Journal articles on the topic 'Розчин колоїдний'

To see the other types of publications on this topic, follow the link: Розчин колоїдний.

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 26 journal articles for your research on the topic 'Розчин колоїдний.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Сонько, Р. В., В. В. Трач, and О. Л. Тонха. "Оцінка фітотоксичної дії гербіциду піроксуламу за застосування хітозану та колоїдних розчинів." Аграрні інновації, no. 3 (March 22, 2021): 65–69. http://dx.doi.org/10.32848/agrar.innov.2020.3.11.

Full text
Abstract:
Мета – оцінити фітотоксичну дію гербіциду піроксу-ламу за застосування хітозану та колоїдного розчину мідів поєднані зі сріблом на дводольні види бур’янів, пара-метри індукції флуоресценції хлорофілу. Результати.У статті наведено результати досліджень оцінки фіто-токсичної дії гербіциду піроксуламу за застосуванняхітозану та колоїдних розчинів Cu і Ag. Досліди прово-дили з рослинами гороху (Pisum sativum L.) на вегета-ційному майданчику Інституту фізіології рослин і гене-тики Національної академії наук України. Встановлено,що найбільше пригнічення росту рослин гороху і змен-шення вмісту хлорофілу отримано за комплексноговикористання піроксуламу, хітозану і колоїдного розчинуCu + Ag, порівняно з контролем – у 2,5 рази. Найкращіпоказники порівняно з контролем виявлені у варіантіз хітозаном. Колоїдний розчин мав менші показникипорівняно з хітозаном на 25%. Обробка рослин пірок-суланом призводила до зменшення фотосинтетичної активності рослин, з формуванням мінімальних значеньна шсту годину. Поєднання піроксулану з хітозаном,варіант із колоїдними розчинами, призвело до змен-шення показників вже через 30 хвилин, поверненнядо норми або покращення через тиждень. Подібнийхарактер змін спостерігався в рослин, обробленихчистим хітозаном, проте в даному разі повернення донорми спостерігалося через шість годин. Застосуванняв комплексі трьох розчинів (варіант 5) викликало змен-шення фотосинтетичної активності, яке спостерігалосяі через тиждень, хоча на початку вимірювання різницябула несуттєва. Висновки. Позитивний ефект про-явився за використання колоїдного розчину, де масарослин збільшилася порівняно з контролем на 16%. Усіваріанти дослідження мали фітотоксичний ефект, якийпроявлявся на різні дні після обробки. Але за тижденьвін зменшувався, за винятком варіанта з комплекснимзастосуванням піроксулам + хітозан + колоїдний розчин(Cu + Ag).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bilous, S. B., S. M. Dybkova, and L. S. Rieznichenko. "ДОСЛІДЖЕННЯ З РОЗРОБКИ КОСМЕТИЧНИХ ЗАСОБІВ НА ОСНОВІ НАНОЧАСТИНОК СРІБЛА, ЗОЛОТА І МІДІ." Фармацевтичний часопис, no. 4 (December 11, 2018): 27–34. http://dx.doi.org/10.11603/2312-0967.2018.4.9685.

Full text
Abstract:
Мета роботи. Обґрунтувати склад і технологію перспективних косметичних засобів з наночастинками срібла, золота і міді. Матеріали і методи. Для розробки косметичних засобів використовували колоїдні розчини наночастинок срібла, золота і міді, синтезовані в Інституті біоколоїдної хімії імені Ф.Д.Овчаренка НАН України. Антимікробну активність колоїдних розчинів наночастинок металів в дослідженнях in vitro визначали методом серійних розведень в агарі. Безпечність колоїдних розчинів наночастинок срібла, золота і міді визначали в тестах in vitro за показниками цитотоксичності, генотоксичності, мутагенності, імунотоксичності та біохімічними маркерами. Для обґрунтування складу і технології косметичних засобів використано методи інформаційного пошуку, аналізу даних літератури та технологічні дослідження. Результати й обговорення. Результати щодо антимікробної активності колоїдних розчинів наночастинок металів показали, що наночастинки срібла і міді виявляють виражену бактерицидну дію, а наночастинки золота - слабку антимікробну активність. Щодо рівня безпеки досліджених наночастинок, дослідження свідчать про безпечність і доцільність їх подальшого медико-біологічного використання. Враховуючи особливості вимог до впровадження на ринок косметичних засобів у порівнянні з лікарськими, зокрема відсутність обов’язкових вимог до проведення якісного та кількісного аналізу наночастинок у косметичному засобі, а лише необхідність проведення санітарно-гігієнічної експертизи, визначено перспективи наночастинок металів як біологічно активних компонентів косметичних засобів. Обґрунтовано склад і технологію гелю для догляду за жирною шкірою, у якому як активні компоненти використано розчин наночастинок міді та олію амаранту, крему для догляду за старіючою шкірою з наночастинками золота та бальзаму для губ з антигерпетичною дією на основі наночастинок срібла і золота. Висновки. Одержані результати показують перспективність подальших досліджень косметичних засобів на основі наночастинок металів, що буде сприяти розширенню номенклатури інноваційних косметичних засобів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Жукотський, Едуард Костянтинович, Тетяна Яківна Турчина, Ганна Валеріївна Декуша, Андрій Анатолійович Макаренко, and Леся Олександрівна Костянець. "ДОСЛІДЖЕННЯ КРОХМАЛЬНОЇ ПАТОКИ ЯК ОБ′ЄКТУ РОЗ-ПИЛЮВАЛЬНОГО СУШІННЯ В СИСТЕМІ «КРАПЛЯ-ПАРОГАЗОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ»." Scientific Works 2, no. 85 (March 17, 2022): 91–101. http://dx.doi.org/10.15673/swonaft.v2i85.2238.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена дослідженням крохмальної патоки як об’єкту розпилювального сушіння в системі «крапля-парогазове середовище» на експериментальному стенді сушіння одиничних крапель у потоці нагрітого теплоносія. Рідкий концентрат крохмальної патоки з вмістом сухих речовин 78-83% має високов’язку консистенцію, що викликає ускладнення в багатьох технологічних процесах. Отримання її у формі сухого порошку методом розпилювання дозволить поліпшити умови використання та розширити галузі її застосування. Наявність цукристих речовин у складі відносно кислих розчинів сприяє прояву властивостей, характерних для аморфних речовин та полімерних матеріалів. За рахунок цього крохмальна патока належить до категорії термопластичних матеріалів – одних з найскладніших об’єктів розпилювального сушіння. Здатність до висушування колоїдної системи, якою є крохмальна патока, а також адгезійність висушених часток у камері розпилювальної сушарки, закладені в її фізико-хімічних характеристиках та реологічних властивостях. Саме вони визначають кінетику сушіння крапель її розчинів, морфологію та міцність висушених часток під впливом різних температурних режимів. Дослідження процесу сушіння крапель крохмальної патоки з масовою часткою редукуючих речовин 38-42% проводились з розчинами концентрацією сухих речовин 40%, 45%, 50%, 55%, 60% і температурах теплоносія 140 оС, 160оС, 180оС, 200оС. Встановлено, що при вмісті сухих речовин у розчинах ≥50% і підвищенні температури теплоносія до 200оС відбувається миттєве зростання градієнтів концентрації та тиску на поверхні щільної непроникливої оболонки висушуваної краплі, що характерно для колоїдних систем. Свідченням тому є наведені фотоматеріали різких змін форми, розмірів та структури крапель у стадіях кипіння та досушування. Більш того, різке зростання дифузійного опору процесам вологопереносу призводить до утримання залишкової вологи всередині кралі. Підтвердженням тому стало зафіксоване в процесі вивчення фізичного стану висушених крапель (часток) даних розчинів (≥50%) кипіння водяної пари у вигляді бульбашок, які виникали з отворів крапель під час їх зондування у потоці теплоносія. Більшу здатність висушуватись до сухого стану, визначену за кінетичними залежностями відносної тривалості зневоднення крапель до крапки кр.3, встановлено для розчинів з концентрацією <50% при температурі теплоносія 180-190оС. Однак, у потоці теплоносія висушені краплі усіх досліджених концентрацій розчинів патоки перебували у в’язко-пластичному стані і проявляли адгезійність. За результати аналізу фізичного стану висушених крапель крохмальної патоки у потоці теплоносія та поза його межами лише після охолодження частки набували твердості при відсутності адгезійних властивостей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

ТУРЧИНА, ТЕТЯНА ЯКІВНА. "ДОСЛІДЖЕННЯ КРОХМАЛЬНОЇ ПАТОКИ ЯК ОБ′ЄКТУ РОЗ-ПИЛЮВАЛЬНОГО СУШІННЯ В СИСТЕМІ «КРАПЛЯ-ПАРОГАЗОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ»." Scientific Works 2, no. 85 (February 23, 2022): 91–101. http://dx.doi.org/10.15673/swonaft.v2i85.2223.

Full text
Abstract:
. Стаття присвячена дослідженням крохмальної патоки як об’єкту розпилювального сушіння в системі «крапля-парогазове середовище» на експериментальному стенді сушіння одиничних крапель у потоці нагрітого теплоносія. Рідкий концентрат крохмальної патоки з вмістом сухих речовин 78-83% має високов’язку консистенцію, що викликає ускладнення в багатьох технологічних процесах. Отримання її у формі сухого порошку методом розпилювання дозволить поліпшити умови використання та розширити галузі її застосування. Наявність цукристих речовин у складі відносно кислих розчинів сприяє прояву властивостей, характерних для аморфних речовин та полімерних матеріалів. За рахунок цього крохмальна патока належить до категорії термопластичних матеріалів – одних з найскладніших об’єктів розпилювального сушіння. Здатність до висушування колоїдної системи, якою є крохмальна патока, а також адгезійність висушених часток у камері розпилювальної сушарки, закладені в її фізико-хімічних характеристиках та реологічних властивостях. Саме вони визначають кінетику сушіння крапель її розчинів, морфологію та міцність висушених часток під впливом різних температурних режимів. Дослідження процесу сушіння крапель крохмальної патоки з масовою часткою редукуючих речовин 38-42% проводились з розчинами концентрацією сухих речовин 40%, 45%, 50%, 55%, 60% і температурах теплоносія 140 оС, 160оС, 180оС, 200оС. Встановлено, що при вмісті сухих речовин у розчинах ≥50% і підвищенні температури теплоносія до 200оС відбувається миттєве зростання градієнтів концентрації та тиску на поверхні щільної непроникливої оболонки висушуваної краплі, що характерно для колоїдних систем. Свідченням тому є наведені фотоматеріали різких змін форми, розмірів та структури крапель у стадіях кипіння та досушування. Більш того, різке зростання дифузійного опору процесам вологопереносу призводить до утримання залишкової вологи всередині кралі. Підтвердженням тому стало зафіксоване в процесі вивчення фізичного стану висушених крапель (часток) даних розчинів (≥50%) кипіння водяної пари у вигляді бульбашок, які виникали з отворів крапель під час їх зондування у потоці теплоносія. Більшу здатність висушуватись до сухого стану, визначену за кінетичними залежностями відносної тривалості зневоднення крапель до крапки кр.3, встановлено для розчинів з концентрацією <50% при температурі теплоносія 180-190оС. Однак, у потоці теплоносія висушені краплі усіх досліджених концентрацій розчинів патоки перебували у в’язко-пластичному стані і проявляли адгезійність. За результати аналізу фізичного стану висушених крапель крохмальної патоки у потоці теплоносія та поза його межами лише після охолодження частки набували твердості при відсутності адгезійних властивостей
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Морозов, Андрій Сергійович. "Стабілізація металізованих колоїдних розчинів поліграфічного призначення." Технологія і техніка друкарства, no. 1(19) (March 31, 2008): 110–17. http://dx.doi.org/10.20535/2077-7264.1(19).2008.62425.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Гончар, Л. М., and О. М. Щербакова. "Вплив передпосівного обробляння насіння нуту на польову схожість та густоту стояння рослин." Вісник Полтавської державної аграрної академії, no. 3 (September 30, 2016): 46–49. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2016.03.10.

Full text
Abstract:
Дослідженнями, проведеними у стаціонарному досліді ВП «Агрономічна дослідна станція» протягом 2012–2014 рр. на чорноземі типовому малоґумусному грубопилувато-суглинковому, встановлено, що обробляння насіння бульбочковими бактеріями та розчином молібдену є ефективним прийомом щодо підвищення схожості насіння нуту шляхом активації окисно-відновних процесів у насінні. Визначено, що виживання рослин нуту під час веґетації суттєво залежить від погодних умов вирощування та передпосівного обробляння насіння. Інокуляція насіння та його обробка колоїдним розчином молібдену сприяє підвищенню стійкості рослин до стресів та виживаності рослин у період веґетації культури на 6,5–10,5 %, застосування інокуляції без колоїдного розчину молібдену – лише на 1,9–2,5 %. Studies in stationary experiment EP «Agronomic Research Station» during 2012–2014 years in typical black soil found that treating seeds by nodule bacteria and molybdenum solution is an effective reception for improving chickpea seed germination by redox processes in the seeds. We established that survival chickpea plants during the growing season considerably depend on weather conditions of growing and preplant processing of seeds. Inoculation of seed and its processing by molybdenum colloidal solution improves plant resistance to stress and survival of plants during the growing season culture in 6,5–10,5 %, inoculation without the use of colloidal solution of molybdenum – by only 1,9–2,5 %.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Григор’єва, Алла Олександрівна. "Тестове оцінювання самостійної роботи студентів з хімії." Theory and methods of learning fundamental disciplines in high school 8 (November 7, 2016): 208–15. http://dx.doi.org/10.55056/fund.v8i1.571.

Full text
Abstract:
Підготовлена до видання «Збірка тестів з хімії». Складені тестові завдання за темами: «Тести перевірки шкільних знань з хімії», «Класи неорганічних сполук», «Еквівалент», «Будова атомів та їхні властивості», «Жорсткість (твердість) води», «Колоїдні розчини, комплексні сполуки», «Розчини», «Йонні реакції, рН, гідроліз солей», «Окисно-відновні реакції», «Властивості s-елементів», «Властивості р – елементів», «Важкі метали», «Властивості d-металів». Тести використовуються для поточного контролю знань студентів-першокурсників екологічної, валеологічної та інженерних нехімічних спеціальностей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Nikonov, V. V., and S. V. Kursov. "Клінічне значення концентрації лактату в плазмі крові у хворих з ознаками сепсису (літературний огляд із результатами власних досліджень)." EMERGENCY MEDICINE, no. 4.51 (September 1, 2013): 43–48. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0586.4.51.2013.89293.

Full text
Abstract:
У першій частині статті подано огляд літератури, присвячений вивченню концентрації лактату плазми крові у хворих із сепсисом. Відзначено, що, незважаючи на численні причини лактацидемії, включаючи тяжкі стреси, застосування бета-адреноміметиків, підвищену рухову активність, тремор, судоми, інфузії фруктози, етанолу, багатоатомних спиртів, використання високих доз глюкози, патологію печінки тощо, у хворих із сепсисом вона частіше відображає наявність тканинної гіпоперфузії і тяжких розладів енергопродукції в результаті мітохондріальної дисфункції. Високі показники концентрації лактату в плазмі крові у хворих із сепсисом, відсутність кліренсу лактату є несприятливою прогностичною ознакою і часто поєднані з високою вірогідністю летального кінця. У другій частині статті наводяться результати дослідження концентрації лактату в плазмі крові в 101 пацієнта з абдомінальним сепсисом на 1-шу, 2-гу и 5-ту добу після операції. Групи дослідження сформовані відповідно до рівня оцінки тяжкості стану хворих за шкалою Acute Physiology And Chronic Health Evaluation II (APACHE II) (не більше 10 балів, 11–20 балів, понад 20 балів) і якісного складу рідинної ресусцитації (тільки кристалоїди, сполучення кристалоїдів з 4% розчином модифікованої желатини, сполучення кристалоїдів з 6% гідроксіетилкрохмалем (ГЕК) 200/0,5, поєднання кристалоїдів з 6% розчином ГЕК 130/0,42).Виявлено, що концентрація лактату зростала разом із величиною оцінки тяжкості стану хворих із сепсисом за шкалою APACHE II. Склад рідинної ресусцитації вірогідно не впливав на динаміку нормалізації рівня лактату в пацієнтів з оцінкою тяжкості стану, що не перевищувала 10 балів. У хворих з оцінкою тяжкості стану в межах 11–20 балів включення до складу рідинної ресусцитації колоїдних плазмозамінників на основі ГЕК вірогідно порівняно з використанням виключно кристалоїдних розчинів забезпечувало більш низьку концентрацію лактату в плазмі й більш швидку її нормалізацію. У пацієнтів з оцінкою тяжкості стану понад 20 балів для нормалізації рівня лактату використання усіх колоїдних плазмозамінників показало переваги порівняно з інфузією виключно кристалоїдів. Усі хворі (n = 3), у яких була констатована концентрація лактату в плазмі крові, що перевищувала 4,0 ммоль, загинули. Нормалізація рівня лактату плазми відбувалася швидше в пацієнтів із низькими оцінками тяжкості стану за шкалою APACHE II. Для зниження тяжкості лактацидемії використання похідних ГЕК мало переваги перед модифікованою желатиною.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kovalenko, O. M. "Лікування опікового шоку на спеціалізованому етапі." Klinicheskaia khirurgiia 86, no. 8 (August 29, 2019): 55–58. http://dx.doi.org/10.26779/2522-1396.2019.08.55.

Full text
Abstract:
Мета. Удосконалити протокол інфузійної терапії опікового шоку із застосуванням реосорбілакту. Матеріали і методи. Реосорбілакт використовували як компонент інфузійної програми у 30 хворих з опіковою хворобою та гіповолемією (основна група), що потребувало використання колоїдних кровозамінників. Лікувальні властивості реосорбілакту оцінювали, порівнюючи їх з дією колоїдних і кристалоїдних розчинів, які застосовували як базисну інфузійну терапію у 20 хворих (порівняльна група). Результати. Реосорбілакт, введений у дозі 10 мл/кг для усунення гіповолемії, виявляв гемодинамічну дію: збільшення фракції викиду на 4% на 2-гу добу застосування у порівнянні з 1-ю добою і на 2% у порівнянні з відповідним показником у хворих порівняльної групи; зменшення загального добового обсягу інфузії на 10% на 2-гу добу після травми і на 12,7% на 3-тю добу, збільшення діурезу, зменшення дефіциту буферних основ. Висновки. Реосорбілакт, якому властива гемодинамічна дія, перешкоджає розвитку метаболічного ацидозу, чинить діуретичний ефект, приводить до зменшення загального обсягу інфузійної терапії і в такий спосіб покращує перебіг опікового шоку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Petrik, I. S., A. M. Eremenko, N. P. Smirnova, A. I. Marinin, and V. V. Olishevsky. "Pecularities of copper and silver nanoparticles stabilization by cysteine in aqueous colloidal systems." Himia, Fizika ta Tehnologia Poverhni 6, no. 3 (September 30, 2015): 364–71. http://dx.doi.org/10.15407/hftp06.03.364.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Ситар, О. В., and Н. В. Новицька. "ВМІСТ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ РЕЧОВИН ФЕНОЛЬНОЇ ПРИРОДИ У НАСІННІ СОЇ (GLYCINE MAX (L.) MERR.) ЗА ДІЇ НЕІОННИХ КОЛОЇДНИХ РОЗЧИНІВ НАНОЧАСТОК МЕТАЛІВ." Вісник Полтавської державної аграрної академії, no. 3 (September 25, 2014): 61–66. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2014.03.10.

Full text
Abstract:
Висвітлено результати досліджень щодо впливупередпосівної обробки насіння сої розчинами наноча-сток металів для регуляції його біохімічного складуяк джерела фармакологічно важливих сполук фено-льної природи. Встановлено позитивний вплив оброб-ки насіння сої неіонними колоїдними розчинами нано-часток на основі срібла, молібдену, марганцю та за-ліза для зростання вмісту лейкоантоціанів, ізофла-вонів та поліфенолів у насінні сої. Зокрема, передпо-сівна обробка неіонними колоїдними розчинами нано-часток металів на основі срібла, молібдену, марган-цю та заліза сприяла зростанню вмісту лейкоанто-ціанів, вміст ізофлавонів збільшився у середньому на30 % відносно контролю. In the article the results of research on the impact of pre- treatment of soybean seeds with solutions of metal nanoparticles to regulate its biochemical composition as a source of pharmacologically important compounds of phenolic nature. The positive effect of soybean processing non-ionic colloidal solutions of nanoparticles from silver, molybdenum, manganese and iron content to increase leykoantotsianiv, isoflavones and polyphenols in soybean seeds. In particular, pre-treatment of non-ionic colloidal solutions of metal nanoparticles on the basis of silver, molybdenum, manganese and iron content boosted leucoanthocyanins, isoflavone content increased on average by 30% relative to control.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Galushko, O. A. "Сучасні аспекти лікування ішемічного інсульту у хворих на цукровий діабет." EMERGENCY MEDICINE, no. 5.68 (October 8, 2015): 92–96. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0586.5.68.2015.78547.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена аналізу літератури з питань лікування ішемічного інсульту у хворих на цукровий діабет. Існує значний збіг симптомів, ознак і результатів лабораторних досліджень при інсульті й діабетичному кетоацидозі, що часто ускладнює діагностику цих станів. Із метою точної й своєчасної діагностики ускладнень у всіх хворих на гострий інсульт із супутнім цукровим діабетом при надходженні потрібно вимірювати рівень рН сироватки, бікарбонат, гази крові та аніонну різницю. Інфузійна підтримка повинна проводитися ретельно й малими порціями, із постійним контролем артеріального тиску, гематокриту, рівня електролітів та показників кислотно-лужного стану. У програмі інфузійної терапії слід використовувати розчини кристалоїдів та сучасні штучні колоїди — похідні гідроксіетилкрохмалю та желатину. Потрібні подальші дослідження для визначення рекомендацій та алгоритмів лікування ішемічного інсульту у хворих на цукровий діабет.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Storozhenko, V., N. Svietlova, M. Kovalenko, L. Batsmanova, and N. Taran. "Induction of wheat seedlings resistance of different ecotypes to the effect of a drought simulated by a colloidal solution of Cu2+ and Zn2+ nanoparticles." Bulletin of Taras Shevchenko National University of Kyiv. Series: Biology 76, no. 2 (2018): 79–84. http://dx.doi.org/10.17721/1728_2748.2018.76.79-84.

Full text
Abstract:
The aim of the investigation was to study the effect of colloidal solution of Cu2+ and Zn2+ nanoparticles on the pro/antioxidant balance, the content of photosynthetic pigments (chlorophylls a, b and carotenoids), the chlorophyll a/b ratio and the morphometric parameters (relative leaf water content, leaf area) of winter wheat Triticum aestivum L. varieties Acveduc (steppe ecotype, resistant to drought) and Stolichna (forest-steppe ecotype, sensitive to drought) under conditions of simulated drought. The drought was created by stopping of watering on the 8th day after emergence and maintaining the soil moisture at 30 % of the total moisture capacity for 3 days. Pre-sowing treatment of seeds with Cu2+ and Zn2+ nanoparticles was carried out by soaking of seeds in experimental solution (1 part of the mother colloid solution: 100 parts of water) for 4 hours. The control variant was soaked in distilled water. Then the seeds were washed and planted in a sand culture. The varietal specificity of the influence of a colloidal solution of metal nanoparticles on seedlings of the Acveduc and Stolichna varieties was revealed. Presowing treatment of seeds with Cu2+ and Zn2+ nanoparticles led to significant changes in the pro/antioxidant balance in leaves of seedlings, reducing the level of accumulation of TBARS, increasing the activity of key antioxidant enzymes (superoxide dismutase and catalase), stabilizing the content of photosynthetic pigments, increasing the relative water content in leaves and leaf area under simulated drought conditions. In general, under drought conditions, presowing of seed treatment with a colloidal solution of nanoparticles had a positive effect on the proantioxidant balance of plants and the morphometric parameters of leaves to a greater extent in seedlings of the steppe ecotype variety (Acveduc) and less in seedlings of the forest-steppe ecotype variety (Stolichna).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

OCHERETNIUK, A., B. KONDRATSKYI, O. PALAMARCHUK, V. KOVALCHUK, and Ya KONDRATSKYI. "Ultrastructural Changes in the Respiratory Section of Rats’ lungs with a Colloid-hyperosmolar Solution Application." Experimental and Clinical Physiology and Biochemistry 2019, no. 2 (July 5, 2019): 31–39. http://dx.doi.org/10.25040/ecpb2019.02.031.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Ryzhenko, G., O. Gorbatiuk, V. Andriiaschuk, O. Zhovnir, T. Uhovs'ka, S. Tiutiun, L. Rieznichenko, S. Dybkova, and T. Gruzina. "Experimental justification of application of colloidal solutions of nano-particles of metals AuNP, AgNP, CuNP and FeNP in biogeotechnology of manufacture of vaccines." Visnyk agrarnoi nauky 95, no. 7 (July 15, 2017): 36–42. http://dx.doi.org/10.31073/agrovisnyk201707-07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Новицька, Н. В., and О. В. Джемесюк. "ФОРМУВАННЯ УРОЖАЙНОСТІ СОЇ ПІД ВПЛИВОМ ІНОКУЛЯЦІЇ ТА ПІДЖИВЛЕННЯ." Вісник Полтавської державної аграрної академії, no. 1-2 (June 29, 2017): 43–47. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2017.1-2.09.

Full text
Abstract:
У статті наведено результати досліджень впливу інокуляції і позакореневого підживлення багатокомпонентними хелатними мікродобривами та колоїдним розчином комплексу наночасток металів на врожайність ультра- та ранньостиглих сортів сої. Встановлено, що інокуляція насіння пре-інокулянтом «ХайКот Супер» дає додаткові 2–4 ц/га прирости врожаю. Проведення позакореневого підживлення хелатними мікродобривами сприяє збільшенню урожайності сої на 10–15 %. Використання нанометалів для обприскування посівів сої у фазу бутонізації розчином у концентрації 240 мг/л на фоні внесення мінеральних добрив у нормі N30P60K60 сприяє збільшенню врожайності культури до 2,8 т/га. Максимальний в досліді рівень врожайності сої отриманий за рахунок поєднання інокуляції насіння і використання для позакореневого підживлення комплексного мікродобрива «Росток Бобові» (2 л/га) на фоні внесення мінеральних добрив в нормі N30P60K60 . The article deals with the influence of inoculation and foliar feeding with multi-chelate complex and colloidal solution of metal nanoparticles on the yield performance of ultra and early ripening varieties of soybean. It had been found, that pre-inoculation of seeds with «HayKot Super» inoculant provides additional 2–4 t/ha yield allowances. Carrying out foliar feeding with chelated micro-fertilizers increases soybean yield performance by 10–15 %. Use of nano-metals for spraying soy at the stage of budding as a solution (240 mg/l) while mineral fertilizers applying at a rate of N30P60K60 increases the yield performance of a crop at 2,8 t/ha. The maximum yield performance indicators of soybean were obtained by combining the seeds inoculation, mineral fertilizers application at a rate of N30P60K60 and use of complex fertilizers «Rostock bean» (2 l/ha) for the foliar feeding.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Dorozinsky, G. V. "INVESTIGATION OF CdTe QUANTUM DOTS SYNTHESIS TECHNOLOGY FEATURES IN COLLOID SOLUTIONS BY PHOTOLUMINESCENT SPECTROSCOPY AND SURFACE PLASMON RESONANCE REFRACTOMETRY." Optoelektronìka ta napìvprovìdnikova tehnìka 55 (December 31, 2020): 126–35. http://dx.doi.org/10.15407/iopt.2020.55.126.

Full text
Abstract:
Effect of activation current variation in the synthesis of quantum dots (QD) of cadmium telluride in colloidal solutions on the change of emission spectra of photoluminescence (PL), the average size of QD and the change in the angular position of refractometric characteristics of surface plasmon resonance (SPR) was studied. The activation current was changed from 0.1 to 0.6 A in steps of 100 mA. For comparison, also performed the synthesis of cadmium telluride QD in colloidal solutions with a change in the duration of the synthesis in the range from 1 to 5 minutes in increments of 1 minute. The average QD size of cadmium telluride was determined by the peak values of the measured PL spectra of the corresponding colloidal solutions according to the modified Bruce formula. The response of the SPR sensor constructed according to the Kretschman scheme was defined as the angular shift of the minimum of the measured refractometric characteristics of the SPR when replacing deionized water with the studied colloidal solutions. The results of the study showed that the increase in the activation current in contrast to the increase in the duration of the synthesis led not only to a decrease in PL intensity, but also to its increase at low currents, which may be due to "electropolishing" of the quantum dot surface. Both technologies for the synthesis of quantum dots were characterized by the presence of slow growth processes, which was associated with the thermodynamics of nucleation processes and manifested in the form of saturation regions on the graphs of PL peak and minimum refractometric characteristics of SPR from synthesis duration and activation current. At different durations of quantum dot synthesis, a dependence (correlation coefficient -0.9992) was established between the response of the SPR sensor and the spectral position of the PL maximum, which was approximated by a linear function with a matching coefficient R 2 = 0.998. The results of the study showed that the use of variation of activation current in stabilizing the duration of synthesis is the dominant condition for creating high-emission light-emitting and light-converting semiconductor systems based on cadmium telluride QD, because with variation of activation current PL intensity was 431.9 abs., 4 times higher than for the case of variation in the duration of synthesis, namely 181.2 abs.one. The results of the study can be used to optimize the technology of manufacturing QD of cadmium telluride with predetermined characteristics.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Джемесюк, О. В., С. М. Каленська, and Н. В. Новицька. "Формування площі листкової поверхні сої під впливом інокуляції та підживлення." Вісник Полтавської державної аграрної академії, no. 3 (September 30, 2016): 6–10. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2016.03.01.

Full text
Abstract:
Наведено результати досліджень впливу інокуляції насіння і позакореневого підживлення багатокомпонентними хелатними мікродобривами і колоїдним розчином комплексу наночастинок металів на фоні мінеральних добрив на динаміку формування площі листкової поверхні посівів сортів сої. Польові дослідження проводили на чорноземах типових Лісостепу України на кафедрі рослинництва у ВП НУБіП України «Агрономічна дослідна станція». Варіанти досліджень включали інокуляцію насіння бактеріальним препаратом «ХайКот Супер» + «ХайКот Супер Extender», підживлення у фазу бутонізації комплексними мікродобривами «ВуксалКомбі Плюс» (2 л/га) і «Росток Бобові» (2 л/га) та запатентованим маточним колоїдним розчином комплексу (Fe, Mn, Mo, Co, Cu, Zn, Ag) наночасток металів (240 мг/1 л/га). Встановлено, що найбільшу площу листя виявлено в ультрараннього сорту Легенда та ранньостиглого сорту Хорол, яка на варіанті з інокуляцією насіння становила 23,0 та 27,7 тис. м2/га за відповідного показника 22,8 та 25,5 тис. м2/га у варіанті без інокуляції. Застосування комплексу наночасток металів у концентрації 240 мг/л для обприскування посівів сої на початку бутонізації сприяє збільшенню площі листя у фазі цвітіння до 22,9 для ультраранніх та 28,1 тис. м2/га – для ранньостиглих сортів сої. Максимальна листкова поверхня в досліді: 24,4 тис. м2/га для сорту Легенда та 30,9 тис. м2/га – для сорту Хорол – формувалася за поєднання інокуляції насіння «ХайКот Супер» + «ХайКот Супер Extender» і позакореневого підживлення комплексним мікродобривом «Росток Бобові». The effects of inoculation seed, top dressing fertilizers, and multi-chelate complex of colloidal solution of metal nanoparticles on a background of mineral fertilizers on the dynamics of the formation of leaf surface of sowing soybean varieties are presented. Field research was conducted in typical black soil of Forest-Steppe zone of Ukraine at the Department of Plant in separate unit of the National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine «Agronomic Research Station». Options for research include inoculation of seed by bacterial drug «HayKot Super» + «HayKot Super Extender», sustained by budding complex fertilizers «VuksalKombi Plus» (2 l/ha) and «Sprout Bean» (2 l/ha), and patented royal colloidal solution complex (Fe, Mn, Mo, Co, Cu, Zn, Ag) nanoparticles of metals (240 mg/1 l/ha). We established that the largest area of ​​leaves found in ultraearly sort «Legend» and early ripening varieties «Horol» which in the variant with seed inoculation was 23,0 and 27,7 thousand m2/ha corresponding figure of 22,8 and 25,5 thousand m2/ha in the version without inoculation. The use of complex metal nanoparticles at a concentration of 240 mg/l for spraying soybeans in early budding increases leaf area at flowering stage to 22,9 for ultraearly and 28,1 thousand m2/ha – for early ripening varieties of soy. Maximum leaf surface in the experiment: 24,4 thousand m2/ha for sort «Legend» and 30,9 thousand m2/ha – for sort «Horol» formed by the combination of seed inoculation «HayKot Super» + «HayKot Super Extender», and foliar feeding complex micronutrients «Sprout Bean».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

OCHERETNIUK, A. A., B. A. KONDRATSKYI, O. V. PALAMARCHUK, and V. A. VASHCHUK. "The influence of infusion therapy with a colloid-hyperosmolar solution on general trophic and detoxification processes in rats under conditions of burn shock." Experimental and Clinical Physiology and Biochemistry 2018, no. 1 (March 15, 2018): 79–86. http://dx.doi.org/10.25040/ecpb2018.01.079.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

OCHERETNIUK, A. A., B. A. KONDRATSKYI, O. V. PALAMARCHUK, and V. A. VASHCHUK. "The Rationale for the Safety of Colloid-Hyperosmolar Solutions for the Correction of the Functional State of the Body and Lungs in the Experiment on Rats." Experimental and Clinical Physiology and Biochemistry 2018, no. 3 (October 15, 2018): 52–60. http://dx.doi.org/10.25040/ecpb2018.03.052.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Bandas, I. A., I. Ya Krynytska, M. I. Kulitska, and M. M. Korda. "ЗМІНИ ЦИТОКІНОВОГО ПРОФІЛЮ КРОВІ ЩУРІВ ЗА УМОВ СПІЛЬНОЇ ДІЇ НАНОЧАСТИНОК ДІОКСИДУ КРЕМНІЮ І ХІМІЧНОГО ТОКСИКАНТА АЦЕТАТУ СВИНЦЮ." Вісник наукових досліджень, no. 3 (November 1, 2017). http://dx.doi.org/10.11603/2415-8798.2017.3.8093.

Full text
Abstract:
Резюме. Відома для наночастинок здатність посилювати транспорт хімічних речовин і лікарських засобів в клітини і через бар’єри організму робить актуальним питання про можливість потенціювання токсичної дії хімічних контамінантів при їх сумісному надходженні в організм з наночастинками.Мета дослідження – оцінити інтегральний ефект наночастинок діоксиду кремнію і хімічного токсиканта ацетату свинцю на цитокіновий профіль сироватки крові.Матеріали і методи. Досліди проведено на 40 безпородних білих щурах-самцях масою 150-160 г, яких було поділено на 4 групи. Тваринам 1-ї (контрольної) групи щоденно внутрішньошлунково вводили фізіологічний розчин. Щури 2-ї групи отримували колоїдний розчин наночастинок діоксину кремнію в дозі 50 мг/кг маси тіла. Тваринам 3-ї групи вводили ацетат свинцю у вигляді водного розчину в дозі 20 мг/кг маси тіла (у перерахунку на свинець), 4-ї – щоденно вводили розчин наночастинок діоксиду кремнію сумісно з ацетатом свинцю протягом 3-х тижнів у вищезазначених дозах. В сироватці крові щурів визначали концентрацію цитокінів TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-4, IL-10 методом імуноферментного аналізу. Отримані показники обробляли статистично.Результати досліджень та їх обговорення. Встановлено, що під впливом наночастинок діоксиду кремнію досліджувані показники не зазнавали достовірних змін. У сироватці крові щурів, яким вводили ацетат свинцю, встановлено значне збільшення концентрації прозапальних цитокінівTNF-α, IL-1β, IL-6 і зниження рівня протизапальних IL-4 и IL-10. Найбільш суттєво цитокіновий профіль змінювався у сироватці крові тварин на фоні сумісного введення наночастинок діоксиду кремнію й ацетату свинцю. У цьому випадку концентрація TNF-α, IL-1β та IL-6 була достовірно вищою на 27, 18,8 і 36,9 % (p<0,05) відповідно, а вміст IL-4 і IL-10 достовірно зменшувався на 25,8 і 24,7 % (p<0,05) відповідно, порівняно з групою тварин, яким вводили тільки хімічний токсикант.Висновки. Наночастинки діоксиду кремнію посилюють здатність хімічного токсиканта ацетату свинцю підвищувати продукцію прозапальних цитокінів та знижувати продукцію протизапальних цитокінів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Mazur, A., P. Gurin, and M. Babich. "Зміни гемодинаміки при використанні різних інфузійних розчинів під час коронарного шунтування на працюючому серці." Ukrainian journal of cardiovascular surgery, March 11, 2019, 16–20. http://dx.doi.org/10.30702/ujcvs/19.35/03(016-020).

Full text
Abstract:
Вивчено зміни гемодинаміки під час коронарного шунтування на працюючому серці. Наведено порівняльний аналіз застосування колоїдних і кристалоїдних розчинів на етапах формування дистального анастомозу під час коронарного шунтування на працюючому серці. У дослідження було включено 80 пацієнтів, оперованих у Національному інституті хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова з приводу ішемічної хвороби серця, яким було виконано коронарне шунтування на працюючому серці. У групу дослідження було включено 40 пацієнтів, яким у програмі інфузійної терапії інтраопераційного періоду застосовували розчин гідроксиетилкрохмалю 130/0,4 або 4% розчин желатину. Групу порівняння склали 40 пацієнтів, яким в інтраопераційному періоді були застосовані виключно кристалоїдні розчини. Аналізували зміни серцевого індексу, артеріального тиску, тиску в легеневій артерії, центрального венозного тиску, результати загального і біохімічного аналізу крові, електролітний, кислотно-основний і газовий склад крові. Отримані результати продемонстрували, що при застосуванні колоїдних розчинів показники центральної гемодинаміки на етапі формування дистального анастомозу (серцевого індексу, артеріального тиску, тиску в легеневій артерії та центрального венозного тиску) були достовірно вищими, ніж при застосовуванні кристалоїдних розчинів. Проте зниження показників центральної гемодинаміки у пацієнтів, у яких були застосовані кристалоїдні розчини, не були критичними і дозволяли виконувати коронарне шунтування на працюючому серці в усіх пацієнтів без залучення штучного кровообігу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Гурін, П. В. "Вплив розчинів гідроксиетилкрохмалів на коагуляційний гемостаз, крововтратуі результати лікування пацієнтів з ішемічною хворобою серця." Ukrainian journal of cardiovascular surgery, November 30, 2018, 26–29. http://dx.doi.org/10.30702/ujcvs/18.33/06(026-029).

Full text
Abstract:
Наведено результати застосування колоїдних та кристалоїдних розчинів під час оперативного втручання у пацієнтів з ішемічною хворобою серця. Досліджено вплив на систему коагуляційного гемостазу колоїдних розчинів та пов’язані із цим периопераційні ускладнення. У дослідження включені 40 пацієнтів, оперованих у НІХТ імені О. О. Шалімова з приводу ішемічної хвороби серця, яким було виконано коронарне шунтування на працюючому серці: група дослідження становила 20 пацієнтів (в інтраопераційному періоді застосовували розчини гідроксиетилкрохмалю 130/0,4; група порівняння – 20 пацієнтів (в інтраопераційному періоді застосовували виключно кристалоїдні розчини). Аналізували результати загального і біохімічного аналізу крові, електролітний, кислотно-основний і газовий склад крові, визначали протромбіновий час, протромбіновий індекс, міжнародне нормалізоване відношення, активований частковий тромбопластиновий час, показники тромбоеластометрії. Статистичний аналіз матеріалу проводився за допомогою стандартних методів із застосуванням пакету прикладних програм “MS Excel” та “Stat Plus 2007 Professional”. Оцінювали середнє значення, стандартні помилки, достовірність відмінностей. Для оцінки міжгрупової різниці застосовували параметричний t-критерій Стьюдента, при визначенні зв’язків між показниками – кореляційний аналіз за Пірсоном. Отримані результати довели негативний вплив на систему коагуляційного гемостазу колоїдних розчинів (зміни показників тромбоеластометрії, протромбінового часу та протромбінового індексу) та збільшення частоти післяопераційних ускладнень (крововтрата, потреба вгемотрансфузії, збільшення часу перебування у відділенні інтенсивної терапії та стаціонарі). Одержані результати дають перспективи в подальшому вивченні впливу колоїдних розчинів на коагуляційний гемостаз під час інших оперативних втручань (торакальних, абдомінальних тощо), а також в застосуванні методу тромбоеластометрії в клінічній практиці для ранньої діагностики порушень коагуляційного гемостазу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Данилкович, Анатолій, Ольга Сангінова, and Віктор Ліщук. "Колоїдно-хімічні аспекти відмочувально-зольних процесів виготовлення еластичних шкір." Матеріали міжнародної науково-практиченої конференції "Екологія. Людина. Суспільство", May 20, 2021, 149–52. http://dx.doi.org/10.20535/ehs.2021.232867.

Full text
Abstract:
Досліджено колоїдно-хімічні особливості відмочувально-зольних процесів оброблення шкіряної сировини при виготовленні еластичних шкір для верху взуття. Проведено порівняльний екологічний аналіз процесів відмочування-зоління шкіряної сировини у технологіях виробництва еластичних шкір. Показано, що маловідходна технологія відмочування-зоління за комплексом фізико-хімічних властивостей напівфабрикату характеризується меншими витратами екологічно небезпечних реагентів порівняно з діючою технологією, а саме сульфідів натрію і гідроксиду кальцію відповідно у 2,9 і 4,2 рази, скороченням загальної тривалості оброблення у 2,3 рази та затратах електричної енергії у 1,7 рази. Отриманий золений напівфабрикат за комплексом структурно-чутливих показників характеризується вищою стабільністю структури. За результатами дослідження ступеня окиснення екстрагованих органічних неструктурованих компонентів дерми в робочих розчинах і набухання прозоленого напівфабрикату встановлено більш глибокі структурні зміни голини отриманої за діючою технологією, що обумовлено більшими витратами гідроксиду кальцію і тривалістю оброблення напівфабрикату. Розроблена екологічно орієнтована маловідходна технологія забезпечує отримання шкір для верху взуття з підвищеним виходом площі на 3,9 %, які відповідають вимогам ДСТУ 3115-95. Отримані еластичні шкіри характеризуються вищою міцністю, відсутністю дефекту пухлинуватих пашин і пухлинуватості. Помірне набухання золеного напівфабрикату забезпечує формування готової шкіри з більшим виходом площі, відповідно, більш ефективним використанням шкіряної сировини. Встановлено, що за комплексом еколого-технологічних показників маловідходна технологія відмочувально-зольних процесів має суттєві переваги перед діючою технологією при виготовленні еластичних шкір для верху взуття.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Kochkodan, O. D., V. I. Maksin, N. M. Antraptseva, and T. S. Semenenko. "EFFECT OF РH AND IONIC STRENTH OF SOLUTION ON THE COLLOIDAL-CHEMICAL PROPERTIES OF BINARY MIXTURES OF SURFACTNTS." Bìoresursi ì prirodokoristuvannâ 10, no. 5-6 (December 29, 2018). http://dx.doi.org/10.31548/bio2018.05.014.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Kondratskyi, B. O., V. L. Novak, Ya B. Kondratskyi, L. Ya Solovey, and S. V. Prymak. "SAFETY OF COLLOID-HYPEROSMOLAR SOLUTION IN EARLY POSTOPERATIVE PERIOD AFTER CARDIAC SURGICAL PROCEDURES." Hematology & blood transfusion: interdepartamental collection, 2016. http://dx.doi.org/10.33741/0435-1991.40.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography