Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Přechodný kov“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Přechodný kov" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Přechodný kov"

1

Krausová, A., J. Macák, P. Sajdl, V. Renčiuková und R. Novotný. „Koroze slitin Zr–Nb a Zr–Sn za simulovaných podmínek reaktoru VVER“. Koroze a ochrana materialu 59, Nr. 4 (01.12.2015): 99–102. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0020.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstract Oxidační kinetiku lze v případě koroze zirkoniových slitin rozdělit do dvou stádií, která jsou od sebe oddělená transientním stavem. Výskyt transientního stavu je z korozního hlediska klíčový, neboť při něm dochází ke zvýšení rychlosti oxidace. V této práci byly pomocí in-situ elektrochemické impedanční spektroskopie studovány slitiny zirkonia Zr–Nb a Zr–Sn při teplotě 340 °C a tlaku 15 MPa v prostředí, které simulovalo chladivo reaktoru VVER. Cílem dlouhodobých experimentů (až 9000 h) bylo charakterizovat oxidační kinetiku v závislosti na expoziční době a typu zirkoniové slitiny. Výsledky ukázaly, že za uvedených experimentálních podmínek dochází u slitiny zirkonia Zr–Sn k dřívějšímu dosažení přechodu, tzv. transientnímu stavu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Přechodný kov"

1

Šik, Ondřej. „Studium šumových charakteristik detektorů radioaktivního záření“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-218099.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The main goal of this Master’s thesis is to describe relationship between low frequency noise spectral characteristics of Cadmium-Telluride radiation detectors depending on applied voltage and detectors reaction to illumination of various wavelengths. Also, the reaction and influence of higher operating temperatures were investigated. The noise measurements shown that the dominant noise type at low frequencies is the 1/f noise. Several samples with different resistivity were tested. By comparing results, we are able to estimate the quality of detectors and their sensibility to illumination and higher operating temperatures. We have found that all the studied CdTe detectors are sensitive to one particular wavelength of 548nm. Resulting data were processed by EasyPlot program that provided graphical representation of spectral noise characteristics. All measured characteristics of tested samples are compared and it’s estimated the similarity between the samples.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Bukvišová, Kristýna. „In-situ elektronová mikroskopie“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-402571.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem diplomové práce je popsat oxidaci nanotrubic sulfidu wolframičitého za zvýšených teplot v přítomnosti vodní páry. Na jejich povrchu se nejprve vytvoří nanočástice oxidu wolframu, ze kterých potom vyrůstají nanodráty. Na základě in-situ experimentů v rastrovacím elektronovém mikroskopu je navržen mechanismus reakce a ten je zjednodušeně popsán analyticky. Ukazuje se, že elektronový svazek má zásadní vliv na reakci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Těšík, Jan. „Luminiscence polovodičů studovaná rastrovací optickou mikroskopií v blízkém poli“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-320110.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This work is focused on the study of luminescence of atomic thin layers of transition metal chalkogenides (eg. MoS2). In the experimental part, the work deals with the preparation of atomic thin layers of semiconducting chalcogenides and the subsequent manufacturing of plasmonic interference structures around these layers. The illumination of the interference structure will create a standing plasmonic wave that will excite the photoluminescence of the semiconductor. Photoluminescence was studied both by far-field spectroscopy and near-field optical microscopy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Kuba, Jakub. „Studium fotoluminiscence tenkých vrstev MoS2“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-254284.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis deals with study of thin layers of transition metal dichalcogenides, especially of molybdenum disulfide. Nanostructures were fabricated on two-dimensional crystals of MoS2 and WSe2. Within followed analysis attention was paid to the photoluminescence properties. In the thesis transition metal dichalcogenides are reviewed and description of the modified process of preparation by micromechanical exfoliation is given.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Šik, Ondřej. „Transportní, šumové a strukturální vlastnosti detektorů vysokoenergetického záření na bázi CdTe“. Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-261280.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Poptávka ze strany vesmírného výzkumu, zdravotnictví a bezpečnostního průmyslu způsobila v posledních letech zvýšený zájem o vývoj materiálů pro detekci a zobrazování vysokoenergetického záření. CdTe a jeho slitina CdZnTe. jsou polovodiče umožnují detekci záření o energiích v rozsahu 10 keV až 500 keV. Šířka zakázaného pásma u CdTe / CdZnTe je 1.46 -1.6 eV, což umožňuje produkci krystalů o vysoké rezistivitě (10^10-10^11 cm), která je dostačující pro použití CdTe / CdZnTe při pokojové teplotě. V mé práci byly zkoumány detektory CdTe/CdZnTe v různých stádiích jejich poruchovosti. Byly použity velmi kvalitní spektroskopické detektory, materiál s nižší rezistivitou a výraznou polarizací, detektory s asymetrií elektrických parametrů kontaktů a teplotně degenerované vzorky. Z výsledků analýzy nízkofrekvenčního šumu je patrný obecný závěr, že zvýšená koncentrace defektů způsobí změnu povahy původně monotónního spektra typu 1/f na spektrum s výrazným vlivem generačně-rekombinačních procesů. Další výrazná vlastnost degenerovaných detektorů a detektorů nižší kvality je nárůst spektrální hustoty šumu typu 1/f se vzrůstajícím napájecím napětí se směrnicí výrazně vyšší než 2. Strukturální a chemické analýzy poukázaly, že teplotní generace detektorů způsobuje difuzi kovu použitého při kontaktování a stopových prvků hlouběji do objemu krystalu. Část mé práce je věnována modifikaci povrchu svazkem argonových iontů a jejímu vlivu na chemické složení a morfologii povrchu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Andreev, Alexey. „Šumová spektroskopie detektorů záření“. Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233425.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Kadmium telurid je velmi důležitý materiál jak základního, tak i aplikovaného výzkumu. Je to dáno zejména jeho výhodnými elektronickými, optickými a strukturními vlastnostmi, které ho předurčují pro náročné technické aplikace. Dnes se hlavně používá pro jeho vysoké rozlišení k detekci a X-záření. Hlavní výhodou detektorů na bázi CdTe je, že nepotřebují chlazení a mohou spolehlivě fungovat i při pokojové teplotě. To způsobuje efektivnější interakce fotonů než je tomu u Si nebo jiných polovodičových materiálů. Obsahem této práce byla analýza a interpretace výsledků získaných studiem šumových a transportních charakteristik CdTe vzorků. Měření ukázaly že odpor homogenní části CdTe krystalů mírně klesá při připojení elektrického pole na vzorku. Při změně teploty navíc dochází k odlišné reakci u CdTe typu p a n. Právě těmto efektům je v práci věnována pozornost. Pomocí šumové spektroskopie bylo zjištěno, že při nízkých frekvencích je u vzorků dominantní šum typu 1/f, zatímco při vyšších frekvencích je sledován generačně-rekombinační šum a tepelný šum. Všechny měřené vzorky vykazovaly mnohem vyšší hodnotu šumu na nízkých frekvencích než udává Hoogeova rovnice. Byly nalezeny a popsány zdroje nadbytečného šumu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Zajaček, Jiří. „Šumová spektroskopie detektorů záření na bázi CdTe“. Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233498.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The main object of this work is noise spectroscopy of CdTe radiation detectors (-rays and X–rays) and CdTe samples. The study of stochastic phenomenon and tracing redundant low-frequency noise in semiconductor materials require long-term measurements in time domain and evaluate suitable power spectral densities (PSD) with logarithmic divided frequency axes. We have used the means of time-frequency analysis derived from the discrete wavelet transform (DWT) and we have designed the effective algorithm for PSD estimation, which is comparable with an original analog method. CdTe single crystal with Au contacts we can imagine as a series connection of two Schottky diodes with a resistor between them. The bulk resistance at constant temperature and other constant parameters changes due to the carrier concentration changing only. The p-type CdTe sample shows metal behavior with every temperature changes. Semiconductor properties of the sample begin to dominate just after some period of time. This behavior is caused by the hole mobility changing. The voltage noise spectral density of 1/f noise depends on the quantity of free carriers in the sample. All the studied samples have very high value of low frequency noise, much higher than it should have been according to Hooge’s formula. The excess value of low frequency noise is caused by the low carrier concentration within the depleted region.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Pelnářová, Karolína. „Hledání účinných chelátorů kobaltu - 8-hydroxychinoliny“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445817.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Charles University Faculty of Pharmacy in Hradec Králové Department of Pharmacology & Toxicology Student: Karolína Pelnářová Supervisor: Prof. Přemysl Mladěnka, PharmD., Ph.D. Consultant: Václav Tvrdý, MSc.; Marcel Hrubša, MSc. Title of diploma thesis: Searching of effective cobalt chelators - 8-hydroxyquinolines Cobalt is one of the essential trace elements present in the human body. It forms a part of the organometallic complex of vitamin B12, which is essential for many physiological functions. Both overload and lack of cobalt in the body is associated with pathological conditions. Manifestations of deficiency can lead up to pernicious anemia or hypofunction of the thyroid gland. Cobalt intoxication can occur in an industrial environment, such as by cobalt metal dust during heavy metal processing, or by its release due to corrosion from orthopedic prostheses. Systemic toxicity is manifested by a number of endocrine, cardiovascular and neurological symptoms. The main aim of this diploma thesis was to find effective chelators of cobalt from the group of substances derived from 8-hydroxyquinoline. In vitro spectrophotometric measurement was used to determine the degree of chelation. The effect of chelation was also monitored ex vivo in rat erythrocytes. All tested chelators - 8-hydroxyquinoline,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Řezníčková, Alice. „Nanostruktury magnetoresponsivních oxidů přechodných kovů“. Doctoral thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-370892.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis is focused on investigation of structural and magnetic properties of nanocomposites consisting of transition-oxide-based nanoparticles (NPs; CoFe2O4 and Fe2O3) embedded in dielectric matrices (SiO2, CeO2, TiO2, ZrO2, Al2O3). The nanocomposites were studied by broad range of complementary techniques (X-ray diffraction, electron microscopy, energy dispersive x-ray analysis, Mössbauer Spectroscopy and Magnetic measurements). Among them, analysis of the distributions of the NP magnetic moments and blocking temperatures was identified as a powerful tool for characterization of NP changes due to mutual interactions, surface modifications and embedding into the functional matrices. The effect of structural and spin order of the individual NPs on the volume magnetic response is also addressed. The obtained results imply new strategies for design of efficient heat nanogenerators and catalysts.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Beliš, Marek. „Selektivní komplexace iontů přechodných kovů“. Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-365329.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Copper radionuclides possess physical properties suitable for utilization in nuclear medicine. Important part of their preparation is separation from mother elements, usually zinc or nickel. Currently used methods of separation have their limits, what opens field for finding new ways. One part of the Thesis contains preparation of simple ion exchangers and their selectivity study. The other part of the Thesis is dedicated to optimization of synthetic steps leading to new bifunctional ligands in suitable form for binding to macromolecular carriers and preparation of new set of exchangers.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie