Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Edukační metody“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Edukační metody" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Edukační metody"

1

Kalenda, Jan. „Prozatím nevyužitá šance: situační analýza v pedagogickém výzkumu“. Pedagogická orientace 26, Nr. 3 (15.10.2016): 457–81. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-457.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Studie se zabývá možnostmi využití situační analýzy v pedagogickém výzkumu. I když je situační analýza novou metodou, významně se rozvíjející až v poslední dekádě, lze se s ní dnes setkat v široké škále společenských a humanitních věd. Přes tento úspěch napříč různými obory prozatím nedošlo k výraznému rozšíření situační analýzy do výzkumu edukačního/pedagogického, a to ani v zahraničí, ani v ČR. Tomu stále dominuje zakotvená teorie první generace nebo konstruktivisticky orientovaná zakotvená teorie. Studie na tento deficit reaguje tím, že představuje situační analýzu jako „balík teorie/metody“, přičemž demonstruje nejenom její ontologicko-epistemologická východiska ke studiu sociální/edukační reality a hlavní rozdíly oproti klasické zakotvené teorii, ale i principy používání tří klíčových nástrojů situační analýzy: (1) situačních map, (2) map sociálních světů a arén a (3) pozičních map. U všech tří nástrojů pak ukazuje jejich využití při zkoumání rozmanitých aspektů vzdělávání. V rámci diskuse těchto aspektů studie upozorňuje na stěžejní výhody situační analýzy jako teoreticko-metodologického přístupu ke studiu pedagogických jevů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Rusek, Martin. „Analýza disertačních prací z didaktiky chemie obhájených v České republice v letech 2003-2014“. Scientia in educatione 6, Nr. 2 (19.01.2016): 16–34. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.233.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Analýza disertačních prací z didaktiky chemie obhájených mezi lety 2003–2014 byla provedena v rámci iniciativy zaměřené na zvyšování úrovně doktorského studia v oborových didaktikách. Jedná se o snahu posílení pozice oborových didaktik přírodovědných předmětů v České republice. Prvním z kroků je analýza disertačních prací z didaktik přírodovědných oborů. Dalším plánovaným krokem je zřízení portálu pro snazší sdílení disertačních prací i jiných textů za účelem lepší návaznosti prací i spolupráce doktorandů. V daném časovém rozmezí bylo u nás obhájeno 39 disertačních prací z didaktiky chemie. Ty byly analyzovány s ohledem na tematické zaměření práce, stupeň škol, využité metody sběru dat a publikační činnost autorů disertačních prací. Počet obhájených disertací postupně vzrůstá. Práce jsou převážně zaměřeny na výuku chemie na gymnáziu, mezi nejčastěji se objevujícími tématy je edukační experiment, v poslední době i informační a komunikační technologie ve výuce. V závěru je text apelem na usnadnění sdílení disertačních prací a další podporu doktorského studia. Spolu se závěry akreditační komise uváděnými v textu může přispět ke zvyšování kvality doktorského studia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

MAYEROVÁ, Karolína, und Michaela VESELOVSKÁ. „I. EDUCATIONAL ROBOTICS IN PRIMARY SCHOOL: UNUSUAL METHODS OF EVALUATION“. Journal of Technology and Information 5, Nr. 1 (01.04.2013): 50–57. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2013.007.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Blažková, Martina, und Richard Macků. „Socioedutainment v prostředí letního tábora? Nevyužitá příležitost!“ Pedagogická orientace 27, Nr. 4 (28.02.2018): 558–74. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-558.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Text se zabývá obecným přesahem dětských táborů do běžného života jeho účastníků s důrazem na potenciál, který dětský tábor má pro rozvoj v období mladšího školního věku. Pojednává krátce o ideových kořenech dětských táborů, které jsou typické pro český kontext. Klíčovým tématem, které autoři příspěvku otvírají, je teorie socioedutainmentu. Tento koncept autoři staví na tzv. edutainmentu a rozšiřují tak chápání pojmu na sociální rozměr osobnosti, přičemž za základní metodu pro rozvoj osobnosti je považována hra. Hra pojímaná teorií sociedutainmentu jako činitel umožňující učit se sociálním dovednostem v sociálním prostředí. Celý koncept následně propojují s procesem socializace. Druhá část příspěvku popisuje koncept socioedutainmentu pomocí empirické sondy provedené mezi bývalými účastníky dětských táborů. Autoři využili pro získání dat polostrukturované rozhovory s bývalými účastníky dětských táborů a s rodiči těchto účastníků. Pro zpracování dat byla využita rámcová analýza. Autoři popisují detailní postup rámcové analýzy dat včetně jejího teoretického zakotvení. Následně předkládají podrobný popis zjištěných informací. Výstupy jsou autory vzájemně propojovány a zobecňovány, a přináší tak komplexní popis zjištění celého šetření. Zjištění jsou autory prezentována odděleně pro danou skupinu respondentů, což autorům následně umožňuje zjištění vzájemně porovnávat a poukázat tím na shody či neshody v pojetích obou skupin respondentů. V závěru příspěvku autoři shrnují zjištění z empirického šetření a staví je do kontrastu s realitou skutečných dětských táborů a tím, jak instruktoři těchto táborů využívají prostředků pro dosažení edukačního potenciálu tábora.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Mareš, Jiří. „Příklady dobré praxe v pedagogice“. Pedagogika 68, Nr. 4 (04.03.2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.1186.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Studie v úvodu konstatuje, že pokud má společnost zájem na zlepšování průběhu i výsledků školní edukace, mají učitelé i badatelé v pedagogice k dispozici v principu čtyři cesty. Buď postupovat „shora dolů“ (badatelé se snaží zprostředkovat výsledky svého výzkumu učitelům v praxi), nebo „zdola nahoru“ (badatelé shromažďují příklady dobré praxe, vědecky je ověřují a snaží se z nich vyvodit obecněji platné závěry). Třetí směr kombinuje oba předchozí přístupy. Čtvrtý směr můžeme stručně nazvat „dole-dole“. Jde o dobrou praxi, která se jednomu učiteli osvědčila; promyslel si ji, opakovaně ověřil a snaží se ji zpřístupnit dalším učitelům. Samotná přehledová studie má šest částí. První část hledá odpověď na tři otázky: Jak se v pedagogice definují pojmy „dobrá praxe“ a „nejlepší praxe“? Které složky jsou pro tyto pojmy klíčové? Které další pojmy se ještě užívají a čím se liší? Za referenční termín byla v této studii zvolena „dobrá praxe“.Druhá část studie uvádí ilustrativní příklady dobré praxe. Třetí část studie podává přehled výzkumných metod pro hodnocení efektivity postupů, z nichž se skládá dobrá edukační praxe. Čtvrtá část studie shrnuje způsoby, jimiž lze informovat odbornou veřejnost o příkladech dobré praxe. Pátá část studie se věnuje tomu nejdůležitějšímu: zda je možno přenášet příklady dobré praxe do jiných podmínek (k jiným učitelům, do jiných škol, do jiných zemí) a tak zlepšovat výuku ve školách. Šestá část diskutuje problémy, které využívání příkladů dobré praxe s sebou přináší, a varuje před zjednodušováním praktických aplikací. Naopak korektní a tvořivé využívání příkladů dobré praxe obohacuje fungování školy a její výchovněvzdělávací výsledky. Navíc výzkum prováděný učiteli-praktiky ve školách pomáhá profesionálnímu rozvoji učitelů a též přináší nové podněty pro vědecký pedagogický výzkum. Klíčová slova: školní edukace; učitelé; výzkumníci; vyučování; dobrá edukační praxe; nejlepší edukační praxe; sdílení dobré praxe; přenos dobré praxe; efektivita dobré praxe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Edukační metody"

1

Žaba, Tomáš. „Realizace edukační úlohy na experimentální stanici pro modelování předepjatých šroubových spojů“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-229389.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In the master’s thesis an educational task concerning an experimental apparatus for quantity measurement in preloaded bolted joint is realised. In terms of its preparation an innovation of the apparatus leading to an easier and faster pretension realisation was implemented. The educational task for students and also teaching material were produced. The educational task itself consists in experimental confirmation of the relation between the tightening torque and the caused pretension. An FEM model simulating an apparatus flange deformation by given pretension was designed to verify the experiment. The thesis also contains information about the preloaded bolts, pretension elicitation methods and pretension control methods.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Ronková, Jolana. „Rozvoj čtenářské gramotnosti: Edukační model na bázi metody Podvojného zápisu“. Doctoral thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-334633.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In this study, I analyse current studies to discover the common Double-Entry Diary points which result in reading literacy development and find the essential data which support this theory and describe the state of reading among Czech children from eight to fifteen years of age. Although reading literacy is a well-recognized feature of academic writing, little research has been undertaken as to its models. Because the purpose of reading is using the texts as efficiently as possible, teachers should use methods which allow a variety of active strategies. What we need is a sustained coordinated effort. In my study I focus on fourth-grade primary schools learners who have mastered the technique of reading and are ready to improve their understanding of the text and get an idea of what is hidden beyond the text. Its goal is to familiarize the reader with the reasons for effective education using the Double-Entry Diary method, which originated in the Reading and Writing for Critical Thinking International Consortium. This paper focuses on the issue of theoretical analysis of previous research and literature. It presents specific educational practices and deals with the consequences that lead to practical usage of this method. The research analysis indicates much strength in this teaching method. This...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

HROMKOVÁ, Renata. „Výchova ke zdraví v oblasti adekvátního pohybového režimu pro ženy v menopauze na základě Pilatesovy metody“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-180867.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In today's society youth, beauty and performance are considered to be the most important. At the same time, a modern woman spends up to one third of her life with a lack of sex hormones. Menopause brings a number of changes in both physical and psychological ways. This involution process is irreversible, however health education through an educational programme of comprehensive approach of Pilates can help these women to ease acceptance of this life phase. For this work I used DVD materials I've already developed for my previous work Pilates Method for the Senior Population and I also created a new challenging educational programme. Keywords: adequate exercise regime, educational programme, harmonization, Pilates method, health promotion intervention motion programme, menopause
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Šimeček, Karel. „Možnosti uplatnění metod osobnostně sociální výchovy ve střediscích volného času s využitím edukačních technologií“. Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-344502.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis of a didactic character presents use of specific methods of personal and social education in leisure time centers through methodical cards linked with educational technologies. These methodical cards were made and practically proven by the implementer of this thesis together with leisure-time activities teachers and subsequently critically evaluated. Research methods were used for a comparison of my personal experience with methodical cards and the experience of each participant, where at least 3 teachers commented on 1 methodological card, as well as the qualitative semi-structured interview, which found out the possibilities and limits of the use of these methodical cards and the quantitative research study in the form of a questionnaire, which is used to get an overview of the needs of leisure-time activities teachers. Based on that, it creates detailed methodological cards. The result was that all 10 developed and practically proven methodological cards are under specific conditions have practical use.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Vítová, Lucie. „Kreativita učitelů v edukačním procesu na ZŠ“. Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-324791.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis "Creativity of teachers in an educational process in primary school" focuses on creativity of teachers, which is a prerequisite of every teacher in current education. The thesis is divided into two parts; theoretical and practical. The theoretical part focuses on general knowledge, which appertains to the questions of creativity in the work of the pedagogues. In this part, the important factors are also described, which help to lead to the creative approach in the teaching. One of these factors is using activating methods. These represent the main approaches of the pedagogues to teach creatively. The theoretical part is also focused on the position of the teachers in the process of school inclusion and on the appropriate teaching methods and strategies for inclusive education. The practical part focuses on activating methods in teaching. The investigative survey was carried out via questionnaire, and its main objective was to explore the extent of using activating methods by teachers at basic schools. It also looks at whether these methods are considered to be an appropriate instrument to the creative and effective mediation of the curriculum for all pupils, including pupils with special education needs. KEYWORDS Creativity, pedagogue, teacher, creative education, teaching...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Marková, Vladimíra. „Problematika inkluze v praxi na vybrané střední odborné škole a základní škole v okrese Mělník“. Master's thesis, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-446280.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma thesis The issue of inclusion in practice at a selected secondary vocational school and primary school in the district of Mělník deals issues of inclusion in elementary, lower secondary and vocational education of a student with specific educational needs. It allows zooming in the issue of the inclusion in practise especially from the point of the key pedagogical staff being involved in education of an included student. For a presentation of the development of her education a case study has been set. Defining a role of a teacher's assistant during the process of education. Comparing the running of inclusion of a student during lower secondary with vocational education. Issues of a student during practical training at the work place. Methods of a structured interview with key pedagogical staff were used in this theses with afterwards summary and interpretation of the results. The aim of this thesis is to conduct a survey of the issue of inclusion in practise, define same features and differences in the approach and in possibilities of an inclusion. At the end of thesis there are some questions and proposals for reflection on the matter from the side of the participating pedagogical staff asked. KEYWORDS A teacher's assistant, process of education, inclusion, practical training,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

PROKOPOVÁ, Monika. „Od pokladů pozemských k pokladům duchovním Edukační program v předmětu Život a umění pro žáky II. stupně církevní základní školy: Gotická, renesanční a barokní architektura a umění na příkladech památek Městské památkové rezervace Tábor“. Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-204750.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis aspires, in its theoretical part, for a description of the theoretical and methodical basis and objectives of the educational process in the courses "Life and Art. " This school subject shall provide pupils of 58th grades in primary school with a basic cultural overview of medieval, Renaissance and Baroque architecture and art. The theses defines the concepts of animation, cultural animation and enculturation, experiential education, creative education and artefiletics, and outlines the prospects of their use in the educational process. The thesis also deals with the theory of perception in art and its connection to the pedagogical practice. It mentions the term genius loci as one of the elements of cognition of an architectural object and the place where it is located. In the practical part of the thesis, the individual architectural object of the Tabor Urban Conservation Area and it's immediate neighborhood are described. The thesis provides cultural, general and local historical, and also the theological context of art styles and places, which are the subject of the educational program. Following that, the thesis introduces examples of didactic methods, applicable in the courses "Life and Art."
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Měchurová, Šárka. „Přesvědčení učitelů na základní škole o možnostech individualizace ve výuce a její realizace v edukačním procesu“. Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-436654.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis deals with the theoretical anchoring of individualization of teaching in primary school. It discusses the basic terminology related to the tissue, the work also points to areas related to individualized teaching, such as differentiation of teaching. It briefly delineate the historical context of individualization of teaching and describes some of the used individualization systems. At the same time, the theoretical part deals with the individualization of teaching in terms of the law of the Czech Republic and how it requires czech teachers to take into account the individual posibilities and needs of students. The reserarch part examines the beliefs of primary school teachers about the possibilities of individualization and its implementation in educational process. Qualitative research was used to explore the topic. Through semi-structured interview, questions of research were answered and the collected data were evaluated.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Babincová, Nela. „Kreativita učitelů v edukačním procesu na základní škole speciální“. Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-344369.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis "Creativity of teachers in the educational process in special elementary school" focuses on teachers in special elementary schools at this moment. The thesis is divided into four parts. First three chapters sumarizes the facts about creativity gained from the special literature. The first chapter sumarizes generall knowledges about creativity. It describes the notion of creativity and compares the definitions of various authors. In the second chapter it describes creativity from the view of the special pedagogues and describes the creative methods which may be used by them during the educational process. The second chapter also describes the barriers which can appeares on the way to creativity. The third chapter focuses on the meaning of special pedagogues for the special elementary schools. It describes special elemetary schools and how can special pedagogues develop their own creativity and which creative methodes they can use during teaching. The fourth chapter focuses on the use of creative methods. The main target is the analysis of the educational programme for the special elementary schools. In detailes it describes the part Art and Culture. At the end it sumarizes the resaultes of the questionnaire survey of special pedagogues at the special schools and their knowledges...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Dvořák, Petr. „Sociální dovednosti učitelů angličtiny v edukačních interakcích na středních školách“. Doctoral thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-342332.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The aim of the dissertation is to define the requisite social skills of the English language teacher as a part of his/her professional competence, in the context of communicative language teaching in classroom interactions at secondary schools. The theoretical part is divided into four chapters. The first chapter addresses the processes involved in foreign language learning and acquisition. It first defines the linguo-didactic framework of the dissertation in terms of the functional communicative approach to language and communicative language teaching. The second chapter deals with the processes of interaction and communication at school with an emphasis on foreign language teaching. Attention is paid to functions and content of educational interactions as practised by the main stakeholders - the teachers and their adolescent pupils. The specifics of foreign language educational interaction and its social features are illustrated. The third chapter seeks to define social skills and their relationship to other skills in the professional competence of the English teacher. In the final chapter the theoretical discussion is summarized and social-skill aspects of foreign language educational interactions are defined. Specifically, these aspects are defined in terms of affect, classroom climate,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie