Journal articles on the topic 'Модель формальна'

To see the other types of publications on this topic, follow the link: Модель формальна.

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Модель формальна.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Котов, Ігор Анатолійович, and Дмитро Миколайович Дудченко. "Методологічне забезпечення викладання у ЗВО технологій штучного інтелекту на основі уніфікації знань." New computer technology 16 (May 14, 2018): 36–40. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v16i0.813.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є розробка методологічного забезпечення формальної структурно-логічної моделі уніфікації форм подання знань в системах штучного інтелекту. В роботі розглядається використання форм подання професійних знань для автоматизації прийняття управлінських рішень. Задачами дослідження є обґрунтування та розробка моделей уніфікації подання знань в системах підтримки рішень з використанням формально-лінгвістичного підходу. Теоретична розробка і практичне впровадження уніфікованої моделі репрезентації професійних знань у системах підтримки рішень є актуальною науковою проблемою. Об’єктом дослідження є процес моделювання і побудови інтелектуальних систем підтримки рішень на основі використання уніфікованих форм подання знань. Предметом дослідження є формальні моделі уніфікації подання знань в інтелектуальних системах підтримки прийняття рішень. Обґрунтовується необхідність розробки уніфікованих програмних систем, заснованих на знаннях, для автоматизації процесів керування прийняттям рішень. При такому підході кожна використовувана форма представлення знань повинна розглядатися окремим випадком (частковою формою) загальної моделі. Результати дослідження полягають у розробці моделі єдиного системно-діалектичного підходу до інкорпорації подання професійних знань. Запропонована структурно-логічна модель подання професійних знань може використовуватися в якості методологічного забезпечення викладання у ЗВО технологій штучного інтелекту на основі уніфікації знань. Розроблена формальна модель подання знань на рівні графів і рівні формальної мови. Створена формальна модель онтології, що регламентує механізм побудови баз знань декларативного характеру.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Котов, Ігор Анатолійович. "Формалізація моделей онтологій у навчальних комплексах електроенергетичних спеціальностей." New computer technology 15 (April 25, 2017): 68–72. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v15i0.640.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є автоматизація прийняття управлінських рішень у кризових ситуаціях, обґрунтування застосування формально-лінгвістичного підходу до подання професійних знань у системі підтримки рішень диспетчера енергосистеми, а також до опису евристик під час реалізації логічного висновку. Теоретична розробка і практичне впровадження уніфікованої, інтегральної моделі подання знань в системі підтримки прийняття рішень є актуальною науковою проблемою. Задачами дослідження є проведення аналізу форм представлення знань, застосування формальних моделей для різних форм представлення знань, формулювання підходу до методу ієрархічної уніфікації різних форм представлення знань, розробка формальних моделей для кожної форми представлення знань, розробка формальної моделі уніфікації кожної форми подання знань. Об’єктом дослідження є процес автоматизації підтримки прийняття управлінських рішень у кризових ситуаціях на основі використання уніфікованої моделі представлення професійних знань. Предметом дослідження є моделі уніфікації форм представлення знань у системах штучного інтелекту та методи автоматизації процесів управління підтримкою прийняття рішень у кризових ситуаціях. Передбачається розробка інтегральних програмних систем, заснованих на знаннях, для автоматизації процесів керування прийняттям рішень у кризових ситуаціях. При такому підході кожна використана форма представлення знань повинна розглядатися окремим випадком (частковою формою) загальної моделі. Результатом роботи є єдиний підхід до подання та аналізу професійних знань. Запропонована взаємопов’язана ієрархія форм представлення знань, що включає в себе знання різних рівнів про когнітивну діяльність системи підтримки рішень диспетчера. Розроблена формальна модель уніфікації форм представлення знань, формальна система введення обмежень для специфікації форм представлення знань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Babyuk, Babyuk Viktoriia Leonidivna. "КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ АРГУМЕНТАЦІЇ: НЕФОРМАЛЬНА ЛОГІКА VERSUS ФОРМАЛЬНА ДІАЛЕКТИКА." SOCIAL WORK ISSUES: PHILOSOPHY, PSYCHOLOGY, SOCIOLOGY, no. 2(12) (2018): 7–13. http://dx.doi.org/10.25140/2412-1185-2018-2(12)-7-13.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Дослідження оцінки аргументації є важливим для сучасної теорії аргументації з огляду на відсутність універсального підходу до розуміння критеріїв, які можуть слугувати орієнтиром оцінки. Постановка проблеми. Необхідно з’ясувати, які з запропонованих різними підходами критеріїв оцінки є більш універсальними та враховують специфіку функціонування аргументативних міркувань у реальному дискурсі. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Над проблемою критеріїв оцінки аргументації працюють представники неформальної логіки, формальної діалектики, прагма-діалектики та риторичного підходу. Зокрема, Д. Аллен, Е. Блейр, П. Бонді, Д. Волтон, Ч. Ґемблін, Т. Гов’є, Р. Джонсон, К. Тіндейл, Д. Хічкок, Дж. Фрімен, Р. Пінто та ін. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Ключова роль неформальної моделі оцінки аргументації на сьогодні є загальновизнаною. Але причини, які зумовили такий її статус залишилися поза увагою науковців. Постановка завдання. Дослідження має на меті з’ясувати, чому саме неформальнa модель оцінки стала класичною для теорії аргументації. Виклад основного матеріалу. У статті здійснено компаративний аналіз досліджуваних моделей оцінки аргументації. З’ясовано, що розуміння суті аргументації є для них спільним. Виявлено, що критерії релевантності та прийнятності у різних формулюваннях представлені в обидвох моделях оцінки. Тоді як критерій достатності недостатньо експлікований у діалектичній моделі. Висновки. Критерії Ч. Ґембліна поступаються неформальним у прагматичному аспекті: зручність, універсальність та чіткість. Це поряд з історичним контекстом могло стати причиною того, що саме неформальні критерії стали ключовими для теорії аргументації
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Верба-Сидор, О. Б., and У. Б. Воробель. "Формальна сепарація як умова розірвання шлюбу в законодавстві Литви та Мальти." Науково-теоретичний журнал «Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка» 4, no. 88 (December 26, 2019): 183–94. http://dx.doi.org/10.33766/2524-0323.88.183-194.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано законодавчі положення інституту сепарації в Литві та Мальті. Установлено, що ці держави обрали для себе модель правового регулювання сепарації, відповідно до якої визнається безпосередня залежність розірвання шлюбу від формальної сепарації (сепарації, оформленої рішенням компетентного органу). На підставі дослідження виокремлено характерні риси цієї моделі правового регулювання інституту сепарації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Богушевська, Наталія Володимирівна. "Автоматизація синтезу програмного коду вузла мережі Петрі для мови моделювання POSES++." Адаптивні системи автоматичного управління 1, no. 18 (December 11, 2011): 18–24. http://dx.doi.org/10.20535/1560-8956.18.2011.33467.

Full text
Abstract:
Проведений огляд систем моделювання мережами Петрі, показані переваги використання в якості зовнішнього середовища моделювання CASE-пакету системи POSES++. Визначена формальна модель вузла, задана контекстно-вільна граматика для синтезу програмного коду вузлу. Розглянуто приклад застосування правил граматики.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Moskotina, Ruslana. "Формалізація соціологічної теорії за допомогою агентного моделювання." Sociological studios, no. 1(18) (June 28, 2021): 41–48. http://dx.doi.org/10.29038/2306-3971-2021-01-41-48.

Full text
Abstract:
У статті охарактеризовано процес розробки агентної моделі. Вона розглядається як формальна теорія, представлена у вигляді програмного коду, для створення якої потрібна вербальна теорія. Було визначено, що теорія середнього рівня є такою соціологічною теорією, яку можна представити у вигляді агентної моделі. Вона дозволяє пояснити виникнення соціальних явищ або процесів макро-рівня з дій і взаємодій агентів на мікро-рівні. Теорія середнього рівня не спрямована на пояснення всіх можливих соціальних явищ чи процесів, стосується лише обмеженого їх кола та дозволяє надавати часткові пояснення. Вона має таку структуру: агенти, середовище, правила. Також було виокремлено етапи формалізації теорії середнього рівня. Вони стосуються випадків, коли ми реалізуємо агентну модель у середовищі R і розглядаємо її як функцію в R. Ці етапи наступні: 1) специфікація моделі; 2) представлення характеристик агентів у вигляді програмного коду в R; 3) представлення середовища у вигляді програмного коду в R; 4) представлення правил у вигляді програмного коду в R; 5) створення візуалізації; 6) обчислення числових показників; 7) виявлення та виправлення помилок у програмному коді в R. В результаті буде отримано агентну модель, з якою можна проводити комп’ютерні експерименти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

ТРИФОНОВА, ОЛЕНА. "КОМПОНЕНТИ МЕТОДИЧНОЇ СИСТЕМИ РОЗВИТКУ ІНФОРМАЦІЙНО-ЦИФРОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ І ТЕХНІЧНИХ ДИСЦИПЛІН ПРИ ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ." Scientific papers of Berdiansk State Pedagogical University Series Pedagogical sciences 2 (2019): 299–309. http://dx.doi.org/10.31494/2412-9208-2019-1-2-299-309.

Full text
Abstract:
У статті розглядається проблема визначення компонент методичної системи розвитку інформаційно-цифрової компетентності у навчанні фізики і технічних дисциплін при підготовці майбутніх фахівців комп’ютерних технологій. Актуальність дослідження пов’язана з тим, що на зламі ХХ–ХХІ ст. людство перейшло в якісно нову інформаційну епоху і поступово відбуваються зміни умов системи його існування. Нині людство переходить у техногенно-інформаційне суспільство. Досліджено ставлення науковців до проблеми розвитку інформаційно-цифрової компетентності. Встановлено, що проблема розвитку інформаційно-цифрової компетентності в навчанні фізики і технічних дисциплін при підготовці майбутніх фахівців комп’ютерних технологій не знайшла свого розв’язання. Для розв’язання окреслених проблем було застосовано ряд методів: аналіз та узагальнення психолого-педагогічної літератури, нормативних документів, концепцій підготовки фахівців; проведено опитування науково-педагогічних працівників щодо проблеми розвитку інформаційно-цифрової компетентності в сучасних умовах; використано структурно-логічний аналіз. У статті авторка визначила компоненти цілей здобуття знань, умінь, навичок, цінностей та готовності до застосування ще під час навчання; характеристики розвитку інформаційно-цифрової компетентності; компоненти психолого-педагогічних інформаційно-цифрових умінь та інтегративних знань; складові розвитку інформаційно-цифрової компетентності на базі інтегративних знань з фізики і технічних дисциплін. Як підсумок проведених досліджень, сформована модель методичної інтегративної системи розвитку інформаційно-цифрової компетентності. Вона включає елементи методичної спрямованості, що зосереджені навколо поняття моделі та блоку концепції інтегративного сучасного природознавства та технічної науки, які концентруються на понятті фундаментальної інтегративної теорії інформаційно-цифрової компетентності. Сформована модель має формальну і змістову характеристику. Формальна характеристика включає елементні блоки щодо теорії. До складу елементних блоків входять визначення, принципи фундаментальні емпіричні та теоретичні і нефундаментальні емпіричні закони. Ключові слова: інформаційно-цифрова компетентність, інтегративність, компоненти методичної системи, підготовка майбутніх фахівців комп’ютерних технологій, методика навчання фізики і технічних дисциплін.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Butko, I. "ФОРМАЛІЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЇ ВИКОРИСТАННЯ ГЕОПРОСТОРОВИХ СТРУКТУР В СИСТЕМАХ ОБРОБКИ ГЕОПРОСТОРОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, no. 63 (February 26, 2021): 17–22. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2021.1.017.

Full text
Abstract:
Предметом вивчення в статті є геопросторові структури в системах обробки геопросторової інформації. Метою є формалізація технології використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації. Завдання: аналіз основних завдань при прийнятті управлінських рішень, формалізація технології використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації, конкретизація основних об’єктів та морфізмів, що використовуються в системах обробки геопросторової інформації, представлення формальної моделі геопросторових інформаційних структур, формалізація операцій, що проводяться над геопросторовими інформаційними структурами. Використовуваними методами є: методи теорії категорій, теорії ймовірності, математичної статистики, системного аналізу, математичний апарат теорії матриць. Отримані такі результати. Формалізована технологія використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації. Представлені основні об’єкти та морфізми, що використовуються в системах обробки геопросторової інформації. Формалізована модель геопросторових інформаційних структур. Формалізовані операцій, що проводяться над геопросторовими інформаційними структурами. Висновки. Проведена формалізація технології використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації. Наведені основні об’єкти та морфізми, що використовуються в системах обробки геопросторової інформації. Представлена формальна модель геопросторових інформаційних структур. Проведена формалізація операцій, що проводяться над геопросторовими інформаційними структурами. Напрямками подальших досліджень є: розробка теоретичних основ використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації у вигляді сукупності моделей, методів та інформаційних технологій побудови і використання геопросторових структур
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Маслобоев, Андрей Владимирович, and Виталий Викторович Быстров. "Концептуальная модель жизнеспособности критических инфраструктур в контексте современной теории безопасности сложных систем." Экономика. Информатика 47, no. 3 (October 30, 2020): 555–72. http://dx.doi.org/10.18413/2687-0932-2020-43-3-555-572.

Full text
Abstract:
В работе предлагается развитие современной теории безопасности сложных систем и расширение области ее применения на класс критических инфраструктур для исследования системных связей и закономерностей, определяющих жизнеспособность критических инфраструктур в условиях неопределенности и риска. Проведен анализ проблематики и состояния исследований в области обеспечения жизнеспособности критических инфраструктур в России и за рубежом. Разработана концептуальная модель жизнеспособности критической инфраструктуры на базе функционально-целевого подхода и теории управления. В рамках модели предложена формализация понятий «критическая инфраструктура» и «жизнеспособность», конкретизирующая содержание этой предметной области исследования с помощью новых формальных конструкций, что позволило расширить формальный аппарат теории безопасности систем и сделать его более конструктивным. Это обеспечило основу для формальной постановки общей задачи управления жизнеспособностью критических инфраструктур и созданияконцептуальной модели системы управления жизнеспособностью критических инфраструктур.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kulman, S. M. "ФЕНОМЕНОЛОГІЧНА МОДЕЛЬ МІЦНОСТІ КОМПОЗИЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ НА ОСНОВІ ДЕРЕВИНИ." Scientific Bulletin of UNFU 25, no. 9 (November 25, 2015): 303–7. http://dx.doi.org/10.15421/40250947.

Full text
Abstract:
На основі методів формальної кінетики запропоновано феноменологічну модель міцності композиційних матеріалів на основі деревини. Показано, що багато моделей формальної кінетики створені на основі рівняння Арреніуса. На підставі результатів попередніх досліджень міцності та довговічності з'ясовано, що принцип суперпозиції, у першому наближенні, може бути застосовано під час створення феноменологічної моделі, яка враховує вплив температури і вологості, та їх взаємодію на межу міцності та модуль пружності. Доведено, що саме нелінійні ефекти у реакції твердих тіл на зовнішні дії призводять до особливостей їхнього деформування і руйнування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Semko, O. "ЛОГІКО-СЕМАНТИЧНА МОДЕЛЬ УПРАВЛІННЯ МАРШРУТИЗАЦІЄЮ ПОТОКІВ ДАНИХ В СЕНСОРНИХ МЕРЕЖАХ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 6, no. 52 (December 13, 2018): 135–39. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2018.6.135.

Full text
Abstract:
Визначені проблеми синтезу і вибору рішень щодо управління маршрутизацією потоків даних в конфліктуючих сенсорних мережах варіативної топології за умов обмежень і невизначеностей. Розглянуто підхід до створення розподіленої системи інтелектуального управління маршрутизацією в самоорганізованих сенсорних мережах на основі використання багаторівневої теоретико-множинної і математичної моделей, що визначають сутність системи інтелектуального управління об’єктом. В якості базової моделі опису маршруту передачі даних в самоорганізованій сенсорній мережі запропоновано семіотичну модель, що грунтується на формальній моделі процесів інформаційної взаємодії елементів мережі. На відміну від формальних моделей використання семіотичної моделі дозволяє в процесі ситуаційного управління змінювати усі елементи формальної моделі і формувати моделі, які відображають поточний стан мережі. При створенні розподілених самоорганізованих систем управління маршрутизацією потоків даних в сенсорних мережах варіативної топології запропоновано застосування технологій, що використовують методи логіко-лінгвістичного (семантичного) моделювання, що дозволяє якісно описувати і вивчати слабко структуровані процеси, явища і системи. Вирішення задачі синтезу і вибору рішень щодо синтезу і вибору рішень щодо стратегії управління маршрутизацією потоків даних в сенсорних мережах варіативної топології запропоновано розглядати на основі моделі конфлікту взаємодії вузлів мережі, як вирішення задачі дискретної динамічної оптимізації. Синтез і вибір рішень щодо стратегій управління маршрутизацією і вибору маршруту передачі потоку даних в мережі здійснюється у відповідності до значення функції ціни для кожного елемента мережі, що є гегелівським об’єктом, відповідно метрики мережі. Незалежно від обраної метрики мережі метою управління маршрутизацією в СМ є визначення оптимального шляху на графі, який відображає топологію сенсорної мережі. При вирішенні задачі дискретної динамічної оптимізації запропоновано в якості обмеженого ресурсу, що визначає функцію ціни, застосувати параметри, які визначають пропускну спроможність каналів зв’язку при взаємодії вузлів мереж. Канали зв’язку визначають характеристики ребер (дуг) граф-моделі сенсорної мережі варіативної топології, а вузли є елементами розподіленої системи інтелектуального управління маршрутизацією потоків даних в мережі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Лавриненко, И. А., Г. А. Вашанов, В. Ю. Сулин, and Ю. Д. Нечипуренко. "АНАЛИЗ МОДЕЛЕЙ КООПЕРАТИВНОГО СВЯЗЫВАНИЯ КИСЛОРОДА ГЕМОГЛОБИНОМ." Биофизика 66, no. 6 (2021): 1065–73. http://dx.doi.org/10.31857/s000630292106003x.

Full text
Abstract:
Дан обзор наиболее известных моделей, описывающих связывание гемоглобина с кислородом. Предложен подход, позволяющий на основе формальных критериев находить оптимальные математические и физические модели кооперативного связывания кислорода гемоглобином. При помощи методов регрессионного и кластерного анализа на основе экспериментальных данных диссоциации оксигемоглобина проведено сравнение основных моделей оксигенации, несущих в своей основе степенную и экспоненциальную зависимости. Показано, что модели Эдера, Бернарда и Хилла, соответствующие степенным функциям, обладают преимуществом в описании связывания олигомерным белком лиганда по сравнению с моделями, соответствующими экспоненциальным функциям. Установлено, что последовательная четырехступенчатая модель Кошланда-Немети-Филмера, которая соответствует уравнению Эдера, наилучшим образом позволяет описать экспериментальные данные.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Толюпа, С., І. Пархоменко, and С. Штаненко. "Модель системи протидії вторгненням в інформаційних системах." Information and communication technologies, electronic engineering 1, no. 1 (July 2021): 39–50. http://dx.doi.org/10.23939/ictee2021.01.039.

Full text
Abstract:
У статті запропоновано модель системи виявлення вторгнень (СВВ), яка відображає основні процеси, які відбуваються у системі, з метою оптимізації процесів протидії вторгненням. Такі процеси в загальному вигляді можна розглядати як процеси розподілу і використання ресурсів, виділених на захист інформації. Використання методів моделювання із забезпеченням належного рівня захищеності інформації привело до розроблення множини формальних моделей безпеки, що сприяє підтриманню належного рівня захищеності систем на основі об’єктивних і незаперечних постулатів математичної теорії. Запропонована модель протидії порушенням захищеності інформації в ІС, на відміну від подібних відомих сьогодні моделей, які призначені для оцінювання впливів можливих атак і загроз різних рівнів та прийняття обґрунтованого рішення щодо реалізації систем виявлення вторгнення ІС, надає можливість оперативно оцінювати поточний стан захищеності ІС за умов забезпечення працездатності формальних методів за короткими обмеженими вибірками щодо параметрів засобів захисту ІС та параметрів загроз, що впливають на елементи ІС. Застосування запропонованої моделі дасть змогу отримувати поточні оцінки стану захищеності інформації, надати додатковий час на підготовку та здійснення заходів реагування на загрози з метою підвищення безпеки інформації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Tuliakova, Natalia Aleksandrovna. "ЛИТЕРАТУРНАЯ ЛЕГЕНДА: КОГНИТИВНАЯ МОДЕЛЬ ЖАНРА." Sovremennye issledovaniya sotsialnykh problem 9, no. 3 (November 12, 2017): 114. http://dx.doi.org/10.12731/2077-1770-2017-3-114-125.

Full text
Abstract:
Воспринимаемый как одна из важнейших таксономических категорий, жанр является также средством восприятия, понимания и отражения действительности и имеет, таким образом, когнитивную основу. Настоящая статья представляет собой попытку анализа когнитивной жанровой модели литературной легенды. Цель исследования – установить типичные черты образца, по которому строятся многочисленные литературные легенды XIX века. Когнитивная модель жанра состоит из формальных признаков, а именно обязательных, стандартных и опционных, и идеальной когнитивной модели реальности, которая соотносится с авторским замыслом. Материалом для анализа послужили литературные легенды XIX века, написанные на различных языках. Были отобраны те тексты, которые содержат жанровый идентификатор «легенда» в заглавии и или подзаголовке текста или цикла, в который входит текст. Ядерные формальные признаки легенды связаны с ее конфликтом, сюжетом и хронотопом. Идеальная когнитивная модель может быть описана как установление большей ценности мира по сравнению с человеком. Вне зависимости от национальных вариантов литературной легенды, жанр рассматривает взаимоотношения личности и определенного отношения к миру (выраженного в виде закона, суеверия и т.д.). Сюжет легенды выстраивается в следующей логике: провозглашение правила, его нарушение (сознательное или неосознанное) и расплата (наказание, месть, раскаяние). Результатом коллизии между человеком и мироустройством главным образом становится осознание и признание персонажами и читателем некой давно известной истины (мораль, библейская заповедь), которую намеревался оспорить персонаж. В противоположность роману, в котором человек понимает и озвучивает новую правду о мире, легенда является очень традиционным жанром. Определение формальных признаков и идеальной когнитивной модели реальности позволяет более точно атрибутировать жанр многих литературных текстов, в особенности лишенных авторского жанрового определения.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Зенина, Н. Н., N. N. Zenina, В. А. Козырев, V. A. Kozyrev, Р. Е. Зенин, and R. E. Zenin. "МОДЕЛЬ СТРУКТУРЫ ФОРМАЛЬНЫХ ИНСТИТУТОВ ТРАНСПОРТНОЙ КОМПАНИИ." Транспорт: наука, техника, управление, no. 5 (2020): 9–13. http://dx.doi.org/10.36535/0236-1914-2020-05-2.

Full text
Abstract:
В статье представлен анализ теоретических подходов к оценке качества институтов организации. Предлагается использовать для оценки качества института модель структуры института. Приведены результаты апробации модели при оценке качества регламентов по управлению персоналом в ОАО «РЖД».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Ивахненко, Дарья Александровна. "Применение моделей двусторонних рынков в задаче распределения учебной нагрузки между преподавателями кафедры." Современная экономика: проблемы и решения 9 (September 28, 2021): 16–28. http://dx.doi.org/10.17308/meps.2021.9/2667.

Full text
Abstract:
Цель: в статье рассматриваются возможности автоматизации процесса распределения учебной нагрузки между преподавателями кафедры с помощью математических моделей. Обсуждение: процесс распределения учебной нагрузки кафедры выполняется вручную и является довольно трудоемким, поскольку при распределении необходимо учитывать формальные требования, а также предпочтения профессорско-преподавательского состава относительно предлагаемых им дисциплин на предстоящий учебный год. Наибольшее внимание при распределении предлагается уделить учету пожеланий как преподавателей, так и кафедры, поскольку кафедра также имеет представление, кого из преподавателей назначить на ту или иную дисциплину. Результаты: автором предложена математическая модель на базе двусторонних рынков, позволяющая получить наиболее справедливое распределение нагрузки кафедры, а также учесть формальные требования к распределению. Результаты числовых расчетов подтверждают возможность применения разработанной модели распределения нагрузки кафедры.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Маслобоев, Андрей Владимирович. "Внутриуровневая и межуровневая согласованность в многоуровневых распределенных системах управления региональной безопасностью." Экономика. Информатика 48, no. 2 (June 30, 2021): 360–75. http://dx.doi.org/10.52575/2687-0932-2021-48-2-360-375.

Full text
Abstract:
Работа является логическим продолжением исследований, направленных на развитие методов и средств математического и компьютерного моделирования многоуровневых распределенных систем обеспечения региональной безопасности для повышения их эффективности на основе координации децентрализованного управления в этих системах. В ходе этих исследований была разработана агентная многоуровневая рекуррентная иерархическая модель управления безопасностью региона, основанная на функционально-целевом подходе и формальном аппарате теории иерархических многоуровневых систем, что обеспечивает согласование локальных решений децентрализованного управления на всех уровнях принятия решений. В работе предложены подход и модели внутриуровневой и межуровневой координации управления в многоуровневых распределенных системах обеспечения региональной безопасности. Эти модели могут найти применение и для других актуальных приложений в различных предметных областях. Приводятся основные теоремы и их доказательства, составляющие основу предлагаемых моделей координации.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Дергильова, Олена. "МОДЕЛЬ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ СФЕРИ СИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВОЄННОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ." Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони 40, no. 1 (June 9, 2021): 175–80. http://dx.doi.org/10.33099/2311-7249/2021-40-1-175-180.

Full text
Abstract:
В умовах відсутності в обраній предметній області закінченої теорії незамінним інструментом дослідника залишається модель об’єкта чи явища, що підлягає дослідженню. Не зважаючи на конкретні особливості моделі, слід зазначити, що процес отримання необхідної моделі завжди базується на ретельному вивченні об’єкта-оригінала. Якщо механізм функціонування об’єкта-оригінала доступний для розкриття та розуміння, а його окремі складові піддаються повному (в межах дослідження) вивченню, то в такому випадку природною є побудова та подальше застосування імітаційної моделі. Але теорія воєнної безпеки держави має справу з об’єктами та явищами, властивості яких в різній мірі, але завжди знаходяться в залежності від “людського фактору”, отже важко піддаються формалізації. Цей факт означає, що, як правило, “істинний” механізм функціонування об’єкту дослідження залишається для дослідника скритим, а вивчення властивостей окремих складових об’єкта дослідження в потрібній мірі неможливе. Проте і в таких випадках є потреба застосування в дослідженні відповідних моделей, причому сам об’єкт дослідження уявляється як деякий “чорний ящик”. Одним із різновидів видів моделювання, який враховує і притаманні певному суб’єкту особливості сприйняття ситуації, і нечіткість опису ситуації та об’єкту моделювання, та базується на застосуванні формальних методів, є когнітивне моделювання. В статті розглядається когнітивна модель науково-технічної сфери як складової забезпечення воєнної безпеки держави. На основі відомої моделі розглянуто способи визначення структури та параметрів моделі, її застосування для визначення найбільш впливових факторів на цілі функціонування системи, а також способи модифікації моделі для урахування поточних реалій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Meleschuk, A. A. "Концепція органічної єдності суспільства та її репрезентація в історіософії В. Соловйова і ранніх слов’янофілів." Науково-теоретичний альманах "Грані" 19, no. 12(140) (November 10, 2016): 82. http://dx.doi.org/10.15421/1716144.

Full text
Abstract:
Розкрито зміст концепції органічної єдності суспільства, яка в середині XIX ст. стала частиною російської релігійної філософії. З’ясовано, що основними джерелами концепції органічної єдності була ідеалістична філософія Ф. Шелінга і Г. Гегеля, а також православна теологічна традиція. Проаналізовано характер і форми репрезентації концепції органічної єдності у соціальній філософії та історіософії Володимира Соловйова і основних представників раннього слов’янофільства. Так, у Соловйова суб’єктом історичного розвитку виступає людство як цілісне, органічне явище, що прагне подолати формальну єдність і досягти її духовного рівня у формі «Боголюдства». Нижчими формами єдності Соловйов називає економічну і правову, а вищою, що досягає органічного, свідомого рівня, – духовну єдність. В філософії Івана Кіреєвського органічна єдність суспільства протиставлена формальній, раціональній єдності, що була успадкована Європою від Стародавнього Риму. У філософії Олексія Хом’якова протиставлено дві моделі цінностей – іранська і кушитська. Перша веде до духовної, свідомої єдності, а друга – до вимушеної, формальної сукупності індивідів. Костянтин Аксаков протиставляє формалізм державних інституцій органічній єдності общини. Тим самим доведено спорідненість філософії ранніх слов’янофілів і Вол. Соловйова за рахунок їх звернення до концепції органічної єдності суспільства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Конг Хонг, Хань, Вероника Николаевна Хазиахметова, and Лилия Евгеньевна Зиганшина. "Моделирование воспалительных отеков: взаимозаменяемы ли модели?" Экспериментальная и клиническая фармакология 78, no. 7 (July 24, 2015): 24–31. http://dx.doi.org/10.30906/0869-2092-2015-78-7-24-31.

Full text
Abstract:
Моделирование воспалительных отёков субплантарным введением каррагенина и формалина широко используется для оценки противовоспалительной активности новых потенциальных лекарственных средств. Результаты систематического поиска в литературных источниках показали, что для оценки противовоспалительного действия в основном используют модель каррагенинового отека лап крыс, но не мышей. Формалиновый же отек лап мышей и крыс применяют преимущественно в качестве модели для оценки анальгетической активности препаратов. В совокупности опубликованные результаты позволяют рекомендовать использование каррагенинового отека лапы крысы и формалинового отека лапы мыши как взаимодополняющие, но не взаимозаменяющие модели.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Dudchenko, Oleg Nikolaevich, Inna Vladimirovna Fedina, Galina Vladimirovna Nosova, and Vladimir Ivanovich Novikov. "ФОРМАЛЬНАЯ МОДЕЛЬ РИСКОВ УЧЕБНО ПРОИЗВОДСТВЕННОЙ СИСТЕМЫ." Научный взгляд в будущее, no. 06-01 (November 12, 2017): 80–84. http://dx.doi.org/10.30888/2415-7538.2017-06-01-052.

Full text
Abstract:
Розглядається підхід побудови математичної моделі складної системи з метою врахування численних навчально-виробничих факторів. Для формалізації було використано структури у вигляді орієнтованого графа і зовнішнього негативного впливу на систему у вигляді
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Skalozub, Vladislav, Boris Biliy, Alexander Galabut, and Oleg Murashov. "МЕТОДИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ З ПЕРЕМІННИМ ІНТЕРВАЛОМ СПОСТЕРЕЖЕНЬ ТА КОНСТРУКТИВНОГО УПОРЯДКУВАННЯ «З ВАГОЮ»." System technologies 3, no. 128 (March 16, 2020): 127–43. http://dx.doi.org/10.34185/1562-9945-3-128-2020-12.

Full text
Abstract:
У статті досліджені актуальні питання щодо моделювання та аналізу недетермінованих процесів, представлених нечіткими часовими послідовностями з нерівномірними інтервалами між спостереженнями. Метою дослідження являється розробка нової сеперабельної моделі та методу аналізу і прогнозування таких часових рядів. Модель відрізняється окремим формуванням послідовностей величин показників та інтервалів між спостереженнями, з подальшим їх узгодженням. Представлено програмних комплекс та результати моделювання, отримані на основі удосконаленої нечіткої квантильної моделі. Запропоновано нові змістовні та формальні постановки завдань щодо упорядкування послідовностей елементів, які відрізняються урахуванням різної складності (ваги) окремих конструктивних операцій. Наводяться інтелектуальні алгоритми реалізації завдань упорядкування «з вагою».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Калачихин, П. А., and P. A. Kalachikhin. "Формальная демаркация знаний." Научно-техническая информация. Серия 1: Организация и методика информационной работы, no. 12 (2020): 1–10. http://dx.doi.org/10.36535/0548-0019-2020-12-1.

Full text
Abstract:
Обсуждается формальный подход к демаркации знаний в зависимости от мнения научного сообщества. Предлагается модель классификации знаний на основании грубых множеств. Показывается связь между критериями демаркации и классификацией знаний. Формулируется пороговое правило принятия решений о демаркации разделов знаний. Обосновывается использование экспертных данных и наукометрических платформ в качестве базовых источников для принятия демаркационных решений.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Sharykin, Raman E. "Применение формальных методов при проектировании системы одного окна." Journal of the Belarusian State University. Mathematics and Informatics, no. 1 (April 12, 2021): 79–90. http://dx.doi.org/10.33581/2520-6508-2021-1-79-90.

Full text
Abstract:
Предлагается подход, демонстрирующий разработку систем документооборота по принципу одного окна на раннем этапе их проектирования, основанный на применении формальных методов в части спецификации системы и метрик ее анализа, а также оценки значений метрик. Пример системы одного окна моделируется формально в рамках модели распределенных объектно ориентированных стохастических гибридных систем (РООСГС) с помощью языка спецификации SHYMaude. Предлагаются несколько метрик, позволяющих оценить систему. Данные метрики специфицируются формально посредством языка QuaTEx. Система одного окна, представленная как спецификация переписывающей логики Maude, полученная трансляцией спецификации SHYMaude, анализируется статистически с помощью инструмента MultiVeStA. В процессе статистического анализа определяется количество сотрудников, необходимое для эффективного функционирования системы. Полученное значение используется как стартовое значение в расширенной системе, в которой присутствует управление количеством сотрудников в целях поддержания длины очереди пакетов документов в желаемом диапазоне. При статистическом исследовании расширенной системы обнаруживается недостаток, который устраняется доработкой системы, что показывает, как данный подход может быть использован для изучения и доработки систем подобного типа на раннем этапе построения самой модели системы.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Shven, Yaroslava. "Рефлексивний аналіз науково-дослідної роботи щодо професійного розвитку педагогічних працівників у системі формальної та неформальної освіти." Scientific Studios on Social and Political Psychology, no. 44(47) (December 20, 2019): 125–34. http://dx.doi.org/10.33120/ssj.vi44(47).124.

Full text
Abstract:
Модель розвитку суспільства знань потребує від сучасного педагога широкого спектра навичок і компетенцій для успішного виконання своїх професійних функцій. Завданням системи формальної і неформальної освіти є якісний науково-методичний супровід фахівця, а також реалізація змісту і технологій професійного розвитку у варіативних освітніх моделях. У статті висвітлено теоретичні засади та наведено результати аналізу сучасних освітніх варіативних моделей професійного розвитку педагогічних працівників у системі формальної і неформальної освіти у форматі рефлексивного аналізу наукових пошуків у межах науково-дослідної роботи “Професійний розвиток фахівців у системі освіти дорослих: історія, теорія, технології” (2017–2019 рр.). Зокрема, упорядковано категорійний апарат дослідження; підготовлено й проведено стартовий моніторинг з метою виявлення проблем і труднощів у процесі професійного розвитку фахівців, якості науково-методичного забезпечення, з’ясування причин їх виникнення; здійснено комплексне вивчення психолого-педагогічних чинників, за яких професійний розвиток фахівців в освітніх моделях формальної і неформальної освіти здійснюється ефективніше; теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено зміст і технології професійного розвитку педагогічних працівників у системі освіти дорослих. Автором розроблено, експериментально перевірено та апробовано в курсовій і міжкурсовій підготовці науково-методичний супровід неперервного професійного розвитку педагогічних працівників; здійснено кількісний і якісний аналіз результатів експерименту, запропоновано педагогічну інтерпретацію отриманих експериментальних даних; окреслено перспективні завдання подальшого професійного розвитку фахівців у системі формальної і неформальної освіти. Висловлено думку, що якщо систему освіти дорослих озброїти актуальними варіативними освітніми моделями формальної і неформальної освіти, то можна істотно підвищити рівень професійного розвитку науково-педагогічних і педагогічних працівників, забезпечивши таким чином суспільство фахівцями, які вільно орієнтуються в постійно змінних соціально-економічних умовах, оптимально самореалізуються як професіонали в суспільстві економіки знань, здійснюють професійну самоактуалізацію і прагнуть до розвитку професійної самосвідомості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Kulman, S. M. "Базові моделі кінетики деформування-руйнування деревних композиційних матеріалів." Scientific Bulletin of UNFU 29, no. 7 (September 26, 2019): 134–41. http://dx.doi.org/10.15421/40290727.

Full text
Abstract:
Існуючі наразі моделі кінетики деформування і руйнування пов'язані здебільшого з описом переходу з незруйнованого стану матеріалу в зруйнований в одну стадію. Це належить як до класичних теорій міцності, зокрема і кінетичної теорії міцності, так і до теорій і моделей розсіяного накопичення пошкоджень (Continuum Damage Mechanics, CDM). Метою цього дослідження було створення базових моделей кінетики деформування-руйнування (ДР), які описують цей процес у вигляді декількох послідовних переходів окремих структурних елементів (СЕ), у матеріалі, що деформується в часі з одного реологічного стану в інший. Для опису цього процесу залучено апарат формальної кінетики, який дає змогу, знаючи швидкість переходу СЕ з одного реологічного стану в інший, спрогнозувати час досягнення критичної концентрації зруйнованих СЕ. Встановлено, що процес ДР можна розглядати як процес поступового переходу СЕ спочатку пружного стану у в'язкопружний і потім зруйнований. Причому цей перехід може відбуватися як послідовно, так і паралельно. Таким чином, у процесі руйнування постійно змінюється число, а отже, і концентрація СЕ, які перебувають у різних реологічних станах. Зміну концентрації того чи іншого СЕ можна визначити експериментально способом вимірювання величин, що корелюють з параметрами ДР того чи іншого виду деформації тіла. При цьому загальне число елементів структури, що перебувають у різних станах, згідно із законом збереження мас у кожен момент часу ДР має залишатися постійним. Вперше запропоновано двостадійну нелінійну кінетичну модель втрати ресурсу за повзучості композиційних матеріалів на підставі деревини. Застосування методів формальної кінетики під час моделювання фізико-хімічних процесів, які відбуваються під час ДР, дає змогу будувати багатостадійні кінетичні моделі. Застосування методу базових діаграм деформування у поєднанні з двостадійним описом процесу накопичення пошкоджень дає змогу збільшити точність прогнозу допустимого часу за різних схем навантаження під час повзучості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

МАРТИНЕНКО, Олександр. "СИНТЕЗ У СТАТИЧНОМУ Й ДИНАМІЧНОМУ АСПЕКТАХ У ГЕНОЛОГІЇ ПАРМЕНІДА ТА ГЕРАКЛІТА." Human Studies a collection of scientific articles Series of «Philosophy», no. 43 (November 29, 2021): 89–95. http://dx.doi.org/10.24919/2522-4700.43.12.

Full text
Abstract:
Метою статті є історико-філософський аналіз античних витоків синтезу в генології Парменіда і Геракліта, їх порівняння та зіставлення з геґелівською моделлю синтезу. Методологічні засади дослідження: основний метод – історико-філософський. У статті також застосовано порівняльний і структурно-функціональний методи. Використовуються загальнонаукові методи: аналіз, синтез, узагальнення, абстрагування тощо. Наукова новизна. Історично склалося так, що онтологія (метафізика буття) зайняла домінуючу позицію в сучасній філософії, відсунувши на другий план генологію (метафізику єдиного). Категорії «буття» і «єдине» почали вжива- тися як взаємозамінні, а іноді як рівнозначні. Це суттєво вплинуло на розвиток філософії зага- лом, змінивши специфіку самого способу мислення, зокрема когнітивної операції синтезу. Пояс- нення специфіки синтезу, як і спроби класифікації його різновидів, у більшості філософських праць продовжує зберігати однозначність. Такий підхід став усталеним у модерній практиці філософування. Він не зазнав жодних змін у поглядах представників сучасної української філософії. Наявні визначення та класифікації операції синтезу мають переважно описовий характер. Син- тез у традиційному розумінні, як правило, асоціюється з ім’ям Ґ.В.Ф. Геґеля. Сучасна філософська рефлексія, що ґрунтується на критиці метафізики у ХХ ст., вимагає розв’язання проблеми супереч- ностей. Саме тому важливо здійснити нові кроки в дослідженні історичних витоків появи операції синтезу, розкрити генологічну модель її здійснення, яка тривалий час залишалася в забутті. Вис- новки. У генологічному синтезі, на відміну від геґельянської моделі, суперечності є формальною умовністю. Відмінність статичної і динамічної моделей синтезу Парменіда і Геракліта полягає у виборі умов здійснення цієї операції – «від єдиного» і «до єдиного».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Балацкий, Евгений Всеволодович. "Модель сингапурского чуда: уроки для России." Мир России 30, no. 4 (October 17, 2021): 188–208. http://dx.doi.org/10.17323/1811-038x-2021-30-4-188-208.

Full text
Abstract:
В статье проводится идея, что Сингапур и Россия, несмотря на внешнюю непохожесть, имеют нечто общее – уникальность географических параметров. В свою очередь, это позволяет более пристально изучить модель сингапурского чуда, представленную в книге Ли Куан Ю «Из третьего мира – в первый. История Сингапура (1965–2000)». Для обоснования правомерности использования опыта знаменитого политика рассмотрена разнонаправленность развития двух государств в последние десятилетия: Сингапур шагнул из третьего мира в первый, тогда как Россия – из первого мира в третий. Автором рассмотрены некоторые различия в политических моделях Сингапура и России. Если для Сингапура характерны опора на здравый смыл и традицию в принятии решений, диалог власти и народа, быстрая реакция членов правительства на обвинения в коррупции и забота о своей репутации, то для России – следование заимствованным формальным управленческим шаблонам, изоляция власти от народа, системное игнорирование обвинений общественности в адрес чиновников. В связи с проводимыми реформами для российской системы управления могут быть полезны многие элементы сингапурской модели успеха.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Kopp, Andrii, and Dmytro Orlovskyi. "АНАЛИЗ И ОПТИМИЗАЦИЯ МОДЕЛЕЙ БИЗНЕС-ПРОЦЕССОВ В НОТАЦИЯХ EPC И BPMN." TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOG IES, no. 4 (14) (2018): 145–52. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2018-4(14)-145-152.

Full text
Abstract:
Актуальность темы исследования. В настоящее время процессное управление является одной из наиболее популярных управленческих концепций. Основой данной концепции является моделирование бизнес-процессов, целью которого является документирование деятельности предприятия с использованием графических моделей бизнеспроцессов, построенных при помощи различных нотаций моделирования. Постановка проблемы. Организация коллекции моделей бизнес-процессов открывает возможности для их повторного использования при проектировании и совершенствовании бизнес-процессов предприятия. Поэтому возникает необходимость поддержки корректности и согласованности моделей бизнес-процессов, накапливаемых в репозитории предприятия. Анализ последних исследований и публикаций. Были рассмотрены последние публикации в открытом доступе, включая существующие формальные методы, основанные на представлении моделей бизнес-процессов в виде связных ориентированных графов и использовании различных метрик, а также соответствующих им пороговых значений. Выделение неисследованных частей общей проблемы. Существующие формальные методы позволяют предположить о наличии ошибок, но не позволяют определить их количество и местонахождение в модели бизнес-процесса. Постановка задачи. Разработка метода анализа и совершенствования структуры потока управления бизнеспроцессов. Изложение основного материала. Определены основные ошибки, которые могут возникать при формировании структуры потока управления бизнес-процесса. Предложен коэффициент, позволяющий определить наличие и количество ошибок, а также оптимизационная задача, решение которой позволяет сформировать рекомендации по совершенствованию модели бизнес-процесса. Для проверки работоспособности метода была выполнена его программная реализация, проанализированы модели бизнес-процессов в различных нотациях моделирования. Выводы в соответствии со статьей. Предложенный метод позволяет определить наличие и количество обнаруженных ошибок, местонахождение ошибок в модели бизнес-процесса с целью их последующего устранения.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

УЖГА-РЕБРОВ, О. И. "СРАВНИТЕЛЬНЫЙ АНАЛИЗ СТРУКТУР СЕТЕЙ УВЕРЕННОСТЕЙ." Environment. Technology. Resources. Proceedings of the International Scientific and Practical Conference 1 (June 20, 1999): 225. http://dx.doi.org/10.17770/etr1999vol1.1870.

Full text
Abstract:
Задачу нахождения общей модели эмпирических данных обычного называют обучением. Предполагается, что в процессе обучения такая модель может быть построена, используя формальные методы.Относительно сетей уверенностей задача обучения может быть разделена на две подзадачи: (1) идентификация топологии сети, (2) обучение численным параметрам. Эти подзадачи связаны между собой. Процедуры обучения параметрам в значительной степени зависят от структуры сети.Основным типом связи на сетях уверенностей является связь «причина - следствие». События в родительских узлах являются причиной событий в узлах - детях. Естественно, что эта связь носит вероятностный характер. Причина может инициировать некоторое множество следствий с определенными вероятностями. Причинные модели являются привлекательными главным образом потому, что они обеспечивают эффективные структуры для представления эмпирических данных.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Трегуб, В. Г., and І. В. Бокоч. "ОПИС ДИНАМІКИ ПЕРІОДИЧНОГО ОБ’ЄКТУ З ДОПОМОГОЮ МОДЕЛІ З НЕСТАЦІОНАРНИМИ ПАРАМЕТРАМИ." Automation of technological and business processes 11, no. 2 (June 26, 2019): 36–38. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v11i2.1376.

Full text
Abstract:
Основною ціллю роботи є розробка динамічної моделі з нестаціонарними параметрами, що має просту процедуру їх визначення з використанням експериментальних даних. Було вивчено та проаналізовано існуючі динамічні математичні моделі об’єктів періодичної дії та встановлено, що запропонована нестаціонарна аперіодична ланка суттєво спростить процедуру обчислення, яка виникає при застосуванні формальних динамічних моделей. На основі експериментальних даних показано перевагу використання розробленої моделі з нестаціонарною аперіодичною ланкою перед іншими розглянутими моделями. В результаті зменшилась кількість ідентифікованихпараметрів та використовувалися більш економічні без пошукові методи без погіршення точності моделі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Титов, А. В. "Использование нефинитных методов в исследовании взаимосвязи форм логического исчисления на основе оценки." Logical Investigations 24, no. 2 (October 10, 2018): 129–36. http://dx.doi.org/10.21146/2074-1472-2018-24-2-129-136.

Full text
Abstract:
Рассматривается подход к изучению взаимозависимости различных типов логического исчисления, основанный на исследовании оценки как морфизма, сохраняющего структуру из алгебры формул в структуру, на которой принимает значение их оценка. В настоящее время применение неклассических логик в математике ограничено. Однако постоянно растущие и изменяющиеся требования к математическому аппарату, применяемому в формальных моделях сложных объектов и процессов, могут существенно изменить это положение и привести к развитию математических теорий, основанных на использовании различных видов неклассической логики. Исследование взаимосвязи различных типов логического исчисления на основе рассмотрения оценки связано с привлечением нефинитных методов теории структур, к которым можно отнести методы обобщенного нестандартного анализа как раздела теории категорий. Это направление можно отнести к семантическому подходу к исследованию типов формальной логики на основе исследования оценки и отнести к исследованию взаимодействия синтаксиса и семантики, заявленному в работах Линдона. Развитие подхода к исследованию типов формальной логики на основе использования нефинитных методов обобщенного нестандартного анализа позволяет рассматривать множество формул алгебры логики с введенным на нем отношением эквивалентности как фактор-алгебру с определенной структурой. Применение методов, использующих современные математические теории, позволяет выявить математическую структуру формальной логики и проследить взаимосвязь различных видов логических исчислений, другими словами, выявить математическое содержание рассматриваемого вида логического исчисления. Обоснованность использования нефинитных методов в логических исследованиях обусловлена тем, что метаматематика – теория, изучающая формализованные математические теории. Формализованная теория – множество конечных последовательностей символов (формул и термов) и множество операций над этими последовательностями. Операции заменяют элементарные шаги дедукции в математических рассуждениях. В такой постановке математическая логика (метаматематика) сама становится разделом математики. Т.е. сама логика в такой постановке становится объектом математического исследования. Рассматриваемый подход, позволяет рассматривать формальную логику как динамическую систему, развитие которой заключается в раскрытии системы частных типов логического исчисления, для описания которого предлагается использовать нефинитные методы обобщенного нестандартного анализа. DOI: 10.21146/2074-1472-2018-24-2-129-136
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Бойченко, М. К. "МЕХАНІЗМ СПРИЙНЯТТЯ АУДИТОРІЄЮ ХАРИЗМАТИЧНИХ ОЗНАК ПУБЛІЧНОЇ ОСОБИСТОСТІ." Nova fìlologìâ, no. 84 (December 30, 2021): 20–31. http://dx.doi.org/10.26661/2414-1135-2021-84-3.

Full text
Abstract:
Стаття містить обґрунтування вербально-графічної моделі механізму сприйняття аудиторією харизматичних ознак публічної особистості. Для реалізації мети дослідження автором запропоновано узагальнену класифікацію ознак формальних і неформальних особистостей публічних харизматичних лідерів. У процесі теоретичного пошуку було виявлено необхідність формування складу оптимального термінологічного інструментарію, покликаного забезпечити повноту й однозначність наукового опису феномену комунікативної поведінки публічної харизматичної особистості та механізму сприйняття аудиторією харизматичних ознак публічної особистості. У результаті аналізу пропонованих авторами з різних галузей (психології, соціології, лінгвістики) ознак харизматичної комунікації у статті було запропоновано поділ на цільові ознаки та засоби актуалізації цілей спілкування. З метою створення зазначеної вище моделі за результатами теоретичного пошуку у статті було систематизовано особистісні характеристики мовця, представника аудиторії, умови комунікації, що можуть впливати на сприйняття харизматичних ознак. Для уникнення розуміння харизми в широкому сенсі автор роботи надає своє визначення цього явища, що відповідає меті започаткованого міждисциплінарного дослідження. У роботі представлено вербально-графічну модель механізму сприйняття аудиторією харизматичних ознак публічної особистості, що була розроблена на основі піраміди сфер духовного буття індивіда О. Клименюка. Запропонована модель представляє зазначений механізм як взаємодію двох систем, харизматичного мовця і реципієнта, який має певний культурний рівень, у навколишньому середовищі (конкретні умови комунікації). Ця модель обґрунтовує процес вибору оптимальних вербальних і невербальних засобів комунікації для здійснення максимального харизматичного впливу на реципієнта. Вказано на перспективність використання моделі в майбутніх міждисциплінарних дослідженнях здійснення сугестивного впливу лідера-мовця на аудиторію.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Тинякова, Виктория Ивановна, and Наталья Ивановна Морозова. "ВЫЗОВЫ И УГРОЗЫ ЦИФРОВОЙ ЭКОНОМИКИ: ПЕРВЫЕ ИТОГИ И ВЕКТОР ДАЛЬНЕЙШЕГО РАЗВИТИЯ." Современная экономика: проблемы и решения 7 (July 20, 2021): 140–46. http://dx.doi.org/10.17308/meps.2021.7/2641.

Full text
Abstract:
Цель: провести анализ возможностей и ограничений практического применения ключевых технологий цифровой экономики. Обсуждение: информационные технологии видоизменяют существующие бизнес-модели, существенно снижают трансакционные затраты. Однако очень остро возникает вопрос защиты коммерческой информации и персональных данных. Необходимо создать правовую базу, регулирующую взаимоотношения между клиентами и владельцами цифровых платформ. Новая модель цифровой экономики также требует определенной институциональной модификации. Появление новых формальных и неформальных институтов должно отрегулировать правила поведения экономических агентов в условиях цифровой экономики, исключить возможность их оппортунистического поведения. Результаты: сформулированы ответы на основные вызовы цифровой экономики.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Гузик, Вячеслав Филиппович, Евгения Ростиславна Мунтян, Сергей Александрович Черный, and Александр Валентинович Шестаков. "Принципы организации формально-когнитивных моделей." Естественные и Технические Науки, no. 11 (2020): 67–70. http://dx.doi.org/10.37882/2223-2966.2020.11.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

ЗАВРАЖНА, Олена, Алла САЛТИКОВА, and Ярослав БАЛАБАН. "МОДЕЛЬ МЕТОДИКИ ФОРМУВАННЯ ПРЕДМЕТНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ СТАРШОЇ ШКОЛИ ПРИ ЗМІШАНОМУ НАВЧАННІ ФІЗИКИ." Scientific papers of Berdiansk State Pedagogical University Series Pedagogical sciences 2, no. 2 (2020): 208–14. http://dx.doi.org/10.31494/2412-9208-2020-1-2-208-214.

Full text
Abstract:
Акцентується увага на тому, що на сучасному етапі під час навчання фізики в закладах загальної середньої освіти вже неактуальними стають прості формальні знання та уміння відтворювати вивчене на репродуктивному рівні. Принциповим стає компетентнісний підхід. Він виявляється в набутті учнем у процесі навчання інтегрованої здатності, що складається із знань, умінь, досвіду, цінностей і ставлення, які можуть цілісно реалізовуватися на практиці. У процесі навчання фізики в учнів мають бути сформовані відповідні компетентності, що ґрунтуються на системних фундаментальних знаннях та набутих уміннях, в основі яких лежить розуміння фізичних законів, явищ, процесів тощо. Показано, що до середини ХХ століття процес навчання відбувався традиційно за класно-урочною системою. Поява ІКТ привела до виокремлення онлайн-навчання. Переваги і недоліки кожної з цих систем враховані у змішаній системі навчання, яка поєднує традиційні форми з елементами електронного навчання, в якому використовуються спеціальні інформаційні технології, такі як комп'ютерна графіка, аудіо та відео, інтерактивні елементи тощо. Вважаємо, що оптимальною моделлю навчання в сучасних умовах є змішане навчання, оскільки воно дозволяє в достатній мірі здійснювати формування в учнів старшої школи предметної компетентності з фізики. Акцентовано увагу на тому, що формування предметної компетентності на уроках фізики є необхідним для підготовки відповідальних всебічно розвинутих здобувачів освіти. Зауважено, що розробка та вдосконалення критеріїв оцінювання рівня сформованості предметної компетентності при змішаному навчанні є важливим питанням, що вимагає додаткового дослідження. Нами запропоновано авторську модель формування предметної компетентності учнів старшої школи при змішаному навчанні фізики, яка подана у вигляді блоків, що включає взаємопов’язані між собою загально-педагогічний, цільовий, організаційно-змістовий і діагностико-коригуючий елементи. При роботі над моделлю було обґрунтовано її структуру та зміст, виокремлено та враховано її особливості. В подальшому планується апробація та аналіз результатів застосування цієї моделі. Ключові слова: змішане навчання, фізика, старша школа, модель, предметна компетентність, формування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Токарєва, А. В., Н. П. Волкова, and І. В. Гаркуша. "Навчальнi цифровi iгри: моделi та реалiзацiя." Освітній вимір 53, no. 1 (December 19, 2019): 5–25. http://dx.doi.org/10.31812/educdim.v53i1.3827.

Full text
Abstract:
У даний час соцiальнi медiа, IКТ, мобiльнi технологiї та додатки все бiльше використовують у якостi iнструментiв для комунiкацiї, взаємодiї, побудови соцiальних умiнь та унiкальних навчальних середовищ. Один з останнiх трендiв, що прослiдковується у навчаннi — спроба спрямувати навчальний процес за допомогою використання навчальних цифрових iгор. Однак незважаючи на численнi данi дослiджень, що доводять позитивний ефект цифрових iгор, їх iнтеграцiя у контекстi формальної освiти залишається достатньо низькою. Мета цiєї статтi — проаналiзувати, розiбрати та зробити висновокстосовно того, що є необхiдним для початку використання iгор як навчального засобу у формальнiй освiтi. Для досягнення цiєї мети було застосовано комплекс якiсних методiв дослiдження, включно з напiвструктурованим опитуванням експертiв. У результатi було визначено потенцiал навчальних цифрових iгор, що полягає у наданнi унiкального та безпечного середовища навчання з широким спектром вбудованих допомiжних рис, ефективних у специфiчних контекстах пiдготовки, якi допомагають запам’ятовувати матерiал що вивчається та включати рiзноманiтнi стилi навчання, разом з можливiстю бути iндивiдуально адаптованими. Одночасно було видiлено необхiднiсть комплексногопiдходу, який потребує залучення адмiнiстрацiї, IТ-вiддiлiв, педагогiв, батькiв, мiцної сукупностi навичок та широкого спектру рiзноманiтних ролей та завдань, якi здiйснює вчитель пiд час урокiв iгрового навчання. У якостi висновку та вектору подальших дослiджень було запропоновано органiзацiю Лабораторiї Навчального Дизайну як iнтегральної частини сучасного освiтнього закладу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Диховичний, Олександр Олександрович, Максим Олександрович Шепель, and Анна Федорівна Удовенко. "Політомічні моделі мастерса та андерсена в аналізі якості тестових завдань." Theory and methods of e-learning 3 (February 10, 2014): 83–87. http://dx.doi.org/10.55056/e-learn.v3i1.321.

Full text
Abstract:
В роботі [1] було проінформовано про застосування політомічної моделі Г. Раша до статистичного аналізу якості тестових завдань комплекту «Вища математика», створеного в НТУУ «КПІ» на кафедрі математичного аналізу та теорії ймовірностей.Зробимо деяке пояснення щодо суті питання. Політомічна модель Partial Credit Scoring застосовує базову ідею моделі Г. Раша [2] і детально вивчена у роботі Дж. Мастерса [3]. В подальшому назвімо її моделлю Раша-Мастерса.Нехай N іспитників виконують тест, що складається з L завдань, кожне i-те завдання має mi підрівнів. Впроваджуються дві множини латентних параметрів: θn – параметри підготованості n-го іспитника, n = 1, 2, ..., N, де N – кількість іспитників; βij – параметри складності j-го рівня i-го завдання, де i = 1, 2, ..., L; j = 1, 2, ..., mі. Тут mi – максимальний рівень i-го завдання.Кожен іспитник отримує за i-те завдання j = 1, 2, ..., mi балів.Тоді ймовірність отримання n-м іспитником j балів за i-е завдання означується наступним чином: Для оцінювання відповідних латентних параметрів було застосовано методи роботи [3], згідно з якою оцінки параметрів можна отримати шляхом розв’язання наступної нелінійної системи рівнянь: де– кількість балів n-го іспитника за тестову роботу;Sij – кількість іспитників, які отримали за i-е завдання не менш як j балів.Систему можна розв’язати, приміром, методом Ньютона-Рафсона, який дає наступні ітераційні формули: за такої умови завершення ітераційного процесу: де ε – заздалегідь задана точність обчислення.Але широке впровадження в практику такого підходу виявило ряд проблем, що призводять до спотворення результатів оцінювання та розбіжності ітераційного процесу:вибір початкових значень;зсув розв’язків;поява тривіальних рівнів.1. Вказані в роботі [1] рекомендації щодо вибору початкових значень містили неточності. Встановлено наступне узагальнення відповідних початкових значень параметрів дихотомічної моделі на випадок політомічної: де M – максимальний бал за тестову роботу. Такі значення у більшості випадків при виконанні інших умов забезпечують збіжність ітераційного процесу.2. Специфіка системи рівнянь призводить до появи наступного ефекту: якщо θ=(θ1, θ2, ..., θN), – розв’язки системи рівнянь, то θ*=(θ1+C, θ2+C, ..., θN+C), , С – довільна стала, також є розв’язками системи рівнянь, тобто зсунуті параметри є розв’язками системи. Шляхом проведення процедури усереднення [3]: забезпечується вибір правильного значення оцінених параметрів.3. Якщо всі іспитники не досягли певного рівня, або всі подолали певний рівень, то виникає явище так званих тривіальних рівнів. Формально це визначається наступним чином.Нехай Rij ‑ кількість іспитників, які в i-му завданні здобули результат j. Тоді j-й рівень i-го завдання називається тривіальним, якщо Rij = 0. Відповідні ймовірності дорівнюють нулеві: Це спричиняє розбіжність ітераційного процесу: де t – номер кроку ітерацій.Найпростіший спосіб усунення цього явища – об’єднання тривіальних стовпців з сусідніми. Але, згідно [4], це призводить до спотворення результатів оцінювання.Альтернативним шляхом подолання вказаних проблем є впровад­ження іншої моделі Е. Андерсена [5], згідно якої ймовірність отримання n-м іспитником j-го рівня за i-е завдання визначається наступним чином: де ηi0≡0; θn, n=1, 2, ..., N – параметр підготованості n-го іспитника; ηij, i=1, 2, ..., L, j=1, 2, ..., mi – параметр складності j-го рівня i-го завдання; aij, i=1, 2, ..., L, j=1, 2, ..., mi ‑ бал за досягнення j-го рівня i-го завдання; d=aij–ai(j–1), i=1, 2, ..., L, j=2, 3, ..., mi.Якщо покласти aij=j, i=1, 2, ..., L, j=0, 1, ..., mi та то модель Андерсена збігається з моделлю Раша-Мастерса.Для тривіального рівня exp(–ηij)≡0, aij≡0. Окрім того, де bi – порядковий номер найнижчого нетривіального рівня i-го завдання. Таким чином, модель Андерсена охоплює випадок виникнення появи тривіальних стовбців у моделі Раша-Мастерса.Значення параметрів знаходяться з системи де xni – кількість балів n-го іспитника за i-е завдання.Ітераційні формули оцінювання параметрів набувають вигляду: За відповідної умови збіжності ітераційного процесу: де ε – заздалегідь задана точність обчислення.Наведені алгоритми разом із графічними засобами інтерпретації результатів покладено в основу комплексу програм для пакету MATLAB.Порівняння результатів обробки еталонних прикладів на підставі моделей Раша-Мастерса та Андерсена підтвердило з точністю ε=10–3 тотожність оцінок параметрів у випадку відсутності тривіальних стовпців та відмінність оцінок у випадку їх наявності.На підставі розроблених методик був проведений аналіз результатів електронних контрольних робот за різною тематикою, якими було охоплено більш як 200 студентів ІТС та ФАКС НТУУ «КПІ».Контрольна робота містила як дихотомічні, так і політомічні тестові завдання, які включали завдання з множинним вибором або завдання на відповідність. Кожне завдання мало по декілька підрівнів складності. На підставі такого аналізу можна зробити наступні висновки:1. Застосування IRT-методів дозволяє більш об’єктивно поглянути на тестові завдання, які в більшості складаються на підставі досвіду та інтуїції викладача, та суттєво спрощує первинний аналіз результатів тестів.2. Впровадження методики оцінювання параметрів за моделлю Андерсена доводить її зручність та ефективність у порівнянні з моделлю Раша-Мастерса.3. Збільшення кількості студентів, охоплених тестуванням підвищило вірогідність результатів.4. Автори вбачають подальшу перспективність втілення відповідних методик для аналізу контролю знань студентів різних форм навчання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Маслобоев, А. В., and В. А. Путилов. "Functional-target management models of regional security (Part 1. Chain synthesis of goals and actions)." Informacionno-technologicheskij vestnik, no. 2(28) (June 17, 2021): 114–26. http://dx.doi.org/10.21499/2409-1650-2021-28-2-114-126.

Full text
Abstract:
Работа направлена на развитие формального аппарата анализа и синтеза многоуровневых распределенных систем управления региональной безопасностью с целью повышения адекватности этих систем в условиях усложнения управленческих задач в этой области. В работе предложены математические модели управления региональной безопасностью , основанные на функционально-целевой технологии и теории иерархических многоуровневых систем. Модели обеспечивают формальную постановку задач и практическую реализацию процедур автоматизации структурно-алгоритмического синтеза адекватных систем информационной поддержки управленческой деятельности. Работа состоит из двух частей. В первой части рассматриваются формальные процедуры синтеза цепочек целей и действий в управлении региональной безопасностью. Во второй части обсуждаются вопросы синтеза моделей покрывающих и адекватных систем, обеспечивающих решение задач управления путем удовлетворения условий изоморфизма всех уровней их декомпозиции и функциональной организации системы. The study is aimed to development of the mathematical apparatus for analysis and synthesis of the multi-level distributed management systems of regional security for the purpose of system adequacy enhancement under management problems complication in this field. Mathematical models for regional security management based on the functional-target technology and the theory of hierarchical multi-level systems are proposed. Models provide formalized problem statement and practical implementation of automation procedures of the structural-algorithmic synthesis of appropriate systems for information support of management activity. Our research work consists of two parts. In the first part formal procedures of the chain synthesis of goals and actions in regional security management are considered. In the second part the model synthesis issues of covering and adequate systems, providing management problem-solving by isomorphism conditions settlement of the all problem decomposition levels and the system functional organization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Маслобоев, А. В., and В. А. Путилов. "Functional-target management models of regional security (Part 2. Covering and adequate systems)." Informacionno-technologicheskij vestnik, no. 3(29) (September 17, 2021): 67–76. http://dx.doi.org/10.21499/2409-1650-29-3-67-76.

Full text
Abstract:
Работа направлена на развитие формального аппарата анализа и синтеза многоуровневых распределенных систем управления региональной безопасностью с целью повышения адекватности этих систем в условиях усложнения управленческих задач в этой области. В работе предложены математические модели управления региональной безопасностью , основанные на функционально-целевой технологии и теории иерархических многоуровневых систем. Модели обеспечивают формальную постановку задач и практическую реализацию процедур автоматизации структурно-алгоритмического синтеза адекватных систем информационной поддержки управленческой деятельности. Работа состоит из двух частей. В первой части рассматриваются формальные процедуры синтеза цепочек целей и действий в управлении региональной безопасностью. Во второй части обсуждаются вопросы синтеза моделей покрывающих и адекватных систем, обеспечивающих решение задач управления путем удовлетворения условий изоморфизма всех уровней их декомпозиции и функциональной организации системы. The study is aimed to development of the mathematical apparatus for analysis and synthesis of the multi-level distributed management systems of regional security for the purpose of system adequacy enhancement under management problems complication in this field. Mathematical models for regional security management based on the functional-target technology and the theory of hierarchical multi-level systems are proposed. Models provide formalized problem statement and practical implementation of automation procedures of the structural-algorithmic synthesis of appropriate systems for information support of management activity. Our research work consists of two parts. In the first part formal procedures of the chain synthesis of goals and actions in regional security management are considered. In the second part the model synthesis issues of covering and adequate systems, providing management problem-solving by isomorphism conditions settlement of the all problem decomposition levels and the system functional organization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Rizvanov, D. A. "Methodological Bases of Decision Support for Resource Management in Complex Systems." Bulletin of Kalashnikov ISTU 21, no. 4 (February 25, 2019): 200. http://dx.doi.org/10.22213/2413-1172-2018-4-200-207.

Full text
Abstract:
Рассматриваются методологические основы поддержки принятия решений при управлении ресурсами в сложных системах. Существующие подходы к управлению ресурсами используют в основном жесткий математический аппарат и данные числовой природы. При этом слабоформализуемая информация об особенностях предметной области зачастую не принимается во внимание. Предлагаемая методология представляет собой последовательность выполнения определенных этапов, базирующихся на соответствующих подходах, методах и принципах. Ее отличительной особенностью является интеграция многоагентных технологий и онтологических моделей, что позволяет учесть слабо формализуемую информацию о предметной области. Предложена формальная модель многоагентной системы для управления ресурсами в сложных системах, позволяющая проводить моделирование процесса распределения ресурсов и анализ результатов такого моделирования. Модель включает два основных типа агентов: агентов-ресурсов и агентов-потребителей ресурсов, а также соответствующие им базы знаний, что позволяет решать задачи распределения ресурсов с учетом семантических ограничений и в условиях динамично изменяющейся внешней среды. Предложена схема управления ресурсами в сложных системах, позволяющая формировать планы распределения ресурсов и вести мониторинг их исполнения. Результаты этого мониторинга используются в дальнейшем для повышения эффективности управления ресурсами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Киреев, А. П., and С. А. Шаров. "Means of verification of the information interaction protocol software on-board equipment of space vehicles." Vestnik of Russian New University. Series «Complex systems: models, analysis, management», no. 1 (March 23, 2022): 104–10. http://dx.doi.org/10.18137/rnu.v9187.22.01.p.104.

Full text
Abstract:
Рассмотрен подход к разработке комплексов бортовой аппаратуры космических аппаратов на основе интегрированной модульной бортовой аппаратуры. Предложен набор инструментов для автоматизации процессов проектирования комплексов бортовой аппаратуры. Представлена модель верификации протокола информационно-логического взаимодействия программного обеспечения бортового комплекса управления и специальной аппаратуры космического аппарата с использованием метода формальной верификации моделей требований с помощью инструментального средства верификации SPIN. The article presents the technology of formal proof of the presence of the specified properties of the software, the analysis for fault tolerance and preliminary assessment of the quality of the product before the appearance of the prototype.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Matukina, Anastasia Nikolaevna. "ВНУТРИКОРПОРАТИВНОЕ ОБУЧЕНИЕ ПЕДАГОГОВ КАК СПОСОБ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ПРОФЕССИОНАЛИЗМА." Sovremennye issledovaniya sotsialnykh problem 9, no. 6 (June 15, 2018): 61. http://dx.doi.org/10.12731/2218-7405-2018-6-61-75.

Full text
Abstract:
Введение. Несмотря на то, что формирование нового педагогического профессионализма педагогов признается одним из ключевых факторов модернизации российской образовательной системы, большинство формальных моделей профессионального развития педагогов в системе ДПО не соответствуют общественным потребностям. В этих условиях все больше общеобразовательных организаций проектируют различные модели неформального обучения педагогов, для обозначения которых используется понятие «внутрикорпоративное обучение».Цели. Выявить элементы системы внутрикорпоративного обучения педагогов, ориентированной на выращивание нового педагогического профессионализма.Методы исследования. Наблюдение, сравнительный анализ, изучение опыта.Описание исследования. В статье рассматриваются различные модели внутрикорпоративного обучения педагогов, уточняется понятие «внутрикорпоративное обучение» и выделяются основные черты модели внутрикорпоративного обучения педагогов, способствующей формированию нового педагогического профессионализма как субъекта собственной деятельности.Результаты. Принципиальными для эффективной модели внутрикорпоративного обучения педагогов являются задачный принцип построения содержания обучения, самообучающаяся организация как форма реализации программ, сетевое взаимодействие нескольких образовательных организаций и совместно-распределенная деятельность педагогов по решению проектных задач.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

ТЮТЮМА, ТЕТЯНА. "ТИПОЛОГІЙНІ ВИЯВИ ПРОСТОГО УСКЛАДНЕНОГО РЕЧЕННЯ КРІЗЬ ПРИЗМУ ДИДАКТИЧНОГО АСПЕКТУ." Scientific papers of Berdiansk State Pedagogical University Series Pedagogical sciences 2 (2019): 310–18. http://dx.doi.org/10.31494/2412-9208-2019-1-2-310-318.

Full text
Abstract:
Запропоноване дослідження являє собою окреслення основних поглядів на моделі ускладнення. Мета орієнтації автора було проведення комплексного аналізу підручників і посібників для школярів та студентів-філологів, що спрямовані на висвітлення розділу просте ускладнене речення для формування синтаксичних умінь у майбутніх учителів української мови та літератури. Особлива увага приділялася диференціації таких моделей ускладнення як відокремлені члени (напівпредикативні конструкції) та опосередковані другорядні члени (уточнювальні). Результатом ретельного аналізу навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти та закладів вищої освіти було встановлено, що проблема моделей ускладнення реалізується по-різному. Вона не є простою, адже її реалізація завжди потребує індивідуального підходу щодо її вияву. Запропоновано потрактування терміну “просте ускладнене речення”. Визначено основні складові формування синтаксичних умінь у майбутніх учителів української мови та літератури, що виявляється у вміннях аналізувати, виявляти, диференціювати моделі ускладнення їх семантико-синтаксичні та формально-граматичні функції у реченні. Окреслено напрями коригування підручників та посібників для закладів загальної середньої освіти та закладів вищої освіти. Перспективу подальших досліджень вбачаємо в теоретичному осмисленні моделі опосередкованих другорядних членів, їх вияв та функції на комунікативному рівні; аналізі навчальних робочих програм, навчальних планів із синтаксису в контексті формування синтаксичних умінь у майбутніх вчителів-словесників. Ключові слова: відокремлені члени, моделі ускладнення, навчальні підручники та посібники, опосередковані другорядні члени, просте ускладнене речення, синтаксичні вміння.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Klimenko, Irina S. "Научная элита: опыт формально - концептуального моделирования." Вопросы элитологии 1, no. 2 (June 10, 2020): 129–43. http://dx.doi.org/10.46539/elit.v1i2.21.

Full text
Abstract:
Элитная система, как атрибут современного высокотехнологичного общества формируется по вполне определенным правилам и в соответствии с некоторыми нормами. Механизмы взаимодействия в паре «элита-сообщество», правила отбора представляют интерес для исследования как факторы, который могут и должны быть формализованы. Процесс формирования элиты можно будет считать регулируемым только в том случае, если эти правила и нормы будут прозрачны, адекватны целям формирования элитной группы, ингерентны и релевантны. В статье исследуются формальные модели элитных групп, в которых определены основные атрибутивные признаки научной элиты, показаны механизмы пополнения элиты и защиты ее от деградации. Интерес к данной проблематике обусловлен разнообразием форм элитных групп (научная, военная, политическая и т.д.), недостаточно корректным определением состава и структуры оценочных показателей, по которым происходит отбор в элитную группу; отсутствием эффективных алгоритмов отбора элементов в элиту. На основе изучения механизмов формирования элитных групп выявлены особенности элиты, как объекта формального моделирования. Анализ выявленных особенностей позволил заложить основы авторской системы классификации элитных групп, определить основные системообразующие признаки элиты, находящейся на конкретном уровне иерархии и соответствующие им параметры; условия перехода на более высокий уровень. Формальные модели, разработанные автором, могут быть использованы для расширения рамок теории управления сложными социально-экономическими системами; прикладной аспект исследования представляет интерес дляразработка действенных инструментальных средств создания научной элиты и защиты ее от деградации.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Харченко, Татьяна Юрьевна, and Ирина Евгеньевна Воронина. "Продукционная модель в принятии судебных решений." Вестник ВГУ. Серия: Системный анализ и информационные технологии, no. 1 (November 8, 2019): 142–48. http://dx.doi.org/10.17308/sait.2018.1/1202.

Full text
Abstract:
Рассматриваются особенности разработки продукционных правил для алгоритма Мамдани для создания формальной процедуры поддержки принятия решений в уголовном судопроизводстве. Результаты исследования предполагается использовать при разработке тренажера для учебных систем и профессиональной деятельности.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Роганов, М. Л., and М. М. Роганов. "РОЗРОБКА МОДЕЛІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО БЕЗПЕЧНОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАСОБАМИ ТЕХНОЛОГІЇ ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ (INTERNET OF THINGS)." Духовність особистості: методологія, теорія і практика 100, no. 1 (April 28, 2021): 166–74. http://dx.doi.org/10.33216/2220-6310-2021-100-1-166-174.

Full text
Abstract:
В статті розглядаються питання впровадження сучасної концепції Інтернет речей (Іnternet of things) на базі IoT-платформи для створення безпечного середовища, яке забезпечує безпеку, комфорт і ресурсозбереження для всіх користувачів. Безпека людей – це важливий фактор, до якого не можна підходити «формально». Він повинен визначати, як система реагує на присутність певних вразливих категорій людей: немовлят, дітей дошкільного віку, вагітних жінок, людей з обмеженими можливостями тощо. Для них існують специфічні обмеження, незалежно від приміщення і тих людей, що там знаходяться. Визначено, що недоліком технології управління «SMART будинком» за профілями є можливість ненавмисного нанесення шкоди певним категоріям людей. На прикладі «SMART будинку» показано, як за допомогою розробленої моделі інтелектуального динамічного синтезу профілів користувачів можна забезпечити компроміс між комфортом і безпекою. Сучасна система безпечного середовища повинна вміти приймати рішення в кожній конкретній ситуації і підлаштовуватися під певні категорії, знаходячи компроміс (з огляду на пріоритети профілів і обмеження). Запропонована модель гнучкого управління параметрами устаткування в системі «SMART будинок» з підвищеним ступенем комфорту і безпеки за рахунок динамічного синтезу компромісного профілю користувача є варіативною і може бути впроваджена в будь якому приміщені, наприклад у дитячих садках, закладах освіти тощо. Ця модель є відкритою системою і може корегуватися і вдосконалюватися відповідно до конкретних умов.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Петровский, В. А. "Семь пространств существования личности : формальные модели состоятельности." Мир психологии, no. 1 (57) (2009): 25–42.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Жулькевська, О. В. "Формальні моделі соціальних мереж в системі методів мережевого аналізу." Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Соціологія. Психологія. Педагогіка, вип. 14 (2002): 16–21.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

МІХАЙЛІНА, Т. В. "СИСТЕМНИЙ ПІДХІД У ПОБУДОВІ ФОРМАЛЬНО-ІДЕАЛЬНОЇ МОДЕЛІ ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ." Law and Society 6, no. 1 (2019): 63–68. http://dx.doi.org/10.32842/2078-3736-2019-6-1-11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography