Um die anderen Arten von Veröffentlichungen zu diesem Thema anzuzeigen, folgen Sie diesem Link: Organmat.

Zeitschriftenartikel zum Thema „Organmat“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit Top-50 Zeitschriftenartikel für die Forschung zum Thema "Organmat" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Sehen Sie die Zeitschriftenartikel für verschiedene Spezialgebieten durch und erstellen Sie Ihre Bibliographie auf korrekte Weise.

1

Zibar, Lada, und Kristina Šunić. „Transplantacijski turizam“. Medicina Fluminensis 56, Nr. 4 (01.12.2020): 522–28. http://dx.doi.org/10.21860/medflum2020_245228.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Transplantacijski turizam (TT) označava putovanja radi protuzakonitog darovanja i presađivanja (transplantacije, TX, od engl. transplantation) organa, pri čemu darovatelj prodaje „darovani“ organ (trgovina organima). Najčešće se „trguje“ bubrezima. Postoji globalni trend borbe protiv takve prakse. Ipak, kontinuirano se nalaze primjeri TT-a diljem svijeta. Procjenjuje se da je 10 % svih TX-a protuzakonito (često dio TT-a). Nedostatak organa i nesrazmjer socioekonomskog stanja između darivatelja i primatelja organa glavni je uzrok TT-a. Unatoč tomu što „darovatelji“ (prodavatelji) organa tako često rješavaju egzistencijske probleme, prodaja dijelova ljudskog tijela u bilo koju svrhu nije etički prihvatljiva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Dimitrijevic, Predrag, und Jelena Vuckovic. „UPRAVNO-SUDSKA ŽALBA U USTAVNO-PRAVNOJ TRADICIJI NA PROSTORU SRBIJE I DE LEGE FERENDA“. Srpska politička misao 72, Nr. 2/2021 (27.09.2021): 251–70. http://dx.doi.org/10.22182/spm.7222021.12.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Institucija administrativnog (upravnog) spora ima svoje korene u srpskoj i jugoslovenskoj ustavno-pravnoj i upravno-pravnoj tradiciji. Institut žalbe u upravnom sporu oslikavao je ustavno-pravne tendencije ograničavanja izvršno-upravne vlasti oličene najpre u monarhu, a kasnije u kolegijalnom organu (Vlada, Izvršno veće), u pravcu zaštite prava pojedinca kao uvek „slabije” stranke u sporu o zakonitosti akata upravnih organa vlasti. Pitanje se čini aktuelnim i danas, s obzirom da Ustav Republike Srbije (2006) u delu u kome reguliše ljudska i manjinska prava i slobode, pravo na žalbu reguliše kao jedno od osnovnih ljudskih prava kojim pojedinac ostvaruje pravo na jednaku pravnu zaštitu i pravo na pravno sredstvo u postupku pred organima javnih vlasti koji odlučuju o pravima i obavezama i na pravu zasnovanim interesima svakog pojedinca. Mogućnost pojedinca da svoja prava zaštiti u slučaju njihove povrede od strane organa javne vlasti, pravi je pokazatelj demokratskih kapaciteta jedne države i njenih institucija, kao i vrednosne orijentacije društva u celini.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Dakić, Milena. „Case note: Rotaru v. Romania“. Glasnik Advokatske komore Vojvodine 76, Nr. 9 (2004): 68–79. http://dx.doi.org/10.5937/gakv0402068d.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Članstvom u Savetu Evrope Rumunija je prihvatila visoke standarde zaštite ljudskih prava i sloboda ali i obavezu da svoje nacionalno zakonodavstvo uskladi sa tim standardima i obezbedi potrebne mehanizme za njihovu zaštitu. U tom cilju ona je donela nove propise prihvatajući tekovine demokratskih zemalja Evrope. Međutim, neki od tih propisa ne ispunjavaju u potpunosti preuzete obaveze, obzirom da svojim rešenjima i dalje pružaju mogućnost zloupotrebe od strane organa vlasti na štetu zajemčenih osnovnih ljudskih prava i sloboda. S jedne strane, Rumunija je usvojila Zakonodavnu uredbu kojom su data određena prava građanima koje je progonila komunistička vlast nastojeći da time ublaži posledice izražene u nemogućnosti ostvarivanja osnovnih ljudskih prava i sloboda ili njihovom ograničenju. S druge strane pojedini propisi kao što je Zakon o organizaciji i delovanju Rumunske obaveštajne službe i dalje ostavljaju prostora da se pod plastom novog sistema i zajemčenih prava ona i dalje ograničavaju i krše. Stavove koje je Sud zauzeo odlučujući u slučaju Rotaru protiv Rumunije treba da posluže kao smernice u kreiranju naše zakonodavne regulative u ovoj veoma osetljivoj oblasti, a posebno u pogledu uređivanja načina i metoda prikupljanja, čuvanja i korišćenja podataka o građanima, organima koji poseduju takva ovlašćenja kao i mehanizme njihovog nadzora. Pored zakonskih odredbi koje bi sadržale potpuna i kvalitetna rešenja navedenih pitanja, važno je obezbediti njihovu adekvatnu i doslednu primenu od strane nadležnih organa. Posebno mesto treba da zauzme i sistem zaštite u slučaju njihove povrede pred domaćim sudovima, kao državnim organima koji treba da garantuju ostvarivanje zakonom utvrđenih prava. Sve to bi u određenoj meri predstavljalo potvrdu da smo prihvatili demokratske principe novog evropskog poretka, i time stvorili osnovu da se zaista smatramo i budemo prihvaćeni kao deo moderne Evrope.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Armano, Ljerka, und Romana Gračan. „Usporedba dva komercijalna fiksativa pri upotrebi u rutinskim histološkim analizama“. Journal of applied health sciences 6, Nr. 1 (04.03.2020): 5–14. http://dx.doi.org/10.24141/1/6/1/1.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Fiksiranje tkiva važan je korak u histološkoj obradi tkiva za izradu trajnih mikroskopskih preparata. Svrha fiksacije je očuvanje stanica i međustaničnih struktura kako bi što više nalikovali živom materijalu. U ovom istraživanju analizirali smo morfološke značajke unutrašnjih organa potočne pastrve (Salmo trutta L.) fiksirani s dva različita fiksativa. 10% neutralni puferirani formaldehid (PNF) koji daje kvalitetne histološke uzorke, ali je toksičan i kancerogen te zamjenskog fiksativa FineFix-a (FF) smanjene toksičnosti baziranog na etanolu. Kako bi usporedili učinak dva istraživana fiksativa, tkiva su nakon fiksacije uklopljena u paraplast, izrezana i obojena rutinskomn histološkom hemalaun eozinskom (HE) tehnikomte histokemijskom metodom bojenja perjodne kiseline i Schiffovog reagensa te alcijanskog modrila. Uzorci tkiva probavnog, dišnog i cirkulacijskog sustava potočne pastrvepokazalisu da je PNF i dalje najbolji izbor pri standardnoj fiksaciji za histološke i histokemijske analize. Kao najveća razlika između dva upotrebljena fiksativa ističe se kvaliteta fiksacije vezivnog tkiva u proučavanim organima, koja je bolja u tkivima fiksiranim s PNF, u usporedbi s FF, dok se FF istaknuo kao bolji fiksativ u HE bojenju preparata probavnog sustava. Ukoliko će se i dalje upotrebljavati PNF, određena osjetljiva tkiva poput probavnih organa mogu zahtijevati modificiranje standardnih postupaka bojenja, a naročito HE metode, kako bi se osigurao bolji afinitet tkiva za boju, a time i bolje prepoznavanje morfoloških struktura u tkivu, dok se potraga za zamjenskim, jednako kvalitetnim, fiksativom bez formalina i dalje nastavlja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Lopižić, Iva. „Dekoncentrirana državna uprava u Francuskoj“. Hrvatska i komparativna javna uprava 16, Nr. 3 (08.09.2016): 609–37. http://dx.doi.org/10.31297/hkju.16.3.2.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Francuski model organizacije obavljanja javnih poslova na teritoriju tradicionalno počiva na dodjeljivanju poslova gustoj mreži teritorijalnih državnih organa i funkcionara koji formiraju dekoncentriranu državnu upravu, a u manjoj mjeri organima lokalne samouprave. U radu je prikazan povijesni razvoj dekoncentrirane državne uprave u Francuskoj s ciljem da se na temelju uočenih razvojnih trendova utvrdi je li i na koji način jačanje lokalne samouprave prouzročilo modifikaciju tradicionalnog francuskog modela, a onda i generiranje hipoteze o međuodnosu dekoncentracije i decentralizacije. Pregled je podijeljen na razdoblje prije i poslije decentralizacijskih reformi 1982. koje su značile davanje veće uloge lokalnoj samoupravi u sustavu vlasti. S obzirom na jaku francusku upravnu tradiciju, kao interpretativni okvir uzima se teorijski pravac historijski institucionalizam, a uočeni razvojni trendovi kategoriziraju se u modele institucionalne promjene koje su razvili predstavnici ovog pravca. Na temelju francuskog iskustva daju se preporuke za unapređenje dekoncentrirane državne uprave u Hrvatskoj.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Quinney, R. „Mendelssohn the organist“. Early Music 39, Nr. 3 (01.08.2011): 431–33. http://dx.doi.org/10.1093/em/car050.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Sułkowski, Karol, und Mikołaj Wojcieszek. „Pozycja urzędów centralnych w strukturze administracji publicznej“. Studenckie Zeszyty Naukowe 22, Nr. 40 (01.07.2019): 151. http://dx.doi.org/10.17951/szn.2019.22.40.151-165.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
<p>Praca podejmuje próbę holistycznego przedstawienia pozycji urzędów centralnych w strukturze administracji. Autorzy ukazują podział tych jednostek, różnice pomiędzy organami centralnymi, a organami naczelnymi, przedstawiają ich kompetencje oraz funkcje. Ponadto, zaprezentowany jest nadzór i kontrola nad urzędami centralnymi. Centralne organy administracji niebędące organami naczelnymi są bardzo istotnym elementem współczesnej administracji. Do ich kompetencji należą przede wszystkim bieżące stosowanie prawa, realizacja zadań administracyjnych. Działalność tych organów opiera się na profesjonalnej, niepolitycznej kadrze urzędniczej. Wraz ze wzrostem wymagań stawianych przed organami administracji nie można poprzestać na funkcjonowaniu struktur ministerialnych. Członkostwo Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej umożliwia działanie w ramach prawa europejskiego, współdziałanie z administracją innych państw członkowskich</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Grzelak, Agnieszka. „Europejskie organy ochrony danych osobowych – reforma systemu i nowe wyzwania“. Studia z Polityki Publicznej, Nr. 4(4) (01.12.2014): 87–107. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2014.4.5.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W artykule podjęto problem reformy systemu ochrony danych osobowych w kontekściezmian, nowych zadań i wyzwań stojących przed europejskimi organami ochrony danych,w szczególności Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, Grupą roboczą art. 29 czyteż krajowymi organami nadzorczymi. Przedłożone w ostatnich latach przez KomisjęEuropejską projekty aktów ogólnych odnoszących się do omawianych zagadnień, jaki szczególnych, regulujących funkcjonowanie agencji UE zajmujących się walką z przestępczością, wyraźnie pokazują, że zaproponowane zmiany mają służyć zwiększeniuroli tych organów zarówno w wymiarze unijnym, jak i krajowym, poprzez zapewnienieskuteczniejszego egzekwowania nowych przepisów. Temu też służyć ma planowane zacieśnienie współpracy między organami krajowymi i koordynacja ich działań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Burkholder, J. Peter. „The Organist in Ives“. Journal of the American Musicological Society 55, Nr. 2 (2002): 255–310. http://dx.doi.org/10.1525/jams.2002.55.2.255.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstract Charles Ives was a professional church organist for thirteen years. An examination of music he played, music he composed for or with organ, and pieces he adapted from his own organ works demonstrates that he was deeply influenced both by his practical knowledge as an organist and by the repertory he performed. This influence is revealed through a surprising number of features of his music, including its relation to improvisation, difficulty of execution, employment of novel sounds to represent extramusical events, approach to orchestration, prominent textural and dynamic contrasts, spatial effects, innovative harmonies, mixture of classical and vernacular traditions, polytonality, use of fugue and pedal point, frequent borrowing of hymn tunes, and cumulative form. In all these areas, Ives's music extends elements in the tradition of organ music, often in new and unique ways, so that many of the extraordinary qualities of his music deemed to be uniquely innovative are seen to have roots in his experiences as an organist.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Rudland, Malcolm, und Alexander Fiseisky. „The Long-Distance Organist“. Musical Times 132, Nr. 1781 (Juli 1991): 365. http://dx.doi.org/10.2307/966301.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
11

Vuletić, Jelena. „Transplantacija organa“. Glasnik Advokatske komore Vojvodine 82, Nr. 9 (2010): 38–45. http://dx.doi.org/10.5937/gakv1001038v.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
12

Clement, Albert. „Pieter Bustijn, "Musicyn en Organist"“. Tijdschrift van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis 38 (1988): 81. http://dx.doi.org/10.2307/938632.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
13

Salokar, Douglas, und Kerala J. Snyder. „Dieterich Buxtehude, Organist in Lubeck“. Notes 44, Nr. 4 (Juni 1988): 711. http://dx.doi.org/10.2307/941027.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
14

Wilhite, Charles, und Barbara Owen. „E. Power Biggs, Concert Organist“. American Music 6, Nr. 4 (1988): 467. http://dx.doi.org/10.2307/3051706.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
15

Zager, Daniel, und Kerala J. Snyder. „Dieterich Buxtehude: Organist in Lubeck“. German Studies Review 12, Nr. 2 (Mai 1989): 357. http://dx.doi.org/10.2307/1430103.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
16

Hollick, Douglas. „The ‘famous organist’ Vincent Lübeck“. Early Music 33, Nr. 4 (01.11.2005): 713–14. http://dx.doi.org/10.1093/em/cah167.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
17

Rochester, Marc, und Barbara Owen. „E. Power Biggs, Concert Organist“. Musical Times 129, Nr. 1744 (Juni 1988): 317. http://dx.doi.org/10.2307/964899.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
18

Mikulić, Danko, und Branislav Kocman. „Eurotransplant i mjesto Republike Hrvatske u njemu“. Medicina Fluminensis 56, Nr. 4 (01.12.2020): 498–503. http://dx.doi.org/10.21860/medflum2020_245224.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Eurotransplant je međunarodna neprofitna organizacija koja se bavi alokacijom i prekograničnom razmjenom kadaveričnih organa za transplantaciju. Osnovana je 1967. godine i okuplja osam zemalja članica s preko 135 milijuna stanovnika, a Republika Hrvatska je članica od 2007. godine. Članstvo u Eurotransplantu za Hrvatsku je korisno zbog omogućavanja što bolje podudarnosti darivatelja i primatelja, kao i mogućnosti da se u kratkom vremenu pronađe organ u slučajevima akutnog zatajenja organa, za što je bitno veća vjerojatnost u velikoj populaciji potencijalnih darivatelja organa. Tijekom posljednjih deset do petnaest godina u Hrvatskoj je došlo do velikog porasta broja kadaveričnih darivatelja organa i broja transplantacija te ona danas zauzima jedno od vodećih mjesta u svijetu po broju darivatelja i transplantacija na milijun stanovnika, a jedan od čimbenika koji su za to zaslužni je i članstvo u Eurotransplantu. U članku je opisana organizacija, povijest i uloga Eurotransplanta u alokaciji i razmjeni organa te mjesto Hrvatske u Eurotransplantu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
19

Dingle, Christopher. „FORGOTTEN OFFERINGS: MESSIAEN'S FIRST ORCHESTRAL WORKS“. Tempo 61, Nr. 241 (Juli 2007): 2–21. http://dx.doi.org/10.1017/s0040298207000174.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The prevailing image of Messiaen in the 1930s is of an organist-composer. One of the first things learnt about him is that he was organist at the church of the Trinité in Paris, having been appointed at the spectacularly young age of 22. As the earliest (though not the first) of Messiaen's works to have been published, the short organ piece Le Banquet céleste (1928) is, quite rightly, the focus of close examination for its precocious assurance. The 1930s were punctuated by the substantial organ cycles La Nativité du Seigneur (1935) and Les Corps glorieux (1939), so it is no surprise to find Felix Aprahamian's article for the fifth edition of Grove describing Messiaen as being a ‘French organist and composer”, and later observing that ‘although it was as a composer of organ music that in pre-war years Messiaen's name first attracted attention, he had already composed a quantity of vocal music’. Fifty years later, Paul Griffiths similarly observed that ‘Organ works featured prominently in his output of the next decade [1930s], but so did music about his family’. According to Harry Halbreich, ‘one can say that before 1940, Messiaen was essentially an organist-composer’, while, Malcolm Hayes concludes his chapter on the early orchestral music in The Messiaen Companion by stating that ‘to judge from the idiom of his works written in the 1930s, he had once seemed destined to spend his creative life within the narrow confines of the organ loft’.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
20

Küster, Konrad. „Schütz und die Orgel : Überlegungen zum Organistenstand in Deutschland und Italien um 1600“. Schütz-Jahrbuch 22 (24.08.2017): 7–16. http://dx.doi.org/10.13141/sjb.v2000885.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Die Ausbildung, die Heinrich Schütz bei Giovanni Gabrieli erhielt, Organist an San Marco in Venezia, war nicht allein auf die vokale Kompositionstechnik ausgerichtet. Dies ergibt sich nicht nur aus den Hinweisen darauf, dass Schütz in der Folgezeit als Organist wirkte, sondern auch aus einem Vergleich mit dem Berufsbild des Organisten. Anhaltspunkte bieten die Werküberlieferung und biographische Dokumente zu Musikern wie Andrea Gabrieli, Luzzasco Luzzaschi, Girolamo Frescobaldi, Jan Pieterszoon Sweelinck, Samuel Scheidt, Hieronymus Praetorius sowie zu den Gabrieli-Schülern Gregor Aichinger, Johann Grabbe, Christoph Klemsee und Gallus Guggumos. (Autor, Quelle: Bibliographie des Musikschrifttums online)
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
21

Župan, Željko. „Postignuća u darivanju organa u Kliničkom bolničkom centru Rijeka“. Medicina Fluminensis 56, Nr. 4 (01.12.2020): 432–43. http://dx.doi.org/10.21860/medflum2020_245216.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Hrvatska je jedna od vodećih zemalja svijeta po broju umrlih darivatelja organa i broju izvedenih transplantacija po glavi stanovnika godišnje. Klinički bolnički centar (KBC) Rijeka darivateljska je bolnica s iznimno uspješnim programom darivanja organa te s najboljim rezultatima u državi u tom području tijekom proteklog desetljeća. U KBC-u Rijeka ostvari se jedna četvrtina do petina svih solidnih organa namijenjenih transplantacijskom liječenju u Hrvatskoj s realiziranih 80 do 115 solidnih organa godišnje od 2012. do 2018. godine. U spomenutom razdoblju ostvario se i najveći apsolutni broj umrlih darivatelja te najveći broj solidnih organa za presađivanje u državi, unatoč činjenici da se darivateljski potencijal bolnice ne ubraja u najveće u Hrvatskoj. Porast broja darivatelja u KBC-u tijekom posljednjeg desetljeća simultano se odvijao s povećanjem broja darivatelja na nacionalnoj razini s naglaskom na činjenici da je regionalna stopa darivanja tijekom navedenog razdoblja u KBC-u Rijeka za 1,9 do 3,6 puta veća u odnosu na prosjek u državi. Stopa protivljenja darivanju organa od strane članova obitelji umrlih pacijenata iznosi samo 2,7 % od 2011. do 2018. godine nakon obavljena 224 razgovora u tom razdoblju od strane članova tima bolničkih transplantacijskih koordinatora. Navedena stopa protivljenja iznimno je niska i značajno je niža u odnosu na nacionalni prosjek koji iznosi 20 % i smatra se odličnim rezultatom u svijetu. KBC Rijeka se zahvaljujući navedenim dosezima u darivanju organa od umrlih snažno pozicionirao u vodeću darivateljsku bolnicu na nacionalnoj razini, visoko respektabilnu unutar međunarodne stručne zajednice u tom vrlo zahtjevnom području kliničke medicine bez koje razvoj kliničke transplantacije dokazano nije moguć.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
22

Stec, Tomasz. „Handel organami ludzkimi – problem nadal aktualny“. Tarnowskie Studia Teologiczne 36, Nr. 1 (15.02.2018): 83. http://dx.doi.org/10.15633/tst.2325.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
23

Bjelajac, Željko, und Milovan Jovanović. „TRGOVINA LJUDSKIM ORGANIMA – ZLOČIN SAVREMENOG DOBA“. Politička revija 39, Nr. 1 (2014): 269–84. http://dx.doi.org/10.22182/pr.3912014.14.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
24

Briggs, David. „Pierre Cochereau: Legacy of an Organist“. Musical Times 130, Nr. 1755 (Mai 1989): 305. http://dx.doi.org/10.2307/966335.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
25

Padjasek, Barbara. „Organist to the City of Birmingham“. Musical Times 130, Nr. 1752 (Februar 1989): 109. http://dx.doi.org/10.2307/966384.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
26

Haar, James, und John Nádas. „ANTONIO SQUARCIALUPI: MAN AND MYTH“. Early Music History 25 (17.08.2006): 105–68. http://dx.doi.org/10.1017/s0261127906000143.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
‘… Squarcialupi, a famous organist, but who remains a rather mythical figure’. Of course we know that Antonio degli Organi, as he was called throughout his life, was a real person, and if we trust in the verisimilitude of Benedetto da Maiano's portrait bust of him (made ten years after his death, strongly classicising in design, and altered at least once in the early sixteenth century), we have an idea of what he looked like. Antonio degli Organi (1416–80) was not born with the surname Squarcialupi, nor do we know precisely when or under what circumstances he took this name (but see below). We have enough information about his life to form a preliminary notion of his character, but the mental image we create is not altogether a coherent one. He was organist at Santa Maria del Fiore, the Florentine cathedral, for an extraordinarily long period, from 1432 until his death. This alone makes him a ‘famous organist’; but a good deal of the fame is posthumous, and there is next to no meaningful comment from contemporaries about his playing. He judged the quality and state of repair of organs but is not known to have had organ-building expertise. Antonio presumably taught his son Francesco, who succeeded him at the cathedral on his death and served until his own death in 1509. His only other student of note is the Greek organist Isaac Argyropoulos, whose playing was much admired in Naples, Bologna, Florence and Milan in the 1470s.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
27

Beqiri, Fejzi. „Trgovanje ljudima u svrhu uklanjanja organa na Kosovu“. Kriminologija & socijalna integracija 28, Nr. 1 (30.06.2020): 78–94. http://dx.doi.org/10.31299/ksi.28.1.4.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Trgovanje ljudima problem je s kojim se međunarodne i nacionalne institucije i organizacije intenzivno bave od početka 21. stoljeća. Glavnina interesa posvećuje se trgovanju ljudima (posebice ženama i djecom) u svrhu seksualnog iskorištavanja, a druge moguće svrhe iskorištavanja ostaju relativno nepoznate. Uklanjanje organa jedna je od tih relativno neprepoznatih svrha trgovanja ljudima. Cilj je ovog rada pregled aktualnih spoznaja o trgovanju ljudima u svrhu uklanjanja organa te analiza konkretnog slučaja Medicus na Kosovu s namjerom provjere aktualnih spoznaja na konkretnom slučaju. Pregled dostupne literature pokazuje da žrtve trgovanja ljudima radi uklanjanja organa često dolaze iz nerazvijenih zemalja te se suočavaju s različitim financijskim poteškoćama, tj. žive u ekstremnom siromaštvu, što je glavna motivacija za prodaju vlastitih organa. To ih čini naročito osjetljivima za organizirane skupine koje žrtve namamljuju lažnim obećanjima o visini naknade i minimalnim zdravstvenim posljedicama te adekvatnoj postoperativnoj skrbi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
28

Rahmaddillah, Aris. „MARK UP PENJUALAN HARGA TIKET BUS PADA LOKET TERMINAL BATOH DALAM PERSPEKTIF TAS’IR AL-JABARI (Studi tentang Penyimpangan Harga Dari Ketetapan Organda Banda Aceh)“. Petita : Jurnal Kajian Ilmu Hukum dan Syariah 3, Nr. 2 (01.01.2018): 240. http://dx.doi.org/10.22373/petita.v3i2.4047.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Harga tiket bus yang dijual diloket berbeda-beda, sesuai dengan fasilitas yang ditawarkan oleh pihak perusahaan bus, penumpang bisa memilih sesuai dengan bus yang ingin di tumpanginya, baik bus kelas biasa ataupun bus mewah, tentunya harga tiket bus tersebut telah disetujui oleh Organda. Akan tetapi pada penjualan tiket diterminal Batoh harga yang ditawarkan berbeda sewaktu-waktu, apalagi menjelang hari raya Islam. Harga tiket sering mengalami kenaikan harga (Mark Up) pada saat menjelang perayaan hari besar Islam di Aceh yang memberatkan masyarakat untuk membeli. Pemerintah juga sudah melakukan pengawasan terhadap pihak loket terminal Batoh dan memberikan sanksi kepada pihak loket yang melakukan kecurangan sehingga penumpang merasa dirugikan. Maka yang menjadi fokus permasalahan sebagai objek kajian dalam penelitian ini, tentang sistem penetapan harga tiket bus pada loket Terminal Batoh, penyebab pihak pengelola tiket menaikkan harga tiket bus secara sepihak diluar ketentuan harga yang ditetapkan oleh Organda, serta tinjauan Tas’ir Al-Jabari terhadap kenaikan harga tiket pada loket terminal Batoh. Dalam penelitian skripsi ini penulis menggunakan metode penilitian deskriptif analisis, dengan pendekatan kualitatif. Dari hasil penelitian harga tiket yang dijual diloket terminal Batoh pada menjelang hari raya Islam memang mengalami kenaikan harga (Mark Up) yang tidak ada persetujuan dari Organda dan Kementerian Perhubungan. sehingga perlu dari pihak Kementerian Perhubungan, melakukan pengawasan (Tas’ir Al-Jabari) terhadap loket terminal Batoh pada saat menjelang hari raya Islam. Dari paparan diatas dapat disimpulkan bahwa, penetapan harga tiket yang dijual diloket Terminal Batoh berdasarkan pengajuan dan pertimbangan oleh pihak perusahaan dan disetujui oleh Organda dan Kementerian Perhubungan. Kenaikan harga (Mark Up) yang dilakukan oleh perusahaan bus menjelang hari raya Islam tidak ada persetujuan oleh Organda dan Kementerian Perhubungan. Maka pengawasan pemerintah (Tas’ir Al-Jabari) yang dilakukan oleh pihak Kementerian Perhubungan sangat diperlukan oleh masyarakat dan pihak Kementerian Perhubungan akan memberi sanksi kepada loket yang menaikan harga.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
29

Grande, Philipp M., Jörn Viell, Nils Theyssen, Wolfgang Marquardt, Pablo Domínguez de María und Walter Leitner. „Correction: Fractionation of lignocellulosic biomass using the OrganoCat process“. Green Chemistry 17, Nr. 8 (2015): 4499. http://dx.doi.org/10.1039/c5gc90037a.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
30

Pelčić, Gordana, Anamarija Gjuran Coha, Goran Pelčić und Ana Valković. „Transplantacija organa i religija“. Medicina Fluminensis 56, Nr. 4 (01.12.2020): 409–16. http://dx.doi.org/10.21860/medflum2020_245219.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Darivanje i transplantacija organa jedno je od najvećih dostignuća medicine posljednjih šezdesetak godina. Napredak transplantacijske medicine ovisi o socijalnim, ekonomskim, kulturološkim i religijskim odrednicama pojedinog kraja. Istraživanja su pokazala kako je područje transplantacijske medicine vrlo osjetljivo u odnosu na ostala područja medicine te da neminovno uz sebe veže etičko-moralne dvojbe, ali i zakonodavne, kulturalne i religiozne dvojbe. Transplantacijska medicina uza se veže i pitanje trenutka smrti. Smrt kao pojam, od početaka ljudske civilizacije predstavlja entitet koji zaokuplja umjetnike, znanstvenike, etičare i medicinare. Ulaskom u 21. stoljeće svjedočimo velikim promjenama na globalnom socijalnom planu, te velikim migracijama stanovništva koja sa sobom povlače „sudar“ civilizacija, etike i religije. Stoga je nužno progovoriti o stavu religija prema darivanju i transplantaciji organa u svjetlu sadašnjih socijalnih događanja. Većina svjetskih religija odnosi se pozitivno prema transplantaciji i ksenotransplantaciji. U ovom radu opisat će se stav velikih svjetskih religija prema darovanju i transplantaciji organa, kao i o ksenotransplantaciji. Za buduća istraživanja ostaje istraživanje drugih religija i svjetskih zajednica prema transplantacijskoj medicini.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
31

Grande, P. M., S. K. Dietrich, D. Weidener, S. D. Schrey, M. Dama und H. Klose. „Synergien zwischen OrganoCat-Vorbehandlung und pflanzlicher Biomasse“. Chemie Ingenieur Technik 90, Nr. 9 (24.08.2018): 1149. http://dx.doi.org/10.1002/cite.201855037.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
32

Bernat, Rafał. „Obciążenie strony kosztami postępowania przed organami podatkowymi“. Finanse i Prawo Finansowe 1, Nr. 3 (30.09.2014): 7–19. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.1.3.02.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W założeniu postępowanie podatkowe jest procedurą nieodpłatną dla podatnika, któremu umożliwiono obronę swojego sposobu interpretacji prawa podatkowego przed dwoma instancjami (organy podatkowe). Jeśli koszty postępowania wystąpią wskutek ekstraordynaryjnych środków dowodowych (np. oględziny), to wydatki z tym związane co do zasady pokrywa Skarb Państwa. Celem artykułu jest przedstawienie trybu ponoszenia niezbędnych wydatków postępowania podatkowego, zarówno przez Skarb Państwa, jak i też wyjątkowo przez podatnika. Organ podatkowy decydujący o wymiarze postępowania oraz liczebności m. in. czynności dowodowych w sprawie, powinien mieć jasne ustawowe wytyczne dotyczące sposobu organizacji kosztów proceduralnych. Dlatego też autor odnosi się do przesłanek pozytywnych i negatywnych, których wystąpienie umożliwia obciążenie podatnika kosztami postępowania podatkowego. Opisano również sytuacje wyłączające obowiązek ponoszenia wydatków związanych z nowymi dowodami, organizacją rozprawy podatkowej lub udziałem biegłych, tłumaczy. Autor odniósł się do możliwości wystąpienia przez podatnika z wnioskiem o zwrot nakładów poniesionych przez niego podczas udziału w postępowaniu. W konsekwencji prowadzonych badań nad tym zagadnieniem poruszono materię pojęć nieostrych (niedookreślonych) takich jak: ,,interes publiczny” lub ,,ważny interes podatnika”. Jako postulat de lege ferenda przyjęto potrzebę sprecyzowania przez ustawodawcę pozytywnych przesłanek ustawowych umożliwiających obciążenie podatnika kosztami postępowania podatkowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
33

HASHIBA, KUNITAKE. „Circulatory organ.A pharmacotherapy of ventricular arrhythmia.“ Nihon Naika Gakkai Zasshi 80, Nr. 3 (1991): 447–50. http://dx.doi.org/10.2169/naika.80.447.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
34

Popinigis, Danuta. „Der Danziger Organist Daniel Jacobi und seine geistlichen Werke“. Schütz-Jahrbuch 24 (24.08.2017): 47–57. http://dx.doi.org/10.13141/sjb.v2002918.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Daniel Jacobi (ca. 1605-1676) wirkte von 1637 bis 1676 in Gdansk. Er arbeitete als Zweiter Organist der Marienkirche und war zeitweilig ebendort als Vize-Kapellmeister tätig. Jacobi ist der Autor eines literarischen Gelegenheitswerks, einer Messe sowie drei Geistlicher Konzerte für 5-6 Stimmen und Instrumente. Der Stil der Konzerte ist für den damaligen Zeitgeist sehr typisch. (Übersetzung) Daniel Jacobi (c. 1605-76) was active in Gdansk from 1637 to 1676. He worked as second organist of the Marienkirche and for some time, he also held a post of vice-Kapellmeister there. Jacobi is the author of one occasional literary work, one Mass, and three sacred concertos for 5-6 voices and instruments. The style of concertos is quite typical for that time. (Autor) Quelle: Bibliographie des Musikschrifttums online
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
35

Júnior, Santino Seabra, Franciely da Silva Ponce, Claudia Aparecida de Lima Toledo, Márcio Roggia Zanuzzo, Rivanildo Dallacort und Giuseppina Pace Pereira Lima. „Does Knitted Shade Provide Temperature Reduction and Increase Yield Kale?“ Journal of Agricultural Science 11, Nr. 9 (30.06.2019): 103. http://dx.doi.org/10.5539/jas.v11n9p103.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
We aimed to evaluate whether the air temperature, soil temperature, and luminosity in a low tunnel covered with agricultural mesh screening affected the characteristics of kale production. The study was conducted on the cultivation of kale in six different growing environments. The experimental setup consisted of randomized block design (RBD) with factorial analysis (2 &times; 6) with four repetitions. The kale (Brassica oleracea L. var. acephala) hybrids Hi Crop and Kobe F1 were used as plant material. The growing environments were open field and protected environments consisting of low tunnels, each covered with a different mesh screen: red, thermo-reflective silver, black, tissue-non-tissue (TNT), and organza fabric. Sensors were installed within each environment to monitor air temperature and soil temperature. The TNT screen resulted in the highest air and soil temperatures and lower yield. The black mesh resulted in lower temperatures than other coverings. Organza fabric provided the best yield (22.8%) compared to open field and it was 9.89to42.19 % more productive compared to the other meshes. Organza fabric was the best environment for the cultivation of kale in tropical climates. These data confirm that kale biomass production was greatly affected by stress high temperature.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
36

Urosevic, Bogdan. „PREDSEDNIK REPUBLIKE, USTAVNI SUD I NARODNA BANKA SRBIJE KAO NEZAVISNA TELA: GRANICE I OBUHVAT POJMA NEZAVISNO TELO“. Administracija i javne politike 7, Nr. 2-3/2017 (15.01.2018): 61–80. http://dx.doi.org/10.22182/ajp.7232017.4.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Ovaj rad prvenstveno nastoji da problematizuje postojeće definicije i određenja koncepcije nezavisnih tela i nezavisnih kontrolnih organa, kao i da ispita domete i ograničenja pojmova koji su u upotrebi u svrhu označavanja nezavisnih kontrolnih institucija. Analiza ne predstavlja naprosto teorijski kuriozitet, budući da način na koji politički teoretičari, ali i praktičari politike u Srbiji misle i određuju pojam nezavisnih tela ima neposredan efekat na način na koji će ova vrsta organa biti tretirana u praksi, kao i na pitanje kakva će im uloga biti dodeljena u okviru pozitivno pravnog i političkog sistema Republike Srbije. Kako bi navedeni cilj bio postignut, analiza pronalazi utemeljenje u jednom od konkurentnih modela određivanja i klasifikacije nezavisnih tela, i sa ove ishodišne tačke vrši ispitivanje karakteristika tri pojedinačna organa koji predstavljaju granične slučajeve u odnosu na kriterijume za čiju se upotrebu rad opredeljuje. Konkretnoj analizi su podvrgnuti predsednik Republike, Ustavni sud Republike Srbije i Narodna banka Republike Srbije, dok su, u skladu sa zahtevima analogije koju postavljamo, izvršeni uvidi u rad, status i nadležnosti i drugih organa koji su u literaturi široko prihvaćeni kao nezavisna kontrolna tela različite vrste. U radu se podvlači značaj koji adekvatno razumevanje uloge i funkcija nezavisnih tela mogu imati po očuvanje sistema podele vlasti, vladavine prava, ali i očuvanja i konsolidacije demokratije u Srbiji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
37

Dobaczewska, Anna. „Zasady prawne relacji przedsiębiorców z organami władzy publicznej“. Prawo 329 (21.07.2020): 53–63. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.329.5.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Niniejsze opracowania jest próbą oceny, czy i w jakim zakresie zmiany legislacyjne z lat 2015–2019 przyniosły realne zmiany dla prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w ich relacjach z organami administracji publicznej, w tym w postawie oczekiwanej od organów wobec przedsiębiorców. Nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na zasady, jakimi powinien kiero-wać się ustawodawca, uchwalając prawo regulujące warunki podejmowania i wykonywania dzia-łalności gospodarczej. Artykuł koncentruje się na ewentualnych różnicach między zasadami zawar-tymi w Konstytucji RP oraz kodeksie postępowania administracyjnego a katalogiem podstawowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej i zasad stanowienia prawa gospodarczego zawartych w ustawie Prawo przedsiębiorców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
38

Grande, Philipp M., Jörn Viell, Nils Theyssen, Wolfgang Marquardt, Pablo Domínguez de María und Walter Leitner. „Fractionation of lignocellulosic biomass using the OrganoCat process“. Green Chemistry 17, Nr. 6 (2015): 3533–39. http://dx.doi.org/10.1039/c4gc02534b.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The fractionation of lignocellulose in its three main components, hemicellulose, lignin and cellulose pulp can be achieved in a biphasic system comprising water and bio-based 2-methyltetrahydrofuran (2-MeTHF) as solvents and oxalic acid as catalyst at temperatures up to 140 °C.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
39

Varelli, Giovanni. „TWO NEWLY DISCOVERED TENTH-CENTURY ORGANA“. Early Music History 32 (2013): 277–315. http://dx.doi.org/10.1017/s0261127913000053.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In the tenth century, when the earliest chant books were being compiled in the heart of the Carolingian Empire and polyphonic music was entering the realm of theoretical speculation in the anonymous writings of Musica enchiriadis and Scolica enchiriadis, organa were also being notated for performance outside music treatises. We would not know this, were it not for a two-voice organum on an antiphon for Saint Boniface written in the first decades of the tenth century on the last page of a long-neglected manuscript, now in the British Library. A second notated antiphon, Rex caelestium terrestrium, provides elements for a reconstruction of a further, ‘hidden’, organum. These newly identified organa shed light on a significant phase in Western music history, being the sole evidence from the tenth century of a polyphonic practice before the great eleventh-century collection of organa from Winchester.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
40

Fisher, C. A. H., und A. J. Larner. „Jean Langlais (1907–91): an historical case of a blind organist with stroke-induced aphasia and Braille alexia but without amusia“. Journal of Medical Biography 16, Nr. 4 (November 2008): 232–34. http://dx.doi.org/10.1258/jmb.2007.007043.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The subject of a prior report of a blind organist with aphasia and Braille alexia without amusia, published in French, has been identified as Jean Langlais. His artistic and medical history is presented, the latter via translation of the original 1987 paper.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
41

De Souza, Marcos André Torres. „Introdução: Arqueologia da Diáspora Africana no Brasil“. Vestígios - Revista Latino-Americana de Arqueologia Histórica 7, Nr. 1 (30.06.2013): 9–19. http://dx.doi.org/10.31239/vtg.v7i1.10612.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
42

CHANG, THOMAS MING SWI. „Artificial Cells and Bioencapsulation in Bioartificial Organsa“. Annals of the New York Academy of Sciences 831, Nr. 1 (17.12.2006): 249–59. http://dx.doi.org/10.1111/j.1749-6632.1997.tb52200.x.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
43

Biguzas, Audrius. „SPORTO GINČUS NAGRINĖJANTYS NACIONALINIAI IR TARPTAUTINIAI ORGANAI“. Teisė 93 (11.02.2015): 124–37. http://dx.doi.org/10.15388/teise.2014.93.5080.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
44

Guliński, Jacek. „Od reformy do reformy“. Nauka i Szkolnictwo Wyższe, Nr. 2(50) (15.09.2017): 279–87. http://dx.doi.org/10.14746/nisw.2017.2.15.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W artykule przedstawiono trzy zagadnienia będące ważnymi elementami dyskusji w ramach nowej reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Autor omówił sprawy wyborów/konkursów na stanowisko rektora, relacje organów jednoosobowych z organami kolegialnymi uczelni oraz zagadnienia kontaktów uczelni z gospodarką, głównie w kontekście komercjalizacji wyników prac badawczych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
45

Nielsen, Christian Axboe. „Decentralizacija organa unutarnjih poslova u SR Hrvatskoj“. Politička misao 57, Nr. 3 (05.11.2020): 174–91. http://dx.doi.org/10.20901/pm.57.3.07.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Kako su se organi unutarnjih poslova u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj i u socijalističkoj Jugoslaviji razvijali, čime su se bavili, do kakvih je promjena došlo i zbog čega? Tijekom otprilike prva dva desetljeća socijalističke Jugoslavije pitanja koja su se odnosila na policiju i državnu sigurnost – ili službenim nazivom na organe unutarnjih poslova – bila su poput većine ostalih pitanja u zemlji vrlo centralizirana. Međutim, postoje indicije da 1966. možda nije bila toliko značajna prekretnica kako se popularno misli te da su neke važne promjene bile ubrzane, a ne pokrenute nakon smjenjivanja Aleksandra Rankovića. Ovaj članak prvenstveno se temelji na izvorima iz 13. maja, službenog časopisa Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove (SSUP). Pažljivo čitanje tog časopisa otkriva članke koji se bave pravnim, konceptualnim, tehničkim i praktičnim pitanjima policije. Časopis je stoga dobro mjesto za prikupljanje informacija radi boljeg razumijevanja organa unutarnjih poslova u Jugoslaviji. Ovaj članak razmatra i analizira početak decentralizacije organa unutarnjih poslova u Hrvatskoj, prije svega u području organa javne sigurnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
46

Quinn, Iain. „The Genesis of the Victorian Organ Sonata“. Nineteenth-Century Music Review 12, Nr. 1 (Juni 2015): 53–70. http://dx.doi.org/10.1017/s147940981500004x.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In the English mid-nineteenth century, organist-composers sought an idealistic course that created an alliance between the unimpeachable musical language of the Classical era and the much celebrated ‘Victorian’ organ. As a result, we witness the birth of a new musical genre with the ‘English organ sonata’ that was to provide a model for organ composition into the twentieth century. However, the works in question were not merely pastiche compositions, despite some bold illusions, but rather pieces based on revered models, restyled for an age that was familiar with transcriptions of orchestral repertoire on the organ. Further, the English organist-composers adhered to both an old model in a continuance of the ‘lesson-sonata’ tradition as well as developing a new one, here styled the ‘portfolio sonata’ whereby the purpose of the sonata would serve multiple ends. In an age of prestige and betterment, the sonatas that emerged were a testament to a profession that was determined to be seen anew.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
47

Lazić, Miroslav, und Ivana Simonović. „The principles of human organ transplantation procedure“. Zbornik radova Pravnog fakulteta Nis 58, Nr. 85 (2019): 15–36. http://dx.doi.org/10.5937/zrpfn0-24395.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
48

Stanojev, Vladan. „Prava, dužnosti i ovlašćenja inspekcijskih organa“. Glasnik Advokatske komore Vojvodine 81, Nr. 9 (2009): 435–50. http://dx.doi.org/10.5937/gakv0910435s.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
49

Brandão, Ana Maria, und Tânia Cristina Machado. „Organa: The First Portuguese Lesbian Magazine“. Journal of Homosexuality 63, Nr. 4 (16.10.2015): 575–99. http://dx.doi.org/10.1080/00918369.2015.1088309.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
50

Sluga, Metka, Manja Hribar und Saba Battelino. „Funkcionalni testi za oceno ravnotežnega organa“. Slovenian Medical Journal 90, Nr. 1-2 (28.02.2021): 54–73. http://dx.doi.org/10.6016/zdravvestn.2985.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Težave z ravnotežjem sodijo med pogoste vzroke za obisk pri zdravniku, njihov izvor pa je lahko precej raznovrsten. Na področju otorinolaringologije se posvečamo predvsem okvaram notranjega ušesa in ravnotežnega živca ter nakažemo morebitno centralno prizadetost ravnotežnega sistema. Za postavitev diagnoze pogosto ne zadostuje zgolj ena preiskava, pač pa je po navadi potrebna kombinacija različnih testov, s katerimi potrjujemo ali izključujemo prizadetost posameznih delov ravnotežnega sistema. V osnovi razlikujemo med testi, s katerimi ocenjujemo delovanje polkrožnih kanalčkov, in testi za oceno delovanja sakulusa in utrikulusa. Predstavljena je klinična raziskava, v kateri smo pri 1.042 bolnikih z jasno anamnezo za benigni paroksizmalni pozicijski vertigo le-tega dokazali v 36 %. Nujno je bilo opraviti še dodatna testiranja, ki jih predstavlja prispevek. Za razlago njihovih rezultatov se pogosto zanašamo na opazovanje in merjenje gibanja očesnih zrkel, pri čemer je pomembno poznavanje določenih refleksov za ohranjanje ravnotežja. Ob tem moramo upoštevati tudi simptome, ki jih navaja bolnik, in teste po potrebi dopolniti s slikovnodiagnostičnimi preiskavami. Natančne računalniške meritve in grafični zapisi danes nadomeščajo opazovanje s prostim očesom in subjektivno razlaganje opažanj preiskovalca.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie