Academic literature on the topic 'Механічні напруги'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Механічні напруги.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Механічні напруги"

1

Афанас’єва, Т. В., О. А. Гринчук, І. П. Коваль, and М. Г. Находкін. "Структура чистих Si−Si, Ge−Ge та змішаних аддимерів Si−Ge на поверхні Si(001)." Ukrainian Journal of Physics 56, no. 3 (February 15, 2022): 240. http://dx.doi.org/10.15407/ujpe56.3.240.

Full text
Abstract:
Використовуючи кластерні квантовохімічні та гібридні квантово-хімічні–молекулярно-механічні розрахунки з перших принципів (ab initio), досліджено адсорбцію Ge на поверхню Si(001). Розрахунки з врахуванням конфігураційної взаємодії (кв)використовувалися для визначання геометричної та електронної структури чистих Si–Si, Ge–Ge, та змішаних Si–Ge аддимерів на поверхні Si(001). Як чисті Si–Si, Ge–Ge, так і змішані Si–Ge аддимери – не нахилені до поверхні та носять бірадикальнийхарактер. Довжини зв'язків чистих Si–Si та змішаних Si–Ge аддимерів становлять 2,35 Å, 2,45 Å та 2,41 Å відповідно. Утворення чистих Ge–Ge аддимерів на поверхні Si(001) є більш енергетично вигідним, ніж утворення змішаних аддимерів Si–Ge. Заселеності натуральних антизв'язуючих орбіталей чистих Si–Si, Ge–Ge та змішаних Si–Ge аддимерів становлять 0,56, 0,65 та 0,66 відповідно. Натуральні заселеності антизв'язуючих орбіталей для димерів поверхні становлять 0,35. Бірадикальний характер був більший у випадку аддимерів. Також розглянуто вплив прикладеної до вістря напруги на натуральні заселеності антизв'язуючих орбіталей чистих Si–Si та змішаних Si–Ge аддимерів поверхні Si(001). Під дією напруги вістря спостерігалася зміна плетності чистого аддимера Ge–Gе з синглету на триплет.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Муравльов, Андрій Дмитрович, and Олександр Володимирович Мерзликін. "Моделювання розподілу механічних напруг на сіючих поверхнях вібраційних машин." New computer technology 16 (May 14, 2018): 52–58. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v16i0.816.

Full text
Abstract:
У різних галузях виробництва широкого застосування набула вібраційна техніка. Її використовують, зокрема, для сортування сипкого матеріалу. У цьому випадку важливим елементом вібраційної сортувальної машини (наприклад, грохоту) є вібраційне сито. Серед неочевидних проблем, з якими стикається проектувальник такого сита, є ймовірність руйнування сит внаслідок власного резонансу. Таким чином метою роботи, описаної в цій статті, є розробка та програмна реалізація моделі розподілу напруг на вібраційних ситах внаслідок їх коливань. Відповідно, були поставлені задачі: описати відповідну математичну модель, розробити її зручну програмну реалізацію та забезпечити візуалізацію отриманих даних. Об’єктом дослідження є механічні коливання, що виникають на пластинці під час вібрації, а предметом – модель розподілу механічних напруг на сіючих поверхнях вібраційних машин. Результатом дослідження є розроблена електронна таблиця, що є програмною реалізацією даної моделі. Також можна зробити висновок про те, що розроблений в ході дослідження програмний продукт може бути використаний при проектуванні вібраційної техніки та при навчанні інженерів-конструкторів і програмістів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Vons, B. V., Y. Y. Melnyk, T. A. Hroshovyi, V. Y. Skorokhoda, and M. B. Chubka. "РЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ГЕЛЮ, ЩО МІСТИТЬ ВОДНИЙ ВИТЯГ З КСЕНОДЕРМИ, ДЛЯ МІСЦЕВОГО ЛІКУВАННЯ ОПІКІВ." Фармацевтичний часопис, no. 2 (June 12, 2019): 30–35. http://dx.doi.org/10.11603/2312-0967.2019.2.10199.

Full text
Abstract:
Мета роботи. Дослідження реологічних (тиксотропних) властивостей розробленого гелю та встановлення впливу температури на його стабільність. Матеріали і методи. Об’єктом дослідження обрано гель для місцевого лікування опіків на основі зшитого кополімеру акрилової кислоти – карбомеру Carbopol® Ultrez 21, що містить водний витяг із ксенодерми та лідокаїну гідрохлорид. Реологічні властивості досліджували на ротаційному віскозиметрі «Rheomat-30». Досліджували такі характеристики гелю, як напруга зсуву, динамічна в’язкість і механічну стабільність. Результати й обговорення. Для визначення типу течії, наявності тиксотропних властивостей і механічної стабільності гелю досліджено реограми його текучості. Під час експериментів встановлено, що досліджуваний гель є неньютонівською рідиною та має пластичний тип текучості, що характеризує його як структуровану дисперсну систему. Наявність тиксотропних властивостей у досліджуваному гелі характеризує задовільну здатність до екструзії з туб і намазування. Висновки. Визначено залежність реологічних властивостей, зокрема, структурної в’язкості досліджуваного гелю від температури. Розраховані значення механічної стабільності гелю дозволяють спрогнозувати стабільність препарату впродовж передбачуваного терміну його придатності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Головко, В. М., М. А. Коваленко, І. Я. Коваленко, and І. Р. Галасун. "МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ АВТОНОМНОЇ ВІТРОУСТАНОВКИ З СИНХРОННИМ ГЕНЕРАТОРОМ МАГНІТОЕЛЕКТРИЧНОГО ТИПУ." Vidnovluvana energetika, no. 4(63) (December 27, 2020): 50–58. http://dx.doi.org/10.36296/1819-8058.2020.4(63).50-58.

Full text
Abstract:
Одним із напрямків підвищення ефективності перетворення енергії вітру є удосконалення конструкції відомих генераторів або розробка принципово нових типів генераторів. Природа вітру носить мінливий характер, тому актуальною задачею є використання максимально можливого потенціалу вітру при електромеханічному перетворенні енергії. Жорстка залежність потужності на валу ротора вітроустановки від аеродинамічних характеристик лопаті відомі і втілені в інженерні рішення, проте узгодження отриманої потужності з потужністю електричної машини, що під’єднана до ротора, вимагає додаткових досліджень. Розроблено чисельну математичну модель для дослідження параметрів та характеристик синхронного генератора із постійними магнітами, що враховує двосторонню активну зону статора та аеродинамічні параметри ротора вітроустановки.При низьких швидкостях вітру (3-5 м/с) напруга генератора знаходиться на половинних значеннях свого максимуму, що пояснюється аеродинамічними параметрами ротора та параметрами електрогенератора. При більших значеннях швидкості вітру (6-7 м/с) мінімальне значення напруги на виході генератора становить досягає свого максимуму у 18 В та 26 В при збільшенні швидкості обертання генератора, що пояснюється зростанням ЕРС обертання, з подальшим падіння напруги до 6 В та 16 В відповідно із зростанням аеродинамічних втрат в роторі вітроустановки. Відповідні максимуми на кривих напруги відповідають максимумам вихідної активної потужності 45 Вт.При більших значеннях швидкості вітру (6-7 м/с) мінімальне значення напруги на виході генератора становить досягає свого максимуму у 18 В та 26 В при збільшенні швидкості обертання генератора, що пояснюється зростанням ЕРС обертання, з подальшим падіння напруги до 6 В та 16 В відповідно із зростанням аеродинамічних втрат в роторі вітроустановки. Відповідні максимуми на кривих напруги відповідають максимумам вихідної активної потужності 45 Вт.При більших значеннях швидкості вітру (6-7 м/с) мінімальне значення напруги на виході генератора становить досягає свого максимуму у 18 В та 26 В при збільшенні швидкості обертання генератора, що пояснюється зростанням ЕРС обертання, з подальшим падіння напруги до 6 В та 16 В відповідно із зростанням аеродинамічних втрат в роторі вітроустановки. Відповідні максимуми на кривих напруги відповідають максимумам вихідної активної потужності 45 Вт. Результати моделювання механічних характеристик вітрової турбіни та генератора підтверджують адекватність розробленої моделі та достовірність отриманих результатів, що дозволяє використовувати дану модель для подальших досліджень та оцінки ефективності методів та засобів підвищення ефективності перетворення енергії вітру. Бібл. 6, табл.1, рис. 8.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ощипок, І. М. "УДОСКОНАЛЕННЯ КОНСТРУКЦІЇ ЦИЛІНДРО-ПОРШНЕВОЇ ГРУПИ КОМПРЕСОРНИХ МАШИН ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ." Herald of Lviv University of Trade and Economics. Technical sciences, no. 26 (August 3, 2021): 51–56. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1221-2021-26-07.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто основні напрями підвищення енергоефективності систем подачі повітря в цехи харчових підприємств, удосконалення найбільш поширених поршневих компресорів. Показано, що зменшення навантаження супроводжується прогресуючим зниженням механічного коефіцієнта корисної дії ККД, причому тим різкіше, чим нижче рівень механічного ККД за повного навантаження. Розроблено метод оцінювання показників надійності експлуатації компресорів через ефективний коефіцієнт корисної дії в умовах виробництва харчових підприємств, що базується на основі прогресивної стратегії обслуговування за реальним технічним станом циліндро-поршневої групи. Доведено, що втрати на тертя між скіртом (спідницею) поршня і гільзою циліндра є важли- вим напрямом зниження механічних втрат і підвищення паливної економічності. Незначне зниження механічних втрат приводить до помітної економії енергозатрат. Розраховано відносну величину механічного ККД залежно від навантаження. Показано розподіл складових частин механічних втрат по вузлах і агрегатах компресора. Показано вплив навантаження на підвищення механічного ККД за зменшення механічних втрат на 10% за повного навантаження й вихідного рівня механічного ККД 0,8. Зменшення механічних втрат на 10% викликає зростання механічного ККД на 2%, за малого наванта- ження механічний ККД збільшується на 7–8%, тому заходи навіть за відносно невеликого зниження механічних втрат дають відчутний ефект у підвищенні механічного ККД, отже, енергетичної еконо- мічності компресора. Цей ефект посилюється за ступенем зниження навантаження під час роботи компресора в зоні режимів, властивої експлуатації. Встановлено, що на трибоспряження «поршень – циліндр» припадає до 22,4% від усіх механічних втрат сучасного компресора. Простежено етапи формування скірту поршня. Запропоновано застосувати симетричний одноопорний поршень, у якого овальний у поперечному перерізі скірт складається з верхньої і нижньої частин з різним профілем. У верхній частині більший і менший діаметри овалів рівномірно збільшуються в напрямку від камери стиснення, а в нижній частині збільшується менший діаметр овалу, більший залишається постійним. В результаті цього на скірті утворюються контактні поверхні трапецієподібної форми. Завдяки біль- шій ширині контактних поверхонь зростає зносостійкість і зменшується рівень шуму.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dragobetsky, V. V., I. O. Kuziv, D. V. Moloshtan, O. O. Naumova, and V. M. Doludarev. "Закономірності процесу згинання біметалевих дуг пасажирських вагонів." Обробка матеріалів тиском, no. 1(50) (March 31, 2020): 154–58. http://dx.doi.org/10.37142/2076-2151/2020-1(50)154.

Full text
Abstract:
Драгобецькій В. В., Кузєв І. О., Молоштан Д. В., Наумова О. О., Долударєв В. М. Закономірності процесу згинання біметалевих дуг пасажирських вагонів. Oбробка матеріалів тиском. 2020. № 1 (50). С. 154-158. Обґрунтовано доцільність застосування профільних заготовок з різнорідних матеріалів для виготовлення гнучкої елементів каркасу транспортних засобів. Розглянуто розтягнення бінарної системи при наявності зовнішнього тертя. Напруги контактного тертя визначаються по залежностях молекулярно-механічної теорії. Представлена методика визначення параметрів процесу гнучкі з розтягуванням дуг пасажирських вагонів з біметалічної заготівлі: нержавіюча сталь + вуглецева сталь. Метою дослідження є розробка моделі та визначення технологічних параметрів деформування профільної біметалевої заготовки з повздовжнім розташуванням шарів різних металів при зовнішньому терті на одному з контурів. Встановлено доцільність застосування профільних заготовок з різнорідних матеріалів для виготовлення методом згинання з розтягуванням елементів каркасу транспортних засобів, наприклад дуг пасажирських вагонів. Зусилля попереднього розтягування розраховується, як добуток поточної площі профільної заготовки на напругу поточного межі текучості, який відповідає точці перетину кривих зміцнення матеріалів заготовки. Зусилля згинання визначається як для монолітної заготовки при рівних поточних межах плинності її матеріалів. Калібрувальне розтягнення відповідає граничним деформаціям більш пластичного матеріалу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Коваленко, І. Я. "РОБОТА СИНХРОННОГО ГЕНЕРАТОРА З ПОСТІЙНИМИ МАГНІТАМИ ПРИ ПІДМАГНІЧУВАННІ СТОРОННЬОЮ ЄМНІСТЮ." Vidnovluvana energetika, no. 1(64) (March 30, 2021): 50–58. http://dx.doi.org/10.36296/1819-8058.2021.1(64).50-58.

Full text
Abstract:
Вітроенергетика є екологічно чистим та ефективним засобом перетворення механічної енергії вітру на електричну. Вітроагрегати продовжують активно використовуватись до сього часу. Разом з тим проводяться активні роботи з вдосконалення вітрогенерувальних комплексів та підвищення ефективності перетворення енергії вітру на електричну. Одним зі способів підвищення ефективності перетворення енергії вітру на електричну є підмагнічування електрогенератора з постійними магнітами сторонньою статичною ємністю. Розроблено математичну модель для оцінки величини ємності, яку необхідно приєднати до обмотки статора електрогенератора, залежно від ряду умов: величини та характеру навантаження; параметрів електрогенератора; підвищення величини напруги на затискачах; підвищення активної потужності на виході електрогенератора. За результатами розрахунків отримано вираз, що дозволяє оцінити необхідну величину ємності при чисто активному навантаженні. Для діапазону потужності електрогенератора, що досліджувався, від нуля до номінального значення, величина ємності, яку необхідно приєднати до обмотки якоря електрогенератора з постійними магнітами становить 4,3–32,1 мкФ, що дає змогу забезпечити напругу на затискачах генератора близько номінальної з похибкою ±5 %. При використанні додаткової підмагнічувальної ємності для підвищення активної потужності генератора спостерігається її приріст на рівні 10–15 %. Результати розрахунку необхідної величини сторонньої ємності генератора підтверджують адекватність розробленої моделі та достовірність отриманих результатів, що дозволяє використовувати цю модель для подальших досліджень та оцінки ефективності методів і засобів підвищення ефективності перетворення енергії вітру. Бібл. 7, табл. 3, рис. 5.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

ДОРОФЄЄВ, В. С., and Г. В. ЗІНЧЕНКО. "АСИМПТОТИЧНИЙ АНАЛІЗ НАПРУЖЕНО-ДЕФОРМОВАНОГО СТАНУ ТА ПОЛЯ СУЦІЛЬНОСТІ БІЛЯ ВЕРШИНИ ТРІЩИНИ НОРМАЛЬНОГО ВІДРИВУ В ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ЕЛЕМЕНТАХ, ЩО ЗГИНАЮТЬСЯ." Наука та будівництво 17, no. 3 (May 9, 2019): 21–27. http://dx.doi.org/10.33644/scienceandconstruction.v17i3.44.

Full text
Abstract:
Прогнозування руйнування відповідальних інженерних систем та елементів конструкцій є важливою практичною проблемою, аналіз якої як в теоретичному, так і в прикладному аспектах має стратегічне значення. Для раціонального проектування залізобетонних конструкцій та їх елементів потрібне вдосконалення методів розрахунку, що спричиняє необхідність детального вивчення властивостей бетону та роботи залізобетонних конструкцій під навантаженням. Так, однією з порівняно нещодавно виявлених особливостейбетону є його пошкодженість технологічними тріщинами.Предметом дослідження є асимптотичний аналіз полів напруги, деформацій та суцільності в області, що оточує вершину тріщини в зразку, що знаходиться в умовах циклічного навантаження. Дослідження виконано за допомогою методу розкладання за власними функціями. На сьогодні асимптотичні методи широко використовують у сучасній нелінійнійдинаміці і механіці твердого тіла, що деформується.Асимптотичний аналіз сингулярних полів напруги, деформацій та переміщень поблизу концентраторів напруги викликав і продовжує викликати значний інтерес та привертає увагу багатьох дослідників механіки твердого тіла, що деформується. Особливості напружено-деформованого стану в області, що оточує вершину тріщини у будівельних конструкціях, визначаються на полімерних моделях методом фотопружності як концентраторах напруги. На підставі методу фотопружності виконано експериментальне дослідження напружено-деформованого стану в області, що оточує вершину тріщини в прозорих моделях із технологічною тріщиною. Встановлено, що наявність технологічних тріщин в конструкціях значною мірою визначає роботу матеріалів, їх деформації, тріщиноутворення та характер руйнування. У статті приведено асимптотичний аналіз напружено-деформованого стану таполя суцільності біля вершини тріщини нормального відриву в середовищі з пошкодженістю в пов'язаній постановці завдання ("пружність-пошкодженість") для плоского напруженого стану. Представлено опис побудови асимптотичного рішення задачі, що грунтується на методі розкладання за власними функціями.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Звєрьков, Д. О., and С. В. Сагін. "ЗНИЖЕННЯ МЕХАНІЧНИХ ВТРАТ У СУДНОВИХ ДИЗЕЛЯХ." Ship power plant 41 (November 5, 2020): 20–25. http://dx.doi.org/10.31653/smf341.2020.20-25.

Full text
Abstract:
Постановка проблеми в загальному вигляді. Під час експлуатації двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ) суден річкового та морського транспорту здійснюється безперервний і періодичний контроль не тільки показників, що характеризують робочий цикл дизеля (тиску і температури в характерних точках, частоти обертання, потужності, температури випускних газів), але також експлуатаційних і реологічних характеристик моторного мастила (ММ). При цьому, основними параметрами, контроль яких обов’язковий в процесі експлуатації дизеля, є в’язкість, густина, кислотне число, температура спалаху, зміст води і механічних домішок. Під час експлуатації ці параметри постійно змінюються, причому в деяких випадках можуть перевищувати гранично допустимі значення (бракувальні показники). Це неминуче призводить до збільшення контактних напруг в основних трибологічних системах і підвищення втрат енергії, що витрачається на їх подолання. Найпростішим, а тому і найпоширенішим способом відновлення реологічних характеристик ММ є їх очищення (шляхом частково- або повно-проточної фільтрації і сепарації), а також додавання в обсяг ММ, яке вже знаходиться в мастильній системі, свіжого мастила (як чистого, так і зі спеціальними присадками). При цьому необхідно забезпечувати не тільки вимоги щодо отримання ефективної потужності і підтримки екологічних параметрів дизелів суден річкового та морського транспорту, але й мінімальний рівень механічних втрат під час перетворенні вхідної енергії на корисну роботу [1, 2]. Тому зниження механічних втрат у суднових дизелях є актуальним завданням, розв’язання якого сприятиме підвищенню потужності та забезпеченню надійності роботи дизелів річкового та морського транспорту
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Галич, В. А. "Тривимірна задача теорії пружності для тришарових пластин." ВІСНИК СХІДНОУКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ імені Володимира Даля, no. 7(255) (December 17, 2019): 20–23. http://dx.doi.org/10.33216/1998-7927-2019-255-7-20-23.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто в просторовій постановці задачу про напружено-деформований стан тришарової пластини симетричної відносно серединної площини будови,яка виготовленої з ізотропних матеріалів. Основну увагу приділено пошуку вихрової складової рішення. Пластина може бути послаблена отворами і мати як кінцеві так і безкінечні розміри. На плоскій зовнішній поверхні пластини переміщення відсутні, а між шарами пластини реалізований механічний контакт, при якому відповідні переміщення і відповідні компоненти тензора напруг дорівнюють одна одній.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Механічні напруги"

1

Попова, І. І., and Дмитро Васильович Потоцький. "Аналіз факторів, що впливають на інтенсивність зношування і старіння електроустаткування." Thesis, НТУ "ХПІ", 2015. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/26571.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Слобідка, Л. Б., and Г. І. Войченко. "Дослідження метрологічного забезпечення вимірювання механічних напруг." Thesis, КНУТД, 2016. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/5243.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Старіков, В. В. "Розробка композиційних покриттів для медичних імплантатів." Thesis, Київський національний університет ім. Т. Шевченка, 2015. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/43934.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Гусаков, К. В., and Сергій Олександрович Губський. "Тензометричний неруйнівний контроль металоконструкції кранів." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2018. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/44086.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Кутик, О. О., and Борис Олексійович Єгоров. "Аналіз електродинамічних сил в обмотці пічного трансформатора." Thesis, НТУ "ХПІ", 2015. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/26327.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Рогоз, Владислав Миколайович, Владислав Николаевич Рогоз, and Vladyslav Mykolaiovych Rohoz. "Фізико-механічні властивості та мікроструктура покриттів на основі нітриду ніобію легованого Si та Al." Thesis, Сумський державний університет, 2018. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/66538.

Full text
Abstract:
Дисертаційну роботу присвячено комплексному дослідженню залежності морфології поверхні, структурних та субструктурних характеристик, елементного складу та механічних властивостей нанокомпозитних покриттів NbN, Nb-Si-N та NbAl-N від технологічних умов їх осадження. У роботі досліджені особливості переходу від двофазного покриття (δ-NbN+δ’NbN) до нанокомпозитного покриття з аморфним прошарком між нанокристалітами (δ-NbN/a-Si3N4 та nc-NbNx/nc-(Nb,Al)Nx/a-AlN) шляхом зміни концентрації легуючої домішки кремнію та алюмінію відповідно. Показано, що підвищення негативного потенціалу позитивно впливає на механічні властивості нітриду ніобію. Збільшення твердості від 28 ГПа до 29.5 ГПа та модуля пружності від 240 ГПа до 290 ГПа відбувається за рахунок підвищення концентрації більш твердої фази δ’-NbNx в складі покриття. Легування кремнієм та алюмінієм спричиняє перехід від нанокристалічної структури до нанокомпозиту, що зумовлює підвищення твердості до 30 ÷ 31 ГПа та модуля пружності до 310 ÷ 320 ГПа відповідно. В результаті математичного моделювання атомних конфігурацій та механічних властивостей δ-Si3N4(001), ε-NbN(001)/SixNy i δ-NbN(111)/SixNy виявлено, що підвищення механічних характеристик відбувається внаслідок зменшення швидкості руху дислокацій за рахунок підвищення об’ємної частки інтерфейсів у покритті. В результаті моделювання гетероструктур B1-NbN(001)/1 ML B1-AlN та B1−NbN(001)/2 ML B1-AlN, а також твердих розчинів B1-NbxAl1-xN виявлено, що тверді розчини B1-NbxAl1-xN при х < 0.67 повинні розпадатися та для цих концентрацій можливе формування нанокомпозитної структури, що складається з B1−NbN та B1−AlN кристалітів, що підтверджується експериментальними дослідженнями.
Диссертационная работа посвящена комплексному исследованию зависимости морфологии поверхности, структурных и субструктурных характеристик, элементного состава и механических свойств нанокомпозитных покрытий NbN, NbSi-N и Nb-Al-N от технологических условий их осаждения. В работе исследованы особенности перехода от двухфазного покрытия (δ- NbN + δ`-NbN) до нанокомпозитного покрытия с аморфным слоем между нанокристаллитов (δ- NbN/a- Si3N4 и nc- NbNx/nc- (Nb,Al)Nx/a- AlN) путем изменения концентрации легирующей примеси кремния и алюминия соответственно. Показано, что повышение отрицательного потенциала положительно влияет на механические свойства нитрида ниобия. Увеличение твердости от 28 ГПа до 29.5 ГПа и модуля упругости от 240 ГПа до 290 ГПа происходит за счет повышения концентрации более твердой фазы δ'- NbNx в составе покрытия. Легирование кремнием и алюминием приводит переход от нанокристаллической структуры к структуре нанокомпозита, что приводит к повышению твердости до 30 ÷ 31 ГПа и модуля упругости до 310 ÷ 320 ГПа соответственно. В результате математического моделирования атомных конфигураций и механических свойств δ- Si3N4 (001), ε- NbN (001)/SixNy и δ- NbN (111)/SixNy обнаружено, что повышение механических характеристик происходит вследствие уменьшения скорости движения дислокаций за счет повышения объемной доли интерфейсов в покрытии. В результате моделирования гетероструктур B1NbN (001)/1 ML B1 - AlN и B1- NbN (001)/2 ML B1- AlN, а также твердых растворов B1- NbxAl1- xN обнаружено, что твердые растворы B1- NbxAl1- xN при х<0.67 должны распадаться и для этих концентраций возможно формирование нанокомпозитной структуры, состоящей из B1 - NbN и B1 - AlN кристаллитов, что подтверждается экспериментальными исследованиями.
The dissertation is devoted to the complex study of the dependence of surface morphology, structural and substructural characteristics, elemental composition and mechanical properties of nanocomposite coatings NbN, Nb-Si-N и Nb-Al-N on the technological conditions of their deposition. The features of the transition from a two-phase coating (δ - NbN + δ'-NbN) to a nanocomposite coating with an amorphous layer between nanocrystallites (δ - NbN/a - Si3N4 and nc - NbNx/nc - (Nb,Al)Nx/a -AlN ) by varying the dopant concentration of silicon and aluminum, respectively. It is shown that an increase in the negative potential positively affects the mechanical properties of niobium nitride. An increase in hardness from 28 GPa to 29.5 GPa and an elastic modulus from 240 GPa to 290 GPa is due to an increase in the concentration of the harder phase δ'- NbNx in the coating composition. Doping with silicon and aluminum leads to a transition from a nanocrystalline structure to a nanocomposite structure, which leads to an increase in hardness to 30-31 GPa and an elastic modulus up to 310-380 GPa, respectively. As a result of mathematical modeling of atomic configurations and mechanical properties, δ - Si3N4 (001), ε - NbN (001)/SixNy and δ - NbN (111)/SixNy, it was found that the increase in mechanical characteristics occurs due to a decrease in the velocity of dislocation movement due to an increase in the volume fraction Interfaces in the coating. As a result of modeling of the B1-NbN (001)/1 ML B1 - AlN and B1 - NbN (001)/2 ML B1 - AlN heterostructures and also of solid solutions B1 -NbxAl1 - xN, it was found that the solid solutions B1 - NbxAl1 - xN for x<0.67 should decay and for these concentrations a nanocomposite structure consisting of B1 - NbN and B1 - AlN crystallites is possible, which is confirmed by experimental studies.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Саввова, Оксана Вікторівна, Геннадій Костянтинович Воронов, О. В. Шалигіна, Олексій Ігорович Фесенко, and А. О. Гривцова. "Склокристалічні матеріали на основі дисилікатів літію для військової техніки." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2016. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/48775.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Карандашов, Олег Георгійович, Вячеслав Леонідович Авраменко, and Лідія Пилипівна Підгорна. "Поліпшення експлуатаційних властивостей поліефірних склопластикових виробів." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/49224.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Пермяков, Є. О., Андрій Русланович Рузметов, and Фатима Магометбіївна Євсюкова. "Переваги модульного проектування процесу підготовки основного переходу." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/49057.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Яненко, О. П., and С. М. Лісовець. "Чисельний аналіз взаємодії акустичних хвиль з текстильними матеріалами." Thesis, НТУУ “Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського”, 2018. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/9059.

Full text
Abstract:
Розглянуто застосування чисельного методу Finite-Difference Time-Domain (FDTD) для аналізу взаємодії акустичних хвиль з текстильними матеріалами (трикотаж, тканина), що мають такі особливості внутрішньої будови, як складне просторове розташування ниток, різна товщина ниток, деформований стан внаслідок отриманих деформацій тощо.
Рассмотрено применение численного метода Finite-Difference Time-Domain (FDTD) для анализа взаимодействия акустических волн с текстильными материалами (трикотаж, ткань), имеющих такие особенности внутреннего строения, как сложное пространственное расположение нитей, разная толщина нитей, деформированное состояние в результате приобретенных деформаций и т.д.
Application of the numerical Finite-Difference Time-Domain (FDTD) method for the analysis of interaction of the acoustic waves with textiles (jersey, fabric) having such features of interior as the composite spatial arrangement of threads, different thickness of threads, a strained state as a result of the acquired deformations etc. is considered.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Механічні напруги"

1

Русин, Людмила. "ПРОГРАМА ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ ТРЕНЕРІВ З ОДНОБОРСТВ ДО ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБІВ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ В СИСТЕМІ САМООСВІТИ." In Імплементація нововведень до правових та воєнних наук та підвищення ролі спорту на державному рівні (1st ed.). Європейська наукова платформа, 2020. http://dx.doi.org/10.36074/indpvnprsdr.ed-1.05.

Full text
Abstract:
В результаті дослідно-аналітичної роботи розглянуто актуальну проблему формування готовності тренерів, які спеціалізуються в одноборствах до застосування засобів фізичної терапії в системі самоосвіти. Враховуючи результати моніторингу Інтернет-ресурсів, аналізу науково-методичної, спеціальної та довідкової літератури встановлено, що питанням розроблення та апробації прикладних програм (методик, педагогічних моделей, тощо) формування готовності тренерів, які спеціалізуються в одноборствах до застосування технік кінезіологічного тейпування у професійній діяльності (в системі багаторічної підготовки спортсменів) присвячено недостатню кількість науково-методичних праць, що потребує подальших наукових розвідок та підкреслює актуальність і практичну складову обраного напряму дослідження. Під час вирішення поставлених перед нами завдань були використані наступні методи дослідження (на емпіричному та теоретичному рівнях): абстрагування, аналіз і синтез, індукція і дедукція, моделювання, математично-статистичні (кореляційного аналізу, факторного аналізу, шкалювання) тощо. У динаміці другого етапу дослідження членами науково-дослідної групи визначено сутність та структуру готовності тренерів, які спеціалізуються в одноборствах до професійної діяльності – особистісне утворення, яке формується шляхом акцентованого педагогічного впливу на формування у тренерів готовності до підтримання престижу українського спорту на міжнародній арені завдяки всебічній та якісній підготовці висококваліфікованих атлетів, до виконання навчально-тренувальних планів на різних етапах багаторічної підготовки спортсменів-одноборців у тому числі й на етапах їхньої фізичної терапії і ерготерапії та забезпечує узгодження ним знань про зміст та структуру професійної діяльності, а також вимог цієї діяльності до рівня всебічної підготовленості, а також психофізіологічного стану одноборців, сформованих компетентностей необхідних для організації збалансованої та конкурентоспроможної системи багаторічної підготовки спортсменів, які спеціалізуються в одноборствах зі сформованими та усвідомленими ними в процесі розвитку можливостями та потребами. Враховуючи результати низки теоретичних та емпіричних досліджень вважаємо, що структура готовності тренерів, які спеціалізуються в одноборствах до професійної діяльності містить наступні компоненти: мотиваційний, функціональний, прикладний та стресостійкий. В процесі дослідно-аналітичної роботи упродовж третього етапу дослідження нами виділені рівнозначні для тренерів, які спеціалізуються в одноборствах «критерії оцінювання»: мотиваційний, змістовий та аналітико-оцінний. Крім цього, вважаємо, що для будь-якого «критерію» характерним є наявність певних «показників», які відображають найбільш важливі та інформативні властивості «об’єкту», що забезпечує його існування. Відповідно до аналізу спеціальної науково-методичної та довідкової літератури членами науково-дослідної групи встановлено, що найбільш ефективними підходами для досягнення мети обраного напряму дослідження (з метою розроблення майбутньої «Програми формування готовності тренерів, які спеціалізуються в боротьбі самбо до застосування засобів фізичної терапії із акцентованим використанням технік кінезіологічного тейпування в системі самоосвіти») є: діяльнісний, особистісно-зорієнтований, комплексний, системний, а також структурний «підходи». Крім цього, відповідно до результатів низки емпіричних досліджень, а також враховуючи власний досвід організації системи багаторічної підготовки одноборців, нами пропонується до використання в системі оцінювання готовності тренерів, які спеціалізуються в боротьбі самбо до застосування засобів фізичної терапії із акцентованим використанням технік кінезіологічного тейпування наступних «рівнів»: високого, достатнього та задовільного. Варто також підкреслити, що для досягнення головної мети дослідження членами науково-дослідної групи планувалося використання наступних коригуючих технік кінезіологічного тейпування: лімфатична корекція «тунелювання»; зв’язкова-сухожильна корекція «тиск»; фасціальна корекція «утримання»; механічна корекція; послаблююча корекція «ліфтинг»; функціональна корекція «пружинування». Підсумовуючи результати аналізу науково-методичної та спеціальної літератури (Інтернет-джерел), членами науково-дослідної групи розроблено та апробовано програму формування готовності тренерів, які спеціалізуються в боротьбі самбо до застосування засобів фізичної терапії (із акцентованим використанням технік кінезіологічного тейпування) в системі самоосвіти. Розроблена та апробована «Програма» є уніфікованою і може ефективно використовуватися в системі фізичної терапії представників інших повноконтактних одноборств (олімпійських та неолімпійських видів спорту). Результати дослідження впроваджені у систему самоосвіти (підвищення кваліфікації) тренерів, які спеціалізуються в одноборствах. Напрями подальших досліджень передбачають розроблення дихальних комплексів фізичних вправ, які забезпечують підвищення працездатності тренерів з одноборств (на прикладі тренерів, які спеціалізуються в боротьбі самбо та дзюдо) на етапі їхнього відновлення після лікування коронавірусної хвороби (COVID-19).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Механічні напруги"

1

Кучанський, В. "АВТОПАРАМЕТРИЧНЕ САМОЗБУДЖЕННЯ ПАРНИХ ГАРМОНІЧНИХ В ЛІНІЯХ ЕЛЕКТРОПЕРЕДАВАННЯ НАДВИСОКОЇ НАПРУГИ." In АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ МЕХАНІЧНОЇ ТА ЕЛЕКТРИЧНОЇ ІНЖЕНЕРІЇ, ТРАНСПОРТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ, ЕЛЕКТРОНІКИ, АВТОМАТИЗАЦІЇ ТА IT. Міжнародний центр наукових досліджень, 2021. http://dx.doi.org/10.36074/mcnd-05.03.2021.engineering.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography