Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Žák s více vadami“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Žák s více vadami" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Žák s více vadami"

1

Šmejkal, Petr, Marek Skoršepa, Eva Stratilová Urválková und Pavel Teplý. „Chemické úlohy se školními měřicími systémy: motivační orientace žáků v badatelsky orientovaných úlohách“. Scientia in educatione 7, Nr. 1 (21.07.2016): 29–48. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.280.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Jedním z klíčových prvků výuky nejen přírodovědných předmětů je motivace žáků. Obecně se má za to, že vhodně volená motivace činí výuku zajímavější a efektivnější, zjednodušuje proces výuky, zapojuje více žáka do sledované problematiky a pomáhá zvýšit retenci získaných poznatků. K tomu, aby výuka mohla maximálně využít motivačního potenciálu vhodně volených prvků (např. vazba na „běžný život, práce s ICT, . . . ), je vhodné znát motivační orientace žáků a faktory, které je ovlivňují. V tomto ohledu se příspěvek zabývá sledováním motivačních orientací žáků při práci se školními měřicími systémy (anglicky MBL nebo probeware) v badatelsky orientovaných úlohách. Dalším motivačním prvkem je propojení úloh na praktický život. Pro studium a zhodnocení motivačních orientací žáci realizovali laboratorní cvičení, před a po laboratorním cvičení vyplnili dotazník založený na ověřených nástrojích pro jejich sledování: (i) Motivated Strategies for LearningQuestionnaire (MSLQ) a (ii) Intrinsic Motivation Inventory (IMI). Dotazníky byly statisticky zpracovány – analýzou úrovně reliability (Cronbachovo alfa), analýzou rozptylu (jednoprůchodová ANOVA) a shlukovou analýzou. Výsledky ukázaly, že většina žáků byla již před laboratorní prací dostatečně motivována, jejich motivace se po realizaci cvičení ještě zvýšila. Studované aktivity byly hodnoceny nadprůměrně, zvláště pak ty, které se vztahovaly bezprostředně k lidskému tělu (účinnost antacid) či medializovaným tématům (plynová chromatografie – methanolová aféra). Analýza rozptylu pak ukázala, že ze sledovatelných faktorů ovlivňující motivační orientace žáků je převážně škola, kterou žák navštěvuje, a potažmo učitel chemie. Naopak, minimálně ovlivňuje motivační orientace pohlaví či realizovaná aktivita. Práce na aktivitách a se školními měřicími systémy žáky ve většině bavila a celkově lze říci, že žáci jsou nakloněni implementaci měřicích systémů do výuky, které tak mají ve výuce přírodních věd nepochybně své místo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pavlátová, Věra. „Využití pojmových map s následným rozhovorem jako výzkumného nástroje při hledání žákovských miskoncepcí“. Envigogika 14, Nr. 1 (08.06.2019). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.591.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek ilustruje tvorbu a reflexi pojmových map (= PM) ve výzkumu publikovaném v tomto čísle Envigogiky („Dětská pojetí vybraných environmentálních fenoménů u žáků 1. a 2. stupně základní školy“). Zde byly pojmové mapy a následný doplňující rozhovor využity k analýze porozumění významu vybraných fenoménů. Každý žák měl nejprve pochopit, co je pojmová mapa, a mohl si vyzkoušet, jak se vytváří. Pro účely výzkumu pak zpracoval vlastní pojmovou mapu, vždy kolem vybraného centrálního fenoménu (celkem jich bylo 8). V rámci následujícího rozhovoru s výzkumníkem tento žák vysvětloval své myšlenkové operace v PM, případně pomocí návodných otázek ještě dále pokračoval v rozboru. O použité metodě více vypovídá související článek; zde přinášíme příklad tvorby pojmových map a průběhu rozhovoru s jedním ze žáků a zobecnění všech provedených rozhovorů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Žák s více vadami"

1

Žaloudková, Lenka. „Vzdělávání žáků s mentálním postižením a s více vadami“. Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-291697.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Problems of education and possible socialization of individuals with mental disability to current legislation is analyzing in this desertation work. Basic ideas, characteristic of problems and development of care are mentioned in theoretical part. One of the chapters take historical moments of this problem. Practical part is made as case study, which follows partial family with handicapped child. Case study deal with involment of child to education and record his/her education to current day. Key words: mental retardation, disabilities with more defect, education, socialization, consultancy, legislation
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Patloka, Ivo. „Terapeutické přístupy v psychopedii - využití snoozelenu ve Speciální škole pro žáky s více vadami v Blansku“. Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-266931.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Název: Terapeutické přístupy v psychopedii - využití snoozelenu ve Speciální škole pro žáky s více vadami v Blansku. Title: Therapeutic approach to assisting developmentally disabled children - snoozelen method used in specil school for multiple handicapped students in Blansko. Cíle práce: Cílem této práce je jednak rozpracování terminologického aparátu cílových skupin na základě studia analýz literárních a elektronických zdrojů, dále pak proniknutí do běžného života osob s mentální retardací a seznámení se s novými terapeutickými přístupy spojenými se stimulací základních vjemů jedince a multisenzoriálním působením na tyto osoby. Zda -li jim tyto metody umožňují vyzkoušet něco nového, poznat možnosti relaxace, uvolnění či sch1ení pocitů s blízkou osobou. Metoda: Metody této práce byly realizovány ve Speciální škole pro žáky s více vadami v Blansku a jsou vedeny metodologicky na základě pozorování a rozhovoru. K tomuto účelu byli vybráni tři klienti s různým stupněm mentální retardace na základě jejich dokumentace, konzultace s pracovníky a mé zkušenosti s nimi. Výsledky: Po celkovém zpracování všech výsledků lze potvrdit, že nové terapeutické metody mají pozitivní vliv v oblasti stimulace základních vjemů a multisenzoriálruno působení na psychomotorický rozvoj jedince s mentální retardací. Dále...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Férová, Jana. „Relaxační a terapeutické činnosti v rehabilitačním klubu na Základní škole speciální“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446537.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The purpose of this diploma thesis was to find out what type of therapies exist for pupils with combined disabilities within the Rehabilitation Club at the Special Primary School, what the course of these therapies looks like and what could be potentially improved. As part of the thesis, four research questions are answered. The theoretical part contains of the description of the comprehensive rehabilitation care which is further divided into medical, social, educational (pedagogical) and work rehabilitation. Furthermore, the theoretical part describes the individual therapies falling under the medical and the educational (pedagogical) rehabilitation. Part of the thesis is an introduction and comparison of three various organizations: educational institutions, social services and non-profit organizations. In the practical part, four research questions are defined and answered by using three methods: method of observation, interview and an analysis of pupils' documentation. It is researched what kind of therapies are being used within the Rehabilitation Club, how they are being executed, their frequency and the type of children undergoing them. The research concludes with a comparison of three different facilities whose clients suffer from severe disabilities. From the results of the research are...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Vacková, Kateřina. „Umění jako forma komunikace u dětí s více vadami“. Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-272610.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Name: Art as a form of communication with multi-handicapped children (a proposal of a conception of a new pedagogical subject taking advantage of artistic creativity). The thesis objectives: An introduction into a problem of multi-handicapped pupils and a presentation how to take advantage of art forms, especially music, as one ofthe possibilities for education and progress in communicative abilities ofthe above mentioned pupils. Method: On the basis of research of available literature, and after compilation and analysis of the obtained pieces of information applications, for actual creative output, enabling development ofcommunicative abilities ofpupils with combined defects were suggested. In the thesis a method of a long-term observation of 42 multi-defected pupils from Specialized Elementa.ry School and Practical Elementary School, Starostrašnická, Praha 1O was used. Results: In the practical part ofthe thesis the results obtained by observing the above mentioned group ofpupils were processed. On the basis ofthe results evaluation a new conception ofa creative (artistic) output is going to be proposed and put into practice in a special pedagogical subject of Artistic Workshop for Specialized Elementa.ry School and Practical Elementary School, Starostrašnická, Praha 1O. Keywords: Art,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Šukalová, Vendula. „Možnosti výchovy a vzdělávání dětí s více vadami ve školním věku“. Master's thesis, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-285412.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The Graduation páper is directed on options of education child with multiple disability in school years. The first chapter is given the characteristic of child in school years, define multiple disability and thein effects on chilďs individuality. The second chapter deals with communation, specifications with child with multiple disability and options of education. The third chapter mentions other aspects in education. The practical chapter contains detail kasuisticof child with multiple disability with adverse prognose on development. Their is also educational evaluation and individual pian of education. The question of chilďs death.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

BLAHOVCOVÁ, Eliška. „Komunikační kompetence žáků mladšího školního věku s vadami řeči“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-115882.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis focuses on the communication competence of young learners with speech impediments. The theoretical part describes the development of young learners at primary school, speech ontogenesis from the child´s birth to their entering the first class. Then there is also analyzed communication and related communicative competence. Another section focuses on speech disorders, their classification. It is important to mention the prevention of speech therapy and the subsequent development of communication skills. The practical part is focused on research to determine the influence of defects on the level of speech communication skills of young pupils. This section is based on information obtained through interviews with teachers and five selected students´ parents at the basic school of speech therapy and the analysis of governesses and teachers´ diaries. The resulting data is recorded in case reports, tables and graphs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Lanová, Martina. „Jaké je to být otcem v rodině s dítětem s těžkým zrakovým postižením“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-351719.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The topic of this thesis is the situation of families with children having severe visual or multiple disabilities, examined from the father's standpoint. The aim of this thesis is to map out (explore) the lives of fathers whose children have severe visual impairments or multiple disabilities from their subjective point of view. The focus will be on the process of accepting disabled children, the fathers' experiences, their behavior and expectations in relation to the children, their spouse / partner and other family members. In addition, the focus will be on their view of the relationship between the larger society and individuals with disabilities, including organizations dealing with this issue. For the purposes of qualitative research "What it is like to be a father whose child has a severe visual impairment," a method of semi-structured interviews for data collection will be used. The Grounded Theory method will be used to analyze the data obtained from the research. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie