Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Žáci středních škol“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Žáci středních škol" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Žáci středních škol"

1

Janštová, Vanda, und Martin Jáč. „Výuka molekulární biologie na gymnáziích: analýza současného stavu a možnosti její podpory“. Scientia in educatione 6, Nr. 1 (01.07.2015): 14–39. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.145.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Molekulární biologie je rychle se rozvíjející vědní obor a s jejími metodami se setkáváme i v každodenním životě. Proto je důležité, aby byla zastoupena ve výuce biologie na gymnáziích. Jedním z cílů studie bylo analyzovat rozložení vzdělávacího obsahu molekulární biologie na úrovni gymnaziálních školních vzdělávacích programů (ŠVP) do jednotlivých ročníků a zjistit, která molekulárně biologická témata jsou v ŠVP zastoupena a jak často. Dalším cílem bylo otestovat srozumitelnost a atraktivitu pokročilých molekulárně biologických laboratorních cvičení určených pro žáky střední školy. ŠVP celkem 160 gymnázií ze všech krajů ČR byly hodnoceny z hlediska zařazení deseti tematických kategorií výukového obsahu molekulární biologie ve vyučovacích předmětech biologie, chemie a volitelných biologických a chemických seminářích. Data byla analyzována shlukovou analýzou a následným Ï2 testem nezávislosti. V letech 2011–2013 byly realizovány čtyři různé typy praktických cvičení z molekulární biologie, kterých se zúčastnilo 466 žáků středních škol. Cvičení probíhala buď na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, nebo na středních školách, vedl je vysokoškolský lektor nebo středoškolský učitel. Po ukončení cvičení žáci vyplnili reflektivní dotazník, ve kterém laboratorní cvičení zhodnotili. Získaná data byla zpracována pomocí analýzy rozptylu. Výsledky ukazují, že molekulárně biologická témata jsou do výuky na gymnáziích zařazena převážně izolovaně v posledním ročníku povinné výuky biologie či chemie. Řada témat je v rámci povinné výuky opomíjena, případně je zařazena pouze v povinně volitelných seminářích. Realizovaná molekulárně biologická cvičení byla žáky celkově hodnocena velmi kladně. Byly zjištěny rozdíly hodnocení cvičení v závislosti na typu cvičení, na vyučujícím a místě průběhu laboratorního cvičení. Na základě výsledků je možné doporučit více provázat učivo molekulární biologie a ostatních biologických oborů a zařazovat pokročilá laboratorní cvičení do výuky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Preissová Krejčí, Andrea, Martina Cichá und Jana Máčalová. „Values and Attitudes Orientation of Czech Teachers and Students Focusing on Accepting or Rejecting the Otherness of Cultural and Ethnic Minorities“. Pedagogická orientace 26, Nr. 4 (31.12.2016): 677–94. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-4-659.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Studie zkoumá hodnotovou orientaci českých učitelů a studentů a jejich postoje k rozličným kulturním a etnickým minoritám v České republice. Domníváme se, že klíčovým problémem multikulturního vzdělávání je sdílení stereotypů a předsudků mezi účastníky edukačního procesu. Pro naše téma je nejdůležitější výchovně vzdělávací proces ve vztahu k sociálně znevýhodněným, kterými jsou např. romské děti, děti cizinců apod. Od září 2014 do června 2015 jsme realizovali rozsáhlé výzkumné šetření mezi žáky a učiteli základních a středních škol ve třech krajích České republiky. Hlavní výzkumný záměr spočíval ve zjištění a deskripci postojové a hodnotové orientace žáků a jejich učitelů vůči odlišným kulturním či etnickým skupinám. Naše předpoklady se potvrdily v případě nižší míry tolerance adolescentů k romské minoritě ve srovnání s ostatními etnickými či kulturními menšinovými skupinami, pedagogové i žáci vnímají soužití majority s romskou menšinou jako problematické. Ve vztahu k multikulturní výchově jsme dospěli ke znepokojujícímu zjištění, že pod ní učitelé obecně rozumí „učení se o jiných kulturách“, tzn. že se zdůrazňují rozdíly, namísto toho, aby bylo prezentováno, co mají tyto kultury společného. Důraz je tak kladen pouze na formování kognitivní složky postojů. Takový přístup vede k posilování stereotypního myšlení žáků, namísto rozvoje kritického myšlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Rokos, Lukáš, Jana Lišková, Lucie Váchová, Magdalena Cihlářová, Magdalena Chadová und Jana Strapková. „Pohled žáků vybraných základních škol a gymnázií na hodnocení při hodinách přírodopisu a biologie s akcentem na formativní hodnocení“. Scientia in educatione 10, Nr. 1 (13.03.2019): 90–112. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1234.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Formativní hodnocení je aktuálně často diskutovaným hodnoticím přístupem, který může vést ke zvýšení kvality výsledků žáků v přírodovědných předmětech. ASSIST-ME byl evropský projekt, jehož hlavním cílem bylo pomoci efektivní implementaci formativního a sumativního hodnocení do badatelsky orientovaného vyučování přírodovědných předmětů a matematiky na základní a střední škole v různých evropských vzdělávacích prostředích a také ověřit připravenost současných a budoucích pedagogů k využití formativního hodnocení ve výuce.Tento příspěvek prezentuje výsledky sondy zjišťující zkušenosti žáků vybraných základních škol a nižšího cyklu víceletých gymnázií v Jihočeském kraji s různými hodnoticími metodami při výuce přírodopisu a biologie. Důraz byl také kladen na znalost a osobní zkušenost žáků s formativním hodnocením. Celkem byla dotazníkovým šetřením získána data od 1 848 respondentů. Bylo zjištěno, že na vybraných školách převládá zejména sumativní hodnocení, které však samotní žáci shledávají jako vyhovující způsob hodnocení a preferují jeho upřednostnění před jinými hodnoticími způsoby. Žáci shodně uvedli, že jsou převážně zkoušeni písemnou formou, v níž se učitelé zaměřují zejména na jejich znalost obsahu. Zhruba polovina respondentů měla osobní zkušenost s formativním hodnocením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Štěpáník, Stanislav, und Jan Slavík. „Žákovské prekoncepty jako konstitutivní prvek výuky mateřského jazyka“. Pedagogická orientace 27, Nr. 1 (15.04.2017): 58–80. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-1-58.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této empirické studie je: (1) představit žákovský prekoncept jako konstitutivní prvek výuky mateřského jazyka, (2) ukázat na konkrétním příkladu větného členu (přívlastku), že pojetí žákovského prekonceptu jako klíčové determinanty výuky je nejen opodstatněné, ale přímo nutné; (3) uvést návrh, kudy by se další výzkum i snahy o zlepšování výuky v této oblasti mohly ubírat. V první části jsou vymezeny základní pojmy – představa, prekoncept a koncept – a je analyzováno jejich místo ve výuce mateřského jazyka. Následně se text věnuje kritickým místům ve výuce českého jazyka a české syntaxe, další část prezentuje samotný výzkum. Metodoustratifikovaného náhodného výběru byl vytvořen vzorek žáků 1. ročníku střední školy, u nichž byl metodou individuálního řízeného rozhovoru nad speciálně designovanými cvičeními zjišťován žákovský prekoncept přívlastku. Z výsledků vyplývá, že žáci disponují prekonceptem přívlastku a i hůře prospívající žáci jsou schopni tento prekoncept verbalizovat a přesně ho popsat, avšak po zavedení terminologie se u některých projevuje blok vyvolaný edukací a dochází ke střetu přirozeného vnímání jazyka a gramatického popisu. Zároveň se ukazuje, že po přechodu na rovinu školních znalostí žáci začnou o jazykových jevech přemýšlet jinak – jejich spontánní uvažování je zastaveno a nastupují nevhodné zmechanizované postupy, které žákům škola vnutila. Studie rovněž upozorňuje na desetiletí přetrvávající problém – výuka zavádí terminologii příliš brzy, aniž by navazovala na přirozenou jazykovou kompetenci a komunikační zkušenost žáků. I přes nedostatečné ukotvení základních znalostí pak postupuje dál, čímž se vytváří bludný kruh neúspěchu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Štefková, Ivona, Petr Šmejkal und Martina Kekule. „Hodnocení a uplatnění problematiky chemie léčiv ve výuce na gymnáziích“. Scientia in educatione 5, Nr. 1 (30.06.2014): 60–73. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.95.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento článek se věnuje problematice výuky chemie léčiv na střední škole. Diskutuje výsledky šetření, které proběhlo v letech 2011/2013. Do šetření se tehdy zapojilo celkem 25 gymnázií z celé České republiky. Výsledný vzorek čítal 417 žáků (z toho 230 dívek a 187 chlapců) a 29 učitelů chemie. Na začátku celého šetření byly učitelům na základě jejich zájmu zaslány výukové materiály k danému tématu. Po jejich otestování byly získány dotazníky, které se staly základem pro celkové vyhodnocení. Cílem bylo zjistit přístup respondentů k danému tématu a využitelnost připravených výukových materiálů ve výuce. Z výsledků šetření vyplynulo, že dané téma vnímají žáci i jejich učitelé jako přínosné a patřící do oblasti chemie. Připravené výukové materiály považuje většina žáků a učitelů za vyhovující, a tudíž za použitelné ke vzdělávání žáků na střední škole.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Jandová, Kateřina. „Stres a žáci středních škol“. Studia paedagogica 17, Nr. 2 (2012). http://dx.doi.org/10.5817/sp2012-2-8.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Hloušková, Lenka. „Využívání služeb kariérového poradenství žáky středních odborných škol“. Pedagogika 69, Nr. 2 (27.07.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.849.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Význam služeb kariérového poradenství je obvykle spojován s jednotlivci, ale v této studii je pozornost zaměřena na jeden ze společenských cílů těchto služeb, konkrétně na otázku, jak mohou služby kariérového poradenství přispívat k sociální spravedlnosti ve společnosti. Cílem je identifi kovat roli služeb kariérového poradenství při střetu se sociálními nerovnostmi. Metoda: Text vychází z dat sbíraných dotazníkem v průběhu března a dubna 2018 mezi žáky posledních ročníků denní formy studia na středních odborných učilištích a středních odborných školách v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Role kariérového poradenství jsou rozkrývány na základě charakteristik žáků a statisticky významných rozdílů mezi těmi, kteří služeb využili, a těmi, kteří služeb nevyužili, stejně tak jako s oporou o korelace mezi pohlavím, subjektivním hodnocením vzdělávacích výsledků, typem ukončení studia, vzdělávacími aspiracemi a využíváním služeb. Výsledky: Z 3096 respondentů se s odborníkem radilo 14 % žáků. Častěji služeb využili žáci, kteří v průběhu svého studia změnili školu, kteří hodnotili své studijní výsledky na prvními stupni klasifi kační stupnice, deklarovali zlepšování studijních výsledků v průběhu studia, a ti, kteří mají představu o své studijní nebo/i pracovní budoucnosti. Naopak žáci, kteří hodnotí své studijní výsledky jako dostatečné nebo nejsou se svými výsledky spokojení, častěji plánují využít služeb odborníka. Jednorázově poradce vyhledali častěji ti, kteří nespojují svou budoucnost s dosavadním oborem studia, ale mají aspiraci dosáhnout vyššího stupně vzdělání, než které právě končí. Závěr: Uvedená zjištění naznačují, že kariérové poradenství má potenciál přispívat k sociální spravedlnosti prostřednictvím tří rolí, které se odvíjí od charakteristik žáků-klientů a jejich důvodů vyhledání služby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Snětinová, Marie, und Zdeňka Koupilová. „Strategie řešení úloh ve výuce fyziky na středních školách“. Scientia in educatione 4, Nr. 1 (26.10.2013). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.45.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Řešení kvantitativních fyzikálních úloh má v českém vzdělávacím systému dlouholetou tradici. Proto jsme se rozhodli zabývat otázkou, jakým způsobem by mohli středoškolští žáci zlepšit své dovednosti v řešení úloh. Hlavním cílem prezentované studie bylo zjistit, jaké metody či kroky při řešení úloh žáci vědomě používají a jaké faktory ovlivňují výběr těchto metod. Vytvořili jsme proto dva dotazníky, které jsme zadali žákům středních škol (ve věku 15–19 let). Jeden dotazník se skládal pouze z otevřených otázek, druhý obsahoval jak otevřené otázky, tak uzavřené otázky se škálou. Oba dotazníky se zabývají strategiemi řešení úloh. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že mnoho žáků, používá strategie, které mohou vést k vyřešení jednoduchých úloh, ale nejsou optimální k rozvoji dovedností potřebných k řešení fyzikálních úloh. Popsaný průzkum je jednou částí rozsáhlejšího výzkumu, který se zabývá řešením úloh ve výuce fyziky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Straková, Jana, Jaroslava Simonová und David Greger. „Faktory ovlivňující přechod žáků do středoškolských maturitních oborů“. Pedagogika 69, Nr. 2 (27.07.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.851.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstrakt: Cílem článku je přispět k výzkumu vzdělanostních nerovností v Českém vzdělávacím systému analýzou vzdělanostních aspirací žáků v závěru povinného vzdělávání a faktorů podmiňujících jejich úspěšnost při přechodu do maturitního studia. Po ukončení 9. ročníku základní školy žáci volí mezi třemi typy vzdělávacích programů s velmi odlišnými kurikuly: gymnáziem, středním odborným vzděláním s maturitou a středním odborným vzděláním bez maturity. Rozhodnutí o volbě programu je záležitostí rodiny, škola do něj zpravidla vstupuje minimálně. Článek si klade za cíl zjistit, do jaké míry jsou aspirace na maturitní studium a úspěšnost při přechodu do maturitního studia ovlivněny vědomostmi žáků, jejich školním prospěchem a socioekonomickým statusem. Dále zjišťuje, do jaké míry jsou aspirace na maturitní studium podmíněny pocitem akademického zmaru a vztahem ke škole. Kanalýzám byla využita data získaná v roce 2003 v rámci výzkumu PISA-L od 5182 žáků 9. ročníku a data získaná v rámci výzkumu CLoSE (Czech Longitudinal Study of Education) v roce 2016 od 4489 žáků 9. ročníků. Logistická regrese ukázala, že rodinné zázemí je významným prediktorem jak aspirací na maturitní studium, tak úspěšnosti při vstupu do maturitního studia i při zohlednění studijních výsledků žáků. To znamená, že žáci pocházející z rodin s nižším socioekonomickým statusem jsou znevýhodněni v přístupu k maturitnímu studiu, i když mají stejný prospěch a stejné vědomosti jako jejich vrstevníci pocházející z rodin s vyšším socioekonomickým statusem. Ukázala rovněž, že aspirace na studium nematuritního oboru nejsou podmíněny negativními vztahy ke škole ani pocity akademického zmaru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Žák, Vojtěch, und Petr Kolář. „Proměny fyzikálního kurikula – první výsledky analýzy mezinárodních zdrojů“. Scientia in educatione 9, Nr. 1 (28.06.2018). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1034.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této studie je charakterizovat pojem kurikulum a prezentovat vybraná výzkumná zjištění, která jsou využitelná při proměnách fyzikálního kurikula střední školy. Pojem kurikulum nabývá různých významů. Patří k nim obsah vzdělávání, vzdělávací plán a nejobecněji obsah veškeré zkušenosti, kterou žáci získávají ve škole a v činnostech ke škole se vztahujících. O významech a složitosti tohoto pojmu vypovídají jeho dimenze – ideová, obsahová, organizační a metodická. Kurikulum existuje také v různých formách – koncepční, projektové, realizační, rezultátové a efektové. Cílem rešerše v databázích SCOPUS a Web of Science bylo vyhledání studií, které popisují proměny fyzikálního (resp. science) kurikula, a identifikování metod, které jsou používány při tvorbě nových kurikul. Výsledkem rešerše je mimo jiné zjištění, že výše zmíněných studií existuje v mezinárodním prostředí velmi omezený počet. Přesto rešerše přinesla některá zjištění, která mohou být využitelná při případných proměnách fyzikálního kurikula. Dalšími identifikovanými problémy jsou např. nízká matematická úroveň žáků omezující jejich fyzikální vzdělávání a poukazování na to, že reformy kurikula často spočívají pouze v malých úpravách původního kurikula.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Žáci středních škol"

1

Kováč, Jakub. „Posouzení informačního systému firmy a návrh změn“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-223807.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The master thesis deals with analysis and assessment of information system for high school using selected methods. Introduces proposal of solution with regard to security, reliability, functionality and financial aspects of the system. Final proposal should lead to improvement of ICT state in the analyzed institution.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Solarová, Pavlína. „Jak jsou žáci středních škol vzdělaní v oboru biologie virů“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-305795.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Biology is the study of viruses, which are engaged in teaching 2-3 lessons. During those hours, students must not only absorb information about the structure and function of the virus, but also the reproduction of the organism, several representatives and, ultimately, diseases that cause that exists prevention and treatment these diseases. Students remember what it is for the vaccine, the virus infects whom, how they can get infected or what the immune system. What makes the problem of students are questions: which of the viral disease is, what constitutes a viral particle, or what is an infectious disease. In the RVP G is determined curriculum is very vaguely. The teacher thus has a certain freedom in creating the ŠVP and its preparations. To more precise what students should know for graduation, testing requirements used common catalog of the school-leaving examination in this case of biology, who has broken the outputs of the curriculum of all biological disciplines.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Jindřichová, Jana. „Znají žáci základních a středních škol význam nově přejatých anglicismů?“ Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-342420.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis deals with comprehension of newly borrowed anglicisms into the Czech language. As newly borrowed we considered those which are listed in the dictionaries of neologisms, or have not been included in them yet. The comprehension was tested at primary school pupils and students of lower secondary school. The theoretical part describes ways of enriching vocabulary, especially borrowing from foreign languages. The main research method used in the practical part was a survey. It took place in April 2014 among the pupils of the 6th and 9th classes at one of Prague's primary schools and in corresponding classes at Opava secondary school. The results were related to the sex and age of the respondents and also to the type of school they are attending. We observed increased number of successful responses in closed questions testing the passive comprehension of anglicisms than in the open-ended questions testing the active comprehension of anglicisms. Comparing responses by gender, girls reached higher percentage of successful answers or the successful answers of boys and girls were balanced. The most striking differences brought comparison of respondents by age. Older pupils reached on all issues significantly higher success rate than younger pupils. Differences were also observed in the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Tichá, Natálie. „Postoj žáků středních škol k biologii“. Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-393701.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Understanding of students' attitudes is important in supporting their interest toward a particular subject. Students' attitudes toward science have been extensively studied and it has been showed that their interest decrease with age. In the Czech Republic, there are studies concerning pupils' attitudes towards biology at primary school, but high school students' attitudes towards biology are less known. Thus, the aim of this study focuses on high school students' attitudes toward biology and variables (such as gender, age, the most favourite subject and out-of-school activities) which affect them. In addition, the thesis focuses on the students' view of the particular biology fields taught at high schools, from the point of view of usefulness for life, difficulty and the level of attention given to them by teacher during the biology classes. The research was done using a questionnaire survey at high schools in the Czech Republic and the total number of 192 students took part in the survey. The results of the diploma thesis show that the attitudes of students towards biology are neutral. A more positive attitude towards biology was found in girls and younger students. Furthermore, the influence of the most popular subject and out-of-school activities on students' attitudes towards biology was...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Čílová, Tereza. „Popularita florbalu v ČR mezi žáky základních a středních škol“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-341036.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Title: Popularity of floorball among elementary pupils and high school students in Czech Republic. Objectives: The main aim of this thesis is determite popularity of floorball among elementary pupils and high school students. Secondary aims include an overview awareness of public about floorball and transcribe evolution of this sport in Czech republic. Methods: It was use the method of quantitative marketing research. The electronic polling was used for acquaring primary data. The work also includes an analysis of secondary data using linear regression. Results: It was found through research current situation floorball at Czech school children. Data are for better orientation in tables and graphs and then data are commented. Overall we can say that floorball is popular among students and floorball is included into the lessons of physical education. A large number of young athletes involved in school competitions of they are registrad player of floorball. The bigges impact comes from the elementary schoool. Keywords: floorball, students, popularity of sport
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Kovaničová, Eva. „Kofein, jeho účinky na zdraví a jeho konzumace mezi žáky vybraných středních škol“. Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-364999.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis carries the title "Caffeine, its effects on health and its consumption among students of selected secondary schools". In my diploma thesis, I am interested in how many students of selected secondary schools rely on stimulating effects of caffeine during their studies and how caffeine influences them. The key task of the diploma thesis is to find out at what level the knowledge of students of the first and final years of selected secondary schools are in the area of caffeine drinks and beverages, how much relevant information they have about caffeine influence on health and behaviour. Also, how many and what types of caffeine products the pupils most often consume. A questionnaire is used as a research tool to obtain this information. By analysing and comparing the data, I get interesting results that indicate a high consumption of beverages and caffeine-containing foods and show a lack of knowledge about caffeine. At the end of the practical part, I come up with a recommendation for a lesson in Health education, which should be devoted not only to caffeine, its sources and products containing caffeine, but also to its consumption by young people, the risk of addiction and prevention. KEYWORDS Coffeine, effects, health, history, students
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Zbořilová, Barbora. „Sociální znevýhodnění žáků středních škol - vliv znevýhodnění na vzdělávání a možnosti eliminace tohoto jevu“. Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-344351.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis focuses on the education of secondary school pupils who are socially disadvantaged. It presents the phenomenon of social disadvantage in the context of education and current legislation. It also describes the current situation and the causes of social disadvantage, particularly the role of the family, and also focuses on pupils and their families from socially excluded localities. A significant amount of space is dedicated to descriptions of the manifestations of social disadvantage in school, the diagnosis of social disadvantage, and the specific education of socially disadvantaged pupils, especially the principles of such education. The goals of this thesis are to demonstrate the effect of social disadvantage on secondary school pupils and to highlight possible solutions to this phenomenon within the education system, the possibilities for support in education, and the role of the school social worker in eliminating the impacts of social disadvantage in education. The thesis also contains case histories of socially disadvantaged female pupils as a demonstration of the professional and important work of the school social worker. KEYWORDS education, social disadvantage, socially disadvantaged pupils, secondary school, social exclusion, school social worker
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Jirásková, Lucie. „Vztah mezi perfekcionismem, výkonovou motivací, subjektivní životní spokojeností a sebeúctou u nadaných a nenadaných studentů středních škol“. Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-267009.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
(in English): The thesis called "The Relationship between perfectionism, achievement motivation, subjective life satisfaction and self-esteem among gifted and non-gifted high school students' aims to explore the differences between gifted high school students in natural sciences and their perrs in school achievement motivation, level of self-esteem, subjective life satisfaction and perfectionism. The thesis is divided into three parts: theoretical, methodological and empirical. The theoretical part deals with variables examined in the context of the giftedness and also outlines the results of previous studies in this field. The thesis focuses on intellectually gifted high school students in a field of natural sciences, especially in biology and chemistry. Research in tis thesis is quantitative. To detect self-esteem was used Rosenberg self-esteem scale, for detecting a level of global life satisfaction we used life satisfaction scale recommended by the OECD and the manual by The New Economics Foundation, school achievement motivation was measured by evaluation tool according to Hrabal and Pavelková (2011). For measuring of perfectionism, we used a modified questionnaire to measure perfectionism in sport according to Stoeber and Rambow (2007). The empirical part is devoted to statistical data...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Hlaváčová, Lucie. „Analýza vědomostí žáků základních a středních škol a interpretace evoluční biologie učiteli v České republice, Anglii a Skotsku“. Doctoral thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-351303.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
An evolution is considered the single greatest unifying theory in biology. Therefore, evolution is a crucial topic from the perspective of didactics of biology because it reaches contemporary paradigm of science education. These doctoral thesis deals with the educative aspects in the field of evolutionary biology. Given the fact that educational content and understanding of causal patterns in science may be influenced by the sociocultural background, the whole research is carried out in comparison with Great Britain. The main aim of the thesis is carried out three successive analyzes. First, the occurrence and the content of definitions of evolutionary terms in Czech and British science or biology textbooks have been compared (16 Czech and 16 British textbooks). Data were evaluated using content analysis and hierarchical cluster analysis. Subsequently, a comparison of teaching evolution has been made using a questionnaire survey (350 Czech and 122 British teachers) and interviews (10 Czech and 7 British teachers). Finally, a comparison of the Czech and British pupils' knowledge and opinions on specific evolutionary topics were obtained via a questionnaire (964 Czech and 97 British pupils). Statistically significant differences between Czech and British respondents were verified by Chi-square test...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Dyntarová, Miroslava. „Problémy žáků střední školy při řešení konstrukčních úloh“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446397.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Title: Problems of pupils of high school in solving geometric construction exercises Author: Miroslava Dyntarová Department: Department of Mathematics and Mathematical Education Supervisor: Mgr. Michal Zamboj, Ph.D., Department of Mathematics and Mathema- tical Education Abstract: The aim of this thesis is to reveal various errors and issues that high school students face in triangle construction problems. The thesis is divided into two parts for clarity. In the theoretical part we deal with construction problems in general and look into their various solution methods and formal procedures recommended by high school textbooks. Next, we focus on sets of points of a given property (that are part of the high school curriculum), give related denitions, basic properties and use cases. For better understanding of the demonstrated problems the thesis is lled with au- xiliary graphs made in the program GeoGebra. In the last chapter of the theoretical part, we introduce various problems that are expected to occur during geometry con- struction problem solving by students themselves. Those were the main focus of the following study. The preparation of the study, its implementation and subsequent ana- lysis of collected data is described in the practical part of the thesis. The study was conducted with 10 students....
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie