Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „DoS odolnosť“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "DoS odolnosť" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "DoS odolnosť"

1

Kotus, Martin, Tomáš Pauliček und Tomáš Holota. „RESISTANCE OF COATED ELECTRODES SUITABLE FOR RENOVATION OF TILLAGE TOOLS“. Journal of Central European Agriculture 14, Nr. 4 (2013): 1295–302. http://dx.doi.org/10.5513/jcea01/14.4.1346.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Nguyen, Martin, und Radomír Sokolář. „ŽÁROVZDORNÉ VLASTNOSTI A KOROZNÍ ODOLNOST FORSTERIT-SPINELOVÉ KERAMIKY S VYUŽITÍM VYSOKOTEPLOTNÍHO POPÍLKU“. Czech Journal of Civil Engineering 7, Nr. 01 (31.07.2021): 35–43. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2021.vol7.iss01.pp35-43.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Tento článek se zabývá procesem syntézy žárovzdorné forsterit-spinelové keramiky za použití vysokoteplotního popílku a reaktivního oxidu hlinitého jako zdroje oxidu hlinitého. Vstupní suroviny byly rozemlety, smíchány v různém poměru a vypáleny při 1500 °C po dobu 2 h. Vypálené zkušební vzorky byly charakterizovány pomocí RTG difrakční analýzy a rastrovacího elektronového mikroskopu. Rovněž byla zkoumána pórovitost, nasákavost, objemová hmotnost, žárovzdornost, únosnost v žáru, odolnost proti změnám teplot a korozní odolnost vůči účinkům taveniny železa. Výsledné vlastnosti byly poté porovnány v závislosti na zdroji oxidu hlinitého. Přítomnost spinelu ve vzorcích vedla ke zlepšení mikrostruktury, mechanických vlastností, odolnosti proti změnám teplot a také korozní odolnosti. Zejména směsi s 10–20 % spinelu měly nejslibnější výsledky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Sližik, M., und M. Blahutková. „The structure of personality in terms of temperament and emotional resilience of Slovak competitors in sport karate“. Studia Kinanthropologica 17, Nr. 3 (30.09.2016): 443–50. http://dx.doi.org/10.32725/sk.2016.099.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Daňková, J., T. Murínová, L. Reinprecht und M. Mamoňová. „Modifikace døeva silikony jako potenciálnì perspektivní technologie ochrany døevìných stavebních konstrukcí proti korozi/ Wooden modification by silanols a potentially promising technology to timber protection“. Koroze a ochrana materialu 58, Nr. 4 (01.12.2014): 107–12. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0003.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V současné době prochází stavebnictví procesem implementace politiky trvale udržitelného rozvoje. V této souvislosti se mění přístup k použití materiálů a technologií na ochranu dřeva ve stavebních konstrukcích. Není žádoucí, aby dřevo v konstrukcích znehodnocovaly látky typu toxických biocidů apod., například tím, že zvyšují podíl nerecyklovatelných nebo nebezpečných stavebních odpadů. Perspektivní cestou do budoucna se jeví modifikace dřeva. V současnosti zejména termická modifikace dřeva (ThermoWood, PlatoWood), ale i chemická modifikace dřeva, např. acetylací (TitanWood), furfurylací (KebonyWood), a další, např. také modifikace silikony. Silikony se v současnosti ve stavebnictví uplatňují hlavně při hydrofobizaci povrchů minerálních stavebních materiálů. V posledních létech se však začala zkoušet jejich efektivita při modifikaci dřeva, s prvotním cílem zvýšit jeho hydrofóbnost, rozměrovou stabilitu, odolnost proti poškození požárem a odolnost proti biodegredentům. Na základě experimentální studie prezentované v tomto článku, je možno předběžně usuzovat na trvanlivostní charakteristiky dřeva modifikovaného vybraným komerčním prostředkem na silikonové bázi. Vzorky dřeva borovice lesní (Pinus sylvestris L.) a smrku ztepilého (Picea abies Karst L.) byly modifikovány ochranným prostředkem s obchodním názvem „Lukofob 39” a byly testovány na odolnost proti biologickým a abiotickým degredentům.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Votava, Jiří. „CORROSION RESISTANCE OF WATER-THINNABLE PAINT SYSTEMS“. Journal of Central European Agriculture 14, Nr. 4 (2013): 1254–61. http://dx.doi.org/10.5513/jcea01/14.4.1338.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Stoulil, J., A. Kopecká und P. Fišerová. „Adheze akrylátových laků k historickým kovovým materiálům / Adhesion of acrylate varnishes to historical metallic materials“. Koroze a ochrana materialu 58, Nr. 3 (01.11.2014): 71–74. http://dx.doi.org/10.2478/kom-2014-0012.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Práce byla zaměřena na hodnocení dvou typů akrylátových laků (Paraloid B72 a B48N) z hlediska adheze k historickým kovovým materiálům. Třívrstvé povlaky byly hodnoceny pomocí odtrhového testu, scratch testu a T-bend testu. Část vzorků byla exponována 500 hodin v kondenzační komoře a následně znovu hodnocena pomocí odtrhového testu. Náchylnost rozhraní povlak/kov k hydrataci bylo ověřeno pomocí impedančních měření. Za suchých podmínek nebyl potvrzen předpoklad vyšší adheze laku B48N k podkladu než u laku B72. Lak B48N ale vykázal podstatně vyšší odolnost k hydrataci. Laky mají nejvyšší adhezi k oceli a olovu, naopak nejnižší k zinku, cínu a měděné patině.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Beránek, Vít, und Vít Beránek. „Correlation of ignition delay for various methane based fuel blends“. Journal of Middle European Construction and Design of Cars 9, Nr. 2 (01.11.2011): 21–27. http://dx.doi.org/10.2478/v10138-011-0010-4.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
SHRNUTÍ Účinnost spalovacích motorů je limitována zejména výskytem klepání. Jistý kompromis mezi zamezením výskytu tohoto nežádoucího režimu spalování a přijatelnou hodnotou účinnosti spalovacího motoru je provozování motoru v oblastech velmi blízkých mezi klepání. Poloha této hraniční oblasti je zároveň ovlivněna složením použitého palivo, které může mít různou deklarovanou odolnost vůči klepání. Popis výskytu klepání je jednou z nejdůležitějších okolností, která nesmí být při návrhu motoru opomenuta. Již v počátečných stadiích vývoje motoru je samozřejmé žádoucí získat první poznatky o možném výskytu klepání s využitím matematického modelu. Příspěvek popisuje model klepání založený na výpočtu vyčerpaného průtahu vznícení. Vliv rozdílného složení paliva je popsán pomocí metanového čísla, které je zahrnuto do vztahu určeného pro výpočet prodlevy vznícení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Sekavová, Hana, Zdeněk Prošek und Pavla Ryparová. „DETECTION OF THE PRESENCE OF MICROORGANISMS DURING PRODUCTION OF PLASTERBOARD“. Acta Polytechnica CTU Proceedings 30 (22.04.2021): 93–97. http://dx.doi.org/10.14311/app.2021.30.0093.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This article is focused on detection microorganisms appearing during production of gypsum plasterboards. The research is carried out within the project TAČR ZÉTA TJ02000235 Sádrokarton se zvýšenou odolností proti bilogické degradaci (Gypsum plasterboard with increased biodegradation resistance). This article shows first part of this issue what was detection of the most critical place of production, where is the highest risk of bacterial contamination and it open the area to find suitable modification of production process or recipes of gypsum plasterboards.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Ošťádal, Bohuslav, Zuzana Charvátová, Ivana Ošťádalová, František Kolář und Ivan Netuka. „Development of myocardial tolerance to oxygen deficiency - experimental aspects“. Cor et Vasa 51, Nr. 10 (01.10.2009): 691–97. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2009.171.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Vystrčil, J., J. Fojt, H. Moravec und L. Joska. „Susceptibility of cobalt and nickel based alloys for bioaplication to nonuniform forms of corrosion“. Koroze a ochrana materialu 58, Nr. 1 (01.03.2014): 5–10. http://dx.doi.org/10.2478/kom-2013-0016.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Streszczenie Kobaltové a niklové slitiny jsou běžně používaným materiálem v zubním lékařství. Jedním z důvodů použití je snaha o nahrazení slitin drahých kovů, jejichž cena neustále vzrůstá. Slitiny navíc v porovnání se zlatem a jeho slitinami dosahují vyšších modulů pružnosti, což umožňuje zmenšení hmotnosti dentálních prací při zachování stejných pevnostních charakteristik. Práce byla zaměřena na studium korozního chování komerčně dostupných slitin niklu a kobaltu užívaných v bioaplikacích. Byla studována náchylnost k nerovnoměrným formám koroze a posouzen vliv mikrostruktury na charakter korozního napadení. Korozní chování slitin bylo hodnoceno v modelových tělních tekutinách s použitím elektrochemických technik. Materiály s výjimkou niklové slitiny s obsahem ceru vykazovaly dobrou korozní odolnost při potenciálech odpovídajících oxidačně redukčním potenciálům prostředí lidského organizmu. Výrazná korozní aktivita niklové slitiny s obsahem ceru byla dána přítomností neušlechtilé fáze bohaté na cer. Bylo prokázáno, že mikrostrukturní heterogenita studovaných materiálů má vliv na korozní chování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "DoS odolnosť"

1

Čajágiová, Martina. „Odolnosť ľudského pachu voči chemickým detergentom“. Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260847.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
In the recherche part of our thesis we familiarize ourselves with the human odor, theories of its origin, definition, anatomy of human skin and odors, composition of individual human odors and with odor secretion. We also look closer on the topics of odor absorbent and its use in the world, the transmission of odors to odor sensors and securing of scents. This section of our thesis discusses the resistance and survival abilities of odor, scent identification method and its history, organic acids, and defines the application of laundry detergents and ultrasonic washers. Aim of our thesis was to verify the relevance of the use of chemical detergents in the purification process when working with scents. We tried to verify the ability of detergents to degrade the human scent on odor absorbents to such an extent, that specially trained dogs would not be able to identify it. Our experiment was following a precise determination methodology. In the first phase samples were collected from the hands of targeted persons to a scent carrier - a metal cylinder (extirpate odour), by one researcher. In the second phase samples were collected from the body to a textile carrier, by another researcher. The metal scent carriers were processed. Some of them were left as they were (control sample) and some were exposed to chemical detergents with and without usage of an ultrasonic washer. In the experiment where we tried to identify the odour samples, six bitches of German shepherd were used. They were specially trained for odour identification. Each dog was let three times to identify the target scent exposed to a detergent and three times to identify the target scent not exposed to a detergent. Target smell was randomly deposited between other samples and its position was changed, so that the handler did not know its position and thus was unable to affect the work of his dog. The indicator of positive identification was a sign the dogs were taught - to sit or lay in front of a sample. Any dog was unable to identify the scent which was exposed to chemical detergent and all dogs identify the scent unexposed to a chemical detergent. Our experiment has shown that the use of chemical detergents in the purification process when working with scents is relevant to the degradation of individual human scent.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Tamaškovič, Marek. „Rychlý, škálovatelný, a DoS-rezistentní proof-of-stake konsensuální protokol založen na anonymizační vrstvě“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445480.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
V tejto práci sumarizujeme aktuálny výskum protokolov z rodiny Proof-of-Stake ako napr. Algorand, Tendermint a LaKSA. Analyzovali sme ich funkcionalitu a tiež ich problémy. V rámci výskumu sme implementovali a novy protokol z rodiny Dôkaz-Podielom, ktorý rieši nájdené problémy ako priepustnosť, škálovatelnosť a bezpečnosť.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Smrž, Peter. „Odolnost slinutého karbidu vůči vzniku a šíření tepelných trhlin“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-230951.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis aims to compare the relationship of physical-mechanical properties of tool materials made of WC-Co sintered carbides with their resistance to initiation and propagation of thermal cracks. The paper presents the results of testing the basic physical-mechanical properties of the three samples sintered carbides with different percentage of Co binder. Next, this thesis describes the progress and results of quench experiment and cutting tests using, which was described resistance of the tested samples to thermal and mechanical shock, depending on the values of physical-mechanical properties.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Rous, Vojtěch. „Odolnost asfaltových pojiv proti stárnutí“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-226448.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Asphalt binder ageing and experiences with various ageing methods from abroad are described in this thesis. The practical part deals with the RTFOT aging and with the influence of the duration of this test. The comparison of test results is conducted before and after the aging by values of needle penetration, elastic recovery, softening point and resilience tests are evaluated and compared.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Tkacz, Jakub. „Korozní odolnost konstrukčních slitin hořčíku“. Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233384.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis describes magnesium alloys, their properties and methods of their production. However, experimental part is focused on AZ91 magnesium alloy. Conversion coatings were prepared on the AZ91 surface – chromate coating, phosphate permanganate coating and fluoride coating. Corrosion resistance of the prepared coatings were compared by immersion tests and by potentiodynamic methods. Evaluation of corrosion resistance by immersion tests was successful only for phosphate permanganate coating. Only this coating was removed during cleaning of the samples. For comparison of corrosion resistance was important to find the correct procedures and optimize the measurements methods. For these purposes have been chosen galvanic zinc coating on steel sheets. Thickness of the zinc coating were 8 and 30 microns. This coatings provide uniform zinc surface without heterogenities which was important for the potentiodynamic measurements. After optimization methods for potentiodynamic measurements by galvanic zinc coatings have been measured magnesium alloy AZ91 uncoated and coated by conversion coatings. For uncoated AZ91 magnesium alloy was determined suitable method so called virgin cathodic curve. On the other hand, for the coated AZ91 magnesium alloys was determined suitable method so called combined curve, within which we measured cyclic voltammetry curve (± 5 mV) and then virgin anodic curve.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Müller, Peter. „Korozní odolnost litých duplexních ocelí“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-417137.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The master’s thesis deals with corrosion resistance of cast duplex steels. In the first part the corrosion mechanisms and their individual types are described, the second part characterizes the types of stainless steels in terms of their properties, use, structural components, and their impact on mechanical and corrosion properties of steels. Individual chapter is dedicated to duplex steels. In the experimental part the resistance of 1.4517 steel against pitting corrosion depending on the alloy contents and the PREN value was investigated. Four specimens graded according to PREN were cast. Supplemented with sample stirrer blade which was affected by corrosion during service they were subjected to corrosion test according to ASTM G48-11 standard in 6% FeCl3 solution. Cast specimens were subjected to tensile test and impact test.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Palková, Michaela. „Korozní a chemická odolnost konverzních povlaků“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-216912.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The purpose of the thesis was to study chemical and corrosion resistance of selected conversion coatings. The corrosion and the possibilities of corrosion protection with focus on conversion coatings on aluminum and steel surface were described in the theoretical part. In the experimental part corrosion and chemical resistance of samples without the next treatment and samples with polyester powder coating and synthetic coating were tested.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Horák, Karel. „Tepelná a mechanická odolnost zinkového povlaku“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-228774.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The work is aimed at studying the thermal degradation of the protective zinc coating. Its large part deals with the structure of the various stages of transition and their arrangement, the main emphasis is on analysis of brittle intermetallic phases, which arise due to increased temperature. Conclusion of the work is trying to clear itself causes degradation of this protective layer.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Sobola, Petr. „Únavová odolnost extrudované Mg-slitiny AZ91E“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-231941.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This thesis deals with fatigue behaviour of magnesium alloy AZ91E produced by extrusion. In the frame of this work, basic mechanical characteristics and data from performed fatigue tests were obtained. Further metallographic analysis of microstructure and fractographic analysis of broken specimens after fatigue tests were carried out.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Henc, Petr. „Studium vybraných faktorů ovlivňujících odolnost lepených spojů“. Doctoral thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-259624.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The aim of the thesis entitled "Study of some factors affecting the adhesive bonds durability" is description of factors that affect the mechanical properties (strength and hardness). The theoretical part of the thesis discusses the bonding chemical nature and bonding technology description. Various factors that may lead to degradation of bonded joint are described here too. The experimental part deals with the influence of the environment on adhesive or bonded joint. For a comparison epoxy and methylmetacryle adhesives were tested. All experiments were performed in compliance with standards ČSN EN 1465 and ČSN EN ISO 868. In long-term experiments focused on bonded joint strength change the other authors' hypotheses about the negative effect of atmospheric conditions or fluid contaminant in the liquid water form were confirmed. Experiments were also focused on the processes taking place in the bonded joints after the degradation. The process of drying under the laboratory conditions has the positive effect on the hardness of the adhesive or bonded joint strength. The results are processed by the statistical program and are summarized in the form of tables and graphs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Bücher zum Thema "DoS odolnosť"

1

Polák, Jaroslav. Cyklická plasticita a nízkocyklová únavová odolnost kovových materiálů. Praha: Academia, 1986.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Semiginovský, B. Pohybová činnost: Příspěvek k objektivizaci účinnosti, výkonnosti a odolnosti. Praha: Univerzita Karlova, 1988.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Drdácký, Miloš, Riccardo Cacciotti und Ivana Kopecká. Odolnost kulturního dědictví. Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i., 2020. http://dx.doi.org/10.21495/56-7.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Konferenzberichte zum Thema "DoS odolnosť"

1

Ženka, Jan, und Ondřej Slach. „Ekonomická odolnost českých starých průmyslových regionů“. In XXI. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno: Masarykova univerzita, 2018. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8970-2018-2.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Pavlík, Adam. „Odolnost a restrukturalizace ekonomických aktivit ve venkovských oblastech Česka v postkrizovém období 2009‑2014“. In XXI. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno: Masarykova univerzita, 2018. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8970-2018-48.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Novakov, Mário, und Jozef Čerňan. „TBC VRSTVY A ICH VPLYV NA ZVYŠOVANIE TEPELNEJ ODOLNOSTI MATERIÁLOV“. In Práce a štúdie. University of Žilina, 2020. http://dx.doi.org/10.26552/pas.z.2020.2.16.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Svoboda, Ondřej, und Tereza Klementová. „Ekonomická výkonnost a výzkumná aktivita jako významný faktor ekonomické odolnosti regionů“. In 17. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. 17th International Colloquium on Regional sciences. Brno: Masaryk University Press, 2014. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-6840-2014-21.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie