Journal articles on the topic 'Соціолог'

To see the other types of publications on this topic, follow the link: Соціолог.

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Соціолог.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Добривечір, А. "У штаті редакції потрібен соціолог." Журналіст України, no. 7 (2011): 8–10.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Потульницький, В. А. "Академік М. Грушевський як соціолог." Вісник Київського університету. Історико-філологічні науки, Вип. 1 (1991): 4–13.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Мельник, С. "Микола Зеров як соціолог літератури." Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки, no. 6 (2006): 205–9.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Потульницький, В. А. "Академік М. Грушевський як соціолог." Вісник Київського університету. Історико-філологічні науки, Вип. 1 (1991): 4–13.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Церковняк-Городецька, О. Г. "Катерина Грушевська : культуролог, соціолог, етнограф, фольклорист, перекладач." Берегиня, Ч. 1 (64) (2010): 36–54.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Shapoval, I. G., and Y. I. Yakovenko. "Модернізація структури соціологічного знання та місце і роль соціологічної рефлексії транспорту в цьому контексті." Науково-теоретичний альманах "Грані" 21, no. 2 (April 8, 2018): 16–24. http://dx.doi.org/10.15421/171811.

Full text
Abstract:
Головний зміст статті полягає в розкритті визначення напрямів модернізації структури соціологічного знання в Україні та шляхи їхнього подолання через обговорення суперечностей в цій справі. Спроба пояснити, чому в соціології має відбутися вибір щодо шляхів модернізації структури спеціальних та галузевих соціологій. Намагання пояснити доцільність опредметнення соціології транспорту як галузі структури соціологічної системи знань. Вказано на головні перспективи подальшого розвитку цієї галузі соціології. Встановлено, що соціологія транспорту в своєму становленні та розвитку має йти в інституціональному напрямку, інтегруючи основні результати, що отримані світовою соціологією, в її рефлексії стосовно: економіки, освіти, управління, організацій, праці, міграції, катастроф, туризму, професійних груп.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Городяненко, В. "Історіографія соціології :рефлексивна соціологія або галузь знань ?" Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 2 (2001): 171–78.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Смирнов, І. Г. "Академічна (загальна) соціологія як підстава соціології туризму." Географія та туризм, Вип. 21 (2012): 3–8.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kolych, Olha. "Sociology of justice as a direction of sociology of law: certain aspects." Visnik Nacional’nogo universitetu «Lvivska politehnika». Seria: Uridicni nauki 7, no. 28 (December 2, 2020): 63–68. http://dx.doi.org/10.23939/law2020.28.063.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Кущевська, О. А. "До питання визначення предмета соціології (за матеріалами дискусії вітчизняних соціологів)." Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Соціологія. Психологія. Педагогіка, вип. 14 (2002): 23–27.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Черних, Геннадій. "ДОСЛІДНИЦЬКІ ТРАДИЦІЇ КОГНІТИВНОЇ СОЦІОЛОГІЇ ТА СОЦІОЛІНГВІСТИКИ – МОВА ТА ЗНАЧЕННЯ У СОЦІАЛЬНІЙ ВЗАЄМОДІЇ." Public management 21, no. 1 (May 29, 2020): 324–35. http://dx.doi.org/10.32689/2617-2224-2020-1(21)-324-335.

Full text
Abstract:
Розглянуто специфіку розвитку дослідницьких традицій когнітивної лінгвістики та соціолінгвістики. Визначено проблеми розу- міння буденної мови на сучасному етапі розвитку науки. Проаналізовано сучасний стан розвитку етнометодологічного підходу, ролі невербальних комунікацій у повсякденному спілкуванні. Обґрунтовано природу со- ціальної дії, особливості функціонування та взаємодії соціальних акто- рів за допомогою символів і значень. Розглянуто моделі комунікаційної взаємодії У. Шрама, Д. Маккуейла, Дж. Груніга, Т. Ханта, Ю. Габермаса, Н. Лумана. Розкрито зміст одного з ключових понять соціолінгвістики – “мовна ситуація”, яке визначається як сукупність форм існування мови (мов, регіональних койне, територіальних і соціальних діалектів). Особливу увагу приділено в сучасній соціолінгвістиці питанню про зв’язок і взаємо- дію мови і культури. Також розглянуто особливості розвитку когнітивної лінгвістики як мовознавчого напряму щодо функціонування мови як різ- новиду когнітивної, тобто пізнавальної, діяльності, а когнітивні механізми та структури людської свідомості — через мовні явища. Доведено основну гіпотезу когнітивної науки, що мисленнєві процеси можна трактувати як процеси оброблення та перетворення ментальних репрезентацій. Наведено ідеї головного прихильника та представника когнітивної соціології — аме- риканського соціолога Аарона Сікурела. Також обґрунтовується зміст праць французького соціолога Ж. Подьоло та концепції соціолінгвістики А. Мейє, Ф. Боаса, Е. Сепіра, В. Матезиуса, Б. Гавранека, Й. Вахека та ін., які зробили значний внесок у виявлення ролі соціальних чинників у розвитку мови та продемонстрували зв’язок мови із соціальними процесами, а також соціаль- ну роль літературної мови.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Роздобутько, О. М. "Часовий вимір в соціології: радянська "історична соціологія" (60-80-і роки XX ст.)." Нова парадигма, Вип. 67 (2007): 210–17.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Kostytsky, Vasyl. "Ensuring Ecological Safety or Ensuring a Favorable Environment: Theoretical and Legal Justification of the Function of a Modern Ecological State." Journal of Vasyl Stefanyk Precarpathian National University 5, no. 2 (August 23, 2018): 25–32. http://dx.doi.org/10.15330/jpnu.5.2.25-32.

Full text
Abstract:
Автор розглядає проблеми сучасного суспільства та їх вплив на довкілля, а також на розвиток екологічного права, аналізує такі юридичні дефініції, як навколишнє природне середовище, довкілля, право екологічної безпеки, їх соціолого-правовий зміст, право на сприятливе довкілля як суб’єктивне право людини у сучасному світі. У цій статті автор уже не вперше ставить питання про нову роль держави у сучасних умовах, здатність держави відповісти на глобальні виклики з використанням теоретико-правової науки та соціології права в рамках запропонованого ним теолого-соціологічного розуміння права. На думку автора, на зміну постіндустріальній державі, яка залишається механізмом обслуговування ліберальних цінностей суспільства, має прийти екологічна держава, яка зможе зберегти демократичні цінності, з одного боку, та знайти відповіді на виклики сьогодення, з другого боку, забезпечити посилення владного впливу на перебіг подій у соціумі, між громадянським суспільством і державою у рамках конституційно-правових вимог як Суспільного договору, відповісти на глобальні і регіональні екологічні виклики у рамках модифікованої екологічної функції держави
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Пасісниченко, В. Л., and І. М. Пасісниченко. "ТЕОРІЇ СКЛАДНОСТІ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ В СОЦІАЛЬНИХ НАУКАХ." Сучасне суспільство: політичні науки, соціологічні науки, культурологічні науки 2, no. 2-19 (2020): 120–31. http://dx.doi.org/10.34142/24130060.2019.19.2.10.

Full text
Abstract:
У статті аналізуються теорії складності (complexity theories) з точки зору доцільності їх використання в дослідженнях соціальних теоретиків. Відкриття можливості вивчення складних систем, яким притаманні властивості самоорганізації як аутопойезису, нелійності та стану нерівноваги, спонукало соціальних теоретиків до використання інструментарію науки про складність у дослідженнях соціальної складності в межах політології, соціології, міжнародних відносинах та інших дисциплінах про суспільство та людину. В якості конкретного прикладу розглядається відповідний внесок у соціальну теорію соціолога Джона Уррі. Всупереч емпіричній та позитивістській традиції він запропонував пост-дисциплінарний підхід на підставі того, що як соціальні, так і природничі науки характеризуються належністю до складних систем. Наш аналіз еволюції його поглядів фіксує в якості її початкового і фундаментального етапу саме теорію складності. Її можна назвати головним поворотом, який Дж. Уррі здійснив у соціальній теорії. Всі інші його інновації, зокрема теорія соціальної мобільності та геоекологічний підхід у питаннях природи, планетарного споживання і людського тіла, стали закономірним наслідком цього фокусу на теорії складності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Афонін, Едуард, and Андрій Мартинов. "ТРАДИЦІЯ ЯК ФАКТОР ІНТЕГРАЦІЇ ТА КОНСОЛІДАЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА В УМОВАХ ПОСТМОДЕРНУ: АРХЕТИПНИЙ ПІДХІД." Public management 21, no. 1 (May 29, 2020): 27–41. http://dx.doi.org/10.32689/2617-2224-2020-1(21)-27-41.

Full text
Abstract:
Розглядається феномен соціально-історичної традиції як чин- ник соціальної інтеграції та консолідації українського суспільства. Тради- ція визначається як процес відтворення через соціальні інститути досвіду поколінь та адаптація цього досвіду до вимог сучасності. Стверджується, що адаптація традиції до постмодерної сучасності є складним соціально-іс- торичним і соціально-психологічним процесом, у контексті якого відбува- ється зміна світоглядної парадигми та виникає новий — раціональний тип мислення, що впливає на соціальні практики і соціальну поведінку. Налаш- товуючи нащадки на інноваційну діяльність постмодерн розмиває великі нарративи традицій і заперечує соціальний досвід попередніх поколінь. Під впливом інновації суспільна система фрагментується і невпинно тяжіє до стану аномії. За цих обставин традиція, її суб’єкти і носії стають конструк- тивним фактором соціальної консолідації, що відбувається в контексті ви- рішення актуальних питань інноваційного розвитку. Традиція і традиційна діяльність виступають своєрідними ціннісно-смисловими формами у ви- гляді нових міфів і міфотворчості, які протистоять втраті національної іден- тичності і суспільної цілісності. Теоретичне підґрунтя такої діяльності, на думку авторів, представив французький соціолог Ж. Дюран, який запропо- нував концепцію імажинера як механізму конструювання соціальної реаль- ності. Цей механізм, за думкою Ж. Дюрана, є одночасно уявою, уявленим та уявленням, а реальність — втіленням вільної гри уяви, на яку впливають міфи та архетипи. Імажинер існує у двох режимах: денному (діурн) та ніч- ному (ноктюрн). Перший функціонує в дуальній формі, якій властиві іє- рархічність і патріархальність, втілені у героїчному міфі. Натомість другий виявляється як цілісний містичний міф або смерть як інша реальність. На думку авторів, імажинер як втілення колективного несвідомого, пов’язаний з такими архетипними властивостями суспільної системи як екстерналь- ність / інтернальність (зовнішній / внутрішній локус-контроль), екстравер- сія / інтроверсія (соціальна / соцієтальна ідентичність), екзекутивність / інтенціональність (жіночі / чоловічі соціальні ролі). Відповідно минула суспільно-історична доба модерну пов’язана з функціонуванням режиму ді- урну, архетипами і міфотворчістю, які тісно пов’язані з реалізацією зовніш- нього соціального контролю, патріархальності (соціальної ідентичності) та зростанням у суспільній системі кількості жіночих соціальних ролей. Постмодерна сучасність актуалізує режим ноктюрну, за умов якого в системі по- силюється самоконтроль, розмивається ієрархічність та зростає кількість чоловічих соціальних ролей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Voronkova, A. I. "Мода у контексті сучасних соціологічних досліджень." Grani 19, no. 4 (March 4, 2016): 69–73. http://dx.doi.org/10.15421/1716080.

Full text
Abstract:
У статті виявлено та проаналізовано зв’язок між особливостями змісту різних варіантів теорії моди та науково-дослідницькими стратегіями національних соціологічних шкіл, до яких належать учені з США, Франції та Німеччини – Р. Барт, Г. Блумер, Ж. Бодрійяр, П. Бурдьє, Т. Веблен, Г. Зіммель, В. Зомбарт. Зокрема, представники американської соціології вивчали моду, насамперед, у контексті визначення певної групи психологічних чинників, що впливають як на індивідуальну (Т. Веблен), так і на колективну (Г. Блумер) поведінку членів сучасного суспільства. Французькі дослідники П. Бурдьє, Р. Барт та Ж. Бодрійяр аналізували моду як певний соціальний феномен, що впливає на функціонування усіх сфер життєдіяльності особистості, та потребує, насамперед, ґрунтовних теоретичних інтерпретацій. Німецькі соціологи розглядали моду, передусім, як одну з багатьох форм життя (Г. Зіммель), за допомогою яких тенденція до соціального вирівнювання поєднується з тенденцією до індивідуальних відмінностей, що починають активно взаємодіяти за умов становлення та розвитку капіталістичного суспільства (В. Зомбарт). Обґрунтовано, що історичний розвиток кожної з країн впливав на становлення їх національних соціологічних шкіл, відповідно це позначилося не тільки на формуванні їх провідних напрямів дослідження, але й на специфіці аналізу інших соціальних феноменів та процесів, зокрема на вивченні проблемного поля моди.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

КВІТКА, Аліна. "СОЦІАЛЬНО-КОМУНІКАТИВНА КОМПЕТЕНТНІСТЬ МАЙБУТНІХ ОФІЦЕРІВ ЯК ПРЕДМЕТ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ." Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: педагогічні науки 23, no. 4 (March 26, 2021): 169–82. http://dx.doi.org/10.32453/pedzbirnyk.v23i4.606.

Full text
Abstract:
У статті висвітлено проблематику соціально-комунікативної компетентності у різних галузях знань, зокрема філософії, соціології, лінгвістики, психології та педагогіки. З’ясовано, що згідно з філософським підходом, головним у визначенні комунікативної компетентності є те, що спілкування – це процес, що породжує спільність людей. Соціологи акцентують увагу на соціально-комунікативній компетентності як результаті засвоєння досвіду взаємодії із іншими людьми. Мовознавці розглядають соціально-комунікативну компетентність у контексті засвоєння особистістю мовної системи. Педагоги досліджують шляхи формування соціально-комунікативної компетентності, чинники, що впливають на цей процес. Визначено, що соціально-комунікативну компетентність учені пов’язують насамперед зі знаннями, вміннями й навичками конструктивного спілкування, вмінням орієнтуватися в різноманітних ситуаціях професійної взаємодії. Щодо пенітенціарної служби актуальним є забезпечення ефективної комунікації і виконання соціальних ролей у професійному середовищі. За результатами аналізу психолого-педагогічної літератури можна стверджувати, що соціально-комунікативну компетентність учені пов’язують насамперед зі знаннями, вміннями й навичками конструктивного спілкування, вмінням орієнтуватися в різноманітних ситуаціях професійної взаємодії. Важливими характеристиками соціально-комунікативної компетентності дослідники називають повагу й прийняття. Іншого, дотримання системи моральних норм, налаштованість на співпрацю та діалог, уміння організовувати спільну діяльність, узгоджувати особисті інтереси з потребами організації, суспільства, здатність кооперуватися й співробітничати.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Єпіхіна, М. А. "ДЕФІНІЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ПОНЯТТЯ «ВЗАЄМОДІЯ» У ФІЛОСОФСЬКОМУ ТА СОЦІОЛОГІЧНОМУ ВИМІРІ." Теорія та методика навчання та виховання, no. 48 (2020): 53–63. http://dx.doi.org/10.34142/23128046.2020.48.05.

Full text
Abstract:
У статті визначено місце та роль партнерської взаємодії, яка є однією з ключових засад забезпечення якості реформування Нової української школи. Метою статті є здійснення дефініційного аналізу поняття «взаємодія». У статті використані теоретичні методи дослідження: аналіз, синтез, порівняння, систематизація, узагальнення. Розглянуто категорію «взаємодія» у філософському та соціологічному аспектах, визначено сутність досліджувальної категорії, здійснено аналіз наукових поглядів зарубіжних і вітчизняних філософів та соціологів на сутність явища взаємодії. Запропоновані філософські теорії демонструють, що категорія «взаємодія» відображає процеси впливу різних об’єктів один на одного, їх взаємну обумовленість, зміну стану, взаємоперехід, а також породження одним об’єктом іншого; серед загальних ознак взаємодії як реального явища виділені наступні: цілісність, одночасність існування об’єктів, взаємозумовленість змін сторін, внутрішня самоактивність суб’єктів. Визначено, що кожному рівню розвитку матерії відповідає свій тип взаємодії; з ускладненням форм руху ускладнюється і тип взаємодії. Аналіз поглядів соціологів на феномен «взаємодія» дозволив виділити наступні сутнісні характеристики: пізнання людиною самої себе відбувається в актах взаємодії; взаємодія є механізмом самовдосконалення і саморозвитку, а також взаємодія допомагає будувати відносини з іншими людьми і підвищувати якість соціального середовища. Автор приходить до висновку, що партнерська взаємодія є частиною загальної взаємодії, яка належить до міждисциплінарних категорій. Визначено, що кожна наукова галузь у філософському та соціологічному просторі пропонує свої класифікації, види та форми взаємодії, які не суперечать, а лише доповнюють одна одну. Встановлено, що філософське поняття взаємодії тісно переплітається з поняттям взаємодії в соціології і є базовим для всіх соціальних наук (серед яких існує і педагогіка), оскільки людина з самого народження є невід’ємною частиною взаємопов’язаних одиниць.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Liakhovich, G. V. "Language community as an agent of individual’s socialization." Науково-теоретичний альманах "Грані" 20, no. 1(141) (March 23, 2017): 42. http://dx.doi.org/10.15421/17177.

Full text
Abstract:
У представленій статті автор аналізуює соціологічні параметри поняття «мовна спільнота» в контексті мовної ситуації в Україні. Дослідження проблематики поняття мовна спільнота на соціологічному рівні наразі потребує виваженого структурування та ретельного осмислення. У статті пропонується аналіз робіт вітчизняних і закордонних соціологів, які намагались виявити механізми та чинники становлення молодої особистості, її соціальну обумовленість. Однак соціологічний аналіз поняття мовна спільнота не був представлений у роботах дослідників, тому метою роботи є розкриття соціологічного змісту поняття «мовна спільнота» в контексті наукових доробок таких дослідників, як П. Бергер, Т. Лукман, Дж. Гамперц, У. Вайнрайх. У статті пропонується аналіз робіт вітчизняних та зарубіжних дослідників у сфері соціолінгвістики, соціології мови на основі спільних рис в тлумаченнях поняття мовної спільноти. Обґрунтовано роль мовної спільноти у конструюванні соціального простору в контексті теорії П. Бергера та Т. Лукмана.Охарактеризовано у статті соціологічний підхід до пояснення мовної спільноти як агента соціалізації індивіда. Автор вважає, що поняття перебуває у зв’язку з категоріями мовна ситуація, мовна ідентичність, мовні процеси. Осмислено стан мовної спільноти залежно від статусу мов у суспільстві.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Sogorin, А. А. "Ключові положення соціогуманітарних досліджень реклами і рекламного." Науково-теоретичний альманах "Грані" 20, no. 9 (September 14, 2017): 56–63. http://dx.doi.org/10.15421/1717122.

Full text
Abstract:
Досліджено основні напрямки вивчення реклами в межах предмета окремих соціогуманітарних наук. Подано визначення реклами як цілісного суспільно-економічного явища, яке складається з трьох базових компонентів: реклама як твір, кінцеве втілення ідей замовника у матеріальній та ідеальній формах; реклама – як діяльність, тобто реклама як професія; реклама як невід’ємна частина соціального простору індивіда. Окреслено межі наукового соціогуманітарного поля. Відповідно представлено основні аспекти досліджень реклами з точки зору мистецтвознавства, соціології, культурології, історії, психології, політології, філософії та лінгвістики. Доведено, що дослідженням соціогуманітарного поля властива постійна дисциплінарна взаємодія в предметному дослідженні реклами (утворення пар лінгвістика-психологія, політологія-психологія, соціологія-психологія). До головних стратегій наукових досліджень реклами в рамках соціогуманітарного поля віднесено: стратегію єдиного базового підходу: визнання реклами як двостороннього комунікативного процесу; стратегію обміну: відмова від дослідження в рамках предмета окремої дисципліни, активна взаємодія з суміжними науками щодо тематики дослідження; застосування принципу взаємного наукового збагачення; стратегію майбутнього: акцентування уваги на нових технологіях, методиках, схемах впровадження реклами у соціальний простір, спроба футурологічного аналізу. Доведено значну роль міждисциплінарної наукової взаємодії у вивченні реклами як соціального явища.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Зімель, Г. "Соціологія трапези." Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 4 жовтень - грудень (2010): 187–92.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Редько, О. "Соціологія аудиту." Бухгалтерський облік і аудит, no. 4 (2010): 51–56.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Савчук, С. В. "Соціологія права і юридична соціологія: тотожність чи відмінність предметів." Науковий вісник Чернівецького університету ім. Ю. Федьковича. Правознавство, Вип. 125 (2001): 5–9.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Сізов, В. В., and Я. А. Славська. "ДЕФІНІЦІЇ «ОСВІТА» І «ПЕДАГОГІКА» В СОЦІОЛОГІЇ Е. ДЮРКГЕЙМА." Духовність особистості: методологія, теорія і практика 99, no. 6 (December 24, 2020): 141–54. http://dx.doi.org/10.33216/2220-6310-2020-99-6-141-154.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто окремі аспекти педагогічних поглядів Е. Дюркгейма на основі його роботи «Освіта і соціологія». Робиться опис категорій «освіта» і «педагогіка» з позицій соціології, причинно-наслідкових зв'язків, закономірностей функціонування і практичного прояву згаданих понять. Аналізуючи дефініції «освіта» і «педагогіка», Дюркгейм підкреслює соціальність цих понять. Він доводить, що освіта – це соціальний інститут, який безперервно існує протягом багатьох етапів історії суспільства, на відміну від педагогіки, яка заявляє про себе тільки періодично. Дюркгейм стверджує, що освіта не повинна будувати свою систему з нуля, вона повинна перш за все присвятити себе розумінню свого часу. Він доводить, що освіта – продукт історії, який може пояснити тільки історія. Освіта – явище соціальне і багато в чому залежить від культурної традиції та специфіки історичного розвитку суспільства, то і реалізація соціальних поглядів на теорію і практику освіти має враховувати конкретну специфіку. Вона підкреслюватиметься тими цілями і завданнями, які стоять перед освітою у конкретній країні в конкретний історичний період. У педагогічному сенсі, у Дюркгейма, педагогіка – це освітня практика, сфера реалізації теорії освіти. Освіта – це сфера науки. Освітня практика – перехідна стадія від науки до практики. У статті демонструється сучасне визначення категорій «освіта» і «педагогіка» (закордонне і вітчизняне). Акцентується на факті того, що тлумачення цих дефініцій і буде відрізнятися не тільки в міжнародному масштабі, але й окремої держави (суспільства), на рівні тієї чи іншої сфери освіти всередині цієї держави (суспільства).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Rybschun, Oleksandr. "Інституціоналізація української академічної соціології (друга половина 70-х рр. ХХ ст.)." Multiversum. Philosophical almanac, no. 7-8 (May 18, 2018): 179–89. http://dx.doi.org/10.35423/2078-8142.2015.7-8.18.

Full text
Abstract:
У статті на основі раніше не публікованих джерел (звітних справ радянської доби Інституту філософії НАН України) аналізується розвиток вітчизняної соціології у період десятої радянської п’ятирічки (друга половина 70-х рр. ХХ ст.). Інтерес саме до цього періоду пояснюється фактичною соціологізацією наукової проблематики Інституту філософії. Означений час автор розуміє як надзвичайно успішний в плані інституціоналізації вітчизняної соціології, коли вже було подолано частину її ранніх труднощів (кадрову недостатність, теоретико-методологічну незрілість та ін.) і почали закладатися серйозні інституційні основи, що надалі стали опорними для Відділенні соціології і, врешті, – для самостійного академічного Інституту соціології.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Дец, О. С. "Фальсифікація в соціології." Нова парадигма, Вип. 98 (2010): 329–40.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Рущенко, І. "Соціологія на війні." Український соціологічний журнал, Вип. 17/18, № 1/2 (2017): 43–52.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Ерліх, Є. "Соціологія права (1922)." Проблеми філософії права 3, no. 1/2 (2005): 161–67.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Дец, О. С. "Фальсифікація в соціології." Нова парадигма, Вип. 98 (2010): 329–40.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Камбур, А. В. "Соціологія культури П.Сорокіна." Науковий вісник Чернівецького університету ім. Юрія Федьковича. Філософія, Вип. 148/149 (2003): 160–62.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Молованюк, В. "Соціологія юриспруденції США." Вісник прокуратури, no. 12 (2006): 114–24.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Тарасенко, В. "Науковий інтелект соціології." Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 1 (2008): 33–49.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Lavrik, V. A. "Етимологічні та соціологічні контексти поняття «місто»." Grani 19, no. 2 (January 28, 2016): 43–49. http://dx.doi.org/10.15421/1716046.

Full text
Abstract:
Стаття пояснює основні етимологічні та соціологічні контексти поняття «місто». Це обумовлено проблемою множинності дискурсів та підходів, що визначають поняття «місто» у соціології. Проблема потребує вирішення з метою подолання фрагментарного бачення поняття міста, а також для цілісного розгляду у соціології поняття «місто» як соціальної системи. Метою статті є дослідження основних концептуальних підходів та теоретико-методологічних засад визначення поняття «місто» у соціології. Об’єктом дослідження виступає поняття «місто» у соціології. Предметом статті є теоретичні підходи та дискурси визначення поняття «місто» у соціології. Проведений етимологічний аналіз поняття «місто» дозволив виділити такі його основні характеристики: просторова обмеженість; щільність проживання; масштабність (охоплення фізичного простору та проникнення культурних кодів у соціальний простір), наявність дистанції та формалізації відносин між індивідами, домінування закону на права на противагу традиціям спільноти; різнорідність соціальних груп; глибока спеціалізація праці, конвертація різних видів капіталів. Сформульоване інтегральне визначення міста. Місто – це соціологічне поняття, що позначає масштабне просторово-територіальне утворення, що характеризується щільністю соціальних зв’язків населення, високоспеціалізованим розподілом праці, конвертацією різних видів капіталів (соціальних, економічних, політичних, воєнних, технологічних) для забезпечення життєдіяльності людей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Герасіна, Л. М. "Система суб"єктів права: соціолого-правова інтерпретація." Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. Соціологічні дослідження сучасного суспільства:методологія,теорія, методи, no. 891 (2010): 14–17.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Майструк, І. М. "Проблема підготовки спеціаліста-соціолога в сучасних умовах." Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. Соціологічні дослідження сучасного суспільства:методологія,теорія, методи, no. 891 (2010): 168–70.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Shevchenko, Zoya. "Становлення методологічного підходу до соціальної ідентичності у феноменологічній соціології." Multiversum. Philosophical almanac, no. 5-6 (November 28, 2019): 50–65. http://dx.doi.org/10.35423/2078-8142.2019.5-6.04.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено аналізу становлення феноменологічної соціології як синтезу класичної феноменології та елементів методології символічного інтеракціонізму – на прикладі розгляду проблеми пошуку адекватного методологічного підходу до дослідження соціальної ідентичності. Зроблено припущення, що соціальна ідентичність, відповідно до логіки феноменологічної соціології Альфреда Шюца, закріплюється при переході від одних «Ми-зв’язків» до інших «Ми-зв’язків» зі збереженням наступності життєсвіту. Цю ситуацію Пітер Бергер і Томас Лукман назвуть переходом до інституалізації у процесі кристалізації соціальних зв’язків, як основним шляхом вторинної соціалізації. Логіка становлення методології феноменологічної соціології у дослідженні соціальної ідентичності підводить до необхідності аналізу цієї ідентичності засобами інституційного аналізу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Шульга, О. "Чому "феноменологічна соціологія" неможлива." Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 1, січень - березень (2013): 46–58.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Євтух, В. "Факультет соціології та психології." Репетитор, no. 6 (2003): 8.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Євтух, В. "Факультет соціології та психології." Репетитор, no. 8 спецвипуск (2004): 44.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Требін, М. П. "Соціологія війни П.О. Сорокіна." Вісник Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого". Серія: Соціологія, no. 3 (30) (2016): 95–107.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Євтух, В. "Факультет соціології та психології." Репетитор, no. 8 спецвипуск (2004): 44.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Євтух, В. "Факультет соціології та психології." Репетитор, no. 6 (2003): 8.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Ставнича, О. "Соціологія літератури: теоретична актуалізація." Філологічні семінари, Вип. 11 (2008): 150–59.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Даньшин, І. "Співвідношення кримінології і соціології." Вісник Академії правових наук України, no. 2/3 (2003): 677–85.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Нельга, Олександр. "Етнічна соціологія як наука." Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 2 квітень-червень (2010): 154–69.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Нельга, Олександр. "Етнічна соціологія як наука." Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 2 квітень-червень (2010): 154–69.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Нельга, Олександр. "Етнічна соціологія як наука." Соціологія: теорія, методи, маркетинг, no. 2 квітень-червень (2010): 154–69.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Грушевський, М. С. "Початки громадянства (генетична соціологія)." Вісник Львівського університету. Серія соціологічна, Вип. 6 (2012): 28–37.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Ерліх, Є. "Основи соціології права (1913)." Проблеми філософії права 3, no. 1/2 (2005): 211–21.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Nechitaylo, I. S., and A. V. Minko. "«Невидимі» бар’єри соціальної нерівності: передумови відтворення у дошкільній і початковій освіті." Науково-теоретичний альманах "Грані" 21, no. 9 (October 12, 2018): 41–46. http://dx.doi.org/10.15421/1718113.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено розгляду бар’єрів соціальної нерівності, що відтворюються в освіті, зокрема на її початкових рівнях. Встановлено, що результати більшості сучасних соціологічних досліджень свідчать про те, що успіхи в освіті та соціальний статус, що досягається через деякий час після закінчення навчання, залежать від соціального походження індивіда. Зауважується, що така залежність свідчить про недієвість легальних механізмів соціальної мобільності, зокрема тих, що закладені в основу функціонування інституту освіти. Оцінено вплив факторів нерівності, що є мало вивченими в соціології. З опорою на праці зарубіжних соціологів, виявлено «бар’єри», що мають місце в системі освіти, сприяють відтворенню соціальної нерівності і перешкоджають вертикальній соціальній мобільності. Особливу увагу приділено науковому осмисленню одного з них, який пов’язаний із відмінностями у мовних і когнітивних кодах, носіями яких є діти – вихідці з різних соціальних прошарків. Надаються авторські тлумачення термінів «мовний код» і «когнітивний код». Наводяться результати досліджень, проведених за участю авторів у 2013–2015 роках, що підтверджують наявність і розкривають механізм дії зазначеного бар’єру. За результатами досліджень доведено, що ступінь розвиненості когнітивних кодів, хоча і залежить від фактору соціального походження, зокрема від роду професійної діяльності матері як найважливішого агенту первинної соціалізації, все ж таки стиль роботи педагога значною мірою впливає на розвиток когнітивних кодів. Робиться заключний висновок про те, що дотримання вчителями демократичних засад спілкування і діалогічності освітнього дискурсу, спрямованість викладацьких методик, перш за все, на когнітивний розвиток учнів (а не на завантаження їх пам’яті інформацією) дозволить зняти один із фундаментальних бар’єрів нерівності в освіті, що закладається ще на перших освітніх сходинах – на рівні загальної дошкільної та початкової шкільної освіти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography