Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Matematické úlohy“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Matematické úlohy" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Matematické úlohy"

1

Samková, Libuše, Alena Hošpesová, Filip Roubíček und Marie Tichá. „Badatelsky orientované vyučování matematice“. Scientia in educatione 6, Nr. 1 (30.06.2015): 91–122. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.154.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento text je shrnutím našich dosavadních poznatků o uplatňování myšlenek badatelsky orientovaného vyučování matematice. Po nezbytném vymezení některých pojmů v něm představujeme, jak je chápáno badatelsky orientované vyučování matematice. Využíváme podněty přicházející z didaktiky přírodovědných předmětů a navazujeme na související podněty a poznatky z didaktiky matematiky. Ukazujeme, (a) jak existující didaktické teorie a podoby školní praxe v matematickém vzdělávání korespondují s badatelsky orientovaným vyučováním; (b) co může být zdrojem matematického bádání ve škole; (c) čím jsou charakteristické matematické úlohy, které mohou vést k badatelským aktivitám žáků. V závěru uvádíme náměty několika úloh podněcujících badatelsky orientované vyučování matematice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Havlíčková, Radka. „Vliv atraktivity kontextu matematické slovní úlohy na řešitelský proces“. Scientia in educatione 11, Nr. 1 (30.06.2020): 2–21. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1715.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Výzkumy zabývající se řešením matematických slovních úloh poukazují na to, že rozdíly v úspěšnosti nejsou dány pouze rozdílnou úrovní kognitivních schopností žáků, ale že svou roli sehrává také motivace. V této studii jsme se proto zaměřili na kontext, jakožto nematematickou složku slovní úlohy, a zjišťovali jeho vliv na úspěšnost žáků při jejím řešení. Sledovaným aspektem kontextu byla jeho potenciální atraktivita – zjišťovali jsme, zda žáci budou úspěšnější v řešení slovních úloh s prvky pohádky, science fiction a humoru než v úlohách se stejnou strukturou, ale s neutrálním kontextem. Žáky 5. a 6. ročníku základní školy (n5 = 623, n6 = 291) jsme rozdělili do dvou výkonově srovnatelných skupin a každé z nich předložili jednu z variant – atraktivní nebo neutrální. Pro vyhodnocení výsledků kvantitativního šetření jsme použili Item Response Theory, která nám umožnila sledovat obtížnost úlohy v závislosti na latentní schopnosti jednotlivých žáků a poskytla informaci o diskriminačních vlastnostech úloh. Kromě úspěšnosti jsme v rámci kvalitativního šetření zjišťovali také rozdíly v oblasti řešitelských strategií a chyb. Ukázalo se, že atraktivní kontexty mohouza určitých podmínek vést ke zvýšení snahy žáků o jejich vyřešení a v některých případech i k mírnému zvýšení úspěšnosti řešení. Studie také ukázala, že při variování kontextů úloh je obtížné zachovat ostatní parametry úlohy beze změn, které by se odrážely v náročnosti situačního modelu úlohy, a upozornila na určitou nekonzistenci výsledků některých výzkumů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Rendl, M., und N. Vondrová. „Kritická místa v matematice u českých žáků na základě výsledků šetření TIMSS 2007“. Pedagogická orientace 24, Nr. 1 (28.02.2014): 22–57. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-22.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cílem empirické studie je popsat kritická místa matematiky základní školy, jak je lze vysledovat z výsledků našich žáků 8. ročníků v TIMSS 2007, a identifikovat pravděpodobné příčiny jejich obtížnosti. V první části je stručně uveden kontext výzkumu – mezinárodní srovnávací výzkumy v matematice a možnosti sekundární analýzy jejich dat. Ve druhé části podrobně popisujeme metodologii výzkumu. Analyzovali jsme data z tzv. almanachů TIMSS (výsledky našich žáků na úrovni konkrétních úloh a odpovědi učitelských dotazníků). K interpretaci možných příčin jsme používali také kurikulární dokumenty a analýzu zřejmě nejpoužívanější řady učebnic matematiky pro základní školy. Stanovili jsme kritérium, podle něhož je možné rozhodnout, zda je výkon našich žáků u dané úlohy pod jejich standardem, přičemž jsme vycházeli z porovnání jejich průměrné úspěšnosti s průměrnou úspěšností mezinárodního souboru. Tak byly identifikovány tzv. slabé a velmi slabé úlohy. Ty byly rozděleny do tří oblastí, které tedy můžeme považovat za místa, která jsou v matematice pro české žáky kritická: Algebra (s podoblastmi Funkce, Substituce, Rovnice a nerovnice, Výrazy), Posloupnosti, Obrazce a tělesa. U každé z těchto oblastí jsou prezentovány slabé a velmi slabé úlohy spolu s nástinem povahy obtíží, které při jejich řešení čeští žáci zřejmě měli, a jejich možných příčin. Ukazuje se, že je nutné získat ještě hlubší vhled do problematiky pomocí klinických rozhovorů přímo se žáky. To bude předmětem dalších článků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Samková, Libuše. „Didaktické znalosti obsahu budoucích učitelů 1. stupně základní školy před studiem didaktiky matematiky“. Scientia in educatione 7, Nr. 2 (31.12.2016): 71–99. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.254.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Předkládaná studie se věnuje problematice zkoumání didaktických znalostí obsahu v matematice v kontextu vzdělávání budoucích učitelů 1. stupně ZŠ. Jako nástroj pro zkoumání těchto znalostí představuje výukovou pomůcku Concept Cartoons. První část příspěvku uvádí přehled souvisejícího výzkumu, v druhé části popisujeme kvalitativní výzkum s přípravnou studií. Přípravná studie byla zaměřena na způsob použití Concept Cartoons jako nástroje pro zkoumání didaktických znalostí obsahu, vlastní výzkum byl zaměřen na zkoumání didaktických znalostí obsahu u budoucích učitelů 1. stupně ZŠ. Účastníky výzkumu byli studenti druhého ročníku pětiletého magisterského oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kteří ještě nenavštěvovali univerzitní kurz didaktiky matematiky. Zájem byl soustředěn na znalosti v oblasti číselných oborů. Výsledky šetření potvrdily, že neformální základy didaktických znalostí obsahu mohou někteří budoucí učitelé úspěšně získávat z vlastních zkušeností v roli žáka/studenta na základní škole, střední škole a během nedidaktických univerzitních kurzů. Analýza dat odhalila několik respondentů s dobrou znalostí učebních úloh a žákových miskoncepcí. Zároveň jsme však objevili i respondenty, kteří nejsou schopni rozlišovat mezi identifikací, příčinou a nápravou chyby a kteří mají o možném uvažování žáků nerealistické mylné představy. Obecné výsledky šetření jsou ve studii doloženy konkrétními datovými úryvky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Vančura, Jiří. „Vliv procvičování na Khan Academy na znalosti a dovednosti žáků v matematice“. Scientia in educatione 10, Nr. 2 (10.01.2020): 103–26. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1520.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Ve dvou předkládaných kvantitativních studiích jsme zkoumali vliv procvičování učiva matematiky pomocí interaktivní sbírky úloh Khan Academy na znalosti a dovednosti žáků čtyřletého gymnázia. V první studii z roku 2016/17 jsme se zaměřili na přenos naučených procedurálních znalostí a dovedností z anglického prostředí Khan Academy do českého školního kontextu. Ve druhé studii z roku 2017/18 jsme se věnovali otázce rozvoje konceptuálních znalostí skrze procvičování procedurálních dovedností. Obě studie probíhaly na stejném vzorku 44 žáků ze dvou tříd pražského gymnázia. Data jsme analyzovali pomocí testování hypotéz s hladinou spolehlivosti 5 %. Autor studií byl v době výzkumu učitelem matematiky těchto žáků. Zatímco v první studii byl přínos procvičování statisticky významný, ve druhé studii nebyl rozvoj konceptuálních znalostí žáků tak jednoznačný. Sekundárně jsme se věnovali žákovskému vnímání vlivu Khan Academy na jejich znalosti a dovednosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Ješková, Zuzana, Stanislav Lukáš, Ľubomír Šnajder, Ján Guniš, Brigita Balogová und Marián Kireš. „Hodnotenie bádateľských zručností žiakov gymnázia“. Scientia in educatione 7, Nr. 2 (31.12.2016): 48–70. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.350.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Bádateľsky orientované vzdelávanie (BOV) patrí v poslednom období k najčastejšie skloňovaným pojmom v súvislosti s inováciou prírodovedného vzdelávania. Cieľom BOV je okrem konceptuálneho porozumenia aj rozvoj žiackych zručností realizovať bádanie a vyhodnocovať jeho výsledky. Prezentovaný výskum je zameraný na diagnostikovanie aktuálnej úrovne rozvoja vybraných bádateľských zručností žiakov gymnázia. Vychádzajúc z dostupných testov bol na základe klasifikácie bádateľských zručností vytvorený test bádateľských zručností. Testové úlohy určené na posúdenie úrovne zručnosti plánovať postup experimentu (identifikovať premenné a ich vzťah), transformovať výsledky do grafu, určovať vzťahy medzi premennými, identifikovať možné zdroje chýb a obhajovať výsledky a argumentovať, sú vsadené do matematického, fyzikálneho alebo informatického kontextu. Test bol zodpovedaný vzorkou 751 žiakov 1. a 2. ročníka niekoľkých gymnázií na Slovensku. Kvantitatívna analýza výsledkov testovania ukázala nízku priemernú úspešnosť žiakov v celom teste (32,5 %) ako aj v jednotlivých testových úlohách pohybujúcu sa približne v rozmedzí 8–50 %. Zo štatistického testovania vyplynulo, že medzi výsledkami žiakov 1. a 2. ročníka nebol významný rozdiel, zatiaľ čo výsledky chlapcov boli lepšie ako výsledky dievčat. Podrobná kvalitatívna analýza odhalila mnohé nedostatky, ktoré sa najvýraznejšie prejavili v oblasti analýzy a interpretácie výsledkov a žiackych argumentačných zručností.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Matematické úlohy"

1

Kalenský, Vít. „Modely matematického programování pro směšovací úlohy“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-392839.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis deals with optimization models with design of a new waste management infrastructure in the Czech Republic, such that combustible waste, which is not utilized by the material recovering, can be used by energy recovering. This task is handled by optimization models, including trac and mixing problems. First of all, the concepts of graph theory and optimization are presented in this paper. Subsequently, some of the GAMS functions are discussed, and later the VBA programming language used to handle the larger data quickly is presented. In the main part, three gradually expanding models are developed. At the end the data from the waste management information system are implemented into them.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Dražka, Jan. „Modely matematického programování pro úlohy optimálního řízení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-230948.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis deals with optimization of a vehicle’s (racing) drive on a track. The model of a vehicle and a track is built in this thesis. The first chapter is devoted to the fastest pass problem formulation. The problem optimizes (in the least time) the vehicle’s drive from a start line to a finish line. The problem is formulated as an optimal control theory problem. In the second chapter the optimal control theory problem is suitably discretised and transformed into a nonlinear programming problem. The transformation of the fastest pass problem into nonlinear programming problem, its detailed and illustrative derivation and reformulation form the main part of the thesis. Third chapter presents the implementation and solution of the problem using GAMS and MATLAB. This thesis is a part of a specific research project on which the author has participated. The main contribution of the author is an original formulation of the fastest pass problem as a nonlinear programming problem and its implementation and solving using GAMS.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Nevrlý, Vlastimír. „Modely a metody pro svozové úlohy“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-242880.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This master's thesis deals with mathematical model building for routing problems and ways to solve them. There are discussed and implemented deterministic and heuristic approaches that are suitable to be utilized. A big effort is put into building of the mathematical model describing a real world problem from the field of waste management. Appropriate algorithms are developed and modified to solve a particular problem effectively. An original graphical environment is created to illustrate acquired results and perform testing computations.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Pátek, Tomáš. „Sada testovacích úloh pro měření odezvy lidského operátora“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-413183.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This master’s thesis deals with the design of a simulator for measuring the response of a human operator in the MATLAB program and the Simulink extension. The first part summarizes the theory of mathematical models of human operator, which is followed by a description of a simulator for response measurement with a graphical user interface. In the last part, the basic measurement of human operator response to different scenarios, comparison of quality of control for different operators and identification of model for individual operators are performed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Cabalka, Matouš. „Pokročilá optimalizace toků v sítích“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-392835.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The master’s thesis focuses on the optimization models in logistics with emphasis on the network interdiction problem. The brief introduction is followed by two overview chapters - graph theory and mathematical programming. Important definitions strongly related to network interdiction problems are introduced in the chapter named Basic concepts of graph theory. Necessary theorems used for solving problems are following the definitions. Next chapter named Introduction to mathematical programming firstly contains concepts from linear programming. Definitions and theorems are chosen with respect to the following maximum flow problem and the derived dual problem. Concepts of stochastic optimization follow. In the fifth chapter, we discuss deterministic models of the network interdiction. Stochastic models of the network interdiction follow in the next chapter. All models are implemented in programmes written in the programming language GAMS, the codes are attached.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Nováková, Pavlína. „Modelování vybraných rizik ve zdravotnictví“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446786.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis deals with the modeling of selected risks in healthcare. Motivated by the current pandemic situation, it focuses on analysis of risks associated with the vaccination center in Brno. The theoretical part is mainly devoted to the issue of risk management with a focus on risks in healthcare, where the methods that are used in the practical part are defined. Furthermore, the thesis presents selected topics of mathematical programming. Especially, the newsvendor problem is introduced as inspiring case for further modelling. The brief description of the covid-19 pandemic situation later serves as one of the data sources. The practical part deals with the description and risk analysis of the vaccination process using the methods "What If?" and the FMEA method. Appropriate decisions are then proposed for selected risk situations using the GAMS optimization system. Based on the results of the calculations, specific recommendations are proposed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Rychtář, Adam. „Transformace optimalizačních modelů s aplikacemi“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-254409.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis deals with recent problems of waste management in the Czech Republic. In connection with the existing software implementation, the author focuses on the gradual development of advanced mathematical programming models, which generalize existing approaches. The author applies acquired knowledge in the areas of network flows, linear, integer, and stochastic programming. The important role is played by modifications and transformations of the discussed models. They are further used to obtain the experimental results for real-world input data by implementation in GAMS.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Schovánek, Michal. „Úlohy matematické olympiády“. Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-269645.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

KRULEC, Radek. „Matematické úlohy inspirované geografií“. Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-381842.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis is devoted to the inter-subject relationships of mathematics and geography. The aim of this thesis is to study real situations from the environment of geography, which have a mathematical basis, and to create a set of application examples for teaching at primary and secondary school. The work should show that mathematics is connected not only to physics, chemistry, biology, but also to geography, and that it occurs in many real-world situations.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Králíková, Jana. „Matematické úlohy v přírodě“. Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-282096.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis consists of five exercises, which can be used within mathematical education at secondary schools. In these exercises students get involved with mathematical applications in ordinary life, which they can practically experience. A part of each exercise takes place outdoors, outside of the classroom. Objectives of the exercises are to display both mathematical and practical problems of the application. The topics of exercises are Tree height measuring, The measuring of unreachable distances, The altitude profile of a track, Cryptography and The Tower of Hanoi. I tried to make these exercises to solve real practical problems and to use the secondary school mathematics as much as possible at the same time. Students will use their knowledge in plane geometry, goniometry and trigonometry, functions and their graphs, sequences, series and proof by mathematical induction. Purposes of the exercises are to develop mathematical and logical thinking, to teach how to express the real situation in a mathematical way and to recognize mathematics in other fields of human activity.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Konferenzberichte zum Thema "Matematické úlohy"

1

Čujdíková, Mária, und Vladimíra Laššáková. „Úloha hier v popularizácii matematiky“. In 11. mezinárodní vědecká konference. Didaktická konference 2017. 11th International Scientific Conference. Didactic Conference 2017. 1. a 2. června 2017, Brno, Česká republika. Brno: Masaryk university, 2017. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8590-2017-4.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie