Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Síťová zařízení“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Síťová zařízení" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Síťová zařízení"

1

Kudláčková, Nina, und Miroslav Němec. „MOŽNOSTI VYTVOŘENÍ SKLADOVÉ SÍTĚ V LOGISTICE POSLEDNÍ MÍLE“. Perner's Contacts 15, Nr. 1 (30.06.2020). http://dx.doi.org/10.46585/pc.2020.1.1540.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Moderní logistická praxe směřuje ke komplexnímu řešení problémů a plné integraci dodavatelských řetězců. Jednou z oblastí, ve které je třeba nalézt efektivní řešení je vytvoření skladové sítě. Nalezení vhodného modelu pro umisťování distribučních, respektive skladovacích center, který by kromě hlediska úspory nákladů či maximalizace zisku, zohledňoval také časové hledisko, může vést k získání konkurenční výhody. Aplikace takového modelu na podmínky současných trendů v oblasti logistiky poslední míle by pak mohla vést nejen k získání konkurenční výhody, ale také k získání většího podílu na trhu. Cílem tohoto článku je tedy prozkoumat možnosti využití stávajících metod a modelů, používaných pro vytvoření distribuční sítě, jako jsou metody statické, u kterých je možné sklady či střediska obsluhy rozmístit podle účelové funkce, a dle jejich povahy lze použít modely spojité, diskrétní či síťové. Dále jsou pak v článku zkoumány možnosti využití modelů dynamických, které jsou více zaměřeny na faktor času a mohly by tak být využity k alokaci skladů či distribučních center, mimo jiné, také v logistice poslední míle, neboť současným trendem je právě hledisko časové, kdy společnosti v současné době usilují o co největší zkrácení dodacích lhůt. Článek se věnuje možnostem využití lokačně-alokačních úloh, P-median modelu, Weberova modelu či pojetí problému umístění skladu jako nedimenzovaného problému umístění zařízení. Jako problematické se u výše zmíněných modelů ukazuje fakt, že tyto modely neberou v potaz zákazníky a přínos pro zákazníky. Je tedy třeba se zaměřit na nalezení takového modelu, který by bral v potaz určité prvky zákaznického servisu, jako je například snadná dostupnost produktů, frekvence dodávek či požadavky na čas dodání, a to nejen v případě logistiky poslední míle. Ze zkoumaných metod se jako nejlepší pro tyto účely jeví logistická metoda, popisovaná v češtině jako „Dům kvality“, jejímž účelem je zapracovat požadavky koncových zákazníků do finálního produktu společnosti, spolu s metodou známou jako „Analytický hierarchický proces“, jejímž cílem je rozklad složité nestrukturované situace na jednodušší komponenty, a „Analytický síťový proces“, což je jedna z obecnějších metod „Analytického hierarchického procesu, zaměřená na síťové rozhodovací problémy s cílem určit optimální místo pro umístění zařízení. Cílem tohoto článku je prozkoumat možnosti využití kombinace výše zmíněných modelů pro rozmístění skladů či distribučních center v logistice poslední míle.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Síťová zařízení"

1

Žižlavský, Marek. „Netopeer: Konfigurační platforma pro síťová zařízení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-237111.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Master's thesis analyzes available network device configuration options and describes NETCONF configuration protocol and NETCONF event notifications extension in details. It describes Netopeer, open configuration platform developed on Liberouter project, and its pitote deployment as FlowMon probe remote configuration system. Newly designed Netopeer architecture, which adds support for NETCONF event notifications, was verified by reference implementation. Security of the new design and implementation was analyzed, and recommended system settings were provided. This Master's thesis is based on results of previous bachelor's thesis of author and on existing software tools developed by the Liberouter project.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Eis, Pavel. „Datová sada pro klasifikaci síťových zařízení pomocí strojového učení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445543.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Automatic classification of devices in computer network can be used for detection of anomalies in a network and also it enables application of security policies per device type. The key to creating a device classifier is a quality data set, the public availability of which is low and the creation of a new data set is difficult. The aim of this work is to create a tool, that will enable automated annotation of the data set of network devices and to create a classifier of network devices that uses only basic data from network flows. The result of this work is a modular tool providing automated annotation of network devices using system ADiCT of Cesnet's association, search engines Shodan and Censys, information from PassiveDNS, TOR, WhoIs, geolocation database and information from blacklists. Based on the annotated data set are created several classifiers that classify network devices according to the services they use. The results of the work not only significantly simplify the process of creating new data sets of network devices, but also show a non-invasive approach to the classification of network devices.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Mašek, Pavel. „Heterogenní propojení mobilních zařízení v bezdrátových systémech 5. generace“. Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-358407.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předkládaná disertační práce je zaměřena na "heterogenní propojení mobilních zařízení v bezdrátových systémech 5. generace". Navzdory nepochybnému pokroku v rámci navržených komunikačních řešení postrádají mobilní sítě nastupující generace dostatečnou šířku pásma a to hlavně kvůli neefektivnímu využívání rádiového spektra. Tato situace tedy v současné době představuje řadu otázek v oblasti výzkumu. Hlavním cílem této disertační práce je proto návrh nových komunikačních mechanismů pro komunikaci mezi zařízeními v bezprostřední blízkosti s asistencí mobilní sítě a dále pak návrh a implementace algoritmů pro dynamické přidělování frekvenčního spektra v nastupujících mobilních sítích 5G. Navrhnuté komunikační mechanismy a algoritmy jsou následně komplexně vyhodnoceny pomocí nově vyvinutých simulačních nástrojů (kalibrovaných s využitím 3GPP trénovacích dat) a zejména pak v experimentální mobilní síti LTE-A, která se nachází v prostorách Vysokého učení technického v Brně, Česká Republika. Získané praktické výsledky, které jsou podpořeny zcela novou matematickou analýzou ve speciálně navržených charakteristických scénářích, představují řešení pro vlastníka spektra v případě požadavků na jeho dynamické sdílení. Tato metoda tedy představuje možnost pro efektivnější využití spektra v rámci mobilních sítí 5G bez degradace kvality služeb (QoS) a kvality zážitků (QoE) pro koncové uživatele. Vědecký přínos dosažených výsledků dokazuje fakt, že některé z principů představených v této disertační práci byly zahrnuty do celosvětově uznávaného standardu (specifikace) 3GPP Release 12.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Popelka, Jan. „Vliv přenosových parametrů na spotřebu elektrické energie Zigbee zařízení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-219897.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis deals with the energy research and design a simple wireless sensor networks. The data modules with ZigBee wireless communication technology. The main feature of wireless sensor networks is the minimal energy devices at low cost and maximum data reliability. Furthermore, the work describes firmware for communicating nodes with the ability to change parameters of data transmission and thus affect the energy consumption node. Calculations of energy consumption, compared with the measured results, the discharge characteristics of the battery packs and lifetime broadcasting node is contained in the final chapters of this work.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Gargulák, Lukáš. „Sběr dat o síťové komunikaci ze zařízení síťové infrastruktury“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-219435.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis describes theory that is needed for application development for acquisition of communication statistical data from network infrastructure devices. Aplication is called SDSKSI. The project compares protocols suitable for this purpose. Finally SNMP protocol was chosen because it is the most common in network devices. SNMP is described in detail. Each SNMP operation has its own practical demonstration. In the project there is also described MIB database and data types of MIB objects. Application is able to create network topology. Then administrator of network can imagine how the network looks like. For each device that support SNMP protocol are periodically collected and stored statistical data which can be exported to the file. For application development were chosen programming languages according to several criteria. Content of the laboratory exercise is presented. At the end of the project there are some system solutions for collecting statistical data. Diploma thesis contents two attachments. The first is containing the full text of laboratory task. The second is DVD disc. Disc is containing ready to boot aplication SDSKSI.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Abraham, Lukáš. „Analýza dat síťové komunikace mobilních zařízení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-432938.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
At the beginning, the work describes DNS and SSL/TLS protocols, it mainly deals with communication between devices using these protocols. Then we'll talk about data preprocessing and data cleaning. Furthermore, the thesis deals with basic data mining techniques such as data classification, association rules, information retrieval, regression analysis and cluster analysis. The next chapter we can read something about how to identify mobile devices on the network. We will evaluate data sets that contain collected data from communication between the above mentioned protocols, which will be used in the practical part. After that, we finally get to the design of a system for analyzing network communication data. We will describe the libraries, which we used and the entire system implementation. We will perform a large number of experiments, which we will finally evaluate.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Lízner, Miroslav. „Modulární síťové zařízení pro měření a ovládání“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-219074.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis deals with ethernet embeded device. The main goal of this work is to develop device for reading values, input states and for output control. The hardware solution based on STM32 mitrocontroller is described in practical part of this work.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Jeřábek, Kamil. „Zařízení pro distribuované aplikace v simulátoru rekurzivní síťové architektury“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-363839.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis provides a description of Distributed Application Facility (DAF), including its components, in Recursive InterNetwork Architecture (RINA). The DAF is equivalent to an application layer of today’s network model. It also documents implementation of the DAF for the OMNeT++ simulation framework. The aim of this thesis is to extend the functionality of simulation library and to provide clear application programming interface.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Tobola, Jiří. „Platforma pro rychlý vývoj síťových zařízení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-412804.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis deals with the design and implementation of an FPGA-based platform for rapid development of network applications for the COMBO cards family. The proposed platform includes a generic data transfer protocol - FrameLink, a set of tools for FrameLink manipulation, network interface blocks for 1 Gigabit Ethernet, high-speed connection to the software layer via PCI, PCI-X or PCI Express bus and a set of IP cores for network traffic analysis and processing. The benefits of the proposed platform are demonstrated on design and implementation of a network interface card, hardware firewall and exporter of unified packet headers.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Kaštovský, Petr. „DMA řadič a ovladač síťové karty pro platformu COMBO2“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-412813.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
There is a family of COMBO cards used for netork monitoring acceleration being developed on the Liberouter project, which is the CESNET's research activity. These cards are equipped with Xilinx's programmable field array. To enable usage of classic tools for network monitoring and management, not only application specific tools, it is necessary to implement network interface card on the platform, that realizes packet reception and transmission through the standard Linux kernel interface. This thesis describes the design and implementation of network interface card's key components. Those are DMA controller and Linux device driver.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie