Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „E.W. Stibbs (Firm)“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "E.W. Stibbs (Firm)" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "E.W. Stibbs (Firm)"

1

Daniłowska, Alina. „Przedsiębiorstwo w nowej ekonomii instytucjonalnej“. Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, Nr. 54 (25.11.2004): 23–33. http://dx.doi.org/10.22630/eiogz.2004.54.24.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The aim of the paper is to review the main concepts of firm which are done by relatively new branch of economic theory - new institutional economics. In the paper the main methodological assumptions and terms of new institutional economics are presented to help ·the readers to understand the ideas connected with firm. The main concepts of firm were presented in the evolutionary way. What' s more some areas of application new institutional economics approach to the firm were described.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Wicki, Ludwik. „Procesy koncentracji w hodowli roślin w Polsce“. Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 96, Nr. 3 (14.10.2009): 28–40. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2009.96.3.30.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Celem opracowania jest określenie stopnia koncentracji na polskim rynku nasiennym. Posłużono się wskaźnikami koncentracji CRn, HHI oraz Giniego. Analizą objęto okres 1994-2008. Stwierdzono, że konkurencja na rynku nasiennym wzrasta ze względu na rosnąca liczbę odmian w doborze, ale zmiany w koncentracji uwzględniające udziały odmian w rynku były małe. Poziom koncentracji polskiego rynku nasiennego według gatunków uwzględniający udziały poszczególnych hodowców także malał, ale w polskiej hodowli roślin zachodziły procesy koncentracji, które doprowadziły do dominacji pojedynczych firm w hodowli określonego gatunku. Wzrost konkurencji na rynku wiązał się więc z koncentracją i specjalizacją w polskiej hodowli roślin. Mimo to udział polskich firm w rynku malał ze względu na znaczne ograniczenie popytu na nasiona.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Marczewska, Magdalena, und Adrianna Jaskanis. „Źródła wiedzy i kompetencje w zakresie zdobywania wiedzy firm zielonych technologii w Polsce“. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 4, Nr. 336 (04.09.2018): 173–93. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.336.11.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Artykuł podejmuje problematykę przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy polskich firm zielonych technologii. Jego celem jest identyfikacja źródeł wiedzy oraz wskazanie kompetencji w zakresie zdobywania wiedzy, które leżą u podstaw sukcesu rynkowego tych firm. Badania empiryczne prowadzone metodą wywiadów pogłębionych koncentrują się na identyfikacji źródeł wiedzy i kompetencji firm, a także sposobów ich kształtowania. Uzyskane wyniki pozwoliły na wskazanie najważniejszych źródeł wiedzy, które można ustrukturalizować w następujące filary: prace badawczo‑rozwojowe, wiedza o konkurencji, klientach i odbiorcach, rynku i możliwych zmianach oraz o rynkach zagranicznych. W artykule zidentyfikowano także kompetencje firm zielonych technologii w Polsce w zakresie zdobywania wiedzy istotnej dla funkcjonowania organizacji i realizacji przez nie celów strategicznych, takich jak opracowywanie nowych technologii i doskonalenie aktualnie posiadanego rozwiązania, wzrost sprzedaży i ekspansja rynkowa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Szprenglewski, Bartosz. „Znaczenie ekologistyki w gospodarce i w działalności firm logistycznych“. Ekonomika i Organizacja Logistyki 4, Nr. 1 (28.04.2019): 79–90. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2019.4.1.7.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Kasiewicz, Stanisław. „Cyfrowa transformacja firm a kultura ryzyka“. Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, Nr. 2 (30.06.2020): 43–53. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.4.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Celem artykułu jest przedstawienie poglądów, jakie zostały sformułowane na temat miejsca, roli i funkcji kultury ryzyka w procesie transformacji cyfrowej oraz omówienie najważniejszych wyników badań w tym temacie. W artykule została formułowana następująca hipoteza: marginalizacja, odraczanie w czasie lub zaniechania wykorzystania kultury ryzyka w procesie dostosowywaniu się przedsiębiorstw do działania w otoczeniu cyfrowym stanowi strategiczną, wysoce kosztowną pomyłkę. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zostały podane podstawowe informacje o transformacji cyfrowej firm i znaczenia tego procesu dla rozwoju przedsiębiorstw. W drugiej części artykułu zostały zidentyfikowane i omówione kluczowe czynniki sukcesu, jakie rekomendowane są na ten temat w literaturze przedmiotowej. Ostatnia część poświęcona jest określeniu roli kultury ryzyka w procesie transformacji i skutkach jej zaniechania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Kończak, Jarosław. „Komunikacja sponsoringowa w Polsce podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku“. Studia Medioznawcze 19, Nr. 2 (16.03.2019): 160–72. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2019.2.91.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Artykuł zawiera analizę komunikacji firm związanych z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018. Cel: Zdefiniowanie najczęstszych motywów, emocji do jakich sięgają sponsorzy i reklamodawcy w Polsce oraz wpływu komunikacji sponsoringowej na kibiców. Metody badań: Badania ilościowe sponsorów sportu w Polsce, badania jakościowe osób funkcjonujących od wielu lat w sporcie i sponsoringu sportowym oraz analiza własna komunikacji wybranych marek. Wyniki i wnioski: Polacy nie znają sponsorów najważniejszej dla nich i najpopularniejszej w kraju reprezentacji. Powodem jest m.in. schematyczna komunikacja firm, od wielu lat oparta o podobne i przewidywalne koncepty kreatywne, utarte schematy, nie rodzące większych emocji i nie porywające fanów. Dlatego Mundial 2018 był czasem zmarnowanych możliwości dotarcia do kibiców i zdystansowania konkurencji. Marketingowy potencjał reprezentacji piłkarskiej nie został wystarczająco wykorzystany. Wartość poznawcza: Obraz komunikacji sponsoringowej firm i jej odbioru przez kibiców podczas największej piłkarskiej imprezy świata.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Gogojewicz, Przemysław. „Kary umowne w praktyce firm budowlanych“. MATERIAŁY BUDOWLANE 1, Nr. 7 (05.07.2015): 142–43. http://dx.doi.org/10.15199/33.2015.07.38.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Papík, Mário. „Przewidywanie upadłości firm w przemyśle chemicznym“. PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1, Nr. 12 (15.12.2020): 88–95. http://dx.doi.org/10.15199/62.2020.12.14.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Ratajczak, Marcin. „Implementacja strategii CSR w odniesieniu do środowiska naturalnego jako ważny element strategii rozwojowych współczesnych przedsiębiorstw“. Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 10, Nr. 4 (31.12.2010): 74–81. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2010.10.4.49.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane ze społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw oraz aktywnością firm w ramach odpowiedzialnego biznesu jako elementu umacniania ich pozycji konkurencyjnej. Zaprezentowano także przykłady firm w Polsce wdrażających strategię CSR (Corporate Social Responsibility) w zakresie środowiska naturalnego. Przeprowadzona analiza wskazuje, że działania firm w ramach ochrony środowiska istotnie wpływają na ich pozycję konkurencyjną oraz stają się integralnym oraz biznesowo umotywowanym elementem w ich strategiach działania i podejmowanych inicjatywach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Musiał, Kamila, und Wiesław Musiał. „Konkurencja w naturze a natura konkurencyjności w gospodarce – wybrane przykłady analogii w świecie zwierząt i ekonomii“. Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 103, Nr. 3 (11.11.2016): 22–31. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2016.103.3.23.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
W opracowaniu podjęto problem konkurencyjności w naturze w odniesieniu do świata zwierząt i analogicznie w sferze ekonomii na przykładzie firm, w tym gospodarstw rolnych. Praca ma charakter przeglądowy i opiera się na metodzie analogii, mającej służyć diagnozowaniu i porównywaniu zjawiska, jakim jest konkurencja wśród zwierząt i w działalności gospodarczej. Poszukiwano analogii dla rodzajów konkurencji pomiędzy światem zwierząt i sferą gospodarczą. Zwrócono uwagę na złożoność i zróżnicowanie strategii konkurowania, stosowane przez różne osobniki i podmioty gospodarcze. Rozważania nad naturą konkurencyjności wykazują, że w przyro­dzie nie sposób uzyskać poziom bycia trwale konkurencyjnym w stosunku do innych organizmów. Przez analogię można tę sytuację odnieść także do realiów gospodarczych, gdzie faworyzowane są te czynniki, które podtrzymują konkurencyjność, zwłaszcza w odniesieniu do konkretnych firm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "E.W. Stibbs (Firm)"

1

Szczyra, Agnieszka. „Nazwy firm i sklepów w Wodzisławiu Śląskim“. Thesis, Stockholm University, Department of Slavic Languages, 2006. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:su:diva-6891.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:

„Od początku istnienia komunikacji językowej, w sytuacji nadawania nazwy jakiemuś fragmentowi świata zewnętrznego lub życia wewnętrznego człowieka, pojawiły się różnice semantyczne związane z subiektywnym widzeniem rzeczywistości. Szczególnym subiektywizmem obciążona jest sfera leksykalna języka.” Opis świata dokonany językiem powstał jednak w sposób spontaniczny i naturalny, nie w sposób sterowany. Jednak nazwy, nadawane na przykład sklepom i firmom, wyrażają intencje twórcy nazwy, kreują rzeczywistość, jaka mu odpowiada, a tym samym tworzą „pozorny”, „sztuczny” obraz, który odbieramy.

Właśnie ten „pozorny” obraz świata, zawarty w nazwach, stał się inspiracją mojej pracy, w której chciałabym zająć się sposobem nazywania sklepów i firm w Wodzisławiu Śląskim. Miasto to wybrałam ze względu na fakt, że jestem jednym z jego mieszkańców.

Celem mojej pracy będzie analiza nazw sklepów i firm. Będzie to analiza zarówno opisowa jak i analityczna. Nie chciałabym jednak zapomnieć o pobieżnym scharakteryzowaniu onomastyki i jednego z jej kierunków, a mianowicie chrematonimii. Są to bowiem działy językoznastwa, które zajmują się nazwami. Mam zamiar także zbadać, w jaki sposób nazwy sklepów i firm odzwierciedlają subiektywną rzeczywistość i ją kategoryzują. Przyjrzę się ponadto trendom we współczesnym nazewnictwie, a przede wszystkim jak proces nazewniczy w Wodzisławiu Śląskim kształtuje się na ich przykładzie.

Materiał badawczy do mojej pracy zaczerpnęłam przede wszystkim

z internetowego wydania Polskich Książek Telefonicznych (umieszczonego na portalu www.pkt.pl), jak również z bezpośredniej obserwacji ulic miasta, na których widniały szyldy reklamowe. Materiał jest na tyle obszerny, że posłużyłam się przykładami, które uznałam za najbardziej reprezentatywne i charakterystyczne dla nazw firm i sklepów

w Wodzisławiu Śląskim.

Praca ta została napisana w czasie moich studiów na Uniwersytecie

w Sztokholmie w ramach Programu Sokrates/Erasmus. Moim opiekunem naukowym była prof. Ewa Teodorowicz – Hellman.

APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Röhm, Andreas Frederik Wilhelm [Verfasser], Sabine B. [Gutachter] Rau und Franz W. [Gutachter] Kellermanns. „The antecedents and influence of market liquidity of family firm shares / Andreas Frederik Wilhelm Röhm ; Gutachter: Sabine B. Rau, Franz W. Kellermanns“. Vallendar : WHU - Otto Beisheim School of Management, 2017. http://d-nb.info/1126502898/34.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Röhm, Andreas Frederik Wilhelm Verfasser], Sabine B. [Gutachter] [Rau und Franz W. [Gutachter] Kellermanns. „The antecedents and influence of market liquidity of family firm shares / Andreas Frederik Wilhelm Röhm ; Gutachter: Sabine B. Rau, Franz W. Kellermanns“. Vallendar : WHU - Otto Beisheim School of Management, 2017. http://d-nb.info/1126502898/34.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Scheele, Lisa [Verfasser], Ulrich W. [Gutachter] Thonemann und Fabian J. [Gutachter] Sting. „Designing Incentive Systems for Truthful Forecast Information Sharing Within a Firm. Case Study, Theory and Experiments / Lisa Scheele ; Gutachter: Ulrich W. Thonemann, Fabian J. Sting“. Köln : Universitäts- und Stadtbibliothek Köln, 2018. http://d-nb.info/1153879840/34.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Alcorn-Oppedahl, Allison A. (Allison Ann). „Mail Order Music: the Hinners Organ Company in the Dakotas, 1879-1936“. Thesis, University of North Texas, 1997. https://digital.library.unt.edu/ark:/67531/metadc278307/.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Founded in 1879 by John L. Hinners, the Hinners Organ Company developed a number of stock models of small mechanical-action instruments that were advertised throughout the Midwest. Operating without outside salesmen, the company was one of the first to conduct all of its affairs by mail, including the financial arrangements, selection of the basic design, and custom alterations where required. Buyers first met a company representative when he arrived by train to set up the crated instrument that had been shipped ahead of him. Tracker organs with hand-operated bellows were easily repaired by local craftsmen, and were suited to an area that, for the most part, lacked electricity. In all, the company constructed nearly three thousand pipe organs during its sixty years of operation. Rapid decline of the firm began in the decade prior to 1936 during which the company sold fewer than one hundred instruments, and closed in that year when John's son Arthur found himself without sufficient financial resources to weather the lengthy depression. The studies of the original-condition Hinners organs in the Dakotas include extensive photographs and measurements, and provide an excellent cross section of the smaller instruments produced by the company. They are loud, excellently crafted, functionally attractive, tonally typical of the early twentieth-century American Romantic organ, and utilize designs and materials typical of this era. Only recently has it been acknowledged that these Hinners organs represent a "meat and potatoes" class of instrument, as it were, an honest meal without the pretense of delicate appetizers, vintage wine, and gourmet dessert. In this way the company offered churches a serviceable and respectable musical alternative to grandeur, and was able to fulfill the needs and meet the budget of a small congregation without the expense of a custom instrument.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Lucas, D. Pulane. „Disruptive Transformations in Health Care: Technological Innovation and the Acute Care General Hospital“. VCU Scholars Compass, 2013. http://scholarscompass.vcu.edu/etd/2996.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Advances in medical technology have altered the need for certain types of surgery to be performed in traditional inpatient hospital settings. Less invasive surgical procedures allow a growing number of medical treatments to take place on an outpatient basis. Hospitals face growing competition from ambulatory surgery centers (ASCs). The competitive threats posed by ASCs are important, given that inpatient surgery has been the cornerstone of hospital services for over a century. Additional research is needed to understand how surgical volume shifts between and within acute care general hospitals (ACGHs) and ASCs. This study investigates how medical technology within the hospital industry is changing medical services delivery. The main purposes of this study are to (1) test Clayton M. Christensen’s theory of disruptive innovation in health care, and (2) examine the effects of disruptive innovation on appendectomy, cholecystectomy, and bariatric surgery (ACBS) utilization. Disruptive innovation theory contends that advanced technology combined with innovative business models—located outside of traditional product markets or delivery systems—will produce simplified, quality products and services at lower costs with broader accessibility. Consequently, new markets will emerge, and conventional industry leaders will experience a loss of market share to “non-traditional” new entrants into the marketplace. The underlying assumption of this work is that ASCs (innovative business models) have adopted laparoscopy (innovative technology) and their unification has initiated disruptive innovation within the hospital industry. The disruptive effects have spawned shifts in surgical volumes from open to laparoscopic procedures, from inpatient to ambulatory settings, and from hospitals to ASCs. The research hypothesizes that: (1) there will be larger increases in the percentage of laparoscopic ACBS performed than open ACBS procedures; (2) ambulatory ACBS will experience larger percent increases than inpatient ACBS procedures; and (3) ASCs will experience larger percent increases than ACGHs. The study tracks the utilization of open, laparoscopic, inpatient and ambulatory ACBS. The research questions that guide the inquiry are: 1. How has ACBS utilization changed over this time? 2. Do ACGHs and ASCs differ in the utilization of ACBS? 3. How do states differ in the utilization of ACBS? 4. Do study findings support disruptive innovation theory in the hospital industry? The quantitative study employs a panel design using hospital discharge data from 2004 and 2009. The unit of analysis is the facility. The sampling frame is comprised of ACGHs and ASCs in Florida and Wisconsin. The study employs exploratory and confirmatory data analysis. This work finds that disruptive innovation theory is an effective model for assessing the hospital industry. The model provides a useful framework for analyzing the interplay between ACGHs and ASCs. While study findings did not support the stated hypotheses, the impact of government interventions into the competitive marketplace supports the claims of disruptive innovation theory. Regulations that intervened in the hospital industry facilitated interactions between ASCs and ACGHs, reducing the number of ASCs performing ACBS and altering the trajectory of ACBS volume by shifting surgeries from ASCs to ACGHs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Gawryszewska, Paulina. „Kultura organizacyjna w procesach fuzji i przejęć. Przypadki firm międzynarodowych w Polsce“. Doctoral thesis, 2015.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
Annotation:
Celem rozprawy jest opis roli i znaczenia kultury organizacyjnej w procesach fuzji i przejęć w przedsiębiorstwach o charakterze międzynarodowym, które funkcjonują w Polsce. Ramy teoretyczne pracy stanowi teoria nowego instytucjonalizmu oraz kompetencji międzykulturowych. Autorka prezentuje przegląd badań nad kulturą w organizacji i zarządzaniu oraz opisuje motywy i przesłanki fuzji i przejęć, których tło stanowi światowy oraz polski rynek M&A. W swoich badaniach odwołuje się do metodyki jakościowej a wyniki prezentuje w postaci obszernych wypowiedzi swoich respondentów, uzupełniając je analizą z kwestionariuszy ankiet. W części końcowej zestawia badania i tło teoretyczne, co pozwala jej na interpretację zebranych danych w nowy sposób.
The purpose of the doctoral thesis is to describe the role and importance of organizational culture in mergers and acquisitions process in international companies operating in Poland. A theoretical framework is based on the new institutionalism theory and intercultural competences. The author presents an overview of research on culture in organization and management and describes the motives for mergers and acquisitions whose background is global and Polish M&A market. In her research the author refers to the qualitative methodology presenting the results in the form of comprehensive statements of her respondents and completing them with the analysis of questionnaires. In the final section the author compiles the research and theoretical background, which allows her to interpret the collected data in a new way.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Buglewicz, Ksenia. „Rola polityki Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) w kształtowaniu wizerunku firm funkcjonujących w Polsce“. Doctoral thesis, 2014. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/929.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Rozprawa zawiera analizę zależności między realizowaniem założeń CSR a kształtowaniem wizerunku firm. Rozważania prowadzone są również w aspekcie kwestii znajomości zagadnienia społecznej odpowiedzialności biznesu w strukturach społecznych. Założeniem rozprawy jest ponadto wyjaśnienie, czy sytuacje kryzysowe stwarzające zagrożenie dla wizerunku oraz reputacji firmy są w stanie skłonić ją do podjęcia decyzji o wdrożeniu elementów CSR. Główne zagadnienie rozprawy stanowi kwestia współzależności między realizowaniem polityki CSR przez przedsiębiorstwa a kreowaniem ich wizerunku, również w odniesieniu do zaangażowania konsumentów i ich wpływu na decyzje biznesowe przedsiębiorców. W rozprawie pokazany został także sposób postrzegania CSR przez polskich przedsiębiorców. Czy jest to inicjatywa pełniąca rolę działania dodatkowego dla działalności komercyjnej, czy jest wobec niej równorzędna, czy może jest postrzegana tylko w aspekcie filantropijnym lub promocyjnym, bądź traktowana jako instrument naprawczy mający poprawić wizerunek przedsiębiorstwa. Analizie również przyświecała za cel chęć sprawdzenia, czy CSR zdążył zapisać się w świadomości polskiego społeczeństwa, jak również czy polityka CSR realizowana przez firmy może wpływać na wybory dokonywane przez konsumentów i przez przedstawicieli biznesu. W celu pogłębienia analizy podjętej w rozprawie problematyki przyjęto następujące założenia:  Przedsiębiorstwa utożsamiają CSR z narzędziem, które może okazać się skuteczną pomocą służącą budowaniu wizerunku.  Przekonanie przedsiębiorcy o pozytywnym nastawieniu konsumentów do działań odpowiedzialnych społecznie może doprowadzić do wdrożenia przez firmę elementów CSR z obawy przed negatywnymi konsekwencjami wizerunkowymi. Rozprawa umożliwiła również udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:  W jaki sposób organizacje promujące społecznie odpowiedzialne postępowanie wpływają na postawy firm unikających podjęcia decyzji dotyczących wdrożenia zasad CSR?  W jaki sposób firmy starają się zaprezentować zmiany w obrębie własnej strategii polegającej na wdrożeniu CSR?  Jak ważny jest fakt realizowania przez firmę założeń CSR z punktu widzenia konsumentów w kontekście dokonywanych przez nich wyborów zakupowych?  Czy w mediach internetowych pojawiają się komunikaty mające na celu promowanie odpowiedzialnych postaw wśród firm? Ukazane w pracy badania wskazały na skromną obecność CSR w działalności polskiego biznesu, a także trudności zarówno w realizowaniu założeń CSR, jak i raportowaniu podejmowanych działań. Na tej podstawie można sformułować propozycje rozwiązań służących doskonaleniu strategii CSR w polskich firmach, zainspirowania firm, które nie stosują zasad CSR, do jego wdrożenia poprzez ukazanie korzyści w ujęciu wieloaspektowym oraz wskazania priorytetów służących propagowaniu działań społecznie odpowiedzialnych zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Założenia badawcze rozprawy uwzględniały istnienie zależności między zaangażowaniem konsumentów we wspólne budowanie odpowiedzialnego rynku a możliwością skłonienia przedsiębiorców do podjęcia określonych działań, do zmiany w kierunku odpowiedzialności społecznej. Jest to bowiem zagadnienie wciąż znane zaledwie nielicznej grupie konsumentów oraz przedstawicieli biznesu. Pozytywnie natomiast rokuje fakt, że konsumentom zależy na egzekwowaniu od firm odpowiedzialnego postępowania, mimo że zagadnienie społecznej odpowiedzialności jest dla większości nowe. The dissertation is focused at the relations between the companies’ CSR policy and shaping their image. Also the recognition of CSR in social structures is included as one of the most important issues. One of the main goals of the dissertation was explaining whether crisis situations in companies which can be dangerous for their image, can make the firms decide to implement CSR elements. The main subject of the dissertation is the matter of relations between CSR activities and the image of a company, also in context of consumers’ awareness and how their decisions can influence companies’ business decisions. The dissertation presents how Polish entrepreneurs define and recognize CSR. Whether it is sort of a supplement for their commercial activity or equal to it or maybe treated only as a philanthropic or promotional tool, or rather as an instrument for image transformation. One of the aims of the analysis was to check whether CSR has already become recognized by Polish society and whether the CSR policy implemented by companies can have an impact on the decisions made by consumers and business representatives, as well. Certain assumptions were made to deepen the analysis:  Companies identify CSR as a tool which can be used for shaping their image.  Entrepreneurs who are convinced that consumers give high rating for corporate social responsibility can easier decide to implement CSR being afraid of negative image consequences if such decisions would not be taken. The dissertation was also used to answer following questions:  How organizations which promote CSR influence decisions of the companies which try to avoid corporate social responsibility activities?  How companies which decided to act according to CSR rules present this fact?  How important is CSR policy implemented by companies for customers considering their purchase choices?  Do internet services present articles in order to promote corporate social responsibility in the business environment? The results presented in the dissertation proved that CSR has not yet become a constant component of Polish business, as well as CSR reporting initiatives. This conclusion can be basis for building solutions aimed at improving CSR strategies of Polish companies and inspiring companies which have not yet implemented CSR to start thinking about it. Showing advantages of corporate social responsibility would be very helpful to encourage the companies and to convince the society how important it is. Research assumptions took into account the relation between consumers’ positive attitude towards CSR leading to common building responsible market and making this way companies start implementing CSR rules, as this issue is still very poorly recognized by both, consumers and business representatives. However, it is possible to be more optimistic about the fact that consumers become more aware of how important it is to make companies decide to transform their business policy into the new form including CSR priorities.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Linka, Jarosław. „Marketing relacji w chińskim kontekście kulturowym na przykładzie doświadczeń polskich firm inwestujących w Chińskiej Republice Ludowej“. Phd diss., 2020. http://hdl.handle.net/11089/33070.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Zdobywający popularność od lat osiemdziesiątych marketing relacji jako filozofia i zestaw praktyk wzbudził znaczne zainteresowane w zachodniej literaturze. Bliskie relacje z klientami i pozostałymi interesariuszami są obecnie powszechnie akceptowane przez teoretyków i praktyków jako sposób budowania trwałej przewagi konkurencyjnej. Poglądy na to, co dokładnie stanowi o istocie marketingu relacji, mogą jednak znacznie się różnić w zależności od rozpatrywanego kontekstu kulturowego, zwłaszcza gdy pod uwagę bierze się normy i wartości azjatyckie. Ze względu na potencjał gospodarki najbardziej interesującym przykładem tych wątpliwości jest rynek chiński ze swoimi fundamentalnie różnymi praktykami biznesowymi, w szczególności zjawiskiem guanxi, które ze względu na olbrzymie implikacje dla budowy i utrzymania relacji określane jest jako chińska wersja marketingu relacji. Celem rozprawy jest prezentacja działań z zakresu kształtowania relacji polskich podmiotów bezpośrednio obecnych w Chińskiej Republice Ludowej oraz identyfikacja determinant adaptacji tych działań do chińskiego kontekstu kulturowego. W wymiarze teoretycznym autor rozprawy porządkuje terminologię i koncepty związane z chińskim guanxi w perspektywie zachodniego marketingu relacji oraz przedstawia propozycję modelu integrującego oba podejścia, mogącego stanowić inspirację do dalszej eksploracji w tym zakresie. W badaniach własnych przeprowadzonych w trzydziestu ośmiu przedsiębiorstwach odwołuje się do metodyki badań jakościowych, co umożliwia prezentację wyników wraz z obszernymi wypowiedziami respondentów. Analiza zebranego materiału pozwoliła na interpretację danych, wyciągnięcie wniosków oraz wskazanie zaleceń praktycznych i rekomendacji w zakresie przyszłych badań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Wu, Yu-Lin, und 吳雨霖. „Internal Resources, Product Diversification and Firm Growth: A Case of W Company“. Thesis, 2014. http://ndltd.ncl.edu.tw/handle/72776525638951939628.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
碩士
國立臺南大學
經營與管理學系科技管理碩士在職專班
102
Product diversification is a way for firms to achieve growth. This study applies the resource-based view to investigate how a firm utilizes its internal resources to diversify product portfolio by leveraging the competences to pursue firm growth.. This study chooses W company in Taiwan steel industry for the period of 2009-2013 as a case to explore the above main argument. Based on the empirical results, this study proposes the following findings: 1. W company possesses the capabilities of organizational learning and R&D as their core competencies, which leads to product diversification. 2. With respect to the internal resource sharing, the leveraging of core competences is beneficial to the creation of product diversification. 3. Product diversification can stimulate firm growth.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Bücher zum Thema "E.W. Stibbs (Firm)"

1

Jóźwik, Bartosz. Działalność inwestycyjna firm brytyjskich w Polsce. Lublin: Wydawn. KUL, 2007.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Genowefa, Sobczyk, Hrsg. Funkcjonowanie małych firm w warunkach zmian systemowych. Lublin: Wydawn. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 1995.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Aniszewska, Grażyna. Strategie integracji firm w fuzjach i przejęciach. Warszawa: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2004.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Tokaj-Krzewska, Agnieszka. Franchising: Strategia rozwoju małych firm w Polsce. Warszawa: Centrum Doradztwa I Informacji Difin, 1999.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Przedsiębiorca w teorii przedsiębiorczości i praktyce małych firm. Gdańsk: GTN, 2003.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Tulski, Józef. Miejsce małych firm prywatnych w polityce wzrostu zatrudnienia. Warszawa: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, 1992.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Crawford, John A. The history of W. & C. Scott gunmakers. 2. Aufl. London: Holland & Holland Ltd, 1985.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Montgomery, Karen. Comparative analysis of working time in the United Kingdom and its relationship with the working time regulations. (s.l: The Author), 2004.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Moffett, Patrick Robert. The development of a new manufacturing strategy for W&G Baird Ltd. [S.l: The Author], 2000.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Jones, Ivor Wynne. The eagles of Llechwedd: The story of J. W. Greaves & Sons. Blaenau Ffestiniog: Llechwedd Publications, 2004.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Buchteile zum Thema "E.W. Stibbs (Firm)"

1

Dixit, Veer Sain, Shveta Kundra Bhatia und Sarabjeet Kaur. „Weighted-Frequent Itemset Refinement Methodology (W-FIRM) of Usage Clusters“. In Computational Science and Its Applications – ICCSA 2014, 32–50. Cham: Springer International Publishing, 2014. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-319-09156-3_3.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Głodek, Paweł. „Uwarunkowania powstawania i finansowania firm technologicznych“. In Innowacje i komercjalizacja w biotechnologii, 45–80. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2013. http://dx.doi.org/10.18778/922375-5-6.04.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

„W. M. Rossetti to The Firm“. In The Rossetti-Macmillan Letters, 124–25. University of California Press, 2023. http://dx.doi.org/10.2307/jj.5233059.126.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Dacko, Scott G. „W“. In The Advanced Dictionary of Marketing, 563–77. Oxford University PressOxford, 2007. http://dx.doi.org/10.1093/oso/9780199285990.003.0023.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstract Wal-Mart, a large US and international retailer with annual sales that consistently put it in the top rankings of retailers in the USA and the world, is credited with having an influence on business as well as local and national economies. Wage rates, prices, pricing practices, and supplier relations are just some of the areas influenced. The Wal-Mart effect also includes an economy-wide effect of lower inflation and increased productivity that have resulted from the operating practices of Wal-Mart that have been replicated by the retailer on a large scale. On a local level, the Wal-Mart effect includes a tendency for communities with Wal-Marts to have faster per-capita retail sales and tax increases than communities without Wal-Marts, and where non-competing businesses in Walmart communities experienced significant benefits while competing businesses experienced substantial revenue losses. On an industry level, WalMart’s use of information and communication technologies, combined with automation and centralization of warehousing as well as the scale of their retailing operations, has resulted in industry changes that have made many previous industry operations obsolete or unrecognizable. Marketers should not underestimate the significance of the array of Walmart effects on firm and industry practices (particularly in the retail industry), as well as local and national economies. The success of the innovations introduced by Wal-Mart, combined with the scale of their operations, continues to put considerable pressure on firms to find ways to reduce their costs and to meet customer expectations of a firm providing offerings at prices that move continually lower.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Paszyn, Maciej. „Kooperacja austriackich firm energetycznych w pierwszej dekadzie w XXI wieku“. In Polityka – kultura – społeczeństwo. Niemcy, Austria, Szwajcaria w pierwszej dekadzie XXI wieku. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2013. http://dx.doi.org/10.18778/7525-958-2.10.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Mee, Nicholas. „Burning Down the House“. In Celestial Tapestry, 69–77. Oxford University Press, 2020. http://dx.doi.org/10.1093/oso/9780198851950.003.0008.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Algorithms are important in the modern world, but what is an algorithm? At school we learn algorithms called arithmetic, which is much easier in Hindu–Arabic rather than Roman numerals. Chaucer calls them augrim numbers. Augrim is a variant of algorithm and derives from the name of the ninth-century Persian mathematician al-Khwārizmī. In ‘The Miller’s Tale’ Chaucer tells of the scholar Nicholas with his augrim stones and astrolabe. This could be a caricature of Nicholas of Lynn. There was a long rivalry between those who performed calculations using arithmetic and those who used a counting table. The Exchequer gets its name from the similarity between a chess board and the counting table used to calculate taxes. For many centuries, debts were recorded on tally sticks. In 1834 the Houses of Parliament were destroyed when the vast collection of accumulated tally sticks were burnt, and the fire was immortalized by J. M. W. Turner.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Zarzecki, Dariusz. „Controlling w zarządzaniu przedsiębiorstwem“. In Przedsiębiorczość, strategie i metody zarządzania przedsiębiorstwem. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014. http://dx.doi.org/10.18778/7969-097-8.12.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The paper presents an essence of controlling and focuses on its link with internal control, economic analysis and strategic management. Elements and instruments of controlling have been discussed and potential variants of organization of controlling in a firm have been examined.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Stępień, Beata, und Szymon Truskolaski. „Strategie firm w obliczu sankcji nałożonych na Rosję“. In Prawo i ryzyko celne, 110–33. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 2024. http://dx.doi.org/10.18559/978-83-8211-233-7/7.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Strategic responses of companies suffering from sanctions imposed on Russia. Purpose: In this chapter, we analyse how companies responded to sanctions imposed on Russia after its invasion of Ukraine. We examine the impact of selected external (public-legal pressure, the size of sanctions and crisis caused by the war) and internal factors (strategic agility, code of ethics and sustainable conduct) on the degree of compliance with sanctions and the type of adaptation strategies adopted. Design/methodology/approach: The objects of the study are medium-sized companies from countries that have imposed sanctions (here, Poland, Germany and the US). The results come from an electronic questionnaire survey conducted in 2023 among 610 medium-sized companies operating in industries directly or indirectly affected by trade restrictions. Findings: The company’s code of ethics and the perceived severity of the crisis have the greatest impact on the approach to sanctions and respective adaptation strategies. At the same time, external and internal pressure affect companies in opposite directions, with consequences for their adaptation strategies.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Ułańska, Marta. „Mikrotoponimy w systemie identyfikacji wizualnej wybranych łódzkich firm medycznych“. In Mikrotoponimy i makrotoponimy w komunikacji i literaturze, 205–15. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-626-0.19.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Burska, Katarzyna. „Prezentowanie kolorów na stronach internetowych firm kosmetycznych (na przykładzie lakierów hybrydowych Semilac)“. In Kreatywność językowa w komunikacji internetowej. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-463-9.15.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Konferenzberichte zum Thema "E.W. Stibbs (Firm)"

1

Alexander, Chris, Joe Frey, P.E. und Steve Shin. „Evaluation of the Failure in the Texas Genco W. A. Parish Unit #8 Cold Reheat Line“. In AM-EPRI 2004, herausgegeben von R. Viswanathan, D. Gandy und K. Coleman. ASM International, 2004. http://dx.doi.org/10.31399/asm.cp.am-epri-2004p0672.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Abstract Texas Genco requested Stress Engineering Services to assist in reviewing and assessing a failure that occurred in the cold reheat (CRH) steam line at the W.A. Parish Unit around 12:10 PM on July 15, 2003, resulting in a catastrophic failure scattering components within a 1,200-foot radius. Reliant Resources and Texas Genco conducted their own investigation involving metallographic examinations, fracture surface inspection, review of operating conditions at failure time, and studies related to the CRH line weld profile. Stress Engineering Services' efforts included computational fluid dynamics studies to address how attemperator droplet sizes might impact downstream piping system behavior, followed by mock-up testing and field monitoring using high-temperature strain gauges, accelerometers, and thermocouples. The field monitoring data, along with process data from Texas Genco, were used for finite element analyses calculating static stresses and transient stresses from attemperator cycling (thermal stresses) and line vibration (mechanical stresses). A consulting firm contracted by the Electric Power Research Institute (EPRI) performed a fracture mechanics evaluation of the line, though detailed results are not included. The work by Texas Genco, Stress Engineering Services, and EPRI points to the stress concentration factor associated with the internal weld profile near the failure as the primary cause, with the cyclic thermal shocks from frequent intermittent attemperator use being sufficient to initiate the crack.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Dessornes, O., S. Landais, R. Valle, A. Fourmaux, S. Burguburu, C. Zwyssig und Z. Kozanecki. „Advances in the Development of a Micro-Gas Turbine Engine at Onera“. In ASME Turbo Expo 2013: Turbine Technical Conference and Exposition. American Society of Mechanical Engineers, 2013. http://dx.doi.org/10.1115/gt2013-94005.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
To reduce the size and weight of power generation machines for portable devices, several systems to replace the currently used heavy batteries are being investigated worldwide. As micro gas turbines are expected to offer the highest power density, several research groups launched programs to develop ultra micro gas turbines: IHI firm (Japan), PowerMEMS Consortium (Belgium). At Onera, a research program called DecaWatt is under development in order to realize a demonstrator of a micro gas turbine engine in the 50 to 100 Watts electrical power range. A single-stage gas turbine is currently being studied. First of all, a calculation of the overall efficiency of the micro gas turbine engine has been carried out according to the pressure ratio, the turbine inlet temperature and the compressor and turbine efficiencies. With realistic hypotheses, we could obtain an overall efficiency of about 5% to 10% which leads to around 200 W/kg when taking into account the mass of the micro gas turbine engine, its electronics, fuel and packaging. Moreover, the specific energy could be in the range 300 to 600 Wh/kg which exceeds largely the performance of secondary batteries. To develop such a micro gas turbine engine, experimental and computational work focused on: • a 10 mm in diameter centrifugal compressor, with the objective to obtain a pressure ratio of about 2.5 • a radial inflow turbine • journal and thrust gas bearings (lobe bearings and spiral grooves) and their manufacturing • a small combustor working with hydrogen or hydrocarbon gaseous fuel (propane) • a high rotation speed micro-generator • the choice of materials Components of this tiny engine were tested prior to the test with all the parts assembled together. Tests of the generator at 700,000 rpm showed a very good efficiency of this component. In the same way, compressor testing has been performed up to 500,000 rpm and has shown that the nominal compression rate at the 840,000 rpm nominal speed should be nearly reached.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie