями – демпферами (гасителями коливань). Але навіть у разі, якщо демпфери не встановлюються, то фактор демпфування все одно присутній і обумовлюється матеріальним демпфуванням. Стаття присвячена чисельному дослідженню впливу матеріального демпфування на несучі конструкції будівлі під час динамічних впливів. Запропоновано методологічний підхід щодо, моделювання роботи конструкції під час динамічного впливу в часі та з врахуванням матеріального демпфування. Наведено рішення системи рівнянь руху на основі методу Ньюмарка в матричному вигляді. Описано фізичну суть матеріального демпфування. Запропоновано методологічний підхід щодо врахування різноматеріальності частин конструктивної системи. Наведено приклад розрахунку конструкцій будівлі сумісно з ґрунтовою основою, з врахуванням сейсмічних впливів. Розрахунок виконаний у програмному комплексі «ЛІРА-САПР», в якому реалізовано рішення задачі на динамічний вплив в часі на основі методу Ньюмарка. Для сейсмічного захисту будівлі прийнято систему сейсмічної ізоляції з використанням гумовометалевих сейсмічних опор. Виконано порівняльний аналіз результатів розрахунку з урахуванням і без урахування матеріального демпфування. Підтверджено значний вплив матеріального демпфування на напружено-деформований стан конструкції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Горбань, І. М., and А. С. Корольова. "ЧИСЕЛЬНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ВЗАЄМОДІЇ СОЛІТОННОЇ ХВИЛІ ІЗ ЗАНУРЕНИМИ ПЕРЕШКОДАМИ." Visnyk of Zaporizhzhya National University Physical and Mathematical Sciences, no. 1 (September 6, 2021): 22–32. http://dx.doi.org/10.26661/2413-6549-2021-1-03.

Full text
Abstract:
Чисельно досліджується поширення солітонної хвилі в каналі, на дні якого встановлено занурену перешкоду. Ця проблема тісно пов’язана з експлуатацією захисних споруд для розсіювання енергії хвиль у природних водоймах. Розвинена модель поєднує метод граничних інтегральних рівнянь, що застосовується для визначення деформацій вільної поверхні, і вихрову схему для розрахунку вихрового поля, яке генерується хвилею. Для її валідації залучені дані аналогічних експериментальних досліджень, що проводилися в гідравлічному лотку Інституту гідромеханіки. Збіг експериментальних та чисельних результатів щодо еволюції вільної поверхні вказує на те, що запропонована теоретична модель адекватно описує параметри як прохідної, так і відбитої хвиль, які утворюються над зануреною перешкодою. Виконані розрахунки поширення солітонної хвилі над зануреними вертикальними бар’єрами різної висоти та довжини. З їхніх результатів випливає, що тип взаємодії солітонної хвилі з бар’єром залежить від коефіцієнту, який є відношенням амплітуди падаючої хвилі до товщини стовпа води над перешкодою. Коли його значення менше за критичне, яке становить приблизно 1, падаюча хвиля м’яко поділяється на відбитий та прохідний солітони. В іншому разі вона руйнується, що викликає хаотичні коливання вільної поверхні. Детальне дослідження вихрової течії, яка генерується солітонною хвилею поблизу бар’єру, виявило в цій області два великих протилежно спрямованих вихори, що послідовно утворюються на вершині бар’єру. Взаємодіючи з перешкодою та дном каналу, вони зростають до розмірів, співставних з глибиною води, та відриваються. Один із них рухається за течією, інший – проти неї. Ці вихори визначають розвиток течій та інтенсивність турбулентних процесів поблизу перешкоди. Отримано, що вплив вихрового поля на стійкість зануреної конструкції залежить від її висоти. Коли бар’єр високий, вихори піднімаються і зносяться супутньою течією. У разі низької перешкоди вихровий потік дисипує поблизу неї, спричиняючи ерозію дна в цій області.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Mochonov, R., А. Sotnichenko, H. Ivanytskyi, М. Salo, and О. Brizhak. "ЗНИЖЕННЯ ТЕМПЕРАТУРНОГО І СИЛОВОГО ВПЛИВУ НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНІВ РАКЕТНОГО ДВИГУНА НА ОБ’ЄКТИ НАЗЕМНОГО ТЕХНОЛОГІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ." Journal of Rocket-Space Technology 29, no. 4 (November 17, 2021): 12–28. http://dx.doi.org/10.15421/452102.

Full text
Abstract:
У більшості сучасних стартових комплексів ракет космічного призначення для захисту від оплавлення поверхонь, що зазнають безпосереднього впливу високотемпературних газових струменів, використовуються системи водоподачі. На сьогоднішній день єдиним можливим способом теоретичного дослідження процесів взаємодії надзвукового струменя двигунної установки зі струменями води, що розбризкуються коллектором системи водоподачі, є чисельне моделювання. Для дослідження температурного і теплового навантаження поверхонь, що знаходяться під впливом надзвукових струменів двигунної установки, було проведено чисельне моделювання газодинамічних процесів, що відбуваються в газоході в момент старту ракети космічного призначення. Були розглянуті два варіанти, з подачею води і без неї. В якості розрахункової моделі був обраний газохід ракети космічного призначення «Антарес». В основі математичної моделі лежать рівняння динаміки двофазного середовища. При цьому течія газу описується тривимірними рівняннями Нав’є-Стокса, а моделювання крапель води проведено з використанням траекторного підходу Лагранжа. Дослідження виконувались в комерційному коді ANSYS Fluent. В результаті проведеного чисельного експерименту були отримані дані щодо ефективності зниження теплового і силового впливу надзвукових струменів двигунної установки на конструкцію газоходу при використанні системи водоподачі. За підсумками проведених досліджень сформульовано основні рекомендації, які можуть бути корисними при розробці та оптимізації систем водоподачі наземних комплексів ракет космічного призначення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Швець, Д. В. "Чисельно-аналітичний підхід до моделювання динамічної взаємодії двох надпровідних кілець." Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія "Фізико-математичні науки", Вип. 1 (2009): 153–57.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Глебена, М. I., and Г. Г. Цегелик. "Чисельний метод мiнорантного типу вiдшукання розв’язку системи двох нелiнiйних рiвнянь." Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Математика і інформатика, no. 2(37) (November 25, 2020): 150–56. http://dx.doi.org/10.24144/2616-7700.2020.2(37).150-156.

Full text
Abstract:
При розв’язуваннi прикладних задач, моделюваннi складних фiзичних процесiв, а також при дослiдженнi математичних моделей оптимальної органiзацiї i пошуку iнформацiї у файлах баз даних виникає потреба у розв’язаннi систем нелiнiйних рiвнянь. Унiверсальних методiв для розв’язання таких задач не iснує, тому великий iнтерес становить розробка та дослiдження нових, ефективних чисельних методiв, за допомогою яких можна було б розв’язувати системи нелiнiйних рiвнянь. Нами ведеться робота над розробленням таких методiв. У роботi [1] побудовано апарат некласичних мiнорант Ньютона та їхнiх дiаграм функцiй однiєї дiйсної змiнної, заданих таблично. Встановлено необхiднi та достатнi умови iснування мiноранти Ньютона. Вивчено властивостi мiноранти Ньютона та її дiаграми, введено основнi характеристики мiноранти Ньютона та її дiаграми, побудовано алгоритми для їхнього вiдшукання. У роботi пропонується новий чисельний метод, нульового порядку, який ґрунтується на використаннi апарату некласичних мiнорант i дiаграм Ньютона функцiй. Побудований метод використовує властивостi числових нахилiв мiноранти Ньютона та їхнiх дiаграм функцiї двох дiйсних змiнних заданих таблично.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Наливайчук, М., and O. Шолохов. "Моделювання та алгоритми обробки інформації супутникового адаптивного надпровідного гравіметра." COMPUTER-INTEGRATED TECHNOLOGIES: EDUCATION, SCIENCE, PRODUCTION, no. 42 (March 24, 2021): 5–10. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2524-0560-2021-42-01.

Full text
Abstract:
Обґрунтовані принципи створення перспективного супутникового гравіметра, придатного для отримання оперативної інформації щодо гравітаційного поля. Розроблено математичні моделі динаміки та стійкості керованого надпровідного підвісу. Побудовано чисельні алгоритми оцінювання величини гравітаційного збурення, що впливає на левітаційне пробне тіло. Обґрунтовано технологію створення макету супутникового гравіметра на основі високотемпературних надпровідних наноплівок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Basok, B. I., B. V. Davydenko, L. M. Kuzhel, V. G. Novikov, and M. F. Kalinina. "ЧИСЕЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ РАДІАЦІЙНОГО ТА КОНВЕКТИВНОГО ТЕПЛОПЕРЕНОСУ НА ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЙНУ СПРОМОЖНІСТЬ ДВОКАМЕРНИХ СКЛОПАКЕТІВ." Industrial Heat Engineering 39, no. 3 (June 20, 2017): 60–65. http://dx.doi.org/10.31472/ihe.3.2017.09.

Full text
Abstract:
Методом чисельного моделювання досліджені закономірності теплопередачі через двокамерний склопакет зі звичайним склом, а також через двокамерні склопакети з низькоемісійним покриттям. Визначено їх опори теплопередачі. Отримані розрахункові дані дають можливість визначити рівні тепловтрати будівлі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Gerasimenko, Oleksiy, and Oleg Markov. "РОЗВИТОК НАУКОВИХ ОСНОВ КОМП’ЮТЕРНОГО МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ГАРЯЧОГО ДЕФОРМУВАННЯ." TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOGIES, no. 1 (15) (2019): 31–40. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2019-1(15)-31-40.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Технологічні процеси кування великогабаритних поковок відповідального призначення потребують точного встановлення технологічних режимів процесу деформування. Це потрібно для забезпечення високої якості та оптимальних витрат при виготовленні виробів вагою від 20 до 200 тон. Оптимальні технологічні режими кування можна встановити на основі даних напружено-деформованого стану заготовки при куванні. Постановка проблеми. Кування великих поковок є дрібносерійним та одиничним видом дороговартісного виробництва з низькою ліквідністю, тому ці процеси потребують попереднього скінчено-елементного моделювання напружено-деформованого стану та силових параметрів кування. Моделювання повинно дозволяти точно встановлювати напружено-деформований стан заготовки в процесі кування. Аналіз досліджень і публікацій. На основі аналізу публікацій за останні роки було встановлено, що основну увагу при моделюванні процесів кування великих поковок методом скінчених елементів приділяли формозміненню заготовки при використанні нових способів кування та деформуючого інструменту. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Існуючі програмні пакети для моделювання процесів гарячого деформування на основі методу скінченних елементів не дозволяють враховувати процеси релаксації напружень, які відбуваються при температурах рекристалізації. Це пов’язано з відсутністю аналітичного зв’язку компонент швидкостей деформацій та напружень, які б враховували цю релаксацію. Врахування релаксації напружень дозволить точніше встановлювати напружений та деформований стан заготовки, а отже, енергосилові параметри процесу кування. Метою статті є встановлення аналітичного зв’язку компонент тензорів напружень та швидкостей деформації, який би враховував релаксацію напружень при реалізації операцій гарячого деформування, що дозволить підвищити точність визначення напружено-деформованого стану та силові параметри процесів кування великогабаритних поковок. Виклад основного матеріалу. У роботі показано, що при моделюванні процесів кування та штампування необхідно враховувати не тільки процеси зміцнення матеріалу, але й релаксацію напружень, які відбуваються при гарячій обробці. На основі в’язко-пружної моделі Максвелла був встановлений зв’язок компонент тензору швидкостей деформацій та напружень. Розроблена модель дозволяє враховувати релаксацію напружень металу під час гарячої деформації. Отримана математична модель перевірялась експериментом на різних сталях при різних температурах деформування. Висновки і пропозиції. Експериментально встановлено, що розроблена модель на 90…93 % описує реологію металу при гарячому деформуванні. Установлений зв’язок компонент швидкостей деформацій та напружень дозволив одержувати прямий чисельний розв’язок завдань пластичного деформування без ітераційних процедур МСЕ з урахуванням реальних властивостей металу при деформації, що суттєво зменшує кількість ітерацій та час розрахунків.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Дробенко, Богдан, Роман Кушнір, and Михайло Марчук. "ЧИСЕЛЬНИЙ АНАЛІЗ МІЦНОСТІ ТА ВИЗНАЧЕННЯ РУЙНІВНОГО НАВАНТАЖЕННЯ КОНСТРУКЦІЙ РАКЕТНО-КОСМІЧНОЇ ТЕХНІКИ." Science and Innovation 17, no. 3 (June 17, 2021): 28–36. http://dx.doi.org/10.15407/scine17.03.028.

Full text
Abstract:
Вступ. Проєктування ракетних конструкцій передбачає процес комп'ютерного моделювання їхньої механічної поведінки за умов експлуатації. За кресленнями оптимального проєкту, отриманого в результаті обчислювальних експериментів, виготовляють фізичний прототип, який піддають випробуванням, за результатами успішності яких переходять до виготовлення серійної продукції. Питома вага комп'ютерного моделювання в цьому процесі постійно зростає, позаяк експериментальні дослідження є доволі обмеженими і високовартісними.Проблематика. Оцінки міцності конструкцій істотно залежать від точності й достовірності даних про їхній напружено-деформований стан за умов експлуатації. Тому розроблення програмного забезпечення для оцінювання напружено-деформованого стану конструкцій на основі високоточних математичних моделей є надзвичайно актуальним.Мета. Розроблення методології адекватного дослідження міцності складних конструкцій ракетної техніки за інтенсивних силових навантажень та визначення руйнівних навантажень за результатами комп’ютерного моделювання.Матеріали й методи. За припущення, що переміщення й деформації є великими, а напруження перевищують межупластичності матеріалів, задачу сформульовано в межах геометрично нелінійної теорії термопружно-пластичності.Для її розв’язування використано метод скінченних елементів.Результати. Розроблено методологію дослідження напруженого стану складних конструкцій ракетної техніки заінтенсивних силових навантажень з метою оцінювання руйнівних навантажень таких конструкцій за результатами комп’ютерного моделювання на основі уточнених математичних моделей, яку успішно апробована на Державномупідприємстві «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» при проєктуванні паливних баків ракети-носія.Висновки. Розроблена методологія дає можливість суттєво скоротити або й взагалі відмовитись від натурних експериментів, під час яких конструкцію доводять до руйнування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Kudzinovs’ka, I. P. "Математичне моделювання та чисельний розрахунок вимушених коливань п’єзокерамічного сферичного сегменту." Carpathian Mathematical Publications 6, no. 1 (July 14, 2014): 64–67. http://dx.doi.org/10.15330/cmp.6.1.64-67.

Full text
Abstract:
Розглядаються коливання поляризованого по товщині п'єзокерамічного сегмента, що збуджуються гармонічно змінною різницею електричних потенціалів. Розв’язок відповідної двовимірної задачі електропружності шукається у вигляді розкладів за поліномами Лежандра у поєднанні з методом степеневих рядів. Досліджується частотний спектр і кінематика відповідних мод для перших трьох значень індексу полінома Лежандра. Особливу увагу приділено поведінці досліджуваних характеристик в області основного товщинного резонансу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Сорокова, Наталія Миколаївна, and В. В. Дідур. "Математичне моделювання динаміки тепломасопереносу в процесі жаріння олійної сировини." Scientific Works 83, no. 1 (September 1, 2019): 141–46. http://dx.doi.org/10.15673/swonaft.v83i1.1432.

Full text
Abstract:
Розроблено математичну модель і чисельний метод розрахунку динаміки тепломасопереносу та фазових перетворень в процесі волого-теплової обробки подрібненої олійної сировини (м’ятки) в багаточанній жаровні циліндричної конфігурації при кондуктивному підведенні теплоти. Волого-теплова обробка м’ятки є складовим процесом в технології виготовлення рослинної олії. Вона супроводжується певними біохімічними і структурними змінами матеріалу, спрямованими на підвищення виходу та якісних показників олії. Основною умовою досягнення необхідних якісних змін є дотримання заданого температурно-вологістного стану м’ятки при обробці. Математична модель будувалась на базі диференціального рівняння переносу субстанції (енергії, маси, імпульсу) в системах, що деформуються. Вона включає рівняння переносу енергії та рівняння масопереносу рідкої, парової і повітряної фаз в дисперсній колоїдній капілярно-пористій системі. Сформульовано крайові умови. Розроблено чисельний метод розрахунку. Проведено розрахунок динаміки і кінетики жаріння рецинової мезги та верифікацію отриманих результатів, що свідчить про адекватність математичної моделі, ефективність чисельного методу та доцільність їх використання при розробці та оптимізації режимів жаріння у відповідних умовах різних видів насіння олійних культур.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Ковель, Петро, Андрій Бологін, and Леонід Нагорний. "АНАЛІЗ НАПРУЖЕНО-ДЕФОРМОВАНОГО СТАНУ СИЛОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ КОНСТРУКЦІЇ ПАНЕЛЕЙ КРИЛА ЛІТАКІВ ТИПУ ИЛ-76 ЗА НАЯВНОСТІ КОРОЗІЙНОГО УРАЖЕННЯ." Збірник наукових праць Державного науково-дослідного інституту авіації, no. 17(24) (December 31, 2021): 106–16. http://dx.doi.org/10.54858/dndia.2021-17-16.

Full text
Abstract:
В статті наведено розроблену методику оцінки напружено-деформованого стану і моделювання силових елементів конструкції планера військово-транспортних літаків Ил-76 в процесі експлуатації. Виконано чисельні експерименти з визначення напруженого стану елементів крила за наявності корозійного ураження Розроблена методика дозволить удосконалити систему обліку витрат ресурсу планера і використовувати отримані з її допомогою результати для коригування встановлених показників ресурсу планера під час реалізації стратегії експлуатації за технічним станом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Golubjeva, O. N., S. V. Sidorov, and V. G. Bar'yakhtar. "Numerical Simulation of Relaxation of Quantum Thermal Fluctuations." Ukrainian Journal of Physics 60, no. 10 (October 2015): 1062–74. http://dx.doi.org/10.15407/ujpe60.10.1062.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Bondar, O. I., O. I. Glukhenky, Yu M. Goryslavets, and O. P. Zapadynchuk. "NUMERICAL MODELLING OF INDUCTION CHANNEL FURNACE THERMAL STATE." Tekhnichna Elektrodynamika 2021, no. 3 (April 19, 2021): 44–49. http://dx.doi.org/10.15407/techned2021.03.044.

Full text
Abstract:
A mathematical model that describes heat and mass transfer processes in an induction channel furnace is presented. Using the example of a two-phase channel furnace with standard form of channels, the influence of the phase angle between the voltages supplying the furnace inductors on the thermal state of the liquid metal is considered. Values of this angle, which provide minimal melt overheating in channels in comparison with furnace bath have been determined. Ways of intensification of heat and mass transfer processes in two-phase channel furnace have been suggested. References 9, figures 4.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Коновалов, Дмитро Вікторович, and Галина Олександрівна Кобалава. "ЧИСЕЛЬНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ПРОТОЧНОЇ ЧАСТИНИ МАЛОВИТРАТНОГО АЕРОТЕРМОПРЕСОРА ДЛЯ ПРОМІЖНОГО ОХОЛОДЖЕННЯ ЦИКЛОВОГО ПОВІТРЯ ГАЗОТУРБІННОГО ДВИГУНА." Aerospace technic and technology, no. 4 (August 31, 2019): 31–38. http://dx.doi.org/10.32620/aktt.2019.4.06.

Full text
Abstract:
A cyclic air intercooling application in the compression process in the compressor has a positive effect on the resource of the gas turbine plant (GTP) and on increasing its capacity without reducing the service life. The most promising method of cooling the cyclic air of the GTP, namely contact cooling by using an aerothermopressor, was analyzed in the paper. This heat exchanger is a two-phase jet apparatus in which, due to the removal of heat from the airflow, the air pressure is increased and its cooling occurs. The main problem in the development of the aerothermopressor is to determine the geometric characteristics of the apparatus flow part and the fluid injection system, which allow its effective application for increasing pressure and fluid spraying fine. An analysis was made of the apparatus models operation by using CFD simulation in the ANSYS Fluent software package to determine the aerothermopressor main characteristics of the cyclic air cooling system of the GTP. The calculation method was determined, the turbulence model was selected, the calculation was carried out taking into account the convergence of the results, and the output data were processed and visualized in the CFD-Post in the form of graphs and fields. Based on this, the aerothermopressor design was developed for a WR-21 gas turbine produced by Rolls Royce. At the first stage of the study, a “dry” aerothermopressor was modeled (without water injection into the evaporation chamber). It was found that the decrease in airflow pressure due to friction losses was about 5%. At the second stage of the study, a simulation of the aerothermopressor with water injection into the flow part (at the inlet to the evaporation chamber) was carried out. As a result of thermogasdynamic compression, the increase in the total air pressure at the outlet of the aerothermopressor was 3.1%, and the temperature of the cooled air was decreased by 280 degrees. To ensure effective air compression in the gas turbine compressor, incomplete evaporation of water in the aerothermopressor was considered. It made it possible to obtain finer water spraying at the diffuser outlet, while the average diameter of the water droplet decreased to 2.5 μm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Rusynko, M. K., and T. M. Kostyrko. "Моделювання інвестиційної політики банку методами нечіткої логіки." Scientific Bulletin of UNFU 28, no. 9 (October 25, 2018): 90–94. http://dx.doi.org/10.15421/40280918.

Full text
Abstract:
Проаналізовано моделі, які використовують в банківській діяльності, починаючи від робіт Еджворта до моделей нечіткої логіки. Зазначено їх переваги та недоліки. Обґрунтовано вибір моделі нечіткої логіки як інструменту моделювання. Розглянуто задачу оцінки інвестиційної політики банку, для якої визначено вид функції приналежності, що є одним із найважливіших питань у теорії нечітких множин. За функцію приналежності обрано несиметричну функцію Гауса, що зумовлено специфікою побудови таких функцій економічних показників, для яких у багатьох випадках відомо тільки три значення: найімовірніше, максимально та мінімально можливі. Запропоновано використати несиметричну функцію приналежності, сформовану на основі функції Гауса з різними значеннями середньоквадратичного відхилення. Проведено чисельні експерименти оцінки інвестиційного проекту на основі трикутних функцій приналежності та запропонованих несиметричних гаусоїд. Для розрахунку параметрів несиметричної функції Гауса спочатку побудовано наближення – трикутна функція приналежності. Виходячи з параметрів трикутної функції, розраховано середньоквадратичні відхилення для лівої та правої частин функції Гауса. Показано, що під час використання несиметричної функції Гауса потрібні більші початкові інвестиції для того, щоб проект був прибутковим. Зроблено висновок щодо необхідності ретельного підбору виду функцій приналежності для зменшення інвестиційного ризику.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Shmatkov, S. I., N. G. Kuchuk, and V. V. Donets. "МОДЕЛЬ ІНФОРМАЦІЙНОЇ СТРУКТУРИ ГІПЕРКОНВЕРГЕНТНОЇ СИСТЕМИ ПІДТРИМКИ ЕЛЕКТРОННИХ ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ РЕСУРСІВ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ Е-LEARNING." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, no. 48 (April 11, 2018): 97–100. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2018.2.097.

Full text
Abstract:
В статті наведено результати розробки математичної моделі інформаційної структури гіперконвергентної системи підтримки електронних обчислювальних ресурсів університетської e-learning. Модель враховує особливості університетської e-learning, дозволяє встановити інформаційні взаємозвязки між складовими системи та провести аналіз гіперконвергентної базової мережі. На базі розробленої моделі можна провести моделювання процесу функціонування e-learning, результатами якого повинні стати чисельні значення пропускної здатності мережі: навантаження на канали зв'язку і структуроутворююче обладнання, інтенсивності потоків даних і запитів, що надходять на вузли мережі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Каленчук-Порханова, Анжеліна Олексіївна, and Вадим Григорович Тульчинський. "Математичне моделювання екологічного стану природних об'єктів навколишнього середовища." Visnik Nacional noi academii nauk Ukrai ni, no. 11 (November 18, 2021): 43–54. http://dx.doi.org/10.15407/visn2021.11.043.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено фундаментальним і прикладним напрямам робіт Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, пов'язаним з вирішенням проблем аналізу ризиків виникнення надзвичайних ситуацій, забезпечення безпеки функціонування екологічних систем, дослідженням та прогнозуванням складних динамічних процесів у неоднорідних середовищах, розробленням методів математичного моделювання і комплексів їх чисельної реалізації, створенням високонадійних систем захисту інформації та автоматизованих систем математичного моделювання станів об'єктів навколишнього середовища. Наявність в Інституті кібернетики фахівців високої кваліфікації та потужного обчислювального ресурсу дозволяє гарантувати достовірність результатів при вирішенні складних наукових проблем. У статті також згадуються деякі пов'язані з Чорнобильською катастрофою події, які мають безпосередній зв'язок з обговорюваними напрямами робіт.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

TROKHANIAK, V. I. "Numerical modeling of heat exchanger for various ventilation systems." Energy and automation 2018, no. 3 (July 23, 2018): 113–25. http://dx.doi.org/10.31548/energiya2018.03.113.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Shashenko, O., N. Khoziaikina, and O. Dubovyk. "NUMERICAL SIMULATION OF STABILITY FOR DEVELOPMENT EXCAVATION BEING REUSED." Transactions of Kremenchuk Mykhailo Ostrohradskyi National University 4 (August 28, 2020): 62–70. http://dx.doi.org/10.30929/1995-0519.2020.4.62-70.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Diachenko, O. "ТЕОРЕТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОСТОРОВИХ КОЛИВАНЬ ВІБРОУСТАНОВКИ З ПНЕВМАТИЧНИМИ ВІБРОЗБУДНИКАМИ КОЛИВАНЬ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 4, no. 50 (September 12, 2018): 73–76. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2018.4.073.

Full text
Abstract:
Предметом вивчення в статті є аналіз сучасних чисельних методів побудови математичних моделей вібраційних машин і дослідження їх руху. Метою статті є вибір методу побудови математичної моделі вібраційної установки з просторовими коливаннями для ущільнення бетонних виробів та теоретичне дослідження її руху, що забезпечить простоту і адекватність отриманої моделі, а також можливість її використання при подальших дослідженнях і при розв’язуванні інших типів задач. Завдання: виконати теоретичне дослідження моделювання і розрахунку методом скінченних елементів запропонованої схеми вібраційної установки з просторовими коливаннями для ущільнення бетонних сумішей. Використовуваними методами є метод скінченних елементів. Отримані такі результати. Для побудови математичної моделі, з точки зору сучасного підходу ефективним є застосування розрахункових комплексів загального призначення, в основу яких покладені чисельні розрахунки та основні закони теорії пружності, пластичності тощо. Результатами розрахунку конструкцій чисельними методами (наприклад, методом скінченних елементів) є переміщення (деформації), зусилля (напруження) у вузлах сітки конструктивних елементів конструкції. Наведені рівняння законів руху і залежності енергій математичної моделі розробленої вібраційної установки на основі методу скінченних елементів. Висновки. Розрахунок конструкцій за допомогою чисельного методу дозволяє ще на стадії проектування вібраційної установки отримати переміщення і зусилля в конструкції, амплітуди коливань і загальну картину роботи складових конструктивної схеми машини та провести вдосконалення її з точки зору раціонального використання матеріалів і покращення її робочих характеристик. Встановлено основні закони руху і залежності енергій математичної моделі вібраційної системи на основі методу скінченних елементів. Розрахунки за приведеними залежностями дозволили отримати загальну картину руху вібраційної машини. Застосування такого підходу до реалізації нових проектів дозволить скоротити час на проведення експериментальних досліджень та знаходжень більш раціональних конструктивних рішень при їх проектуванні.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Натаров, Д. М., А. О. Натарова, and М. Г. Кокодій. "Фокусування електромагнітних хвиль дискретним параболічним рефлектором із діелектричних ниток." Системи озброєння і військова техніка, no. 3(67) (September 24, 2021): 93–97. http://dx.doi.org/10.30748/soivt.2021.67.12.

Full text
Abstract:
Розглянуто проблему розсіяння пласких хвиль дискретним параболічним рефлектором (ДПР), виготовленим з рівновіддалено розташованих кремнієвих ниток. Досліджено фокусуючу здатність таких відбивачів як у випадку Е-, так і Н-поляризації. Для моделювання цієї задачі ми використовуємо метод часткового розділення змінних разом з регуляризацією, що приводить до матричного рівняння Фредгольма другого роду для коефіцієнтів розкладання функції поля. Цей факт гарантує збіжність розв’язку та прогнозованої точності наших розрахунків. Ми чисельно вивчаємо відбиваючі характеристики ДПР та їхню фокусуючу здатність разом з картинами ближнього поля та значеннями функції поля у зоні фокусування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Mykhalevych, Volodymyr M., and Oksana I. Tyutyunnik. "ПРОЕКТУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ЗАДАЧ З ЛІНІЙНОГО ПРОГРАМУВАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ СИСТЕМ КОМП’ЮТЕРНОЇ МАТЕМАТИКИ." Information Technologies and Learning Tools 38, no. 6 (November 20, 2013): 123–37. http://dx.doi.org/10.33407/itlt.v38i6.896.

Full text
Abstract:
З позицій теорії навчальних задач висвітлено проблему підміни в умовах застосування ІКТ навчальної задачі з однієї дисципліни навчальною задачею з іншої дисципліни. На прикладі математичних задач лінійного програмування показано, що спосіб дії студента під час розв’язування навчальної задачі є визначальним у ідентифікації навчальної задачі відносно до конкретної дисципліни: лінійне програмування; інформатика; математичне моделювання; методи оптимізації; теорія автоматичного управління; чисельні методи тощо. Обґрунтовано необхідність оновлення навчальних задач лінійного програмування з метою звільнення студентів від громіздких однотипних арифметичних обчислень і записів, що найчастіше стає перепоною глибшому розумінню ключових ідей, які покладено в основу використовуваних ними алгоритмів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Vidybida, A. K., and O. V. Shchur. "Твірна функція моментів для статистики вихідної активності інтегруючого нейрона з втратами." Ukrainian Journal of Physics 66, no. 3 (April 7, 2021): 254. http://dx.doi.org/10.15407/ujpe66.3.254.

Full text
Abstract:
Дослiджується статистика вихiдної активностi нейрона при його стимуляцiї потоком вхiдних iмпульсiв, що утворюють стохастичний процес Пуассона. В ролi моделi нейрона взято iнтегруючий нейрон з втратами. Знайдено нове представлення функцiї розподiлу ймовiрностей довжин вихiдних мiжiмпульсних iнтервалiв. На його основi обчислено в явному виглядi твiрну функцiю моментiв ймовiрнiсного розподiлу. Остання, за теоремою Куртiса, повнiстю визначає сам розподiл. Зокрема, на основi твiрної функцiї знайдено явнi вирази для моментiв всiх порядкiв. Момент першого порядку збiгається iз знайденим ранiше. Формули для моментiв другого i третього порядкiв перевiрено чисельно шляхом прямого моделювання стохастичної динамiки нейрона з конкретними фiзичними параметрами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Trotsenko, Ya P. "Numerical simulation of the flow of viscous incompressible fluid through cylindrical cavities." Bulletin of Taras Shevchenko National University of Kyiv. Series: Physics and Mathematics, no. 1 (2019): 218–21. http://dx.doi.org/10.17721/1812-5409.2019/1.51.

Full text
Abstract:
The flow of viscous incompressible fluid in a cylindrical duct with two serial diaphragms is studied by the numerical solution of the unsteady Navier–Stokes equations. The discretization procedure is based on the finite volume method using the TVD scheme for the discretization of the convective terms and second order accurate in both space and time difference schemes. The resulting system of non-linear algebraic equations is solved by the PISO algorithm. It is shown that the fluid flow in the region between the diaphragms is nonstationary and is characterized by the presence of an unstable shear layer under certain parameters. A series of ring vortices is formed in the shear layer that causes quasi-periodic self-sustained oscillations of the velocity and pressure fields in the orifice of the second diaphragm. There can be four self-sustained oscillation modes depending on the length of the cavity formed by the diaphragms. With the increase in the distance between the diaphragms, the frequency of oscillations decreases within the same self-oscillation mode and rises sharply with the switch to the next mode.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

TARANCHUK, A. A., and B. V. KUSHNYR. "NUMERICAL AND ANALYTICAL MODELING OF THICKNESS-VIBRATION OF АТ-CUT QUARTZ PIEZOELEMENT." Measuring and computing devices in technological processes 63, no. 1 (January 2019): 32–38. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2019-63-1-32-38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

TIMOSHENKO, S., and E. NIEMTSEV. "Numerical modeling of energy efficient solutions of foundry class electric arc furnaces." Journal of Electrical and power engineering 23, no. 2 (December 23, 2020): 77–86. http://dx.doi.org/10.31474/2074-2630-2020-2-77-86.

Full text
Abstract:
Research is aimed at reducing the energy loss of foundry class arc furnace, which belongs to energy-consuming units with a non-rhythmic work schedule, and characterizes by low energy efficiency. Method of numerical modeling substantiates the concept of furnace modernization, which consists in rising the specific electric power by lowering the capacity at constant productivity, relative increasing of the liquid bath depth, reducing accumulation heat loss by refractory lining through introduction of energy saving water-cooled elements with a spatial structure in its local areas and intensification of heat and mass transfer processes in the "deep" bath with pneumatic stirring. It is determined that for arc furnaces with capacity of 12 and 6 tons, working in one shift, it is rational to reduce the capacity to 6 and 3 tons respectively and the bath shape factor (ratio of diameter to depth) from 5 to 2.5; installation of water-cooled elements in central endurance critical part of the roof and upper parts of the walls with coverage of 0.20-0.32 and 0.5-0.8 of working surface, respectively. With regard to the economy of heating systems, the expansion of the cooling system for the economic efficiency of modernization is 12 tons of chipboard with magnesite lining, so in the small world, dinas lining. For 6 t furnaces of water-cooling elements at the same time the magnesite lining is also effective, the protector is more cheap acidic lining (dinas), however, the water-cooling elements require a larger analogue. With available supply transformer, the specific power increases to 1 MVA/t, which will allow, due to intensification of heat and mass transfer processes, provide quantitative and qualitative indicators of production with lower, compared to the basic unit, heat loss. The implementation of proposed solutions will reduce energy consumption by 75 kWh/t and, taking into account the cost of refractory, provide an economic effect of 320-515 UAH/t.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Красніков, Кирило, and Микита Лижов. "ЧИСЕЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НА МАТЕМАТИЧНІЙ МОДЕЛІ СПІНЕННЯ З ІНЖЕКЦІЄЮ ГАЗУ." System technologies 1, no. 132 (March 8, 2021): 23–30. http://dx.doi.org/10.34185/1562-9945-1-132-2021-02.

Full text
Abstract:
Кисневі конвертори часто використовуються у виробництві сталі для видалення вуглецю з чавуну за допомогою продувки киснем та для розплавлення металобрухту. Шлак на поверхні розплаву всередині конвертора уповільнює газові бульбашки, що утворює велику кількість емульсії або піни. Іноді рівень піни може перевищувати ви-соту конверторної ванни. Щоб запобігти цьому, металургам потрібно прогнозувати подібні ситуації та відповідно зменшувати вдування газу в небезпечні періоди. Після багатьох років використання кисневих перетворювачів металурги отримали досвід і знають безпечні режими цього процесу. Однак ці режими можна вдосконалити за до-помогою математичного моделювання, яке користується популярністю в наші дні, оскільки воно має менші витрати, ніж реальні експерименти на заводі чи в лаборато-рії. Гідродинамічні процеси в конверторі складні, тому математична модель повинна уникати надмірного спрощення та враховувати важливі деталі про них. У попередній роботі представлена модель з детальним описом рівнянь (Нав'є-Стокса) та граничних умов. Чисельне рішення простіше отримати, ніж аналітичне для такої складної моде-лі. Для перевірки адекватності моделі використовуються такі припущення: загальна кількість газу повинна бути збережена у випадку закритого об'єму, а також поле ти-ску повинно збільшуватися відповідно до отриманої кількості газу; у разі переміщення вільної поверхні рівень піни повинен змінюватися відповідно до приходу газу і поверта-тися до початкового значення після того, як весь газ піде з рідини.Представлені малюнки ілюструють зміну рівня піни у випадку, коли газ надходить у розплав протягом перших 20 секунд з лінійним зниженням до нуля через 20 секунд. Об-числювальна область має 72x144 комірок. Ефективність обчислень знижується, коли рівень піни зростає, оскільки в розрахунку бере участь більше клітин. На інших рисун-ках показано газове поле (кольором) і поле швидкості (стрілками) для двох випадків: коли об’єм закритий і коли поверхня розплаву рухається. У закритому об’ємі зазначені вище припущення перевірено та подано графік залежності кількості газу. На основі цього зроблено висновок про якісну адекватність моделі. 2D-візуалізація здійснюється у комп’ютерної програми, розробленої на популярній мові.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Danilov, Yu, and V. Stadnik. "МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСУ ФУНКЦІОНУВАННЯ ШТУЧНОГО ЗСУВУ ПОВІТРЯНИХ МАС В АТМОСФЕРІ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 4, no. 56 (September 11, 2019): 49–52. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2019.4.049.

Full text
Abstract:
Штучний зсув повітряних мас (ШЗПМ), спричинений вивільненням великої кількості енергії в повітряному просторі, є аналогом природного зсуву вітру, але може бути набагато потужнішим. Штучний зсув повітряних мас розглядається як зсув вітру синусоїдального типу, описаного відповідною системою диференційних рівнянь зміни газодинамічних характеристик навколишнього середовища при потужних вибухах. Він може мати значний вплив на стійкість та керованість, зміну маневрових можливостей і траєкторії літального апарату. Мета статті – провести аналіз проведених досліджень формування ШЗПМ та моделювання цього явища в атмосфері з отриманням результатів зміни основних характеристик. Запропонована математична модель цього явища для дослідження впливу його на динаміку руху літального апарату дозволила провести чисельний експеримент. Це в подальшому дасть змогу відпрацювати рекомендації по зменшенню впливу штучного зсуву повітряних мас та запобіганню попадання в зони його рушійної дії. Можливе застосування цього явища для зменшення ефективності дій авіації противника.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Кozlov, Volodymyr, Liubov Zinchuk, and Oleksandr Shevchenko. "Numerical modeling of non-stationary vibrations of layered bodies of rotation from viscoelastic material." Visnyk of Zaporizhzhya National University. Physical and Mathematical Sciences, no. 1 (2019): 58–67. http://dx.doi.org/10.26661/2413-6549-2019-1-08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Vashchilina, O. V., I. V. Lebedyeva, and O. I. Bilobrytska. "Modeling and numerical research of the self-excitation phenomenon of the drill bit whirlings vibrations." Bulletin of Taras Shevchenko National University of Kyiv. Series: Physics and Mathematics, no. 1 (2019): 28–33. http://dx.doi.org/10.17721/1812-5409.2019/1.5.

Full text
Abstract:
In the paper an initial stage of a rotating drill string bit whirl motion proceeding on a well bottom surface is studied on the basis of nonholonomic kinematic models of mechanic interaction between the contacting uneven bodies. It is assumed that the drill bit is an absolutely rigid spherical body, the well bottom surface is spherical too. It is supposed that the system coaxiality is disturbed through small initial curvature of the drill string, defects of the bit and bore-well geometry or the debalance of the system mass. Linearized equations of the drill bit movement are derived, the frequencies of periodic motions are calculated, and their types are constructed for different geometric parameters of the spherical bits. It is shown that, depending on the system properties, the drill bit motion can to transit to the state of stationary spinning relative to an immovable center of velocities or acquire the regimes of forward and backward whirlings.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Goryslavets, Y. M., S. V. Ladokhin, O. I. Glykhenkyi, T. V. Lapshuk, O. I. Bondar, and E. O. Drozd. "NUMERICAL MODELING OF MULTIPHYSICAL PROCESSES FOR ELECTRON-BEAM SCULL MELTING OF TITANIUM." Tekhnichna Elektrodynamika 2018, no. 5 (August 9, 2018): 108–11. http://dx.doi.org/10.15407/techned2018.05.108.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Redchyts, D. O., and S. V. Moiseienko. "Numerical simulation of unsteady flows of cold plasma during plasma actuator operation." Kosmìčna nauka ì tehnologìâ 27, no. 1 (2021): 85–96. http://dx.doi.org/10.15407/knit2021.01.085.

Full text
Abstract:
The numerical simulation of unsteady flows of cold plasma is considered in this article. A low-temperature non-equilibrium ideal plasma is formed when the plasma actuator interacts with the air. The mathematical model has been developed to describe the behavior of low-temperature plasma. It is based on non-stationary equations describing the dynamics of charged particles and plasma electrodynamics equations. The 14 types of particles: metastable and excited nitrogen and oxygen atoms, positive and negative ions, electrons and atomic oxygen are considered. Volumetric and surface chemical reactions describing processes in a barrier discharge that occur above the dielectric surface are considered. For non-stationary equations of plasma dynamics, an implicit numerical algorithm with pseudo-time iteration has been developed, which is based on a finite-volume approach. The equation for the electrostatic potential with sources was solved using the generalized minimal residual method with incomplete LU preconditioning. In non-stationary equations for the density of plasma particles, the drift derivatives were approximated using the TVD scheme with the MinMod limiter function. The derivatives in the equation for the electric potential were calculated using finite-volume relations taking into account the upwind approximation of the concentration of charged plasma particles. The numerical results of the generation, propagation and destruction of a streamer during a dielectric barrier discharge are obtained. The unsteady plasma characteristics in the region above the dielectric surface are analyzed, including the distribution of the particles density, electric potential and the Lorentz force components. The results of numerical simulation of unsteady flows of low-temperature plasma are in good agreement with the available experimental data.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Козаченко, О., О. Шкрегаль, В. Гончаров, А. Пахучий, and С. Дьяконов. "Моделювання аеродинамічних процесів двобарабанної жниварки обчісуючого типу." Науковий жарнал «Технічний сервіс агропромислового лісового та транспортного комплексів», no. 17 (March 18, 2020): 25–34. http://dx.doi.org/10.37700/ts.2019.17.25-34.

Full text
Abstract:
При розробці жниварок для збирання сільськогосподарських культур методом обчісування рослин на корені важливим завданням є вибір та обґрунтування конструктивно-режимних параметрів. Проведеними теоретичними дослідженнями встановлено вплив конструктивно-технологічних параметрів жниварки обчісуючого типу на якість протікання процесу в її області при збиранні льону олійного прямим комбайнуванням. Доведено, що на протікання процесу суттєвий вплив має повітряний потік, що утворюється при роботі бітером-відбивачем і обчісуючим барабаном жниварки. Дослідження течії повітря проводилося з використанням програмного пакету STAR-CCM+, який реалізовано на основі методу кінцевих елементів. При цьому використовувалися адаптивні регулярні розрахункові сітки із змінним розміром комірки. Базовий розмір комірки прийнятий 0,001 м. В якості моделі сітки було обрано генератор призматичного шару, генератор багатогранних комірок та генератор поверхневої сітки. Чисельним моделюванням аеродинамічних процесів в жниварці обчісуючого типу встановлено розподіл швидкостей потоку повітря в її області, визначено залежності максимальної швидкості повітряного потоку від частоти обертання бітера-відбивача і обчісуючого барабану, положення повітряної сітки та апроксимована форма кожуха, для якої отримані раціональні конструктивно-технологічні параметри жниварки, що зумовлюють підвищення якості протікання технологічного процесу. За результатами виконаних теоретичних досліджень встановлена можливість спрямованого регулювання процесів в області жниварок обчісуючого типу шляхом обґрунтування їх раціональних параметрів щодо створення ефективних технічних засобів для збирання сільськогосподарських культур.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Glushkov, O. V., O. Yu Khetsleius, Yu Ya Bunyakova, N. Bykowszczenko, and Zh I. Patlashenko. "МОДЕЛЮВАННЯ І ПРОГНОЗ ЧАСОВОЇ ДИНАМІКИ КОНЦЕНТРАЦІЇ ЗАБРУДНЮВАЧІВ У АТМОСФЕРІ ІНДУСТРІАЛЬНОГО МІСТА (НА ПРИКЛАДІ ОДЕСИ): НИЗЬКОРОЗМІРНИЙ ХАОС." Scientific Bulletin of UNFU 25, no. 9 (November 25, 2015): 145–51. http://dx.doi.org/10.15421/40250921.

Full text
Abstract:
Розглянуто результати дослідження динаміки варіації концентрації атмосферних забруднювачів (діоксиди нітрогену та сірки) у повітряних басейнах індустріальних міст України (на прикладі Одеси) за допомогою методів нелінійного прогнозування і теорії хаосу. Чисельно досліджено хаотичну поведінку часових рядів концентрації діоксидів нітрогену та сірки у кількох моніторингових постах Одеси. Зазвичай, для відтворення відповідного атрактора потрібно визначити часову затримку і розмірність вкладення. Першу визначають методами автокореляційної функції та усередненої взаємної інформації, а останню розраховують методами кореляції розмірності та алгоритмом хибних найближчих сусідів. Далі розраховують кореляційну розмірність, розмірність Каплана-Йорка, показники Ляпунова, ентропію Колмогорова. Внаслідок аналізу часових рядів виявлено прояви низькорозмірного хаосу, що дає змогу ефективно будувати короткостроковий прогноз динаміки флуктуації атмосферних забруднювачів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Лещенко, С. П. "Радіолокаційне розпізнавання повітряних об'єктів по їх дальнісним портретам та залученням додаткових ознак." Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України, no. 2(39), (May 7, 2020): 83–92. http://dx.doi.org/10.30748/nitps.2020.39.10.

Full text
Abstract:
Наводяться результати дослідження радіолокаційного розпізнавання повітряних об'єктів по сукупності ознак. В якості основної ознаки розпізнавання розглядається радіолокаційний дальнісний портрет, що отримується при використанні зондуючих сигналів з високою розрізнювальною спроможністю по дальності. В якості додаткових ознак розглядаються траєкторна ознака та ознака роторної модуляції. Роторна модуляція відбитих радіолокаційних сигналів створюється відбиттям від швидкообертаючих елементів повітряних об’єктів – лопатей повітряних гвинтів та лопаток компресорів (турбін) турбореактивних двигунів. Дослідження виконані методом математичного моделювання. Дослідження розпізнавання виконувалися для 17 типів повітряних об'єктів, що включали турбореактивні літаки, гвинтові літаки та вертольоти. Отримані чисельні значення показників якості розпізнавання типу повітряного об'єкту з залученням додаткових ознак розпізнавання. Показано, що залучення додаткових ознак розпізнавання приводить до збільшення вірогідності прийняття правильних рішень та зменшення обчислювальних витрат.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Лещенко, С. П. "Кореляційний алгоритм радіолокаційного розпізнавання повітряних об'єктів по їх дальнісним портретам з відмовами." Системи обробки інформації, no. 4(163), (October 28, 2020): 66–76. http://dx.doi.org/10.30748/soi.2020.163.07.

Full text
Abstract:
Наводяться результати дослідження радіолокаційного розпізнавання повітряних об'єктів по їх дальнісним портретам з використанням кореляційного алгоритму. В якості основної ознаки розпізнавання розглядається радіолокаційний дальнісний портрет, що отримується при використанні зондуючих сигналів з високою розрізнювальною спроможністю по дальності. В якості додаткових ознак розглядаються траєкторна ознака та ознака роторної модуляції. Особливістю роботи кореляційного алгоритму є можливість формування рішення “відмова”, крім рішень на користь одного з типів цілей, по яким було виконано навчання системи. Така особливість зменшує вірогідність видачі помилкових рішень при зменшенні відношення сигнал – шум, або при спостереженні цілі невідомого типу. Дослідження виконані методом математичного моделювання. Дослідження розпізнавання виконувалися для 20 типів повітряних об'єктів, що включали турбореактивні літаки, гвинтові літаки, вертольоти та ракети. Отримані чисельні значення показників якості розпізнавання типу повітряного об'єкту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

N.S. Goloskubova, Yu V. Mikhlin, and Yu V. Kyryllova. "СТІЙКІСТЬ БІГУЧИХ ХВИЛЬ У МОДЕЛІ ДНК ПЕЙРАРА – БІШОПА." Проблеми обчислювальної механіки і міцності конструкцій, no. 29 (May 25, 2019): 78–90. http://dx.doi.org/10.15421/4219007.

Full text
Abstract:
Розглядаються бігучі хвилі у моделі Пейрара – Бішопа, що описує динаміку молекули ДНК. Стійкість бігучих хвиль в цій системі досліджується у рамках довгохвильового наближення використанням рівнянь у варіаціях і подальшим застосуванням методу алгебраїзації за Айнсом. В результаті рівняння в варіаціях перетворюються до вигляду рівнянь з сингулярними точками. Для побудови границь областей стійкості/нестійкості в просторі параметрів системи використовуються степеневі ряди. Отримані результати ілюструються чисельним моделюванням з використанням методу Рунге – Кутта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography