Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Lidové koncepty“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Lidové koncepty" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Lidové koncepty"

1

Kouřil, Petr. „Displacement a pojem tradiční lidové kultury“. Sociální studia / Social Studies 1, Nr. 2 (12.08.2004): 43–56. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-2-43.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Uvažovat o tradiční lidové kultuře - omezené v tomto textu na koncept folklóru - jako o neživém dědictví minulosti by bylo nejen velmi zjednodušující, ale také matoucí. Na jednu stranu zde existuje mnoho lidí, aktuálně praktikujích folklór, kteří v něm nalézají osobní a univerzální zakotvení stejně jako pocit autenticity. Na druhou stranu, folklór a celý koncept tradiční lidové kultury je - navzdory svému antimodernismu - zřetelným produktem modernity, dokreslujícím obecné modernizační procesy jako urbanizace, industrializace a zvláště konstituce národního státu. Prostřednictvím četby příkladů oficiálních současných českých kulturních textů a zkoumáním rozvoje a institucionalizace místních folklórních hnutí se snažím ukázat neadekvátnost tvrzení o folklóru jako pouhém zkamenělém protonacionálním dědictví minulosti. Není to příběh muzejních exponátů, ale spíše příběh uchovávání, tvorby a racionálního plánování, útoků na autenticitu folklórního vyjadřování a nakonec i jeho krize. Znovuobjevení autenticity folklóru neznamená pouze uspokojení těch, kdo ho praktikují, ale také katarzi na konci metaforického narativu o smrti tradiční komunity, emancipaci moderního národního ducha a vymístění těch, kdo jsou vnímání jako uvízlí ve starém světě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Fraňková, Eva, und Naděžda Johanisová. „Udržitelný nerůst. Nový zastřešující koncept v environmentální argumentaci?“ Sociální studia / Social Studies 10, Nr. 1 (23.01.2013): 13–34. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-1-13.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Přes dvacet let trvající dominance pojmu udržitelného rozvoje v environmentální argumentaci vedla podle mnoha autorů k devalvaci jeho významového obsahu a ztrátě jeho schopnosti motivovat potřebnou změnu chování na úrovni jednotlivců i celé společnosti. O oživení radikálního étosu se pokouší koncept udržitelného nerůstu (sustainable degrowth), který získává váhu v rámci eko-sociálního hnutí i akademické debaty v posledním desetiletí. Udržitelný nerůst můžeme definovat jako demokratický, sociálně spravedlivý a environmentálně přínosný proces postupného snižování objemu produkce a spotřeby, které přispívá k lidské spokojenosti. Nerůstová argumentace vychází z širokého spektra myšlenkových zdrojů včetně environmentální etiky, ekologické ekonomie či kritiky rozvoje. Hnutí nerůstu se vyvíjelo po roce 2000 ve své aktivistické i akademické formě zejména ve Francii, Itálii a Španělsku, v menším rozsahu pak v mnoha dalších zemích. Svým apelem na celospolečenskou změnu se nerůst liší od konceptů dobrovolné skromnosti či tzv. downshiftingu, a může být interpretován jako přechodná fáze k tzv. ekonomice ustáleného stavu. Jedním z klíčových argumentů nerůstového hnutí je kritika ekonomismu a depolitizace veřejného prostoru. Otevřenou otázkou zůstává, co by mělo současný, na ekonomicko-růstové logice založený, systém nahradit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Billinger, Michael S. „Jiný pohled na etnicitu jako na biologický koncept: Posun antropolgie za koncept rasy“. Sociální studia / Social Studies 4, Nr. 4 (27.11.2007): 23–51. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-4-23.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Montagu psal o rase jako o „nejnebezpečnějším lidském mýtu“ a Lévi-Strauss ji nazval „prvotním hříchem antropologie“. Přestože po celé 20. století vznikaly nové a nové přesvědčivé argumenty, proč by měl být koncept rasy opuštěn, pro antropology, kteří se zabývají klasifikací lidských populací, zůstává rasa významným problémem. Rasová terminologie se stala trvalým průvodcem antropologických počinů, což lze přičíst zejména tomu, že rasa byla historicky vlastním jádrem antropologického výzkumu. I přes konceptuální neadekvátnost rasy se antropologie dosud neposunula za koncept rasy jakožto explanační nástroje pro chápání biologické variability lidstva, neboť za něj dosud nemá konceptuální a/nebo metodologickou náhradu. Tento článek nově analyzuje historickou antropologickou literaturu o etnicitě a interakcí mezi biologií a kulturou jako náhradou za koncept rasy a přetváří ji v kontextu moderního filozofického a psychologického pohledu na variabilitu lidské populace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Nový, Martin. „Spor o abstraktní práci: Ke konceptuálnímu založení kritiky politické ekonomie“. Sociální studia / Social Studies 11, Nr. 1 (21.01.2014): 61–79. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-1-61.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Stať si všímá nedávné marxistické debaty o abstraktní práci a usiluje o její zpřítomnění v českém sociologickém prostředí. Podle Marxe má práce, jež vytváří zboží, dvojaký charakter: jako konkrétní práce je specificky užitečnou aktivitou; jako abstraktní práce přidává ke svému produktu hodnotu. Předmětem debaty je aktuální náplň kategorie abstraktní práce. Interpretační problém lze nalézt v rozporné formulaci, která tento koncept vymezuje v Marxově práci. Marx někdy zdůrazňuje její hodnotu vytvářející charakter, zatímco jindy o abstraktní práci hovoří jako o produktivním vynaložení sil lidského těla. Rubinovo řešení tohoto rébusu naznačuje, že abstraktní práce představuje exkluzivně kapitalistickou společenskou formu práce. V podmínkách zbožní produkce narovnává směna rozličné druhy konkrétní práce tím, že je proměňuje v jednotku hodnoty. Z této perspektivy se abstraktní práce jeví jako abstrakce společensky nutné pracovní doby, která je klíčová pro produkci hodnoty. Kiciloff a Starosta kritizují Rubinův přístup jako idealistický a tvrdí, že abstraktní práce reprezentuje všeobecnou materialitu lidské práce, která v rámci produkce zboží nabývá formu hodnoty. Prohlašují, že soukromá a nezávislá práce je formou práce, která je specifická pro kapitalismus. Bonefeld podporuje Rubina a kritizuje Kiciloffa a Starostu za návrat k pozicím politické ekonomie a stvrzování kapitalistické koncepce práce namísto její kritiky ad hominem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Šmídová, Olga. „Pro nás lépe už bylo... Vymístění z velké historie a kolektivní paměť "českých Němců"“. Sociální studia / Social Studies 7, Nr. 1 (08.01.2010): 59–87. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-1-59.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek analyzuje autobiografické vzpomínky členů nejstarší generace Němců žijících v České republice. Pracuje s etno-koncepty "českých Němců a/nebo německých Čechů" (a "S/sudetských Němců") jako specificky emickými koncepty a/nebo přirozenými kategoriemi. Nejprve představuje sebe-kategorizace participantů a narativní praktiky, které daná komunita paměti sdílí. Ukazuje, jak tito lidé, kteří v České republice zůstali po odsunu většiny etnických Němců po 2. světové válce, rekonstruují své vidění minulosti. Analyzuje narativní formy užité v těchto autobiografických příbězích a váhu přítomnosti, jež spočívá na evokacích minulosti. Poslední část textu nabízí detailnější rozbor kolektivního obrazu První republiky i toho, jak jej daní mluvčí využívají při popisu, hodnocení a kritice dnešní situace (tj. situace českých Němců v České republice po roce 1989).
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Karmazín, Aleš. „Čína a suverenita: pojetí suverenity v čínském odborném prostředí“. Mezinárodní vztahy 53, Nr. 2 (14.09.2018): 5–19. http://dx.doi.org/10.32422/1545.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Suverenita je pro Čínskou lidovou republiku Čínu jedním z klíčových témat její zahraniční politiky. V tomto textu se zabývám tím, jak tento klíčový pojem a fenomén chápe čínská odborná sféra. Hlavní otázkou je, jak čínské odborné prostředí přistupuje k suverenitě a jak ji případně teoreticky či konceptuálně rozvíjí. V textu ukazuji, že lze identifikovat jednoznačně dominantní model, který je totožný s takzvaným konzervativním (absolutním, vestfálským) pojetím suverenity. Zároveň ale v některých specifických případech čínští autoři vykazují poměrně značný stupeň kreativity, a překonávají tak konzervativní pojetí suverenity. Těmito případy jsou vztah Číny k Tchaj-wanu a Hongkongu, propojení mezi suverenitou a lidskými právy a koncept inter-temporálního práva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Karmazin, Aleš. „Čína a suverenita: pojetí suverenity v čínském odborném prostředí“. Mezinárodní vztahy 53, Nr. 2 (14.09.2018): 5–19. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1545.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Suverenita je pro Čínskou lidovou republiku Čínu jedním z klíčových témat její zahraniční politiky. V tomto textu se zabývám tím, jak tento klíčový pojem a fenomén chápe čínská odborná sféra. Hlavní otázkou je, jak čínské odborné prostředí přistupuje k suverenitě a jak ji případně teoreticky či konceptuálně rozvíjí. V textu ukazuji, že lze identifikovat jednoznačně dominantní model, který je totožný s takzvaným konzervativním (absolutním, vestfálským) pojetím suverenity. Zároveň ale v některých specifických případech čínští autoři vykazují poměrně značný stupeň kreativity, a překonávají tak konzervativní pojetí suverenity. Těmito případy jsou vztah Číny k Tchaj-wanu a Hongkongu, propojení mezi suverenitou a lidskými právy a koncept inter-temporálního práva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Budil, Ivo. „Jacob Burckhardt a antropologický pojem kultury jako výraz historického konzervatismu“. Anthropologia integra 12, Nr. 1 (28.06.2021): 7–19. http://dx.doi.org/10.5817/ai2021-1-7.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Kategorie kultury se prosadila v anglosaském světě v dílech představitelů klasického evolucionismu v antropologii Edwarda Burnetta Tylora, Johna Lubbocka nebo Lewise Henryho Morgana jako klíčový nástroj studia a porozumění lidské odlišnosti a rozmanitosti, který umožňoval emancipovat západní antropologického a historického myšlení od rasového konceptu. Zmínění autoři intelektuálně navazovali na odkaz představitelů skotského osvícenství, Adama Fergusona, Johna Millara nebo Williama Robertsona, kteří chápali dějiny lidstva jako progresivní sled univerzálních fází směřujících k dosažení nejvyššího morálního a materiálního stádia v podobě civilizace (Budil 2003, 85–89). Vůči této kombinaci skotského osvícenského progresivismu a antropologické instrumentalizace kultury lze nicméně postavit původní německé vymezení pojmu kultury, které je spjato s konzervativní reakcí na osvícenství a jež je bližší současným antropologickým a historickým vědám, které se oprostily od etnocentrického a ideologicky zatíženého pojetí univerzálního pokroku zosobněného západní civilizací. Tuto interpretaci kultury odrážející konzervativní historický pesimismus a obavy z dalšího vývoje západní společnosti lze ukázat na osobě a díle velkého švýcarského historika Jacoba Burckhardta, jehož Kultura renesance v Itálii, znamenala nejenom průlom ve studiu renesance, ale také důležitou inspiraci při zrodu moderního studia kulturních dějin a historické antropologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Černý, Michal. „Nové pojetí multikulturality jako klíče k bytí “onlife”“. Sociální pedagogika / Social Education 8, Nr. 2 (15.11.2020): 10–28. http://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.01.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Teoretická studie popisuje problematiku kyberprostoru jako ontologicky i epistemicky závažného fenoménu měnícího základní způsoby uchopování (lidské) existence a její realizace. Nástup technologií má za následek mimořádně intenzivní propojování všech komunikujících aktérů, kteří jsou spolu vzájemně provázáni, a tato vazba ovlivňuje komplexním způsobem jejich chování. Jako východisko pro vhodný popis bytí ve světě, v němž hraje důležitou roli právě kyberprostor, se jeví Floridiho koncept onlife bytí spojující oba světy. V námi navrženém řešení o něm budeme hovořit ve vztahu k tělesnosti a tělesným aspektům spojeným se strukturací poznání. Tento přechod od online a offline k onlife s sebou nese nutnost zásadním způsobem znovu uchopit fenomén multikulturality jevící se jako základní myšlenkový konstrukt pro pochopení světa, v němž zakoušíme onlife bytí. Multikulturality nikoli jako fenoménu čistě antropocentrického, ale jako širšího prostředku pro strukturaci poznání ve světě stále méně rozlišujícího mezi technikou a živými objekty. Přesto se zdá, že živé organismy mají něco, co technika nemá a mít nemůže – tělo jevící se jako zásadní pro formování zkušenosti. Studie naznačuje směr uchopení multikulturality překonávající subjekt-objektové paradigma a stavící na zkušenostním realismu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Géryk, Jan. „Politickofilosofický úklid v čase plurality a zběsilé strnulosti“. FILOSOFIE DNES 12, Nr. 2 (07.04.2021): 62–87. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v12i2.312.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Autorský kolektiv z Katedry politologie brněnské Fakulty sociálních studií přichází s publikací, která má za cíl představit soudobé politicko-teoretické diskuze nad základními aspekty liberální demokracie, jako jsou například většinové rozhodování, idea lidské důstojnosti nebo vztah demokracie a lidských práv. Nepodává však pouze učebnicový přehled, ale jednotlivé představené koncepce též kriticky hodnotí. Jako problematické pak v obecnějším pohledu vnímá přílišné množství dílčích teoretických inovací spěchajících zachránit liberální demokracii. To totiž v konečném důsledku vede k nesrozumitelné kakofonii, která zevnitř disciplíny politické teorie/politické filosofie vychází. Kniha se tak snaží o systematizaci současných diskuzí a o pojmová vyjasnění. Jako zásadní věc pak vnímá též napětí mezi nutností přijímat legitimní a závazná kolektivní rozhodnutí a skutečností hluboké diverzity v současných společnostech. V poslední kapitole tak Pavel Dufek představuje jako vhodnou inspiraci teorie veřejného ospravedlnění. Tato recenze má za cíl seznámit čtenáře se základní strukturou a argumenty publikace a vnést do debaty s knihou některé další aspekty charakterizující naši postmoderní situaci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Lidové koncepty"

1

Beránková, Sylva. „Návrh změn konceptu motivačního systému v podniku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-241626.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The goal of this diploma thesis is design of the concept for motivational system change in the company GB-geodezie, spol. s r.o. A study of the theoretical background in human resources and motivation area was done at the beginning. Based on this study, the analysis of current situation in the company was made, including also statistical survey performed by the questionnaire. Consequently, designs of the changes in the motivation system are developed and analysis of these changes is also made and discussed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pachlová, Petra. „Návrh změn konceptu motivačního systému ve vybraném podniku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-225238.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Thesis is focused on proposing changes of motivational system in pharmaceutical company. Specific changes of motivational system which improve effectiveness and satisfaction of pharmaceutical representants are based on realized research of actual motivational system in company and it´s theoretical basis.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Tvrdý, David. „Návrh změn konceptu řízení lidských zdrojů v podniku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-414504.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis focuses on human resources management specifically individual area of personnel activity and their approach in a firm. The first part of this work is focused on theoretical outcome and their precise limitation of the topic. In the second part, there is an analysis of human resources management in a particular firm. At the end of this dissertation there are formulated specific proposals and recommendations for a given corporation.The changes are with regards to personal management, which are based from the practical survey founded on the theoretical findings. All recommendations and suggestions were set in accordance with current state of the company.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Skočovská, Eva. „Návrh změn konceptu motivačního systému ve vybraném podniku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-319196.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The main aim of the diploma thesis is to introduce changes in the current concept of motivation system in the company the Foundry HEUNISCH Brno s.r.o. in the fight against stress in the workplace. The work is divided into 3 parts. In the first part is the attention paid to the theoretical bases which are defined basic concepts of the issue of dealing with stress, human resources and motivation area. In the second part called analysis is analyze the current situation in the company and analyze the established motivation system in the company. Based on theoretical background and analysis of the current situation is in the last chapter drafted suggestions of motivation tools that have a positive impact on coping stress in the workplace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Palatová, Radka. „Návrh změn konceptu personálního řízení ve státní správě“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-377618.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This master thesis analyzes the way of human resources management in a public service, specifically at the Police of the Czech republic. Specifies area of the human resource management with a focus on selected parts and compares the theoretical knowledge with reality. It contains design measures that will lead to the improvement of the human resources management and thus the successful development of the organization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Mikulecká, Tereza. „Návrh změn konceptu řízení lidských zdrojů v podniku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-402043.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis is focused on human resources (HR), defines specific areas of personnel management and HR activities. The first part is devoted to the theoretical background in human resources, to define more precisely personnel activities including sub – areas. The second part of the thesis analyses the current state of personnel management in the specific company. In the final part are defined specific recommendations for personnel management in the company. These recommendations are formulated in accordance with the company’s current situation.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Němcová, Veronika. „Návrh změn konceptu personálního řízení ve zvolené společnosti“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-319394.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The main goal of this diploma thesis is to propose, on the basis of realized analysis of the current state, desirable changes in the concept of personnel management, which will lead to the successful development of the company. The first part is devoted into the theoretical background in human resources. The second part of the thesis analyzes the current state of personnel management in the company. In the final part is proposed the concept of new personnel management.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Straková, Kateřina. „Návrh změn konceptu řízení lidských zdrojů se zaměřením na získávání pracovníků dělnických profesí“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442988.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The subject of the master thesis is to propose changes in the human resources concept focused on the recruitment of workers in manual professions in the company FAKSASTRAKA, Ltd. In the theoretical part, the thesis deals with basic concepts closely related to human resources and personnel work. In the practical part, there is an analysis of the current state of the abovementioned company and labour market especially, then a research using a questionnaire survey is created as well. There are elaborated proposals in the field of recruitment for workers in manual professions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Franěk, Vladimír. „Návrh změn konceptu řízení lidských zdrojů ve vybraném podniku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442985.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis is focused on human resources management and particular activities of the human resources process. The first part of the thesis deals with theoretical starting points, by defining basic concepts and specific HR activities. In the empirical part of the thesis, quantitative research was conducted across the international companies in the B2B market and simultaneously they have the performance of their activities in the territory of the Czech Republic. Then a case study of the selected company was conducted and proposals for improvement in the sub-areas of human resources activities were formulated based on identified problem areas. Furthermore, recommendations for improvement in the field of individual human resources activities are suggested.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Kadidlo, Miroslav. „Návrh lehkého průzkumného letounu bez lidské posádky“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-228534.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The Thesis solves design of light unmanned reconnaissance aircraft carrying 3 kg payload. Based on statistical research chooses the field of long endurance flights, trying to manage problem via solar powered batteries. Difficulities and advantages of this issue are researched and optimal aircraft setup is discussed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Bücher zum Thema "Lidové koncepty"

1

kultury, Národní ústav lidové, Hrsg. Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu. Strážnice: NÚLK, 2004.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie