Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Ustaw“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Ustaw" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Ustaw"

1

Łazarz, Magdalena. „Odpowiedzialność karna za uchylanie się od wykonania środka kompensacyjnego“. Biuletyn Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 16, Nr. 1 (11.10.2022): 165–83. http://dx.doi.org/10.32084/sawp.2021.16.1-10.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Problematyką niniejszego opracowania jest ustalenie, czy w obowiązującym stanie prawnym istnieje potrzeba penalizacji zachowania polegającego na uchylaniu się od wykonania orzeczonego przez sąd środka kompensacyjnego, nałożonego na podstawie art. 46 § 1 k.k. W przypadku odpowiedzi pozytywnej na powyższe pytanie należy rozważyć, czy zachodzi potrzeba wprowadzenia regulacji w celu jej zapełnienia, ocenić zaproponowane zmiany i sformułować propozycje de lege ferenda. Bazę dla niniejszych dywagacji stanowić będzie ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw oraz projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw z dnia 14 maja 2019 r. wraz z uzasadnieniem, a także materiały legislacyjne i opinie środowiska naukowego na temat proponowanych regulacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pilarska-Romanowska, Anna, und Agnieszka Ewa Zimmermann. „The profession of pharmacy technician in the light of the Act on Certain Medical Professions“. Farmacja Polska 79, Nr. 10 (23.01.2024): 605–13. http://dx.doi.org/10.32383/farmpol/178519.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Regulacja ustawowa poszczególnych zawodów medycznych ma na celu szeroko pojętą ochronę zdrowia i ochronę pacjentów poprzez m. in. ustalanie zasad wykonywania zawodu. Dotychczas zawodami regulowanymi przepisami ustaw były zawody: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeuty, farmaceuty, ratownika medycznego, diagnosty laboratoryjnego oraz felczera. Ustawa o niektórych zawodach medycznych wprowadza ogromne zmiany w wykonywaniu piętnastu zawodów medycznych, które dotychczas w prawie polskim nie były kompleksowo unormowane. Nowym rozwiązaniem jest również ujęcie w jednym akcie prawnym tak wielu zawodów. Nadrzędnym celem nowej ustawy jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa pacjenta poprzez niedopuszczanie do udzielania pacjentom świadczeń oraz innych usług przez osoby nie mające odpowiednich kwalifikacji. W związku z tym, w jej treści znajdują się konkretne wytyczne dotyczące potrzebnego wykształcenia, podnoszenia swoich kwalifikacji oraz konieczności ustawicznego rozwoju. Bardzo ważną częścią każdej z ustaw regulujących zawody medyczne, jest ta dotycząca zakresu odpowiedzialności w przypadku nienależytego wykonywania zawodu. Pozwala to na wyciąganie konsekwencji za naruszenie przepisów przez osoby wykonujące zawody medyczne niezależnie od ewentualnej odpowiedzialności ponoszonej przed sądami powszechnymi. Przepisy ustawy objęły również techników farmaceutycznych. Zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych, technik farmaceutyczny poza odpowiednim wykształceniem będzie musiał spełnić także szereg innych wymagań. Nowością dla techników farmaceutycznych będzie konieczność wpisania się do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych zmian zachodzących w zawodzie technika farmaceutycznego w związku z wejściem w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Warto pamiętać, że regulacja ustawowa zawodu to nie tylko nakładanie przez ustawodawcę nowych obowiązków na osoby go wykonujące. To także ochrona prawna tytułu zawodowego technika farmaceutycznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Diachenko, Veronika. „Ustawa o specjalnym statusie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie – porównanie polskich i ukraińskich przepisów o szczególnych prawach obywateli obu państw“. Studia Prawnicze KUL, Nr. 1 (27.03.2024): 105–21. http://dx.doi.org/10.31743/sp.15787.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza i porównanie ukraińskiej ustawy z dnia 28 lipca 2022 r. o ustanowieniu dodatkowych gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających na terytorium Ukrainy z polską ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Autorka posłużyła się metodą dogmatyczno­-prawną oraz komparatystyką prawniczą i przeanalizowała kluczowe zagadnienia obu aktów normatywnych w celu odpowiedzi na główne pytanie badawcze: czym de facto jest uzasadniona odmienność kształtu przepi­sów i obszerność regulacji tych dwóch ustaw oraz jakie zastosowanie praktyczne dla obywateli Rzeczypospoli­tej Polskiej może mieć ustawa ukraińska. Szczególną uwagę zwrócono na odmienności występujące w ustawie ukraińskiej oraz rozwiązania nietypowe dla prawa polskiego. Podniesiono także, iż różnice w analizowanych ustawach w znacznej mierze wynikają z celów i okoliczności powstania obu aktów prawnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Jabłoński, Mariusz. „Nowelizacje przepisów ustawy z 6 września 2001 roku — Prawo farmaceutyczne z perspektywy respektowania standardów demokratycznego procesu stanowienia ustaw — analiza krytyczna“. Przegląd Prawa i Administracji 135 (28.06.2024): 31–48. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.135.3.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W opracowaniu poddano analizie praktykę wprowadzania poprawek w trakcie prac parlamentarnych dotyczących nowelizacji przepisów ustawy — Prawo farmaceutyczne. Autor koncentruje się na wskazaniu zakresu i charakteru naruszeń konstytucyjnego trybu stanowienia ustaw, które towarzyszyły tym procesom. W szczególności pogłębionej refleksji poddany został „mechanizm” zmian dokonanych w związku z uchwalaniem ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

May, Joanna. „Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego“. Studia Iuridica Toruniensia 29 (24.11.2021): 211–36. http://dx.doi.org/10.12775/sit.2021.030.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Artykuł jest poświęcony przedstawieniu zmian wprowadzonych Ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. oraz Ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, ale jedynie w obszarze mającym wpływ na obecny kształt postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przyjętą przez autorkę kolejność omawianych zmian wyznaczają etapy postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Artykuł zasadniczo koncentruje się na przedstawieniu najważniejszych zmian k.p.c., autorka jednak nie stroni od ich oceny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Miemiec, Wiesława. „Rozszerzenie źródeł finansowania deficytu budżetu jednostek samorządu terytorialnego“. Przegląd Prawa i Administracji 120 (19.06.2020): 657–70. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.120.49.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Normatywne pojęcie deficytu budżetowego j.s.t. zostało określone expressis verbis w art. 217 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z powołanym przepisem jest to ujemna różnica pomiędzy dochodami a wydatkami w konkretnym roku budżetowym. Ustawodawca jedno-cześnie wymaga, aby w uchwale budżetowej przewidującej w danym roku deficyt wskazano źródła jego spłaty. Reglamentacji prawnej podlega zatem nie tylko wysokość deficytu budżetowego j.s.t. i ograniczenia pozyskiwania środków finansowych kreujących ten deficyt, lecz także źródła i sposób jego finansowania. Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych wprowadziła wiele zmian w systemie finansów j.s.t., w tym również zwiększony został katalog źró-deł finansowania deficytu. Przedmiotem tego opracowania jest ocena istotnego fragmentu wprowa-dzonych zmian dotyczących tych nowych źródeł finansowania deficytu budżetu j.s.t. Najistotniejszą rolę w tym zakresie odgrywają przychody z „niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikające z rozliczania dochodów i wydatków nimi finansowanych, związa-nych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach”. Usta-wodawca nie zdefiniował terminu „szczególne zasady wykonywania budżetu” ani też nie wskazał, o jakie odrębne ustawy chodzi. Istotne jest zatem ustalenie tych zagadnień. W artykule wskazany został przykładowy katalog takich ustaw. Ustalenia te będą miały istotne znaczenie dla dalszego stosowania znowelizowanych przepisów ustawy o finansach publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Pańczyk, Łukasz. „Usunięcie kary 25 lat pozbawienia wolności z katalogu kar Kodeksu karnego“. Acta Iuridica Resoviensia 42, Nr. 124 (30.09.2023): 55–68. http://dx.doi.org/10.15584/actaires.2023.3.4.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy kodeks karny oraz niektóry innych ustaw jest jedną z największych nowelizacji polskiej ustawy karnej od lat. Wniesie ona do polskiego kodeksu karnego wiele istotnych zmian. Artykuł skupi się wokół modyfikacji katalogu kar (obecnego art. 32 kodeksu karnego) polegającej na uchyleniu kary 25 lat pozbawienia wolności przy równoczesnym rozszerzeniu granic zwykłego pozbawienia wolności, ustanawiając nowe ramy zagrożenia karą na czas od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności. Autor zwięźle przedstawi podstawowe w jego ocenie wątpliwości i kontrowersje związane z nadchodzącą nowelizacją w zakresie wyżej wskazanym, podejmując próbę analizy ratio legis usunięcia kary 25 lat pozbawienia wolności z polskiego porządku prawnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Włodarczyk, Magdalena, und Tomasz Kalisz. „Rola i znaczenie instytucji zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdu w świetle art. 182a k.k.w.“ Nowa Kodyfikacja Prawa Karnego 63 (16.08.2022): 11–26. http://dx.doi.org/10.19195/2084-5065.63.2.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Artykuł stanowi próbę przybliżenia problematyki związanej z wprowadzoną do obowiązującego porządku prawnego ustawą z 20 marca 2015 roku o zmianie ustawy — Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 541) instytucją zmiany sposobu wykonywania orzeczonego prawomocnym wyrokiem sądu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów wedle art. 182a kodeksu karnego wykonawczego. Wprowadzony przepis przy spełnieniu określonych warunków ustawowych pozwala bowiem sądowi na zmniejszenie (złagodzenie) elementu represyjnego orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów poprzez umożliwienie skazanym prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Demendecki, Tomasz. „Zażalenie do innego składu sądu w sprawach cywilnych – instytucja usprawniająca rozpoznanie spraw w sądowym postępowaniu cywilnym? Przyczynek do dyskusji“. Europejski Przegląd Prawa i Stosunków Międzynarodowych, Nr. 4 (09.05.2024): 44–55. http://dx.doi.org/10.52097/eppism.8621.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw ustawodawca zdecydował o modyfikacji modelu instytucji zażalenia w postępowaniu cywilnym. W konsekwencji do kodeksu postępowania cywilnego dodany został przepis art. 3941a oraz zmieniony przepis art. 3942, które łącznie regulują kolejno: zażalenie do innego składu sądu I instancji oraz zażalenie do innego składu sądu II instancji. Obie prezentowane regulacje zostały następnie zmodyfikowane ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jako zalety wprowadzenia tych przepisów prawnych, co podkreśla się w piśmiennictwie oraz w orzecznictwie sądowym, wskazywano zoptymalizowanie ekonomiki postępowania zażaleniowego (skrócenie czasu trwania tegoż postępowania), wyeliminowanie trudności organizacyjnych związanych z koniecznością przekazywania akt do sądów drugiej instancji, doprowadzenie do sprawniejszego i wydajniejszego rozpoznawania środków odwoławczych. Ustawodawca zamierzał również w ten sposób wyraźnie rozgraniczyć kompetencje sądu I i II instancji, temu drugiemu pozostawiając merytoryczną kontrolę wyniku postępowania i odciążając go od rozstrzygania kwestii drobnych. Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi, czy założenia ustawodawcy, zasługujące na aprobatę, zostały zrealizowane. W ocenie autora wprowadzone rozwiązania legislacyjne nie są wystarczające i albo nie prowadzą ostatecznie do przyspieszeniaczasu trwania postępowań, albo przyspieszają je kosztem prawidłowego sposobu rozpoznania sprawy. Powyższe jest zaś konsekwencją zachwiania równowagi pomiędzy określeniem, czy zasadą pozostaje wnoszenie zażalenia pionowego, czy też poziomego. Taki stan wymaga więc dalszej interwencji ustawodawcy. Przeprowadzenie analizy instytucji wymagało zastosowania różnorodnych metod badawczych: dogmatyczno-językowej, porównawczej, analizy orzecznictwa, a uzupełniająco także historycznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Zaborska, Katarzyna. „DOMNIEMANIE PRZESTĘPNEGO POCHODZENIA MIENIA (ART. 45 § 2 I 3 K.K.)“. Zeszyty Prawnicze 20, Nr. 1 (30.06.2020): 117–38. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2020.20.1.05.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Przedmiotem niniejszego opracowania jest uregulowana w art. 45 § 2 i 3 k.k. instytucja domniemania przestępnego pochodzenia mienia. W artykule poddano analizie ostatnie zmiany legislacyjne w zakresie wyżej wskazanych przepisów, dokonane na mocy ustawy z 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 768) oraz ustawy z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396), które w zamyśle ustawodawcy miały poprawić efektywność realizacji założeń współczesnej polityki kryminalnej. Zwrócono także uwagę na praktyczne aspekty omawianej instytucji, w tym na potencjalne problemy interpretacyjne, jakich może dostarczać wykładnia art. 45 § 2 i 3 k.k. w obecnym brzmieniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Ustaw"

1

Šuvaković, Uroš. „Ustav Republike Srbije iz 2006. : neki elementi novog političkog sistema : tematski zbornik radova“. Beograd, 2007. http://bvbr.bib-bvb.de:8991/F?func=service&docl̲ibrary=BVB01&docn̲umber=016669475&linen̲umber=0001&funcc̲ode=DBR̲ECORDS&servicet̲ype=MEDIA.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Metin, Usta Ayşe Duha [Verfasser], Bruno [Akademischer Betreuer] Merz, Viet Dung [Akademischer Betreuer] Nguyen, Bruno [Gutachter] Merz, Viet Dung [Gutachter] Nguyen und Robert [Gutachter] Jüpner. „The role of risk components and spatial dependence in flood risk estimations / Ayşe Duha Metin Usta ; Gutachter: Bruno Merz, Viet Dung Nguyen, Robert Jüpner ; Bruno Merz, Viet Dung Nguyen“. Potsdam : Universität Potsdam, 2021. http://d-nb.info/1228431582/34.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Stojan, Ivić. „Dimenzije gornjih respiratirnih puteva kod malokluzije klase II/1“. Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet u Novom Sadu, 2014. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=87518&source=NDLTD&language=en.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Uvod: Kraniofacijalni sistem je svim svojim strukturama razvojno, funkcionalno i anatomski tesno vezan sa strukturama gornjih respiratornih puteva. Tako je svaki poremećaj u jednom od njih često praćen manjim ili većim poremećajem u drugom. Ovaj rad se bavi utvrđivanjem mogućnosti da se prepoznaju neki od orofacijalnih faktora kod dece koji bi mogli da uzrokuju ili povećaju ozbiljnost smetnji u disanju. Od posebnog je značaja činjenica da se većina autora bavi tretiranjem odrasle populacije, dok samo nastajanje poremećaja nije jasno objašnjeno. Zbog toga je ovaj rad zamišljen kao doprinos saznanju o nekim od mnogih međusobno veoma kompleksno isprepletanih funkcionalnih i morfoloških poremećaja koji svi zajedno dovode do ovog potencijalno opasnog, a globalno prisutnog stanja. U ovom istraživanju posebna pažnja se obraća na uticaj poremećenih međuviličnih odnosa u sagitalnoj dimenziji (posteriorni odnos struktura donje vilice) kod dece koja nisu završila rast i kod koje se još uvek može terapijski delovati, kao i na sagitalnu uskost gornjih respiratornih puteva. Skeletno II klasa je poremećaj kraniofacijalnog razvoja koji se u dece leči, dok je kod odraslih sa završenim rastom taj odnos vilica fiksiran. Ispravljanje morfološke nepravilnosti kod dece koriguje se pravilnim usmeravanjem rasta, i normalizacijom poremećenih funkcija orofacijalne i nathioidne muskulature, što se postiže primenom funkcionalnih ortodontskih aparata. Ciljevi i hipoteze: Opšti cilj rada je da se doprinese saznanjima o dimenzijama struktura u periodu razvoja koje mogu u kasnijim životnim dobima da doprinesu nastanku smetnji u disanju i nekom od širokog spektra poremećaja opisanih kao sindrom opstruktivnog prekida disanja u toku sna, kao i da se sagledaju mogućnosti ranog delovanja na njih. Metode: Ispitivanje je sprovedeno kao kombinacija studije preseka u svom prvom delu I kohortne studije u svom drugom delu, na Klinici za stomatologiju Vojvodine. Studijom je obuhvaćeno 98 ispitanika eksperimentalne grupe koji su ispunjavali kriterijume za uključivanje u studiju, odgovarajućeg uzrasta i kraniofacijalne morfologije (druga skeletna klasa i hiperdivergentan rast), kao i 70 (dve grupe po 35) ispitanika kontrolne grupe odgovarajućeg uzrasta kao reprezent opšte populacije. Kod svih ispitanika izvršena su standardna rendgenkefalometrijska merenja i utvrđene dimenzije gornjih respiratornih puteva, kao i struktura koje bi mogle da imaju uticaja na njih, jezika i mekog nepca. Dobijene vrednosti su upoređene statistički. Posle godinu dana ortodontskog lečenja malokluzije druge klase, pristupilo se ponovnom merenju istih struktura, upoređivanju sa kontrolnom grupom odgovarajućeg uzrasta, kao i utvrđivanju nastalih promena u odnosu na početni nalaz. Da bi se utvrdio stvarni opseg promena nastalih usled ortodontske terapije, upoređen je stepen promene i kod kontrolne grupe na početku i kraju opservacionog perioda. Rezultati: Utvrđene su sagitalne dimenzije gornjih respiratornih puteva kod ispitanika sa hiperdivergentnom malokluzijom klase II/1. Utvrđene dimenzije su značajno manje kod ispitanika sa klasom II/1 nego kod opšte populacije, na sva tri posmatrana nivoa, nivou nazofarinksa, nivou orofarinksa i nivou hipofarinksa. Ne postoji statistički značajna međuzavisnost između sagitalnih dimenzija gornjih respiratornih puteva i skeletnih odnosa u sagitalnoj dimenziji. Nakon ortodontskog lečenja funkcionalnim aparatima, kod ispitanika su se dimenzije gornjih disajnih puteva na sva tri posmatrana nivoa povećale. Zaključak: Nalazi potvrđuju da su gornji disajni putevi kod osoba sa hiperdivergentnom klasom II/1 uži nego kod ostatka populacije, kao i da uravnotežavanje njihovih morfofunkcionalnih odlika u toku rasta ortodontskim lečenjem dovodi i do skladnijeg razvoja faringealnih struktura koje izgrađuju gornje disajne puteve.
Introduction: Craniofacial system has all of its structures developmentally, functionally and anatomically closely related to the structures of the upper respiratory tract. Thus, any disturbancein any of them is often accompanied by a disorder in the other. This paper is identifying opportunities to recognize some of the orofacial factors in children that could cause or increase the severity of breathing difficulties. Of particular importance is the fact that most authors deal with treating the adult population, while the mere emergence of the developmental disorder is not clearly explained. Therefore, this paper is conceived as a contribution to the knowledge of some of the many mutually very complex, interwoven functional and morphological disorders that together lead to this potentially dangerous, a globally present situation. In this study, specialattention is paid to the influence of irregular intermaxillary relationship in the sagittal dimension (posterior position of lower jaw) in children who have not yet completed growth and in which there still can be a therapeutic act, as well as the sagittal narrowness of the upper respiratory tract. Correcting morphological irregularities in children is acheived by modifying and directing the growth and normalization of disturbed functions of orofacial musculature, by the application of functional orthodontic appliances. Objectives and hypotheses: The overall objective of this paper is to contribute to the knowledge of the structures and dimensions of the structures during the period of development, which may in later stages of life contribute to the occurrence of disturbances in breathing and a wide spectrum of disorders described as obstructive sleep apnoea syndrome, as well as to examine the possibility of affecting them early. Methods: The study was conducted as a combination of cross-sectional study in the first part and cohort study in its second part. It was performed at the Clinic of Dentistry of Vojvodina. The study included 98 experimental group subjects who met the criteria for inclusion in the study, appropriate age and craniofacial morphology (second class and hyperdivergent skeletal growth), and 70 (two groups of 35) of controls, being of corresponding ages. Roentgenocephalometric features and the dimensions of the upper respiratory tract were assessed in all subjects, as well as structures that could influence them, tongue and soft palate. The values obtained were compared statistically. After a year of orthodontic treatment of class II malocclusion, re- measurement of the same structures was performed, as well as the comparison with a control group of corresponding age. Changes in relation to the initial findings were tracked. To determine the actual extent of the changes caused by orthodontic treatment, the degree of change was compared in the control group at the beginning and end of the observation period. Results: The sagittal dimensions of the upper respiratory tract are significantly smaller in patients with Class II/1 than in the general population in all three observed levels, the level of the nasopharynx, oropharynx, and the level of level of hypopharynx. There was no significant interdependence between the sagittal dimension of the upper respiratory tract and skeletal relationships in the sagittal dimension. After orthodontic treatment by the means of functional appliances, the dimensions of the upper airway in all three observed levels increased. Conclusion: The findings confirm that the upper airway in patients with hyperdivergent class II/1 malocclusion is narrower than in the rest of the population, as well as that balancing their morphofunctional facial features during growth by orthodontic treatment leads to the more harmonious development of the pharyngeal structures that make up the upper airways.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Witorska, Alicja. „Interpunkcja w aktach prawnych ogłaszanych w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej“. Doctoral thesis, 2020. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/3799.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tematem niniejszej pracy doktorskiej jest analiza pojęcia interpunkcji z punktu widzenia różnych tradycji językoznawczych oraz stosowanie interpunkcji w aktach prawnych ogłaszanych w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W polskiej literaturze językoznawczej oraz w słownikach języka polskiego definiuje się interpunkcję jako reguły użycia takich znaków, jak np.: kropka, przecinek, wykrzyknik, które tradycyjnie określa się jako znaki interpunkcyjne lub znaki przestankowe. Termin znaki przestankowe wskazuje na związki tych znaków z mową: służą one do oddania intonacji, akcentu i innych cech prozodycznych. W przypadku znaków interpunkcyjnych na pierwsze miejsce wysuwa się ich funkcję składniową. Tradycja przedstawiania paraleli między interpunkcją w piśmie i intonacją w mowie jest wciąż obecna w językoznawstwie polonistycznym. Opieranie się na tej tradycji przy redagowaniu aktów prawnych, które stanowią specjalistyczny tekst pisany, jest problematyczne. Interpunkcja nie pełni w nich funkcji prozodycznej. Znaki interpunkcyjne w aktach prawnych wskazują związki składniowe i semantyczne w tekście. Celem pracy doktorskiej jest analiza interpunkcji rozumianej jako znaki interpunkcyjne i reguły ich użycia w tekście aktu prawnego, a szczególnie ustalenie, czy reguły ortograficzne zawarte w Wielkim słowniku ortograficznym PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego są adekwatne w odniesieniu do przyjętego sposobu stosowania znaków interpunkcyjnych w aktach prawnych. Chodzi także o zbadanie, czy stosowanie znaków interpunkcyjnych w tekstach prawnych i w tekstach naukowych i popularnonaukowych się różni. Badanie przeprowadzono na korpusie złożonym z ustaw i rozporządzeń zawierających ponad 100 tys. słów. Założeniem pracy było rozstrzygnięcie kwestii, czy redagowanie specjalistycznego tekstu prawnego wymaga formułowania dodatkowych wskazań w zakresie interpunkcji. W rozdziale pierwszym niniejszej pracy przedstawiono pojęcie i definicje interpunkcji w polskim piśmiennictwie językoznawczym i w słownikach języka polskiego oraz zestawiono je z definicją interpunkcji w tekstach prawnych sformułowaną przez Andrzeja Malinowskiego, w której nie podtrzymuje się związku znaków interpunkcyjnych z mową. Rozdział drugi został poświęcony analizie mowy i pisma oraz znaku i znaczenia. Według wielkiej teorii piśmienności pismo nie jest zapisaną mową, jest niezależnym systemem znaków. Z analizy teorii semiotycznych i językoznawczych wynika, że znaki interpunkcyjne można potraktować jako znaki semiotyczne, które biorą udział w tworzeniu znaczenia gramatycznego. Różnicom i podobieństwom między tekstami aktów prawnych a innymi tekstami pisanymi jest poświęcony rozdział trzeci pracy. Z porównania obu rodzajów tekstów wynika, że specjalistyczny tekst prawny spełnia kryteria językoznawcze sformułowane dla tekstu pisanego. Kształtowanie się polskiej interpunkcji przedstawiono w rozdziale czwartym. Analiza diachroniczna wskazuje, że choć w XX w. nastąpiło przejście od intonacyjnego przestankowania do składniowej interpunkcji, podtrzymano związek znaków interpunkcyjnych z mową. W rozdziale ostatnim przedstawiono wyniki badań empirycznych. Porównanie kontekstów występowania znaków interpunkcyjnych w tekstach aktów prawnych z regułami Wielkiego słownika ortograficznego PWN wykazało, że znaki interpunkcyjne w tekstach prawnych pełnią funkcje opisane w regułach słownikowych. Reguły te zatem są wystarczające do interpretacji znaków interpunkcyjnych w tekstach aktów prawnych. Analiza wykazała również, że znaki interpunkcyjne w tekstach aktów prawnych pełnią takie same funkcje jak w tekstach naukowych i popularnonaukowych. Niewielkie różnice w stosowaniu znaków interpunkcyjnych i ich frekwencji w obu rodzajach tekstów są związane z budową i semantyką tekstów. W opisach obu rodzajów tekstów uznano, że znaki interpunkcyjne występują w określonych miejscach w tekście i pełnią w nich określone role. Nie ma potrzeby odwoływania się do mowy w celu wyjaśniania kontekstów użycia znaków interpunkcyjnych w aktach prawnych. Podtrzymywanie związku znaków interpunkcyjnych z mową jest w dużej mierze kwestią tradycji. W odniesieniu do tekstów aktów prawnych można z tej tradycji zrezygnować i traktować znaki interpunkcyjne jako znaki wskazujące związki składniowe i semantyczne występujące w tekście aktu prawnego.
The subject of the present thesis is the analysis of the concept of punctuation from the point of view of various linguistic traditions and the use of punctuation in legal acts published in the Journal of Laws of the Republic of Poland. According to Polish linguistic literature and Polish language dictionaries, punctuation is defined as the rules of the use of such signs as, for example, periods, commas, exclamation marks, which are traditionally called punctuation marks or pause marks. The term pause marks indicates the connection between these signs and speech; they are used to express intonation, accent, and other prosodic features. When it comes to punctuation marks, their syntactic role comes first. The tradition of drawing a parallel between punctuation in writing and intonation in speech is still present in Polish linguistics. It seems problematic, however, to rely on this tradition when drafting legal acts, which constitute written text for specific purposes. Punctuation does not play a prosodic function in them. Punctuation marks in legal acts indicate syntactic and semantic relations in the text. The purpose of the thesis is to analyze punctuation understood as punctuation marks and rules of their use in a legal text and, in particular, to determine whether the punctuation rules included in “Wielki słownik ortograficzny PWN” edited by Edward Polański are adequate in relation to the practice of using punctuation marks adopted in legal acts. The second aim of study is to examine whether the use of punctuation marks in legal texts differs from academic and popular science texts. The research was based on a corpus composed of laws and decrees containing over 100,000 words. The assumption of the thesis was intended to determine whether editing a specialized legal text requires formulating additional punctuation guidelines. The first chapter of the thesis presents the concept and definitions of punctuation in Polish linguistic literature and dictionaries, and compares them with the definition of punctuation in legal texts suggested by Andrzej Malinowski. In these definition the connection between punctuation and speech was relinquished. The second chapter is devoted to the analysis of speech and writing as well as to the relation between the sign and meaning. According to the Great Theory of Literacy, writing is not written speech, it is an independent system of signs. The analysis of semiotic and linguistic theories shows that punctuation marks can be treated as semiotic signs involved in creating grammatical meaning. The third chapter of the thesis is dedicated to differences and similarities between a general written text and a legal text. The comparison of the two types of texts reveals that the legal text meets the linguistic criteria formulated for the written text. The origins of Polish punctuation are presented in the fourth chapter. Diachronic analysis demonstrates that the connection between punctuation and speech has not been abandoned even though speech pausing was replaced by syntactic punctuation in the 20th century. The last chapter of the thesis contains the results of empirical research. The comparative analysis of the contexts of the use of punctuation marks in legal texts and Polish orthography rules included in “Wielki słownik ortograficzny PWN” edited by Edward Polański showed that punctuation marks in legal texts perform functions specified in the dictionary rules. Therefore, these rules are sufficient to the interpretation of the usage of punctuation marks in legal texts. The analysis also revealed that punctuation marks in the texts of legal acts fulfill the same functions as in academic and popular texts. Slight differences in the usage of punctuation marks and in their frequency in both text types result from the structure and semantics of the texts. Punctuation marks were found to appear in typical places and play typical roles in of both types of text. There is no need to refer to speech to explain the contexts of the usage of punctuation marks in legal acts. Maintaining the connection between punctuation marks and speech is mostly the matter of tradition. In the case of legal language, this tradition may be changed; punctuation marks should be treated as signs indicating syntactic and semantic relations appearing in the text of a legal act.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Matusiak, Karolina Maria. „Federalna polityka regulacji powszechnego prawa dostępu do broni palnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki (2001-2012)“. Doctoral thesis, 2020. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/3646.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Rozprawa doktorska pt. „Federalna polityka regulacji powszechnego dostępu do broni palnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki (2001-2012)” poświęcona jest analizie działań podejmowanych przez przedstawicieli federalnej władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej w zakresie prawa zawartego w Drugiej Poprawce do Konstytucji USA. Choć broń palna towarzyszy Amerykanom już od czasów kolonialnych, zmieniająca się sytuacja polityczna i społeczna spowodowała, że na przestrzeni lat przedstawiciele władzy federalnej decydowali się wprowadzić w życie regulacje w powszechnym dostępie do pistoletów i strzelb. Ograniczenia te dotyczyły między innymi: kategorii osób, które nie mogą legalnie posiadać broni palnej; rodzajów broni i amunicji, które mogą być dostępne dla ogółu obywateli; ogólnokrajowego systemu sprawdzania osób chcących nabyć broń palną. Celem rozprawy doktorskiej jest analiza regulacji powszechnego dostępu do broni palnej wprowadzanych na poziomie federalnym. Jako punkt odniesienia przyjęto ataki terrorystyczne na Światowe Centrum Handlu i Pentagon, do których doszło 11 września 2001 roku. W ich następstwie władza federalna podejmowała działania, które motywowane były potrzebą zapewnienia Amerykanom bezpieczeństwa i przeciwdziałania podobnym tragediom w przyszłości. Ze względu na fakt, że zagwarantowanie bezpieczeństwa jest jednym z najczęściej podawanych powodów posiadania broni palnej, na uwagę zasługiwały związki pomiędzy kursem polityki federalnej przyjętym po 11 września oraz szczególnym przywiązaniem Amerykanów do powszechnego dostępu do broni. Praca obejmuje okres od 11 września 2001 roku do końca 2012 roku. Przykłady działań podejmowanych przed i po tym okresie pozwalają przedstawić szerszy kontekst polityczny i społeczny. Rozprawa doktorska składa się z sześciu rozdziałów, które zostały poświęcone: podstawom amerykańskiego systemu prawnego i politycznego w kontekście prawa zawartego w Drugiej Poprawce; kwestii posiadania i noszenia broni palnej w ustawodawstwie federalnym oraz federalnym orzecznictwie sądowym; działaniom podejmowanym przez prezydenta i administrację federalną; opinii publicznej w omawianej kwestii oraz najnowszym trendom w powszechnym dostępie do broni palnej. Wykorzystano materiały źródłowe o charakterze normatywnym, publikacje poświęcone Drugiej Poprawce i amerykańskiemu systemowi politycznemu oraz liczne źródła internetowe.
The doctoral dissertation "Federal policy of regulating the right to keep and bear arms in the United States (2001-2012)" is devoted to the analysis of the actions performed by the representatives of the federal legislative, executive and judiciary in the area of the Second Amendment to the United States Constitution. Although Americans have been accompanied by firearms from colonial times, the changing political and social situation caused that over the years the federal authorities decided to enforce regulations in the right to keep and bear arms. The limitations concerned for example: categories of people who cannot legally have guns; kinds of weapons and ammunition that can be available for all citizens; the National Instant Criminal Background Check System. The aim of the dissertation is to analyze the regulations of the right to keep and bear arms on the federal level. The 9/11 terrorist attacks on World Trade Center and Pentagon were used as a reference. Prior to them, the federal authorities have performed different actions, which aimed at improving security and preventing similar tragedies in the future. Because of the fact that security is one of the most frequently given reason for owning guns, relations between the 9/11 policy and the special attitude toward weapons are worth to be studied. The dissertation covered the period between 9/11 and the end of 2012. The examples of actions undertaken before and after that time allow to present the wider political and social context of the research. The analysis is presented in six chapters, which were devoted to: the basis of American legal and political system in the context of the Second Amendment; the right to keep and bear arms in the federal legislation and judicial decisions; actions performed by presidents and the federal administration; American public opinions about guns and the most recent trends in the right to keep and bear arms. The analysis was made on the basis of federal bills and rulings, presidential documents, publications about Second Amendment and the US political system as well as numerous internet sources.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Pisz, Maciej. „Akty organów egzekutywy z mocą ustawy we współczesnym polskim prawie i myśli konstytucyjnej“. Doctoral thesis, 2019. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/3543.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Celem prezentowanej rozprawy będzie kompleksowe przedstawienie instytucji aktów organów egzekutywy z mocą ustawy we współczesnym polskim prawie i myśli konstytucyjnej. W szczególności rozprawa będzie miała na celu ukazanie, jakie jest obecnie – przy uwzględnieniu polskich doświadczeń ustrojowych w tym zakresie – podejście polskiego ustrojodawcy do instytucji aktów egzekutywy z mocą ustawy oraz przedstawienie propozycji, jak powinno się w przyszłości – przy uwzględnieniu polskich doświadczeń ustrojowych oraz doświadczeń wybranych państw obcych w tym zakresie – uregulować prezentowane zagadnienie na gruncie polskiego prawa konstytucyjnego. W tym kontekście w pracy zostanie uwzględniony całokształt zasad ustrojowych oraz wartości i standardów konstytucyjnych, które są znamienne dla współczesnego polskiego prawa konstytucyjnego. Co więcej, rozprawa będzie ukierunkowana na sformułowanie postulatów de lege ferenda w przedmiocie instytucji aktów organów egzekutywy z mocą ustawy w polskim prawie konstytucyjnym. W ramach rozprawy – poświęconej instytucji aktów organów egzekutywy z mocą ustawy we współczesnym polskim prawie i myśli konstytucyjnej – zostaną poczynione odniesienia do innych wybranych zagadnień i problemów, które, z jednej strony, są niezwykle istotne z punktu widzenia współczesnego polskiego prawa i myśli konstytucyjnej i które, z drugiej strony, są w sposób ścisły powiązane (w ujęciu systemowym) z samą instytucją aktów organów egzekutywy z mocą ustawy. Wśród tych zagadnień należy m.in. wskazać na: parlamentarny system rządów, system źródeł prawa, zasadę wyłączności ustawy, zasadę podziału władz, postulat zapewnienia działaniu instytucji publicznych rzetelności i sprawności (wynikający z preambuły do polskiej ustawy zasadniczej) czy też postulat zreformowania parlamentarnego procesu legislacyjnego w Polsce w kierunku jego optymalizacji. Rozważania będą przedstawione w oparciu o założenie, że akty organów egzekutywy z mocą ustawy stanowią instytucję mającą niezwykle doniosłe znaczenie z perspektywy polskiego prawa konstytucyjnego i zasługującą na wszechstronne i wieloaspektowe rozważenie w kontekście współczesnych polskich regulacji konstytucyjnych i poglądów polskiej doktryny prawa konstytucyjnego. Doniosłe znaczenie tej instytucji potęguje fakt, że akty organów egzekutywy z mocą ustawy stanowią instytucję silnie zakorzenioną w polskiej tradycji ustrojowej i zarazem są one powszechnie wykorzystywane w praktyce ustrojowej niektórych współczesnych państw, służąc m.in. w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej jako narzędzie implementacji prawa unijnego.
The aim of the presented dissertation is complex presentation of the institution of acts of executive organs of a statutory rank in both the contemporary Polish law and the constitutional concept. The dissertation is in particular aimed at presenting of the Polish lawmaker’s approach to the institution of acts of executive organs of a statutory rank (taking into account the Polish systemic experiences in this scope), as well as presenting a proposition of how shall the presented issues – taking into account systemic experiences of Poland and some other European countries – be regulated in the future on the grounds of the Polish constitutional law. Considering the above, the entirety of systemic principles, as well as constitutional values and standards will be taken into account, as they are characteristic for the contemporary Polish constitutional law. What is more, the purpose of this dissertation is formulation of de lege ferenda postulates regarding the acts of executive organs of a statutory rank in the Polish constitutional law. In the dissertation – concerning the institution of acts of executive organs of a statutory rank in both the contemporary Polish law and the constitutional concept – references to other chosen issues and concepts will be made, as on the one hand they are extremely significant to the contemporary Polish law and constitutional concept and, on the other hand, are strictly connected (in the systemic approach) to the very institution of acts of executive organs of a statutory rank. Among such concepts and issues the following examples may be pointed out: parliamentary government, the system of sources of law, the principle of the exclusivity of statutes, the principle of the separation of powers, postulate of ensuring reliability and efficiency to the activity of public institutions (stemming from the preamble to the Constitution of the Republic of Poland), as well as the postulate to implement a reform of the parliamentary legislative process in Poland for the purpose of its optimization. The deliberations will be presented basing on the assumption, that acts of executive organs of a statutory rank constitute an institution of an outstanding significance from the perspective of the Polish constitutional law and deserve a comprehensive and multifaceted consideration carried out in the context of contemporary Polish constitutional regulations as well as the views expressed in the Polish constitutional law doctrine. Major importance of the described institution is stressed by the fact, that the acts of executive organs of a statutory rank are an institution well rooted in the Polish systemic tradition, as well as they are commonly used in the systemic practice of some contemporary countries. They serve for example as a tool of implementation of the European Union law in a few of the EU Member States.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Wójciak, Paulina. „Porównanie systemu prawnego w dziedzinie turystyki na Ukrainie i w Polsce z uwzględnieniem Ustawy o turystyce na Ukrainie i Ustawy o usługach turystycznych w Polsce“. Praca dyplomowa, 2014. http://hdl.handle.net/11315/506.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Wyróżniona praca zaliczeniowa pod kierunkiem dr Jacka Szwaji
Praca charakteryzuje ukraiński system prawodawstwa odnoszącego się do turystyki. W rozdziale pierwszym omówione zostało legislacyjne (prawne) wsparcie dziedziny turystyki na Ukrainie. Rozdział drugi omawia i charakteryzuje ukraińska ustawę o turystyce: prawa i obowiązki organizatora, prawa i obowiązki turysty, umowę o usługi turystyczne. Kolejny rozdział określa zakres kompetencji organów władzy w kwestii turystyki, z podziałem na Ukrainę i Autonomiczna Republikę Krymu. Porównanie polskiej Ustawy o usługach turystycznych z ukraińską Ustawą o turystyce znajduje się w ostatnim rozdziale pracy.
The dissertation characterizes the Ukrainian system of legislation relating to tourism. In the first chapter has been discussed legislative (legal) support for the field of tourism in Ukraine. The second chapter discusses and characterizes the Ukrainian act of tourism: the rights and obligations of the organizer, the rights and duties of a tourist, The act of touristic services. The next chapter defines competence scope of the authorities in terms of tourism, with the division of Ukraine and the Autonomous Republic of Crimea. Comparison of the Polish Act of touristic services with the Ukrainian Act of tourism is in the last chapter of the dissertation.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Szybkie, Andrzej. „Unijny model sumowania okresów emerytalno-rentowych na gruncie polskiej ustawy emerytalnej“. Doctoral thesis, 2015. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/1294.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W pracy proponowany jest unijny model sumowania okresów dla ustalania prawa do emerytur i rent na podstawie polskiej ustawy emerytalnej, który uwzględnia koordynacyjny charakter techniki sumowania okresów oraz podział kompetencji między Unię Europejską i państwa członkowskie w obszarze zabezpieczenia społecznego.
In the phd there is a proposal model of aggregation of periods under EU law for establishing right to pension according to the Polish Pension Act, taking into account coordination role of EU provisions and division of competences between EU and Member States in the field of social security.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Sulczewska, Krystyna. „Opłata adiacencka z tytułu podziału nieruchomości na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ujęcie prawne i sprawiedliwościowe“. Phd diss., 2018. http://hdl.handle.net/11089/26092.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Celem rozprawy jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy obowiązującą obecnie w Rzeczpospolitej Polskiej regulację prawną w zakresie opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości można uznać za sprawiedliwą czy też nie. Jak z tego wynika głównym przedmiotem badań zaprezentowanych w rozprawie jest instytucja, dla której zrębowy przepis stanowi art. 98a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.), według stanu prawnego na dzień 27 września 2017 r.Sprawiedliwość jako wiodąca idea z zakresu filozofii również została wybrana nieprzypadkowo jako kryterium oceny. Nie można mówić o dobrym prawie z pominięciem aspektu sprawiedliwości. Prawo niesprawiedliwe może być jedynie zbiorem norm, których przestrzegania wymaga ustawodawca, nie jest natomiast, zdaniem autora rozprawy, realizacją idei prawa, czyli wcielaniem w życie zasad sprawiedliwości społecznej. Prima facie podstawowa idea opłat adiacenckich wydaje się właściwa. Opłaty te są z definicji niejako traktowane jako źródło pokrycia kosztów, jakie poniósł Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego na przysporzenie indywidualnego majątku jednostki, a zatem są formą rekompensaty. Opłata adiacencka z tytułu podziału nieruchomości różni się jednak znacząco od innych rodzajów opłat adiacenckich i nie wydaje się być wierną realizacją tej pierwotnej idei.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Jarzyński, Miłosz. „Skuteczność sankcyjnych decyzji wstrzymujących wydawanych przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska na podstawie ustawy – Prawo ochrony środowiska“. Phd diss., 2019. http://hdl.handle.net/11089/30677.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Celem pracy jest próba dokonania oceny skuteczności występujących w obrębie prawa ochrony środowiska sankcji administracyjnych, określanych w doktrynie mianem sankcyjnych decyzji wstrzymujących. Biorąc pod uwagę założone do osiągnięcia cele, za uzasadnione uznano zawężenie pola badawczego do określonej kategorii instrumentów prawnych występujących w obrębie jednej regulacji ustawowej oraz pozostających w kompetencji organów jednej administracji, tj. Inspekcji Ochrony Środowiska. Rozważania przybrały postać wstępu, czterech rozdziałów oraz zakończenia. W pierwszych rozdziałach omówiono zagadnienia dotyczące funkcji, charakteru i zasad ponoszenia odpowiedzialności administracyjnej w ochronie środowiska oraz zasad jej uchylenia bądź zmniejszenia, a także funkcji i charakteru określonych w ramach tej odpowiedzialności sankcji. Przechodząc do analizy sankcyjnych decyzji wstrzymujących, przedstawione zostały zróżnicowane ujęcia ich klasyfikacji oraz przytoczone zostały dane statystyczne dotyczące skali ich zastosowania. W dalszej kolejności przeprowadzone zostały analizy związane z procesami stosowania prawa. Kolejne rozważania ukierunkowane zostały na przedstawienie analizowanych norm prawnych w sposób odrębny, ukazując ich specyfikę i pojawiające się w toku ich stosowania zróżnicowane problemy praktyczne, mogące wpływać na skuteczne podjęcie decyzji. Następnie analizie poddano proces egzekucji omawianych sankcji, podejmowany na gruncie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W poszczególnych rozdziałach pracy zaproponowano szereg rozwiązań mogących wzmocnić pewność i sprawność procesu ich wydawania oraz egzekwowania. W szczególności zaproponowano rozwiązania mające na celu zwiększenie skuteczności podejmowanych działań w przypadkach, w których decyzje wstrzymujące należy wydać niezwłocznie, a względy ochrony środowiska należy przedłożyć ponad interes indywidualny określonego podmiotu. W pozostałych przypadkach sformułowane wnioski de lege ferenda dotyczą propozycji mających na celu bardziej adekwatne wyważenie proporcji w układzie stosunków: środek-cel.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Bücher zum Thema "Ustaw"

1

Niewiadomski, Zygmunt. Ustawa o samorządzie terytorialnym z komentarzem oraz teksty innych ustaw samorządowych. Warszawa: Wydawn. Prawnicze, 1990.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Starzewski, Maciej. Środki zabezpieczenia prawnego konstytucyjności ustaw. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2009.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Kubiak, Andrzej. Francuska koncepcja kontroli konstytucyjności ustaw. Gdańsk: Uniwersytet Gdański, 1993.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Poland. Kodeks karny, oraz ważniejsze pozakodeksowe przepisy prawa karnego: Teksty ustaw, oraz wyciągów ustaw, ujednolicone. Łódź: Grand Gamma, 1993.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Poland. Kodeks karny ; Ustawa karna-skarbowa oraz pozakodeksowe przepisy prawa karnego: Teksty ustaw oraz wyciągów ustaw ujednolicone : stan prawny z uwzględnieniem zmian na dzień 20 listopada 1995 r. Łódź: Grand Gamma, 1995.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Markiewicz, Krystian. Reforma postępowania cywilnego w świetle projektów Komisji Kodyfikacyjnej. Warszawa: C.H. Beck, 2011.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Kraczkowski, Romuald. Dekretowanie ustaw w Polsce w latach 1918-1926. Warszawa: Wydawn. Sejmowe, 1994.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Szmyt, Andrzej. Stanowienie ustaw w RFN: Rozwiązania proceduralno-organizacyjne w prawie konstytucyjnym. Gdańsk: Uniwersytet Gdański, 1993.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Myczkowski, Lesław. Prawa i obowiązki członków spółdzielni mieszkaniowych: Wraz z tekstami ustaw. Warszawa: C.H. Beck, 1995.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Chomiczewski, Witold, und Dominik Lubasz. Świadczenie usług drogą elektroniczną oraz dostęp warunkowy: Komentarz do ustaw. Warszawa: Wydawn. Prawnicze "LexisNexis", 2011.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Buchteile zum Thema "Ustaw"

1

Khalaf, Sulayman N. „Ustaz Omar al-Abdalla al-Najm“. In Social Change in Syria, 188–204. Abingdon, Oxon; New York, NY: Routledge, 2020. | Series: Routledge/St. Andrews Syrian studies: Routledge, 2020. http://dx.doi.org/10.4324/9781003050551-13.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Khalaf, Sulayman N. „Ustaz Comrade Hussein al-Assaf al-Meshrif“. In Social Change in Syria, 205–18. Abingdon, Oxon; New York, NY: Routledge, 2020. | Series: Routledge/St. Andrews Syrian studies: Routledge, 2020. http://dx.doi.org/10.4324/9781003050551-14.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Hamid, Ahmad Fauzi Abdul. „The Futuristic Thought of Ustaz Ashaari Muhammad of Malaysia“. In The Blackwell Companion to Contemporary Islamic Thought, 195–212. Oxford, UK: Blackwell Publishing Ltd, 2007. http://dx.doi.org/10.1002/9780470996188.ch12.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Lomagistro, Barbara. „Approccio scientifico e questioni di metodo nello studio delle scritture cirilliche“. In Biblioteca di Studi Slavistici, 225–48. Florence: Firenze University Press, 2018. http://dx.doi.org/10.36253/978-88-6453-723-8.19.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The paper aims to formulate a scientific method for the analysis of cyrillic writing, exclusively based on the morphological features of the script. It discusses the weak points of the traditional classification of the different types of cyrillic script as ustav, poluustav and skoropis’. By refusing the use of non paleographic principles (such as orthographic ones, with or without ethnic labels), a new method is developed, based on the morphological features of each different patterns of cyrillic script, and taking into account the functional destination of the writing as well.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Kollatz, M. „Vom AStA zum UStA — die hochschulpolitischen Auseinandersetzungen der 70er Jahre“. In Die Technische Universität an der Schwelle zum 21. Jahrhundert, 469–70. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 2000. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-59781-7_37.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

van der Linden, Bob. „Marginalizing the Muslim Ustad: Hindu Nationalism and Music in Modern North India“. In Crime and Music, 33–51. Cham: Springer International Publishing, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-49878-8_3.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Rossignolo, Enrico, und Matteo Comin. „USTAR: Improved Compression of k-mer Sets with Counters Using de Bruijn Graphs“. In Bioinformatics Research and Applications, 202–13. Singapore: Springer Nature Singapore, 2023. http://dx.doi.org/10.1007/978-981-99-7074-2_16.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Brodziński, Witold. „O transformacji ustrojowej na Węgrzech po roku 1989 (wprowadzenie do podsumowania)“. In Zagadnienia prawa konstytucyjnego. Polskie i zagraniczne rozwiązania ustrojowe. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Dariuszowi Góreckiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/7969-841-7.04.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Autor w swojej pracy podjął się wprowadzenia do tematu związanego z transformacją ustrojową na Węgrzech, która dokonała się po 1989 r. Zwraca uwagę, że demokratyczne zmiany w omawianym państwie (tzw. rewolucja negocjowana) zakończyły się uchwaleniem przez parlament kilku istotnych ustaw, w tym ustawy XXXI o zmianie Konstytucji Republiki Węgierskiej z 18 sierpnia 1949 r.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Matyjas-Łysakowska, Paulina, und Anna Maroń. „UstawieniaStosowanie umowy o pracę na okres próbny w świetle przepisów unijnych i krajowych“. In Stosowanie nietypowych form zatrudnienia z naruszeniem prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych – diagnoza oraz perspektywy na przyszłość. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023. http://dx.doi.org/10.18778/8331-395-5.07.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W dniu 11 lipca 2019 r. opublikowana została dyrektywa nr 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Zastąpiła ona dyrektywę nr 91/533/EWG w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy z dnia 14 października 1991 r. Dyrektywa nr 2019/1152 ustanawia minimalne standardy dotyczące informowania pracowników o zasadniczych aspektach stosunku pracy i warunków pracy oraz gwarantuje wszystkim pracownikom odpowiedni poziom przejrzystości i przewidywalności przyszłych warunków zatrudnienia. W rozdziale przedstawione zostały założenia dyrektywy w odniesieniu do umowy na okres próbny oraz sposób realizacji tych założeń, przyjęty w ustawie nowelizującej Kodeks pracy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Najnowsze zmiany do Kodeksu pracy, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, mają na celu m.in. wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Szmyt, Andrzej. „Dwa projekty ustaw o zmianie Konstytucji RP w toku wyborów prezydenckich 2020 r.“ In Zagadnienia prawa konstytucyjnego, 283–94. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2023. http://dx.doi.org/10.18778/8331-189-0.23.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W dniu 12 listopada 2019 r. rozpoczęła się IX kadencja Sejmu RP. W jej toku – do dnia 1 września 2021 r. wpłynęły do Sejmu dwa projekty ustaw o zmianie Konstytucji RP, oba w tym czasie niezwieńczone jeszcze dokonaniem nowelizacji. Od początku obowiązywania Konstytucji RP z 1997 r. był to 23. i 24. z kolei projekt nowelizacyjny, choć Konstytucję zmieniono dotychczas jedynie dwa razy – w dniu 8 września 2006 r. (Dz.U. Nr 200, poz. 1471) w zakresie dotyczącym art. 55 Konstytucji oraz w dniu 7 maja 2009 r. (Dz.U. Nr 114, poz. 946) w zakresie dotyczącym art. 99 Konstytucji. Nowe projekty z okresu IX kadencji Sejmu to: 1) poselski projekt ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (z dnia 6 kwietnia 2020 r. – druk sejmowy nr 337) i 2) przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (z dnia 6 lipca 2020 r. – druk sejmowy nr 456). Oba projekty swą genezę mają w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Konferenzberichte zum Thema "Ustaw"

1

Pukowiec-Kurda, Katarzyna, und Urszula Myga-Piatek. „Application of New Methods of Environment Analysis and Assessment in Landscape Audits – Case Studies of Urban Areas Like Czestochowa, Poland“. In Environmental Engineering. VGTU Technika, 2017. http://dx.doi.org/10.3846/enviro.2017.116.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Following the 2000 European Landscape Convention, a new act strengthening landscape protection instruments has been in force since 2015. It sets forth legal aspects of landscape shaping (Dziennik Ustaw 2015, poz. 774) and introduces landscape audits at the province level. A landscape audit consists in identification and characterization of selected landscapes, assessment of their value, selection of so-called priority landscapes and identification of threats for preservation of their value. An audit complies with GIS standards. Analyses use source materials, i.e. digital maps of physical-geographical mesoregions, current topographic maps of digital resources of cartographic databases, latest orthophotomaps and DTMs, maps of potential vegetation, geobotanic regionalization, historic-cultural regionalization and natural landscape types, documentation of historical and cultural values and related complementary resources. A special new methodology (Solon et al. 2014), developed for auditing, was tested in 2015 in an urban area (Myga-Piatek et al. 2015). Landscapes are characterized by determining their analytic (natural and cultural) and synthetic features, with particular focus on the stage of delimitation and identification of landscape units in urban areas. Czestochowa was selected as a case study due to its large natural (karst landscapes of the Czestochowa Upland, numerous forests, nature reserves) and cultural (Saint Mary’s Sanctuary, unique urban architecture) potential. Czestochowa is also a city of former iron ore and mineral resources exploitation, still active industry, dynamic urban sprawl within former farming areas, and dynamically growing tourism. Landscape delimitation and identification distinguished 75 landscape units basing on uniform landscape background (uniform cover and use of the land). Landscape assessment used a new assessment method for anthropogenic transformation of landscape – the indicator describing the correlation between the mean shape index (MSI) and the Shannon diversity index (SHDI) (Pukowiec-Kurda, Sobala 2016). Particular threats and planning suggestions, useful in development of urban areas, were presented for selected priority landscapes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Matić, Dejan. „TEORIJSKOPRAVNI POGLED NA VIDOVDANSKI USTAV“. In 100 GODINA OD VIDOVDANSKOG USTAVA. Faculty of law, University of Kragujevac, 2021. http://dx.doi.org/10.46793/zbvu21.045m.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The paper discusses the Constitution of the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes, better known as the Vidovdan Constitution. Due to numerous controversies that accompanied the given constitutional text during its creation and the entire lifespan, this constitution represents the most important point of breaking decades-long debates about a unitary and complex state, adequate political organization of multinational states, and legal continuity, ie discontinuity of state-legal order. As these issues are almost always current in Serbian society, the need for another critical review of the said constitutional text in order to re-establish and properly understand the lessons of the Vidovdan Constitution, becomes undoubted.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Petrov, Vladan. „USTAVNI IDENTITET I VIDOVDANSKI USTAV“. In 100 GODINA OD VIDOVDANSKOG USTAVA. Faculty of law, University of Kragujevac, 2021. http://dx.doi.org/10.46793/zbvu21.005p.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
With this paper the author completes his analysis of the reference historical constitutions and its influence on the constitutional identity of modern Serbia. Reffering to the effects of constitutional identity "outside" (preservation of state sovereignty) and "inside" (the "core" of the constitution), the author analyzes the functional failures and substantive controversies of the Vidovdan Constitution. Inconsistent normative solutions of this constitution, a deep socio-political crisis and an unresolved national question in the newly created state were an insurmountable obstacle to building the national constitutional identity. However, the symbolism of the date of adoption of the Constitution and the fact that, at least formally, it was the last classical constitution of the liberal-democratic type until the 1990s and the entry into force of the 1990 Serbian Constitution, make the Vidovdan Constitution a reference text for studying the constitutional identity of modern Serbia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Ermanto, David Syasli und Novia Juita. „Comparison of Politeness Principles in Ustaz Khalid Basalamah Lecture with Ustaz Zulkifli Muhammad Lecture“. In Proceedings of the Tenth International Conference on Languages and Arts (ICLA 2021). Paris, France: Atlantis Press, 2021. http://dx.doi.org/10.2991/assehr.k.211129.041.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Scally, Lawrence, und Michael Bonato. „Unmanned Sense and Avoid Radar (USTAR)“. In Infotech@Aerospace 2011. Reston, Virigina: American Institute of Aeronautics and Astronautics, 2011. http://dx.doi.org/10.2514/6.2011-1480.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Džomić, Velibor. „USTAV SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE OD 1947. GODINE“. In MEĐUNARODNI naučni skup Državno-crkveno pravo. University of Kragujevac, Faculty of law, 2023. http://dx.doi.org/10.46793/dcp23.151x.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
After the end of the Second World War, the Serbian Orthodox Church found itself in new social and political circumstances, but also in the legal system of socialist Yugoslavia, which was significantly different from the legal system of the Kingdom of Yugoslavia. In 1946, the new communist government adopted the Constitution of the Federative People's Republic of Yugoslavia, which, among other things, standardized the relationship between the Church and the state. On the territory of the newly formed socialist Yugoslavia, which had just come out of the war, the war against the Serbian Orthodox Church was still raging. From the positions of the new state authorities, liquidations and persecution of bishops, priests and believers of the Serbian Orthodox Church were carried out. Several laws were adopted that were directly directed against the Serbian Orthodox Church and other traditional churches and religious communities. The Law on the Serbian Orthodox Church from 1931 was repealed by the decision of the new communist government, as well as all other regulations that were passed until April 6, 1941. The Holy Council of Bishops of the Serbian Orthodox Church could not be convened in a regular or extraordinary session in wartime conditions and due to the imprisonment of Serbian Patriarch Gavrilo (Dožić). On November 14, 1946, Patriarch Gavrilo returned to the country and assumed his patriarchal duties. The Holy Synod of Bishops of the Serbian Orthodox Church, under the presidency of Patriarch Gavrilo, convened the Holy Synod of Bishops of the Serbian Orthodox Church for the first regular session after six years of being prevented from convening the highest church body. The session of the Holy Council of Bishops of the Serbian Orthodox Church was held from April 24 to May 21, 1947 in Belgrade. Although there is a belief that amendments to the Constitution of the Serbian Orthodox Church from 1931 were adopted at that session or that the "Constitution was changed", based on the relevant archival material and on the basis of the formal-legal element of this general ecclesiastical-legal act, it is established that The Holy Synod of Bishops, regardless of the numerous norms that have been retained from the Constitution of the Serbian Orthodox Church since 1931, actually adopted the new Constitution of the Serbian Orthodox Church. The subject of this work is the Constitution of the Serbian Orthodox Church from 1947, which is still in force in the Serbian Orthodox Church today.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Vučković, Jelena. „VIDOVDANSKI USTAV – SIMBOL (NE)JEDINSTVA PRVE JUGOSLOVENSKE DRŽAVE“. In 100 GODINA OD VIDOVDANSKOG USTAVA. Faculty of law, University of Kragujevac, 2021. http://dx.doi.org/10.46793/zbvu21.107v.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In the paper, the author analyzes one of the basic starting points of the theory of constitutional law, according to which the constitution as the highest formal legal act simultaneously represents a symbol of unity and vitality of a state, a sign of its identity and a factor of social integration. If it succeeds in constituting a legal and socio-political order, the constitution has its future. From the aspect of such a theoretical definition, the Vidovdan Constitution has only partially fulfilled its function. Created three years after the unification into a common state of peoples of the same ethnic, but completely different cultural, religious, economic and historical origin, it has become more a symbol, and less a factual and legal reality. The paper will analyze the socio-political circumstances that led to its enactment and adoption, as well as the reasons that opened the question of its change from the moment it was adopted and entered into force. If we know that the quality of a constitution is crucial for its internal properties, its content, the circumstances under which it was adopted, the manner in which it was adopted, the intentions and goals of the constitution maker, it is clear that the Vidovdan Constitution, apart from becoming a formal legal symbol of unification, could satisfy the opposing aspirations of the Serbian and Croatian, as well as the Slovenian political establishment, the intellectual elite, but also the population itself. The Serbian political course of unification included a unitary system, a monarchical form of government led by the Karadjordjevic dynasty and a state that would have all members of the Serbian people within its borders. The Croatian political elite saw the new state as a transitional solution on the path to independence and the realization of a centuries-old dream of an independent Croatian state, based on the ideology of historical and state law. Slovenians perceives the idea of unification primarily as protection from Germanization, to which it was constantly exposed within Austro-Hungary. Thus, differences in the approach to the idea of unification will become the germ of conflict in the future common state. The Vidovdan Constitution could not resolve the antagonisms and mutually opposing views, but further deepened them. However, its importance is reflected in the fact that it shows that law is powerless in the face of socio-political reality if it does not primarily represent its framework, and that this thesis is current a century earlier, equally relevant today
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Marković, Đorđe. „VIDOVDANSKI USTAV U UDžBENICIMA USTAVNOG PRAVA – VEK KASNIJE“. In 100 GODINA OD VIDOVDANSKOG USTAVA. Faculty of law, University of Kragujevac, 2021. http://dx.doi.org/10.46793/zbvu21.057m.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The article analyses the attitude of writers of the constitutional law textbooks from the former Yugoslavia towards the Vidovdan Constitution. The author focuses on the textbooks used at the time of writing in teaching and for exam preparation of Constitutional Law at state-owned law faculties as of academic year 2020/21. However, the analysis also includes several textbooks that represent a kind of historical readings. By comparing the relevant materials, the author made an attempt to shed light on scientific, legal and even political attitude of various authors towards the Vidovdan Constitution, and indirectly towards the Yugoslav state itself. The significance of this analysis is reflected in the fact that young generations - future lawyers and members of the social elites of the states created on Yugoslav foundations, get acquainted with their constitutional history through textbooks of constitutional law.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Silva, Amila, Shanika Karunasekera, Christopher Leckie und Ling Luo. „USTAR: Online Multimodal Embedding for Modeling User-Guided Spatiotemporal Activity“. In 2019 IEEE International Conference on Big Data (Big Data). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/bigdata47090.2019.9005461.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Ping Gong, Pengfei Song und Shigao Chen. „Advanced ultrafast imaging with synthetic transmit aperture (USTA) imaging“. In 2016 IEEE International Ultrasonics Symposium (IUS). IEEE, 2016. http://dx.doi.org/10.1109/ultsym.2016.7728695.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Berichte der Organisationen zum Thema "Ustaw"

1

Idárraga-Ortiz, Sergio Alejandro, Martha Cervantes Díaz und Viviana Marcela Vargas Leal. Informe métrico USTA Bucaramanga 2021-2022. Universidad Santo Tomás, Oktober 2022. http://dx.doi.org/10.15332/li.ivt.2022.000221.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Con el apoyo del Centro de Recursos para el Aprendizaje y la Investigación CRAI-USTA y la Dirección de Investigación e Innovación, se realizó un ejercicio de vigilancia tecnológica, de acuerdo con la metodología propuesta por la norma AENOR UNE 166066:2018, con el fin de establecer la producción científica de la Universidad Santo Tomás, seccional Bucaramanga. Los factores críticos de vigilancia definidos para este ejercicio fueron las publicaciones científicas desarrolladas por los investigadores con afiliación con la “Universidad Santo Tomás, Bucaramanga”. El periodo de observación se estableció entre 2021 – 2022. Para su desarrollo se emplearon las siguientes herramientas de consulta: • Bases de datos bibliográficas de Scopus(Elsevier, B.V., 2022) y de la Core Collection de la plataforma Web of Science (Clarivate, 2022). • Google Scholar a través del programa Publish or Perish (Versión 8, Tarma Software y Anne-Wil Harzing). • Repositorio institucional de la Universidad Santo Tomás para la consulta relacionada con la formación profesional medida a través de los trabajos de grado registrados. Los datos obtenidos fueron procesados mediante • Hoja de cálculo Microsoft Excel (Microsoft Office 365, 2022). • Programa especializado de minería de textos VantagePoint (Licencia Académica 15.0, Search Technology). • Programa de visualización de información VOSviewer versión 1.6.18 (Van Eck y Waltman, 2022).
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Reilly, Elena, Elizabeth Serlemitsos und Julieth Sebba Bilakwate. Mambo muhimu ya kuzingatia: Ushiriki wa watoto katika muktadha wa milipuko ya magonjwa Mashariki na Kusini mwa Afrika. Institute of Development Studies, Juni 2024. http://dx.doi.org/10.19088/sshap.2024.016.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Mikakati bora ya ushiriki wa watoto ni muhimu ili kuboresha mwitikio wa milipuko ya magonjwa na kupunguza athari zake huku ikihakikisha ulinzi, ustawi na ustahimilivu wa watoto. Watoto wanapoelewa milipuko ya magonjwa, wana uwezo bora wa kuvumilia, kuchangia na kupona. Hii inakuza ustawi, inalinda watoto na inatambua nafasi yao. Eneo la Mashariki na Kusini mwa Afrika (ESA) linakabiliwa na milipuko ya magonjwa ikiwa ni pamoja na Ebola na homa nyingine za kutokwa damu, surua, kipindupindu, kimeta na homa ya uti wa mgongo, yote ambayo yanaweza kuathiri watoto kwa kiasi kikubwa. Muhtasari huu unaangazia kwa nini, lini na jinsi ya kuwashirikisha watoto katika hatua za kuzuia, kukabiliana na kupona milipuko ya magonjwa. Kutokana na machapisho yaliyochapishwa, ikiwa ni pamoja na ripoti za mradi, na uzoefu mpana wa waandishi, utoa mwongozo wa kusaidia kubuni na kukuza mikakati ya mawasiliano na ushiriki inayowafaa watoto inayohusiana na milipuko ya magonjwa. Muhtasari unahusu juhudi zinazohusisha watoto na vijana chini ya umri wa miaka 18 na unapendekeza madaraja matatu ya ushiriki. Mashirika na watendaji wanaweza kuchagua daraja kulingana na malengo ya shirika, rasilimali na utayari wa kushirikiana na watoto.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie