To see the other types of publications on this topic, follow the link: Корелятор.

Journal articles on the topic 'Корелятор'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Корелятор.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Штейнбук, Фелікс. "ТОПОЛОГІЧНИЙ ЗМІСТ КОРЕЛЯТУ СТРАЖДАННЯ У ТВОРАХ СУЧАСНОЇ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ." Inozenma Philologia, no. 133 (December 1, 2020): 237–49. http://dx.doi.org/10.30970/fpl.2020.133.3187.

Full text
Abstract:
У статті на основі нових підходів, побудованих на інтеграції можливостей тілесно-міметичного методу аналізу художніх творів і топології, а також на прикладі репрезентативних творів сучасної світової літератури, зроблено спробу визначити топологічний зміст такого тілесного кореляту, як корелят страждання. Доведено, що топос страждання на теперішньому етапі літературного роз- витку зазнає кардинальних змін аж до дисипації та діалектично зумовленого зникнення, але при цьому продовжує зберігати у собі суттєвий ідейно-художній потенціал, який забезпечує можливість сучасній літературі не втрачати філософської значимості, естетичної переконливості та емоційної сили. Натомість запропонований підхід виявляє неабияку дослідницьку перспективу, оскільки дає змогу результативно інтерпретувати не тільки вітчизняні, а й перекладні твори, і тому у майбутньому може бути поширеним на інші подібні кореляти. Ключові слова: сучасна світова література, тілесно-міметичний метод, корелят, топос, страж- дання, дисипація.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Штейнбук, Фелікс. "АНТРОПОЛОГІЧНИЙ ВИМІР КОРЕЛЯТУ БОЛЮ У РОМАНІ ОЛЕСЯ УЛЬЯНЕНКА «ДОФІН САТАНИ»." Studia Methodologica 51 (December 25, 2020): 5–13. http://dx.doi.org/10.25128/2304-1222.20.51.01.

Full text
Abstract:
У сучасній українській літературі загалом і у творчості Олеся Ульяненка зокрема неабиякої ваги набула проблема аналізу художніх текстів, сповнених насиллям та жорстокістю. А тому мета статті полягає у тому, аби на прикладі одного із найскладніших та найсуперечливіших романів Олеся Ульяненка «Дофін Сатани» запропонувати ефективний та обґрунтований варіант методології розгляду подібних, себто «жорстких», творів. У зв’язку із цим основу відповідної методології було визначено через такий тілесний корелят, як корелят болю. Завдяки цьому аналітика роману Олеся Ульяненка «Дофін Сатани», ґрунтована на тілесному кореляті болю, дозволила, з одного боку, заперечити як суспільно-історичну, так і містично-релігійну інтерпретації, а, з іншого боку, репрезентувати альтернативну, але разом з тим вірогідну версію щодо розуміння змісту розглянутого твору, у якому поведінка і вчинки персонажів зумовлюються їхньою тілесною здатністю до переживання болісних імпульсів, що не тільки засвідчують емоційно-естетичну переконливість посталих внаслідок застосування окресленої художньої стратегії образів, а й визначають їхній аж ніяк не тваринний, а, навпаки, власне антропологічний вимір.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Цимбалюк, М. М. "Суспільнобуттєві кореляти деформацій правосвідомості." Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ, no. 4 (2007): 9–16.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Попова, Т. О. "Психолінгвістичні кореляти концептів Добро і Зло." Мовні і концептуальні картини світу, Вип. 6, кн. 2 (2002): 110–12.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Shelemba, M. M. "Дослідження особливостей та структури електорального простору України в 2014 р. із використанням синтетичного підходу." Grani 18, no. 3 (February 22, 2015): 50–55. http://dx.doi.org/10.15421/1715058.

Full text
Abstract:
Стаття націлена на обґрунтування доцільності використання синтетичної авторської моделі для дослідження особливостей та структури електорального простору України в 2014 р. Викладені методологічні засади використання синтетичної моделі із використанням якісних та кількісних методів дослідження електорального простору, серед яких методи факторного та кореляційного аналізу. Синтетична модель (підхід), яка побудована на підставі використання кращих наукових підходів, враховує особливості і тенденції розвитку електорального простору України. Проведено аналіз особливостей та структури електорального простору України в 2014 р. із використанням запропонованої моделі. Доведено, що застосування авторської синтетичної моделі дослідження дозволяє із використанням об’єднання факторного та кореляційного аналізу обґрунтувати підтримку партій під час виборчих кампаній, відповідно, в залежності від дії факторів та найбільш важливої кореляти. Було виявлено, що електоральний вибір залежить від дії тих факторів, які в найбільшій мірі відповідають очікуванням населення регіону. В статті показано, що використання в Україні на даному етапі розвитку під час досліджуваних виборчих кампаній в якості найбільш значимої соціальної кореляти «Індексу людського розвитку» є обґрунтованим і таким, що дає можливість отримувати достовірні результати. Доведено, що високий рівень кореляції дотримується при високому рівні підтримки партії та, відповідно, високому значенні соціальної кореляти за всіма варіантами експертних досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Сидоренко, О. О. "Психосоматичні кореляти психологічної дезаптації у державних службовців." Психіатрія, неврологія та медична психологія, no. 10 (2018): 102–7.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Макоїд, Вікторія. "ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛІЧНІ КОРЕЛЯТИ ПРИ ВПЕРШЕ ВИЯВЛЕНОМУ ДЕПРЕСИВНОМУ ЕПІЗОДІ." Men’s Health, Gender and Psychosomatic Medicine, no. 1-2 (December 30, 2021): 19–25. http://dx.doi.org/10.37321/ujmh.2021.1-2-03.

Full text
Abstract:
метою вивчення особливостей ЕЕГ головного мозку при вперше виявленому депресивному епізоді протягом 2019-2021 рр. з дотриманням принципів біоетики на підставі інформованої згоди було обстежено 73 хворих (35 чоловіків і 38 жінок) із вперше виявленим депресивним епізодом, які звернулися за амбулаторною психіатричною допомогою.Матеріали та методи. Для вирішення поставленої мети були використані клініко-анамнестичний, клініко-психопатологічний, психодіагностичний, нейрофізіологічний та статистичний методи.За результатами дослідження було встановлено, що у переважної більшості обстежених (78,4%) вперше виявлений депресивний епізод характеризувався зниженням системної і когерентної взаємодії задньоскроневих і окціпітальних відділів лівої півкулі з правими лобними відділеннями, в поєднанні з підвищенням їх загальної активності.Також було встановлено прямий кореляційний зв’язок між ступенем виразності клінічних проявів депресивного розладу та підвищенням активності правобічних лобових і лівих потиличних відділів в поєднанні з посиленням загальної дисфункції глибинних структур головного мозку.Висновки. У пацієнтів із середнім та високим рівнем депресії в потиличній області кори лівої півкулі встановлений стійкий фокус підвищеної альфа-активності у поєднанні з підвищенням гамма-активності в правій лобній ділянці. Крім цього, у пацієнтів з виразними клінічними ознаками депресивного синдрому встановлено стійке збільшення потужності високочастотних діапазонів за показниками середньої спектральної потужності ритмів ЕЕГ, у порівняні з групою контролю.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Товмаш, Д. А. "Політична комунікація як корелят громадянського суспільства." Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія, вип. 1 (111) (2013): 29–33.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Гошовська, Оксана. "АСОЦІАТИВНЕ ПОЛЕ ОБ’ЄКТИВАЦІЇ «НЕВІРИ» ЯК КОРЕЛЯТА КОНЦЕПТУ «ВІРА»." Українознавчі студії, no. 18 (March 30, 2017): 166–76. http://dx.doi.org/10.15330/ukrst.18.166-176.

Full text
Abstract:
У статті описано природу мовної асоціації, в основі якої лежить суб’єктивний та соціальний досвід респондента, а також проаналізовано вербалізатори диференційних когнітивних ознак «недовір’я», «безнадія», «сумнів управдивості», «маловір`я», «даремна надія», «віровідступництво», «невпевненість», «сумнів у здійсненні чогось», «зло», «неймовірність», «попри сподівання»,«раптова несподіванка» як складників асоціативного поля концепту «віра» насинхронному зрізі. Ключові слова: мовні асоціаціїсоціативне поле, а, вербалізатори, концепт, невіра.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Щербина, Л. Ф. "Емпіричні кореляти ефективності технології розвитку метатеоретичного мислення психотерапевта." Актуальні проблеми психології. Організаційна психологія. Економічна психологія. Соціальна психологія 1, вип. 35/36 (2012): 329–34.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Щербина, Л. Ф. "Емпіричні кореляти ефективності технології розвитку метатеоретичного мислення психотерапевта." Актуальні проблеми психології. Організаційна психологія. Економічна психологія. Соціальна психологія 1, вип. 35/36 (2012): 329–34.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Mizin, K. "Німецький етноунікальний концепт Kummerspeck та його смислові кореляти." Лінгвістичні студії, no. 35 (2018): 110–15. http://dx.doi.org/10.31558/1815-3070.2018.35.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Polysaev, Oleksandr. "Політичне лідерство як корелят поступу сучасного суспільства." Multiversum. Philosophical almanac, no. 1-2 (May 18, 2018): 25–34. http://dx.doi.org/10.35423/2078-8142.2016.1-2.02.

Full text
Abstract:
У статті досліджуються концептуальні підходи до проблеми політичного лідерства видатними мислителями минулого та їх вплив на сучасні розвідки зазначеного феномену. Піддано аналізу особливості становлення феномену лідерства в інформаційному суспільстві як чинника поступального розвитку людства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Yukhimenko, Lilia. "З’ясування нейрофізіологічних та вегетативних механізмів забезпечення переробки інформації в здорових і глухих людей." Lesya Ukrainka Eastern European National University Scientific Bulletin. Series: Biological Sciences, no. 7(356) (July 3, 2018): 188–95. http://dx.doi.org/10.29038/2617-4723-2017-356-7-188-195.

Full text
Abstract:
Отримано відмінні нейрофізіологічні та вісцеральні кореляти переробки інформації в здорових і глухих людей. Глухі й здорові особи відрізняються рівнями напруження механізмів регуляції серцевого ритму, «фізіоло­гічної ціни», патернами мозкової активності, нейрофізіологією впізнання стимулів та результативністю вико­нання завдання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Задорожна, Л. "Кореляти засад поезії Т. Шевченка і світосприйняття А. Шопенгауера." Шевченкознавчі студії, Вип. 17 (2014): 188–205.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Hrozian, N. "Semantic-syntaxic correlates of goal determinants." Mìžnarodnij fìlologìčnij časopis 3, no. 10 (December 27, 2019): 17–25. http://dx.doi.org/10.31548/philolog2019.03.017.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Rudzevych, І., and A. Yatsiuryk. "Personal Сorrelates of Сreativity of Teenagers." Problems of Modern Psychology : Collection of research papers of Kamianets-Podilskyi National Ivan Ohiienko University, G. S. Kostiuk Institute of Psychology of the National Academy of Educational Sciences of Ukraine, no. 44 (May 20, 2019): 298–321. http://dx.doi.org/10.32626/2227-6246.2019-44.298-321.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Yena, T. A., and V. V. Kalnysh. "Psychophysiological correlation of occupational activity of grid controllers." Ukrainian Journal of Occupational Health 2009, no. 3 (September 30, 2009): 41–45. http://dx.doi.org/10.33573/ujoh2009.03.041.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

D.S., Volkov, and Chernykh O.A. "EMPIRICAL STUDY OF PROSOCIAL BEHAVIOR FEATURES OF STUDENTS OF PSYCHOLOGY DEPARTMENT." Scientic Bulletin of Kherson State University. Series Psychological Sciences, no. 2 (June 8, 2021): 21–29. http://dx.doi.org/10.32999/ksu2312-3206/2021-2-3.

Full text
Abstract:
Purpose. To study theoretically and investigate empirically the psychological correlates of prosocial behavior of psychology department students.Methods. The following methods were used in the study: questionnaire O.O. Prokhorov (RPSO, 1998) “Relief of the mental state of the individual”,“The Mental Health Continuum – Short Form”, 2014) by K. Keys in the adaptation of E.L.Nоsеnко, А.G. Chetveryk-Burchak, “Test of dispositional optimism” (Life Orientation Test – LOT, 1985) by C. Carver, M. Scheyer in the adaptation of T.O. Gordeeva, O.A.Sychovа, Е.M. Osina, “Measurement of prosocial tendencies” G. Carlo, B. Randall in the adaptation of N.V. Kukhtova, 2002. For mathematical and statistical data processing, the r-Pearson correlation coefficient in the IBM SPSS Statistics 26 package was used. The study involved 75 students of Department general psychology and pathopsychology from Oles Honchar Dnipro National University. The study involved first-and second-year students.Results. There is a negative correlation between public prosocial behavior and physiological responses; between anonymous prosocial behavior and social well-being and overall mental health stability; a positive correlation between optimism and altruistic prosocial behavior; between emergency prosocial behavior and hedonistic, social well-being, an overall indicator of mental health stability; between altruistic prosocial behavior and hedonistic well-being.Conclusions. The article formulates a definition and provides a brief overview of domestic and foreign approaches to the study of prosocial behavior and the factors that mediate it. Modern directions of researches of prosocial behavior are defined. Peculiarities of prosocial behavior of students-psychologists are analyzed. The correlations between prosocial behavior and personal characteristics, mental health for a student of psychology department have been revealed. The prospects of the research are to determine the role of personal maturity and individual religiosity in determining the manifestation of prosocial behavior among adults and youth in Ukraine.Key words: mental health stability, psychologists, personality traits, altruism, optimism. Мета. Теоретично обґрунтувати та емпірично дослідити психологічні кореляти просоціальної поведінки студентів-психологів.Методи. У дослідженні були використані методики: опитувальник О.О. Прохорова (РПСО, 1998) «Рельєф психічного стану особистості», «Стабільність психічного здоров’я – коротка форма» (The Mental Health Continuum – Short Form, 2014) К. Кіза в адаптації Е.Л. Носенко, А.Г. Четверик-Бурчак, «Тест диспозиційного оптимізму» Ч. Карвера, М. Шейера в адаптації Т.О. Гордеєвої, О.А. Сичова, Є.М.. Осіна (Life Orientation Test – LOT, 1985), Методика «Вимірювання просоціальних тенденцій» Г. Карло, Б. Рендалл в адаптації Н.В. Кухтової, 2002. Математико-статистична обробка даних здійснювалась за допомогою коефіцієнта кореляції r-Пірсона в пакеті IBM SPSS Statistics 26.У дослідженні взяли участь 75 студентів-психологів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. У дослідженні брали участь студенти першого та другого курсу.Результати. Встановлено від’ємний кореляційний зв’язок між публічною просоціальною поведінкою та фізіологічними реакціями, між анонімною просоціальною поведінкою та соціальним благопо-луччям і загальним показником стабільності психічного здоров’я та додатні кореляційні зв’язки між оптимізмом та альтруїстичною просоціальною поведінкою; між екстреною просоціальною поведінкою та гедоністичним, соціальним благополуччям, загальним показником стабільності психічного здоров’я; між альтруїстичною просоціальною поведінкою та гедоністичним благополуччям.Висновки. У статті сформульовано визначення та наведено стислий огляд вітчизняних та зарубіжних підходів до дослідження просоціальної поведінки та факторів, що її опосередковують. Визначено сучасні напрямки досліджень просоціальної поведінки. Проаналізовано особливості просоціальної поведінки студентів-психологів. Виявлено кореляційні зв’язки просоціальної поведінки та особи-стісних властивостей, психічного здоров’я для студента-психолога. Визначено перспективи подаль-ших досліджень, що полягають у визначенні ролі особистісної зрілості та індивідуальної релігійності у детермінації прояву просоціальної поведінки серед осіб зрілого віку та молоді в Україні.Ключові слова: стабільність психічного здоров’я, психологи, особистісні властивості, альтруїзм, оптимізм.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Соловйов, О. "Кореляційні функції зарядженого скалярного поля в зовнішньому некомутативному калібровному полі з групою U(1)." Ukrainian Journal of Physics 56, no. 5 (February 13, 2022): 420. http://dx.doi.org/10.15407/ujpe56.5.420.

Full text
Abstract:
Розглянуто заряджене скалярне поле в некомутативному просторі на тлі зовнішнього калібровного поля сталої напруженості з групою U(1). Обчислено кореляційні функції двох калібровно інваріантних композитних операторів. Проілюстровано зв'язок між калібровними перетвореннями в некомутативній теорії поля та геометрією простору.Доведено відновлення калібровної інваріантності вищих кореляторів, незважаючи на те, що функція Гріна не є інваріантною. Результат як функція зовнішнього поля демонструє сингулярну поведінку саме тоді, коли відображення Зайберга–Віттена стає невизначеним. В цьому випадку не існує еквівалентної комутативної картини.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Степаненко, М. І. "СЕМАНТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЛОКАТИВНИХ ПРЕФІКСІВ." Лінгвістичні дослідження, no. 52 (2020): 91–102. http://dx.doi.org/10.34142/23127546.2020.52.10.

Full text
Abstract:
У статті схарактеризовано сполучувальний ресурс, значеннєвий потенціал локативних префіксів. Вирізнено, зокрема, три семантичні групи просторових префіксів («місце дії», «напрям руху», «шлях руху»), установлено семантичну структуру кожного конкретного репрезентанта цих груп, з’ясовано умови формування спектра диференційованих значень. Основну увагу приділено інтерпретуванню безпосередньої префіксально-прийменникової кореляції, що є найважливішим маркером статичної, директивної (лативної, аблативної, лативно-аблативної) або транзитивної семантики. Проаналізовано також внутрішньосистемні зв’язки між префіксами, передусім їхні синонімічні можливості. Ключові слова: локативні префікси, статична, директивна, транзитивна семантика, прийменникові кореляти, префіксально-прийменникова кореляція, семантична диференціація.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Morenko, A. G. "Електрофізіологічні кореляти функціональних станів, пов’язаних із фоностимуляцією та слухомоторною діяльністю у чоловіків." Visnyk of Dnipropetrovsk University. Biology, medicine 3, no. 1 (January 26, 2012): 152–61. http://dx.doi.org/10.15421/021222.

Full text
Abstract:
The study involved 104 healthy right-handed, 19–21 years old men withthe right leading ear. The electroencephalogram oscillation amplitude in α1 and α2 subbands and the amplitude-frequency characteristics of the superficial flexor and extensor muscles of fingers of both hands are analyzed during auditory stimulation and auditorymotor activities. Changes of the α1 activity power in men reflect the processes of nonspecific activation, α2 – indicate the cognitive and mnestic mechanisms of the cortex control. Established dynamic shifts correlated linearly with complexity of the tasks. In accordance with the activation processes in the cortex supraspinal motor command formed and determined the amount of motor units included in the activity, the frequency and consistency of their discharges.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Полисаєв, О. П. "Архітектоніка української міфології як корелят творчості Миколи Гоголя та Михайла Булгакова." Політологічний вісник, Вип. 14 (2003): 24–32.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Бохонкова, Юлія, Юрій Сербін, Олена Пелешенко, and Марина Кобиляцька. "Психологічні особливості дітей з адаптаційними розладами та їх корекція." Теоретичні і прикладні проблеми психології, no. 3(53)T2 (2020): 28–39. http://dx.doi.org/10.33216/2219-2654-2020-53-3-2-28-39.

Full text
Abstract:
У статті наведено опис психологічних особливостей дітей, що мають адаптаційні розлади. Розглядаються також методи, методики їх корекції. Стаття присвячена опису різновиду теоретичних розвідок з означеної проблематики. Проаналізовано емоційні порушення у дошкільників, що входять до структури неврозів, неврозоподібних розладів, і є корелятом передхворобливих станів. Визначено основні принципи і етапи психологічної корекції дітей з адаптаційними розладами, які є квінтесенцією психокорекції дітей у цілому, оскільки вони ґрунтуютьсяна закономірностях динаміки їхньої афективно-емоційної сфери.Висвітлюється практика роботи психоаналітичних груп дітей з адаптаційними розладами.Акцентується увага на поведінковій терапії, яка знаменна для корекції дітей з адаптаційними розладами та концентрацією уваги на редукцію окремих симптомів (тривоги, фобій, зниженого настрою), і де є активне залучення батьків у процес терапії.В статті робиться акцент на впливі саме сімейної психотерапії. Вказується, що сім'я є важливою структурою для дитини та головним інститутом соціалізації, і будь-які зміни у ній обумовлюються і супроводжуються динамікою всіх її рівнів та функцій. Визначено, що ефективність психотерапії дітей з адаптаційними розладами є складною проблемою сьогодення із за неспецифічних труднощів та специфіки динаміки цього процесу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Shteinbuk, Feliks. "Anthropology of Desire Correlate in Oles Ulianenko’s Novel “Syn Tini”." Pitannâ lìteraturoznavstva, no. 102 (December 28, 2020): 55–73. http://dx.doi.org/10.31861/pytlit2020.102.055.

Full text
Abstract:
Oles Ulianenko, one of the most talented and controversial modern Ukrainian writers, has been dead for ten years. However, during his life O. Ulianenko’s works were not given any appropriate professional interpretation as the literary scholars and critics applied either the wrong or inefficient method because of the numerous objective or, very often, subjective reasons. The goal of this article is to suggest an alternative variant, in comparison to the traditional literary ones, of theoretical literary analysis which is grounded on the principles of the corporal-mimetic method to interpret fiction, and which is an example of literary analysis of the writer’s novel “Syn Tini” (The Shadow Son). Consequently, the conclusion has been drawn that the meaning of the analyzed novel is not determined by moral-ethical rigorism but by an anthropological correlate of desire aimed to overcome death, hence, to accept life because the exact realization of the corresponding correlate connected with ontological categories “life” and “death” can “explain people’s existence. Not as a flock, but human beings…” (J. Lucan). Moreover, relations between a man and a woman can be considered in the same ontological-anthropological plane. Thus, Oles Ulianenko’s novel “Syn Tini” does not depict a “zoo”, albeit “human” one, not a parade of sadistic deviations which are “idiologized” or “aestheticized”, not to speak about “demonism of criminal actions” of any kind – it depicts exactly people. People who are madly driven by their desire to become someone in life, to be at least “shadow son”, since they are obviously not able to claim the status of those who can count on having their own shadow.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Malysheva, Karine, and Vladyslava Keller. "NEUROPSYCHOLOGICAL CORRELATES OF CEREBRAL DYSFUNCTIONS IN PERSONS WITH OBSESSIVE-COMPULSIVE DISORDER." Psychological journal 21, no. 1 (February 28, 2019): 78–89. http://dx.doi.org/10.31108/1.2019.1.21.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Lytvyn, Serhii. "THE SYSTEM OF EXECUTIVE FUNCTIONS AS A NEUROPSYCHOLOGICAL CORRELATE OF TOLERANCE TO UNCERTAINTY." Psychological journal 20, no. 10 (December 27, 2018): 29–46. http://dx.doi.org/10.31108/1.2018.10.20.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Zolotnyik, O. P. "Любов як суб’єктивний корелят міжособистісних стосунків: наукові спроби визначення поняття та спроби вимірювання." Grani 18, no. 5 (April 15, 2015): 16–23. http://dx.doi.org/10.15421/1715092.

Full text
Abstract:
Дана стаття присвячена огляду наукового вивчення феномена любові. Спроби наукового пізнання представлені у вигляді розроблених соціологами і психологами теорій любові, на основі яких дане почуття визначається, класифікується і вимірюється. У статті запропоновані до огляду найбільш популярні теорії вивчення любові: триангулярна теорія любові за Робертом Дж. Стернбергом, класифікація стилів любові за Джоном Аланом Лі та трансформаційна концепція Е.Гіденса. Важливість вивчення даної тематики пояснюється суб’єктивним визначенням респондентів ролі любові як кореляту міжособистісних стосунків. Любов розглядається як фактор, що виступає як мотивом шлюбу так і компонент, що забезпечує його міцність. Cкладність наукового розуміння любові полягає у відсутності чітких емпіричних референтів для фіксації. Запропоновані до огляду теорії підтверджують свої наукові гіпотези шляхом застосування специфічних методик вимірювання. Пропонуються до огляду: шкала любові та симпатії З.Рубіна, шкала відношення до любові Хендрік С і Хендрік К.( Love Attitude Scale) та шкала любовних відносин Мунро­Адамса. Дані методології широко застосовуються і в сучасному науковому дослідженні, піддаючись модифікаціям та адаптації в залежності від культурних особливостей респондентів. Феномен любові потребує більшого наукового вивчення, з метою його подальшої категоризації, потребою підбору більшого спектра методик та необхідністю включення вивчення цього компонента у соціологічне обстеження міжособистісних стосунків.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Potapkina, Lesia. "Готовність фахівців готельно-ресторанної справи до інноваційної професійної діяльності: рівнева характеристика." Освітній простір України, no. 14 (December 21, 2018): 108–14. http://dx.doi.org/10.15330/esu.14.108-114.

Full text
Abstract:
В статті представлено рівні готовності фахівців готельно-ресторанної справи до інноваційної професійної діяльності. Досліджено, що даний показник визначається професійною спрямованістю студента, на основі обраної спеціальності, набутою освітою, творчим пошуком і використанням отриманих під час фахової підготовки знань, умінь і навичок на практиці, а також прагненням до самовдосконалення. Для визначення рівня готовності фахівців готельно-ресторанної справи до інноваційної професійної діяльності відповідно до компонентів запропоновано критерії: мотиваційний, особистісний, когнітивний і діяльнісний. Визначення рівня психологічної готовності особистості до діяльності має базуватися на співвідношенні результативності конкретної професійної діяльності з погляду професійно заданих цілей і тих новоутворень, що відбуваються в особистості під впливом професійної діяльності. Як психологічні кореляти результативності діяльності та особистісних новоутворень можуть бути розглянуті мета діяльності та особистісний смисл.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Bolshakova, Anastasiia, and Olha Zaitseva. "GENERAL AND PROFESSIONAL MOTIVES AS PERSONAL CORRELATES OF DEVELOPMENT OF STUDENTS` METACOGNITIVE ACTIVITY." Lviv University Herald. Series: Psychological sciences 2522-1876 (2018): 26–35. http://dx.doi.org/10.30970/2522-1876-2018-3-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Золотнюк, О. П. "Любов як суб"єктивний корелят міжособистісних стосунків: наукові спроби визначення поняття та спроби вимірювання." Грані, no. 5 (121), травень (2015): 16–23.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Золотнюк, О. П. "Любов як суб"єктивний корелят міжособистісних стосунків: наукові спроби визначення поняття та спроби вимірювання." Грані, no. 5 (121), травень (2015): 16–23.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Redka, I. V., and О. YU Mayorov. "NONLINEAR ELECTROENCEPHALOGRAPHIC CORRELATES OF AUDITORYMOTOR INTEGRATION IN BOYS WITH OBTAINED VISUAL DYSFUNCTION." Fiziolohichnyĭ zhurnal 61, no. 3 (June 25, 2015): 90–98. http://dx.doi.org/10.15407/fz61.03.090.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Терехова, Д. І. "Загадка слов"янської душі (психолінгвістичний аналіз асоціативних полів слова душа та його корелятив у східнослов"янських мовах)." Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики, Вип. 13 (2008): 331–36.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Podkovka, O. I., M. Y. Makarchuk, N. B. Filimonova, O. S. Knyr, I. V. Pampuha, and O. A. Horbunov. "NEURAL CORRELATES OF SIMPLE SENSOMOTOR REACTION AS MARKERS OF INFORMATION PROCESSING SPEED IN MILITARY VETERANS." Fiziolohichnyĭ zhurnal 67, no. 6 (November 1, 2021): 3–12. http://dx.doi.org/10.15407/fz67.06.003.

Full text
Abstract:
We examined the latent periods (LP) of simple sensorimo- tor reaction (SSMR) and peculiarities of brain connectiv- ity during carrying out tests on SSMR in the group of veterans of Joint Forces Operation (JFO) and in military men-patients with post-traumatic stress disorder (PTSD) and with mild traumatic brain injury (mTBI). To this aim, we used a computer test with coherent analysis of EEG. Differences in brain activation were analyzed by LORETA method. It was shown that the speed of SSMR in the group of JFO veterans was significantly lower than in the con- trol group. The LP of SSMR in the group of JFO veterans were 279 ms vs 258 ms in the control group. Comparative analysis of SSMR LP in the group of JFO veterans and in the group with PTSD as well as group with mTBI did not reveal significant differences. The EEG study and coherent analysis showed a significant decrease in the brain connectivity in the group of JFO veterans compared to control group, especially in the low frequency ranges. There were no significant differences in brain activation between the JFO veterans, PTSD and mTBI patients, but JFO veterans had significantly lower activation of cu- neus, middle occipital gyrus and lingual gyrus compared to control group. Conclusively, in order to detect hidden brain lesions, an additional medical examination may be recommended for JFO veterans.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Сафарзаде, А. Э. "Порядок слов и фразовое ударение в английских высказываниях, состоящих из одинакового набора слов." Alfred Nobel University Journal of Philology 20, no. 2 (2020): 229–35. http://dx.doi.org/10.32342/2523-4463-2020-2-20-24.

Full text
Abstract:
Розглянуто питання варіювання порядку слів і фразового наголосу в англійській мові. Особливу ува- гу приділено питанням функціонування мови. Підкреслено, що головна функція мови – комунікативна. Йдеться про сегментні та супрасегментні елементи мови. Відзначено, що порядок слів і фразовий на- голос є супрасегментними одиницями, що впливають на зміну смислу ідентичних за набором слів англійських висловлювань. На основі розгляду речень з праці М. Хані показано результати впливу варіювання порядку слів на значення висловлювань, що складаються з однакових слів. Констатується, що фіксований порядок слів в англійській мові компенсується можливостями фразового наголосу. Описано компоненти інтонації. Наведено визначення фразового наголосу. Досліджено передумови значущості англійського фразового наголосу для вимови у реченні. Встановлено критерії виділення слів фразовим наголосом. Подано характеристику ступенів фразового наголосу. Зазначено, що голов- ний фразовий наголос, виділяючи інформаційний центр синтагми, відіграє значну роль у формуванні сенсу висловлювання. Наведено акустичні кореляти фразового наголосу. Аналізуючи ідентичні вислов- лювання, автор описує вплив фразового наголосу. Розглянуто і розкрито значення ідентичних речень з різними фразовими наголосами. На основі фонетичного аналізу прикладів подано авторську розроб- ку мелодійного контуру декількох речень і показано різну мелодичну структуру ідентичних висловлю- вань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Плєхов, Владислав. "КЛІНІКО-АНАМНЕСТИЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ АФЕКТИВНИХ ПОРУШЕНЬ У ХВОРИХ НА ШИЗОТИПОВИЙ РОЗЛАД." Men’s Health, Gender and Psychosomatic Medicine, no. 1-2 (December 30, 2021): 57–66. http://dx.doi.org/10.37321/ujmh.2021.1-2-07.

Full text
Abstract:
З метою виявлення клініко-анамнестичні характеристики афективних порушень у хворих на шизотиповий розлад протягом 2019-2020 рр. було досліджено 100 пацієнтів амбулаторно-поліклінічного відділення КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР (м. Запоріжжя), у яких був встановлений діагноз «Шизотиповий розлад».Матеріали і методи. Для вирішення поставленої мети були використані клініко-анамнестичний, клініко-психопатологічний, психодіагностичний та статистичний методи.За результатами дослідження були встановлені анамнестичні кореляти шизо-типового розладу в залежності від спектру афективних порушень: для хворих із переважанням депресивного афекту характерні дебют захворювання із дисоціативної, псевдообсесивної депресивної та тривожної симптоматики, висока частота госпіталізацій до психіатричного стаціонару, підтримуюча терапія із застосуванням комбінації антипсихотичних та антидепресивних препаратів, наявність вищої освіти, конфліктні відносини із близькими, перебування у шлюбі та наявність дітей; для хворих із циклічною зміною афективних фаз характерні дебют захворювання із дисоціативної та депресивної симптоматики, висока частота госпіталізацій допсихіатричного стаціонару, зловживання психоактивними речовинами, конфліктні відносини із близькими; для хворих зі станом афективного сплощення характерні стабільність перебігу захворювання із переважанням апато-абулічної та психопатоподібної симптоматики, зловживання психоактивних речовин, відносно низький рівень освіти, низькі показники працевлаштованості.Висновки. Встановлено клініко-анамнестичні характеристики афективних порушень у хворих на шизотиповий розлад, серед них найбільше значення мають особливості ініціальної симптоматики, як підґрунтя для системи ранньої діагностики зазначених станів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Larianovskyi, I. S. "Інтегральний аксіологічний підхід до оцінки науково-технічної діяльності." Grani 19, no. 3 (February 19, 2016): 37–42. http://dx.doi.org/10.15421/1716057.

Full text
Abstract:
Розглянуто проблему соціогуманітарної оцінки сучасної науково-технічної діяльності та наголошено, що для розв’язання цієї проблеми потрібен інтегральний аксіологічний підхід. Подібний підхід, за умови адекватності його методів постнекласичному розумінню реальності, має бути взятий в якості філософсько-методологічної основи для проведення розширених експертиз науково-технічних проектів і програм. Унаочнене вище означає, що цінності постнекласичного знання доцільно осмислювати як місткі соціокультурні комплекси, функціональне призначення яких – визначати людську діяльність у відповідності до принципів стійкого розвитку. Постнекласичні науково-технічні цінності постають перед суб’єктом у вигляді динамічних формоутворень, що маніфестують свій зміст у процесі поступового соціокультурного розгортання. Постнекласичні науково-технічні цінності мають наступну інваріантну структуру: трансцендентальний ціннісний об’єкт, суб’єктивно-психологічний ціннісний корелят, матеріально-речовинний ціннісний артефакт. Багатогранність змісту і структури постнекласичних науково-технічних цінностей потребує застосування для їхньої оцінки комплексного, позаекономічного критерію, спираючись на який експертні групи були б у змозі проводити ранжирування цінностей з системних позицій. Запровадження інтегрального аксіологічного підходу може дозволити відкрити перспективу для перманентного соціогуманітарного супроводу науково-технічної діяльності, а також побудови метричних та неметричних оцінних шкал для стандартизованої оцінки її позаекономічної ефективності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

BONDARENKO-RASSOMAGINA, M., V. KRAVCHENKO, and M. MAKARCHUK. "EEG correlates of processing of verbal emotional information through the dominant and non-dominant optic canal in left-handed persons." Experimental and Clinical Physiology and Biochemistry 2015, no. 4 (December 15, 2015): 56–61. http://dx.doi.org/10.25040/ecpb2015.04.056.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Кононов, И. Ф. "Можно ли сфотографировать материю? Дискуссия в треугольнике Богданов – Плеханов – Ленин и её современное значение." Актуальні проблеми філософії та соціології, no. 26 (March 1, 2021): 17–31. http://dx.doi.org/10.32837/apfs.v0i26.901.

Full text
Abstract:
У статті реконструйована дискусія про категорію «матерія» в російській соціал-демократії початку ХХ ст., головними учасниками якої виступили Г.В. Плеханов, О.О. Богданов і В.І. Ленін. Ідейним тлом для виникнення дискусії були процеси в європейському соціал-демократичному русі. Її чільні представники в Німеччині висловлювалися на користь того, що марксизм є соціальне вчення, сумісним з різними філософськими поглядами. Цей ідейний контекст склався в процесі перетворення німецької соціал-демократії на частину істеблішменту. Відкриття в науці цього часу (в першу чергу, пов’язані з подільністю атому) стимулювали їх філософське осмислення. В цей процес включилися неокантіанці і позитивісти (махісти і емпіріокритики). Лівих інтелектуалів в працях останніх приваблювало врахування головної ролі практики в пізнанні. Легітимізувала філософські пошуки настанова Ф. Енгельса, згідно з якою матеріалізм мусить змінювати свою форму з кожним великим відкриттям в природознавстві. Серед російських соціал-демократів найбільш яскравим філософським талантом був О. Богданов, який обґрунтовував позицію емпіріомонізму. Виникла ситуація, коли на порядок денний міг стати фундаментальний перегляд усього марксистського вчення. Це вчення на той момент було не лише інтелектуальним фактором, але і способом легітимації партійної влади. В керівних колах російської демократії виник спротив цій загрозі, який очолив на перших порах Плеханов. В дискусіях на перший план висунулася філософська категорія «матерія». Показано, що «гносеологічний підхід» до визначення матерії у Плеханова і Леніна суперечливо поєднувався з неявними онтологічними передумовами. Свідомість у цьому випадку натуралізувалася і індивідуалізувалася. Богданов виходив з соціальних передумов філософських категорій, вважаючи практичним корелятом категорії матерії всезагальну працю. Але він одночасно розглядав цю категорію як фетиш індивідуальної свідомості в капіталістичному суспільстві. В радянський час ця дискусія була фальсифікована з метою підтримання громадянського культу Леніна. Зараз вона набула нового значення у зв’язку з актуалізацією у світовій філософії онтологічної проблематики. Показано антиномічність теорії матерії, якої неможливо уникнути, але яка, незважаючи на це, виконує незамінні евристичні функції в сучасній культурі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Макаров С. Ю. "ОСОБЛИВОСТІ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКІВ ФІЗІОЛОГІЧНО- І ПСИХІЧНО-ОБУМОВЛЕНИХ КОРЕЛЯТ ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНОЇ АДАПТАЦІЇ СТУДЕНТІВ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ КРИТЕРІЇВ ОЦІНКИ НАВЧАЛЬНОГО СТРЕСУ." World Science 2, no. 3(43) (March 31, 2019): 24–33. http://dx.doi.org/10.31435/rsglobal_ws/31032019/6408.

Full text
Abstract:
In the course of the conducted research, on the basis of the application of correlation analysis procedures, it was possible to determine the most significant interconnections between the criterion characteristics of the physiologically- and mentally-determined correlates of psychophysiological adaptation with a set of leading indicators of the development of individual psychophysiological functions and peculiarities traits of the students of institutions of higher medical education, interconnected and interdependent investigated indicators to be used for the establishment updating of objective criteria for assessment of academic stress among modern students youth. Summarizing the results obtained in this context, it should be noted that there is sufficiently significant both at the beginning and at the end of the academic year the number of correlations that were discovered with significant force and statistical significance, the fact that the number of established ties throughout the period observations are higher among girls compared to youths, as well as certain changes in the structure found and, thus, their reorientation during the academic year.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Гречуха, Ірина. "ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РЕГУЛЯЦІЇ ЕМОЦІЙ ЛІТЕРАТУРНО ОБДАРОВАНИХ СТАРШОКЛАСНИКІВ." Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки 12, no. 10(55) (June 10, 2020): 15–25. http://dx.doi.org/10.31392/npu-nc.series12.2020.10(55).02.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено вивченню регуляції емоцій старшокласників, які займаються літературною діяльністю. Проаналізовано сучасні погляди на регулювання емоцій і шляхи й можливості здійснення ефективної емоційної регуляції. Психологічні труднощі, які виникають у школярів із регуляцією їх емоційного стану, можна пояснити за допомогою такого психологічного явища, як алекситимія, а стримуючим фактором до її розвитку є емпатія. Схарактеризовано ранній юнацький вік, як сприятливий період для розвитку емпатійності. Розвиток емпатії в ранньому юнацькому віці дає можливість літературно обдарованим школярам через літературну творчість виявити свою найвищу емпатійність, а також є ресурсом до регуляції емоцій і профілактики алекситимії в цьому віці. В статті розкрито сутність таких психологічних понять, як: «емоційна сфера», «емоційна регуляція», «алекситимія», «емпатія», «емпатійність». Проаналізовано діагностичні можливості методів вивчення когнітивної емоційної регуляції, алекситимії та емпатії в ранньому юнацькому віці. Описано результати емпіричного дослідження особливостей розвитку емпатії старшокласників (її форм і рівнів розвитку). Емпіричним шляхом встановлено, що рівень розвитку емпатії школярів, які займаються літературною діяльністю, є вищим, порівняно з пересічними школярами. Переважаючими формами емпатійного реагування в літературно творчих школярів є «Реальне сприяння не на шкоду собі» та «Альтруїзм», а в пересічних школярів – «Реальне сприяння не на шкоду собі», «Альтруїзм», «Індиферентність» і «Внутрішнє сприяння». В школярів раннього юнацького віку (як у літературно творчих, так і таких, що літературною творчістю не займаються) спостерігається низький рівень алекситимії, а також вони демонструють широкий спектр використання як адаптивних, так і неадаптивних копінг-стратегій регуляції емоцій. У літературно творчих школярів виявлено більшу кількість емпатійних корелятів когнітивних стратегій емоційної регуляції, порівняно з пересічними школярами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Reznikov, A. G., O. V. Sachynska, and O. A. Faliush. "Пренатальне застосування порогової дози ендокринного дизраптора дибутилфталату викликає передчасну вікову інволюцію органів репродуктивної системи самців щурів." Endokrynologia 24, no. 4 (December 20, 2019): 337–45. http://dx.doi.org/10.31793/1680-1466.2019.24-4.337.

Full text
Abstract:
Мета — виявити морфологічні кореляти гіперандрогенного стану молодих статевозрілих самців щурів, матері яких зазнали експозиції до порогової дози дибутилфталату протягом останнього тижня вагітності, а також дослідити морфофункціональний стан органів репродуктивної системи цих тварин у процесі старіння. Матеріал і методи. Дибутилфталат (ДБФ) вводили самицям щурів Вістар перорально в щоденній дозі 100 мг/кг м.т. упродовж 15-21-го днів вагітності. У 6- та 18-місячних нащадків чоловічої статі визначали масу та гістологічну будову органів репродуктивної системи, кількість сперматозоїдів в епідидимісах і вміст тестостерону в плазмі крові. Результати. У 6-місячних тварин дослідної групи маса органів статевої системи та гістологічна будова простати й сперматогенного епітелію сім’яників не відрізнялись від контролю. Морфологічні ознаки клітин Лейдіга в сім’яниках цих тварин свідчили про їх функціональне напруження, що корелювало з підвищеним удвічі рівнем тестостерону. Натомість у 18-місячнихдослідних тварин порівняно з контролем відповідного віку маса додаткових статевих залоз, епідидимісів і кількість сперматозоїдів вірогідно зменшувались, більше ніж дворазове зниження вмісту тестостерону було на межі вірогідності. Морфологічна будова простати та сім’яників свідчила про посилення вікових інволютивних змін цих органів, кількість мікролейдігом в інтерстиціальному просторі збільшувалась удвічі. Висновок. Гіперандрогенний стан у молодих самців щурів, які зазнали пренатального впливу низьких доз ДБФ протягом критичного періоду статевої диференціації мозку, характеризується морфологічними ознаками функціональної активації клітин Лейдіга. У старіючих піддослідних щурів відбувається передчасна інволюція гормональної та генеративної функцій гонад.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Беренбейн, Інеса. "Опера П.Чайковського «Євгеній Онєгін»: досвід сучасного прочитання тексту." Часопис Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського, no. 2(51) (June 30, 2021): 44–58. http://dx.doi.org/10.31318/2414-052x.2(51).2021.239388.

Full text
Abstract:
Розглянуто інтерпретаційний аспект опери «Євгеній Онєгін» в реаліях «режисерського театру». З’ясовано передумови формування в межах оперно-театральної традиції нових сценічних версій опери. Виявлено багатовекторність режисерських концепцій опери, що характеризуються різним рівнем стильової єдності та відповідності першоджерелу. Розглянуто сценічні принципи постановки К. Станіславського, які визначили майбутні концептуальні підходи режисури психореалістичної традиції в трактуванні «ліричних сцен». Окреслено основні жанрово-стильові тенденції сучасних режисерських концепцій опери «Євгеній Онєгін». Описано два напрями сучасних стильових пошуків: еклектичний, що характеризується порушенням стилістично-смислової цілісності опери, нашаруванням автономного сценічного тексту несумісної семантичної системи; ціннісно органічний, що вирізняється створенням художньої моделі, де зовнішня і внутрішня форма сфокусовані в новому гіпертексті культури. Проаналізовано нову режисерську постановку А. Жолдака як приклад органічної єдності вербальної, музичної та сценічної складових опери. Визначено невичерпність довербального смислового шару оперного тексту як цілісної міфопоетичної структури та поетичного іносказання. що органічно коригує з поетикою метафоричного театру. З’ясовано семантико-стильові парадигми та ціннісно-смислові орієнтири сучасного прочитання опери «Євгеній Онєгін». Визначено кореляти створення нового гіпертексту культури та етико-естетичного збагачення ціннісної системи, такі як семантико-смислова спорідненість естетичних концепцій учасників культурного діалогу та дотримання принципів художньої правдивості в осмисленні змістових констант опери «Євгеній Онєгін». Доведено обґрунтованість створення нової сценічної партитури як діалогізованої корелюючої ціннісної системи з високим рівнем етико-естетичного узагальнення. Визначено віртуальну незавершеність процесу прочитання оперного тексту «Євгенія Онєгіна» і прогнозовану множинність сценічних форм як іманентну якість видатного художнього явища глибинного ліро-поетичного змісту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Візнюк, Інесса. "Соціально-психологічні особливості адаптації особистості в аспекті збереження здоров’я." Теоретичні і прикладні проблеми психології, no. 3(53)T3 (2020): 19–30. http://dx.doi.org/10.33216/2219-2654-2020-53-3-3-19-30.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено вивченню взаємозв’язку психологічної стійкості й психосоматичного здоров’я. Здійснено теоретичне узагальнення підходів до проблеми психологічної стійкості особистості. Виявлено чинники та структуру психологічної стійкості особистості. Розглядається проблема взаємозв'язку психологічної стійкості особистості та психосоматичного здоров'я. Показано, що збереження психосоматичного здоров'я можливо за умови відповідності фізіологічних, особистісних і соціальних норм психологічного потенціалу людини, в основі якого є стійкість. Проаналізовано потенційний ризик розвитку соматичних хвороб щодо деструкції психіки людини. Визначено методики вимірювання проявів психологічної стійкості, представлено і апробовано відповідний комплекс методів психодіагностики. Емпірично встановлено зв’язок між рівнем сформованості психологічної стійкості та психосоматичним здоров’ям у дослідженні контрольної групи та аналогічними показниками в дослідженні експериментальної групи. Доведено, що збереження психологічної стійкості особистості є актуальною проблемою, розв’язання якої означає досягнення особистістю гармонійного розвитку, підтримання оптимального психічногоздоров’я протягом всього життя. Вказано, що під час захворювання відбувається переструктурування, зміна інформаційних і соціальних установок стану. Доведено, що деструктивні розлади є передумовою виникнення соматичних захворювань. Їх первинний генезис становить нозологічну форму прояву й відображає центральні переживання людини за складом важкості психологічного стану. Відзначено, що соматичне захворювання не прямо моделює відповідно стану переживання, а відображає процес складний і опосередкований. Досліджено, що зміни відбуваються у самих станах й інтерпретуються в психопатологічні порушення. Безпосередньо результати за показниками цього дослідження мають значимість у створенні міжнародної співпраці щодо вивчення програм і проектів у контексті трансформації системи охорони здоров’я згідно стандартів міжнародного партнерства та впровадження програми культурного обміну, яка здійснюється у справах розвитку освіти та культури між країнами. Ключові слова: психологічна стійкість особистості, самоактуалізація, психосоматичні кореляти, психологічне здоров’я, рефлексивні механізми.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Vermenych, Ya V. "Emergence of Conceptual Metaphors in Ecological Filmic Discourse." Alfred Nobel University Journal of Philology 20, no. 2 (2020): 160–65. http://dx.doi.org/10.32342/2523-4463-2020-2-20-16.

Full text
Abstract:
У статті подано аналіз мультимодальних реалізацій концептуальних метафор, референт яких на- лежить до домену ЕКОЛОГІЯ, та які утворюються в екологічному кінодискурсі, зокрема англомовних документальних фільмах екологічної проблематики. Дослідження базується на сучасному варіанті теорії концептуальної метафори, яка включає мультимодальний та емергентний підходи. У статті кон- цептуальна метафора трактується як емергентний феномен, а саме пояснюється посиланням не лише на лінгвістичні засоби, а й на екстралінгвістичні, при цьому особлива увага приділяється взаємодії цих засобів. У кінодискурсі знаки різних семіотичних систем або модусів беруть участь у процесі ви- никнення екологічних метафор: розмовна мова (вербальний модус), письмова мова (візуальний мо- дус), динамічні образи (візуальний модус) і музика та звуки (аудіальний модус). Мультимодальні концептуальні метафори, тобто такі, у яких референт та корелят виражені у різних модусах, мають сильний емоційний вплив на глядача. Дослідження екологічного кінодискурсу показує, що вербаль- ний модус може яскраво ілюструвати концептуальну метафору, представлену вербально� звертати- ся до тілесного досвіду глядачів� або виділяти важливість певних рис концептуального перенесення. У статті продемонстровано, що відповідно до їх мотивації метафори екологічної проблематики, які виникають в екологічному кінодискурсі, можуть бути таких типів: кореляційні метафори, метафори, що базуються на подібності, та метафори, які виникають в результаті операції схематизації. За допо- могою цих трьох типів метафор здійснюється концептуалізація складних екологічних концептів або реконцептуалізація тих концептів, які традиційно трактуються неправильно. Це стає можливим за- вдяки зверненню до схожості цих концептів із простішими, до тілесного досвіду, або схематизації ключової риси концепту в референт метафори.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Filonenko, Daryna. "СТРУКТУРА МОТИВАЦІЇ ДОСЯГНЕНЬ ОСОБИСТОСТІ ІТ-СПЕЦІАЛІСТА." Психологія: реальність і перспективи, no. 13 (December 26, 2019): 165–72. http://dx.doi.org/10.35619/prap_rv.vi13.139.

Full text
Abstract:
Відзначено, що одним з основних видів такої мотивації виступає мотивація досягнення, що визначає прагнення людини виконати справу на високому рівні якісно всюди, де є можливість проявити свою майстерність і здібності.Мета роботи полягає у вивченні конкретного змісту і особливостей структури мотивації досягнення ІТ-спеціаліста та виділення механізмів її функціонування. Метою даної статті є доповнення наукового розуміння структури мотивації досягнень особистості ІТ-спеціаліста. Відзначено, що в структурі мотивації досягнення ІТ-спеціаліста правомірно виділити чотири основних структурних компонента: мотивацію ініціації, мотивацію селекції, мотивацію реалізації і мотивацію постреалізаціі. Одним з основних механізмів актуалізації мотивації ІТ-спеціаліста виступає мотиваційно-емоційна оцінка ситуації суб'єктом, що складається з оцінки мотиваційної значущості ситуації і оцінки загальної компетентності в ситуації досягнення. Зазначимо, що інтенсивність мотиваційної тенденції буде змінюватися в залежності від зміни величини двох зазначених параметрів як у ІТ-спеціалістів з мотивом прагнення до успіху, так і з мотивом уникнення невдачі. Констатовано, що мотиваційна включеність ІТ-спеціаліста є одночасно причиною і результатом процесу діяльності, ядром інтрагенної активності. Формування мотиваційна включеності ІТ-спеціалістів на різних етапах діяльності має специфічні відмінності та існують спеціальні психологічні механізми формування і підвищення рівня мотиваційної включеності. Висновок з даного дослідження, передбачає, що у структурі мотивації досягнення ІТ-спеціаліста варто виділяти такі складові, як мотивація адаптації та мотивація трансценденції. «Адаптивна» складова мотивації досягнення пов'язана з прагненням орієнтуватися на зовнішні стандарти, з бажанням підтримувати досягнуті результати на високому рівні. Вона має прагматичне забарвлення і пов'язана із зовнішньою оцінкою досягнутого успіху (похвала, винагорода). «Трансцендентна» складова пов'язана з бажанням постійно виходити за свої межі, не зупинятися на досягнутому, реалізовувати свій потенціал навіть у випадках, якщо результати не будуть оцінені оточуючими гідно. Перспективним для подальших розвідок у даному напрямку є вивчення психологічних корелятів мотивації досягнення в часовій перспективі особистості ІТ-спеціаліста та оптимізації функціонального стану суб’єкта праці, що в істотній мірі визначає його готовність до роботи та професійну надійність.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

V.V., Tarasova. "ETHNOSPECIFIC FEATURES OF THE CONCEPT WIDOW VERBALIZATION IN THE ENGLISH AND UKRAINIAN LINGUOCULTURES." South archive (philological sciences), no. 86 (June 29, 2021): 110–15. http://dx.doi.org/10.32999/ksu2663-2691/2021-86-17.

Full text
Abstract:
The article is devoted to the research of ethnic peculiarities of reality conceptualization, objectified with the help of culturally marked words denoting a widow, which form the corresponding parts of the Ukrainian and English language world models. Purpose. The purpose of the research is to give a contrastive analysis of the verbalizations of the concept WIDOW in Ukrainian and English linguocultures.Methods. The paper uses a comprehensive methodology that combines the following methods: contrastive – to identify common and distinctive features of the concept of WIDOW in the languages under comparison; conceptual-semiotic analysis – to reveal the cognitive mechanisms of the embodiment of the concept; contextual-interpretive analysis – to clarify the peculiarities of the representation of the concept in paremiae.Results. In the highlight of contrastive ethnolinguistic studies and theory of conceptual analysis, is there performed and revealed a structure-semantic reconstruction of the concept of WIDOW, as well as the principles of its semantic-conceptual organization in the English and Ukrainian language pictures of the world. The set of the conceptual and semantic marks is determined, due to the concept structure constituents (conceptual proper, imagery-associative and value), the main ideographic conceptual domains are revealed, the analyzed concept being axiologically marked and its associative linkage, due to the scope of its conceptual correlates are determined.Factors that influence on the conceptualization of the objective reality by the given ethnic groups are determined. Certain ethnocultural and ethnolinguistic peculiarities and general characteristics of verbalization of the concept WIDOW peculiar to both languages are found out. Conclusions. The analyses of widow nominations showed the allomorphism of national peculiarities of reality conceptualization, which are influenced by archetype types, historical and cultural actuality. It is shown that WIDOW in Ukrainian culture can be viewed as a taboo concept which content is marked by negative axiological status due to the socio-cultural views formed in the period predetermining the inadmissibility of its direct naming in relevant social situations.Key words: culturally marked words, language world model, taboo concept, ethnic mentality, widow’s image, conceptual mark. Стаття присвячена вивченню етнічних особливостей концептуалізації дійсності, об’єктивованих у культурно маркованих лексичних одиницях на позначення жінки-вдови, що утворюють відповідні фрагменти української та англійської національно-мовних картин світу. Метою роботи є зіставний аналіз засобів вербалізації концепту ВДОВА/WIDOWв англійській та українській лінгвокультурах.Методи. У роботі застосовується комплексна методика, яка поєднує такі методи: зіставний – для виявлення спільних і відмінних рис концепту ВДОВА/WIDOW у зіставлюваних мовах; концептуально-семіотичний аналіз – для розкриття когнітивних механізмів утілення концепту; контекстуально-інтерпретаційний аналіз – для з’ясування особливостей репрезентації концепту у пареміях.Результати. Крізь призму зіставної лінгвокультурології та теорії концептуального аналізу здійснено структурно-семан-тичну реконструкцію концепту ВДОВА/WIDOW та виявлено принципи його семантико-концептуальної організації в англійській та українській мовних картинах світу. Визначено набір концептуальних та семантичних ознак аналізованого концепту з урахуванням складників його структури (понятійної, асоціативно-образної, ціннісної), виявлено основні семантико-ідеографічні сфери концепту ВДОВА; з’ясовано аксіологічну маркованість та визначено асоціативні зв’язки досліджуваного концеп-ту з урахуванням його концептуальних корелятів; проаналізовано взаємозв’язок оцінного, культурного й інших компонентів конотації у семантиці фразеологічних одиниць; розглянуто семіотичні механізми стереотипізації уявлень українського етносу про вдову, виявлено їхню детермінацію культурними та психоментальними чинниками, Висновки. Аналіз особливостей об’єктивації концепту ВДОВА/WIDOW в англійській та українській лінгвокультурах дав змогу зробити висновок про стереотипність сприйняття жінки-вдови відповідними лінгвосоціумами та показав аломорфізм національних особливостей концептуалізації дійсності, на які впливають історичні та культурні реалії. Доведено, що в українській культурі концепт ВДОВА є табуйованим, зміст якого відзначається негативним аксіологічним статусом.Ключові слова: національно маркована лексика, табу, етнічна ментальність, образ вдови, концептуальна ознака.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

O.Ya., Doichyk, and Tomash Ya.Z. "METAPHORIC REPRESENTATION OF THE CONCEPTS OF CRIME AND INVESTIGATION IN DETECTIVE STORIES." South archive (philological sciences), no. 88 (December 16, 2021): 24–35. http://dx.doi.org/10.32999/ksu2663-2691/2021-88-3.

Full text
Abstract:
Purpose. The article dwells upon the range of conceptual metaphors with the target domains CRIME and INVESTIGATION verbalized in Arthur Conan Doyle’s detective stories. The research aims at tracing the cognitive mechanisms of conceptual metaphoric mappings which objectify the key concepts of the detective text: CRIME and INVESTIGATION. The analysis is done on the basis of the theoretical points of cognitive linguistic schools, namely the conceptual metaphor theory. The aim is achieved by completing the following tasks: singling out the key concepts of a detective story and tracing their conceptual correlations; schematic representing the basic frame of CRIMINAL INVESTIGATION; analyzing the cognitive mechanisms behind the metaphoric interpretations of CRIME and INVESTIGATION concepts; and describing metaphoric correlations of the basic frame slots (CRIME, CRIMINAL, DETECTIVE, INVESTIGATION).Methods, applied in the research, include contextual and descriptive analysis, conceptual analysis. The range of metaphors with the target domains CRIME and INVESTIGATION is analyzed according to the conceptual metaphor theory methodology.Results. In the detective stories under study the key concepts CRIME, CRIMINAL, DETECTIVE, and INVESTIGATION are represented by a certain set of metaphoric models. The metaphoric expressions that verbalize the concepts of CRIME and INVESTIGATION reveal their conceptual correlations with the concepts of DETECTIVE і CRIMINAL, which obtain further metaphoric interpretation according to these mappings.Conclusions. The research has revealed that the concepts of CRIME and INVESTIGATION have high capacity to be metaphorically interpreted due to their abstract nature. The target domain CRIME is associated with the following set of source domains: PERFORMANCE, GAME, A TANGLE / A PUZZLE / A CHAIN / A RIDDLE / MYSTERY / A LOCKED DOOR, BUSINESS, OCCUPATION, ENTERTAINMENT, MENTAL ACTIVITY, STORY, and PHENOMENON. The range of source domains which correlate with the target domain INVESTIGATION includes: JOURNEY, ROLEPLAY, HUNTING, CHASE, COMPLETING LINKS TO A CHAIN, MAKING VISIBLE, UNTANGLING, and ENTERTAINING ACTIVITY.Key words: frame, conceptual metaphor, range of metaphor, target domain, metaphoric mapping. Статтю присвячено дослідженню діапазону концептуальних метафор для референтів ЗЛОЧИН / CRIME та РОЗСЛІДУВАННЯ / INVESTIGATION у текстах детективних оповідань А. Конан Дойла. Метою статті є простеження когнітивних механізмів творення концептуальних метафор, що об’єктивують ключові концепти оповідань детективного жанру, – ЗЛОЧИН / CRIME та РОЗСЛІДУВАННЯ / INVESTIGATION. Аналіз здійснюється з опертям на положення провідних шкіл когнітивної лінгвістики, зокрема теорії концептуальної метафори. Реалізація поставленої мети відбувається шляхом виокремлення ключових концептів детективної розповіді та з’ясування їхніх концептуальних зв’язків; схематичного моделювання фрейму ДЕТЕКТИВНЕ РОЗСЛІДУВАННЯ / CRIMINAL INVES-TIGATION; аналізу механізмів творення концептуальних метафор, які об’єктивують концепти CRIME та INVESTIGATION і виявляють концептуальні зв’язки між слотами фрейму (CRIME, CRIMINAL, DETECTIVE, INVESTIGATION).Методи, застосовані в дослідженні, включають контекстуальний і концептуальний аналізи, метод суцільної вибірки, описовий метод. Визначення діапазону метафор концептів CRIME та INVESTIGATION здійснюється відповідно до положень теорії концептуальної метафори.Результати. У досліджуваних оповіданнях концепти CRIME, CRIMINAL, DETECTIVE, INVESTIGATION об’єктивовані певним набором метафоричних моделей. У метафоричних висловах, що об’єктивують концепти CRIME та INVESTIGATION у текстах оповідань, відображено їхні зв’язки з концептами DETECTIVE і CRIMINAL, які також отримують своє метафоричне осмислення в межах цих концептуальних метафор.Висновки. Дослідження показує, що високий ступінь метафоризації концептів CRIME та INVESTI-GATION зумовлений абстрактністю референтів. Концептуальний референт CRIME корелює з доменами PERFORMANCE, GAME, A TANGLE / A PUZZLE / A CHAIN / A RIDDLE / MYSTERY / A LOCKED DOOR, BUSINESS, OCCUPATION, ENTERTAINMENT, MENTAL ACTIVITY, STORY, PHENOMENON. Діапазон корелятивних доменів, які проєктуються на референтний домен INVESTIGATION, включає такі кореляти, як JOURNEY, ROLEPLAY, HUNTING, CHASE, COMPLETING LINKS TO A CHAIN, MAKING VISIBLE, UNTANGLING, ENTERTAINING ACTIVITY.Ключові слова: фрейм, концептуальна метафора, діапазон метафори, домен цілі, метафоричне мапування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Калько, Микола, and Валентина Калько. "Досвід моделювання аспектуальної парадигми полісемічного дієслова." Studia Slavica Academiae Scientiarum Hungaricae 66, no. 1 (April 22, 2022): 53–65. http://dx.doi.org/10.1556/060.2021.00006.

Full text
Abstract:
У статті на матеріалі одного з багатозначних дієслів сучасної української літературної мови уна-очнено можливість, доцільність та ефективність застосування об’єктивістського підходу до опису категорій аспектуальності та виду, що акцентує увагу на залежності оцінки внутрішньочасового характеру ситуації від онтологічної специфіки екстралінгвальних корелятів дієслова, визначальної для способу їхньої мовної категоризації і неодмінно передбачає передовсім розмежування грама-тичного (категорії виду) та лексичного (аспектуальні класи) компонентів аспектуальності. Доведе-но, що такий підхід дає змогу, використовуючи відповідний дослідницький інструментарій (у цій розвідці – комплексна аспектологічна діагностика), створити об’єктивну, удокладнену, а не спроще-ну, схематичну модель аспектуальної парадигми полісемічної дієслівної лексеми.Аспектуальну макропарадигму конституюють: 1) аспектуально-лексична мікропарадигма, яку наповнюють аспектуально-лексичні класи: термінативний, активітивний, стативний, евентивний, релятивний; 2) аспектуально-граматична парадигма, що об’єднує аспектуально-граматичні класи: імперфективи-партнери, перфективи-партнери, imperfeсtiva tantum, perfeсtiva tantum, біаспективи; 3) аспектуально-прагматична парадигма, що інтегрує конкретно-видові функції, зокрема прогре-сивну, ітеративну, preasens historicum, конкретно-фактичну тощо; 4) аспектуально-дериватологіч-на мікропарадигма, яка консолідує акціональні підкласи (традиційні роди, чи способи дії) як мор-фолого-словотвірні префіксальні, суфіксальні, конфіксальні деривати: атенуативи, дистрибутиви, дуративи, пердуративи, сатуративи, семельфактиви, кумулятиви, редуплікативи тощо.На особливу увагу заслуговують у цьому дослідницькому контексті безпрефіксні імперфективи з дифузною семантикою. Комплексна аспектологічна діагностика таких дієслів дає змогу виявити всі тонкощі аспектуальної «палітри» дієслівного полісеманта. Зокрема, моделювання аспектуаль-ної макропарадигми полісемічного дієслова рвати засвідчує наявність у його аспектуально-лек-сичній мікропарадигмі семантем, що належать до п’яти різних аспектуальних класів: термінативів, активітивів, евентивів, стативів і релятивів. Аспектуальний клас визначає відповідний тип аспек-туально-граматичної, аспектуально-прагматичної, аспектуально-дериватологічної мікропарадигм: скажімо, термінативам притаманні суто видове, функціонально-видове й акціональне партнерство, прогресивна функція. Термінативними є одинадцять семантем, що відображають агентивні подіє-спрямовані процеси. Активітиви, евентиви, стативи та релятиви мають свою специфіку, яка описа-на у статті.Усебічне дослідження закономірностей категоризації аспектуальної семантики на засадах об’єк-тивістського підходу із застосуванням комплексної аспектологічної діагностики уможливлює ви-явлення всього спектра аспектуальних характеристик дієслівної лексеми й найтонших нюансів її аспектуальної поведінки, а отже, об’єктивне моделювання аспектуальної парадигми.Based on the case of a modern Ukrainian polysemantic verb, the paper regards the perspective of employing the objective means for describing the categories of aspect and aspectuality, which focuses on the dependence of the assessment of the intratemporal nature of the situation on the ontological specification of the verb’s extralingual correlates that is significant to their linguistic category of arrangement and predominantly lies in differentiating between grammatical (aspect categories) and lexical (aspectuality classes) components of aspectuality. Carried out through appropriate investigatory means (i.e. complex aspectology survey), the paper supports that the approach enables to create an objective and detailed but not simplified or schematic model for the aspectual paradigm in a polysemantic verbal lexeme.The aspectual macroparadigm is constituted by: 1) an aspectual lexical microparadigm, consisting of aspectual lexical classes: terminative, activitive, stative, eventive, and relative; 2) an aspectual grammatical microparadigm with aspectual grammatical classes: imperfective partners, perfective partners, imperfeсtiva tantum, perfeсtiva tantum, and biaspectives; 3) an aspectual pragmatic microparadigm, integrating concrete aspect functions, among them progressive, iterative, praesens historicum, concrete factual, etc.; 4) an aspectual derivatological microparadigm, consolidating actional subclasses (traditional genders, or moods), like morphologic word-building prefixal, suffixal, and confixal derivatives: atenuatives, distributives, duratives, perduratives, saturatives, semelfactives, cumulatives, reduplicatives, etc.In the investigation, special attention should be paid to prefixless imperfective forms with diffusive semantics. The complex aspect-centred analysis of these verbs enables to single out all shades of aspectuality in the polysemantic meaning of the verb. Thus, modelling an aspectual paradigm of the polysemantic verb рвати ‘tear’ reveals some special semantic units found within its aspectual lexical paradigm: they clearly belong to 5 distinct aspectual classes, those of terminatives, activitives, eventives, statives, and relatives. The aspectual class signifies the correlative type of aspectual lexical, aspectual pragmatic, and aspectual derivatological microparadigms: actually, terminatives contain specifically aspectual, functional-aspectual, and actional partnership in progressive function. The 11 semantic units reflecting agentive action-aimed processes appear to be terminative ones. Activitives, eventives, statives, and relatives contain their own specific features depicted in the paper.The complex analysis of category arrangement rules for aspectual grammatical meaning under the objective approach, together with complex aspectual investigation, enables to reveal a range of aspectual markers found within a verb unit as well as its subtlest features of aspect character and, thus, to create an actual aspectual paradigm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography