Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Vzdělávání dívek“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Vzdělávání dívek" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Vzdělávání dívek"

1

Smetáčková, I. „Společné, či oddělené vzdělávání dívek a chlapců?“ Pedagogická orientace 23, Nr. 5 (12.12.2013): 717–33. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-5-717.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek porovnává dva základní vyučovací modely z hlediska zastoupení dívek a chlapců – koedukovanou a oddělenou výuku. S využitím zahraničních studií diskutuje pozitivní a negativní stránky obou modelů. Z hlediska genderové rovnosti ve vzdělávání se nereflektovaná koedukace jeví problematická, protože v jejím rámci může snadno docházet k prohlubování genderových stereotypů. Eventuální úvahy o zavedení oddělené výuky dívek a chlapců (po vzoru zahraničních experimentů) by měly zohledňovat žákovský pohled. Článek proto přináší výsledky dotazníkového šetření s účastí 556 žáků/yň 2. stupně základních škol, které mapovalo jejich postoje a zkušenosti s pobytem ve smíšených a oddělených skupinách. Šetření ukázalo, že děti preferují smíšené třídy, avšak zároveň mají zkušenosti se vzájemným genderově motivovaným obtěžováním a genderově stereotypním zacházením ze strany vyučujících.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pražáková, Martina, und Lenka Pavlasová. „Vstupní znalosti účastníků geovědních táborů zjišťované asociační technikou“. Scientia in educatione 10, Nr. 1 (13.07.2019): 33–50. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1257.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Vstupní znalosti účastníků geovědních táborů zjišťované asociační technikou Martina Pražáková, Lenka Pavlasová Abstrakt Zjišťování znalostí žáků má svůj nezastupitelný význam ve formálním vzdělávání, v neformálním vzdělávání se s ním ale příliš často nesetkáváme. Tato studie popisuje výzkum, který se opírá o dvoudimenzionální pojetí kognitivních znalostí žáků a byl realizován slovním asociačním testem. Jeho prostřednictvím odvozujeme aktuální porozumění žáků (n = 143) oblasti neživé přírody. Výsledná zjištění určují úroveň vstupních teoretických i praktických znalostí účastníků geovědních táborů v dimenzích znalostí faktuálních, konceptuálních, procedurálních a metakognitivních. Byla prokázána statisticky významně vyšší úroveň teoretických konceptuálních znalostí u starších žáků (více než 12 let) a dívek. Doporučujeme tedy, aby se ve výuce témat o neživé přírodě v neformálním vzdělávání kladl důraz na rozvoj geovědních praktických znalostí žáků, které jsou specifické pro tuto oblast přírodních věd a kde vnímáme jejich deficit. Neformální vzdělávání by se tak u žáků se zájmem o neživou přírodu stalo vhodným doplňkem ke vzdělávání formálnímu. Klíčová slova: znalosti, neformální vzdělávání, geovědy, vědecký tábor, slovní asociační test.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Štefková, Ivona, Petr Šmejkal und Martina Kekule. „Hodnocení a uplatnění problematiky chemie léčiv ve výuce na gymnáziích“. Scientia in educatione 5, Nr. 1 (30.06.2014): 60–73. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.95.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento článek se věnuje problematice výuky chemie léčiv na střední škole. Diskutuje výsledky šetření, které proběhlo v letech 2011/2013. Do šetření se tehdy zapojilo celkem 25 gymnázií z celé České republiky. Výsledný vzorek čítal 417 žáků (z toho 230 dívek a 187 chlapců) a 29 učitelů chemie. Na začátku celého šetření byly učitelům na základě jejich zájmu zaslány výukové materiály k danému tématu. Po jejich otestování byly získány dotazníky, které se staly základem pro celkové vyhodnocení. Cílem bylo zjistit přístup respondentů k danému tématu a využitelnost připravených výukových materiálů ve výuce. Z výsledků šetření vyplynulo, že dané téma vnímají žáci i jejich učitelé jako přínosné a patřící do oblasti chemie. Připravené výukové materiály považuje většina žáků a učitelů za vyhovující, a tudíž za použitelné ke vzdělávání žáků na střední škole.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Obrovská, Jana. „Rituály s „těmi druhými“: Perspektiva interakčních rituálů ve školní etnografii etnicky různorodých třídních kolektivů“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 2 (21.04.2014): 51–74. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-2-51.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V tomto článku se zaměřuji na neracionální aspekty vzdělávání, specificky na rituální dimenzi vztahů ve školní třídě. Předpokládám při tom, že rituály mohou sehrávat důležitou roli v interakcích mezi žáky navzájem a žáky i jejich učiteli. Samozřejmá povaha rituálů se může problematizovat obzvláště tam, kde někteří žáci nemají kompetence k úspěšnému zapojení do rituálních událostí. Dochází k takovým situacím v etnicky různorodém třídním kolektivu? Cílem tohoto článku je pojednat přínosy vybraných teorií interakčních rituálů a ritualizací ve školní etnografii etnicky smíšených tříd a školních společenství. Kladu si otázku, v jakých ohledech jsou tyto teorie užitečné při výzkumu vztahové dynamiky třídních kolektivů navštěvovaných majoritními a romskými dětmi a jaké aspekty života školní třídy jako specifické sociální skupiny umožňují nahlédnout? Představuji analytické možnosti rituálně–interakcionistické perspektivy, která je založena na mikro-sociologii ritualizované každodennosti. Použití představeného rámce demonstruji na analýze vztahových pozic romských dívek skrze má etnografická pozorování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Vzdělávání dívek"

1

Vácová, Zdeňka. „Vzdělávání dívek s Rettovým syndromem“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-352291.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The aim of this work is to enable a person to perceive and understand the specific features of behaviour of girls having Rett syndrome and to offer effective options for activities and effort in the process of education. The substance of the collection of suggestions and proposals for actions and activities as well as tools and equipment sorted according to equipment and objects used at a special needs education primary school. Practical advice, recommendations and suggestions are based on theoretical grounds and basis, particular examples or photo documentation. The work is founded on study cases of two girls with Rett syndrome where there are not only the girls' results and evaluations in the educational process described but also the personal stories of their families and different way of dealing with the tough life situations. The work results enable to discover a suitable attitude not only towards the girls but as well to their parents, siblings or classmates. KEYWORDS rare disease, Rett syndrome, mental disorder, communication, upbringing, education, general regularities, practical activities and actions, case study
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Hrabik, Brittney. „Hodnocení efektivnosti zásahů na podporu vzdělávání dívek ve venkovských oblastech Kambodže“. Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-347990.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
0 Abstract The use of educational interventions to increase female educational attainment in developing countries has the potential to both provide women with more advantageous economic opportunities and contribute to economic growth. Achieving gender equality in education is an important first step towards achieving gender equality in the labor market. This thesis examines educational intervention programs that promote female education in rural Cambodia, and focuses in particular on conditional cash transfers. One such conditional cash transfer program in Cambodia is examined in more detail to determine its effectiveness. A qualitative evaluation was conducted in the form of focus groups and interviews with students, parents, and community members in the villages where the program was implemented. While the results of the study confirm the effectiveness of conditional cash transfers in increasing female attendance in school, the evaluation also revealed other factors that influence girls to stay in school. The study concluded that increasing the number of university-educated females in a girl's life through a mentoring program could have a positive effect on female educational attainment. Though further quantitative study is needed to investigate the effectiveness of such an intervention, this approach...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Junková, Marie. „Zdatnost a pohybová aktivnost dívek na základní škole“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446926.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Title: Fitness and physical activity of girls in primary school Objectives: The aim of the diploma thesis was to determine and compare the fitness, athletic performance and physical activity of primary school students. To measure the fitness, athletic performance and physical activity of the students, we used the UNIFITTEST test battery (6-60), a 60 m sprint and a long jump from the start and a questionnaire survey. We compared groups of girls who were monitored from 6th to 9th grade. It was a group of pupils with an artistic focus and a group of pupils from a regular class. Methods: The diploma thesis has the character of action research. The methods of testing, questioning and comparison are applied in the diploma thesis. The research was carried out at Na Líše Elementary School over a period of four years. . Results: The girls with the artistic focus have less motivation to move both inside and outside the school. Overall, these girls had worse performance results compared to the regular class, and in physical education they prefer collective games over individual sports. Keywords: girls, physical education, Unifittest, education, older school age
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Bartoňová, Eliška. „Jeden z modelů přípravy dívek pro pečovatelství“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-331704.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Anotation The diploma thesis entitled One of the Models of Girls' Preparation to Nursing is divided into four parts. The first part explains the term nursing in general in relation to social work. The second part is devoted to the project of Catholic schools for girls and to a unique twenty-five years lasting model of the integrated education of girls with social and health disadvantage at The Girls' Catholic High School, Platnéřská 4, Prague 1. The third part is focused on the role of the nursing care of the Knights of the Cross. The second part contains the investigation in the form of the study of documents; the interviews with the teachers, chosen graduates and students are to be found in the fourth part. Key words: Girls' Catholic Vocational School, integration, Day Care - the Knights of the Cross with the Red Star, model, nursing, persons with disabilities and social disadvantage, education
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

MÍČKOVÁ, Eva. „Křesťanská výchova dívek: Feministická teorie v křesťanství nebo výraz nového hledání pohlavní identity?“ Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-51838.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This Diploma thesis deals with the theme of the feminism as a new theory, which influences Christian education of girls. The whole work is divided into the two main sections. The first section serves as the theoretical background, which includes notions like: development of the feminism in the world as well as in the Czech Republic; penetration of the feminist ideas into the Christianity and consequently also the emergence of the feminist theology. The focus is limited to the Roman Catholic Church and deals especially with the role of the women in the Church. Second section of the thesis is practical. It consists of the qualitative research that explores the position of women in the Church as it is presented in the textbooks for the religious education used recently on the primary level (from the 1st till 9th grade) in the Czech Republic. The method of content analysis has been used. This section explores the feminist elements in the textbooks and attempts to identify the actual role of the women in the Church.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Džurná, Hana. „: Postavení českých studentek na půdě středních a vysokých škol na přelomu 19. a 20. století na příkladu sester Honzákových“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445990.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis is on female education at the turn of 19th and 20th century in the Czech kingdom. It researches the situation of female students at the Czech secondary schools and Czech universities at that time. The life story of sisters Honzák's is used as an example to describe the situation in detail. The thesis deals with their status at the society, their family background, their colleagues and teachers'attitude and the approach of Ministry of Cult and education. As the resources there are personal letters, school records and their own memories. The resource derives from both archive and periodicals which were interested in progress in female education. The topic of female higher education is taken in general at the beginning, the first chapters are concerned with history od female education and school laws and the first female grammar school Minerva which is an inseparable part of the history and takes an important part in my thesis, then i tis followed by students'memories. The first female students had to overcome lots of obstacles to get the same university degree as male students. Their rewarding experience and memories give us a possibility to realize how much effort they had to make to become equal members of an university.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie