Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Střední odborné vzdělání“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Střední odborné vzdělání" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Střední odborné vzdělání"

1

Rusek, Martin. „Efekt zařazení chemie do kurikula středních odborných škol nechemického zaměření“. Scientia in educatione 5, Nr. 2 (22.12.2014): 13–29. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.113.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Příspěvek je zaměřen na efekt, který má zařazení chemie do rámcových vzdělávacích programů pro obory vzdělání středního odborného vzdělávání. Tento efekt je zjišťován jako rozdíl mezi postoji žáků k chemii po ukončení základní školní docházky a po ukončení středoškolské výuky chemie, tedy v prvním ročníku střední odborné školy nechemického zaměření. Zjištěné výsledky jsou propojeny s výsledky dříve provedených výzkumů v této oblasti. Z koncepčního hlediska je nutné podniknout potřebné kroky směrem ke zvýšení kvality výuky chemie na těchto školách, jelikož právě na nich studuje většina žáků středních škol tvořící následně všeobecné mínění společnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pecina, Pavel, und Peter Marinič. „Kvalita výuky odborných předmětů a její výzkum s využitím didaktických kazuistik“. Pedagogika 71, Nr. 1 (08.04.2021). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2020.1723.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předložená empirická studie je věnována dosud málo zkoumané oblasti, a to využití didaktických kazuistik v rámci výzkumu kvality výuky odborných předmětů na středních školách. Cílem studie je vymezit specifika kvality výuky v podmínkách odborného technického vzdělávání a její zkoumání s využitím didaktických kazuistik. Dále potom prezentace hlavních zjištění didaktické kazuistiky realizované ve výuce odborného technického předmětu na střední odborné škole technické v Brně v roce 2019. Metody výzkumu: Ve výzkumu byl aplikován kvalitativní přístup s využitím případové studie – didaktické kazuistiky. Výsledky přinášejí informaci o možnosti zkoumání kvality výuky odborných předmětů s využitím didaktických kazuistik. Dále poskytují náhled do konkrétní výukové situace a jejího hodnocení. Závěry pomáhají vymezit a identifikovat zkoumání kvality výuky ve specifických podmínkách výuky odborných technických předmětů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Vojtěch, Jiří, und Martin Úlovec. „K vývoji vzdělanostní struktury žáků středního a vyššího vzdělávání“. Pedagogika 69, Nr. 2 (27.07.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.850.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstrakt: Text popisuje vývoj vzdělanostní struktury a změny v podílu žáků vstupujících do středního a vyššího odborného vzdělávání. K popisu vzdělanostní struktury a jejího vývoje využívá relativní četnosti, které jsou z hlediska postižení dynamiky a změn systému relevantnější než absolutní četnosti. Východiskem je populační vývoj v ČR a jeho souvislost s vývojem rozdělení žáků do jednotlivých kategorií vzdělání. Kromě národní úrovně postihuje i pohled na problematiku v krajském měřítku. Dále se věnuje vývoji počtu absolventů a souvisejícím problémům. Ze srovnání s dalšími evropskými zeměmi vyplývá, že má ČR nejvyšší zastoupení žáků v technických oborech a nejnižší podíl gymnazistů. Podíly jednotlivých kategorií vzdělání jsou v ČR poměrně stabilní, zaměstnavatelé však pociťují nedostatek kvalifi kované pracovní síly. Hlavní přičiny jsou demografi cký pokles a předčasné odchody ze vzdělávání. Ty představují velké riziko z hlediska sociální koheze, protože mladí lidé se základním vzděláním, bez kvalifi kace, jsou ohroženi opakovanou, dlouhodobou nezaměstnaností se všemi negativní dopady v oblasti sociálně patologických jevů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Hlaďo, Petr, und Klára Šlapalová. „„Už to dál nešlo“ – meziškolní mobilita ve středním odborném vzdělávání zpětným pohledem žáků“. Pedagogika 69, Nr. 2 (27.07.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.852.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Aktuálním problémem ve středním odborném školství je narůstající meziškolní mobilita žáků. Cílem studie je proto zjistit příčiny vedoucí k reaktivním non-normativním přestupům žáků na jinou střední školu, dále identifi kovat strategie žáků a jejich dopady na meziškolní mobilitu. Metody: Zvolen byl kvalitativní přístup s využitím metody ohniskových skupin a polostrukturovaných rozhovorů. Sběr dat proběhl v říjnu 2017 a respondenty bylo 31 žáků, kteřív průběhu svého středoškolského vzdělávání alespoň jedenkrát změnili školu z jiného důvodu, než je změna bydliště. Výsledky: Ve studii je zachycena a objasněna meziškolní mobilita žáků jako vývojový proces, jehož kořeny mohou u některých žáků zasahovat až do kariérového rozhodování na základní škole, dále byly popsány dvě kategorie možných příčin meziškolní mobility a především odkryty neefektivní žákovské strategie, které mohou vést k reaktivním non-normativním přestupům na jinou střední školu. V závěru jsou nastíněna doporučení pro pedagogickou praxi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Robová, Jarmila, und Vlasta Moravcová. „Vývoj matematického vzdělávání v České republice po roce 1989“. Scientia in educatione 10, Nr. 3 (16.12.2019). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1292.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Výuka matematiky na základních i středních školách v České republice prošla za posledních třicet let výraznými změnami, které ovlivnily vzdělávání žáků a jejichž příčiny byly převážně vnějšího charakteru. Na přelomu 80. a 90. let minulého století u nás dochází k odklonu od množinového pojetí matematiky a s tím souvisejícímu následnému vydávání nových učebnic. Pro 90. léta je charakteristický pokles hodinové dotace výuky matematiky, změny v pojetí učiva (odklon od exaktních definic, snížení důrazu na používání symbolických zápisů či na zapamatování základních vztahů aj.). Ve vyučovacích metodách lze zaznamenat rostoucí příklon ke konstruktivismu, podporu projektového vyučování a masivní nástup digitálních technologií. Po roce 2000 výuku matematiky významně ovlivnily školské reformy, a to zejména zavedení rámcových, resp. školních vzdělávacích programů, zřízení státních maturit s výhledem na povinnou maturitu z matematiky na vybraných typech škol a zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Příspěvek se na základě kvalitativní analýzy zejména kurikulárních dokumentů, učebnic matematiky a studia odborné literatury zabývá nejen příčinami a následky uvedených změn v uplynulých letech, ale zamýšlí se rovněž nad současným stavem i vývojovými tendencemi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Straková, Jana, Jaroslava Simonová und David Greger. „Faktory ovlivňující přechod žáků do středoškolských maturitních oborů“. Pedagogika 69, Nr. 2 (27.07.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.851.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstrakt: Cílem článku je přispět k výzkumu vzdělanostních nerovností v Českém vzdělávacím systému analýzou vzdělanostních aspirací žáků v závěru povinného vzdělávání a faktorů podmiňujících jejich úspěšnost při přechodu do maturitního studia. Po ukončení 9. ročníku základní školy žáci volí mezi třemi typy vzdělávacích programů s velmi odlišnými kurikuly: gymnáziem, středním odborným vzděláním s maturitou a středním odborným vzděláním bez maturity. Rozhodnutí o volbě programu je záležitostí rodiny, škola do něj zpravidla vstupuje minimálně. Článek si klade za cíl zjistit, do jaké míry jsou aspirace na maturitní studium a úspěšnost při přechodu do maturitního studia ovlivněny vědomostmi žáků, jejich školním prospěchem a socioekonomickým statusem. Dále zjišťuje, do jaké míry jsou aspirace na maturitní studium podmíněny pocitem akademického zmaru a vztahem ke škole. Kanalýzám byla využita data získaná v roce 2003 v rámci výzkumu PISA-L od 5182 žáků 9. ročníku a data získaná v rámci výzkumu CLoSE (Czech Longitudinal Study of Education) v roce 2016 od 4489 žáků 9. ročníků. Logistická regrese ukázala, že rodinné zázemí je významným prediktorem jak aspirací na maturitní studium, tak úspěšnosti při vstupu do maturitního studia i při zohlednění studijních výsledků žáků. To znamená, že žáci pocházející z rodin s nižším socioekonomickým statusem jsou znevýhodněni v přístupu k maturitnímu studiu, i když mají stejný prospěch a stejné vědomosti jako jejich vrstevníci pocházející z rodin s vyšším socioekonomickým statusem. Ukázala rovněž, že aspirace na studium nematuritního oboru nejsou podmíněny negativními vztahy ke škole ani pocity akademického zmaru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Průcha, Jan. „Systémy odborného vzdělávání v zahraničí“. Pedagogika 69, Nr. 2 (27.07.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.848.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Text je zaměřen na u nás dosud opomíjenou problematiku komparace zahraničních systémů odborného školství a profesní přípravy v úrovni středního (vyššího sekundárního) vzdělávání. Je uvedena typologie systémů, které jsou velmi odlišné – od švédského modelu se silným zastoupením jednotného vzdělávání až po výrazně diferencovaný německý model duálního odborného vzdělávání. Je popsán také systém odborného vzdělávání a vzrůstající podpora učňovské profesní přípravy v USA. Autor stati apeluje na to, aby se v ČR věnovala větší pozornost výzkumu odborného školství a odborného vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Střední odborné vzdělání"

1

Kováčik, Peter. „Optimalizace ekonomicky orientované gramotnosti ve středním odborném vzdělávání v České republice“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-126862.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The goal of the tesis is to valorize actual situation of formation of economic literacy in secondary professional educatioin in Czech republic and to submit optimization proposals. The goal was reached by research of printed and electronic sources, which revealed, that actual focus in formation of economic literacy is on financial literacy, which is one part of economic literacy as such. That is why thesis elaborates proposals for extention of present situation by additional topics.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Šťastný, Vojtěch. „Ocenění obchodního závodu společnosti Bankovní akademie - Gymnázium a Střední odborná škola, a.s“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-358800.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The aim of the master thesis named Valuation of the company Bankovní akademie - Gymnázium a Střední odborná škola, a.s. is to estimate market value of the company as at the date of August 31, 2015. The common valuation methods are used in the process of determination of the value. At first, the company is being shortly introduced, which is followed by a strategic and a financial analysis in order to examine the companys financial soundness and assess the perspective of the companys future. The conclusions of the analysis are used for value drivers prognosis and financial plan elaboration, which is followed by valuation of the company. Taking into account the good prospects of the company I choose the DCF equity method to determine its value. The comparable transactions method is used as a supplemental valuation method.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Kratochvílová, Nikola. „Faktory ovlivňující návrat žen s ukončeným středním odborným vzděláním na pracovní trh po rodičovské dovolené v ČR v letech 2013-2016“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-206118.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis is focused on the harmonization of work and family life. Specifically focused to the return of women with completed secondary education without leaving exam to the labor market after the maternity leave. The aim of this work is to find the unique determinants that affect transition between maternity leave and labor market. Next step is to compare unique factors with those that can be seen in the literature and specific determinants that can be seen in the financical sector. Adopted research strategy is qualitative approach, specifically semi-structured interview and questionnaire, which is conducted on nine preselected respondents. Collected data are analyzed by using open coding method, which brings us following details and conclusions. The respondents with completed secondary education without leaving exam are not interested in harmonization of work and family life, they would rather separate both spheres.The biggest barrier of return to the labour market is low education, the lack of kindegartens, night shifts and the lack of work experience. On the other hand there is an advantage on labor market if the mother have enough work experiences. Newly identified determinants are: poor financial situation of the family, the lack of information and sick child as a barrier of the transition between maternity leave and labor market. Vice versa contacts in the work field makes huge advantage when the mother has them. The results of this study provide hypotheses for further research. The contribution of this work is an insight to the return of a particular group of women to the labor market. It is possible that these women could experience different barriers than better educated mothers.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Hájková, Veronika. „Komparace systému vzdělávání v oboru účetnictví v ČR a Francii“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-198998.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The content of this thesis is to find the difference between the system of secondary education of the subject accounting in the Czech Republic and in France. The main focus is on the first year of study of this subject. There is seperately described the system of teaching in business schools in the Czech Republic and on the other side the system of teaching in vocational schools in France. There are identified their differences, advantages and disadvantages using the comparison of both systems as well assuggested recommendations that could help to improve the established educational system.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Hanus, Adam. „Hrad vzdělání a národa. Vznik, proměny a význam středního školství v politickém okresu Sušice mezi reformami 1869 a 1953“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-388245.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The Castle of Education and the Nation is a work concerning secondary segment of schooling system in the political district of Sušice. The time scope of the work is framed by two school reforms from years 1869 and 1953. The work is divided into four topic areas. The opening part dedicates its attention to crucial literature regarding secondary schools, based on it the development of the secondary schooling in the inquired period is outlined, also the formation and evolution of secondary schooling in the political district of Sušice. Second part founded on the primary source research. All secondary schools in the political district of Sušice are analysed in detail with the emphasis put on changes in numbers of students in particular class, their gender and language composition and their geographical and socio-professional background. Emphasis is also laid on the percentage of the studying, who completed particular school successfully. The third part of this work builds on the second part. It sums up and generalises the results of the analysis and manipulates with it further using some theories from the field of history, sociology and the theory of nationalism. Especially the idea of social reproduction, social rise through secondary school education and the specific relationship of men and women to...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Bederka, Tomáš. „Postoje ke společnosti a škole u žáků ve středním odborném vzdělávání“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-390605.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis focuses on the issue of civic attitudes adopted by students of vocational schools. The author presents an overview of previous Czech research which shows that students of vocational schools are placed at the bottom of international surveys inquiring civic and political knowledge. Moreover, the results reveal that the students of vocational schools express their support for democracy as a way of government the least. The goal of the thesis is to describe civic and political opinions of concrete students and show who influences them and how. It is designed as a multiple case study. Six students of vocational schools from Prague, a smaller town and a village in Central Bohemian Region were chosen to participate in the study. The core of the work is the description of the individual cases in a detailed context including their family, community, school and friends. The findings indicate that the studied students are usually not interested in politics. Their political beliefs are heavily formed by their family and peers. School as an institution does not have any influence, not even through civic education which is compulsory during the first years of high school education. It is most of all caused by fewer opportunities for an open discussion about basic topics in classes. Media have only...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Jakubička, Tomáš. „Motivace žáků k učení témat vzdělávací oblasti ICT v prostředí vzdělávání střední odborné školy a učiliště“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-349447.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis is focused on pupils' motivation to learning in ICT at vocational secondary schools and colleges. The main educational goal of ICT as a subject is to develop pupils' ICT literacy. The theoretical part of this thesis deals with motivation as a pedagogical concept and appropriate teaching approaches to it. An analysis of ICT subjects in the curriculum of the Framework Education Programmes for vocational secondary schools and colleges contributes to form an integral part of the theoretical base. The empirical part is divided into three mini-surveys carried out at a vocational secondary school and training institution in Liberec. The first was a questionnaire for pupils to discover what motivates them to study ICT. The second was a questionnaire for teachers which aimed to find out if and how teachers apply and exploit pupils' ICT literacy in their teaching of vocational ICT as a specialist subject. The third element was interviews with ICT teachers with the aim of investigating how ICT teachers understand the role of ICT as a subject and how they develop their pupils' ICT literacy. The results of all three were then analysed in relation to the question, "What supports and helps motivate pupils to learn ICT?" The findings obtained were consequently applied in the design of...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Šedivá, Ilona. „Střední vzdělávání žáků s mentálnílm postižením v praktických školách“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-387762.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis contains in the theoretical part a discussion about the importance of education of pupils with moderate mental disabilities, defines persons with mental disabilities, presents their characteristic peculiarities in relation to their education at the level of secondary education. It describes the Framework Educational Programs for practical schools with one- year and two-year training. The exploratory part focuses on monitoring secondary education of pupils in practical schools in the Central Bohemian Region. The main aim of the survey was to find out the possibilities of employment of graduates of practical schools after graduation.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

NOVÁKOVÁ, Tereza. „Zkušenosti středního managementu sester s motivováním, týmovým vedením a zvyšováním odborné způsobilosti u jejich podřízených“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-138007.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
To enable the nurse at least to perform her profession at a standard level, she needs not only material equipment, but also most of all the moral support of her superiors. Sufficient knowledge and experience are important for that profession as well. Another important aspect is to be able to see the meaningful tasks of her work and to have a feeling of certainty. My work has got three targets, which are: Target 1: To show, how the nurses of the middle management motivate their juniors to make them work more efficiently. Target 2: To analyze experience of middle management nurses with a team management. Target 3: To show whether, and in which way the nurses in the middle management motivate their juniors to increase their professional competence. I have used a qualitative research method for my study. A technique of an in-depth discussion was used for the collection of data. The research group contained 14 nurses in chief positions. The statements of individual nurses were categorized. They were divided into six basic groups, which are: Motivation factors, de-motivation factors, composition of the working team, work in a team, education and registration.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Holčáková, Iveta. „Řízení kvality vzdělávání ve středních odborných učilištích na území hlavního města Prahy“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446406.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis deals with the issues related to the quality management system in the field of secondary education, specifically in relation to the provision of education with an apprenticeship certificate. The quality management system is mostly associated with the private sector as a production process. However, the quality of services is as important as the quality of products. Quality management has also been known to the public sector for several years. Also state administration organizations, local authorities, universities, etc. deal with the quality management system. Secondary schools should certainly not be excluded from this sphere, as it is a necessary part of the school education system. The quality of the education provided, its course and results should undoubtedly be systematically managed. The first part of the thesis contains the definition of basic concepts focused on education and the school education system, defining quality, quality management methods (ISO, TQM, EFQM, CAF) and the principles of quality management in education. The definition of terms and related principles is based on the study of scientific literature, valid legal regulations and other documents focused on the quality management system. The empirical part of the diploma thesis is focused on the analysis...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie