Academic literature on the topic 'Моделювання експертного оцінювання'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Моделювання експертного оцінювання.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Моделювання експертного оцінювання"

1

Шинкарук, Оксана, and Олег Серебряков. "Моделювання техніко-тактичних дій хокеїстів високої кваліфікації як напрям удосконалення змагальної діяльності." Теорія і методика фізичного виховання і спорту, no. 2 (January 3, 2022): 50–57. http://dx.doi.org/10.32652/tmfvs.2021.2.50-57.

Full text
Abstract:
Анотація. Сучасному хокею з шайбою притаманне підвищення спеціалізованості підготовки спортсменів, силового протиборства, швидкості виконання техніко-тактичних дій на ігровому майданчику. Недостатньо вивченим залишається питання побудови модельних характеристик техніко-тактичних дій гравців для визначення сторін їх підготовленості, корекції тренувального й змагального процесів. Мета. Розробити модельні характеристики техніко-тактичних дій гравців різного амплуа для підвищення ефективності змагальної діяльності хокеїстів високої кваліфікації. Методи. Аналіз і узагальнення даних спеціальної літератури та досвіду практичної роботи з оцінювання змагальної діяльності хокеїстів високої кваліфікації; моделювання техніко-тактичних дій гравців; відеоаналіз чемпіонатів світу, аналіз протоколів змагальної діяльності хокеїстів провідних країн світу та України; педагогічне спостереження; анкетування; педагогічний експеримент; метод експертної оцінки; методи математичної статистики. Результати. За результатами експертного опитування встановлено значущість моделювання як складової системи управління підготовкою хокеїстів високого класу, ефективності застосування моделювання в процесі підготовки зарубіжних хокеїстів високої кваліфікації, пріоритетність техніко-тактичних дій у моделюванні в хокеї з шайбою. Обґрунтовано підхід до побудови модельних характеристик техніко-тактичних дій хокеїстів різного амплуа для подальшого застосування в змагальній діяльності, основою якого є принципи системності, комплексності, динамічності, індивідуалізації, адекватності, відповідності, складності, уніфікованості та варіативності, що дає можливість передбачати зміни різних компонентів спортивної майстерності хокеїстів. Розроблено групові та індивідуальні модельні характеристики атакуючих та оборонних техніко-тактичних дій гравців у хокеї з шайбою для різних амплуа: центрового та крайнього нападаючого, захисника, воротаря, в різних зонах майданчика – захисту, нападу та нейтральній. Впровадження модельних характеристик техніко-тактичних дій гравців різного амплуа дозволило суттєво підвищити ефективність змагальної діяльності хокеїстів. Ключові слова: хокей з шайбою, амплуа, моделювання, техніко-тактичні дії, змагальна діяльність.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Химиця, Н. О., and Т. О. Устиянович. "Оцінювання кліометричних характеристик консолідованих статистичних даних." Scientific Bulletin of UNFU 31, no. 1 (February 4, 2021): 55–61. http://dx.doi.org/10.36930/40310109.

Full text
Abstract:
Розглянуто нові концептуальні підходи до використання великих масивів даних у соціогуманітарних дослідженнях і проаналізовано сучасні напрями їх використання у науково-дослідній діяльності гуманітарного спрямування. Обґрунтовано актуальність використання технологій Big Data в історичних наукових дослідженнях і використання таких технологій для побудови науково-дослідних кластерів з метою ефективного дослідження й опрацювання масових історичних джерел, а саме зведених статистичних даних. Опрацьовано зведені статистичні дані індустріального розвитку, перепису населення та експертного оцінювання соціо-економічного і демографічного розвитку Сполучених Штатів Америки та Української Радянської Соціалістичної Республіки у 1970-1980-х роках. Апробовано кількісний метод для отримання консолідованої статистики, що дасть змогу виявити особливості статистичної сукупності загалом і в окремих її компонентах, показати регулярність досліджуваних соціально-економічних явищ процесів. Оцінено вагомість консолідованих статистичних даних, опублікованих на вітчизняних та іноземних ресурсах для їх подальшого використання в історичних дослідженнях. Подано у форматі таблиці, змодельовано кліометричні характеристики консолідованих статистичних даних розвитку Сполучених Штатів Америки та України у 1970-х та у 1980-х роках. Обґрунтовано, що кліометричні характеристики консолідованої статистики розвитку Сполучених Штатів Америки та Української Радянської Соціалістичної Республіки у 1970-1980-х роках, які отримують за допомогою моделювання даних економічного розвитку, даних перепису населення, даних національного доходу та зайнятості, експертного оцінювання, можна використати як нове джерело для вивчення актуального історичного періоду.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Дутчак, Мирослав, Дар’я Усенко, and Уляна Катерина. "Професійний стандарт фітнес-консультанта: затребуваність, модель формування, обґрунтування проєкту." Теорія і методика фізичного виховання і спорту, no. 3 (February 2, 2022): 67–73. http://dx.doi.org/10.32652/tmfvs.2021.3.67-73.

Full text
Abstract:
Анотація. Статтю присвячено вирішенню актуального наукового питання щодо стандартизації професійної діяльності фітнес-консультанта з урахуванням особливостей розвитку вітчизняної системи оздоровчого фітнесу та передового міжнародного досвіду. Мета. Наукове обґрунтування моделі формування професійного стандарту фітнес-консультанта для визначення сучасних вимог до трудових функцій, загальних та професійних компетентностей відповідних фахівців в Україні. Методи. Теоретичний аналіз наукової літератури, структурно-функціональний аналіз, соціологічні методи (анкетне опитування, експертне оцінювання, соціальне моделювання), педагогічні методи (спостереження, тестування), методи математичної статистики. Результати. В ході дослідження визначено спільні ознаки різних науково-практичних підходів та охарактеризовано сучасні світові тенденції, що необхідно враховувати під час розробки проєкту професійного стандарту. На основі наведених вище наукових положень розроблено модель формування професійного стандарту фітнес-консультанта, що об’єднує три блоки: підготовчий, проєктний та контрольно-коригуючий. Відповідно до обґрунтованої моделі розроблено проєкт стандарту фітнес-консультанта з урахуванням частоти застосування та важливості кожної трудової дії, розподілу трудових дій за трудовими функціями, визначення переліку знань, умінь та навичок, динамічна комбінація яких визначає здатність особи до реалізації певної трудової функції. Валідність розробленого проєкту професійного стандарту підтверджено результатами експертного оцінювання. Визначено механізм та суб’єкти впровадження професійного стандарту фітнес-консультанта. Ключові слова: система оздоровчого фітнесу, фітнес-консультант, професійний стандарт, трудові функції, трудові дії, компетентності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

ГУЛА, Віталій, and Аркадій ДЗЯВОРУК. "ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ПОСАДОВИМИ ОСОБАМИ ОРГАНІВ ОХОРОНИ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ ПРИ ВИНИКНЕННІ НЕСТАНДАРТНИХ СИТУАЦІЙ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ ТА НЕВИЗНАЧЕНОСТІ." Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки 83, no. 2 (February 21, 2021): 82–91. http://dx.doi.org/10.32453/3.v83i2.560.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено оцінці впливу факторів на прийняття управлінських рішень при виникненні нестандартних ситуацій та під час пандемії у пунктах пропуску. Прийняття оптимального рішення у нестандартних ситуаціях в пунктах пропуску на посадових осіб органів охорони державного кордону впливає безліч факторів, як зовнішнього, так і внутрішнього середовища, що у сукупності складають умови. Тому, для моделювання процесу прийняття управлінського рішення необхідно чітко визначити фактори (зовнішні та внутрішні), а також необхідно дослідити питання щодо наявності функціонального зв’язку між факторами, з одного боку, та особою, що приймає рішення, з іншого. Отримані залежності будуть основою моделі процесу прийняття управлінського рішення в нестандартних ситуаціях. Вирішенні проблеми ефективності управлінського рішення є визначення факторів, що впливають на їх прийняття. Під фактором розуміється явище, яке вливає на процес прийняття управлінського рішення при виникненні нестандартних ситуацій. Для визначення пріоритетності факторів була проведена експертна оцінка. Експертиза факторів впливу на прийняття управлінського рішення проводилася у відповідності до вимог, що висуваються до експертизи. Рівень компетентності експертів щодо проблеми дослідження рахувався однаковим. Із відомих методів експертного оцінювання об’єктів було обрано метод парних порівнянь. Перевага цього методу у даному випадку полягає в тому, що при вирішенні задач оцінювання великої кількості об’єктів перед експертами виникають труднощі психологічного характеру, які обумовлені неоднозначністю сприйняття множини властивостей цих об’єктів. Експерти порівняно легко вирішують задачу вибору переваги на парі об’єктів, коли не вимагається використовувати умови транзитивності. Накладення цієї умови на множину об’єктів, що порівнюються, ускладнює експертизу і призводить до великої кількості помилок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Чужикова, Вікторія, and Абдухакім Маманазаров. "ГЛОБАЛЬНИЙ БЕКГРАУНД ОСВІТНЬОЇ КОМПАРАТИВІСТИКИ (НА ПРИКЛАДІ СИСТЕМ ВИЩОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ І УЗБЕКИСТАНУ)." Professional Pedagogics 2, no. 23 (November 22, 2021): 53–62. http://dx.doi.org/10.32835/2707-3092.2021.23.53-62.

Full text
Abstract:
Актуальність: зумовлена швидкими темпами розвитку систем вищої освіти в світі та формуванням зіставних і доповнюючих міжкраїнових моделей. Проведення компаративних досліджень дає змогу здійснювати ефективне прогнозування і планування освітньої активності в державах, що знаходяться на значній відстані одна від одної. Мета: комплексний аналіз глобальної компаративістики освітніх систем з урахуванням їх високої динаміки, глибинної трансформації та селективної ідентифікації якісних і кількісних країнових змін. Методи: теоретичні, системного компаративного аналізу, статистичні, графічні, прогнозування, моделювання, експертного оцінювання. Результати: проаналізовані особливості розвитку систем вищої освіти в глобальній економіці та визначені характерні риси її сингулярності; Спираючись на сучасні дослідження сфокусовано увагу на суперечностях, що виникають в сучасному світі між прихильниками біхевіоризму і традиційного «Економіксу»; спрогнозовані ситуації розвитку ринку освітніх послуг виходячи з домінуючої на цей час неоліберальної політики урядів країн-лідерів та окремих продуцентів специфічних продуктів у межах розроблених сценаріїв динамізації кривої виробничих можливостей; обґрунтовані існуючі і перспективні моделі розвитку вищої освіти, а також напрями ідентифікації новітніх трендів вдосконалення; на прикладі розвитку вищої освіти Узбекистану і України запропоновані конкретні шляхи їх конвергенції, синергії використання селективних механізмів і інструментів розвитку та широкомасштабного співробітництва. Висновки: емпірично доведено, що в умовах посилення глобалізації надзвичайно важливою для дослідження країнових освітніх систем є імплементації принципу компліментарності, що дає змогу проводити компаративну сегментацію освітнього ринку декількох держав одночасно та обґрунтовувати його трендовість; доведено, що таку міжнародну академічну зіставність та доповнюваність мають освітні системи України та Узбекістану.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Різник, Олександр Олексійович, and Надія Анатоліївна Єфіменко. "МЕТОД ЕКСПЕРТНОЇ ОЦІНКИ КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВАХ МАШИНОБУДІВНОЇ ГАЛУЗІ." Вісник Черкаського державного технологічного університету, no. 4 (March 15, 2021): 162–70. http://dx.doi.org/10.24025/2306-4412.4.2020.218208.

Full text
Abstract:
У статті запропоновано підходи до моделювання процесу контролю якості продукції на підприємствах машинобудівної галузі з метою оптимізації його результативності. Отримані результати дають можливість визначити профілі та тенденції стосовно якості продукції машинобудування, виявити пріоритети поліпшення її якості. Машинобудівному підприємству необхідно проводити моніторинг щодо задоволення споживачів, визначивши способи одержання цієї інформації, вчасно розробляти методи оцінювання та проводити аналіз отриманої інформації з метою задоволення потреб споживачів. Моделювання дає змогу вчасно виявити виникнення кризових явищ для кваліметричного оцінювання контролю якості виготовлення продукції машинобудівної галузі, відстежувати динаміку і тенденції змін, що відбуваються.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Іatsyshyn, Andrii V., Oleksandr O. Popov, Volodymyr O. Artemchuk, Valeriia O. Kovach, and Iryna S. Zinovieva. "АВТОМАТИЗОВАНІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ ПІДТРИМКИ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ У ГАЛУЗІ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ." Information Technologies and Learning Tools 72, no. 4 (September 21, 2019): 286–305. http://dx.doi.org/10.33407/itlt.v72i4.2993.

Full text
Abstract:
Стан довкілля значною мірою залежить від компетентності фахівців у галузі екологічної безпеки, які відповідають за прийняття управлінських рішень щодо зменшення негативного впливу на природне навколишнє середовище. Тому важливим є постійне підвищення кваліфікації управлінських кадрів, зокрема щодо застосування автоматизованих системи управління екологічною безпекою. Проаналізовано закордонні та вітчизняні публікації в галузі управління екологічною безпекою за даними моніторингу. На підставі власного багаторічного досвіду роботи в галузі екологічної безпеки та на основі наукових джерел визначено, що важливими є розробка та впровадження спеціалізованих систем управління екологічною безпекою за даними моніторингу. Такі системи необхідні для: виявлення і прогнозування прихованих тенденцій і закономірностей розвитку екологічних процесів, ідентифікації раніше невідомих взаємозв'язків між екологічними параметрами і факторами впливу, розробки оптимізаційних рекомендацій у галузі екологічної безпеки, візуалізації результатів аналізу, підготовки попередніх звітів і проєктів допустимих рішень з відповідним оцінюванням тощо. Розглянуто основні принципи управління екологічною безпекою. Описано основні блоки удосконаленої системи управління екологічною безпекою за даними екологічного моніторингу, а саме: «Задачі стратегічного управління екологічною безпекою», «Бази даних та алгоритми оцінювання ситуації і прийняття управлінських рішень у галузі екологічної безпеки», «Управління даними», «Система підготовки рішень (на основі економічної оцінки «ризик-ціна-ефект»)», «Система підготовки рішень», «Інтелектуальний аналіз даних», «Система підтримки прийняття рішень (СППР)», «Задачі тактичного управління екологічною безпекою». Запропоновано удосконалену структуру автоматизованої інформаційної системи управління екологічною безпекою територій, що зазнають техногенного впливу від промислових, потенційно-небезпечних об’єктів та транспорту. Описано призначення блоків (модулів) систем і зв’язків між ними. Побудовано параметричну модель експертно-інформаційної системи, яка охоплює: базу знань, моделювання, підтримку ухвалення рішень та налаштування контрольно-вимірювального блоку. Показано, що розроблені системи забезпечують функціонування системи управління екологічною безпекою, дають змогу описувати структурні елементи та інформаційні зв’язки між ними, що підвищує оперативність опрацювання вихідних даних. Обґрунтовано шляхи застосування автоматизованої інформаційної системи управління екологічною безпекою в підвищенні кваліфікації фахівців, відповідальних за прийняття управлінських рішень у галузі екологічної безпеки. Отже, одночасно з удосконаленням складових системи управління екологічною безпекою за даними моніторингу, важливим є підвищення кваліфікації фахівців у галузі екологічної безпеки, зокрема працівників міністерств, підприємств та організацій, які відповідають за прийняття рішень щодо зменшення негативного впливу на довкілля та підготовку майбутніх фахівців у цьому напрямку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Івасів, Ольга. "Модель експертного оцінювання проектної діяльності в закладі загальної середньої освіти." Adaptive Management Theory and Practice Pedagogics 10, no. 19 (November 27, 2020). http://dx.doi.org/10.33296/2707-0255-10(19)-12.

Full text
Abstract:
Анотація. Стаття присвячена актуальним питанням, пов’язаних із застосуванням моделювання в оцінюванні проєктної діяльності учнів. Проаналізовано теоретичні здобутки з проблем моделювання як інструменту візуалізації процесу експертного оцінювання. Розкрито сутність експертного оцінювання проєктної діяльності як важливої̈ складової̈ сучасного освітнього процесу у закладі загальної середньої освіти. Запропоновано модель експертного оцінювання проєктної діяльності, яка складається з таких модулів: мотиваційно-цільового, теоретичного, суб’єктно-функціонального, організаційно-діяльнісного, діагностично-рефлексивного, результативного. Обґрунтовано структуру та зміст кожного модуля запропонованої моделі. Зокрема пояснено мету розробки цієї моделі-системи, звернено увагу на теоретичне та нормативно-правове забезпечення експертного оцінювання. Виділено суб’єктів експертного оцінювання, серед яких: керівник експертної групи, керівник закладу освіти, педагоги, інструктори, експерти. Окреслено їх функції відповідно до повноважень в експертному оцінюванні проектної діяльності учнів. Досліджено процедуру здійснення експертного оцінювання через функції, інструменти, методи, алгоритми та об’єкт (проєктну діяльність). Перевірка системи експертного оцінювання відображена у діагностично-рефлексивному модулі, яка проводиться через параметрично-критеріальне оцінювання, корекцію оцінок, самооцінювання та експертні висновки. В останньому результативному модулі розкрито головні та проміжні результати експертного оцінювання. До головних результатів функціонування системи експертного оцінювання проектної діяльності належать: сформований механізм експертного оцінювання, об’єктивна інформація про проєкти. зростаюча якість проєктів, сформована експертна компетентність педагогів. Перспективами подальших досліджень – є розроблення критеріїв оцінювання доцільності кожного компонента моделі системи, обґрунтування структури компетентності педагога-експерта та прогнозування розвитку механізмів експертного оцінювання у закладах загальної середньої освіти. Ключові слова: модель, моделювання, проєктна діяльність; експертне оцінювання, функції, алгоритми, методи експертного оцінювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Загорка, І. "Застосування методів прогнозування під час обґрунтування стратегії (напрямів) розвитку Збройних Сил." Збірник наукових праць Центру воєнно-стратегічних досліджень НУОУ імені Івана Черняховського, April 18, 2022, 17–21. http://dx.doi.org/10.33099/2304-2745/2021-3-73/17-21.

Full text
Abstract:
Обґрунтування стратегії (напрямів) розвитку Збройних Сил (ЗС) засновується на прогнозуванні виконання завдань оборонного планування. Різноманітність завдань оборонного планування потребує розробки методичного підходу до застосування методів прогнозування їх виконання. Від правильного вибору методів прогнозування і порядку їх застосування залежить обґрунтованість стратегії (напрямів) розвитку ЗС. У статті наведена класифікація методів, які можуть застосовуватися при прогнозуванні виконання завдань оборонного планування. Методи зведені у п’ять класів: статистичної екстраполяції, математичного моделювання, експертного оцінювання, багатокритеріального порівняльного аналізу, комбіновані. Відповідно до методичного підходу методи статистичної екстраполяції, математичного моделювання, експертного оцінювання в основному застосовуються для прогнозування чинників (параметрів), що впливають на виконання завдань оборонного планування, методи багатокритеріального порівняльного аналізу – для вибору найкращого варіанту виконання завдань. Сукупність цих методів утворюють комбіновані методи прогнозування. Методи для прогнозування обираються з урахуванням характеру змінювання чинників (параметрів), що впливають на виконання завдань оборонного планування. У статті також наведені методи, які рекомендується застосовувати при прогнозуванні виконання деяких завдань оборонного планування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Моделювання експертного оцінювання"

1

Недашківська, Надія Іванівна. "Методологія та інструментарій підтримки прийняття рішень на основі ієрархічних та мережевих моделей." Thesis, КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2018. https://ela.kpi.ua/handle/123456789/25122.

Full text
Abstract:
Робота виконана в Інституті прикладного системного аналізу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
У дисертаційній роботі запропоновано методологію підтримки прийняття рішень, яка з використанням розробленого системного підходу дозволяє підвищити достовірність розв’язків в складних слабко структурованих системах на основі ієрархічних та мережевих моделей і включає нові та удосконалені методи: оцінювання і підвищення узгодженості матриць парних порівнянь загального виду залежно від властивостей цих матриць, розрахунку довірчих інтервалів для локальних ваг, розрахунку нечітких локальних ваг, гібридний метод розрахунку локальних та агрегованих ваг, метод комплексного оцінювання чутливості розв'язку та спосіб оцінювання реверсу рангів при використанні різних правил комбінування функцій довіри. Розроблено нові методики, засоби та система моделювання експертного оцінювання. Практичне значення одержаних результатів полягає у створенні інструментарію у вигляді системи підтримки прийняття рішень, який застосовано при розв'язанні практичних задач на замовлення міністерств і відомств України.
In the dissertation work, an important scientific and technical problem has been solved, which deals with development of mathematical and methodological support for increasing the reliability of solutions to decision analysis problems in complex weakly structured systems based on hierarchical and network models. The scientific novelty of the work is determined by the following theoretical and practical results obtained by author. Using proposed systematic approach, a new methodology of decision support is developed, which allows to increase the reliability of solutions of decision analysis problems in complex weakly structured systems on the basis of hierarchical and network models. This methodology includes the proposed and described below methods and techniques. A new method for evaluating and improving the consistency of expert judgements, which are given in a form of pairwise comparison matrix, is developed. Features of the method include an analysis of property of weak inconsistency, the presence of cycles in a pairwise comparison matrix and a search for the most inconsistent element of this matrix. The method can be applied to pairwise comparison matrices of various types, including multiplicative, additive, fuzzy and other. A Transitiv method for searching the most inconsistent elements of the matrix is proposed. A method of flows for finding the most inconsistent element of the matrix is improved by taking into account the input flow. The simulation shows that the developed Transitiv method and the method of flows are more efficient than existing methods. Usage of the proposed method of consistency evaluating and improving allows to obtain pairwise comparison matrices of acceptable quality for all elements of the model and these matrices can be used further to find local weights of model’s elements. A new method for calculating confidence intervals of local weights is developed, which, unlike others, takes into account the uncertainty of scale, expert's personal qualities such as optimism and pessimism, and does not require comparison of groups of elements with the frame. The method is based on notions of the Dempster-Schafer theory of evidence and results of computer simulation of expert's judgments. An uncertainty index of expert judgments is proposed, assuming that this uncertainty is caused by above factors. An improved method for calculating fuzzy local weights on basis of fuzzy pairwise comparison matrix is proposed, which differs from others in estimating and increasing the consistency of the matrix and taking into account properties of weak and strong order preservation on a set of calculated fuzzy weights. This method, unlike existing ones, makes it possible to determine the weak inconsistency of fuzzy matrix, to assess the acceptability of inconsistency level of fuzzy matrix for reliable local weights calculation, and to find the most inconsistent elements of the matrix using methods developed for crisp matrices. A hybrid method for calculating aggregated weights of hierarchical model elements with interdependent decision criteria has been improved, when input data for evaluation are fuzzy expert judgments. Improvement consists in using the developed more effective methods for assessment and increasing of crisp and fuzzy expert judgements consistency. A method for complex sensitivity analysis of results has been improved by taking into account sensitivity analysis of local rankings of model’s elements. In the developed method for estimating local sensitivity, intervals and indices of stability of pairwise comparison matrix elements are calculated, which retain the best decision alternative and all ranking of alternatives. Resulting stability intervals allow to find critical elements of the problem that require more careful analysis. A new technique for estimating the rank reversal is suggested, which can appear after applying combination rules of confidence functions for model’s elements. Using this technique, the Dempster, Yager, Zhang, Dubois and Prada and other combination rules were examined. Cases and features of rank reversals appearance in these rules were revealed. New techniques and tools for modeling a process of decision alternatives evaluation by an expert of high competence, expert-optimist and expert-pessimist while performing pairwise comparisons are developed. Using these techniques and tools, efficiency of proposed methods has been proved. A decision support system has been constructed on basis of proposed methods and techniques. This system has been used to solve several practical problems. Within the work with the Ministry of Education and Science of Ukraine, critical technologies of the Ukrainian energy industry were assessed, priorities of technologies were calculated and aggregated according to hierarchical model of criteria, and on their basis the most priority technologies for implementation were identified. In the course of research work together with the Institute of Space Research, directions of the expedient use of space information for remote sensing of the Earth for geoinformation systems were evaluated and the relative demand for the space information in the national economy of Ukraine was determined. On order of the Kyiv City State Administration, social problems of the Kyiv city were estimated in terms of benefits, costs, opportunities and risks, followed by selection of priority activities for implementation and evaluation of scenarios of the transport system development. Results of the dissertation work have been introduced into the educational process of the department "Mathematical methods of system analysis" of Institute for applied system analysis of National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”.
В диссертационной работе предложена методология поддержки принятия решений, которая с использованием разработанного системного подхода позволяет повысить достоверность решений в сложных слабо структурированных системах на основе иерархических и сетевых моделей и включает новые и усовершенствованные методы: оценки и повышения согласованности матриц парных сравнений общего вида в зависимости от свойств этих матриц, расчета доверительных интервалов для локальных весов, расчета нечетких локальных весов, гибридный метод расчета локальных и агрегированных весов, метод комплексной оценки чувствительности решения, а также способ оценки реверса рангов при использовании различных правил комбинирования функций доверия. Разработаны новые методики, средства и система моделирования экспертного оценивания. Практическое значение полученных результатов заключается в создании инструментария в виде системы поддержки принятия решений, который применен при решении практических задач по заказу министерств и ведомств Украины.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Недашківська, Надія Іванівна. "Методологія та інструментарій підтримки прийняття рішень на основі ієрархічних та мережевих моделей." Doctoral thesis, Київ, 2018. https://ela.kpi.ua/handle/123456789/25119.

Full text
Abstract:
Робота виконана в Інституті прикладного системного аналізу Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
У дисертаційній роботі запропоновано методологію підтримки прийняття рішень, яка з використанням розробленого системного підходу дозволяє підвищити достовірність розв’язків в складних слабко структурованих системах на основі ієрархічних та мережевих моделей і включає нові та удосконалені методи: оцінювання і підвищення узгодженості матриць парних порівнянь загального виду залежно від властивостей цих матриць, розрахунку довірчих інтервалів для локальних ваг, розрахунку нечітких локальних ваг, гібридний метод розрахунку локальних та агрегованих ваг, метод комплексного оцінювання чутливості розв'язку та спосіб оцінювання реверсу рангів при використанні різних правил комбінування функцій довіри. Розроблено нові методики, засоби та система моделювання експертного оцінювання. Практичне значення одержаних результатів полягає у створенні інструментарію у вигляді системи підтримки прийняття рішень, який застосовано при розв'язанні практичних задач на замовлення міністерств і відомств України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography