Auswahl der wissenschaftlichen Literatur zum Thema „Čítačka“

Geben Sie eine Quelle nach APA, MLA, Chicago, Harvard und anderen Zitierweisen an

Wählen Sie eine Art der Quelle aus:

Machen Sie sich mit den Listen der aktuellen Artikel, Bücher, Dissertationen, Berichten und anderer wissenschaftlichen Quellen zum Thema "Čítačka" bekannt.

Neben jedem Werk im Literaturverzeichnis ist die Option "Zur Bibliographie hinzufügen" verfügbar. Nutzen Sie sie, wird Ihre bibliographische Angabe des gewählten Werkes nach der nötigen Zitierweise (APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver usw.) automatisch gestaltet.

Sie können auch den vollen Text der wissenschaftlichen Publikation im PDF-Format herunterladen und eine Online-Annotation der Arbeit lesen, wenn die relevanten Parameter in den Metadaten verfügbar sind.

Zeitschriftenartikel zum Thema "Čítačka"

1

Petríková, Martina. „Cyrilo-metodská tradícia v literatúre pre deti a mládež v predumeleckom období (Čítanka, Národnie spievanky, Slovenská čítanka)“. Konštantínove listy/Constantine's Letters 14, Nr. 1 (30.06.2021): 113–22. http://dx.doi.org/10.17846/cl.2021.14.1.113-122.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Brabačová, Marcela. „Marek Jakoubek (ed.): Teorie etnicity. Čítanka textů“. HISTORICKÁ SOCIOLOGIE 2017, Nr. 1 (27.06.2017): 148–50. http://dx.doi.org/10.14712/23363525.2017.31.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

NAGY, Marek. „INCREASING THE TEMPO OF READING USING A COMPUTER SIMULATION“. Journal of Technology and Information 10, Nr. 2 (01.12.2018): 24–30. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2018.008.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Boszorád, Martin, und Juraj Malíček. „Od literatúry k digitálnym hrám, od čítania príbehov k ich hraniu“. Slovenská literatúra 67, Nr. 6 (18.01.2020): 584–97. http://dx.doi.org/10.31577/slovlit.2020.67.6.5.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

švedová, Terézia. „Hruboň, Anton (ed.). Ľudácka čítanka – Sila propagandy, propaganda sily. Bratislava: Premedia, 2019. ISBN 978-80-8159-761-9.“ Historický časopis 68, Nr. 4 (20.12.2020): 748–52. http://dx.doi.org/10.31577/histcaso.2020.68.4.12.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Jesypenko, Dmytro. „Jasnejší obraz si utvoríte z väčšej vzdialenosti: dve zápletky z dištančného čítania ukrajinskej literatúry“. Slovenská literatúra 67, Nr. 6 (18.01.2020): 552–67. http://dx.doi.org/10.31577/slovlit.2020.67.6.3.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Tomorinová, Františka. „Roly čitateľa v procese čítania“. ProInflow 7, Nr. 2 (30.10.2015). http://dx.doi.org/10.5817/proin2015-2-4.

Der volle Inhalt der Quelle
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Vala, Jaroslav. „Komenského spisy jako četba žáků základní školy?“ Pedagogika 67, Nr. 3 (23.12.2017). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2017.763.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cíle – Studie reaguje na aktuální diskusi o obsahu a celkovém pojetí literární výchovy na základních školách. Hlavním cílem je analýza čtenářské recepce osmi odlišných literárních ukázek žáky devátého ročníku základní školy, následné posouzení rozdílů v jejich čtenářském přijetí a zhodnocení adekvátnosti pro danou věkovou kategorii čtenářů.Metody – V kvantitativní části výzkumu jsme použili metodu sémantického diferenciálu a pomocí upravené a faktorovou analýzou ověřené posuzovací škály jsme zkoumali čtenářské prožitky 203 respondentů z hlediska tří faktorů: srozumitelnosti, hodnocení a působivosti. Kvalitativní část šetření jsme realizovali metodou ohniskových skupin. V pořízených audionahrávkách jsme sledovali, jak žáci vnímali jednotlivé texty a jak nad nimi uvažovali.Výsledky – Z reakcí žáků vyplývá, že náročný a pro ně nesrozumitelný jazyk znemožňuje sémantické vyznění některých literárních děl objevujících se v čítankách (J. W. Goethe: Faust, J. A. Komenský: Labyrint světa a ráj srdce). K jeho myšlenkovému poselství se přes vlastní text nedostanou. Žáci oceňovali především texty, které jsou schopni vztáhnout ke svému životu i dnešnímu světu.Závěry – Výsledky výzkumu mohou sloužit jako základní informace užitečné pro úvahy nad inovací obsahu výuky i nad jejím posunem směrem k potřebám a možnostem žáků. Setkávají-li se žáci s texty v dosahu své úrovně chápání, můžeme rozvíjet i jejich poznatkovou bázi, a to nejen ve vztahu k literární historii a teorii. Je žádoucí a užitečné ovlivňovat čtenářství dětí směrem k vyšší kvalitě. Zároveň však nesmíme ztratit kontakt s jejich bazálním porozuměním, jinak naše výuka ztratí sdělnost a opravdovost a stane se ryze formální.Klíčová slova: čtenářství, recepce textu, porozumění textu, literární výchova, čítanka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Dissertationen zum Thema "Čítačka"

1

Obšitník, Michal. „RFID čtečka pro pásmo 13,56 MHz“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442417.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Cieľom tejto práce je navrhnúť RFID čítačku pre pásmo 13.56 MHz a zostaviť k nej riadiaci program. V prvej časti je najskôr práca smerovaná k oboznámeniu sa s princípom fungovania technológií RFID a NFC, spolu s tým súvisiacimi medzinárodnými štandardami a k oboznámeniu sa s rôznymi dostupnými čipmi na obsluhu týchto technológií. Keďže čip s ktorým sa bude pokračovať je jasne zadaný v návode, ich porovnanie slúži čisto oboznamovaciemu účelu. V praktickej časti je úloha navrhnúť a oživiť prototyp RFID čítačky. Základom je doska sprostredkúvajúca RFID komunikáciu, audiovizuálnu odozvu a pripojenie k OLED displeju. Táto doska je pripojená na mikrokontrolér na ktorý riadi celé ovládanie zariadenia. Súčasťou projektu je aj set rôznych antén, ktoré je možné na dosku pripojiť a zároveň ich vymieňať. Vyrobené antény sú podrobené testovaniu ako dve rozdielne metódy ladenia ovplyvnia ich chod. Testujú sa maximálna vzdialenosť čítania, úspech prevedených čítaní a hodnota prúdu, ktorá sa vznesie pri kalibračnom procese. Výstupom práce je RFID čítač s riadiacim programom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Vazanová, Zuzana. „Elektronická kniha na slovenském trhu: Realita nebo fenomén?“ Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-142311.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The main purpose of the diploma thesis is introducing the environment of electronic books and its technology. Development, the whole technical surrounding, and distribution channels used, books` sales are described in this diploma thesis as well . Practical part includes analyzes of situation on the Slovak market from customers` point of view.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Turcel, Matej. „Minimalizace automatů s jednoduchými čítači“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445565.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Táto práca sa zaoberá redukciou veľkosti tzv. čítačových automatov. Čítačové automaty rozširujú klasické konečné automaty o čítače s obmedzeným rozsahom hodnôt. Umožňujú tým efektívne spracovať napr. regulárne výrazy s opakovaním: a{5,10}. V tejto práci sa zaoberáme reláciou simulácie v čítačových automatoch, pomocou ktorej sme schopní zredukovať ich veľkosť. Opierame sa pritom o klasickú simuláciu v konečných automatoch, ktorú netriviálnym spôsobom rozširujeme na čítačové automaty. Kľúčovým rozdielom je nutnosť simulovať okrem stavov taktiež čítače. Za týmto účelom zavádzame nový koncept parametrizovanej relácie simulácie, a navrhujeme metódy výpočtu tejto relácie a redukcie veľkosti čítačových automatov pomocou nej. Navrhnuté metódy sú tiež implementované a je vyhodnotená ich efektivita.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Horký, Michal. „Rychlejší než grep pomocí čítačů“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-445473.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
Vyhledávání regulárních výrazů má ve vývoji softwaru nezastupitelné místo. Rychlost vyhledávání může ovlivnit použitelnost softwaru, a proto je na ni kladen velký důraz. Pro určité druhy regulárních výrazů mají standardní přístupy pro vyhledávání vysokou složitost. Kvůli tomu jsou náchylné k útokům založeným na vysoké náročnosti vyhledávání regulárních výrazů (takzvané ReDoS útoky). Regulární výrazy s omezeným opakováním, které se v praxi často vyskytují, jsou jedním z těchto druhů. Efektivní reprezentace a rychlé vyhledávání těchto regulárních výrazů je možné s použítím automatu s čítači. V této práci představujeme implementaci vyhledávání regulárních výrazů založeném na automatech s čítači v C++. Vyhledávání je implementováno v rámci RE2, rychlé moderní knihovny pro vyhledávání regulárních výrazů. V práci jsme provedli experimenty na v praxi používaných regulárních výrazech. Výsledky experimentů ukázaly, že implementace v rámci nástroje RE2 je rychleší než původní implementace v jazyce C#.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Hlaváček, Martin. „Snížení paměťové náročnosti stavového zpracování síťového provozu“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-236547.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This master thesis deals with the problems of memory reduction in the stateful network traffic processing. Its goal is to explore new possibilities of memory reduction during network processing. As an introduction this thesis provides motivation and reasons for need to search new method for the memory reduction. In the following part there are theoretical analyses of NetFlow technology and two basic methods which can in principle reduce memory demands of stateful processing. Later on, there is described the design and implementation of solution which contains the application of these two methods to NetFlow architecture. The final part of this work summarizes the main properties of this solution during interaction with real data.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Chvátal, Michal. „Řízení dodávky vody v rodinném domě“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442453.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The diploma thesis deals with the design and implementation of the system that will control the water supply for the family house and its garden. The system aslo allows you to store a history that can be viewed via the web interface. The web interface also allows you to set system parameters and monitor the current status.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Bayer, Tomáš. „Návrh hardwarového šifrovacího modulu“. Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-218076.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
This diploma’s thesis discourses the cryptographic systems and ciphers, whose function, usage and practical implementation are analysed. In the first chapter basic cryptographic terms, symmetric and asymetric cryptographic algorithms and are mentioned. Also usage and reliability are analysed. Following chapters mention substitution, transposition, block and stream ciphers, which are elementary for most cryptographic algorithms. There are also mentioned the modes, which the ciphers work in. In the fourth chapter are described the principles of some chosen cryptographic algorithms. The objective is to make clear the essence of the algorithms’ behavior. When describing some more difficult algorithms the block scheme is added. At the end of each algorithm’s description the example of practical usage is written. The chapter no. five discusses the hardware implementation. Hardware and software implementation is compared from the practical point of view. Several design instruments are described and different hardware design programming languages with their progress, advantages and disadvantages are mentioned. Chapter six discourses the hardware implementation design of chosen ciphers. Concretely the design of stream cipher with pseudo-random sequence generator is designed in VHDL and also in Matlab. As the second design was chosen the block cipher GOST, which was designed in VHDL too. Both designs were tested and verified and then the results were summarized.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

HORÁKOVÁ, Pavla. „Tvorba interaktivní čítanky světových pohádek“. Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-80421.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis involves the usage and definition of folktale in theory and practice. The thesis consists of theoretic and practical parts. The theoretic part briefly deals with comparative law that used the folktale as one of the suitable material to study. It also compares different attitudes of defining and classifying folktales. Afterwards in the theoretic part there is introduced the influence of folktales on the pre-school and middle-school children. One part is devoted to narratology as a theory of narration and to particular kinds of folktales. The practical part introduces the preparation of worldwide folktale reading-book. It contains the way of selection of the literature, the structure of particular chapters of reading-book and creation of CD. Further there is the chapter Methods of active teaching, where the methods, responding to the trends of nowadays education, are introduced. The practical part ends with two chapters from the prepared reading-book, devoted to Italian and Greece folktales. The chapters fully correspond to the structure of the prepared reading-book. They also contain worksheets using some methods of active teaching.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Špinková, Markéta. „Návrh aktivit pro čítanku 6. ročníku ZŠ“. Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-297053.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The thesis presents a set of worksheets designed for the 6th grade of lower secondary school. The texts are purposely chosen to be various (e.g. extracts of novels, a short story, myth, poetry, song) and are accompanied with a set of related questions and tasks for pre-reading, while-reading, post-reading and extra activities. The theoretical part deals with the characteristics of the focus group and describes its specifics and their probable influence on school performance (starting lower secondary education, changes in class group, entering the period of pubescence). The theoretical part is mainly focused on the different types of activities divided according to the way of working with the text (e.g. brainstorming, condensation, own creative activity) and function (e.g. anticipation, activation of knowledge). It also deals with interaction patterns and their suitability for different types of activities. The main part of the thesis contains worksheets with shortly characterized texts and related questions and tasks supplied with methodical and didactical comments.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

Stodolová, Iva. „Nástin tvorby čítanky pro střední školy z hlediska tematického“. Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-312557.

Der volle Inhalt der Quelle
Annotation:
The theoretical part of the diploma thesis lists the functions of reading books and textbooks generally, formulates the criteria of their assessment, which serves as a basis for identification of the essential dilemmas in the creation of new reading books. The practical part of the thesis develops two chapters of a secondary school reading book. These chapters are compiled thematically according to the principle of so-called "grand ideas". Two approaches to text selection were employed - a literary-historical and a literary-theoretical approach. Both approaches aim at improvement of students' reading literacy: on one hand they deliver to students the necessary field background, on the other hand they open a space for comparison of reading texts across historical periods or literary forms. These advances rely on the interlinkages between texts emergent from the present underlying "grand idea". The reading texts are supplemented by sections of questions and tasks, which ought to assist in interpretation of the reading texts. The methodical comments describe which abilities and skills of students are to be developed in the respective exercise.
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen

Bücher zum Thema "Čítačka"

1

Hauptová, Zoe. Staroslověnská čítanka. 2. Aufl. Praha: Karolinum, 2002.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
2

Petiška, Eduard. Alenčina čítanka. Praha: Albatros, 1991.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
3

Hauptová, Zoe. Staroslověnská čítanka. 2. Aufl. Praha: Univerzita Karlova, Nakl. Karolinum, 2004.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
4

Čítanka české literatury. Praha: Český spisovatel, 1996.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
5

Fialová, Anežka. Moje město: Kroměřížská čítanka. 2. Aufl. Kroměříř: Krovy, 2006.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
6

Bezchlebová, Maria, Anita Franková und Eva Štichová. Cesta - cíl neznámý: Čítanka. Praha: Academia, 1995.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
7

Čítanka nárečovych textov Slovákov v Báčke, Banáte, Srieme a Slavónsku. Báčsky Petrovec: Slovenské Vydavatel̕ské Centrum, 2010.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
8

Dudok, Daniel. Čítanka nárečovych textov Slovákov v Báčke, Banáte, Srieme a Slavónsku. Báčsky Petrovec: Slovenské Vydavatel̕ské Centrum, 2010.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
9

Kofroň, Petr. Tón ne!: Čítanka pro ty, kdo pochybují o smyslu nové hudby. Brno: Host, 1998.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
10

František, Čapka, Vykoupil Libor und Univerzita J.E. Purkyně v Brně. Pedagogická fakulta., Hrsg. Čítanka z dějin Československa, 1918-1945. Praha: Státní pedag. nakl., 1988.

Den vollen Inhalt der Quelle finden
APA, Harvard, Vancouver, ISO und andere Zitierweisen
Wir bieten Rabatte auf alle Premium-Pläne für Autoren, deren Werke in thematische Literatursammlungen aufgenommen wurden. Kontaktieren Sie uns, um einen einzigartigen Promo-Code zu erhalten!

Zur Bibliographie