Academic literature on the topic 'Модель формальна'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Модель формальна.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Модель формальна"

1

Котов, Ігор Анатолійович, and Дмитро Миколайович Дудченко. "Методологічне забезпечення викладання у ЗВО технологій штучного інтелекту на основі уніфікації знань." New computer technology 16 (May 14, 2018): 36–40. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v16i0.813.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є розробка методологічного забезпечення формальної структурно-логічної моделі уніфікації форм подання знань в системах штучного інтелекту. В роботі розглядається використання форм подання професійних знань для автоматизації прийняття управлінських рішень. Задачами дослідження є обґрунтування та розробка моделей уніфікації подання знань в системах підтримки рішень з використанням формально-лінгвістичного підходу. Теоретична розробка і практичне впровадження уніфікованої моделі репрезентації професійних знань у системах підтримки рішень є актуальною науковою проблемою. Об’єктом дослідження є процес моделювання і побудови інтелектуальних систем підтримки рішень на основі використання уніфікованих форм подання знань. Предметом дослідження є формальні моделі уніфікації подання знань в інтелектуальних системах підтримки прийняття рішень. Обґрунтовується необхідність розробки уніфікованих програмних систем, заснованих на знаннях, для автоматизації процесів керування прийняттям рішень. При такому підході кожна використовувана форма представлення знань повинна розглядатися окремим випадком (частковою формою) загальної моделі. Результати дослідження полягають у розробці моделі єдиного системно-діалектичного підходу до інкорпорації подання професійних знань. Запропонована структурно-логічна модель подання професійних знань може використовуватися в якості методологічного забезпечення викладання у ЗВО технологій штучного інтелекту на основі уніфікації знань. Розроблена формальна модель подання знань на рівні графів і рівні формальної мови. Створена формальна модель онтології, що регламентує механізм побудови баз знань декларативного характеру.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Котов, Ігор Анатолійович. "Формалізація моделей онтологій у навчальних комплексах електроенергетичних спеціальностей." New computer technology 15 (April 25, 2017): 68–72. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v15i0.640.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є автоматизація прийняття управлінських рішень у кризових ситуаціях, обґрунтування застосування формально-лінгвістичного підходу до подання професійних знань у системі підтримки рішень диспетчера енергосистеми, а також до опису евристик під час реалізації логічного висновку. Теоретична розробка і практичне впровадження уніфікованої, інтегральної моделі подання знань в системі підтримки прийняття рішень є актуальною науковою проблемою. Задачами дослідження є проведення аналізу форм представлення знань, застосування формальних моделей для різних форм представлення знань, формулювання підходу до методу ієрархічної уніфікації різних форм представлення знань, розробка формальних моделей для кожної форми представлення знань, розробка формальної моделі уніфікації кожної форми подання знань. Об’єктом дослідження є процес автоматизації підтримки прийняття управлінських рішень у кризових ситуаціях на основі використання уніфікованої моделі представлення професійних знань. Предметом дослідження є моделі уніфікації форм представлення знань у системах штучного інтелекту та методи автоматизації процесів управління підтримкою прийняття рішень у кризових ситуаціях. Передбачається розробка інтегральних програмних систем, заснованих на знаннях, для автоматизації процесів керування прийняттям рішень у кризових ситуаціях. При такому підході кожна використана форма представлення знань повинна розглядатися окремим випадком (частковою формою) загальної моделі. Результатом роботи є єдиний підхід до подання та аналізу професійних знань. Запропонована взаємопов’язана ієрархія форм представлення знань, що включає в себе знання різних рівнів про когнітивну діяльність системи підтримки рішень диспетчера. Розроблена формальна модель уніфікації форм представлення знань, формальна система введення обмежень для специфікації форм представлення знань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Babyuk, Babyuk Viktoriia Leonidivna. "КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ АРГУМЕНТАЦІЇ: НЕФОРМАЛЬНА ЛОГІКА VERSUS ФОРМАЛЬНА ДІАЛЕКТИКА." SOCIAL WORK ISSUES: PHILOSOPHY, PSYCHOLOGY, SOCIOLOGY, no. 2(12) (2018): 7–13. http://dx.doi.org/10.25140/2412-1185-2018-2(12)-7-13.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Дослідження оцінки аргументації є важливим для сучасної теорії аргументації з огляду на відсутність універсального підходу до розуміння критеріїв, які можуть слугувати орієнтиром оцінки. Постановка проблеми. Необхідно з’ясувати, які з запропонованих різними підходами критеріїв оцінки є більш універсальними та враховують специфіку функціонування аргументативних міркувань у реальному дискурсі. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Над проблемою критеріїв оцінки аргументації працюють представники неформальної логіки, формальної діалектики, прагма-діалектики та риторичного підходу. Зокрема, Д. Аллен, Е. Блейр, П. Бонді, Д. Волтон, Ч. Ґемблін, Т. Гов’є, Р. Джонсон, К. Тіндейл, Д. Хічкок, Дж. Фрімен, Р. Пінто та ін. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Ключова роль неформальної моделі оцінки аргументації на сьогодні є загальновизнаною. Але причини, які зумовили такий її статус залишилися поза увагою науковців. Постановка завдання. Дослідження має на меті з’ясувати, чому саме неформальнa модель оцінки стала класичною для теорії аргументації. Виклад основного матеріалу. У статті здійснено компаративний аналіз досліджуваних моделей оцінки аргументації. З’ясовано, що розуміння суті аргументації є для них спільним. Виявлено, що критерії релевантності та прийнятності у різних формулюваннях представлені в обидвох моделях оцінки. Тоді як критерій достатності недостатньо експлікований у діалектичній моделі. Висновки. Критерії Ч. Ґембліна поступаються неформальним у прагматичному аспекті: зручність, універсальність та чіткість. Це поряд з історичним контекстом могло стати причиною того, що саме неформальні критерії стали ключовими для теорії аргументації
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Верба-Сидор, О. Б., and У. Б. Воробель. "Формальна сепарація як умова розірвання шлюбу в законодавстві Литви та Мальти." Науково-теоретичний журнал «Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка» 4, no. 88 (December 26, 2019): 183–94. http://dx.doi.org/10.33766/2524-0323.88.183-194.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано законодавчі положення інституту сепарації в Литві та Мальті. Установлено, що ці держави обрали для себе модель правового регулювання сепарації, відповідно до якої визнається безпосередня залежність розірвання шлюбу від формальної сепарації (сепарації, оформленої рішенням компетентного органу). На підставі дослідження виокремлено характерні риси цієї моделі правового регулювання інституту сепарації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Богушевська, Наталія Володимирівна. "Автоматизація синтезу програмного коду вузла мережі Петрі для мови моделювання POSES++." Адаптивні системи автоматичного управління 1, no. 18 (December 11, 2011): 18–24. http://dx.doi.org/10.20535/1560-8956.18.2011.33467.

Full text
Abstract:
Проведений огляд систем моделювання мережами Петрі, показані переваги використання в якості зовнішнього середовища моделювання CASE-пакету системи POSES++. Визначена формальна модель вузла, задана контекстно-вільна граматика для синтезу програмного коду вузлу. Розглянуто приклад застосування правил граматики.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Moskotina, Ruslana. "Формалізація соціологічної теорії за допомогою агентного моделювання." Sociological studios, no. 1(18) (June 28, 2021): 41–48. http://dx.doi.org/10.29038/2306-3971-2021-01-41-48.

Full text
Abstract:
У статті охарактеризовано процес розробки агентної моделі. Вона розглядається як формальна теорія, представлена у вигляді програмного коду, для створення якої потрібна вербальна теорія. Було визначено, що теорія середнього рівня є такою соціологічною теорією, яку можна представити у вигляді агентної моделі. Вона дозволяє пояснити виникнення соціальних явищ або процесів макро-рівня з дій і взаємодій агентів на мікро-рівні. Теорія середнього рівня не спрямована на пояснення всіх можливих соціальних явищ чи процесів, стосується лише обмеженого їх кола та дозволяє надавати часткові пояснення. Вона має таку структуру: агенти, середовище, правила. Також було виокремлено етапи формалізації теорії середнього рівня. Вони стосуються випадків, коли ми реалізуємо агентну модель у середовищі R і розглядаємо її як функцію в R. Ці етапи наступні: 1) специфікація моделі; 2) представлення характеристик агентів у вигляді програмного коду в R; 3) представлення середовища у вигляді програмного коду в R; 4) представлення правил у вигляді програмного коду в R; 5) створення візуалізації; 6) обчислення числових показників; 7) виявлення та виправлення помилок у програмному коді в R. В результаті буде отримано агентну модель, з якою можна проводити комп’ютерні експерименти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

ТРИФОНОВА, ОЛЕНА. "КОМПОНЕНТИ МЕТОДИЧНОЇ СИСТЕМИ РОЗВИТКУ ІНФОРМАЦІЙНО-ЦИФРОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ У НАВЧАННІ ФІЗИКИ І ТЕХНІЧНИХ ДИСЦИПЛІН ПРИ ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ." Scientific papers of Berdiansk State Pedagogical University Series Pedagogical sciences 2 (2019): 299–309. http://dx.doi.org/10.31494/2412-9208-2019-1-2-299-309.

Full text
Abstract:
У статті розглядається проблема визначення компонент методичної системи розвитку інформаційно-цифрової компетентності у навчанні фізики і технічних дисциплін при підготовці майбутніх фахівців комп’ютерних технологій. Актуальність дослідження пов’язана з тим, що на зламі ХХ–ХХІ ст. людство перейшло в якісно нову інформаційну епоху і поступово відбуваються зміни умов системи його існування. Нині людство переходить у техногенно-інформаційне суспільство. Досліджено ставлення науковців до проблеми розвитку інформаційно-цифрової компетентності. Встановлено, що проблема розвитку інформаційно-цифрової компетентності в навчанні фізики і технічних дисциплін при підготовці майбутніх фахівців комп’ютерних технологій не знайшла свого розв’язання. Для розв’язання окреслених проблем було застосовано ряд методів: аналіз та узагальнення психолого-педагогічної літератури, нормативних документів, концепцій підготовки фахівців; проведено опитування науково-педагогічних працівників щодо проблеми розвитку інформаційно-цифрової компетентності в сучасних умовах; використано структурно-логічний аналіз. У статті авторка визначила компоненти цілей здобуття знань, умінь, навичок, цінностей та готовності до застосування ще під час навчання; характеристики розвитку інформаційно-цифрової компетентності; компоненти психолого-педагогічних інформаційно-цифрових умінь та інтегративних знань; складові розвитку інформаційно-цифрової компетентності на базі інтегративних знань з фізики і технічних дисциплін. Як підсумок проведених досліджень, сформована модель методичної інтегративної системи розвитку інформаційно-цифрової компетентності. Вона включає елементи методичної спрямованості, що зосереджені навколо поняття моделі та блоку концепції інтегративного сучасного природознавства та технічної науки, які концентруються на понятті фундаментальної інтегративної теорії інформаційно-цифрової компетентності. Сформована модель має формальну і змістову характеристику. Формальна характеристика включає елементні блоки щодо теорії. До складу елементних блоків входять визначення, принципи фундаментальні емпіричні та теоретичні і нефундаментальні емпіричні закони. Ключові слова: інформаційно-цифрова компетентність, інтегративність, компоненти методичної системи, підготовка майбутніх фахівців комп’ютерних технологій, методика навчання фізики і технічних дисциплін.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Butko, I. "ФОРМАЛІЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЇ ВИКОРИСТАННЯ ГЕОПРОСТОРОВИХ СТРУКТУР В СИСТЕМАХ ОБРОБКИ ГЕОПРОСТОРОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, no. 63 (February 26, 2021): 17–22. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2021.1.017.

Full text
Abstract:
Предметом вивчення в статті є геопросторові структури в системах обробки геопросторової інформації. Метою є формалізація технології використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації. Завдання: аналіз основних завдань при прийнятті управлінських рішень, формалізація технології використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації, конкретизація основних об’єктів та морфізмів, що використовуються в системах обробки геопросторової інформації, представлення формальної моделі геопросторових інформаційних структур, формалізація операцій, що проводяться над геопросторовими інформаційними структурами. Використовуваними методами є: методи теорії категорій, теорії ймовірності, математичної статистики, системного аналізу, математичний апарат теорії матриць. Отримані такі результати. Формалізована технологія використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації. Представлені основні об’єкти та морфізми, що використовуються в системах обробки геопросторової інформації. Формалізована модель геопросторових інформаційних структур. Формалізовані операцій, що проводяться над геопросторовими інформаційними структурами. Висновки. Проведена формалізація технології використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації. Наведені основні об’єкти та морфізми, що використовуються в системах обробки геопросторової інформації. Представлена формальна модель геопросторових інформаційних структур. Проведена формалізація операцій, що проводяться над геопросторовими інформаційними структурами. Напрямками подальших досліджень є: розробка теоретичних основ використання геопросторових структур в системах обробки геопросторової інформації у вигляді сукупності моделей, методів та інформаційних технологій побудови і використання геопросторових структур
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Маслобоев, Андрей Владимирович, and Виталий Викторович Быстров. "Концептуальная модель жизнеспособности критических инфраструктур в контексте современной теории безопасности сложных систем." Экономика. Информатика 47, no. 3 (October 30, 2020): 555–72. http://dx.doi.org/10.18413/2687-0932-2020-43-3-555-572.

Full text
Abstract:
В работе предлагается развитие современной теории безопасности сложных систем и расширение области ее применения на класс критических инфраструктур для исследования системных связей и закономерностей, определяющих жизнеспособность критических инфраструктур в условиях неопределенности и риска. Проведен анализ проблематики и состояния исследований в области обеспечения жизнеспособности критических инфраструктур в России и за рубежом. Разработана концептуальная модель жизнеспособности критической инфраструктуры на базе функционально-целевого подхода и теории управления. В рамках модели предложена формализация понятий «критическая инфраструктура» и «жизнеспособность», конкретизирующая содержание этой предметной области исследования с помощью новых формальных конструкций, что позволило расширить формальный аппарат теории безопасности систем и сделать его более конструктивным. Это обеспечило основу для формальной постановки общей задачи управления жизнеспособностью критических инфраструктур и созданияконцептуальной модели системы управления жизнеспособностью критических инфраструктур.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kulman, S. M. "ФЕНОМЕНОЛОГІЧНА МОДЕЛЬ МІЦНОСТІ КОМПОЗИЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ НА ОСНОВІ ДЕРЕВИНИ." Scientific Bulletin of UNFU 25, no. 9 (November 25, 2015): 303–7. http://dx.doi.org/10.15421/40250947.

Full text
Abstract:
На основі методів формальної кінетики запропоновано феноменологічну модель міцності композиційних матеріалів на основі деревини. Показано, що багато моделей формальної кінетики створені на основі рівняння Арреніуса. На підставі результатів попередніх досліджень міцності та довговічності з'ясовано, що принцип суперпозиції, у першому наближенні, може бути застосовано під час створення феноменологічної моделі, яка враховує вплив температури і вологості, та їх взаємодію на межу міцності та модуль пружності. Доведено, що саме нелінійні ефекти у реакції твердих тіл на зовнішні дії призводять до особливостей їхнього деформування і руйнування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Модель формальна"

1

Бобух, Анатолій Олексійович, Олександр Михайлович Дзевочко, Михайло Олексійович Подустов, and Алевтина Миколаївна Переверзєва. "Комп'ютерно-інтегроване управління технологічними процесами за показниками якості продукції." Thesis, Національний університет харчових технологій, 2016. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/33907.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ннамене, Крістофер Чізоба. "Комп’ютерна онтологія предметної області «Моделювання та опрацювання циклічних сигналів»." Diss., Тернопільський національний технічний університет ім. Івана Пулюя, 2021. http://elartu.tntu.edu.ua/handle/lib/36019.

Full text
Abstract:
Дисертація присвячена вирішенню актуального наукового завдання розробки концептуальних, формальних та машинно-інтерпретовних моделей подання та організації знань в інтегрованому онтоорієнтованому інформаційному середовищі для моделювання та опрацювання циклічних сигналів в рамках теорії циклічних функціональних відношень, а також побудові на їх основі прототипу комп’ютерної онтології предметної області «Моделювання та опрацювання циклічних сигналів», що є ядром бази знань таких онтоорієнтованих інформаційних систем як інформаційна довідкова система, експертна система підтримки прийняття рішень та система комп’ютерного моделювання та опрацювання циклічних сигналів.
The dissertation is devoted to the solution of the actual scientific problem of development of conceptual, formal and machine-interpretive models of representation and organization of knowledge in the integrated onto - oriented information environment for Modeling and processing of cyclic signals within the theory of cyclic functional relations. "Modeling and processing of cyclic signals" is the core knowledge base of such onto-oriented information systems as information reference systems, expert decision support systems, computer modeling and processing of cyclic signals.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Вавіленкова, Анастасія Ігорівна, Anastasiia Vavilenkova, А. І. Вавіленкова, and A. I. Vavilenkova. "Відновлення текстової інформації з формальних логіко-лінгвістичних моделей." Thesis, Чернігівський національний технологічний університет, 2018. http://er.nau.edu.ua/handle/NAU/42548.

Full text
Abstract:
Продемонстровано алгоритм відновлення текстової інформації на основі аналізу логіко-лінгвістичних моделей речень природної мови. Аналіз логіко-лінгвістичних моделей текстових документів представляє собою складний процес отримання інформації про структуру та зміст тексту, що розглядається, на основі виявлення закономірностей і тенденцій синтаксичної, семантичної та лексичної побудови тексту. Результатом проведення аналізу логіко-лінгвістичної моделі текстового документу є відновлений текст
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Котляров, К. И. "Использование формальных критериев адекватности моделей для автоматизации анализа сложных спектров." Thesis, Сумский государственный университет, 2014. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/39391.

Full text
Abstract:
Задача анализа сложных спектров, представляющих сумму однотипных компонент, описываемых функциями заданного вида, является актуальной для многих областей физики и техники. В частности, это относится к спектрам внутреннего трения твердых тел и спектральным методам исследования полупроводников.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Балич, Тарас Ігорович, and Taras Balych. "Розробка та дослідження автоматизованої системи керування процесом отримання водного розчину формаліну на базі ТОВ «Карпатнафтохім»." Master's thesis, Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя, Факультет прикладних інформаційних технологій та електроінженерії, Кафедра автоматизації технологічних процесів і виробництв, 2019. http://elartu.tntu.edu.ua/handle/lib/29648.

Full text
Abstract:
Робота виконана на кафедрі автоматизації технологічних процесів і виробництв факультету прикладних інформаційних технологій та електроінженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Міністерства освіти і науки України. Захист відбудеться «23» грудня2019р.о 9.00год. на засіданні екзаменаційної комісії у Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя.
В дипломній роботі розглядався і досліджувався вплив конструкції поверхні пластини теплообмінника на його параметри. Пластина була профільована похилими ребрами для посилення передачі тепла. Потік в каналі між пластинами досліджувався числовими методами з використанням програмного забезпечення Fluеnt. Граничні умови моделі визначалися на основі очікуваної роботи фактичного теплообмінника. З отриманих значень були виражені безрозмірні коефіцієнти для оцінки втрат тиску та інтенсивності передачі тепла, а згодом були оброблені їх залежності від конструкції ребер. Було досліджено вплив кількості ребер, також встановлено, що теплопередача та падіння тиску сильно залежать від їх кількості. З отриманих залежностей було визначено граничне значення кількості ребер, коли збільшення втрат тиску та коефіцієнтів теплопередачі можна вважати постійними під час подальшого додавання ребер. Були створені функціональні залежності коефіцієнтів втрат тиску та коефіцієнтів теплопередачі від кількості ребер, відстані між ними та кутом нахилу. Оскільки це складні взаємозв'язки, ці функції не можна використовувати для прямого проектування поверхні теплообміну. З цієї причини була розроблена програма, яка оцінює отримані параметри обмінника для різних комбінацій розмірів поверхні теплообміну на основі використання функціональних залежностей коефіцієнтів. Аналізуючи коефіцієнт тепловіддачі (шукаючи максимум) окремих варіантів, ми знаходимо значення розмірів оптимальної конструкції. Користувач визначає граничні умови довжини поверхні теплопередачі та максимально можливий перепад тиску.
In the thesis the influence of the surface design of the heat exchanger plate on its parameters was considered and investigated. The plate was profiled with inclined ribs to enhance heat transfer. The flow in the channel between the plates was investigated by numerical methods using Fluent software. The model boundary conditions were determined based on the expected performance of the actual heat exchanger. From the values obtained, dimensionless coefficients were expressed to estimate pressure losses and heat transfer rates, and subsequently their dependences on the rib structure were processed. The influence of the number of edges was investigated and it was found that heat transfer and pressure drop are highly dependent on their number. From the dependences obtained, the limit value of the number of edges was determined, when the increase in pressure losses and heat transfer coefficients can be considered constant as the edges are further added. Functional dependences of pressure loss coefficients and heat transfer coefficients on the number of edges, the distance between them and the angle of inclination were created. Because these are complex relationships, these functions cannot be used to directly design the heat transfer surface. For this reason, a program was developed that estimates the obtained exchanger parameters for different combinations of heat exchange surface sizes based on the use of functional dependencies of the coefficients. Analyzing the coefficient of heat transfer (looking for maximum) of individual variants, we find the values of the sizes of the optimal design. The user determines the boundary conditions of the length of the heat transfer surface and the maximum possible pressure drop.
Вcтуп 7 1 Aнaлiтичнa чacтинa 9 1.1 Cпocoби виpoбництвa фopмaльдeгiду 9 1.2 Виpoбництвo фopмaлiну 16 1.3 Aктуaльнicть викoнaння poбoти пo oдepжaнню кapбaмiдoфopмaльдeгiднoгo кoнцeнтpaту 17 2 Тexнiчнa чacтинa 19 2.1 Xapaктepиcтикa oб’єкту дocлiджeння 19 2.2 Xapaктepиcтикa пpoдукцiї 20 2.3 Xapaктepиcтикa вxiднoї cиpoвини, мaтepiaлiв i нaпiвпpoдуктiв 23 2.4 Oдepжaння кapбaмiдoфopмaльдeгiднoгo кoнцeнтpaту (кфк) 26 2.5 Oпиc тexнoлoгiчнoї cxeми 28 2.6 Oптимiзaцiя тexнoлoгiчнoгo пpoцecу, xiмiзм пpoцecу 53 2.7 Нopми eкcплуaтaцiї 59 2.8 Нopми тexнoлoгiчнoгo peжиму 66 3 Кoнcтpуктopcькa чacтинa 69 3.1 Пpoгpaмoвaний лoгiчний кoнтpoлep simatic s7-300 69 3.2 Тexнiчний oпиc cиcтeми диcпeтчepизaцiї тa упpaвлiння wincc 70 3.3 Кoмунiкaцiйнi зв'язки i oбмiн дaними 72 3.4 Цeнтpaльний блoк упpaвлiння 74 3.5 Цeнтp вiзуaльнoгo кoнтpoлю 75 3.6 aвapiйний i cигнaльний кoнтуp 76 3.7 Cклaд ЦБУ 82 3.8 Пiдключeння уcтaткувaння 83 3.9 Пaнeль iнcтpумeнтiв 85 4 Cпeцiaльнa чacтинa 88 4.1 Oбчиcлювaльнa мoдeль 88 4.2 Cтвopeння кoмп'ютepнoї мepeжi 92 4.3 Fluent - пoпepeдня oбpoбкa 93 4.4 Мeтoдикa oцiнки peзультaтiв 97 4.5 Poзpoбкa пpoгpaми для poзpaxунку плacтинчacтиx тeплooбмiнникiв 101 5 Нaукoвo-дocлiдницькa чacтинa 104 5.1 Вплив peбpoвoї кoнcтpукцiї плacтини нa пapaмeтpи тeплooбмiнникa 104 5.2 Oптимiзaцiя пoвepxнi тeплooбмiну 111 5.3 Виcнoвки 119 6 Oбгpунтувaння eкoнoмiчнoї eфeктивнocтi 121 6.1 Виxiднi дaнi 121 6.2 Пpoeктнa пoтужнicть i oб’єм випуcку пpoдукцiї 122 6.3 Poзpaxунoк змiни coбiвapтocтi пpoдукцiї 123 6.4 Poзpaxунoк тexнiкo-eкoнoмiчниx пoкaзникiв 125 7 Oxopoнa пpaцi тa бeзпeкa в нaдзвичaйниx cитуaцiяx 129 7.1 Oxopoнa пpaцi 129 7.2 Бeзпeкa в нaдзвичaйниx cитуaцiяx 135 8 Eкoлoгiя 141 8.1 Фiзикo-гeoгpaфiчнa тa клiмaтичнa xapaктepиcтикa мaйдaнчикa 141 8.2 Xapaктepиcтикa викидiв в aтмocфepу, cтoкiв i твepдиx вiдxoдiв 141 8.3 Зaxoди пo зaбeзпeчeнню нaдiйнocтi oxopoни вoдниx pecуpciв i aтмocфepнoгo пoвiтpя, зaxoди кoнтpoлю 142 Виcнoвки 144 Пepeлiк пocилaнь 145 Дoдaтки 148
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Діденко, Олексина Юріївна. "Розробка формальної моделі представлення знань в предметній області "Шкільна інформатика"." Магістерська робота, 2020. https://dspace.znu.edu.ua/jspui/handle/12345/1461.

Full text
Abstract:
Діденко О. Ю. Розробка формальної моделі представлення знань в предметній області «Шкільна інформатика» : кваліфікаційна робота магістра спеціальності 122 "Комп'ютерні науки" / наук. керівник В. А. Єрмолаєв. Запоріжжя : ЗНУ, 2020. 77 с.
UA : Робота викладена на 77 сторінках друкованого тексту, містить 6 таблиць, 9 рисунків, 5 додатків, 16 джерел. Об’єктом дослідження є предметна область «шкільна інформатика». Предмет дослідження: аналіз термінологічного насичення текстів вищезазначеного домену. Мета роботи: розробити формальну модель представлення знань в предметній області «шкільна інформатика». Метод дослідження: метод аналізу і синтезу, моделювання та класифікації, метод дедукції та формалізації. У результаті роботи була створена онтологія предметної області «шкільна інформатика». Розроблена формальна модель знань з обраного домену була також проаналізована за двома напрямками: змістові лінії, що активно обговорюються та реформуються світовою спільнотою вчителів з інформатики, а також методика та дидактичні засади викладання вищезазначеного шкільного курсу. В результаті аналізу обох напрямків був зроблений висновок щодо повноти розкриття питань змісту освіти з інформатики та її методичних засад, а також були розроблені рекомендації, щодо вдосконалення змісту конференції міжнародного рівня з питань інформатики в молодшій та середній школі для покращення якості освіти в Україні та світі шляхом реформування системи освіти з інформатики.
EN : The work is presented on 77 pages of printed text, contains 6 tables, 9 figures, 12 annexes, 17 references. The object of the study is the subject area "school computer science". Subject: analysis of terminological saturation of texts of the above domain. Aim: To develop a formal model of knowledge representation in the subject area "school computer science". Method: method of analysis and synthesis, modeling and classification, method of deduction and formalization. As a result, the ontology of the subject area "school informatics" was created. The developed knowledge model for the selected domain was also analyzed in two directions: content lines, which are actively discussed and reformed by the world community of teachers in informatics and the methodology and didactic principles of teaching the above-mentioned school course. As a result of the analysis of both directions, a conclusion was reached on the completeness of disclosure of the content of informatics education and its methodological principles, as well as recommendations were developed on improving the content of the international conference on informatics in junior and secondary school to improve the quality of education in Ukraine and the world by reforming the computer science education system.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Модель формальна"

1

Формальные модели параллельных вычислений. Новосибирск, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Модель формальна"

1

Осієвський, Сергій, and Вячеслав Третяк. "МОДЕЛЬ ІНФОРМАЦІЙНО–АНАЛІТИЧНОЇ ПІДТРИМКИ ПРОЦЕСІВ РОЗРОБКИ ЗНАННЯ–ОРІЄНТОВАНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ." In Сучасний стан проведення наукових досліджень у IT-технологіях, галузях електроніки, інженерії, нанотехнологіях та транспортній сфері (2nd ed.). European Scientific Platform, 2021. http://dx.doi.org/10.36074/csriteenat.ed-2.03.

Full text
Abstract:
Розвиток онтологічного інжинірингу, а також знання-орієнтованих інформаційних систем (ЗОІС), пов'язане з вдосконаленням методів комп'ютерної обробки предметно-орієнтованих знань. Зрозуміло, що добре опрацьовані методи і засоби обробки інформації для вирішення прикладних завдань в вузькоспеціалізованих предметних областях (ПрО) недостатні для вирішення комплексних завдань, пов'язаних з пошуком релевантної інформації, її лінгвістичним аналізом, формально-логічним поданням в рамках відповідної теорії, вибіркою предметних знань та їх подальшим використанням для вирішення прикладних завдань в довільних ПрО. Звідси випливає актуальність і важливість розробки нових наукових методів і підходів до побудови ЗОІС, відповідних технологій і, нарешті, інструментальних засобів автоматизованої побудови баз знань ПрО.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Модель формальна"

1

Чирихин, К. С. "APPLICATION OF DATA COMPRESSION AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE TECHNIQUES TO FORECASTING OF DEMOGRAPHIC AND ECONOMIC INDICATORS OF THE NOVOSIBIRSK REGION." In XVII Российская конференция “Распределенные информационно-вычислительные ресурсы: Цифровые двойники и большие данные”. Crossref, 2019. http://dx.doi.org/10.25743/ict.2019.37.81.034.

Full text
Abstract:
Известно, что методы сжатия данных могут успешно использоваться для прогнозирования временных рядов. Разнообразные эвристики, присутствующие в современных алгоритмах сжатия, позволяют выявлять сложные закономерности в данных. В настоящей работе мы применяем данный подход для прогнозирования основных демографических и экономических показателей Новосибирской области. При этом мы совместно используем различные программы для сжатия данных, включая модели на основе формальных грамматик. It is known, that data compression methods can be successfully used in time series forecasting. Modern data compression algorithms contain a variety of heuristics for searching of complex regularities. In this paper, we apply this approach to forecasting of the main demographic and economic indicators of the Novosibirsk region. To obtain forecasts, we combine different programs for data compression, including implementations of grammar-based codes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Купцова, И. А. "Model of corporate culture of an educational organization: levels, subjects, interactions." In Современное социально-гуманитарное образование: векторы развития в год науки и технологий: материалы VI международной конференции (г. Москва, МПГУ, 22–23 апреля 2021 г.). Crossref, 2021. http://dx.doi.org/10.37492/etno.2021.35.31.070.

Full text
Abstract:
в статье представлена многоуровневая модель корпоративной культуры образовательной организации, включающая такие структурные элементы, как субъекты образовательной деятельности (обучающиеся, обучающие, администрация, вспомогательный персонал); элементы фирменного стиля, внешняя атрибутика корпоративной культуры (логотип, гимн, эмблема, герб, символика); стиль и нормы поведения; традиции как неотъемлемый элемент корпоративной культуры образовательной организации; миссия образовательной организации; «третья миссия» и ее трактовка и понимание субъектами образовательной деятельности; социальные взаимодействия и волонтерство различных видов; корпоративное обучение и система повышения квалификации. Все эти компоненты многоуровневой системы корпоративной культуры проявляется на формальном и неформальном уровне, имея одновременную направленность как вовне, так и непосредственно включенные во внутреннюю жизнь образовательной организации. the paper presents a multilevel model of corporate culture of educational organization, which includes such structural elements as: subjects of educational activity (students, trainees, administration, support staff); elements of corporate style, external attributes of corporate culture (logo, anthem, emblem, coat of arms, symbols); style and behavior standards; traditions as an integral element of corporate culture of educational organization; mission of educational organization; "the third mission" and its interpretation and understanding sub All these components of multilevel system of corporate culture are manifested at the formal and informal level, having simultaneous orientation both outside and directly included in the internal life of the educational organization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Модель формальна"

1

Хараджян, Наталя Анатоліївна, and Володимир Миколайович Соловйов. Формирование научного мировоззрения средствами математического моделирования. Видавничий відділ КДПУ, 2000. http://dx.doi.org/10.31812/0564/1058.

Full text
Abstract:
Современные требования к подготовке высококвалифицированных специалистов ставят перед выпускниками средней школы задачу овладения основами фундаментальных знаний, отражающими новейшие достижения науки. Проникновение математических методов в самые разнообразные сферы человеческой деятельности дает возможность пользоваться принципиально новыми методами и средствами исследования. Однако при традиционном изучении математики большинство учеников формально подходят к приобретаемым знаниям. В результате оказывается, что этих познаний далеко не достаточно для решения той или иной прикладной задачи: необходимы еще навыки в постановке задачи, в переходе от нее к математической модели и в исследовании этой модели. Восполнить этот пробел призван спецкурс «Методы математического моделирования в школе».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Явір, В. В. Складні речення фразеологізованої структури. Криворізький державний педагогічний університет, 1995. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/5283.

Full text
Abstract:
Досліджено складні речення фразеологізованої структури. Наведено найбільш виразні ознаки таких фразеологізованих структур, які тією чи іншою мірою властиві різним їх моделям. Визначено, що конструкції фразеологізованої структури у залежності від головної категоріальної-граматичої форми і загальносемантичних відношень поділяються на кілька груп, основними з яких є чотири: іменні, дієслівні, ад'єктивні та формально співвідносні із складнопідрядними реченнями.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Колоїз, Ж. В. Афористичні утворення як результат інтертекстуальної деривації. Львівский національний університет імені І. Франка, 2017. http://dx.doi.org/10.31812/0564/1680.

Full text
Abstract:
У статті досліджено афоризми як результат інтертекстуальної деривації. Простежено взаємодію інтертекстуальних дериватів і вихідних дериваторів, що ґрунтується на особливих формальних засобах, так званих інтертекстових маркерах, які сигналізують про наявність фрагментів відповідного узуального тексту у структурі оказіонального. З-поміж основних інтертекстових маркерів, за допомогою яких маємо змогу розпізнати й ідентифікувати інтертекст, виокремлено алюзивні репрезентанти, що виступають знаками ситуативних моделей, з якими асоціативно співвідносяться інтертекстуальні деривати. Розглянуто продукування індивідуально-авторських афоризмів з опорою на прецедентні феномени, які являють собою певні вербальні сигнали, інтертекстуальні деривати маніфестовано як такі, що „обростають” новими інформаційними деталями, отримують нові асоціативні імпульси й експресивно-емоційні характеристики.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

ФОРМАЛЬНЫЕ МОДЕЛИ, КАК ИНСТРУМЕНТАЛЬНОЕ СРЕДСТВО В ПОЛИТОЛОГИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЯХ. Т. А. Шебзухова, А. А. Вартумян, И. С. Клименко, June 2019. http://dx.doi.org/10.33236/2307-910x-2019-2-26-283-291.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

ФОРМАЛЬНЫЕ МОДЕЛИ И АЛГОРИТМЫ В ПОЛИТОЛОГИИ: ТЕОРЕТИКО-ИГРОВОЙ ПОДХОД. А. А. Вартумян, И. С. Клименко, July 2020. http://dx.doi.org/10.33236/2307-910x-2020-2-30-114-117.

Full text
Abstract:
Вопросы междисциплинарной интеграции методов исследования политических процессов представляют определенный интерес как с теоретической, так и с практической точек зрения. Приложение методов системного анализа, теории принятия решений, математического и имитационного моделирования к исследованию политических, социально-экономических систем задача нетривиальная, позволяющая выявить закономерности и тенденции в развитии систем, обладающих поведением, приобрести опыт прогнозирования и сравнительного анализа результатов исследования. В статье представлены результаты исследования, предметом которого является определение условий примени-мости теоретико-игрового подхода к исследованию политических процессов. Статья, посвященная теоретико-игровому подходу к исследованию политических процессов, определяет воз-можности, которые открывает применение теории игр к анализу сложных систем, обладающих поведением. Актуальность темы исследования определяется недостаточным, по мнению авторов, вниманием научной обще-ственности к инструментальным средствам, которые готовы предоставить представители точных наук политологам и социологам. Современное состояние формального моделирования в политологии находится на этапе начального определе-ния предмета исследования и формирования концепции. Материалы и методы, результаты и обсуждения. Авторами выполнен анализ возможностей, который пре-доставляет теоретико-игровой подход исследователю, показаны различные варианты применения игр разного класса. Целесообразность применения методов теоретико-игрового подхода в политологических исследованиях обуслов-лена современным состоянием политологической науки, верификации инструментальных средств исследования и резуль-татов в сложных условиях роста объемов информации, подлежащей систематизации и анализу. Заключение. Проведенное исследование раскрывает новые возможности в развитие нового направления в системе политологических исследований, в основе которого лежат методы системного анализа и технология формального мо-делирования на базе теоретико-игрового подхода к анализу сложных систем. Теоретическая ценность идеи применения методов теории игр к исследованию политических процессов и явлений состоит в расширении предметного поля политологических исследований. Практическая ценность идеи состоит в определении условий применимости классической теории игр в политологии, интеграции традиционных методов политологических исследований и методов формального моделирования для анализа политических процессов, явлений, поведения социально-политических систем.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

ЛИНГВИСТИЧЕСКОЕ ОПИСАНИЕ МНОГОЭТАПНЫХ НЕСТАЦИОНАРНЫХ ПРОЦЕССОВ. А. В. Ломазов, В. А. Ломазов, В. В. Румбешт, July 2020. http://dx.doi.org/10.33236/2307-910x-2020-2-30-46-51.

Full text
Abstract:
Рассмотрена проблема формализации лингвистического описания социально-экономических и организационно-технологических процессов на основе построения периодизации, дающей возможность разбить их на этапы для более детального изучения. Материалы и методы, результаты и обсуждения. Методологической основой исследования является понятий-ный аппарат теории лингвистической переменной Л. Заде в сочетании с экспертными технологиями оценивания. С учетом специфики описания нестационарных социально-экономических и организационно-технологических про-цессов разработана лингвистическая переменная, значения которой (темпоральные термы) соответствуют этапам про-цесса. Предложен новый тип темпоральных термов, семантически описываемых битрапециевидными функциями принад-лежности, и указана экспертная процедура построения этих термов. Предложена и обоснована (утверждениями о свой-ствах) система алгебраических операций над темпоральными термами, позволяющая формулировать синтаксические и семантические правила преобразования термов. Для описания зависимости характеристик многоэтапных процессов от времени предложено использовать пары лингвистических переменных, первая из которых соответствует исследуемой характеристике, а вторая – этапу процесса. Заключение. Предложенное формальное лингвистическое описание многоэтапных процессов позволяет проводить анализ и прогнозирование функционирования социально-экономических и организационно-технологических систем с использованием инструментальных средств интеллектуальной поддержки научных исследований (в частности применяя процедуры нечеткого логического вывода на основе нечеткой продукционной модели знаний о предметной области), что может способствовать повышению научной обоснованности управленческих решений.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography