To see the other types of publications on this topic, follow the link: Жирові основи.

Journal articles on the topic 'Жирові основи'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Жирові основи.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Romashko, I., U. Drachuk, and I. Basarab. "Використання баранячого жиру у виробництві косметичних засобів." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 19, no. 75 (February 5, 2017): 140–43. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet7528.

Full text
Abstract:
Косметична галузь нині розвивається стрімкими темпами. Особливу увагу привертають товари, отримані з натуральної сировини. Для виробництва косметичних виробів використовують різні жирові основи, а саме тваринні, рослинні та мінеральні жири, а також жироподібні речовини. Їх використовують як в чистому, так і в комбінованому вигляді. Тваринні жири є сировиною для виготовлення продукції різного спрямування: харчового, медичного, косметичного, а також технічного. Характерною особливістю кожного жиру є його склад та властивості, що залежать від походження, раціону тварини та її віку. Одним з найбільш поширених компонентів тваринного походження у рецептурах косметичних виробів є ланолін, відомий як шерстяний жир, що отримують під час виготовлення овечої шерсті. Баранячий жир - джерело природного ланоліну - здавна відомий своїми корисними властивостями, особливо курдючний жир, що відрізняється високою чистотою і є цінною харчовою та фармацевтичною сировиною. Курдючний жир - не лише чудовий продукт харчування та лікувальний засіб при застудах чи проблемах із суглобами, а й засіб для підтримання здоров’я і краси шкіри, волосся та нігтів. У статті проаналізовано світовий досвід використання тваринних жирів у косметології. Показано доцільність застосування курдючного жиру у виготовленні косметичних виробів. Завдяки присутності ланоліну, органолептичним та фізико-хімічним характеристикам курдюк можна використовувати як основу для виготовлення косметичних кремів. Це перспективний напрямок для розвитку української косметології.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ukrainets, A., V. Pasichnyi, D. Shvedyuk, and Y. Matsuk. "Дослідження здатності до протеолізу м’ясних січених напівфабрикатів функціонального призначення." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 19, no. 75 (February 5, 2017): 129–33. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet7526.

Full text
Abstract:
Розроблено модельні рецептури м’ясних січених напівфабрикатів функціонального призначення із застосуванням м’яса курчат бройлерів, білкової емульсії на основі білків свинячої шкурки та сухої молочної сироватки, клітковини пшеничної гідратованої, концентрату зеленої маси подорожника та двох видів модифікованих жирів рослинного походження. Досліджено вплив внесення у рецептуру січених напівфабрикатів з м’яса птиці модифікованих жирів різного складу, рослинної сировини та клітковини гідратованої на здатність до протеолізу залежно від рецептурних співвідношень наведених компонентів. Здатність до протеолізу досліджена за допомогою ферментативного гідролізу під дію ферментів пепсину і трипсину в системі in vitro. При проведенні ферментативного гідролізу проаналізовано зразки, що містили в рецептурах білково-жирову емульсію на основі білків свинячої шкурки та сухої молочної сироватки із застосуванням двох видів модифікованих жирів, що містять відповідно ріпакову та пальмову олії як основний складовий компонент. Як контрольну групу прийнято зразки, що відрізнялись відсутністю рослинної сировини (концентрату зеленої маси подорожника) у рецептурі, а також зразки із внесенням білкової емульсії без застосування жиру. Як дослідні зразки представлено зразки модельних січених м’ясних напівфабрикатів із вмістом білково-жирової емульсії на основі білків свинячої шкурки та модифікованих жирів 22,5% з однаковим рівнем внесення гідратованої пшеничної клітковини та концентрату зеленої маси подорожника (18 і 2% відповідно). В ході проведених досліджень вимірювали рівень накопичення продуктів протеолізу у відібраних пробах гідролізату паралельно за двома методиками. Для фіксування гідролізу незамінних амінокислот використовували визначення вмісту тирозину за методом Лоурі. Для визначення загальної частки речовин пептидної та білкової природи у гідролізаті використовували біуретовий метод. За результатами досліджень встановлено, що у контрольних зразках на першій (пепсиновій) стадії протеолізу накопичується більше пептидних сполук, проте мало тирозину. У модельній групі зразків зафіксовано стабільну швидкість накопичення тирозину та перевищення кінцевого вмісту усіх пептидних сполук по завершенню повного циклу протеолізу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Котляр, Євгеній Олександрович, Оксана Анатоліївна Топчій, Оксана Борисівна Чабанова, Ірина Володимирівна Левчук, and Анна Станіславівна Паламарчук. "ДОСЛІДЖЕННЯ ЯКІСНИХ ПОКАЗНИКІВ М’ЯСНИХ ПАШТЕТІВ, ЗБАЛАНСОВАНИХ ЗА ЖИРНОКИСЛОТНИМ ТА ВІТАМІННИМ СКЛАДОМ." Scientific Works 2, no. 85 (December 1, 2021): 68–76. http://dx.doi.org/10.15673/swonaft.v2i85.2174.

Full text
Abstract:
Сучасні темпи нарощування обсягів виробництва та розширення асортименту традиційних харчових продуктів лише частково вирішують проблему дефіциту повноцінних білків, поліненасичених жирних кислот, вітамінів та мінеральних речовин, проте не в змозі забезпечити збалансованість раціону за основними поживними речовинами. Аналіз тенденцій розвитку світового ринку свідчить про щорічне зростання асортименту традиційних харчових продуктів на рівні 2…3 %, а продуктів для здорового харчування на 40…50 %. Проте, у цьому напрямку вітчизняна галузь суттєво відстає від Японії, Західної Європи, США, де 80…90 % населення забезпечено продуктами для адекватного харчування, тоді як в Україні їх частка значно менша. Враховуючи вищезазначене, набуває актуальності створення вітамінізованих купажів рослинних олій та білково-жирових емульсій на їх основі, з метою часткової заміни тваринних жирів на білково-жирові емульсії (БЖЕ) у рецептурах м'ясних паштетів. Це дозволить скоригувати раціони харчування незамінними нутрієнтами, досягти необхідного співвідношення ω-6: ω-3 жирних кислот, вітамінів: β-каротину та токоферолу і розширити асортимент м'ясних виробів збалансованого складу. У статті розглянута розробка рецептур м’ясних паштетів з використанням білково-жирових емульсій (БЖЕ) на основі вітамінізованих купажованих рослинних олій (ВКРО). Досліджено якісні показники: органолептичні, структурно-механічні та функціонально-технологічні нових рецептур м’ясних паштетів з метою збагачення біологічно активними компонентами. Покращено консистенцію, розроблено 10 нових рецептур м’ясних паштетів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sorokina, Ye Yu. "Жировые эмульсии: современное состояние проблемы при проведении интенсивной терапии у больных в критическом состоянии." EMERGENCY MEDICINE, no. 4.59 (May 10, 2014): 29–36. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0586.4.59.2014.83428.

Full text
Abstract:
В статье приведен литературный обзор современного состояния проблемы использования жировых эмульсий как компонента парентерального питания при проведении интенсивной терапии. Показано, что жировые эмульсии, которые в настоящее время используются для полного и частичного парентерального питания, по-разному влияют на иммунологические функции у больных в критическом состоянии и их прогноз. Это в первую очередь обусловлено отличиями в составе жировых эмульсий различных производителей, представленных в настоящее время в Украине, а именно разным качественным и количественным содержанием жирных кислот. Сделан вывод, что олеиновая кислота (ω-9) наиболее устойчива к перекисному окислению липидов и в незначительной степени влияет на синтез медиаторов воспаления, не вызывает иммунодепрессию или иммуносупрессию. Данный факт делает приоритетным использование в медицине неотложных состояний жировых эмульсий, преимущественно содержащих в своем составе олеиновую кислоту (ω-9). Этим требованиям полностью соответствует липидная эмульсия КлинОлеик на основе оливкового масла, которая содержит наибольшее количество иммунонейтральной олеиновой кислоты (ω-9). Липидная эмульсия КлинОлеик является компонентом трехкамерных мешков для проведения парентерального питания под торговым названием Оликлиномель («Бакстер»). Таким образом, жировая эмульсия на основе оливкового масла КлинОлеик в составе препарата Оликлиномель иммунонейтральна и может применяться у большинства пациентов при различных состояниях (длительное парентеральное питание, больные хирургического профиля, больные в критических состояниях, в том числе с усиленной или ослабленной воспалительной реакцией).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kurapov, Ye P., O. G. Kalinkin, Ye I. Gridasova, and V. A. Gridasov. "Інфузійно-трансфузійна терапія у хворих із синдромом посттравматичної жирової емболії." TRAUMA 15, no. 5 (September 1, 2014): 75–78. http://dx.doi.org/10.22141/1608-1706.5.15.2014.81775.

Full text
Abstract:
У роботі визначені основні пункти інфузійно-трансфузійної терапії (ІТТ) у хворих із синдромом посттравматичної жирової емболії (СЖЕ), направлені на корекцію ряду патогенетичних ланцюгів його формування.Проаналізовано результати клініко-лабораторного обстеження (3-тя — 7-ма доба) 48 хворих із травмою нижніх кінцівок і таза, ускладненою підгострою формою СЖЕ. Проведені дослідження та аналіз літературних джерел дозволили визначити основні патогенетичні ланки СЖЕ. В сукупності з характером і тяжкістю травматичних пошкоджень ці моменти регламентували склад, об’єм та темп інфузійно-трансфузійної терапії у хворих із СЖЕ. Задачі, які вирішувались за допомогою ІТТ — це підтримка водно-електролітного балансу, усунення порушень метаболізму, корекція анемії, поліпшення мікроциркуляції крові, забезпечення ефективноrо транспорту кисню та метаболітів, дезінтоксикація, корекція гіповолемії, гіпоксії та синдрому системної запальної відповіді, які лежать в основі формування поліорганної недостатності у цієї категорії хворих. До складу ІТТ включали розчини електролітів, крохмалів, амінокислот, альбуміну, реамберину, тівортіну та багатоатомних спиртів. Обмежували інфузії розчинів глюкози, трансфузії компонентів крові та плазми. Вилучали із складу ІТТ жирові емульсії.Наведена програма ІТТ використовувалась у всіх хворих із СЖЕ, що сприяло зниженню летальності у цієї категорії хворих (з 27,8 % у 2001–2004 рр. до 7,7 % у 2005–2011 рр.).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Arsen'eva, L. Y., and V. N. Melnychenko. "ВИЯВЛЕННЯ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ЖИРОВОЇ СИРОВИНИ У ВИРОБНИЦТВІ КОМБІНОВАНИХ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 18, no. 2 (September 12, 2016): 3–6. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet6801.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена проведенню газохроматографічного аналізу жирнокислотного складу різних видів жирів, які використовуються у виробництві кондитерських і хлібобулочних виробів. Визначення фальсифікації жирової сировини в борошняних кондитерських виробах проводили за жирнокислотним складом жиру після випікання. Для цього визначали жирнокислотний склад сировини, яка використовувалась, і його зміни уже в готовому продукті. Дослідження проводили з маслом селянським солодко вершковим з вмістом жиру 73% та маргарином столовим «молочним» жирністю не менше 82%. Особлива увага присвячена визначенню змін жиру, що відбуваються під час термічного оброблення. Крім того, наведено ряд кислот, які вказують на фальсифікацію сировини. На основі аналізу було ідентифіковано олії, які використовувались для приготування жирів, взятих на дослідження – кокосова, арахісова, соєва та соняшникова. Проведено удосконалення методики вилучення жиру з готового продукту. Основний зміст дослідження складає аналіз зміни жирнокислотного складу, що відбуваються після термічного оброблення. Результати дослідження висвітлюють, що кожному виду жиру притаманні свої індивідуальні зміни жирнокислотного складу Ця проблема мало вивчена і вимагає детальнішого дослідження.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Stepanov, Yu M., and О. Yu Filippova. "СТЕАТОЗ І СТЕАТОГЕПАТИТ — ТРИГЕРИ ПЕЧІНКОВОГО ФІБРОГЕНЕЗУ?" GASTROENTEROLOGY, no. 2.48 (February 1, 2013): 97–106. http://dx.doi.org/10.22141/2308-2097.2.48.2013.86164.

Full text
Abstract:
У статті відображено сучасні погляди на процеси фіброгенезу у пацієнтів із жировою хворобою печінки. Показано, що стеатоз та стеатогепатит є основними тригерами процесу фіброгенезу. Описано сучасні механізми формування фіброзу печінки. Обговорюються питання оборотності фіброзу при хворобах печінки, зокрема при жировій хворобі печінки. Подані основні напрями антифібротичної терапії. Призначення есенційних фосфоліпідів у пацієнтів із стеатозом печінки та стеатогепатитом з явищами фіброзу є доцільним із позиції доказової медицини. До нової генерації гепатопротекторів належить препарат Енерлів®, до складу якого входять знежирені соєві фосфоліпіди з максимальним ступенем очищення, а концентрація фосфатидилхоліну становить у середньому 76 % — показник, недосяжний для більшості препаратів есенційних фосфоліпідів, наявних на вітчизняному фармацевтичному ринку. Дифузні хвороби печінки містять пов’язані з мембраною дефекти і можуть перебігати з розвитком фіброзу, тому призначення фосфоліпідів у складі препарату Енерлів® може розглядатися як базова терапія при жировій хворобі печінки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Петрянина, Татьяна Александровна, and Елизавета Алексеевна Воронцова. "Analysis of the developed analogues of milk drinks based on plant row materials." Food processing industry, no. 7 (June 27, 2021): 78–81. http://dx.doi.org/10.52653/ppi.2021.7.7.001.

Full text
Abstract:
Современный человек часто сталкивается с аллергией на молочные продукты, поэтому ему необходима альтернатива данной продукции. В таком случае население включает в свой рацион растительное молоко. Анализ литературных источников показал, что наибольшей популярностью среди российских потребителей пользуются напитки на основе сои и миндаля. Поэтому данные растительные основы были выбраны для разработки напитков и их дальнейшего анализа. Однако для потребителя также большую роль играет пищевая ценность продуктов, которые он потребляет. Потребляемая продукция должна иметь высокие показатели по таким характеристикам, как внешний вид, консистенция и вкус. Разработанные напитки на основе миндаля и сои со вкусом ванили и какао проанализированы на содержание белков, жиров и углеводов. На основании данных о пищевой ценности определена энергетическая ценность напитков. Изучено содержание кальция и сухих веществ, также получены данные по таким показателям, как рН и вязкость напитков. Исследовано распределение частиц напитков по размеру, проведена органолептическая оценка. По результатам исследования содержание белков, жиров и углеводов, а также энергетическая ценность не превышают предельно допустимых значений для напитков на растительной основе. Содержание кальция, сухих веществ, рН напитков и вязкость также отвечают требованиям к напиткам на растительной основе. При распределении частиц по размеру было доказано, что данные напитки являются полидисперсными системами, однако размер частиц достаточно небольшой, соответственно эти напитки не будут быстро расслаиваться.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Zuyev, K. O. "Роль вісцеральної жирової тканини у розвитку гормонально-метаболічних порушень у хворих на цукровий діабет 2-го типу з ожирінням та артеріальною гіпертензією." INTERNATIONAL JOURNAL OF ENDOCRINOLOGY (Ukraine), no. 4.60 (July 15, 2014): 57–62. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0721.4.60.2014.76684.

Full text
Abstract:
У статті подані результати дослідження рівня адипокінів (лептину та адипонектину), а також резистентності до інсуліну та секреторної активності β-клітин підшлункової залози залежно від кількості жирової тканини в організмі й типу її розподілу, що вивчався за допомогою двофотонної рентгенівської абсобціометрії, у 106 пацієнтів (50 чоловіків і 56 жінок віком 55,90 ± 2,15 року) із цукровим діабетом (ЦД) 2-го типу, ожирінням та артеріальною гіпертензією порівняно з контрольною групою обстежуваних (без ЦД, ожиріння й артеріальної гіпертензії). Було показано, що надлишкова кількість жирової тканини у хворих на ЦД 2-го типу справляє вплив на розвиток гормонально-метаболічних порушень, що пов’язано з особливостями продукції адипокінів. Було виявлено, що гіперпродукція лептину жировою тканиною та зниження базального рівня адипонектину при ожирінні створюють передумови до зниження чутливості клітин-мішеней до інсулін-опосередкованого засвоєння глюкози, перенапруження й подальшого виснаження секреторної функції β-клітин підшлункової залози, а також до підтримання стійкого стану резистентності до інсуліну та зміщення гомеостазу глюкози в напрямку переважання гіперглікемічних станів. Також встановлено фізіологічно детермінований статевий диморфізм рівня адипокінів, що обумовлює більш високу толерантність жіночого організму до надлишку маси жирової тканини. Підтверджено, що стан гіперлептинемії та гіпоадипонектинемії лежить в основі порушень вуглеводного обміну у хворих на ЦД 2-го типу з ожирінням та артеріальною гіпертензією.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Didenko, V. I., I. A. Klenina, A. I. Rudenko, V. A. Makarchuk, N. Yu Oshmianska, and O. O. Halinskyi. "Морфофункціональні зміни печінки щурів з експериментальним гепатитом в умовах дисбалансу оксиду азоту." GASTROENTEROLOGY, no. 4.54 (December 25, 2014): 48–54. http://dx.doi.org/10.22141/2308-2097.4.54.2014.82042.

Full text
Abstract:
Встановлено, що через 7 днів після чотириразового введення чотирихлористого вуглецю (ССl4) в печінці щурів розвивається гострий гепатит, основою якого є переважно поширена жирова дистрофія, яка займає 40–80 % всієї площі біоптату та завжди локалізована навколо портальних трактів з найбільшим ураженням І–ІІ зони ацинусів. Морфологічні зміни в І групі супроводжувалися підвищенням активності аргінази (АР) в гомогенатах печінки щурів на 50,0 % (р < 0,01), а вміст метаболітів оксиду азоту (NОх) був зниженим на 20,0 % (р < 0,01) порівняно з контрольною групою. Також спостерігалося зниження кількості відвідуваних щурами зовнішніх квадратів на 79,4 %, а внутрішніх — на 78,3 % порівняно з конт-рольною групою (р < 0,001). Через 7 днів після одноразового введення ССl4 (ІІ група) вiдмічалася схожа з І групою морфологічна картина, але у ряді випадків зміни характеризувалися меншою інтенсивністю. Розвиток експериментального гепатиту на тлі нестачі оксиду азоту в 100 % випадків характеризувався вираженим розширенням синусоїдів по всій площині біоптату. Руйнування гепатоцитів внаслiдок жирової дистрофії мало більш локальний характер. У щурів ІІІ групи відбувалося інгібування активності АР на 22,1 % (р < 0,05) та зниження вмісту NОх на 21,5 % порівняно з контрольною групою.Розвиток гострого гепатиту на тлі надлишку оксиду азоту у 75,0 % тварин супроводжувався менш поширеною, але більш вираженою жировою дистрофією з локальними фокусами некрозу. Активність АР мала тенденцію до підвищення на 9,9 % порівняно з контрольною групою, виявлена тенденція до зниження NОх на 16,1 %, що аналогічно біохімічним показникам І групи. Тварини групи одноразового введення CCl4 на тлі 5-добового надлишку NO характеризувалися зниженою руховою і орієнтовно-дослідницькою активністю. Отримані дані свідчать про те, що нами відтворена модель гепатиту шляхом однарозового введення CCl4 на тлі надлишку NO. Це підтверджувалося характерними для гепатиту морфологічними змінами та компенсаторною відповіддю організму у вигляді підвищення активності аргінази та зменшенням вмісту метаболітів оксиду азоту в гомогенаті печінки. Одноразове введення CCl4 на фоні надлишку NO призводило до порушення як рухової активності, так і орієнтовно-дослідницької діяльності піддослідних тварин.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Кондратьев, Николай Борисович, Максим Владимирович Осипов, Егор Валерьевич Казанцев, Наталья Александровна Петрова, and Евгения Станиславовна Калинкина. "Influence of migration of fats on oxidative processes in glazed candies." Food processing industry, no. 12 (December 9, 2021): 87–90. http://dx.doi.org/10.52653/ppi.2021.12.12.017.

Full text
Abstract:
Многокомпонентный и сложный состав глазированных конфет с корпусами пралине и типа пралине обуславливает протекание процессов миграции и окислительной порчи жиров, которые приводят к ухудшению органолептических показателей. Целью исследования являлось изучение влияния свойств орехового сырья и температуры хранения на скорость окислительных процессов. Увеличение массовой доли линолевой кислоты от 0,9 % до 6,2 % в результате миграции жиров корпуса в глазурь обусловило повышение скорости окислительных процессов, что подтверждено исследованиями показателей окислительной порчи. После двух месяцев хранения при 18 °С перекисное число жировой фракции корпусов конфет, изготовленных с использованием орехов, увеличилось от 0,4-0,5 ммоль акт. кисл./кг до 0,4-1,2 ммоль акт. кисл./кг. В жировой фракции конфет, изготовленных на основе арахиса, в процессе хранения при 18 °С перекисное число увеличилось до 0,9-1,6 ммоль акт. кисл./кг. При этом индукционный период жировой фракции корпусов таких конфет уменьшился от 23,5 ч до 13,6 ч, то есть в 1,7 раза. Повышение температуры до 27 °С привело к уменьшению индукционного периода до 8,4 ч, то есть в 2,8 раза. Для корпусов конфет, изготовленных на основе орехов, индукционный период после 2 мес хранения конфет при температуре 18 °С уменьшился в 1,2 раза. Использование орехового сырья позволяет увеличить сохранность глазированных конфет на 14-29 % по сравнению с конфетами, изготовленными на основе арахиса. Полученные результаты позволяют обосновать дополнительные требования к качеству сырья и технологическим параметрам для гарантирования заданного срока годности глазированных конфет. The multicomponent and complex composition of glazed sweets with praline and praline-type bodies causes migration and oxidative spoilage of fats, which lead to deterioration of organoleptic characteristics. The aim of the study was to study the effect of the properties of raw nut materials and storage temperature on the rate of oxidative processes. An increase in the mass fraction of linoleic acid from 0.9 % to 6.2 % as a result of the migration of body fats into the glaze led to an increase in the rate of oxidative processes, which was confirmed by studies of indicators of oxidative spoilage. After two months of storage at 18 °C, the peroxide number of the fat fraction of the bodies of sweets made with nuts increased from 0.4-0.5 mmol act. O2/kg up to 0.4-1.2 mmol act. O2/kg in the fat fraction of peanut-based sweets, during storage at 18 °C, the peroxide number increased to 0.9-1.6 mmol act. O2/kg At the same time, the induction period of the fat fraction of the bodies of such sweets decreased from 23.5 hours. up to 13.6 hours, i.e. 1.7 times. An increase in temperature to 27 °C led to a decrease in the induction period to 8.4 hours, i.e. 2.8 times. For candy bodies made on the basis of nuts, the induction period after 2 months of storage of sweets at a temperature of 18 °C decreased by 1.2 times. The use of raw nut materials allows to increase the safety of glazed sweets by 14-29 % compared to sweets made on the basis of peanuts. The results obtained make it possible to substantiate additional requirements for the quality of raw materials and technological parameters to guarantee the specified shelf life of glazed sweets.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Кондратьев, Николай Борисович, Лариса Валентиновна Зайцева, Оксана Сергеевна Руденко, Егор Валерьевич Казанцев, and Ирина Александровна Белова. "The influence of the type of nut raw materials on the processes of migration of fats in glazed candies with pralin bodies." Food processing industry, no. 11 (November 5, 2021): 46–49. http://dx.doi.org/10.52653/ppi.2021.11.11.014.

Full text
Abstract:
Целью исследования являлось изучение влияния свойств орехового сырья на направление и скорость процессов миграции жиров в глазированных конфетах с пралиновыми корпусами. Исследование процессов миграции жиров между корпусом и глазурью в процессе хранения необходимо для прогнозирования сохранности и предотвращения органо-лептической порчи в результате осветления или умягчения глазури, а также «поседения» поверхности изделий. Предложен подход прогнозирования скорости процессов миграции жиров при хранении конфет с корпусами, изготовленными на основе орехового сырья, с использованием удельной скорости миграции жиров. Исследованы процессы миграции жиров в модельных образцах конфет с пралиновыми корпусами на основе арахиса, фундука, кешью, миндаля, покрытых глазурью с использованием заменителя масла какао лауринового типа при температуре хранения 18 °С. Показано, что удельная скорость миграции олеиновой кислоты на поверхность модельных образцов глазированных конфет с корпусами на основе арахиса превышает скорость миграции в конфетах с корпусами на основе кешью приблизительно в 20 раз. Полученные закономерности позволяют установить дополнительные требования к качеству используемого жирового сырья для уменьшения скорости миграции жиров. The aim of the work - the investigation of the influence of nut raw material properties on the direction and speed of fat migration processes in glazed sweets with praline cases. The study of fat migration processes between the body and the glaze during storage is necessary to predict the safety and prevent organoleptic spoilage as a result of lightening or softening of the glaze, as well as «graying» of the surface of the products. An approach to predicting the rate of fat migration processes during the storage of sweets with cases made on the basis of nut raw materials using the specific rate of fat migration is proposed. The processes of fat migration in model samples of sweets with praline cases based on peanuts, hazelnuts, cashews, almonds, glazed with glaze, with the use of a lauric-type cocoa butter substitute were investigated at a storage temperature of 18 °C. It is shown that the specific rate of migration of oleic acid to the surface of model samples of glazed sweets with peanut-based cases exceeds the migration rate in sweets with cashew-based cases by approximately 20 times. The obtained regularities allow us to establish additional requirements for the quality of the fat raw materials used to reduce the rate of fat migration.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Babak, O., N. Zhelezniakova, V. Molodan, V. Prosolenko, K. Lapshyna, and M. Vizir. "CYTOKERATIN-18 FRAGMENTS FOR PREDICTING STEATHOHEPATITIS IN PATIENTS WITH NONALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE." Inter Collegas 6, no. 3 (October 26, 2019): 137–42. http://dx.doi.org/10.35339/ic.6.3.137-142.

Full text
Abstract:
Abstract CYTOKERATIN-18 FRAGMENTS FOR PREDICTING STEATOHEPATITIS IN PATIENTS WITH NONALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE Babak O., Zhelezniakova N., Molodan V., Prosolenko K., Lapshyna K., Vizir M. The aim of the study was to investigate metabolic parameters, cytokeratin 18 (CK-18) levels in blood plasma and the state of the liver parenchyma of patients with non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) in non-alcoholic steatohepatitis (NASH) stage. Materials and methods: Fasting serum CK-18 was measured in 30 NASH patients (mean age (49.3±3.6). The control group consisted of 20 practically healthy volunteers. The diagnosis of NADH was established on the basis of clinical, biochemical and instrumental data. In addition to basic laboratory tests and ultrasonographic examination, the Fibromax test (Biopredective, France) was performed. Results: In patients with NAFLD, the lipid profile showed a tendency to hyper- and dyslipidemia. The obtained data showed a significant increase in the parameters of enzymatic activity of the liver, the average level of aspartate aminotransferase (AST) exceeded the control group 2.5 times, the alanine aminotransferase (ALT) – 2.9 times, respectively (˂ 0.05). In NAFLD in NASH stage CK-18 levels in blood plasma were significantly increased, exceeded the results of the control group 3 and more times, and allowed to establish NASH in patients of the main group. Conclusions: Increased levels of CK-18 in NASH patients as well as its association with atherogenic dyslipidemia and increasing of liver enzymatic activity were revealed. The obtained data showed the possibility of using biomarker for non‑invasive diagnostics of NASH and represent the prospect of further research. Key words: nonalcoholic fatty liver disease, nonalcoholic steatohepatitis, noninvasive diagnosis, cytokeratin-18. Резюме. ФРАГМЕНТИ ЦИТОКЕРАТИНУ-18 ДЛЯ ПРОГНОЗУВАННЯ СТЕАТОГЕПАТИТУ У ПАЦІЄНТІВ З НЕАЛКОГОЛЬНОЮ ЖИРОВОЮ ХВОРОБОЮ ПЕЧІНКИ Бабак О.Я., Железнякова Н.М., Молодан В.І., Просоленко К.О., Лапшина К.А., Візір М.О. Мета дослідження: вивчити метаболічні показники, рівні цитокератину 18 (СК-18) у плазмі крові та стан паренхіми печінки у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП) y стадії неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ). Матеріали і методи: Обстежено 30 хворих з НАЖХП в стадії НАСГ, у віці від 30 до 60 років (середній вік (49.3 ± 3.6) років). Групу контролю склали 20 практично здорових добровольців. Діагноз НАЖХП був встановлений на підставі клініко-біохімічних та інструментальних даних. Всім пацієнтам, окрім основних лабораторних і ультрасонографічних досліджень, було проведено тест Fibromax (Biopredective, Франція). Визначення цитокератину-18 (СК-18) в плазмі крові проводилось імуноферментним методом з використанням наборів ELISA. Результати дослідження: У пацієнтів з НАЖХП ліпідний профіль показав тенденцію до гіпер- і дисліпідемії. Отримані дані свідчили про достовірне підвищення показників ферментативної активності печінки, середній рівень аспартатамінотрансферази (АСТ) перевищував показник контрольної групи у 2,5 рази, аланінамінотрансферази (АлАТ) - в 2,9 рази, відповідно (˂ 0,05). У хворих НАЖХП в стадії НАСГ рівні СК-18 в плазмі крові були достовірно підвищені, перевищували результати групи контрою в 3 та більше разів, і дозволяли встановити НАСГ у пацієнтів основної групи. Висновки: Виявлено підвищені рівні СК-18 у пацієнтів з НАСГ, а також його асоціація з атерогенною дисліпідемією і порушенням ферментативної активності печінки. Отримані дані свідчать про можливість використання біомаркеру для неінвазивної діагностики НАСГ і представляють перспективу подальших досліджень. Ключові слова: неалкогольна жирова хвороба печінки, неалкогольний стеатогепатит, неінвазивна діагностика, цитокератин-18. Резюме. ФРАГМЕНТЫ ЦИТОКЕРАТИНА-18 ДЛЯ ПРОГНОЗИРОВАНИЯ СТЕАТОГЕПАТИТА У ПАЦИЕНТОВ С НЕАЛКОГОЛЬНОЙ ЖИРОВОЙ БОЛЕЗНЬЮ ПЕЧЕНИ Бабак О.Я., Железнякова Н.М., Молодан В.И., Просоленко К.А., Лапшина Е.А., Визир М.А. Цель исследования: изучить метаболические показатели, уровни цитокератина 18 (СК-18) в плазме крови и состояния паренхимы печени у больных неалкогольной жировой болезнью печени (НАЖБП) в стадии неалкогольного стеатогепатита (НАСГ). Материалы и методы: Обследовано 30 больных с НАЖБП в стадии НАСГ, в возрасте от 30 до 60 лет (средний возраст (49.3 ± 3.6) лет). Группу контроля составили 20 практически здоровых добровольцев. Диагноз НАЖБП был установлен на основании клинико-биохимических и инструментальных данных. Всем пациентам, помимо основных лабораторных и ультрасонографических исследований, был проведен тест Fibromax (Biopredective, Франция). Определение цитокератина-18 (СК-18) в плазме крови проводилось иммуноферментным методом с использованием наборов ELISA. Результаты. У пациентов с НАЖБП липидный профиль показал тенденцию к гипер- и дислипидемии. Полученные данные свидетельствовали о достоверном повышении показателей ферментативной активности печени, средний уровень АсАТ (АСТ) превышал показатель контрольной группы в 2,5 раза, аланинаминотрансферазы (АЛТ) - в 2,9 раза, соответственно (˂ 0,05). У больных НАЖБП в стадии НАСГ уровни СК-18 в плазме крови были достоверно повышены, превышали результаты группы контроля в 3 и более раз, и позволяли установить НАСГ у пациентов основной группы. Выводы. Выявлены повышенные уровни СК-18 у пациентов с НАСГ, а также его ассоциация с атерогенной дислипидемией и нарушением ферментативной активности печени. Полученные данные свидетельствуют о возможности использования биомаркера для неинвазивной диагностики НАСГ и представляют перспективу дальнейших исследований. Ключевые слова: неалкогольная жировая болезнь печени, неалкогольный стеатогепатит, неинвазивная диагностика, цитокератин-18.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Golovach, I. Yu. "Роль симптом-модифікуючих і структурно-модифікуючих препаратів у терапії остеоартриту: місце неомилюваних фітостеролів." TRAUMA 16, no. 1 (March 28, 2015): 15–21. http://dx.doi.org/10.22141/1608-1706.1.16.2015.80174.

Full text
Abstract:
Розглядаються загальні підходи до лікування остеоартриту та основні групи препаратів, що використовуються в терапії цього захворювання. Подані останні рекомендації 2014 року щодо підходів до лікування остеоартриту. Обговорюються особливості симптом-модифікуючих і структурно-модифікуючих лікарських засобів. До числа препаратів із хондропротективними й структурно-модифікуючими властивостями належить Піаскледин 300, до складу якого входять неомилювані фітостероли та жирні кислоти. Піаскледин представлений як антицитокіновий препарат, його дія спрямована на корекцію низки процесів, що лежать в основі порушеного метаболізму хряща при остеоартриті. Наведені результати досліджень щодо симптом-модификуючого та структурно-модифікуючого ефектів препарату.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Сірчак, Є. С., В. І. Грига, and А. В. Стегура. "Неінвазивні методи діагностики ураження печінки у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки та цукровий діабет 2 типу." Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина 62, no. 2 (December 31, 2020): 67–72. http://dx.doi.org/10.24144/2415-8127.2020.62.67-72.

Full text
Abstract:
Вступ. Активно ведеться пошук нових неінвазивних високоінформативних методів дослідження щодо визначення стадії ураження, а також функціонального стану печінки, особливо у хворих з поєднаною патологією. Мета дослідження – оцінити ефективність використання різних неінвазивних методів діагностики для визначення стадії ураження печінки у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП) та цукровий діабет (ЦД) 2 типу. Матеріали та методи. Обстежено 64 хворих на НАЖХП та ЦД 2 типу. Хворим проведено загальноклінічні методи обстеження. Ступінь ураження печінки розраховано з використанням сурогатних маркерів фіброзу за допомогою онлайн калькуляторів: NAFLD fibrosis score (NFS), Fibrosis 4 calculator (FIB-4), фібротест, а також – комерційного тесту ФіброМакс. Стадію ураження печінки також визначали за допомогою еластометрії печінки та проводили С13-метацетиновий дихальний тест (С13-МДТ). Результати досліджень та їх обговорення. Результати NFS та FIB-4 дали змогу встановити лише факт наявності фіброзу печінки із високою ймовірністю, тоді як Фібротест дав змогу встановити F2 стадію фіброзу за METAVIR. Результати комерційного тесту ФіброМакс також вказують на наявність стеатогепатиту в обстежених пацієнтів (SteatoTest - 0,60±0,11 - р<0,01; NashTest - 0,73±0,12 – р<0,01), при цьому стадія ураження печінки відповідає F2 стадію за METAVIR, ступінь активності – мінімальна (А1 - 0,38±0,14). Аналіз показників еластометрії печінки підтверджує F2 стадію фіброзу за METAVIR (6,21±0,54 КПА). Висновки. У хворих на НАЖХП та ЦД 2 типу використання неінвазивних методів, таких як еластометрія печінки, онлайн фібротест на основі сурогатних маркерів фіброзу печінки та комерційний тест ФіброМакс є ефективними та інформативними методами для визначення стадії фіброзу у даних пацієнтів. Ключові слова: неалкогольна жирова хвороба печінки, цукровий діабет 2 типу, діагностика.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Kotlyar, Y., and O. Topchiy. "Розробка рецептур м’ясних паштетів з використанням білково-жирових емульсій на основі вітамінізованих купажованих рослинних олій." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 19, no. 75 (February 5, 2017): 89–96. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet7518.

Full text
Abstract:
У статті розглянута розробка рецептур м’ясних паштетів з використанням білково-жирових емульсій (БЖЕ) на основі вітамінізованих купажованих рослинних олій (ВКРО). Досліджено органолептичні, фізико-хімічні та функціонально-технологічні показники нових рецептур м’ясних паштетів з метою збагачення біологічно активними компонентами. В процесі роботи було створено вісім рецептур паштетів з м’яса птиці зі використанням розроблених БЖЕ, що входили до складу рецептури в кількості 15…20% та дві рецептури з вітамінізованими купажованими рослинними оліями двокомпонентного та трикомпонентного складів у кількості 10%. Контролем були зразки паштетів, виготовлені згідно з ДСТУ 4432:2005, які містили 10% свинячого шпику. Як основну сировину в рецептурах паштетів використовували куряче та індиче м'ясо (попередньо бланшоване), печінку курячу (попередньо бланшовану), яйця курячі. Дана сировина забезпечує дієтичність продукту, збалансовує вироби за амінокислотним складом. Також в рецептуру дослідних зразків входили такі інгредієнти, як морква та цибуля пасеровані, манка, хліб пшеничний (попередньо гідратований). Внесення розроблених ВКРО та БЖЕ на їх основі дозволяє збалансувати продукт за жирнокислотним та вітамінним складом. Вивчено також зміни структурно-механічних властивостей у готовому продукті при заміні в ньому шпику на БЖЕ. Проведено ряд мікробіологічних випробувань, а саме: визначення кількості мезофільних аеробних та факультативно-анаеробних мікроорганізмів (МАФАнМ), бактерій групи кишкової палички (БГКП), сульфітредукувальних клостридій, Staphylococcus aureus, L.Monocytogenes та Salmonella. Подовжено термін зберігання м’ясних паштетів у 2 рази (48 год), тимчасом як за ДСТУ 4432:2005 – 24 год. Технологія купажування рослинних олій розроблена і впроваджена на Одеському заводі кісточкових та рослинних олій, ТОВ «АВА», (акт від 26.03.2015 р.). Апробацію проведено на виробничих площах ТОВ «Зернопром», де виготовлено пробну партію м’ясних паштетів з використанням білково-жирових емульсій, створених на основі вітамінізованих купажованих рослинних олій (акт від 18.03.2016 р.).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Kryuchko, T. O., O. A. Pylypenko, and I. M. Nesina. "Метаболічний синдром як основа розвитку неалкогольної жирової хвороби печінки в дітей з ожирінням." CHILD`S HEALTH, no. 4.55 (July 15, 2014): 21–25. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0551.4.55.2014.76101.

Full text
Abstract:
Мета дослідження: визначення взаємозв’язку між наявністю й поширеністю основних компонентів метаболічного синдрому та розвитком неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП) у пацієнтів дитячого та підліткового віку.Матеріали та методи. Обстежено 39 дітей віком від 7 до 17 років. Основну групу (n = 23) становили діти, у яких на фоні вираженого ожиріння було діагностовано НАЖХП, до групи порівняння ( n = 16) увійшли пацієнти з аліментарним ожирінням.Результати. В обстежених дітей та підлітків із НАЖХП на фоні ожиріння найбільш поширеним компонентом метаболічного синдрому була інсулінорезистентність, що відмічалася в 56,5 % дітей, 43,5 % пацієнтів мали прояви артеріальної гіпертензії, дисліпідемія за рахунок зниження фракції загального холестерину ліпопротеїдів високої щільності відмічалася у 43,5 % випадків, гіпертригліцеридемія — у 34,7 %. Повна форма метаболічного синдрому з п’яти компонентів була виявлена майже в кожного четвертого пацієнта (24,5 %) із НАЖХП, у 31 % хворих відмічалася наявність чотирьох компонентів, усі інші діти (44,5 %) мали різні комбінації з двох-трьох компонентів метаболічного синдрому.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

О. Демидова, Анастасія, Олена Ф. Аксьонова, Світлана М. Мольченко, and Федір Ф. Гладкий. "ДОСЛІДЖЕННЯ НОВОГО ПІДХОДУ ДО М’ЯКОГО ДЕЗОДОРУВАННЯ ТА ЙОГО ВПЛИВУ НА ОКИСНЕ ПСУВАННЯ РИБ’ЯЧОГО ЖИРУ." Journal of Chemistry and Technologies 29, no. 4 (January 21, 2022): 639–49. http://dx.doi.org/10.15421/jchemtech.v29i4.238356.

Full text
Abstract:
Високий вміст у риб’ячому жирі докозагексаєнової та ейкозапентаєнової кислот пояснює користь цього виду жиру, особливо для здоров’я сердцево-судинної системи та мозку. Однак включення риб'ячого жиру в продукти харчування та напої часто є складним завданням, оскільки риб'ячий жир дуже легко окиснюється і може вносити неприємні аромати. Запропонований та досліджений альтернативний метод дезодорування риб’ячого жиру. Метод заснований на хімічному перетворенні основних одоруючих сполук риб’ячого жиру – альдегідів та кетонів. Під впливом етилового спирту та кислотного каталізатору утворюються більш леткі ацеталі та кетаналі. Смак та запах риб’ячого відповідає вимогам до дезодорованих жирів. Альдегіди також є основними вторинним продуктами окиснення риб’ячого жиру, які відповідають за появу відчуття згіркнення. Доведена можливість відновлення сенсорних характеристик окисненого риб’ячого жиру: зникає смак та запах згіркненого жиру, сенсорний профіль відповідає свіжому риб’ячому жиру.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Козопас, Н. М., and Г. В. Максимюк. "ПОКАЗНИКИ ФЕРТИЛЬНОСТІ ЩУРІВ ТА РІВEНЬ ЛЕПТИНУ В ПЛАЗМІ КРОВІ ЗА УМОВ ВПЛИВУ ВИСОКОКАЛОРІЙНИХ ДІЄТ." Medical and Clinical Chemistry, no. 4 (February 23, 2022): 59–63. http://dx.doi.org/10.11603/mcch.2410-681x.2021.i4.12734.

Full text
Abstract:
Вступ. Вплив ожиріння на плідність чоловіків є предметом багатьох досліджень, а молекулярні механізми, що лежать в основі цього взаємозв’язку, активно вивчає наукова спільнота. Лептин є пептидним гормоном, який в основному синтезується у жировій тканині та підтримує енергетичний гомеостаз організму. Крім того, він активно залучений у регуляцію репродуктивної функції через модуляцію гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної осі. Ймовірно, лептин можна розглядати як біомаркер, що поєднує метаболічний статус із репродуктивною системою організму. Мета дослідження – оцінити вплив висококалорійних дієт на показники фертильності щурів-самців і рівень лептину в плазмі крові. Методи дослідження. Дослідження було проведено на 30 білих нелінійних щурах-самцях масою 250–300 г, яких поділили на 3 групи по 10 тварин у кожній: щури контрольної групи (КГ) споживали стандартний корм; тварини дослідних груп отримували високожирову дієту (ВЖД) і дієту з високим вмістом жиру та цукру (ВЖЦД) відповідно. Утримували лабораторних тварин на зазначених раціонах протягом 7 тижнів. Після евтаназії щурів проводили їх морфометричні заміри, на основі яких обчислювали індекс Лі, тестикулярний коефіцієнт та коефіцієнт вісцерального жиру. Кров для дослідження забирали з хвостових судин тварин у еппендорфи з гепарином. Отриманий матеріал 5 хв центрифугували при 800 g, після чого відбирали плазму для подальших досліджень. Суспензію сперматозоїдів готували з каудальної частини епідидимісів яєчок. Розраховували загальну кількість статевих клітин та їх рухливість. Життєздатність сперматозоїдів досліджували шляхом їх фарбування флуоресцентним барвником пропідій йодидом. Концентрацію лептину в плазмі крові визначали методом імуноферментного аналізу. Результати й обговорення. Утримування щурів на ВЖД і ВЖЦД протягом 7 тижнів суттєво не позначилося на прирості маси тіла. Індекс Лі незначно відрізнявся між дослідними групами (p=0,59). Однак коефіцієнт вісцерального жиру в групі ВЖЦД був на 40 % вищим порівняно з КГ (p=0,04). Не було виявлено істотної різниці між дослідними групами щодо кількості сперматозоїдів (p=0,72), рухливості (p=0,63) та життєздатності (p=0,87). Дієта з високим вмістом жиру і цукру спричиняла зростання концентрації лептину в плазмі крові щурів на 14 % від вихідних даних (p=0,01). Висновок. Короткострокове перебування на раціоні з високим вмістом жиру і цукру викликає метаболічні зміни, на що вказує значне зростання відносної частки жирової тканини та рівня лептину в плазмі крові.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Гаргаева, А. Г., and Г. В. Гуринович. "РАЗРАБОТКА РЕЦЕПТУР БЕЛКОВО-ЖИРОВЫХ ЭМУЛЬСИЙ ДЛЯ ПАШТЕТОВ НА ОСНОВЕ МЯСА ПТИЦЫ." Техника и технология пищевых производств 47, no. 4 (December 30, 2017): 33–39. http://dx.doi.org/10.21603/2074-9414-2017-4-33-39.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Jõers, J., and H. Urbel. "ИЗГОТОВЛЕНИЕ АНИОННЫХ ПОВЕРХНОСТНО-АКТИВНЫХ ВЕЩЕСТВ НА ОСНОВЕ ЖИРОВЫХ ОТХОДОВ РЫБОКОНСЕРВНОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ." Proceedings of the Academy of Sciences of the Estonian SSR. Chemistry 38, no. 3 (1989): 197. http://dx.doi.org/10.3176/chem.1989.3.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Urbanovych, A. S., O. V. Safonova, and R. D. Makar. "КАФЕДРА ЕНДОКРИНОЛОГІЇ ЛЬВІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО МЕДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО: ІСТОРІЯ ТА СЬОГОДЕННЯ." Медична освіта, no. 1 (May 8, 2019): 172–75. http://dx.doi.org/10.11603/me.2414-5998.2019.1.10103.

Full text
Abstract:
Мета роботи – відтворити й проаналізувати основні етапи становлення кафедри, висвітлити основні напрямки педагогічної та наукової діяльності. Основна частина. Кафедра ендокринології – одна з перших в Україні як окремий підрозділ – була створена 1978 року на базі Львівського обласного ендокринологічного диспансеру; її очолив доктор медичних наук, професор Я. І. Томашевський. Головним напрямом створеної ним наукової школи стали дослідження станів гормональної регуляції процесів гліколізу та глюконеогенезу на етапах формування цукрового діабету, патології щитоподібної залози, автоімунного поліендокринного синдрому. Під керівництвом доктора медичних наук, професора О. О. Сергієнка, який завідував кафедрою з 1999 до 2013 року, здійснювалися дослідження порушень метаболізму при цукровому діабеті. У 2014 році кафедру очолила доктор медичних наук, доцент А. М. Урбанович, її наукові дослідження стосуються патогенезу серцево-судинних захворювань при цукровому діабеті та ожирінні, ролі гормонів жирової тканини у розвитку ендокринопатій. Проаналізована діяльність та наведені основні досягнення кафедри на сучасному етапі. Висновок. Аналіз історичного досвіду становлення і розвитку кафедри ендокринології засвідчив існування тривалої традиції формування професорсько-викладацького колективу, фахової підготовки лікарів-ендокринологів, єдності та постійного взаємозв’язку всіх видів діяльності у становленні цієї категорії спеціалістів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Береговий, М. В., І. О. Жарова, and Л. Д. Кравчук. "Методичні основи побудови технології фізичної реабілітації для жінок першого зрілого віку з порушенням енергетичного обміну та ожирінням." Спортивна медицина, фізична терапія та ерготерапія, no. 2 (November 30, 2018): 40–44. http://dx.doi.org/10.32652/spmed.2018.2.40-44.

Full text
Abstract:
Мета. Охарактеризувати методичні основи побудови технології фізичної реабілітації жінок першого зрілого віку з порушенням енергетичного обміну та ожирінням та оцінити ефективність запропонованої технології. Методи. Теоретичний комплексний аналіз науковометодичної літератури та джерел, інструментальні методи досліджень (дистанційний метод вимірювання складу тіла BC-418MA TANITA). Результати. Проаналізовано результати власних досліджень лікування 48 жінок із порушенням енергетичного обміну та ожирінням I ступеня. На підставі отриманих результатів встановлено, що розроблена технологія диференційованого підбору навантажень для жінок з ожирінням показала досить високу ефективність. Додаткові танцювальні заняття та вправи аеробної спрямованості дозволяють знизити об’єм адипоцитів підшкірної жирової тканини, що сприяє зниженню загальної маси тіла та зменшенню частки жирової тканини. Висновки. На підставі проведених клініко-інструментальних методів досліджень у жінок першого зрілого віку з порушенням енергетичного обміну та ожирінням I ступеня, які займалися аеробними фізичними тренуваннями, на заняттях танцетерапії отримано більш ефективні результати, що підтверджує її пріоритет під час вибору тактики лікування екзогенно-конституціонального ожиріння у жінок першого зрілого віку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Кyrychenko, І. І., A. S. Shklyar, N. V. Demikhova, and H. А. Tereshchenko. "КЛІНІКО-АНАМНЕСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПЕРТЕНЗІЇ В ОСІБ МОЛОДОГО ВІКУ З ДИСГАРМОНІЙНОЮ ЖИРОВОЮ КОМПОНЕНТОЮ МАСИ ТІЛА." Вісник медичних і біологічних досліджень, no. 2 (September 17, 2020): 39–44. http://dx.doi.org/10.11603/bmbr.2706-6290.2020.2.11380.

Full text
Abstract:
Резюме. За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, серцево-судинні захворювання є основним етіологічним фактором інвалідизації та смертності населення. Україна є лідером за смертністю від серцево-судинних захворювань серед країн Європи. Одним із доведених та модифікованих факторів ризику вважають надлишок маси тіла. Особливу увагу привертає ріст хвороб на артеріальну гіпертензію (АГ) серед молодих людей працездатного віку. Підвищений АТ є причиною дев’яти мільйонів смертельних випадків щорічно. Цей ризик може значно знизитися при ранній діагностиці та впровадженні відповідних методів профілактики. Мета дослідження – визначити клініко-анамнестичні особливості для оцінювання рівня кардіоваскулярного ризику (КВР) та обґрунтувати на цій основі алгоритм визначення КВР при АГ в осіб молодого віку з ожирінням. Матеріали і методи. Згідно з критеріями включення/виключення в дослідженні було задіяно 74 пацієнти відповідно до Рекомендацій Європейського товариства кардіологів з лікування артеріальної гіпертензії 2018 р. та Наказу МОЗ України № 384 від 24.05.2012 р. Після підписання інформованої згоди пацієнта, на основі аналізу скарг, анамнезу, фізикальних та лабораторних методів обстеження, ультразвукового дослідження та визначення рівня серцево-судинного ризику (ССР) респондентів було поділено на дві групи. У дослідженні обстежено 74 пацієнти у віці 18–44 роки з верифікованим діагнозом АГ І ст. та НМП різного ступеня, яких поділили на дві клінічні групи, залежно від рівня ССР (21 особа з низьким ССР та 53 пацієнти із помірним ССР). Результати. Досліджено проблемне питання оцінки серцево-судинного ризику серед осіб молодого віку з АГ I ст. з надмірною масою тіла та додатково продемонстровано інформативність анамнестичних, антропометричних даних, окремих індикаторів стану системного запалення та гормональної активності жирової тканини, а також показників стану судинної стінки. Для осіб молодого віку з АГ I ст. та надмірною масою тіла обґрунтовано табличний алгоритм оцінювання рівня КВР, який базується на властивих саме цій категорії пацієнтів критеріях, доступних для використання на первинному рівні надання медичної допомоги. Висновки. Використання алгоритму дозволяє персоніфікувати послідовність обстежень для отримання прогнозної оцінки рівня КВР, а також вибір тактики ведення пацієнтів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

PRYADKO, O., A. BUTENKO, and V. TKACHUK. "АНАЛІЗ РАЦІОНУ ШКІЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ." Товарознавчий вісник 1, no. 14 (March 11, 2021): 58–64. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2021-14-6.

Full text
Abstract:
Мета. У статті проаналізовано стан харчування школярів 1-4 класів у м. Києві, було взято шість шкільних сніданків для 1-4 класів з двох шкіл розраховано харчову та енергетичну цінність та проаналізовано раціон згідно з чинними нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії. Методика. В основу дослідження покладено методи наукового пізнання, системного підходу та узагальнення. Результати. Правильне харчування - один з основних факторів, що визначають гармонійний фізіологічний розвиток дитини. Останнім часом ситуація зі здоров’ям дітей наблизилася до критичної: підвищується рівень загальної захворюваності та поширеність захворювань окремих органів і систем. Цьому сприяє зростання інтенсивності впливу на здоров’я дітей і підлітків факторів екологічного та медикосоціального ризику, погіршення структури харчування, зниження ефективності проведення традиційних профілактичних заходів. Важливою особливістю сучасності є стрімке зростання кількості та зміна співвідношення факторів ризику, які впливають на гомеостатичні, імунологічні показники, розвиток і стан здоров’я дитини. Високі темпи фізичного і психічного розвитку дітей шкільного віку в поєднанні зі значним нервово-психічним навантаженням у школі, що обумовлено інтенсивним процесом навчання, вимагає постійного надходження з їжею комплексу усіх незамінних і замінних харчових речовин. Енергетична та харчова їжі у закладах освіти має відповідати загальним потребам віковим дитини або підлітка згідно з чинними нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії. Важливою є відповідність віковим нормам надходження енергії з певних харчових речовин, враховуючи зокрема вид жиру, вуглеводів та білків. Слід враховувати динамічні зміни у адекватних кількостях усіх харчових речовин, які рекомендуються національними асоціаціями педіатрів та дієтологів. Аналіз результатів дослідження показав наступні порушення: складання меню с врахуванням вартості продуктів харчування, а не фізіологічних потреб дітей у біологічно активних речовинах; використання прийомів зменшення об`єму та маси страв; невиконання норм в раціонах харчування по основним продуктах, таким як: молоко, овочі, фрукти; заміна гарячого харчування. Зокрема, жодний з досліджених варіантів сніданку не відповідає вимогам щодо енергетичної цінності, вмісту білків, жирів та вуглеводів. Для поліпшення якості харчування в існуючих умовах можемо запропонувати наступне: включити в меню фрукти й фасоване молоко; для підвищення харчової цінності бургерів включити в рецептуру сир твердий та томати.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Halukh, B., M. Paska, U. Drachuk, and I. Basarab. "ВПЛИВ ЕМУЛЬГАТОРІВ, СТАБІЛІЗАТОРІВ І СТРУКТУРОУТВОРЮ-ВАЧІВ НА ФОРМУВАННЯ СПОЖИВЧИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ЖИРОВИХ ПРОДУКТІВ." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 18, no. 2 (February 12, 2016): 165–70. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet6835.

Full text
Abstract:
Матеріали статті відображають основні фактори створення нових жирових продуктів функціонального призначення. Проаналізовано вплив емульгаторів, стабілізаторів і структуроутворювачів на формування споживчих властивостей жирових продуктів. Доведено, що спільне застосування фізіологічно функціональних інгредієнтів, зокрема харчових волокон, каротиноїдів, токоферолів дозволяє отримати нові види жирових продуктів, дає можливість частково захистити їх від окиснення і в сукупності забезпечити позитивний вплив на організм людини. Обґрунтовано вибір біологічно активних речовин, емульгаторів, стабілізаторів, згущувачів, які можуть бути застосовані також у технології виготовлення нових видів жирових продуктів із заданими технологічними властивостями, з метою розширення їх асортименту. Враховуючи регіональні особливості технологій, визначено можливі напрямки промислового випуску жирових продуктів з використанням регіональних сировинних ресурсів. Встановлено необхідні кроки для вирішення поставленої проблеми розробки технологій жирових продуктів, які мають задані властивості. Вперше буде розроблено і впроваджено у виробництво нові види олійно–жирових продуктів, які володітимуть високою якістю, харчовою і біологічною цінністю, тривалим терміном зберігання, і дозволить зберегти та залучити регіональні сировинні ресурси.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Khalaniia, M., V. Pritsak, and G. Kotsyumbas. "Патоморфологічні зміни в нирках котів за інфекційного перитоніту." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 20, no. 83 (February 26, 2018): 66–72. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet8313.

Full text
Abstract:
Наведено результати патологоанатомічного розтину 20 трупів котів, віком від 3 місяців до 7 років, у яких прижиттєво (на основі анамнезу, клінічних ознак, лабораторно-інструментальних методів дослідження та експрес-тесту VetExpert FCoV Ab) було діагностовано інфекційний перитоніт. Усі тварини утримувалися в домашніх умовах. Для гістологічного та гістохімічного дослідження були відібрані зразки нирок, які фіксували у 10% водному розчині нейтрального формаліну, рідині Карнуа та Буена. Виготовлені гістозрізи фарбували гематоксиліном та еозином, за методами Браше, Стідмена та Мак-Манусом. Зразки нирок після фіксації в 10% водному розчині нейтрального формаліну промивали в проточній воді та за допомогою заморожуючого мікротома ТОС-2 виготовляли гістозрізи, які в подальшому фарбували суданом-ІІІ. За патологоанатомічного розтину виявлено в більшості випадків помірну нефромегалію, застійну гіперемію, де в одних котів - превалювали дрібні крапкові крововиливи, в інших – сіруваті осередки. За гістологічного дослідження нирок котів, хворих на інфекційний перитоніт, структурні зміни були не однотипними, що, ймовірно, зумовлено тривалістю перебігу хвороби. У паренхімі нирок одних котів спостерігали кровонаповнення капілярів клубочків, мікросудин строми, гломерулярні та тубулоінтерстиціальні зміни. Структурні зміни в клубочках характеризувались розширенням капсули Шумлянського-Боумена та нагромадженням у просвіті гомогенної білкової або пінистої фуксинофільної маси, потовщення капілярних мембран сплетінь клубочків з помірним розширенням мезангіального матриксу, а в епітелії дистальних та проксимальних відділів канальців – білково-жирову дистрофію, що вказувало на розвиток серозного гломерулонефриту і білково-жирової дистрофії епітелію канальців. У нирках інших котів превалювало інтерстиціальне запалення. Інтерстиція просочена глікозаміногліканами, глікопропротеідами та інфільтрована клітинними елементами. В осередках запалення відзначали лімфогістіоцитарну інфільтрацію з домішками нейтрофілів і плазматичних клітин. Навколо клубочків, судин та між канальцями формувались клітинні інфільтрати. У ниркових клубочках простежували розширення перикапілярного просвіту з набубнявінням капілярних стінок і нагромадженням між ними гомогенної білкової еозинофільної маси. В епітелії звивистих канальців кіркової і мозкової речовини нирок виражені різного ступеня дистрофічно-некробіотичні зміни. Виявлені світлооптичні зміни вказували на розвиток гострого тубулоінтерстиціального нефриту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Nezhoda, I. I., O. M. Naumenko, and O. V. Nikulchenko. "ЛЕТКІ ЖИРНІ КИСЛОТИ ЯК МЕТАБОЛІЧНІ МАРКЕРИ ПОРУШЕННЯ МІКРОБІОЦЕНОЗУ КИШЕЧНИКУ ПРИ РОТАВІРУСНІЙ ІНФЕКЦІЇ У ДІТЕЙ." Інфекційні хвороби, no. 3 (November 29, 2019): 24–32. http://dx.doi.org/10.11603/1681-2727.2019.3.10632.

Full text
Abstract:
Мета дослідження – вивчити стан метаболічної активності кишкової мікрофлори у дітей, хворих на ротавірусну інфекцію (РВІ), шляхом оцінки рівня та спектру летких жирних кислот (ЛЖК) у динаміці хвороби залежно від ступеня тяжкості та віку. Пацієнти і методи. Під спостереженням перебувало 64 дитини раннього віку, середній вік яких становив (18,5±1,2) міс., основну групу склали хворі на ротавірусну інфекцію (n=31), контрольну (n=33) – здорові діти, порівнювані за віком та статтю. Для визначення метаболічної активності мікрофлори та оцінки метаболічно-енергетичних процесів у просвіті кишечнику були вивчені основні активні метаболіти – леткі жирні кислоти: масляна, пропіонова та валеріанова кислоти за допомогою газово-рідинної хроматографії випорожнень, на початку захворювання (1-2-а доба хвороби) та в динаміці – на 5-6-й день лікування. Газово-рідинна хроматографія випорожнень виконувалась на основі розрахунку внутрішнього стандарту, що передбачає додавання до певної маси досліджуваного зразка речовини з відомою масою і площею піка. Результати. У дітей основної групи був знижений як загальний рівень ЛЖК, так і вміст окремих жирних кислот, тобто мало місце виснаження сумарного пулу мікробних метаболітів. У здорових дітей загальний рівень ЛЖК становив (0,803±0,340) мг/мл, а у дітей з РВІ – 0,048±0,008 мг/мл (Р<0,05). Абсолютні концентрації масляної кислоти у копрофільтратах хворих дітей були значно знижені – (0,017±0,005) проти (0,69±0,33) мг/мл у здорових дітей (Р<0,05); кон­центрація пропіонової кислоти становила (0,0267±0,006) мг/мл, а в дітей контрольної групи –(0,640±0,020) мг/мл (Р<0,001). Ці зміни свідчать про зміну метаболізму на рівні слизової оболонки кишечнику у вигляді порушення мікроциркуляції та трофічних процесів. У процесі лікування (на 5-6-у добу) кон­центрація ЛЖК достовірно зросла і становила (0,082±0,0064) мг/мл, (Р<0,05), що є гарною прогностичною ознакою відновлення нормальних метаболічних процесів у кишечнику. Найнижчий рівень метаболітів був зафіксований при середньому ступеню тяжкості РВІ і становив (0,038±0,008) мг/мл, причому він був нижчим порівняно зі здоровими дітьми (Р<0,05). Загальний рівень ЛЖК у дітей першого року життя становив (0,045±0,0078) і був нижчим, ніж у дітей старше 1 року, в яких досягав (0,058±0,025) мг/мл, причому у всіх дітей загальний рівень ЛЖК був нижчий, ніж у здорових – (0,803±0,340) мг/мл (Р<0,05). Висновки. При РВІ у хворих значно пригнічується активність кишкової мікрофлори, що характеризується вірогідним зниженням як сумарної концентрації ЛЖК – (0,048±0,008) мг/мл порівняно зі здоровими дітьми – (0,803±0,34) мг/мл при Р<0,01, так і концентрацій окремих кислот: масляної – (0,017±0,005) мг/мл, пропіонової – (0,0267±0,006) мг/мл та валеріанової – (0,041±0,007) мг/мл порівняно зі здоровими дітьми (Р<0,01), що свідчить про порушення метаболічних процесів на рівні колоноцитів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Рубникович, С. П., С. В. Сирак, Ю. Л. Денисова, В. А. Андреева, Е. В. Кузьменко, Л. Н. Дедова, И. С. Хомич, and И. Д. Волотовский. "Экспериментальное обоснование применения мезенхимальных стволовых клеток для улучшения состояния тканей периодонта." Stomatologist Minsk, no. 4 (39) (December 2020): 8–15. http://dx.doi.org/10.32993/dentist.2020.4(39).8.

Full text
Abstract:
В статье представлено экспериментальное обоснование применения мезенхимальных стволовых клеток для улучшения состояния тканей периодонта. Цель исследования. Обосновать восстановительные процессы в тканях периодонта при применении биомедицинского клеточного продукта на основе аллогенных мезенхимальных стволовых клеток жировой ткани в эксперименте. Объекты и методы исследования. Проведена оценка клинико-рентгенологических изменений в тканях периодонта у экспериментальных животных, у которых в основных группах исследования сформированные дефекты костной ткани заполняли мезенхимальными стволовыми клетками жировой ткани. Результаты исследования и их обсуждение. Во всех основных группах исследования сроки заживления слизистой оболочки в области операционного поля были сопоставимы между собой. При этом у животных контрольной группы наблюдали послеоперационную рецессию десны. В I–IV группах исследования значимых различий в клинической картине на всех сроках наблюдений после оперативного вмешательства не выявлено. Однако выявленные при рентгенологическом исследовании признаки восстановительного процесса в области пострезекционного дефекта в группах, в которых применяли остеоиндуцированные мезенхимальные стволовые клетки, а также смесь культур мезенхимальных стволовых клеток и остеоиндуцированных мезенхимальных стволовых клеток, были наиболее выраженными, что подтвердили показатели минеральной плотности костной ткани. Заключение. Разработана модель экспериментального периодонтита у лабораторного животного, позволяющая использовать ее для оценки восстановительных процессов в костной ткани. Применение коллагеновых мембран с взвесью культур аллогенных остеоиндуцированных мезенхимальных стволовых клеток жировой ткани, а также мембран с взвесью смеси культур аллогенных мезенхимальных стволовых клеток жировой ткани и аллогенных остеоиндуцированных мезенхимальных стволовых клеток жировой ткани в пропорции 1:1 на разработанной экспериментальной модели дает возможность достичь более высоких показателей восстановления костной ткани.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Feysa, Snizhana. "Неалкогольна жирова хвороба печінки та коморбідні захворювання: диференційований підхід до призначення антиоксидантів." Psychosomatic Medicine and General Practice 4, no. 1 (April 12, 2019): e0401137. http://dx.doi.org/10.26766/pmgp.v4i1.137.

Full text
Abstract:
Актуальність роботи зумовлена широкою розповсюдженістю неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП), частим поєднанням її із іншими коморбідними захворюваннями та неоднозначністю рекомендацій щодо лікування таких пацієнтів. Дослідження поєднаного перебігу НАЖХП та субклінічного гіпотиреозу (СГ) пов’язано із широким розповсюдженням тиреоїдної патології в регіонах, ендемічних щодо дефіциту йоду. Матеріал та методи. Обстежено 137 осіб, 20 із яких склали контрольну групу практично здорових. Для верифікації діагнозів використано комплекс клінічних та інструментально-лабораторних методів дослідження відповідно до діючих клінічних протоколів. Лабораторне дослідження прооксидантно-антиоксидантної системи крові проводилося із використанням спектрофотометричних методів за методикою, розробленою Науковим центром радіаційної медицини АМН України. Результати та їх обговорення. За умови приєднання супутньої патології у пацієнтів із НАЖХП спостерігається не тільки активація перекисного окислення ліпідів (ПОЛ), а й пригнічення антиоксидантного захисту (АОЗ). У випадках приєднання до НАЖХП на фоні порушення вуглеводного обміну ще й субклінічного гіпотиреозу процеси ПОЛ достовірно активуються, а АОЗ – пригнічується (порівняно з пацієнтами, що мають тільки субклінічний гіпотиреоз), хоча у пацієнтів із ізольованим субклінічним гіпотиреозом рівень МДА достовірно не відрізнявся від здорових. Після вираховування фактору АОЗ та ранжування пацієнтів у порядку спадання його значення виявлено, що хворі, які страждали на ізольовану НАЖХП, в переважній більшості мали незначне пригнічення АОЗ, що не обгрунтовує доцільність антиоксидантної терапії. Натомість, пацієнти із НАЖХП та коморбідною патологією характеризувалися помірним та значним пригніченням АОЗ, що дає підстави рекомендувати для їх лікування препарати з антиоксидантною дією. Такий диференційований підхід до призначення терапії на основі стану антиоксидантної системи дозволяє оптимізувати лікування та уникати поліпрагмазії. Висновок. Активація ПОЛ та пригнічення системи АОЗ у хворих із НАЖХП посилювалися за умови поєднаної патології. Для пацієнтів із НАЖХП обгрунтованим є диференційований підхід щодо призначення антиоксидантів: їх слід рекомендувати особам, які мають коморбідну патологію, натомість хворі із ізольованою НАЖХП в переважній більшості не потребують призначення антиоксидантної терапії.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Стельмах, Виктория Валерьевна, Александр Петрович Трашков, Алексей Леонидович Коваленко, and Василий Андреевич Заплутанов. "Оценка специфической эффективности нового метаболического корректора «Рунихол®» на моделях неалкогольной жировой болезни печени по результатам экспериментального исследования." Экспериментальная и клиническая фармакология 79, no. 10 (October 21, 2016): 13–17. http://dx.doi.org/10.30906/0869-2092-2016-79-10-13-17.

Full text
Abstract:
Приведены результаты доклинического исследования специфической эффективности нового метаболического корректора с гепатопротективными свойствами «Рунихол®» на моделях неалкогольной жировой болезни печени у лабораторных крыс (228 самцах-альбиносах серых крыс Вистар массой 220 – 240 г). Выявлено положительное влияние на ключевые виды обмена, нарушенные при развитии метаболического синдрома, а также гепатопротекторный эффект. Результаты исследования свидетельствуют о высокой терапевтической эффективности и перспективности нового лекарственного средства на основе янтарной кислоты при метаболическом синдроме с органными поражениями.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Кондратьев, Николай Борисович, Егор Валерьевич Казанцев, Максим Владимирович Осипов, Евгения Станиславовна Калинкина, and Элла Витальевна Мазукабзова. "Changes in the plastic strength of the glaze during storage of glazed confectionery." Food processing industry, no. 11 (November 5, 2021): 54–58. http://dx.doi.org/10.52653/ppi.2021.11.11.008.

Full text
Abstract:
Выявлены закономерности изменения жирнокислотного состава и пластической прочности модельных образцов глазированных конфет в процессе хранения. В ряду орехового сырья миндаль-кешью-фундук-арахис скорость уменьшения пластической прочности глазури конфет с корпусами на основе фундука и арахиса с использованием глазури лауринового типа составила 71-87 г в неделю, что на 30-40 % больше скорости уменьшения пластической прочности глазури конфет с корпусами на основе миндаля и кешью 42-46 г в неделю. Использование глазури с высоким содержанием элаидиновой кислоты позволяет уменьшить скорость изменения пластической прочности глазури на 23-29 %, по сравнению с глазурью на основе жира лауринового типа. Наименьшее изменение пластической прочности поверхности глазированных конфет (2,8 % в неделю) достигнуто для корпусов из пралиновой массы на основе миндаля и глазури, изготовленной на основе жира с высоким содержанием трансизомеризованных ненасыщенных кислот. Предложенный подход можно использовать для количественной оценки и прогнозирования скорости процессов миграции жиров в процессе хранения глазированных кондитерских изделий. Regularities of changes in fatty acid composition and plastic strength of model samples of glazed sweets during storage have been revealed. In the row of nut raw materials almonds-cashews-hazelnuts-peanuts, the ratio of the rate of decrease in the plastic strength of the glaze of candies with bodies based on hazelnuts and peanuts using lauric-type glaze was 71-87 g per week, which is 30-40% more than the rate of decrease in the plastic strength of the glaze sweets with almond and cashew-based bodies 42-46 g per week. The use of a glaze with a high content of elaidic acid can reduce the rate of change in the plastic strength of the glaze by 23-29 %, as compared to a glaze based on lauric fat. The smallest change in the plastic strength of the surface of glazed sweets (2.8 % per week) was achieved for bodies made of praline mass based on almonds and glaze made on the basis of fat with a high content of trans-isomerized unsaturated acids. The proposed approach can be used to quantify and predict the rate of fat migration processes during storage of glazed confectionery products.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Baka, Olena, Kateryna Skurat, Iryna Frankova, Oleksij Potapov, Oleksandr Perehrestenko, Borys Man'kovs'kyj, and Ivan Todurov. "Оцінка якості життя та психологічного стану у пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки та надмірною вагою." Psychosomatic Medicine and General Practice 3, no. 4 (January 22, 2019): e0304172. http://dx.doi.org/10.26766/pmgp.v3i4.172.

Full text
Abstract:
Актуальність. Найбільш поширеним захворюванням печінки в світі в останні роки вважається неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП). Враховуючи те, що це захворювання тісно пов’язано з метаболічними порушеннями і, в першу чергу, з ожирінням, це значно погіршує якість життя пацієнтів, а також може супроводжуватись депресивними розладами. Мета. З метою оптимізації лікування, проаналізувати та визначити оптимальні опитувальники для оцінки якості життя, скринінгу та оцінки ступеня тяжкості депресивних розладів у пацієнтів з НАЖХП та ожирінням з різним рівнем тяжкості захворювання. Матеріали та методи. Було проаналізовано публікацій̈ в таких бібліографічних базах даних, як: Pubmed та Google Scholar за ключовими словами: депресивний розлад, депресія, якість життя, неалкогольна жирова хвороба печінки, ожиріння. Результати. Основні методики оцінки якості життя (ЯЖ) та депресивних станів у пацієнтів з НАЖХП та ожирінням – опитувальники. В ході аналізу літератури за темою виявлено, що найбільш зручними для оцінки ЯЖ в клінічній практиці є спеціальні опитувальники Chronic Liver Disease Questionnaire (CLDQ) та Liver Disease Symptom Index 2.0 (LDSI 2.0), а для оцінки наявності симптомів депресії - шкала депресії Бека (Beck Depression Inventory, BDI). Висновки. Оцінка ЯЖ та скринінг депресивних розладів у пацієнтів з НАЖХП та ожирінням має велике значення для прогнозування ефективності терапії, вибору тактики лікування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Рostoienko, Volodymyr, Ipen Prokhoda, and Anna Grechka. "MAIN ASPECTS OF BIOLOGICAL VALUE AND PROSPECTIVE USE IN FOOD TECHNOLOGIES OF APIPRODUCT FROM TRUTH LARVES." SCIENTIFIC AND PRODUCTION JOURNAL "BEEKEEPING OF UKRAINE" 1, no. 4 (August 2020): 45–52. http://dx.doi.org/10.46913/beekeepingjournal.2020.4.09.

Full text
Abstract:
Науково обґрунтовано основні аспекти біологічної цінності та перспективного використання в харчових технологіях апіпродукту з трутневих личинок – пасти та порошку. Встановлено, що в пасті утримується сухих речовин 23,2%, білків – 13,2, цукрів – до 9,5 і жирів 1,2%; у порошку білка – 51,2%, вітамінів і мінеральних речовин – у 4 рази більше. Білок належить до повноцінного, за шкалою ФАО/ВООЗ по лізину, триптофану й гістидину вдвоє перевищує рівень ідеального. Апіпродукт містить до 5% жирів, 28 вищих жирних кислот. Кількісний склад жирів відповідає формулі збалансованого харчування. Багатофункціональний вплив нового апіпродукту на живий організм є підставою наукового обґрунтування щодо прогнозу нового напряму у ункціональному харчуванні. Ключові слова: апіпродукт, паста, порошок «Білар», трутневі личинки, харчова промисловість.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Гукасова, Надежда Вадимовна, Ирина Анатольевна Тубашева, Сергей Леонидович Кузнецов, Сергей Валерьевич Алешин, Василий Викторович Соколов, Татьяна А. Антипова, Юрий Игоревич Полтавец, Анна Андреевна Крашенинникова, and Е. А. Воронцов. "Фармакокинетика и биораспределение анастрозола в составе полимерсодержащей композиции." Химико-фармацевтический журнал 53, no. 10 (December 23, 2019): 3–9. http://dx.doi.org/10.30906/0023-1134-2019-53-10-3-9.

Full text
Abstract:
Получена полимерсодержащая композиция анастрозола (ПКА) в виде микронных частиц на основе сополимера молочной и гликолевой кислот с концевой карбоксильной группой (PLGA–СООН 50/50). Проведено исследование фармакокинетики и биораспределения анастрозола в органах крыс после однократного внутримышечного (в/м) введения ПКА и субстанции анастрозола в дозе 6,8 мг/кг (по действующему веществу). Показана линейность фармакокинетики анастрозола в диапазоне доз 1,7 – 6,8 мг/кг по AUC(0 – 336) (R2 = 0,99989) и Cmax (R2 = 0,99767) после в/м введения разработанной ПКА крысам. Установлено, что при использовании ПКА происходит замедление процессов всасывания и выведения анастрозола из крови, печени, почек, кости, надпочечников, жировой ткани и мышц крыс, о чём свидетельствуют увеличение значений величин T1/2, MRT и уменьшение значений Cl, Kel и Cmax/AUC (0 – 336). Тканевая доступность анастрозола (fт) в надпочечниках, жировой ткани и мышцах крыс после введения в виде ПКА в 1,12, 1,44 и 1,37 раза выше, соответственно, по сравнению с введением субстанции анастрозола.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Bambuliak, A. V., N. B. Kuznyak, R. R. Dmitrenko, and V. A. Goncharenko. "Динаміка показників маркерів кісткового метаболізму при заміщенні кісткових дефектів тканинними еквівалентами кісткової тканинина основі ммск-жт." Clinical Dentistry, no. 3 (November 8, 2019): 68–75. http://dx.doi.org/10.11603/2311-9624.2019.3.10568.

Full text
Abstract:
Резюме. Мультипотентні мезенхіальні стромальні клітини з жирової тканини (ММСК-ЖТ) здатні до диференціації в адипогенному, остеогенному, хондрогенному, ендотеліальному, міогенному, гепатогенному, епітеліальному та нейрогенному напрямках. Оскільки загоєння кісткової тканин відбувається за допомогою заміщення дефекту сполучною тканиною, завданням було трансплантувати мультипотентні стовбурові клітини, які в подальшому будуть диференціюватись, у власне кісткову тканину. Питання остеогенезу і процесів мінералізації кісткової тканини щелеп при стоматологічних втручаннях є актуальними. До ферментів, які беруть участь у регуляції фосфорно-кальцієвого обміну і мають безпосередній вплив на процеси резорбції та регенерації (як фізіологічної, так і репаративної), що постійно перебігаючі у кістці, відносять кислу і лужну фосфатази. Мета дослідження – визначити зміни в показниках кісткового ремоделювання при заповненні кісткових дефектів тканинними еквівалентами кісткової тканини на основі мультипотентних мезенхімальних стромальних клітин жирової тканини (ММСК-ЖТ). Матеріали і методи. Експеримент проведено на щурах лінії Вістар масою 200–250 г, яких поділили на 6 груп. Модель кісткового дефекту формували в тім’яній ділянці черепа щурів. В утворений дефект імплантували заготовлений матеріал. Активність лужної фосфатази (ЛФ) у крові щурів досліджували за уніфікованим методом з використанням набору «Щелочная фосфатаза-02-ВИТАЛ» (ф-ма «Витал-Диагностикс, Спб», Санкт-Петербург). Загальну кислу фосфатазу (КФ) у крові тварин досліджували фотометричним оптимізованим кінетичним методом з використанням набору «Кислая фосфатаза-02-ВИТАЛ» (ф-ма «Витал-Диагностикс, Спб», Санкт-Петербург). Кров з хвостової вени тварин збирали через 1; 2; 3 місяці експерименту. Отримані результати опрацьовано статистично. Результати досліджень та їх обговорення. На 90 добу спостережень у крові експериментальних тварин досліджували збільшення активності лужної фосфатази. При цьому в щурів четвертої та шостої дослідних груп значення показника, який вивчали, були максимальними ((14,49±0,08) ммоль/с×л, р1 – р2˂0,01, та (14,74±0,09) ммоль/с× л, р1, р2˂0,01, р3˃0,05, р4˂0,01 відповідно)). У тварин інших груп дослідження через 3 місяці після спостережень значення проаналізованого параметра були нижче від даних у тварин першої групи: на 20,37 % – в другої, р˂0,01, на 11,08 % – у третій, р, р1˂0,01 та на 18,91 % у п’ятій групах, р˂0,01, р2, р3˂0,01, р2˃0,05. Ця тенденція показує, що у даний термін спостережень активність ЛФ досягає максимальних значень, сприяючи синтезу позаклітинної матриці й мукополісахаридів, в утворенні фібрилярних білків та відкладенню мінеральних солей. Висновки. Проведені дослідження показали здатність мультипотентних мезенхімальних клітини жирової тканини (ММСК-ЖТ) стимулювати процеси остеогенезу, впливаючи, головним чином, на мінералізуючу функцію, про що свідчить збільшення показника ЛФ/КФ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Chaikivska, E. F. "ВПЛИВ ПЕЧІНКОВОГО МЕТАБОЛІЗМУ В ДІВЧАТОК ПУБЕРТАТНОГО ВІКУ З НЕАЛКОГОЛЬНОЮ ЖИРОВОЮ ХВОРОБОЮ ПЕЧІНКИ Й ОЖИРІННЯМ НА БАЗАЛЬНИЙ АНДРОГЕННИЙ ПРОФІЛЬ." Medical and Clinical Chemistry, no. 4 (February 12, 2021): 5–10. http://dx.doi.org/10.11603/mcch.2410-681x.2020.i4.11727.

Full text
Abstract:
Вступ. У літературі існують поодинокі дані відносно функціонального стану печінки у дівчаток пубертатного віку з неалкогольною жировою хворобою печінки й ожирінням і його впливу на статевий розвиток. Мета дослідження – вивчити особливості функціонального стану печінки у дівчаток пубертатного віку з неалкогольною жировою хворобою печінки й ожирінням та оцінити взаємозв’язок з формуванням гіперандрогенних станів. Методи дослідження. Під спостереженням перебували 120 дівчаток віком 12–17 років з неалкогольною жировою хворобою печінки й ожирінням, а також 180 дівчаток контрольної групи. Комплексне обстеження включало збір анамнезу, антропометрію, клінічні й біохімічні дослідження крові, ультразвукове дослідження і комп’ютерну томографію черевної порожнини, оцінку клінічного та біохімічного гіперандрогенізму, менструального здоров’я. Результати й обговорення. У дівчаток з неалкогольною жировою хворобою печінки й ожирінням виявлено порушення вуглеводного, ліпідного, пуринового обміну на тлі збільшення трансфераз. Андрогенозалежні дерматопатії зареєстровано в 51,67 % дівчаток. Гірсутне число понад 12 балів за шкалою Феррімана – Галлвея виявлено в 37,50 % випадків, у межах від 8 до 11 балів – у 44,17 %, від 0 до 7 балів – у 18,33 %. Дівчаток пубертатного віку з неалкогольною жировою хворобою печінки й ожирінням відрізняв підвищений базальний профіль андрогенів периферичної крові. Наявність інсулінорезистентності та гіперандрогенізму призвела до розвитку в досліджуваній групі розладів менструальної функції в період пубертату: в 62,50 % випадків відзначали олігоменорею, у 27,50 % – аменорею, в 10,00 % – рясні менструа­ції, у 14,17 % – дисменорею. Висновок. У дівчаток пубертатного віку з неалкогольною жировою хворобою печінки й ожирінням порушення печінкового метаболізму провокують розвиток клінічного і біохімічного гіперандрогенізму, який є основою для порушення статевого розвитку та формування аномальних змін менструального здоров’я у дівчаток пубертатного віку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Платонов, А. В., И. И. Рассохина, Л. В. Сухарева, Г. Ю. Лаптев, and В. Н. Большаков. "Productivity of forage grasses affected by microbial preparations in the Vologda region." Кормопроизводство, no. 1.2021 (February 18, 2021): 21–25. http://dx.doi.org/10.25685/krm.2021.1.2021.001.

Full text
Abstract:
Использование микробных препаратов — перспективный путь повышения продуктивности сельскохозяйственных растений. В статье приведены результаты изучения влияния биопрепаратов, созданных на основе живых штаммов микроорганизмов Bacillus subtilis («Натурост»), Lactobacillus buchneri («Натурост-Актив») и Bacillus megaterium («Натурост-М»), на продуктивность и питательную ценность райграса однолетнего и клеверо-тимофеечной смеси. Исследование проводили в мелкоделяночном полевом опыте во ФГБУН ВолНЦ РАН (Вологодская область) в 2019–2020 годах. Под влиянием обработки биопрепаратами выход зелёной массы райграса возрастал на 13,7–65,5% в зависимости от опытного варианта. Продуктивность травосмеси клевера и тимофеевки увеличилась на 13,1–46,6% в зависимости от используемого биопрепарата, укоса и года исследования. Оценка питательной ценности райграса показала, что обработка биопрепаратами способствовала повышению содержания кормовых единиц в сухом веществе на 6,5%, также несколько увеличилось содержание обменной энергии, сырого и переваримого протеина, сахаров и жиров. Питательная ценность клеверо-тимофеечной смеси по содержанию кормовых единиц под влиянием биопрепаратов увеличилась на 15%. В опытах с райграсом бόльшая продуктивность зелёной массы получена при использовании препарата «Натурост-Актив», в опытах с клеверо-тимофеечной смесью отмечена бόльшая эффективность препарата «Натурост». В исследованиях 2019 года повышение питательной ценности зелёной массы у обеих культур в большей степени происходило под влиянием препарата, созданного на основе бактерий Bacillus megaterium. В 2020 году более выраженное увеличение содержания кормовых единиц, обменной энергии, сырого протеина, переваримого протеина и жиров происходило при внесении препарата на основе бактерий Bacillus subtilis. Microbial preparations were shown to be promising when increasing crop productivity. This article reports on the effect of biopreparations containing living strains of Bacillus subtilis (“Naturost”), Lactobacillus buchneri (“Naturost-Aktiv”) and Bacillus megaterium (“Naturost-M”) on the yield and nutritional value of annual ryegrass and clover-timothy mixture. Microplot field trial took place in 2019–2020. Biopreparations improved green mass yield of ryegrass by 13.7–65.5%. The productivity of the clover-timothy mixture increased by 13.1–46.6% affected by biopreparations, cut and year. Treatment with biopreparations increased feed unit content by 6.5% in dry matter (DM) as well as exchange energy, crude and digestible protein, sugar and fat. Biopreparations improved feed unit content of the clover-timothy mixture by 15%. Ryegrass produced the highest yield of green mass under “Naturost-Aktiv” application, while “Naturost” was more effective for the clover-timothy mixture. In 2019 Bacillus megaterium had the best effect on the nutritional value of crop green mass. The contents of feed units, exchange energy, crude and digestible proteins as well as fat grew significantly after Bacillus subtilis application in 2020.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Fylenko, Y. M. "АДИПОКІНИ ТА ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА: КЛІНІЧНЕ ТА ТЕРАПЕВТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ." Здобутки клінічної і експериментальної медицини, no. 2 (August 14, 2020): 35–40. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2020.v.i2.11301.

Full text
Abstract:
В огляді представлені сучасні дані літератури про фізіологічну та патофізіологічну роль гормонів жирової тканини (лептину, резистину, оментину, вісфатину). Мета – провести аналіз публікацій, що відображають уже відомі аспекти біологічної дії і регуляції адипокінів, та продемонструвати результати останніх досліджень, а також показати тенденції та перспективи розвитку у дослідженні клініко-патогенетичного значення гормонів жирової тканини. Результати. Основним механізмом негативного впливу жирової тканини на серцево-судинну систему є її гормональна активність. Існує позитивна кореляційна залежність між цифрами артеріального тиску та рівнем адипокінів у плазмі крові. У статті детально розглянута роль адипокінів в розвитку артеріальної гіпертензії, адже вони беруть безпосередню участь у механізмах підвищення артеріального тиску, атерогенезі, регуляції оксидативного стресу, згортанні крові та розвитку неінфекційного запалення В огляді наведені результати зарубіжних досліджень про взаємозв’язок артеріальної гіпертензії, ліпідного обміну та адипокінового дисбалансу. Висновки. Порушення секреції та функціонування адипокінів можуть бути провідним фактором у розвитку артеріальної гіпертензії та серцево-судинних захворювань. Дані пептиди мають різноспрямований вплив на організм і при порушенні взаємодії сприяють розвитку соціально значущих захворювань, таких як інфаркт міокарда, артеріальна гіпертензія, інсульт, атеросклероз, метаболічний синдром.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Пода, О. А. "СУЧАСНІ КРИТЕРІЇ ВЕРІФІКАЦІЇ ТА ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ВЕДЕННЯ НЕАЛКОГОЛЬНОЇ ЖИРОВОЇ ХВОРОБИ ПЕЧІНКИ У ДІТЕЙ." Medical and Ecological Problems 25, no. 1-2 (April 16, 2021): 50–56. http://dx.doi.org/10.31718/mep.2021.25.1-2.13.

Full text
Abstract:
The article summarizes the knowledge about epidemiological data, clinical features, criteria for verification of the diagnosis, modern principles of diagnosis and treatment of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) in children based on the analysis of literature sources using paper and electronic databases PubMed, CyberLeninka, Web of Science, MedLine, The Cochrane Library. A review of literary sources on the study of this pathology demonstrates that at the present stage NAFLD has become one of the most common causes of chronic liver disease in children and adolescents because of the growing worldwide epidemic of childhood obesity. The article presents the latest recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition and the American Association for the Study of Liver Diseases on the screening strategy and basic criteria for verification of the diagnosis, as well as the principles of treatment of this pathology in pediatric practice. Particular attention is paid to the description of the main imaging methods that play a key role in the diagnosis of NAFLD in children and adolescents. The role of lifestyle modification as the main method of NAFLD treatment according to current international recommendations is described in detail. The review also analyzes the main researches that have focused on alternative treatments targeting the basic pathogenic factors of pathology development. In conclusion, the author considered the problem of lack of accurate non-invasive markers of hepatocellular damage and fibrosis in the pediatric practice, as well as the lack of clinical trials to determine optimal approaches to the treatment of non-alcoholic fatty liver disease in children.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Bambuliak, A. V., N. B. Kuznjak, R. R. Dmitrenko, S. V. Tkachik, and V. A. Honcharenko. "Фенотипова характеристика мультипотентних мезенхімальних стромальних клітин жирової тканини та оцінка ступеня її мінералізації IN VITRO." Clinical Dentistry, no. 3 (December 9, 2020): 24–30. http://dx.doi.org/10.11603/2311-9624.2020.3.11566.

Full text
Abstract:
Резюме. У лікарській практиці фахівці досить часто стикаються з травмами різної етіології. Актуальною є мета в короткий термін, з мінімальними затратами та впливом на організм реконструювати ушкоджену тканину. Використання стовбурових клітин у стоматологічній практиці стало можливим завдяки феноменальним відкриттям в біології та біотехнології, які стосуються здатності стовбурових клітин після введення їх в організм реципієнта надходити в місця ушкоджень тканин і відновлювати їх клітинну структуру. Мета дослідження – визначити біосумісність мезенхімальних стромальних клітин жирової тканини (ММСК-ЖТ) з остеопластичними матеріалами. Матеріали і методи. Дослідження проводили на базі Буковинського державного медичного університету. Зразки жирової тканини були отримані з ділянки шиї 60 експериментальних тварин (білі щури лінії Вістар). Мультипотентні мезенхімальні клітини жирової тканини (ММСК-ЖТ) отримували шляхом подрібнення жирової тканини щурів. Фенотипування ММСК-ЖТ за маркерами СД 44, СД 45, СД 73, СД 90, СД 117, Sca-1 проводили з використанням моноклоніальних антитіл до мембранних антигенів миші, кон’югованих з флуорохромами. Оцінювали проліферації фібробластів за допомогою тесту Alamar Blue (AB, Serotec) на 3; 7 та 10 доби після початку експерименту. Результати досліджень та їх обговорення. Культивовані ММСК-ЖТ експериментальних щурів 2-го пасажу експресують характерні для ММСК маркери ММСК-ЖТ, здатні до диференціації в остеогенному напрямку, при превалюванні даного процесу в тканинних зразках, що містили плазму, збагачену тромбоцитами, та колопан. Під час остеогенної диференціації відбувалась морфологічна зміна клітин із синтезом і мінералізацією позаклітинного матриксу та утворенням клітинних агрегатів. Аналіз ступеня мінераліації позаклітинного матриксу виявив, що досліджувані зразки з вмістом ММСК-ЖТ мають остеогенний потенціал, який був більш виражений у зразках «ММСК-ЖТ + плазма, збагачена тромбоцитами» та «ММСК-ЖТ + плазма, збагачена тромбоцитами + колапан». Висновки. Тканинні еквіваленти кісткової тканини на основі мультипотентних мезенхіальних стромальних клітин із жирової тканини можуть бути кандидатами для застосування у регенеративній медицині, а дослідження їх на експериментальних тваринах нададуть можливість для розширення уявлення про характеристику ММСК-ЖТ з метою оптимізації їх подальшого клінічного застосування і реалізації нових підходів у різних напрямках стоматології.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Voznenko, M. A., I. I. Bondarenko, B. О. Yatsenko, and O. V. Nyemirich. "ТЕХНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ВИГОТОВЛЕННЯ ЗБИВНОЇ СТРАВИ З ПОРОШКОМ З ТОПІНАМБУРУ." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 18, no. 2 (September 7, 2016): 32–36. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet6806.

Full text
Abstract:
Як же харчування впливає на наше здоров'я? З продуктами харчування ми отримуємо основні речовини – білки, жири, вуглеводи. Однак, є ще есенціальні компоненти, від яких залежить стан нашого організму. Нутрієнти – це речовини, що надходять з їжею (вітаміни, мінерали, деякі види жирів і ін.), які беруть участь у метаболізмі і необхідні для нормального розвитку організму. Та, нажаль, в сучасному світі спостерігається дефіцит цих речовин, що пов’язано з різким зниженням енерговитрат і зміною раціону харчування, який не забезпечує сформованих фізіологічних потреб у цілій низці незамінних харчових речовин, внаслідок чого можуть виникати проблеми зі здоров’ям. Ефективним способом ліквідації дефіциту нутрієнтів є збагачення ними харчових продуктів масового споживання до рівня, що відповідає фізіологічним проблемам людини. Солодкі збивні страви є групою кулінарної продукції широкого асортименту (креми, десерти, пудинги, суфле тощо), які значно відрізняються за складом і споживними характеристиками. Вони мають велику популярність серед споживачів, завдяки вишуканим смаковим властивостям та неперевершеному оформленню. Споживання солодких збивних страв відіграє значну роль у повноцінному харчуванні різних вікових груп населення, особливо у дітей. Основну групу страв в даному переліку посідають креми. Значення солодких збивних страв у харчуванні зумовлено високою енергетичною цінністю, яка забезпечується значним вмістом цукрів, жирів, але їх харчова цінність обмежена. З огляду на це, проведено дослідження з розроблення технології кремів з використанням порошку з топінамбура, вершків, вершкового сиру та яєць. В якості контролю обрано вершковий крем. Обґрунтовано вибір сировини, розроблено технологічну схему з детальним описом стадій виробництва. Визначено органолептичні (зовнішній вигляд, смак та запах, колір, консистенція) та фізико-хімічні показники якості готових страв. Отриманий крем є стравою підвищеної харчової цінності, багатофункціональним та може розширити асортимент оздоблювальних напівфабрикатів закладів ресторанного господарства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Kaidashev, I. P. "Изменение образа жизни как часть комплексной терапии хронического системного воспаления при метаболическом синдроме." INTERNATIONAL JOURNAL OF ENDOCRINOLOGY (Ukraine), no. 2.42 (March 1, 2012): 143–48. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0721.0.2.42.2012.176869.

Full text
Abstract:
С позиций интегративной физиологии метаболический синдром (МС) можно рассматривать как синтропию заболеваний внутренних органов, в основе которой лежат системное воспаление, инсулинорезистентность, липотоксичность и другие процессы, зависящие от активации ядерного фактора NF-kB. Рассмотрены общие вопросы о роли системного воспаления в развитии МС, в частности участия жировой ткани в продукции провоспалительных цитокинов. Приведены данные современных клинических исследований о влиянии изменения образа жизни (увеличение физических нагрузок, ограничение рациона) на уровень системного воспаления у лиц с МС. Сделан вывод о необходимости проведения рандомизированных контролируемых клинических исследований для определения режимов физических тренировок и ограничения рациона питания, направленных на снижение уровня системного воспаления при МС.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Горач, О. О., and О. П. Домбровська. "ВИКОРИСТАННЯ НАСІННЯ ЛЬОНУ ОЛІЙНОГО ТА КОНОПЕЛЬ У ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ." Herald of Lviv University of Trade and Economics Technical sciences, no. 28 (January 10, 2022): 18–22. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1221-2021-28-03.

Full text
Abstract:
У статті досліджуються актуальні питання використання насіння льону олійного та конопель у виробництві харчових продуктів. Встановлено, що споживання лляного насіння й олії з льону та конопель останнім часом стало актуальним. Досліджено вплив насіння на організм людини та основні напрями використання в харчовій промисловості. Мета статті – аналіз використання насіння льону олійного та конопель в харчовій промисловості. На основі проведених досліджень встановлено, що збалансоване та поживне харчування є необхідним для повноцінного розвитку та життя людини, особливо в сучасних умовах, що характеризується розвитком хімічної промисловості, коли поживна цінність та якість багатьох харчових продуктів викликає сумніви, тому особливої актуальності набуває питання використання в харчовій промисловості продуктів, які містять значну кількість біологічно-активних речовин, що мають лікувальні властивості. У роботі наведено результати досліджень з використання насіння льону олійного та конопель для виготовлення харчових продуктів різного функціонального призначення, встановлено вплив фітохімічних компонентів на якість одержаних виробів, а також їх вплив на здоров’я людини. Лляне та конопляне насіння сьогодні користується великою популярністю в якості харчової добавки. Встановлено, що використання насіння льону олійного та технічних конопель у харчовій промисловості пов’язане з лікувальним ефектом, а саме наявністю в їхньому складі лігнанів, що мають широкий спектр біологічної активності з антибактеріальним, антивірусним і антигрибковим ефектом, крім того, протиракову дію мають поліненасичені жирні кислоти – розчинні харчові волокна, їх називають еліксиром молодості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Ковпак, В. В., and О. С. Ковпак. "ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФЕНОТИПОВИХ ЗМІН КУЛЬТУР КЛІТИН ЖИРОВОЇ ТКАНИНИ ТА КІСТКОВОГО МОЗКУ В ПРОЦЕСІ КУЛЬТИВУВАННЯ." Вісник Полтавської державної аграрної академії, no. 1-2 (June 29, 2017): 113–19. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2017.1-2.22.

Full text
Abstract:
У статті описані дані щодо зміни фенотипу культур клітин жирової тканини (ККЖТ) та кісткового мозку (КККМ) у процесі культивування. Дослідження первинних культур клітин кісткового мозку та жирової тканини щура показали, що вони морфологічно гетерогенні, у їх склад входили: невелика кількість клітин полігональної форми, а основну масу складали фібробластоподібні. За подальшого культивування відмічали процес переходу від гетерогенних культур на нульовому пасажі до найбільш гомогенних у кінці дослідження. Нами були відмічені відмінності у імунофенотипі культур клітин кісткового мозку та жирової тканини, які не зникали з пасажами. This article describes the changes in phenotype of cultures of adipose tissue cells (ATCC) and bone marrow cells (BMCC) in the process of cultivation. Study of primary cultures of cells of the bone marrow and adipose tissue of rat has shown that they are morphologically heterogeneous, they included: a small number of cells of polygonal shape, and the bulk was fìbroblast-like cells. Process of transition from the heterogeneous cultures at zero passaging to the most homogeneous at the end of the study was noted during further cultivation. We noted differences in immunophenotype of bone marrow and adipose tissue cell cultures that did not disappear with passaging.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Mandziuk, Igor A., and Kateryna O. Prisyazhna. "Змащувальні матеріали технічного призначення на основі відновлювальної сировини. Повідомлення 1. Дослідження властивостей ацилгліцеридів природних жирів." Вісник Дніпропетровського університету. Серія Хімія 23, no. 2 (March 17, 2016): 32. http://dx.doi.org/10.15421/081516.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Колесніченко, С. Л. "АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ ЛЕЦИТИНУ В ЗАКЛАДАХ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА." Herald of Lviv University of Trade and Economics Technical sciences, no. 25 (May 11, 2021): 45–51. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1221-2021-25-06.

Full text
Abstract:
Мотивації споживачів сьогодні свідчать про те, що основна увага приділяється інгре- дієнтному складу та якості продукції харчування. Це зумовлює необхідність виробництва продуктів, які відповідають сучасним уявленням напряму здорового харчування. Також одночасно висока харчова цінність, новизна та функціональні властивості страв істотно впливають на конкурентну здатність підприємств ресторанного господарства. Нині лецитини стали обов’язковим рецептурним компонен- том більшості продуктів на базі водно-жирових емульсій, морозива, сирів, кондитерських виробів тощо. Виділяються два аспекти доцільності споживання лецитинів у харчуванні: 1) технологічний – для конструювання харчових систем; 2) профілактично-лікувальний – для поповнення фізіологічної потреби організму та корекції порушень обміну речовин. У ресторанному господарстві лецитини використовують нешироко, а саме: тільки в технологіях молекулярної кухні у виробництві пін та повітряних соусів. Тому метою роботи стала розробка рецеп- тури та технології приготування капсульованих емульсійних соусів ыз застосуванням лецитину, агар- агару та масляних екстрактів прянощів. У роботі обґрунтовано теоретичну і практичну доцільність створення капсульованого соусу. Лецитинова композиція лецитин–масляні екстракти прянощів–вода мінеральна з додаванням агар- агару має упорядковану структуру ламелярної емульсії, що сприяє вбудуванню в її склад, збереженню від негативного впливу та поліпшенню органолептичних показників біологічно активних речовин, а також їх кращому засвоєнню. Також рослинні лецитини можуть розглядатися як фізіологічні функ- ціональні нутрієнти з високою ефективністю фізіологічного впливу для страв лікувально-профілак- тичного призначення. У роботі представлено мікрофотографії подрібнених прянощів у минаючому світлі та фотографію зразка капсульованого соусу у поляризаційному світлі. Надана органолептична характеристика одержаного продукту. Обґрунтовано термін зберігання розробленого капсульованого соусу на основі показників мікробіологічної безпеки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Shvedyuk, D., V. Pasichnyi, I. Radzievska, and Y. Matsuk. "Амінокислотний склад та біологічна цінність м’ясних напівфабрикатів з використанням рослинної сировини та білково-жирових емульсій." Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 19, no. 80 (October 5, 2017): 111–14. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet8023.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто вплив внесення білково-жирових емульсій та рослинної сировини у рецептури м’ясних напівфабрикатів із м’яса птиці на показники біологічної цінності та амінокислотний склад готового продукту. Досліджено напівфабрикати, рецептура яких включала в якості основної сировини наступні складові: філе та стегно курчат – бройлерів, сало хребтове свиняче, клітковина пшенична гідратована, порошок із зеленої маси подорожника. Вибір складових компонентів рецептури здійснено з огляду на можливість моделювання повноцінного за жирно кислотним та амінокислотним складом продукту а також введення функціональних інгредієнтів, в якості яких обрано клітковину пшеничну та порошок зеленої маси подорожника. В якості основних дослідних показників визначали амінокислотний склад та біологічну цінність готової продукції. Для цього хроматографічним методом проведено визначення вмісту незамінних амінокислот у готовому продукті та розраховано критерії біологічної цінності. СКОРи усіх незамінних амінокислот знаходились у межах 73–114%, а значення коефіцієнту розбалансованості амінокислотного СКОРу – 18,96%. Зроблено висновок про позитивний вплив внесення білково-жирових емульсій та рослинної сировини у рецептури м’ясних напівфабрикатів із м’яса птиці на біологічну цінність.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Zuiev, K. O. "Особливості розподілу жирової тканини у хворих на цукровий діабет 2-го типу з ожирінням та артеріальною гіпертензією з супутньою дисліпідемією." INTERNATIONAL JOURNAL OF ENDOCRINOLOGY (Ukraine), no. 7.63 (December 16, 2014): 112–17. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0721.7.63.2014.77208.

Full text
Abstract:
Розвиток атерогенної дисліпідемії у хворих на цукровий діабет (ЦД) 2-го типу й артеріальну гіпертензію є важливим фактором ризику серцево-судинних захворювань і часто асоціюється з ожирінням. Мета. Вивчити зв’язок між надлишковим відкладенням жиру в різних компартментах тіла зі змінами рівня ліпідів крові. Матеріали і методи. Обстежені 53 пацієнти (25 чоловіків) віком 55,90 ± 2,15 року з ЦД 2-го типу, гіпертонічною хворобою І–ІІ стадії 2-го ступеня й ожирінням І–ІІІ ступеня (45 ≥ ІМТ ≥ 30 кг/м2). Всім хворим визначався рівень ліпідів плазми крові і проводилося дослідження структури тіла за допомогою рент-генівської двофотонної абсорбціометрії з визначенням загальної маси жирової тканини (МЖТз), вмісту жиру в абдомінальній (МЖТа) і глютеофеморальній (МЖТг) ділянках. Був проведений регресійний аналіз взаємозв’язку показників ліпідного спектра й маси жирової тканини з урахуванням її розподілу. Результати. Рівень загального холестерину був статистично значимо асоційований із масою жирової тканини в абдомінальній ділянці (r = 0,27; p = 0,04). Рівень холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ) був позитивно асоційований з МЖТз (r = 0,34; p = 0,01). При цьому основний внесок у цю асоціацію робив абдомінальний компартмент, бо залежність ХС ЛПНЩ від МЖТа (r = 0,38) була статистично значущою (p = 0,01). Рівень тригліцеридів був позитивно асоційований із МЖТз (r = 0,49; p = 0,001), а також з МЖТа (r = 0,39; p = 0,01) і МЖТг (r = 0,32; p = 0,02). Рівень холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПВЩ) був негативно асоційований із МЖТз (r = — 0,36; p = 0,01). Висновки. У хворих із ЦД 2-го типу з ожирінням і артеріальною гіпертензією розвиток атерогенної дисліпідемії з підвищенням рівня загального холестерину, тригліцеридів і ХС ЛПНЩ, а також зі зниженням рівня ХС ЛПВЩ пов’язаний із підвищенням загальної кількості жирової тканини, а також із надлишковим відкладенням жиру в абдомінальній ділянці.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Filak, Y. F., and Ye S. Sirchak. "ВПЛИВ ПОРУШЕННЯ МАСИ ТІЛА НА ВИРАЖЕНІСТЬ ПРОЯВІВ ОТЕОХОНДРОЗУ У ХВОРИХ НА НЕАЛКОГОЛЬНУ ЖИРОВУ ХВОРОБУ ПЕЧІНКИ." Здобутки клінічної і експериментальної медицини, no. 4 (February 12, 2021): 152–57. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2020.v.i4.11767.

Full text
Abstract:
РЕЗЮМЕ. Остеохондроз (ОХ) хребта – одна з найпоширеніших хвороб дорослого населення. Серед основних причин розвитку остеохондрозу лікарі виділяють порушення обміну речовин, низький фізичний розвиток, генетичну схильність, ожиріння, куріння. Мета – вивчити клінічні особливості перебігу ОХ поперекового відділу хребта (ПВХ) у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП) залежно від вираженості порушення індексу маси тіла (ІМТ) у пацієнтів. Матеріал і методи. Під нашим спостереженням перебували 42 хворих на НАЖХП та ОХ ВПХ. Усім обстеженим пацієнтам проведено загальноклінічні, антропометричні, інструментальні та лабораторні дослідження. Для дослідження рухової здатності хребта проводили функціональну оцінку рухливості хребта й м’язової сили спини та черевного преса. Результати. У переважної більшості обстежених нами пацієнтів з НАЖХП та ОХ ПВХ при аналізі результатів антропометричного дослідження виявлена надмірна вага тіла або ожиріння різного ступеня вираженості. У хворих на НАЖХП та ОХ ПВХ частіше діагностовано надмірну вагу тіла (42,9 %) та ожиріння І ст. (28,6 %) і лише у 9,5 % обстежених встановлено нормальну вагу тіла. Отримані результати дослідження вказують на значне погіршення рухливості хребта в поперековому відділі у хворих на НАЖХП та ОХ ПВХ. Встановлена закономірність прогресування показників рухової активності залежно від вираженості порушення ІМТ. Максимальні рухові порушення визначено у пацієнтів з ожирінням ІІ ст. за результатами тесту Шобера, тесту «пальці – підлога» та розгинання ((2,00±0,18) см – р<0,01; (16,71±0,32) см – р<0,01; (7,12±0,13) см – р<0,05 відповідно). Ці зміни мають стадійний характер, з мінімальними показниками у пацієнтів з нормальною вагою тіла і з максимальними при ожирінні ІІ ст. Висновки. У хворих на НАЖХП та ОХ ПВХ із збільшення ІМТ виявлено прогресування порушень рухової активності поперекового відділу хребта. У хворих на НАЖХП та ОХ ПВХ ожиріння різного ступеня вираженості та надмірну вагу тіла частіше виявляли в осіб без освіти або з середньою спеціальною освітою.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography