Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Sociálno“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Sociálno" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Sociálno"

1

Šuhajdová, Ivana, und Alexandra Lengyelová. „Diapazón kompetencií sociálneho pedagóga v práci s rodinou v rozvodovom procese“. Sociální pedagogika / Social Education 8, Nr. 2 (15.11.2020): 115–29. http://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.08.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Príspevok venuje pozornosť problematike rozvodovosti, opisuje dopad rozvodu na jednotlivých členov rodiny a postavenie dieťaťa. Cieľom príspevku je prostredníctvom analýzy legislatívnych možností poukázať nielen na kompetenčné možnosti sociálneho pedagóga na Slovensku v práci s rodinou v rozvodovom procese, ale zároveň aj opísať vybrané metódy a techniky, ktoré v práci s touto rodinou môže využívať tak v školskej, ako aj sociálnej oblasti. Na základe uvedenej analýzy môžeme konštatovať, že v práci s rodinou v rozvodom procese môže sociálny pedagóg zastávať nielen pozíciu školského sociálneho pedagóga, ale aj mediátora či pracovníka na oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Disponuje pritom širokou paletou odborných metód a techník nielen pre prácu s dieťaťom, ale aj samotnými rodičmi, pričom niektoré z uvedených metód sa prelínajú s metódami sociálnej práce. To svedčí o prepojenosti obidvoch vedných odborov a nevyhnutnosti skúmania vzájomnej kooperácie medzi sociálnym pedagógom a sociálnym pracovníkom v práci s rodinou v rozvodovom procese.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Tomašovičová, Jana. „Sociálno-etické dôsledky neurovylepšovania“. Filozofia 76, Nr. 3 (19.03.2021): 181–94. http://dx.doi.org/10.31577/filozofia.2021.76.3.2.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Ondrejkovič, Peter. „What are the social sciences, ambiguity and great variability of the meaning of the term "the social"“. e-Pedagogium 17, Nr. 1 (01.02.2017): 7–24. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2017.002.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Potůček, Martin. „Value anchorage of social forecasting“. Ergo 6, Nr. 2 (01.12.2011): 11–14. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-011-0008-1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Hodnotové ukotvení sociálního prognózováníStať rozebírá možné přístupy k identifikaci a uplatnění hodnotových východisek v sociálním prognózování. Zobecněním zkušeností z práce Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK a s využitím mezinárodních inspirací dospívá k závěru, že kritérium kvality a udržitelnosti života a jeho ekonomická, sociální, environmentální a bezpečnostní dimenze poskytují solidnější základ pro hodnotové ukotvení sociálních prognóz, vizí a strategií, než by tomu bylo v případě dosud často užívaného indikátoru - hrubého domácího produktu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Obrovská, Jana. „Spiritualita v nových sociálních hnutích: Případová studie neziskové organizace Embercombe“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 1 (21.01.2014): 131–50. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-1-131.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Mnoho sociologických teorií předpokládá privatizovanou a sociálně bezvýznamnou povahu individualizovaných a de-institucionalizovaných forem spirituality. Tato práce se tomuto pojetí vzpírá: rozebírá alternativní spiritualitu zaměstnanců a dobrovolníků neziskové organizace Embercombe (UK) a ukazuje ji jako deprivatizovanou. Embercombe pořádá jak kurzy osobnostního rozvoje, tak environmentálně a sociálně zaměřené programy. Tato organizace je v práci vymezena jako součást sítě nového sociálního a náboženského hnutí (New Age) a tzv. holistického milieu. Na základě tříměsíčního zúčastněného a nezúčastněného pozorování, hloubkových rozhovorů, studia dokumentů a následné analýzy těchto dat rozebírám způsoby, kterými aktéři propojují vlastní spirituální růst s touhou po transformaci lokální komunity a širší společnosti. Alternativní spiritualitu vykládám jako kulturní zdroj, který tematizuje sociální a environmentální problémy přesahující privátní životy aktérů spjatých s kulturou organizace. Tento text je tedy příspěvkem ke studiu spirituality ve veřejné sféře (zejména v občanské společnosti) a jejího vztahu k sociální změně.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Ondrejkovič, Peter. „What are the social sciences, ambiguity and large variability meaning of the term social II“. e-Pedagogium 17, Nr. 3 (01.09.2017): 7–26. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2017.032.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Lánský, Ondřej. „Postkolonialismus a dekolonizace: základní vymezení a inspirace pro sociální vědy“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 1 (21.01.2014): 41–60. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-1-41.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tato teoretická studie se zabývá některými metodologickými a teoretickými přínosy postkoloniálního myšlení pro současné sociální vědy a pro pochopení moderní společnosti a jejích významných vývojových trendů. Text tohoto článku nejprve představuje vybraná základní témata postkoloniálního myšlení a zároveň se pokouší obecný interpretační rámec postkolonialismu kontextualizovat pro české odborné prostředí a uzpůsobit jej pro použití v příslušné sociální analýze. Tento článek postupně představuje některá klíčová témata postkolonialismu: kritiku násilí vázaného na evropskou racionalitu, kritiku zobecněného rasismu a konečně zkoumání identity a subjektivity. Ústředním cílem textu je uchopit vyložené prvky a teorie, a poskytnout takto postkoloniálně informované sociálně-vědné nástroje pro zkoumání problému chudoby, rasismu a sociálního vyloučení v České republice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Zbudilová, Helena. „Sociálně kulturní animace ve Španělsku a Latinské Americe – historický náhled“. Pedagogická orientace 27, Nr. 4 (28.02.2018): 540–57. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-540.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Studie se zabývá fenoménem sociálně-kulturní animace ve Španělsku, která se v této části románského světa začala rozvíjet v pedagogickém a sociálním kontextu v 60. letech 20. století. Většina španělských odborníků hovoří o animaci ve smyslu sociálně kulturní animace, tj. v původním a nejrozšířenějším pojetí animace vůbec. Chápou ji jako druh komunitní činnosti (un tipo de acción comunitaria), jejímž hlavním cílem je vyvolat v jednotlivcích i skupinách aktivní participační postoj k procesu vlastního osobnostního a sociálního rozvoje. Text zachycuje nejvýznamnější vývojové momenty rozvoje sociálně-kulturní animace ve Španělsku od prvopočátků do doby současné s ohledem na její ukotvení v dobovém a společenském kontextu. Zaměřuje se na tři modality sociálně-kulturní animace ve Španělsku, které stanovil v 90. letech 20. století V. Ventoso Pérez a na aktuální situaci sociálně-kulturního animačního modelu ve Španělsku. Dále se zabývá otázkou profesionalizace animace a animátora, analyzuje aktuálně existující vzdělávací a profesionální profily sociálněkulturní animace ve Španělsku. Součástí textu je stručné přiblížení sociálně-kulturní animace v latinskoamerickém světě, resp. ve vybraných zemích hispánského světa (např. v Argentině, Ekvádoru a Mexiku) a určení základních shodných či rozdílných rysů se sociálně-kulturní animací španělskou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Oláh, Michal, und Lubomír Oláh. „Výskumná sonda sociálneho začlenenia vylúčených rómskych rodín v meste hnúšťa“. Edukacja • Terapia • Opieka 1 (31.12.2019): 96–113. http://dx.doi.org/10.52934/eto.63.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Základnými inštrumentmi sociálnej práce v sociálne vylúčených koɨ munitách Rómov (SVKR) sú primárne dáta a pravdivé veľmi konkrétne terénne údaje, umožňujúce po vhodnom spracovaní charakterizovať sledovanú skupinu obyvateľstva a prijímať rozhodnutia. Odborná verejnosť sa už viac-menej zhodla na štyroch najdôležitejších oblastiach nevyhnutného terénneho prieh skumu pri zisťovaní základných charakteristík SVKR pri ich značnej časovej i regionálnej variabilite a dynamike: Rodina a bývanie Ekonomický status a vzdelávanie Zdravotný stav Stupeň sociálneho začlenenia a integrácie Predložený príspevok sa zaoberá niektorými metodologickými otázkami zberu terénnych dát. Vysoký stupeň univerzálnosti navrhnutých postupov a zásad je demonštrovaný v reálnom teréne aplikovaním na konkrétnu komunitu mestského rozptýleného typu v meste Hnúšťa pre 4. Oblasť – stupeň sociálneho začlenenia a integrácie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Klapko, Dušan. „Prolínání mocenských diskursů v týdeníku Učitelské noviny: sociální inkluze romských žáků v českém školství“. Pedagogická orientace 26, Nr. 2 (01.07.2016): 202–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-2-202.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem této výzkumné stati je analýza výpovědí o edukaci romských žáků jako žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí, resp. žáků se specifickými vzdělávacími potřebami. Analýza výpovědí je zaměřena na diskursy utvářející školskou realitu z pohledu týdeníku Učitelské noviny. Výklad je zasazen do kontextu novely školského zákona, zabývajícího se sociální inkluzí. Pro metodologické účely byly použity nástroje diskursivní analýzy. V našem výzkumu jsme dospěli k analýze diskursivních pozic mluvčích, k výčtu mocenských diskursů, k popisu konstrukcí sociálně znevýhodněného prostředí romských žáků a k analýze strategií konstrukcí sociální reality z pohledu mluvčích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Sociálno"

1

Kormanová, Alexandra. „Urbanizácia v Európe a jej sociálno- ekonomické dopady“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-180.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Urbanizácia má ďalekosiahle dopady na všetky aspekty ľudského života. Mestský životný štýl sa významne líši od vidieckeho a prináša nové prvky do medziľudských vzťahov, do sociálneho konania jednotlivcov a ovplyvňuje kultúrne a sociálne správanie sa celých skupín obyvateľstva. Urbanizácia mení návyky ľudí, spoluurčuje spôsob bývania, stravovania sa, využívania voľného času.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Vernerová, Barbora. „Analýza sociálního zabezpečení v sociální politice“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-4091.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis describes the analysis of social security in the context of social policy. Main attention is paid to the historical development of social policy or social security and integration into the social security tax system. The aim was to confirm or disprove the hypothesis: "Whether Social Security tax or not." Attention to two major historical patterns, the European developments and the current situation in the area of social policy. Then you take the analysis of social security in the Czech Republic. In the last chapter analyzes income and expenditure on social security and social policy in the Czech Republic and the European Union. Finally, I concluded that Social Security can see the hidden tax, which is very favorable for the tax system.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Nováková, Lenka. „Možnosti rozvoje sociální ekonomiky a sociálního podnikání“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-150280.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Diploma thesis focuses on the social economy and social entrepreneurship. Its aim is to identify possible directions of further development of the social economy in the Czech Republic. The starting point for this work is the assumption that successful development of social entrepreneurship is dependent on access to financial resources, a good legislative definition and availability of the necessary information. The operational objective is to analyze the range of financial instruments available to social enterprises. The work is divided into several parts. The first chapter summarizes the historical development of the social economy in Western European countries and subsequently in the Czech Republic. The next chapter presents the approaches to the concept of social economy from the perspective of several European institutions. The chapter is also a case of good practice from Italy. The following chapter, in which are presented the main theoretical approaches to the social economy in the Czech Republic. In the analytical part of the work are first defined problem areas of social entrepreneurship, it is also stated range of financial instruments available to social enterprises and subsequently defined possible directions of further development of the social economy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Hejduk, Radim. „Sociální bydlení -porovnání Koncepce sociálního bydlení České republiky 2015-2025 a rakouského sociálního modelu“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-262026.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis is focused on social housing - public policy, that is applied in many countries of the EU. Czech Republic is currently trying its implementation. Due to rising household's costs of housing, rising expenses on demand-oriented housing policy in form of housing benefits and difficult to solve social exclusion, social housing appears to be one of the more accessible ways of solution. The goal of the thesis is at first to analyze and evaluate known forms of social housing and its application from the economic perspective, then to form reccomendations for the Conception of Social Housing for the Czech Republic in the period 2015-2025 using comparison to already-existing Austrian model. This text answers the main research question how does functioning model of social housing look like and what are the economic impacts of it on households.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Juránková, Petra. „Sociální služby a úloha nestátních organizací v sociálním zabezpečení“. Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-259021.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Questions relating to social services and social security are the topic of our time. These themes are actually for all age groups since they are currently affecting or them sooner or later they will touch. The aim of this thesis is to answer the research question which sounds: "Why does Lata-Programs for youth and families, z.ú. and his program "Two are better than one" concluded his registration of social activation services for families with children in early 2016?" To find an answer, it is necessary to become familiar with non profit organization Lata-Programs for youth and families, z.ú., with its programs and its funding. It was also necessary to analyze the offered social activation services for families with children through the register of social service providers in capital city of Prague. This diploma thesis as a whole includes knowledge of theory and practice and it is based on the legislative situation in the Czech Republic 1st January, 2016.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Filipová, Jana. „Analýza sociální pomoci jako třetího pilíře systému sociálního zabezpečení“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2707.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Faryadová, Zuzana. „Nemecko ako sociálny štát v kontexte sociálnej politiky EÚ“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-10353.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The paper is discussing German social policy with an emphasis on labour market policy. The topic is set into the context of European social policy and European employment policy. The paper is divided into three parts. The first part informs the reader about European employment policy as a whole. It describes its evolution and targets specified by the European union. The second part is devoted to German labour market policy with an accent on the extensive reforms of the last years. Subsequently, the evaluation of these reforms and the current situation on the labour market in Germany are described. The last part is dealing with German labour market policy in the European context: German National reform programme and a comparative analysis with other member states of the EU. At the end of this chapter there are implications for the German labour market policy. The aim of this paper is to answer the question: How efficient is the German labour market policy comparing with other member states of the EU with regard to the target indicators of European employment policy? What direction is it heading and what are the possibilities of making it more efficient?
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Brdičková, Radka. „Vyhodnocení úspěšnosti vymáhání pohledávek na pojistném na sociální zabezpečení v rámci České správy sociálního zabezpečení“. Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260005.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis analyzes the relevant methods of enforcement of debts to the social security contributions and evaluates the succes rate of individual procedures within the Czech social security administration. The first part of the work is focused on defining the theoretical background, as the basic concepts, including the basic layout of the social security. Furthermore, it presents the general procedure of enforcement of claims in the splitting of the administrative and judicial enforcement of the decision and the application of the claims in the other proceedings. In the analytical part are analyzed and compared different methods of enforcement, both in cooperation with court executors and tax execution, especially their impact on the development of receivables and collection of premiums in 2013 and 2014, and the effectiveness of various methods in practise. Based on the survey proposes some possible solutions leading to increased succes practices of individual methods of recovery and also to streamline, improve and speed up the work of employees who deal with debt recovery.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Ptáčníková, Lucie. „Sociální podnikání v ČR“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-192389.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The aim of this thesis is to analyze the current situation of social entrepreneurship in the Czech Republic. It emphasizes the importance of social economy, the field between the public sector and the private market sector. This thesis is interested in existing companies which consider themselves as "social" and describes their common features. It presents the social companies' founding years, what their legal forms are, their areas of business and why they consider themselves social. This paper also examines social entrepreneurship in an international context, it endeavours to identify where and how the Czech Republic could inspire itself to improve. Social entrepreneurship in Ireland is analyzed in detail according to the same criteria as social entrepreneurship in the Czech Republic. The purpose of this work is to create an overview of social entrepreneurship.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Krásová, Petra. „Sociální reklama“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-5010.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Diploma thesis introduces the social advertising, its legal and ethical aspects and the role of an advertising agency in a process of its creation. Practical part includes the results of a research related to attitudes of non-profit organizations, advertising agencies and general public to this issue.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Bücher zum Thema "Sociálno"

1

Tomeš, Igor. Sociální správa. Praha: Portál, 2002.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Sociální politika. 2. Aufl. Praha: ASPI, 2002.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Wintr, Jan, und Marek Antoš. Sociální práva. Praha: Leges, 2011.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Hrčka, Michal. Sociálni ́deviace. Praha: Sociologické nakl., 2001.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Draganová, Helena. Sociálna starostlivostʹ. Martin: Osveta, 2006.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Sociální práce. V Praze: Triton, 2003.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Matoušek, Oldřich. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2001.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Šmajs, Josef. Sociální funkce vědy. [Brno]: Univerzita J.E. Purkyně v Brně, 1986.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Pitínský, J. A. Matka: Sociální drama. Praha: Dilia, 1989.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Krebs, Vojtěch. Státní sociální podpora. Praha: Grada Pub., 2002.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Buchteile zum Thema "Sociálno"

1

Sacher, Peter. „Hašek, Jaroslav: Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona“. In Kindlers Literatur Lexikon (KLL), 1–2. Stuttgart: J.B. Metzler, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05728-0_10628-1.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Šip, Maroš. „Sociálno-patologické javy v rodine s dieťaťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacÍmi potrebami“. In Kiedy myślimy rodzina..., 217–29. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2016. http://dx.doi.org/10.15633/9788374385091.16.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The issues related to socio­­pathological phenomena, are perceived as having serious social and other psy­chological consequences. Violence of any type is defined as a premeditated act, ag­gression as a way of disrupting human dignity, as seriously endangering the quality of human life, the freedom of the human being. The aim of our contribu­tion is to define socio ­pathological phe­nomena relating to children with special educative needs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Pacholík, Viktor. „Sociální aspekty učitelských sborů“. In Pohled zevnitř na učitelské sbory mateřských a základních škol, 29–50. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2020. http://dx.doi.org/10.7441/978-80-7454-960-1_3.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Urbánek, Petr. „Sociální klima učitelských sborů ZŠ: 1. a 2. stupeň“. In Pohled zevnitř na učitelské sbory mateřských a základních škol, 79–98. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2020. http://dx.doi.org/10.7441/978-80-7454-960-1_5.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Kalistová, Anna, und Mária Ďurkovská. „Vnímanie spravodlivosti a férovosti na Slovensku a v Európe“. In EURÓPSKA SOCIÁLNA SONDA: 9. KOLO NA SLOVENSKU. Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2020.978-80-89524-52-5.1.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Loziak, Alexander, und Ivan Schmidt. „Používanie internetu v Európe (a na Slovensku). V čom sa líšia online a offline Slováci?“ In EURÓPSKA SOCIÁLNA SONDA: 9. KOLO NA SLOVENSKU. Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2020.978-80-89524-52-5.5.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Adamkovič, Matúš. „Kvalita života a ekonomická situácia: Ako je na tom Slovensko?“ In EURÓPSKA SOCIÁLNA SONDA: 9. KOLO NA SLOVENSKU. Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2020.978-80-89524-52-5.2.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Fedáková, Denisa. „"Schvaľujete toto rozhodnutie?" Meniace sa rodinné normy v Európe a na Slovensku“. In EURÓPSKA SOCIÁLNA SONDA: 9. KOLO NA SLOVENSKU. Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2020.978-80-89524-52-5.3.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Kentoš, MIchal, und Jana Papcunová. „Politická participácia Slovákov a Sloveniek v európskom kontexte“. In EURÓPSKA SOCIÁLNA SONDA: 9. KOLO NA SLOVENSKU. Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2020.978-80-89524-52-5.6.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Piterová, Ivana, und Miroslava Bozogáňová. „Postoje k migrácii na Slovensku v kontexte Európy a krajín Vyšehradskej štvorky“. In EURÓPSKA SOCIÁLNA SONDA: 9. KOLO NA SLOVENSKU. Spoločenskovedný ústav CSPV SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2020.978-80-89524-52-5.4.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Konferenzberichte zum Thema "Sociálno"

1

Wildmannová, Mirka. „Sociální inovace jako základní prvek rozvoje sociálního podniku“. In XXI. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno: Masarykova univerzita, 2018. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8970-2018-98.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Bimova, Marta. „Sociální bydlení – formy komunitního bydlení“. In PhD Workshop 2015. Brno: Fakulta architektury VUT v Brne, 2015. http://dx.doi.org/10.13164/phd.fa2015.3.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Gendová, Kristína, und Marcela Chrenková. „Sociálne podnikanie v európskom poľnohospodárstve“. In XXIV. mezinárodního kolokvia o regionálních vědách. Brno: Masaryk University Press, 2021. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-9896-2021-76.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The social economy provides participation of local actors in territorial development and local collective economic activity in order to increase quality of life of the population. This sector is highly diversified, in terms of legal form, size of enterprises, sectors and impact. After 1990, the concept of multifunctional agriculture began to be implemented in the EU, according to which agriculture should fulfill, among others, a social and cultural-social function. To a greater or lesser extent, agriculture had a social function in the past. This role is currently extended and supported by the concept of social agriculture. The aim of the paper is to examine the scope of social entrepreneurship and agriculture as a part of the social economy and its legal forms and types in European countries. The main sources of data for the preparation of the paper were the European Commission's country reports entitled Social Enterprises and Their Ecosystems in Europe (2020) and OECD analytical materials. Main result of the research is the finding that the diversity of the social economy, based on the historical background of its development in individual countries, is extensive. Legal forms are regionally specific. The cooperative form is the most widespread legal form of the social economy. There are specific types of cooperatives in countries. Cooperatives are located more in the countryside (associations and foundations are relevant for the urban environment). Social agriculture widely operates in the cooperative form.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Pevná, Kateřina. „Sociálně vyloučení v procesu mezigeneračního učení“. In 19th Annual Conference of CERA (Czech Educational Research Association). 19. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. Masaryk University Press, 2011. http://dx.doi.org/10.5817/pdf.p210-capv-2012-44.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Palová, Zuzana, und Jarmila Šebestová. „Měření regionálních disparit v sociální oblasti“. In XIX. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. Brno: Masaryk university, 2016. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8273-2016-57.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Uramová, Mária, Marian Šuplata und Ján Kollár. „Sociálna politika v kontexte výkonu miestnej ekonomiky“. In XVIII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. 18th International Colloquium on Regional ciences. Brno: Masarykova univerzita, 2015. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-7861-2015-53.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Mandys, Jan, und Monika Mojžíšová. „Problematika dat v oblasti plánování regionální sociální politiky“. In XVIII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. 18th International Colloquium on Regional ciences. Brno: Masarykova univerzita, 2015. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-7861-2015-51.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Šanda, Martin, und Jan Mandys. „Problematika šetření a analýzy dat ze sociální politiky“. In XX. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. Kurdějov: Masaryk university, 2017. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8587-2017-54.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

VELICHOVÁ, Zuzana. „SOCIÁLNE, ETICKÉ A ZDRAVOTNÉ ASPEKTY POUŽÍVANIA SOCIÁLNYCH SIETÍ ŽIAKMI“. In 11th International Conference of J. Selye University. J. Selye University, Komárno, Slovakia, 2019. http://dx.doi.org/10.36007/3310.2019.223-229.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Kolář, Jan, Jan Nehyba und Bohumíra Lazarová. „Osobnostně sociální rozvoj – o významu pojmu optikou pedagogického diskursu“. In 19th Annual Conference of CERA (Czech Educational Research Association). 19. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. Masaryk University Press, 2011. http://dx.doi.org/10.5817/pdf.p210-capv-2012-28.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie