Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Kvalita a předpoklady“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Kvalita a předpoklady" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Kvalita a předpoklady"

1

Zenkl, David. „Presentation of combinatorial concepts in mathematics textbooks and its compliance with a concept development theory“. Scientia in educatione 12, Nr. 1 (29.07.2021): 37–52. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1938.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Článek analyzuje přístupy k vybraným kombinatorickým konceptům v pěti českých středoškolských učebnicích matematiky s cílem zjistit, do jaké míry tyto učebnice poskytují podporu učitelům pro výuku založenou na teorii poznávacího procesu v matematice. Analýza učebnic byla vedena na pozadí teorie generických modelů, přičemž důraz byl položen na přítomnost a kvalitu a) izolovaných modelů a nemodelů budoucího poznatku, b) výzev k zobecňování jako nutnému předpokladu tvorby generického modelu, c) grafických reprezentací jako nezbytné podpory rozvoje kombinatorického uvažování. Bylo zjištěno, že učebnice jsou si v mnoha směrech dosti podobné, ale v jistých ohledech se odlišují. V učebnicích jsme identifikovali mj. nedostatečnou motivaci pro kombinatoriku, nízký počet izolovaných modelů budoucího poznatku, absenci explicitních výzev k zobecňování a z toho plynoucí absenci významného konceptu izomorfismus. Navzdory výzkumně prokázanému pozitivnímu vlivu přítomnosti a vlastní tvorby grafických reprezentací na rozvoj žákovského kombinatorického myšlení se v učebnicích vyskytují reprezentace zřídka, a navíc s malou rozmanitostí. Autoři učebnic až na výjimky nevyzývají čtenáře k tvorbě vlastních grafických reprezentací. Od analyzovaných učebnic se odlišuje jedna, která obsahuje časté výzvy k tvorbě vlastních reprezentací, pracuje záměrně s izomorfními úlohami a vyzývá čtenáře k zobecňování konkrétních postupů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Berger, Jiří, und Jiří Kofránek. „BEZPEČNOST DAT A BIG DATA V BIOMEDICÍNĚ“. Medsoft 2020 32, Nr. 1 (06.03.2020): 5–8. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_5_8.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V dnešní době je patrný trend digitalizace zdravotnických ar-chivů a související dokumentace, nastává tedy čas na zapojení technologií označovaných Big Data v oblasti biomedicínské informatiky. Tyto technologie nabízí rychlejší a efektivnější zpra-cování a sdílení obrovského množství dat. Vzhledem k tomu, že zdravotní péče pracuje s velmi citlivými daty, je jedním z hlav-ních zájmů ochrana dat pacientů. V mnoha zemích probíhá programové zavádění elektronizace zdravotní péče. Například v USA probíhá „Health Information Technology for Economic and Clinical Health Act“, (HITECH). Cílem výzkumu je návrh a de-finice pravidel, která zamezí zneužití a únikům citlivých biome-dicínských dat. Současně však v minimální míře omezí efektivitu jejich zpracování a kvalitu výstupních dat. Hromadnost zpra-cování osobních a citlivých dat se postupně stává obrovským rizikem a současně příležitostí pro nastavení pravidel a procesů vedoucí k minimalizaci, či dokonce eliminaci těchto rizik. Big Data skrývají obrovský potenciál pro výzkum v oblasti biomedicíny v mnoha oblastech ať již při analýze segmentace pacientů, cen a výsledků léčby, kde umožní zjistit zdravotně a cenově nejefektivnější postup léčení pro konkrétního pacien-ta a také například v proaktivní identifikaci pacientů, u nichž by se vyplatila zdravotnická prevence. Principiálně jsou Big Data použitelná k tomu, aby z analýzy výskytu chorob bylo možné dělat epidemiologické závěry a navrhovat preventivní opatření, mohou pomáhat při detekci a minimalizaci pokusů o podvody ve zdravotnictví a veřejném zdravotním pojištění a také přiná-šejí příležitost spolupráce s farmaceutickými společnostmi tak, aby pro ně bylo snazší identifikovat skupinu relevantních paci-entů pro klinické testy (za předpokladu předchozího souhlasu pacientů a dodržení etických norem).Článek si bere za cíl vysvětlit rozdílné přístupy a oblasti bezpečnosti v souvislosti s hromadným zpracováním dat ať již z pohledu bezpečnosti databázových dat jako celku, zamezení možnosti nepřímého získávání konkrétních údajů z neanony-mizovaného nebo i anonymizovaného souboru dat a z oblasti netriviálního dotazování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Spilková, Vladimíra. „Přístupy české vzdělávací politiky po roce 1989: Deprofesionalizace učitelství a učitelského vzdělávání?“ Pedagogika 66, Nr. 4 (20.10.2016). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2016.348.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Anotace: Příspěvek je věnován kritické reflexi vývoje přístupů české vzdělávací politiky k učitelské profesi a přípravě na ni po roce 1989. Jsou analyzovány relevantní dokumenty vzdělávací politiky, legislativní návrhy i reálné zásahy decizní sféry v této oblasti v posledních 25 letech. V centru pozornosti jsou mezníky ve vývoji a klíčové problémy – profesionalizace učitelství a její podpora ze strany vzdělávací politiky vs. deprofesionalizace, profesní standard jako soubor klíčových profesních kompetencí, které jsou předpokladem ke kvalitnímu zvládání profese v měnících se nárocích na školní vzdělávání, karierní systém jako prostředek k podpoře profesního růstu učitelů, přístupy ke kvalitě učitelského vzdělávání, míra liberálnosti vzdělávací politiky v oblasti přípravy učitelů v kontextu výrazné kurikulární reformy (akademické svobody na straně jedné a odpovědnost státu za kvalitu vzdělávání a tedy i za kvalitu učitelů na straně druhé), vymezování rámcových požadavků na přípravu učitelů ze strany státu, reálné možnosti a meze Akreditační komise ČR v ovlivňování kvality vzdělávání na fakultách připravujících budoucí učitele. Klíčová slova: Vzdělávací politika, proměny profese v kontextu proměn školního vzdělávání, profesionalizace a de-profesionalizace učitelství, profesní standard, kvalita učitelského vzdělávání, fakulty připravující učitele, akreditační komise.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Urbanová, Eliška. „Participace žáků očima učitelů: případová studie školy s mnohaletou zkušeností“. Pedagogika 69, Nr. 1 (28.06.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.1194.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstrakt: České kurikulární dokumenty kladou na základní školy požadavek realizovat participaci žáků. Participace má dle výzkumů pozitivní přínos, avšak jen za předpokladu, že je realizována kvalitně. Pokud je zavedena pouze formálně a žáci nemají na dění ve škole skutečný vliv, může působit negativně. Klíčovou roli v tom, zda se participaci podaří realizovat kvalitně, hrají učitelé a jejich schopnost žáky k participaci vést. Rozvíjení participace však může být podle výzkumů spojeno s obavami učitelů o ztrátu autority. Cílem studie je proto odhalit, jak mohou učitelé participaci vnímat a co podle nich jejich postoj formovalo. Na základě pedagogy popsaných zkušeností článek nastiňuje, co může vedení školy udělat pro to, aby učitelé participaci nevnímali jako nepříjemnou povinnost, neboť právě to vede k formální realizaci participace. Metody: Výzkum byl realizován formou případové studie školy, která má s participací zkušenosti. Ve škole proběhly hloubkové rozhovory s deseti pedagogy a studium dokumentů. Výsledky: Ve škole převažuje pozitivní náhled pedagogů. Oceňují totiž, jaký vliv participace na děti má. Přesto si ale někdy na aktivity žáků stěžují, přičemž hlavní příčiny stížností jsou dvě. Jednak aktivity žáků někdy ruší pedagogy v jejich práci, jednak někteří pedagogové ve spojitosti s participací zažili i nepříjemné zkušenosti. Závěry: Řešení těchto neladů napomáhá vzájemný respekt mezi učiteli a ředitelem. Jako důležité se ukázalo také nalezení shody na cílech vzdělávání. Klíčové je však poskytnout pedagogům dostatek informací o tom, co mohou od žáků očekávat a jak mohou jejich aktivitu podpořit, aby se v situacích, kdy jsou žáci aktivní, cítili dobře a žáky od aktivity neodrazovali. Klíčová slova: participace žáků, výchova k občanství, občanské vzdělávání, demokracie ve škole, postoj učitelů k participaci žáků, reforma školy, inovace ve vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Kvalita a předpoklady"

1

Trávníčková, Lenka. „Hodnocení výkonnosti vybraného podniku podle modelu Start Plus a návrhy na zlepšení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-443008.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
As per its theme, this thesis deals with company performance assessment of the selected company according to the multicriterial model START PLUS. The work consists of three main parts: theoretical, analytical and design. The output of performed analyzes via point evaluation is to identify strengths and weaknesses of the company, on basis of what proposals for changes leading to an overall improvement of the company's performance will be presented.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Stejkoza, Josef. „Akreditace vysokých škol jako předpoklad kvality a úspěšnosti“. Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-16796.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In the thesis, the main focus is concentrated on the regulation of tertiary education sector by means of the accreditation. According to The Academic Ranking of World Universities (ARWU), there are chosen the countries with the highest representation of universities in Top20-Top500. Especially in the point of view of their regulation, the systems of tertiary education of those countries are analyzed and divided into two groups: (1) In the first group, there are systems running liberally (or on more liberal base); and (2) In the second one, there are the systems considered as behaving more regulative to tertiary sector. The comparison of those two groups is trying to answer the question if the regulation might be the reason of successfulness or unsuccessfulness of the given group. In comparison of world's best practice, special attention is dedicated to the Czech Accreditation Committee and accreditation process transparency in the Czech Republic. Due to the lucidity, there is to found the illustration of the systems according to each analyzed country at the end of the thesis.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Hamerník, Petr. „Hodnocení výkonnosti vybraného podniku podle modelu Start Plus a návrhy na zlepšení“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-402010.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis focuses on the evaluation of the performance of the selected company with the help of a multi-criteria model START PLUS. The whole thesis is divided into four fundamental parts that are intertwined. The first part deals with the objectives set and the chosen methodology of this thesis. The theoretical block explains the basic concepts and conventional and unconventional approaches to performance measurement. In the analytical part, the company is characterized, and a complex analysis is carried out based on the chosen model, which results in the identification of strengths and opportunities for improvement, as well as in the point assessment in the studied areas. Based on these findings, real measures are created in the design part, which should contribute to the increase the performance of the company.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

HAVLÍKOVÁ, Gabriela. „Předpoklady vzniku amenitní migrace v přírodním parku Česká Kanada“. Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-48070.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The work deals with amenity migration in a natural park "Bohemian Canada". Amenity migration is one of the current global phenomena. Amenity migration is a specific type of migration which is not motivated by economic prosperity of the target area. It is motivated by an effort to live in more valuable socio-cultural surroundings, and it is mainly directed from metropolitan to rural areas. The main aim of this work is to identify the assumptions of the model area for the creation and existence of the phenomenon of "amenity migration". The part of this finding is the identification of the main reasons of amenity migrants moving into this area. The finding of the results of this work was carried out by using a statistical survey, using the technique of interviewing respondents. The survey was carried out from April to June 2010. It was made 101 questionnaires and 95 of them were used to evaluate the results. The research was conducted in the natural park ?Bohemian Canada?. ?Bohemian Canada? is a popular tourist area. It's a rough area, yet romantic charakter, with excellent conditions for amenity migration. In the area there are many summer huts and cottages, which could constitute a potential base for amenity migration.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Šebesta, Daniel. „Postavení rodilého mluvčího a jiné kvalifikační předpoklady na trhu překladatelských služeb: Marketingové strategie a strategie nastavování cen překladatelských agentur“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-309002.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This study combines linguistic and economic points of view to deliver insights into two national translation services markets. Translation services form a relatively large market and provide quite a high number of jobs globally. In this industry, which is largely unregulated by government bodies, translation agencies have the potential to act as quality warrantors by applying elaborate quality-assurance procedures and requiring their freelance translators to possess certain qualifications. A controversial yet widely mentioned qualification is being a native speaker of a specific language. Drawing on a critique of the conventional "native speaker" concept and on insights from economics, Language Management Theory, and critical discourse analysis, this study investigates how the native-speaker status, along with other translator qualifications, is used as an argument for higher quality and a higher price in marketing and price-setting strategies of translation agencies in the Czech Republic and Germany when it comes to a technical translation into a non-local language. The research makes use of the market-research technique called "mystery shopping" and is designed as a combination of experimental and observational qualitative research methods. The four distinct stages, which correspond with...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Kolaříková, Alena. „Kvality učitele 1. stupně v perspektivě rodičů a veřejnosti“. Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-392547.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
TITLE: QUALITY OF A PRIMARY TEACHER FROM THE PARENTS AND PUBLIC PERSPECTIVE Author Alena Kolaříková DAPARTEMENT Centre of school management SUPERVISOR PhDr. Jan Voda, Ph.D. ANNOTATION The role of a teacher in society and quality of education are quite often subject of a discussion these days. These discussions are linked with evaluation of quality of teachers, their way of teaching, and also with their approach to pupils and parents. The importance of teaching can be seen in two levels: firstly, the focus is on giving the knowledge, and secondly the focus is on personal development of the pupil, his/her competencies, and personal skills and respect. In this work I will describe various styles of teaching, personal prerequisites and further competencies, as necessary qualities a teacher should have. I will present five basic teaching styles with focus on their positives and risks. In analytical part, I will look up competitions rewarding good teachers and will describe criteria based on which selected teachers are rewarded. By the form of questionnaire, the practical part will try to identify what type of teacher of 1st level Primary school is preferred by the parents / legal representatives, and what type of personal and professional qualities they appreciate the most. KEYWORDS : Teachers' quality,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Murgašová, Marcela. „Seberozvoj učitele jako základní předpoklad připravenosti na profesi“. Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-329044.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis follows the bachelor thesis ,,Gestalt therapy and its use in education" and deals with self-development of teachers as a basic premise for preparedness for the profession. It describes very complicated concept self-development of teacher itself, then it discusses the issues of teaching quality and professionalism, where the thesis again emphasizes self-development as a way of transition from semiprofession to profession. It contemplates the necessity of self-development due to the rapid changes in today's society and thus increasing demands on the personality of the teacher. This thesis is based on the belief in the importance of self-development of teachers mainly in social and personal qualities, it asks whether these qualitites are sufficiently developed in the pregraduate teacher's education and if the offer of further education is sufficient for today's teachers. A short chapter is devoted to the burnout syndrom. Empirical probe aims to validate the conclusions and research of the theoretical part. The chosen method for the probe is questionnaire for primary school teachers. There is a list of centers that provide teacher training in the end of the thesis.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie