Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Výzkum interpretace“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Výzkum interpretace" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Výzkum interpretace"

1

Vlčková, Kateřina, und Kateřina Lojdová. „Když čísla a slova spolupracují: smíšený design v ukázkách z výzkumu moci ve školní třídě“. Pedagogická orientace 26, Nr. 3 (15.10.2016): 482–511. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-482.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem naší studie je představit metodologii smíšeného designu výzkumu na konkrétním příkladu. Zvolily jsme si tříletý výzkum moci ve školních třídách studentů učitelství, financovaný Grantovou agenturou ČR. Propojení kvantitativní a kvalitativní metodologie ilustrujeme na úrovni teorie, formy smíšeného designu, výzkumné otázky, vzorku, sběru dat, analýzy dat a jejich interpretace. Ukazujeme také konkrétní příklady možných podob integrace výsledků kvalitativní a kvantitativní analýzy dat, které přispívají k odhalení další dimenze jevu, míry odlišnosti perspektiv aktérů či nuancí ve zjištěních. V úvodní části studie se zabýváme rozdíly kvantitativního a kvalitativního výzkumu a jejich dekonstrukcí. Ukazujeme historický vývoj smíšeného výzkumu, co je a co není smíšeným výzkumem a jaké jsou jeho základní formy. Diskutujeme o integrovaném designu výzkumu, paralelizaci a integraci jako základním principu smíšeného výzkumu a na závěr studie otvíráme také některé kritické otázky smíšené metodologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Kubátová, Helena, und Michal Malacka. „Výkon činnosti mediátora z pohledu zapsaných mediátorů“. Časopis pro právní vědu a praxi 28, Nr. 3 (29.09.2020): 469–502. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-3-9.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem článku je odpovědět na výzkumnou otázku, jak zapsaní mediátoři reflektují obecný a specifický výkon mediace v ČR. Přestože má výkon mediace svá kodifikovaná pravidla daná zákonem o mediaci, náš výzkum se nesoustředil jen na zákonnou úpravu, ale také na zkoumání praxe mediace v rámci úpravy tohoto zákona. Data byla získána empirickým kvalitativním výzkumem pomocí hloubkových rozhovorů se zapsanými mediátory. Článek se kromě úvodu a závěru skládá ze dvou částí. V první části popisujeme metodologii kvalitativního výzkumu. Zaměřujeme se v ní na výzkumnou otázku, cíl výzkumu a použitou metodu, dále seznamujeme s konstrukcí a strukturou vzorku případů a také s metodikou sběru a analýzy kvalitativních dat. Ve druhé části prezentujeme model zakotvené teorie výkonu mediace, který byl vytvořen na základě analýzy a interpretace dat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Soukup, Petr. „Užívání statistické a věcné významnosti v časopise Pedagogická orientace a Pedagogika v posledních deseti letech: pohled statistika“. Pedagogická orientace 26, Nr. 2 (01.07.2016): 182–201. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-2-182.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem příspěvku bude poukázat na problémy při využívání koncepcí statistické a věcné významnosti v posledním desetiletí ve dvou předních pedagogických časopisech, konkrétně v časopise Pedagogika a Pedagogická orientace. Text po stručném představení tématu obsahuje popis provedené obsahové analýzy dvou pedagogických časopisů a poté přechází k výsledkům provedeného výzkumu ve třech oblastech: nesprávná použití statistické analýzy, její nesprávná interpretace a používání měr věcné významnosti (effect sizes). V závěru autor kromě tradičního shrnutí výsledků a diskuse jejich limitů nabízí možná zlepšení pro publikační i vzdělávací praxi v české pedagogické komunitě. Provedený výzkum ukázal, že kvantitativně zaměřených textů je poměrně málo (ve dvou pedagogických časopisech bylo publikováno 84 textů za 10 let). Více než polovina těchto textů používá koncepci statistické významnosti, i když to prezentovaná data neumožňují. Poměrně málo častá jsou pochybení při interpretaci statistické významnosti, mezi nejrozšířenější patří mechanická práce s daty (nejčastěji užívání hvězdiček). V rozporu se současnými doporučeními se ve zkoumaných časopisech užívá poměrně málo měr věcné významnosti, nadto se užívají jen nejjednodušší míry věcné významnosti. Alarmující je též, že zhruba ve třetině analyzovaných článků chyběla věcná interpretace výsledků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Soukup, Martin. „Margaret Mead, Derek Freeman a Samoa“. Anthropologia integra 6, Nr. 2 (15.12.2015): 33–43. http://dx.doi.org/10.5817/ai2015-2-33.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předmětem studie je analýza a interpretace kontroverze Freeman versus Mead. V českém prostředí je uvedený spor prezentován výjimečně a vždy v obecné poloze. Do sporu o výzkum Margaret Mead se dosud zapojily desítky akademiků, což svědčí o významu sporu pro antropologii. Cílem studie je přetlumočit podstatu sporu, shrnout a prezentovat hlavní argumenty a uvést spor do kontextu vývoje americkéhoantropologického myšlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Labischová, Denisa. „Možnosti využití metody eyetrackingu ve výzkumu kompetencí historického myšlení na příkladu analýzy ikonografického materiálu“. Pedagogická orientace 25, Nr. 2 (20.05.2015): 271–99. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-2-271.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Empirická studie pojednává o perspektivách využití metody eyetrackingu, založené na sledování očních pohybů při percepci verbálního a ikonického textu, a přináší výsledky předvýzkumu z roku 2014, jehož cílem bylo ověřit výzkumný nástroj pro zkoumání vlivu konkrétního způsobu strukturace analýzy historické karikatury na kvalitu její interpretace respondenty. V první kapitole jsou vymezena teoretická východiska (význam historických pramenů v procesu rozvíjení kompetencí historického myšlení) a jsou zde uvedeny možnosti uplatnění eyetrackingu v pedagogickém výzkumu. Ve druhé kapitole jsou popsány použité metody sběru a zpracování dat. Zvolen byl smíšený výzkumný přístup, zahrnující analýzu audiozáznamů slovních odpovědí studentů a statistických i vizualizovaných dat získaných elektronickým měřením. Testováno bylo 23 studentů učitelství z Moravskoslezského kraje. Ve třetí kapitole jsou prezentována výzkumná zjištění – návrh kategoriálního systému pro interpretaci karikatury, vizualizace dat v podobě heatmap, gaze opacity map a gaze plots a nejvýznamnější kvantitativní data (rozdíly v četnosti a délce očních fixací v průběhu testu). Předvýzkum ukázal, že eyetracking může poskytnout jinými metodami obtížně zjistitelné informace o percepčních strategiích uplatňovaných při interpretaci textu. Výsledky naznačují, že v případě didakticky strukturované analýzy historické karikatury dosahují respondenti vyšší úrovně interpretace než při analýze nestrukturované, kdy se slovní odpovědi omezují převážně na zobrazené osobnosti a jsou opomíjeny důležité symboly, obrazové kódy i širší historický kontext.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Šmídová, Iva. „Otcovství u porodu: Re-konstrukce genderových vztahů v rodině“. Sociální studia / Social Studies 5, Nr. 1 (02.02.2008): 11–34. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-1-11.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Text analyzuje současné české otcovství na empirickém podkladu rozhovorů s páry, jimž se narodilo první dítě. Interpretace se soustředila na událost porodu, na níž dokumentuje genderové aspekty fáze přechodu k rodičovství a mechanismy re/produkce genderových vztahů. Teoretická východiska analýzy jsou rámována sociologickými genderovými studii, genderovou analýzou společnosti, její reprodukcí a změnami. Výzkum na pozadí odráží i současné debaty na politické scéně, jež se týkají “slaďování práce a rodiny”, “rovných příležitostí v rodině” a “podpory aktivního otcovství”. Výsledky nedávno dokončené empirické studie relevantní pro analytická uchopení jako budoucích rodičovství tak prvních okamžiků této etapy života nabízí autorka k diskusi a kritické reflexi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Kobert, Martin. „Změny v právní úpravě výzkumných organizací v souvislosti s novými evropskými předpisy“. ERGO 10, Nr. 3 (01.09.2015): 30–35. http://dx.doi.org/10.1515/ergo-2015-0007.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Výzkumná organizace je klíčovým pojmem v oblasti práva veřejné podpory týkající se financování výzkumu a vývoje. Jedná se o problematiku na evropské úrovni vycházející z článků 107 až 109 Smlouvy o fungování Evropské unie, ale v případě České republiky také na úrovni národní. Definice výzkumné organizace a povaha její činnosti vyvolává řadu nejasností a úprava na evropské i národní úrovní dané situaci rovněž nepomáhá. Navíc změna pravidel veřejné podpory v roce 2014 vyvolala další nové otázky a obnovila diskusi nad otázkami původními. Pokud totiž dojde k nesprávné interpretaci, hrozí riziko existence veřejné podpory a tím pádem nemožnost stoprocentního financování. Pro pochopení úpravy výzkumné organizace je zapotřebí nejprve rozdělit problematiku do dvou tematických okruhů a po jejich postupném prověření by měla být otázka stoprocentního financování zodpovězena. Jsou jimi jednak samotná definice a dále povaha činnosti výzkumné organizace. Následným rozborem se ukazuje, že v důsledku změn obou těchto otázek se riziko přesahu do oblasti existence veřejné podpory zvýšilo, a to dokonce i v případech některých typových subjektů, jako jsou vysoké školy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Šeďová, K., und R. Švaříček. „Jak psát kvalitativně orientované výzkumné studie. Kvalita v kvalitativním výzkumu“. Pedagogická orientace 23, Nr. 4 (16.09.2013): 478–510. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-4-478.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této metodologické studie je definovat základní pravidla dobré kvalitativně orientované empirické studie, to znamená výzkumné zprávy prezentující výsledky kvalitativního výzkumného šetření, která je určena k publikaci v odborném vědeckém časopise. Sdílíme přitom odstup vůči jednoznačně formulovaným kritériím kvality kvalitativního výzkumu, která mohou omezovat autonomii výzkumníka v rozhodování o vlastních postupech. Naše pravidla je proto třeba vnímat jako rámcová doporučení, která umožní autorovi udržet kontrolu nad kvalitou vlastního výzkumu. Uváděná pravidla se vztahují ke čtyřem klíčovým oblastem výzkumné zprávy: věnujeme se (1) teoretickému rámci studie, (2) popisu plánu a průběhu výzkumu, (3) výstupům z analýzy a interpretaci dat a (4) jazyku a stylu psaní výzkumné zprávy. Postupně definujeme 16 základních pravidel kvalitativního psaní, která vykládáme za pomoci metodologické literatury a komentovaných příkladů z publikovaných i nepublikovaných kvalitativních studií. Domníváme se, že uvedená pravidla lze doporučit začínajícím autorům odborných vědeckých textů určených pro recenzované pedagogické časopisy jako základní vodítka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Rozehnalová, Naděžda. „Interpretace smluvních ujednání a jednostranných prohlášení stran v prostředí mezinárodního obchodu“. Časopis pro právní vědu a praxi 26, Nr. 3 (18.09.2018): 381. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-3-1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Interpretace smluvních ujednání má v mezinárodním obchodním styku zásadní význam. Rozdílné představy stran o výkladu konkrétních prohlášení či ujednání mohou komplikovat obchodní jednání a vést až k soudním sporům. Zajímavá je tato otázka v souvislosti s použitím Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží, neboť existence jednotného práva nezaručuje stejný výsledek rozhodnutí. Naopak, možné rozdíly v interpretaci a následně i aplikaci unifikované normy snižují jeho význam. Článek se zabývá analýzou pravidel interpretace jednání stran obsažených v Úmluvě OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží a uchopením některých zvláštních doložek či principů, kterými disponuje mezinárodní kontraktační praxe. Pozornost je rovněž věnována problematice včlenění obchodních podmínek do smlouvy z pohledu pravidel obsažených v úmluvě. Autorka dospívá k závěru, že interpretace smluvních ujednání vykazuje v mezinárodním prostředí řadu specifik. Zdůrazňuje nutnost ad hoc přístupu založeného na posouzení okolností konkrétního případu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Malaník, Michal. „Empirické zkoumání metodologie interpretace práva“. Časopis pro právní vědu a praxi 27, Nr. 2 (08.07.2019): 169. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-2-1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento článek se zaobírá možnostmi empirického zkoumání v oblasti metodologie interpretace práva. Stručně pojednává o úrovni zkoumání ve světové i tuzemské odborné literatuře a informuje o nejpodstatnějších zahraničních výzkumech na toto téma. Přestože je primární zájem kladen na interpretaci práva v rámci aplikačního procesu, tedy zejména jakým způsobem se dají zkoumat interpretační postupy soudců, článek nezapomíná i na fázi právotvorby, kde je nutno o chápání interpretačních metod uvažovat také. Článek také nabízí vybrané výsledky z pilotního výzkumu, který byl proveden s několika soudci Nejvyššího soudu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Výzkum interpretace"

1

Laborová, Anna. „Extrakce parametrů pro výzkum interpretačního výkonu“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442575.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Different music performances of the same piece may significantly differ from each other. Not only the composer and the score defines the listener’s music experience, but the music performance itself is an integral part of this experience. Four parameter classes can be used to describe a performance objectively: tempo and timing, loudness (dynamics), timbre, and pitch. Each of the individual parameters or their combination can generate a unique characteristic performance. The extraction of such objective parameters is one of the difficulties in the field of Music Performance Analysis and Music Information Retrieval. The submitted work summarizes knowledge and methods from both of the fields. The system is applied to extract data from 31 string quartet performances of 2. movement Lento of String Quartet no. 12 F major (1893) by czech romantic composer Antonín Dvořák (1841–1904).
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Doktorová, Markéta. „Diagnostika vybraných aspektů organizační kultury společnosti DEK a.s“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2199.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V teoretické části práce je uveden přehled přístupů k organizační kultuře, k jejím vlivům na podnikové procesy, výkonnost a úspěšnost organizace a k metodám jejího zkoumání a poznávání. V rámci praktické aplikace je popsána diagnostika vybraných okruhů organizační kultury společnosti DEK a.s. Empirická data byla zjištěna pomocí dotazníkového šetření mezi zaměstnanci společnosti a analyzována byla relevantními statistickými metodami. Na konci práce jsou shrnuty výsledky statistické interpretace dat do slabých a silných stránek zkoumaných okruhů organizační kultury, na ně pak navazují návrhy na opatření a doporučení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Phung, Hyu Nghia. „Interpretační hodnota obrazové informace a její význam při tvorbě grafických modelů a infografik“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-197415.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Graphic figures and various types of infographics have become an essential part of the scientific papers, business presentations and study materials. Although, authors of these documents often lack the knowledge of basic rules and principles of graphic design and learn how to create figures by trial and error. Literature addressing the issues of effective verbal (presentation skills) and non-verbal (principles of scientific writing) is available and accessible. Though literature addressing the issues of scientific figure design and general visual design are very few, sometimes non existent, despite the fact that images, figures and various charts are one of the most effective mediums for information sharing. This lack of material knowledge is detrimental to the quality of works of managers, professors and researchers. This thesis attempts to fill in this gap and motivate readers to further development and research of the issue. The thesis addresses the issue of figures from its core, those being the basic principles of image perception and interpretation. Building on concepts of theorists like Peirce, Saussure and Eco the thesis will then define the meaning and purpose of "Image Interpretation Value". Selected principles of figure construction and interpretation will be introduced. These principles will then be further analyzed and applied on the level of business and scientific figures. Each chapter will include various graphic figures and practical examples to enhance further understanding of the issue. The primary purpose and goal of this thesis is to create an easy-to-follow set of instructions and suggestions on how to design effective and intelligible figures to be used in the fields of business communication, scientific research and academic teaching.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Štětinová, Barbora. „Výzkum významu steroidních hormonů pro chování primátů - metody a interpretace“. Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-288104.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Ve své diplomové práci se zabývám výzkumem významu steroidních hormonů, především testosteronu a kortizolu. Práce obsahuje souhrnné informace o steroidních hormonech, o zvlášnostech jejich metabolismu, o jejich systémovém působení a vlivu na chování. Cílem této práce bylo dát dohromady metodickou část dané problematiky. Jakými způsoby popisuje literatura možnosti zpracování vzorků obsahujících steroidní hormony.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Tučková, Kateřina. „Interpretace předvolebních výzkumů v českých tištěných denících“. Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-398540.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis Interpretation of Pre-election Polls in The Czech Printed Dailies studyies the ways in which media portrays data from election polls as part of thier news service. The thesis draws from theories of media effects, the research of which indicates a possible influence of media content on the formation of public opinion or even voting behaviour. For this reason, it maz be expected that the media present data in line with certain standards. However, in the Czech Republic, there is no code of conduct that would formulate such requirements. This leads to an ongoing struggle between the research agencies who supply such data and the media who present it to the public, where each party judges the content's quality by different measures. Some of the often criticised errors include misinterpretation of data and an insufficient explanation of the research's background. This paper uses quantitative content analysis to examine 154 articles from Czech printed journals across the three pre-election periods (2010, 2013, 2017) with the aim of determining in which form the results of pre- election polls are presented, and if all necessary data are added. The final analysis looks at the data as a whole as well as examining the trendlines during the studied time period. In conclusion, it evaluates...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Němeček, Filip. „Náboženská interpretace psychotického onemocnění. Jak rozumí svému onemocnění křesťansky orientovaní pacienti?“ Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-338637.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis deals with religious interpretations of psychotic illness. In the theoretical part, the psychotic disorder is first briefly defined and several stimulating psychological interpretations are outlined. An overview of the history of the relationship of psychology and religion follows. The next chapter summarizes some religious interpretations of psychosis. The focus of the work is on the research part. It is a psychological qualitative research, which shows how three Christian-oriented mentally ill women with psychotic symptoms interpret their own illness. The case studies are then compared in a separate chapter, entailing a slight generalization of the results. At the end there is a reflection on the limitations of the research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Nodžáková, Ivona. „Analýza stavu a údržby naučných stezek v CHKO Jeseníky“. Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-426333.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis deals with selected educational trails, which are located in the Jeseniky Protected Landscape Area. The theoretical part deals with the characteristics of educational trails and description of the monitored area. The aim of the thesis was to evaluate the state of educational trails and their maintenance. The evaluation was carried out on the basis of field research, which was realised using the standardized observation method. The terrain was also mapped and educational trails were marked in the maps. At the end of the work, model calculations were created for the maintenance of educational trails with proposals for funding.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Drcmánková, Karolína. „Princip vstřícnosti a antropologické bádání“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-353883.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This paper aims implementation of selected knowledge, e.g. the principle of charity, which were developed in the framework of analytical philosophy of language (Davidson, Quine) making methodology cultural anthropology, based on interpretative approaches examining social actors / players examination. The first part will be devoted to explanation of thought experiments, e.g. Radical translation, radical interpretation) within the discussion of analytic philosophy of language (Quine, Davidson). The second part will focus on the transfer of this knowledge to make the methodology of cultural anthropology. In the next section we will highlight a breach of the principle of charity. We will focus on critical reflection theories that have been developed in the field of linguistic anthropology, specifically linguistic relativism (Sapir, Whorf). The last part is devoted to the problem rationality which is discussed in the context of Evans Pritchard research of African Azande. These examples point out the methodological errors with anthropologists field research committed to the negative consequences to which it wrong methodological approach led. Keywords: principle of charity, ethnographic research, radical interpretation, translation, Understanding, relativism, rationality
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Čížkovská, Anna Marie. „Význam jazykového výkladu v interpretaci práva“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-308986.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis describes linguistic interpretation in the context of interpretation of law, that is defined either as discipline of law, either as social discipline. In linguistic interpretation plays basic role linguistic interpretation. In the chapter that follows the chapter with description of the linguistic interpretation and its specifics in interpretation of law, the author puts linguistic interpretation among the other methods of interpretation. Although she admits the opinion of The Constitutional Court of the Czech Republic, that linguistic interpretation is only the first approach to the text, she looks for argumentation that disproves this opinion. She finds one of possible arguments, when she relativizes enumeration of linguistics disciplines, because of pragmatics. Pragmatics as a linguistic discipline is not in this enumeration. The author says, that the reason is, that pragmatics would change meaning and understanding of the linguistic interpretation, bescause of presence of context as a common factor in pragmatics and in the teleological interpretation. The fourth chapter describes legal language as an object of the linguistic interpretation and also as an instrument of lawmakers. Author finds a reason for necessity of the linguistic interpretation in the fact, that lawmakers don't...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Drcmánková, Karolína. „Naturalizovaná metodologie v antropologickém výzkumu“. Doctoral thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-393104.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Title: Naturalized Methodology in Anthropological Research Author: Karolína Drcmánková Department: Ethnology Supervisor: doc. František Vrhel. CSc. Abstract: This paper focuses on critique of the interpretative methodology of social sciences from the position of modern philosophy of science. Our goal is to process the theoretical approaches which are discussed in the scope of philosophy of science in an interdisciplinary way. This particularly includes the arguments against epistemic relativism and postmodern theoretical approaches in anthropology. Our work is based mostly on Quin's conception of naturalised epistemology which points out the importance of applying methods commonly used in natural science. Beside this our paper is also based on Darwin's social theory and Alex Rosenberg's concept of methodological holism. Our aim is to naturalize methodology of anthropological research which will be aligned with methodology of natural science and Quin's naturalism. The conception of naturalized anthropology is based on causal explanation of human behaviour, research of standards and regularities in humans and generalization. Naturalized methodology of anthropological research will enable us to clarify the nature of human behaviour by using the methods of natural science. Keywords: naturalism,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Konferenzberichte zum Thema "Výzkum interpretace"

1

Stolinská, Dominika. „Kvalitativní přístup k interpretaci dat získaných prostřednictvím kvantitativního výzkumu v oblasti interakce učitel-žák na primární škole“. In 19th Annual Conference of CERA (Czech Educational Research Association). 19. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. Masaryk University Press, 2011. http://dx.doi.org/10.5817/pdf.p210-capv-2012-71.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie