Academic literature on the topic 'Очищення повітря'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Очищення повітря.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Очищення повітря"

1

Довбненко, О. Ф. "РЕЗУЛЬТАТИ ВИРОБНИЧИХ ВИПРОБУВАНЬ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕНННЯ МІКРОКЛІМАТУ В ПРИМІЩЕННІ ДЛЯ УТРИМАННЯ КРОЛІВ." Effective rabbit breeding and fur farming, no. 5 (May 2, 2020): 51–64. http://dx.doi.org/10.37617/2708-0617.2019.5.51-64.

Full text
Abstract:
Обґрунтовано переваги застосування УФБ ламп низького тиску для очищення повітря тваринницьких приміщень від шкідливих домішок. Установки на основі УФБ ламп здатні очистити повітря від вірусів та мікробів до 99,9%, а озон ефективно знешкоджує патогенну мікрофлору, аміак (NH3), сірководень (H2S), метан (CH4), вуглекислий газ (CO2), знижує вологість повітря. Застосування УФБ установок забезпечує скорочення повітрообміну із зовнішнім середовищем, що призводить до зменшення втрат теплоти з викидним вентиляційним повітрям, зменшення об’ємів вентиляції та підвищує ефективність рекуперації теплоти. Обґрунтована необхідність застосування припливно – витяжних установок рекуперативного типу, в яких за рахунок теплоти викидного повітря відбувається сухий підігрів припливного повітря без змішування потоків. В тваринницьких приміщеннях доцільно застосовувати теплоутилізатори на основі полімерних матеріалів, стійких до агресивного повітряного середовища тваринницьких приміщеннях. Обґрунтована функціональна схема системи технічних засобів для створення енергоощадного мікроклімату тваринницьких приміщень, яка складається з літньої вентиляції, припливно-витяжних установок з утилізацією теплоти вентиляційних викидів та УФБ установок для очищення повітря від шкідливих домішок. Приведені технічні характеристики експериментальних зразків енергоефективного обладнання для забезпечення мікроклімату: припливно – витяжної установки з рекуперацією теплоти РТВ-2,5, УФБ рециркулятора РПБ 1,8-6/30 та пристрою для скорочення емісії шкідливих речовин на основі люмінесцентних УФБ ламп низького тиску. Приведено результати виробничих випробування УФБ установок енергоефективної системи забезпечення мікроклімату в приміщенні для утримання кролів. За результатами випробувань встановлено: Припливно-витяжна система вентиляції приміщення на базі рекуперативного теплоутилізатора забезпечує повітрообмін кролеферми до 2500 м3/год та скорочення витрат енергоресурсів на підігрів припливного повітря в опалювальний період 42 ...45 %. Рециркулятор – очищувач повітряного середовища тваринницьких приміщень забезпечує обробку від патогенної мікрофлори та шкідливих домішок до 1800 м3/год повітря з ефективністю очищення від аміаку 44,8%. Пристрій для скорочення емісії шкідливих речовин в зоні накопичення біологічних відходів забезпечує скорочення емісії аміаку до 59,6%. Очікуване скорочення витрат енергоресурсів за опалювальний сезон при застосуванні енергоефективної системи - до 80%.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Vasyuk, S. V., Ya M. Vasylchyshin, and V. L. Vasyuk. "Ламінарний потік стерильного повітря та ультрафіолетове опромінення в ортопедичних операційних." TRAUMA 14, no. 5 (September 1, 2013): 83–88. http://dx.doi.org/10.22141/1608-1706.5.14.2013.88157.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є порівняння ефективності знезараження повітря в ортопедичних операційних методом високоефективної фільтрації повітря та методом ультрафіолетового випромінювання. Проведено вивчення якісного та кількісного складу повітря та динаміку цих показників у двох операційних. У першій повітря знезаражувалось методом високоефективної фільтрації, у другій — за допомогою ламп ультрафіолетового опромінення (УФО). Загальна засіяність повітря операційних із системою його високоефективної фільтрації у 60 разів нижча, ніж в операційних, у яких для знезараження повітря використовується УФО. Порівняно з операційними, у яких для знезараження повітря використовується УФО, повітря операційних із системою його фільтрації не містить потенційно патогенних видів, здатних викликати післяопераційне нагноєння ран. Метод фільтрації повітря з метою його знезараження має ряд суттєвих переваг: покращується видовий склад мікрофлори — у повітрі не виявляються види, здатні викликати гнійно-запальні захворювання людини; повітря не тільки очищується і знезаражується, але й кондиціонується, унаслідок чого покращуються умови роботи персоналу (також профілактика різного роду ускладнень); мікробіологічні показники якості повітря утримуються на високому рівні протягом усього робочого часу; знезараження й очищення повітря здійснюється в присутності персоналу і хворого.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Рижков, Вадим Генієвич, Карина Володимирівна Бєлоконь, Євгенія Анатоліївна Манідіна, and Олена Олександрівна Троїцька. "ОГЛЯД СУЧАСНИХ ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ ВІД ПИЛУ В МЕТАЛУРГІЇ." Scientific Journal "Metallurgy", no. 1 (July 22, 2021): 81–90. http://dx.doi.org/10.26661/2071-3789-2021-1-11.

Full text
Abstract:
Одним з ефективних способів захисту організму працівника від промислового пилу є пропускання запиленого повітря через фільтрувальний матеріал. Зазначений спосіб застосовують як в респіраторах, так і фільтрах для очищення повітря або промислових газів. Показниками, що характеризують роботу фільтрів є коефіцієнт проникності, ефективність, час захисної дії, опір вдиху та видиху (для респіраторів) та інші. У статті описані сучасні матеріали для фільтрації газів, в тому числі повітря, їх властивості, переваги та недоліки, особливості застосування. Для матеріалів на основі перхлор- вінілу, що раніше широко застосовувалися, знижується ефективність очищення за температури повітря вище 301 К і високої вологості. Замість них пропонуються філь- трувальні матеріали на основі ультратонких волокон сополімеру стиролу й акрилоні- трилу, а також одержаних з розплаву поліпропілену з нанесенням електростатичного заряду. Для тонкого очищення газів за підвищеної температури, застосовують фільтри з кераміки, тонковолокнистої вати з нержавіючої сталі, які мають високу міцність і стій- кість до змінних навантажень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ратайчук, О. В., and С. В. Сагін. "ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ПРОЦЕСУ НАДДУВА СУДНОВИХ ДИЗЕЛІВ." Ship power plant 41 (November 5, 2020): 15–19. http://dx.doi.org/10.31653/smf341.2020.15-19.

Full text
Abstract:
Постановка проблеми в загальному вигляді. Робочий цикл суднового двигуна внутрішнього згоряння (ДВЗ) складається з послідовності окремих, але поєднаних процесів: наповнення циліндра свіжим повітрям; стиснення суміші свіжого повітря та залишкових газів до температури, що забезпечує надійне самозаймання палива; згоряння палива, розширення продуктів згоряння, випуску та продування. Перебіг робочого циклу, та отримання корисної роботи від його здійснення не можливо безупинної подачі повітря у циліндр дизеля, яке забезпечує та здійснює не лише процес згоряння, а також процеси очищення циліндра від випускних газів (ВГ) та його наповнення. Подача повітря у циліндр дизеля здійснюється за допомогою системи наддува и виконується турбокомпресором (ТК). Потужність, яку може розвивати дизель, безпосередньо залежить від кількості повітря і палива, які надходять в циліндри дизеля. Значить домогтися підвищення потужності двигуна можна шляхом збільшення кількості цих складових. Збільшення кількості палива марно, якщо одночасно не збільшується об'єм повітря, необхідний для його згоряння. Одним з рішень цієї проблеми є збільшення обсягу повітря, що надійшло в циліндри, при цьому спалювання великої кількості палива дає можливість отримати більшу енергію та перетворити її у корисну роботу. Розв’язання цього завдання неможливе без підвищення ефективності процесу наддува дизелів, що встановлені на суднах річкового та морського транспорту
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bashutska, U. B. "Отримання енергії спалюванням відсортованого сміття на спеціалізованому підприємстві (досвід Німеччини)." Scientific Bulletin of UNFU 28, no. 5 (May 31, 2018): 65–68. http://dx.doi.org/10.15421/40280514.

Full text
Abstract:
Проаналізовано метод отримання теплової й електричної енергії з відсортованого сміття на спеціалізованому підприємстві у південно-західній частині Німеччини. Електростанція міста Штутгарт отримує енергію із відходів та вугілля (сміттєспалювальний завод-теплоелектроцентраль у Мюнстері й теплоелектроцентраль у Гайсбургу). Загалом "Штутгарт-Мюнстер" продукує 183 МВт електричної потужності й 450 МВт теплової потужності. Пропускна спроможність спалювання відходів становить 420000 т/рік (теплотвірна здатність – 11000 КДж/кг). Здійснено порівняння викидів основних забруднювальних речовин у атмосферне повітря після застосування таких природоохоронних технологій, як: каталітичне очищення від оксидів Нітрогену та руйнування діоксинів, вилучення пилу електростатичним фільтром; чотиристадійне скруберне очищення повітря від HCl, HF, SO2, дуже дрібнодисперсного пилу, важких металів, поліхлорованих дибензофуранів. Відзначено важливість спалювання непридатних для перероблення відходів для вирішення актуальної для України проблеми переповнення офіційних полігонів, а також необхідність чіткого дотримання таким підприємством екологічних нормативів, використання найсучасніших систем очищення та захоронення продуктів згоряння, побічного виробництва енергії.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kapelyush, N. V., and V. P. Bessonova. "Середовищеочищувальна роль Platanus orientalis у насадженнях санітарно-гігієнічного призначення." Biosystems Diversity 15, no. 1 (September 20, 2006): 59–65. http://dx.doi.org/10.15421/010711.

Full text
Abstract:
Подано аналіз повітроочищувальної ролі платанів (Platanus orientalis L.) в умовах забруднення навколишнього середовища. Дослідження показали достатньо високу здатність платанів до очищення повітря від сполук сірки, фтору, хлору та фенолів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Булавка, С. "Підвищення ефективності передстартової системи термостатування повітря космічних апаратів." COMPUTER-INTEGRATED TECHNOLOGIES: EDUCATION, SCIENCE, PRODUCTION, no. 42 (March 25, 2021): 24–30. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2524-0560-2021-42-04.

Full text
Abstract:
У роботі було запропоновано модифіковані структурні схеми передстартової системи термостатування повітря космічних апаратів для підвищення її ефективності та виконано порівняльну оцінку. Теоретичні результати, отримані для передстартової системи термостатування повітря космічних апаратів показали, що розроблені структурні схеми мають більшу ефективність роботи у порівнянні з існуючою, оскільки відхилення значень розподілення градієнту температур за довжиною по осі при температурі зовнішнього середовища в 20 і 30ºС не перевищує 16,7%. Отримані результати вказують на доцільність в застосуванні запропонованої модифікованої схеми передстартової системи термостатування повітря з підпірним дроселем та фільтрами грубого і тонкого очищення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Шевцов, Анатолій Павлович, and Сергій Сергійович Рижков. "РОЗРОБКА ВИСОКОЕФЕКТИВНОЇ СУДНОВОЇ СИСТЕМИ ОЧИЩЕННЯ ПОВІТРЯ ВІД КРАПЛИННОЇ ВОЛОГИ." Aerospace technic and technology, no. 5 (November 8, 2018): 42–46. http://dx.doi.org/10.32620/aktt.2018.5.07.

Full text
Abstract:
It is investigated one of the directions of increasing the technical, economic and environmental characteristics of engines and power plants by air cleaning as a working fluid of condensed moisture. Prospective methods of aerosol medium separation with the help of gradient intensification of transfer processes in boundary layers of multifunctional surfaces are also investigated. Multifunctional surfaces include surfaces with a coefficient of compactness more than 2000 m2/m3, characterized by improved heat exchange and separating properties. A characteristic feature of the developed separating profiles is the combination of a waveform part with flat input and output elements. In the assembly, the separating profiles form the curved channels with a number of successive confuser and diffuser elements. In diffusor elements, there are separating zones with the gas reverse flow. The liquid film resulting from the droplets deposition, falling into these zones, is influenced by the vortices effect that counteracts the film motion in the direction of the main flow and facilitates its flow under the action of gravity. The investigations of gas dynamics and deposition coefficients of the separation profile were performed. The coefficient of droplets deposition for flow rates of 5, 10, 15, 20 m/s in separating profiles with a radius of 5, 10, 15, 20, 25 mm was calculated. It was determined that vortex zones provide full removal of captured water from the smooth surface profile up to the airspeed of 5 m/s. Excess of this speed leads to the removal of part of the water from the vortex zones. Drainage elements are provided for preventing secondary flooding of the flow in flat sections of the separation profile. Design solutions and a generalized scheme of the ship system of air cleaning of condensed moisture for the air flow from 20 to 2000 m3/h were developed. The introduction of filters based on gradient technologies will increase the reliability, the life of the marine power equipment and its elements. This will contribute to the creation of high-efficiency energy-saving technologies and efficient design solutions for a wide range of gradient marine power plant separators.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Фіалко, Н. М., В. Г. Прокопов, Р. О. Навродська, С. І. Шевчук, and Г. О. Пресіч. "Особливості застосування тепло¬ути¬лізаційних технологій для газоспоживальних скловарних печей." Scientific Bulletin of UNFU 31, no. 4 (September 9, 2021): 109–13. http://dx.doi.org/10.36930/40310418.

Full text
Abstract:
Проаналізовано особливості корисного використання скидної теплоти відхідних газів газоспоживальних скловарних печей, оснащених регенераторами для нагрівання повітря на горіння. Ці особливості зумовлені відносно високою температурою запічних газів (зазвичай 300-650 °С) та наявністю в них технологічного виносу у вигляді пилу та газової фази із шкідливих і хімічно агресивних сполук, таких як окиси вуглецю, сірки та азоту. Такі особливості призводять до ускладнень реалізації теплоутилізаційних технологій для скловарних печей. Викладено результати досліджень щодо ефективності для цих печей розроблених теплоутилізаційних технологій з теплоутилізаційним устаткуванням (теплоутилізаторами) для різних потреб використання утилізованої теплоти. Запропоновано варіанти цих технологій та виконано розрахунки основних характеристик їхнього призначення. В одному з варіантів використано водонагрівальні панельні теплоутилізатори модульного типу (ТВМ), призначені для нагрівання води для забезпечення потреб підприємств та прилеглих об'єктів у тепловій енергії на опалення, гаряче водопостачання та технологічні потреби. Другий варіант слугує попередньому нагріванню повітря на горіння в кінцевому рекуператорі (КР) перед надходженням його до регенераторів печей. В обох варіантах запропонованих технологій передбачена можливість очищення стисненим повітрям робочих поверхонь теплоутилізаційного устаткування від відкладень технологічного пилу. Наведено експериментальні дані щодо високої ефективності цього очищення, які отримані під час проведення пусконалагоджувальних випробувань відповідного устаткування. Виконано зіставлення основних показників ефективності розроблених технологій. У цих технологіях передбачено антикорозійний захист димових труб в умовах охолодження димових газів шляхом застосування методу байпасування частини гарячих запічних газів повз теплоутилізатори. Цей метод сприяє запобіганню конденсатоутворенню в димових трубах та покращенню їхніх режимних характеристик щодо розсіювання в навколишньому середовищі шкідливих речовин. Проаналізовано вплив на економічні показники рекуператора кінцевої температури нагрітого повітря, для визначення її раціонального значення. Показано, що застосування запропонованих технологій утилізації скидної теплоти відхідних газів скловарних печей забезпечує підвищення ефективності використання палива печі на 5-15 % за терміну окупності витрат на їхнє впровадження до одного року.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Gladij, M., V. Voloschuk, S. Smyslov, and L. Zasuha. "Purification of air on pig-rearing farms." Visnyk agrarnoi nauky 96, no. 11 (November 15, 2018): 93–99. http://dx.doi.org/10.31073/agrovisnyk201811-13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Очищення повітря"

1

Дроздова, Ольга Сергіївна, Ольга Сергеевна Дроздова, Olha Serhiivna Drozdova, and О. В. Нагорнєв. "Сучасні апарати очищення повітря від забруднювальних речовин зварювального виробництва." Thesis, Сумський державний університет, 2016. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/45321.

Full text
Abstract:
При виконанні зварювальних робіт в повітря виділяється зварювальний аерозоль, у складі якого містяться оксиди металів у вигляді твердих частинок і газоподібні сполуки . Аерозоль, яка утворюється, характеризується дрібною дисперсністю – швидкість витання часток не перевищує 0,1 м/с. Сучасні апарати, які здатні вловлювати таке забруднення, представлені фільтрами, в основному, лектростатичними та механічними, з ефективністю очищення більше 90%.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Гутак, С. О., Д. О. Самофалов, and А. Кабиш. "Каталітичне окислення метиленового синього киснем повітря." Thesis, Сумський державний університет, 2015. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/44107.

Full text
Abstract:
Проблема чистої води є загальнонаціональною і стосується всіх галузей промисловості і всього населення країни, тому велике значення набуває боротьба з забрудненням водного середовища. Значний внесок у забруднення природних водойм вносять підприємства текстильної і легкої промисловості. Основними складовими практично всіх технологічних процесів таких підприємств є складні органічні сполуки – синтетичні барвники.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Мельник, Д. І., and Ігор Григорович Лисаченко. "Математичне моделювання процесу очищення викидних газів у металургійному виробництві." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/48443.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Мережаний, Ю. Г., and В. С. Антонюк. "Система фільтрації приточного повітря в виробничих приміщеннях прецизійного складального виробництва." Thesis, Видавництво СумДУ, 2010. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/11370.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Гурець, Л. Л. "Науково-методологічні основи екологічної безпеки при забрудненні атмосферного повітря газопиловими викидами промислових підприємств." Thesis, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2017. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/4872.

Full text
Abstract:
Дисертація присвячена вирішенню науково-прикладної проблеми зниження техногенного навантаження від пилогазових викидів промислових підприємств шляхом застосування високоінтенсивного газоочисного обладнання. Розглянуті принципи управління екологічною безпекою атмосферного повітря в системі «населений пункт - промислове підприємство». З метою прогнозування впливу промислових підприємств на атмосферне повітря населених пунктів розроблені математичні моделі розсіювання забруднюючих речовин, які враховують параметри міської забудови. За результатами системного аналізу факторів впливу на стан екологічної безпеки при забрудненні атмосферного повітря та математичного моделювання оптимізації процесу газоочищення прийнято в якості критерію оптимізації інтенсивність процесу. Розроблена методологія вибору газоочисного обладнання при врахуванні критерію оптимізації дала можливість виділити конструкції високоінтенсивного газоочисного обладнання для комплексного очищення відхідних газів - апарати з провальними тарілками великих отворів та з регулярною рухомою насадкою. За результатами теоретичних та експериментальних досліджень апаратів отримані залежності для визначення режимних та конструктивних параметрів процесу газоочищення. Дослідно-промислові дослідження апаратів підтвердили високу ефективність та стійку роботу запатентованого обладнання.
Диссертация посвящена решению научно-прикладной проблемы снижения техногенной нагрузки от пылегазовых выбросов промышленных предприятий путем применения высокоинтенсивного газоочистного оборудования. Рассмотрены принципы управления экологической безопасностью в системе «населенный пункт - промышленное предприятие» при загрязнении атмосферного воздуха отходящими газами промышленных предприятий. Проведено прогнозирование влияния газопылевых выбросов промышленных предприятий на состояние экологической безопасности городов путем разработки математических моделей рассеивания вредных веществ с учетом сопротивления жилой застройки и дисперсности пыли. В результате моделирования получено уравнение для определения концентрации мелкодисперсной пыли на различных расстояниях от источника загрязнения. Рассмотрены взаимосвязи между составляющими системы «экологическая безопасность - загрязнение атмосферного воздуха», выявлено место природоохранных процессов в обеспечении заданного уровня экологической безопасности, что позволило в дальнейшем разработать методические подходы к выбору газоочистного оборудования, приняв в качестве критерия интенсивность газоочистного аппарата. Предложенная методология выбора и исследования пылегазоочистных аппаратов включает этапы разработки и реализации, учитывает требования предприятий-потребителей и предприятий по выпуску газоочистного оборудования и базируется на анализе современных конструкций аппаратов. На основе разработанной методологии выбраны конструкции высокоэффективного пылегазоочистного оборудования - аппараты с провальными тарелками больших отверстий и с регулярной подвижной насадкой и проведены исследования гидродинамических характеристик, пылеулавливания, массообмена в выбранных аппаратах. Приведена классификация факторов, влияющих на выбор абсорбента с точки зрения экологических и экономических аспектов, и найдено выражение для нахождения фактора интенсификации абсорбции и коэффициента массоотдачи при протекании химической реакции. В результате проведенных исследований гидродинамики аппарата с провальними тарелками больших отверстий определено рабочий режим работы аппарата при скорости газа wг = 2,5-3,5 м/с и плотности орошения L= 15-20 м3/(м2 ч), который соответствует режиму вторичного пенообразования. Полученные регрессионные зависимости для определения гидравлического сопротивления и высоты слоя пены в режиме вторичного пенообразования. Разработаны математические модели для расчета коэффициентов массоотдачи в газовой и жидкой фазах при учете диссипации энергии вихревого движения газа. Исследование зависимости эффективности пылеулавливания показали, что наибольшая эффективность процесса достигается при реализации режима одновременного вихреобразования. По результатам исследований получено два патента Украины на конструкции пылегазоочистных аппаратов. Реализация разработанной методологии выбора газоочистного оборудования и запатентованных конструкций пылегазоочистного оборудования проводилась на предприятиях теплоенергетики и химической промышленности Украины. Опытно-промышленные испытания аппаратов подтвердили высокую эффективность и устойчивую работу запатентованного оборудования.
The thesis is devoted to the solving scientific and applied problems of reducing anthropogenic impact of dust and gas industrial emissions by application of high-intensity gas-cleaning equipment. The principles of environmental safety of air in the system point -an industrial plant are reviewed. Mathematical models of pollutants dispersion that taking into account the parameters of urban development have been developed with the purpose of forecasting the impact of industrial enterprises on the atmospheric air of settlements. Process intensity has been taken as a criterion optimization in the result of the system analysis of factors impact on environmental safety of air pollution and mathematical modeling of gas cleaning process optimization. Developed methodology of selection of gas cleaning equipment has provided an opportunity to highlight the high-intensity gas-cleaning equipment designed for complex purification of exhaust gases when taking into account the optimization criterion - devices with impingement plates with large holes and with regular movable nozzle. Dependencies for determination of operating and design parameters of the gas purification have been obtained in the result of theoretical and experimental researches of devices. Industrial research of devices has confirmed the high efficiency and stable operation of the patented equipment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ведь, О. В. "Оцінка екологічності процесів очищення газових сумішей на базі комплексної моделі каталітичного перетворювача." Thesis, Національний технічний університету "Харківський політехнічний інститут", 2020. https://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/77758.

Full text
Abstract:
Дисертаційна робота присвячена питанням захисту атмосферного повітря на основі розроблення математичних моделей каталітичних процесів очищення від екологічно небезпечних речовин газових сумішей у перетворювачах запропонованої конструкції. Проаналізовано існуючі математичні моделі каталітичних процесів на твердій поверхні та відзначено актуальність їх подальшого дослідження стосовно комплексного надання опису каталітичних реакцій з урахуванням особливостей взаємодії "газовий потік – поверхня каталітичного носія – тепло- і масообмін уздовж поверхні носія – процеси перетворення у внутрішньому середовищі і на поверхні виходу екобезпечної газової суміші". На основі теоретичного опису конверсії шкідливих речовин викидів запропоновано трирівнева модель опису процесів у сконструйованому каталітичному перетворювачі. Показано зв’язок теоретично обгрунтованих моделей із відомими феноменологічними моделями окиснення чадного газу, визначено переваги трирівневої моделі каталітичної конверсії як основи для прийняття рішень щодо оптимального проектування каталітичного пристрою із захисту атмосферного повітря. Розроблено алгоритми та програмні засоби реалізації розрахунків модельних процесів каталітичного очищення газових сумішей для контролю екологічної якості техногенних небезпечних об’єктів щодо захисту атмосферного повітря. Перевагою запропонованих математичних моделей та алгоритмів є їх висока швидкодія, можливість автоматизації процесів контролю екологічної безпеки на основі розроблених інформаційно-програмних продуктів, якісне та кількісне узгодження отримуваних числових розрахункових результатів з встановленими даними експериментальних досліджень.
Диссертация посвящена вопросам защиты атмосферного воздуха на основе разработки математических моделей каталитических процессов очистки экологически опасных веществ газовых смесей в преобразователе предложенной конструкции. Проанализированы существующие математические модели каталитических процессов на твердой поверхности и отмечена актуальность их дальнейшего исследования для комплексного описания каталитических реакций с учетом особенностей взаимодействия "газовый поток – поверхность каталитического носителя – тепло- и массообмен вдоль поверхности носителя – процессы преобразования во внутренней среде и на поверхности выхода экологически безопасной газовой смеси". На основе теоретического описания конверсии вредных выбросов предложена трехуровневая модель описания процессов в сконструированном каталитическом преобразователе. Показана связь теоретически обоснованных моделей с известными феноменологическими моделями окисления угарного газа, определены преимущества трехуровневой модели каталитической конверсии как основы оптимального проектирования каталитического преобразователя защиты атмосферного воздуха. Разработаны алгоритмы и программные средства по реализации модельных процессов каталитической очистки газовых смесей для контроля экологического качества работ по защите атмосферного воздуха. Преимуществом предложенных математических моделей и алгоритмов является их высокое быстродействие, возможность автоматизации процессов контроля экологической безопасности на основе разработанных информационно-программных продуктов, качественное и количественное согласование получаемых числовых расчетных результатов с установленными данными экспериментальных исследований.
The thesis is devoted to the atmospheric air protection based on the development of mathematical models of catalytic processes for purification environmentally hazardous substances at gas mixtures in proposed design converter. The existing mathematical models of catalytic processes on a solid surface have been analyzed and the relevance of further research on the complex rendering of a description of catalytic reactions taking into account the interaction features "gas flow − the surface of the catalytic carrier − heat and mass transfer along the carrier surface − transformation processes in the internal medium and on the surface of the exit is ecologically safe gas mixture". Based on the theoretical description of the conversion, a three-level model describing the processes in the constructed catalytic converter is proposed. The connection of theoretically grounded models with known phenomenological models of carbon monoxide oxidation is shown, the advantages of the three-level model of catalytic conversion as the basis for making decisions on improving the structure of the catalytic device are determined. Algorithms and software for modelling the processes of catalytic purification of gas mixtures from technogenic dangerous objects have been developed. The advantage of the proposed mathematical models and algorithms is their high speed, the ability to automate the monitoring of environmental safety, based on the developed information and software products, the qualitative and quantitative agreement of the obtained numerical results with the results of experimental studies.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Слюзар, Андрій Володимирович. "Теоретичні основи і технології очищення безкисневих газів від сірководню хінгідронним методом." Diss., Національний університет "Львівська політехніка", 2021. https://ena.lpnu.ua/handle/ntb/56693.

Full text
Abstract:
У дисертації наведено результати досліджень, спрямованих на розвиток теоретичних основ і технологій очищення безкисневих (природних і технологічних) газів від H2S хінгідронними окисними системами (ХОС) з одержанням сірки. Досліджено взаємну розчинність інгредієнтів хінгідронного поглинального розчину (ХПР) та їх вплив на фізико-хімічні властивості розчину. Теоретично обґрунтовано вибір масообмінної апаратури для процесів хемосорбції H2S на стадії очищення газів та О2 на стадії регенерації поглинального розчину. Досліджено вплив умов формування ХОС на її окисно-відновні та фізико-хімічні властивості, що дало змогу вдосконалити технологію приготування поглинального розчину для очищення безкисневих газів від H2S. Вивчено фазову рівновагу в системі H2S - хінгідронний поглинальний розчин. Досліджено вплив різних факторів на хемосорбцію H2S з безкисневих газів і О2 з повітря ХПР у диспергуючих і барботажних абсорберах. Встановлено вплив вуглеводневих компонентів, які містяться у природних і технологічних газах, на хемосорбцію H2S та регенерацію ХПР. Досліджено процеси електрохімічної регенерації ХПР. Розроблено варіанти технологічних схем для очищення природних і технологічних газів від H2S з одержанням дрібнодисперсної сірки і можливістю комбінування цих технологій з технологією полімерної сірки, що підвищує економічну ефективність хінгідронного процесу знесірчення газів. В диссертации представлены результаты исследований, направленных на развитие теоретических основ и технологий очистки бескислородных (природных и технологических) газов от H2S хингидронными окислительными системами (ХОС) с получением серы. Исследованы взаимная растворимость ингредиентов хингидронного поглотительного раствора (ХПР) и их влияние физико-химические свойства раствора. Теоретически обоснован выбор массообменной аппаратуры для процессов хемосорбции H2S на стадии очистки газов и О2 на стадии регенерации поглотительного раствора. Исследовано влияние условий формирования ХОС на их окислительно-восстановительные и физико-химические свойства, что позволило усовершенствовать технологию приготовления ХПР для очистки бескислородных газов от H2S. Изучено фазовое равновесие в системе H2S – ХПР. Исследовано влияние различных факторов на хемосорбцию H2S из бескислородных газов и О2 из воздуха ХПР в диспергирующих и барботажных абсорберах. Установлено влияние углеводородных компонентов, содержащихся в природных и технологических газах, на хемосорбцию H2S и регенерацию ХПР. Исследованы процессы электрохимической регенерации ХПР. Разработаны варианты технологических схем для очистки природных и технологических газов от H2S с получением тонкодисперсной серы и возможностью комбинирования этих технологий с технологией полимерной серы, что повышает экономическую эффективность хингидронного процесса очистки газов. The dissertation presents the results of research aimed at the development of theoretical foundations and technologies for the purification of oxygen-free (natural and technological) gases from H2S by quinhydrone oxidizing systems (QOS). The resources and composition of hydrogen sulfide-containing gases that need purification and can be raw materials for the production of sulfur or its compounds have been monitored. It is shown that the current technologies of gas purification often do not provide complete purification of gases from H2S, its utilization, are complex, energyintensive, obsolete, and need improvement. The stages of the quinhydrone method of gas purification from H2S, which has experience in industrial applications, but only for the purification of ventilation (oxygen-containing) gases, are analyzed. It is shown that to adapt the method for purification of oxygen-free (natural and technological) gases, it is first necessary to take measures to reduce the negative impact of the oxidation reaction of chemisorbed H2S with O2, accompanied by Na2S2O3 formation, its accumulation, and subsequent processes of waste thiosulfates. The mutual solubility and physicochemical properties of the solution at high concentrations of ingredients in quinhydrone absorbing solution (QAS) were studied. On their basis, theoretical calculations were performed and the choice of mass transfer apparatus was substantiated, which most closely corresponds to the physicochemical bases of oxygen-free gas purification. For purification of gases under atmospheric pressure at the stages of chemisorption of H2S and O2, a horizontal absorber with bucket-shaped dispersants (HABD) is recommended, and for purification under pressure - bubble absorbers. The influence of the conditions of QOS formation on its redox and physicochemical properties has been studied. It is shown that the preparation of QAS based on QOC makes it possible to improve the technology of oxygen-free gases purification from H2S and obtain a given additional product. The phase equilibrium in the H2S - QAS system at different Na2CO3 concentrations was studied. It was found that the phase distribution coefficient mpx increases sharply with increasing saturation of the solution and decreases with increasing Na2CO3 concentration. The equilibrium constant of the H2S chemisorption reaction depends on the initial concentration of Na2CO3 and is equal to 0.1…0.35 mol/(m3.Pa). These data were used to develop a two-stage gas purification scheme. Using the criterion equations and the results of phase equilibrium studies, a mathematical model of H2S chemisorption from gases by QAS in the bubbling model was developed, which takes into account the influence of gas pressure and saturation of H2S solution at different Na2CO3 concentrations. The influence of various factors on the chemisorption of H2S from oxygen-free gases of QAS in bubbling and mechanical dispersing absorbers has been experimentally investigated. It is established that at low degrees of saturation of H2S solution in bubble absorbers the resistance of the system is determined by the resistance from the gas phase. The increase in pressure naturally contributes to the growth of the driving force of the chemisorption process of H2S by QAS. The rate of chemisorption increases with increasing pressure in proportion to Pn (n=0.82…0.83), which is characteristic of systems with "moderately soluble" gas, i.e. those that are limited by resistance from both gas and liquid phases. The value of the linear velocity of the disperser bucket ends (12 m/s) in the HABD was established, at which the resistance from the gas phase has a decisive influence on the kinetics of H2S chemisorption from oxygen-free gases. At the same time, the lowest resistance from the gas phase is achieved at the maximum gas velocities in the absorber 1.8...2.0 m/s. Using the criterion equations, the process of O2 chemisorption from QAS air at the stage of its regeneration in a vertical apparatus with a continuous bubbling layer (VABL) was calculated. The influence of various factors on this process in two types of absorbers - VABL and HABD is experimentally investigated. It is established that the rate of O2 chemisorption of QAS in VABL devices increases with increasing airflow. However, the rate of the chemical reaction between chemisorbed O2 and the reductive form of QOC is much higher (310…430 times) than the rate of O2 chemisorption. Therefore, this type of mass transfer equipment is not recommended for the regeneration of QAS by air oxygen. It is shown that the selective oxidation of chemisorbed H2S with the formation of fine sulfur during electrochemical regeneration of the absorption solution is achieved at low current densities (up to 15…17 A/dm2 ) and the process duration is up to 5 min. At higher densities, due to the increase in pH, by-products are formed (mainly Na2S2O3 and Na2SO4), which impair the sorption properties of QAS. During the electrochemical regeneration of QAS, competing processes of oxidation of chemisorbed H2S and reductive forms of QOC take place, which reduces the efficiency of solution regeneration. In the absence of sulfur compounds in QAS during electrochemical regeneration, the concentration of oxidative forms of QOS increases by 12…30%. It is shown that the decrease in the chemisorption degree of H S when using absorption solutions with a high concentration of Na2S2O3 (up to 350 kg/m3 ) can be compensated by a slight increase in temperature up to 303...308K. This will directly use waste solutions as raw materials for polymer sulfur obtaining. The pH limits (not higher than 8.8… 8.9) are set, at which fine sulfur is obtained with a high yield during gas purification. This is due to the relatively high concentration of NaHCO3 compared to Na2CO3 in the absorbing solution. Variants of technological schemes for purification of natural, associated, coke, pyrolysis, bio, and other gases with the production of fine sulfur and the possibility of combining these technologies with polymeric sulfur technology, which increases the economic efficiency of quinhydrone method gas desulfurization process.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Благодатний, В. В., and О. В. Загородня. "Вибір раціональної системи очищення повітря гальванічного виробництва заводу ДП "НАРП"." Thesis, 2013. http://hdl.handle.net/123456789/1231.

Full text
Abstract:
Благодатний, В. В. Вибір раціональної системи очищення повітря гальванічного виробництва заводу ДП "НАРП" / В. В. Благодатний, О. В. Загородня // Матеріали VIII Міжнар. наук.-техн. конф. "Проблеми екології та енергозбереження в суднобудуванні". – Миколаїв : НУК, 2013.
Для очищення повітря гальванічних цехів запропонована установка роторного типу, яка забезпечує безперервність процесу за високих швидкостей фільтрації, малої ємності регенерувального розчину і високих показників очищення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

"Матеріали ІІ Регіональної науково-практичної конференції “Екологічні проблеми сучасності та шляхи їх вирішення”." Thesis, КОД, 2016. http://dspace.kntu.kr.ua/jspui/handle/123456789/5846.

Full text
Abstract:
Видання містить матеріали ІІ Регіональної науково-практичної конференції «Екологічні проблеми сучасності». Метою ІІ Регіональної науково-практичної конференції «Екологічні проблеми сучасності та шляхи їх вирішення» є забезпечення співпраці освітніх установ, органів державної влади, місцевого самоврядування, науки, громадських організацій у розв’язанні екологічних проблем, формуванні ефективного управління екологічною безпекою, вирішенні сучасних задач регіонів у формуванні державної політики в галузі охорони навколишнього середовища. Для науково-педагогічних працівників, аспірантів та здобувачів, студентів вищих навчальних закладів, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, громадськості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Савина, І. В. "Статистичний аналіз екологічного стану в Україні." Thesis, 2018. http://dspace.oneu.edu.ua/jspui/handle/123456789/9650.

Full text
Abstract:
У роботі розглядаються теоретичні та методологічні питання щодо статистичної оцінки екологічного стану в Україні. Проведено аналіз стану та охорони атмосферного повітря, водних, земельних та лісових ресурсів. А саме: аналіз динаміки та структури викидів забруднюючих речовин в атмосферу, забору, використання та забруднення водних ресурсів, розораності та забруднення земельних ресурсів, вирубки та загибелі лісу. Проведено регіональні порівняння.
The paper deals with theoretical and methodological issues concerning the statistical assessment of the ecological situation in Ukraine. The analysis of the state and protection of atmospheric air, water, land and forest resources is carried out. Namely: analysis of the dynamics and structure of emissions of pollutants into the atmosphere, the capture, use and pollution of water resources, plowing and pollution of land resources, felling and death of the forest. Regional comparisons have been made.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Очищення повітря"

1

Ібрагімова, Раміла, and Вікторія Старусева. "ТЕХНОЛОГІЇ ОЧИЩЕННЯ ПОВІТРЯ ТА ВОДИ В XXI СТОРІЧЧІ." In НАУКОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОГРЕСУ XXI СТОРІЧЧЯ. Міжнародний центр наукових досліджень, 2020. http://dx.doi.org/10.36074/01.05.2020.v3.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography